SPARTJII - Q.S.C. Het Class. BestuurvanHoDm en de Evangelisatie in de Wieringermeer Gas of Electriciteit Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 13 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9123 Prettige verhouding. De ramp van de Principessa Mafalda. RIN-TIN-TIN IS DOOD. ZONDAG A.S., half drie, Ook een manier Theater Royal. Puim standpunt van het Class. Bestuur. Men schrijft onse Bij het Bestuur van het Zuiderzeefonds was inge komen een verzoek van de Evangelisatie In de Wie ringermeer om de kerk en de consistoriekamer te Slootdorp, welke straks in gebruik worden genomen, te mogen gebruiken in de tijden, waarop het Class. Bestuur, doende wat des Kerkeraads is, deze niet noo- dig heeft. Nadat Ds. Bulskool. praeses, "met het Bestuur der Evangelisatie had geconfereerd, heeft het Class. Be stuur in zijn buitengewoe vergadering van 2 Aug. J.1. besloten in dezen een zeer ruim standpunt In te nemen en het Bestuur van het Zuiderzeefonds, dat het Class. Bestuur om advies had gevraagd, te edviseeren het verzoek der Evangelisatie toe te staan op de volgende voorwaarden: lo. dat het de bedoeling is van het Class. Bestuur '(Kerkeraad) om openbare godsdienstoefeningen te hou den op den Zondagmorgen. Dat echter om de 3 k 4 weken door den hulpprediker 's morgens dienst in de vacature zal moeten worden gedaan, zoodat hy dan 's middags te Slootdorp moet preeken. Dat de Evange lisatie voor hare godsdienstige samenkomsten de kerk zal kunnen gebruiken op de door vacatu red lenst vrij gekomen Zondagsmorgens en verder 's middags of avonds naar keuze. 2o. dat de Evangelisatie, zooals ze ter conferentie gevraagd heeft, de consistoriekamer kan gébruiken voor catechisatie en bestuursvergaderingen. 3o. dat het Class. Bestuur ten overvloede bereid is openbare godsdienstoefenlgen uit te schrijven voor de bediening van den H. Doop en het H. Avondmaal en de bevestiging van lidmaten, waarin dan kan voor- gaan een predikant naar de keuze der Evangelisatie, omdat de heer K. O. Finkensieper niet bevoegd is tot het verrichten dezer kerkelijke handelingen. 4o. dat deze aangelegenheid telkens per kwartaal, zoo als óók gevraagd is, dan zal worden geregeld tusschen het Class. Bestuur en de Evangelisatie. Het Class. Bestuur verwacht, dat hem geen belem meringen in den weg zullen worden gelegd, van welke zijde ook, bij zijn streven om rechtmatig en behoor lijk te doen, wat des Kerkeraads is, en hoopt dat zijn zeer ruim standpunt zal worden gewaardeerd. Onverkwikkelijke incidenten ln den gemeenteraad van Heesch, De verhouding tusschen den burgemeester van Heesch (N.Br.) en den gemeenteraad laat alles te wenschen over. Er gaat welhaast geen raadsver gadering voorbij, zonder dat het tot onverkwikke lijke incidenten komt. Zoo ook in de vergadering van deze week. Tij dens de rondvraag uitte de heer Fleskens zijn mis noegen over het in orde brengen van het z.g. ker misterrein. Zoo het er thans bij ligt is het een schandaal, aldus spr. 'i Wethouder Van der Stappen merkte naar aan leiding hiervan op, dat het werk op andere wijze is uitgevoerd dan door den raad besloten werd. De Voorzitter zeide, dat Ged. Staten goedkeuring hebben onthouden aan de door den Raad gevoteer de uitgaven. Wethouder Van der Stappen: „Dat is een gevolg van dwarsdrijverij van den burgemeester." De heer Van der Heyden zou gaarne willen weten of er overleg gepleegd is in het college van B. en W. Tot den burgemeester zeide spr.: „Wij kennen Je streken!" De heer Van der Ven drong er op aan, dat de Burgemeester zich zou verantwoorden over een de claratie, die hij door de wethouders wilde laten teekenen betreffende verteringen tijdens twee dienst reizen per auto. „Er zijn," aldus spr., „geen verte ringen gemaakt, dat is oneerlijk, de burgemeester is een dief." De voorzitter: „Herhaal dat eens buiten de ver gadering!" De heer Van der Ven: „Het is genoeg, dat ik het hier zeg." De voorzitter stelde voor het lid Van der Ven uit de vergadering te verwijderen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen ver worpen. De voorzitter: „Ik moet mij dus laten beleedigen? Ik sluit de vergadering." Nadat de heer Van der Ven pertinent verklaard heeft zijn woorden niet te willen intrekken, wordt de vergadering onder protesten gesloten. „Alg. Hsbl." Italiaansche onderscheidingen voor den gezagvoerder en bemanning van het Ne- derlandsche schip Alhena, dat bij deze ramp te hulp is gesneld. Men meldt uit Rome aan de N.R.Ct.: De koning van Italië heeft drie zilveren en twaalf bronzen medailles verleend aan de officieren en de bemanning van het Nederlandsche stoomschip Al hena, die zich bijzonder hebben onderscheiden bij de redding van de schipbreukelingen van het Italiaan- sche mailschip Principessa Mafalda, dat op "25 Oc- tober 1927 op de kust van Zuid-Amerika is veronge lukt. De minister van marine heeft een zilveren herinne ringsmedaille verleend aan kapitein Smoolenaars, ge zagvoerder van de Alhena en een bronzen medaille aan den radiotelegrafist Wentzel. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Alhena, die zich in de nabijheid van de plaats van de ramp bevond, 500 passagiers van de Princepessa Mafalda aan boord genomen en naar Rio gebracht. EEN ANDERE MEENING. Op verzoek van verschillende onzer abonné's nemen wij het volgende artikel uit Het Volk onder boven staand opschrift over: Er wordt den laatsten tijd zeer veel propaganda ge voerd voor het koken op electrische comforen. De stroom wordt voor dit doel zoo goedkoop mogelijk ge leverd, om tegen het gas te kunnen concurreeren. Of het op den duur veel succes zal opleveren, betwijfelen wij echter. Immers in plaatsen waar gas ls, voorziet het niet in een behoefte. Want wil men gemakkelijk, vlug en goedkoop koken, dan is gas het aangewezen middel. Er wordt nu van electriciteitszijde en ook door en kele artikelen in ons blad van alles en nog wat bijge haald. om toch maar goed te doen uitkomen dat koken met electriciteit niet duurder zou zijn dan koken met gas en bovendien zeer eenvoudig en gemakkelijk zou wezen Wat ls hiervan waar? Voorop staat, dat koken met gas veel sneller gaat en dat gas veel gemakkelijker regelbaar ls, om elke gewenschte warmte te verkrijgen. Bij electrische comforen is dit niet zoo. het duurt veel langer alvorens de gewenschte temperatuur be reikt is en het regelen naar behoefte kan maar in en kele trappen geschieden. Waar ls, dat een electrische kookplaat, na het uit schakelen van den stroom, nog een tijd warmte blijft uitstralen, Maar ls dit voordeel? Hoe vaak komt het in een gezin niet voor. dat men 1 Liter of minder kokend water vlug noodig heeft? Die meerdere warmte, het te veel dus. die de kook plaat na het gebruik uitstraalt, is verloren. Daarom zegt men van electriciteitszijde: wil men niet duurder koken dan op gas, dan moet men een geheelen maaltijd bereiden, daar zit het voordeel. Neem nu eens aan, dat een hulsvrouw zich geheel heeft aangepast bij het electrisch koken en het dus geen bezwaar vindt dat het op de modernste wijze wel een half uur langer duurt dan op gas. wat moet er dan met die nog steeds heete plaat of oven gebeu ren? Een goede kookster zal op den duur een zoo groote routine krijgen, dat ze op tijd den stroom uitschakelt, zoodat de kookplaat nog net genoeg warmte blijft go- ven. om het te bereiden voedsel klaar te krijgen. Inderdaad, voor verschillende spijzen op één plaat een kunststuk. De practijk is. dat zeer veel warmte verloren gaat en dit verlies kost geld Bij gascomforen is dit geheel anders: hier niet langzaam op temperatuur komen, maar direct de volle warmte. Alles kookt, bakt of braadt vlug, wat voor enkele spijzen beslist noodzakelijk en voor de meeste bijna altijd gewenscht is. En als het te bereiden voedsel klaar ls, dan draait men het gas uit en men heeft geen warmte meer, zeggen de electriciteitspropagandisten. Volkomen juist, maar men heeft dan ook geen warm te meer noodig. Het gas past zich geheel aan bij de behoefte. Hier nu ligt een groot verschil tusschen gas en electriciteit. Men moet zich geheel aanpassen bij het koken op electrische comforen en vooral voor een arbeiders gezin gaat dit wel met moeilijkheden gepaard. Maar als dit dan eindelijk gelukt al ls de prac tijk vaak, dat men het eten voorden volgenden dag gedeeltelijk klaar moet hebben, om toch maar de overtollige warmte te benutten dan nóg is het duur der dan gas. Het aanschaffen van de benoodigde, speciale pannen ls een uitgave, die ieder zich wel zal getroosten, ook voor gas zijn zekere pannen aan te bevelen Maar zoo'n pan met dikken bodem, voor electrische comforen, moet zuiver vlak blijven, een deukje in den bodem (en hoe gauw is dit het geval) en het koken duurt nog langer, kost dus meer aan stroom. Laat ons nu met het bovenstaande rekening hou den en den prijs van beide vergelijken en dat zoo eenvoudig mogelijk doen. Wel nu! 1 M3. gas staat ongeveer gelijk met 3% K.W.U. elec triciteit. veronderstellende dat men zich geheel heeft aangepast en alle warmte nuttig weet te gebruiken. Ieder kan. als hij van beide de prijzen weet in zijn eigen plaats, gemakkelijk uitrekenen wat het goed koopst is. Er worden dan van electriciteitszijde nog wel andere voordeelen boven gas genoemd, zooals het verloren gaan van kostbare vitaminen door aanraking met de zuurstof uit de ducht. Wij weten daar nog niet zoo heel veel van. Er wordt door anderen weer beweerd, dat misschien juist door die aanraking de voedingswaar de verhoogd wordt. Het belangrijkte is, wat brengt de hoogste rekening in huis. Laat men dus voorzichtig zijn en onze menschen niet noodeloos op kosten iagen Probeer zooveel moge lijk kookdemonstraties bij te wonen, op gas en electri citeit, want velen kunnen van hun kolenfornuis of geliefd petroleumstel niet afstappen. Die sleur, want anders is het niet, moet er uit. Doe dan een goede keus. De reclame die gemaakt wordt voor het electrisch koken bemoeilijkt het objectief beoordeelen wel eenigszins. Precies zoo ls het gegaan met de electrische heet- waterreservoirs.En wat is het gevolg! Velen voelen zich teleurgesteld. De vraag van het Amsterdamsche raadslid, den heer Rustige tot B. en W. gericht of het B. en W. is op gevallen, dat het aantal electrische heetwaterreser- volrs, dat bij de G.E.W terug komt. groote afmetingen aanneemt enz. zegt toch wel iets. Onze vertegenwoordigers in Provincie en Gemeen ten. mogen hun aandacht wel eens schenken aan de ,goedkoope stroomaanbieding voor kookdoeleinden, die alleen ten doel heeft tegen het gas te kunnen con curreeren. Beter ware het de licht- en industrietarie ven voor electriciteit te verlagen, dat zou een ieder ten goede komen. Maar laat men niet trachten het gas voor koken en verwarmen te verdringen, daarmee is niemand gebaat. J. EFPENGA. Filmspeler, die eenig in rijn soort was. Het wonderdier genoot een sala ris van f 4800 per week. Uit Londen wordt vernomen: De beroemde Duitsche Herdershond Rin-Tln-Tin die ln talrijke films te bewonderen is. is tijdens een opname te Hollywood overleden. Hij was tijdens den oorlog door een Amerikaansoh vlieger-officier gevonden die hem medenam naar Amerika waar hij den officier door zijn filmkunst een geweldig vermogen heeft opgebracht. Rln-Tin-Tin in bewondering voor de prijzen, die hg op de groote Hondente®toonstelling te Berlijn won. Velen zullen zich het schrandere dier herinneren, dat door zijn vernuftige staaltjes herhaalde malen bewonde ring heeft afgedwongen. Rin-tin-tin werd in den Elzas geboren en afgericht voor legerhond in dienst van het Duitsche leger, aldus het „Alg. Hsbl.". Als zoodanig heeft het dier gedurende den wereldoorlog werk verricht In 1917 viel de hond in handen van den Amerikaan- schen vlieger-luitenant Lee Duncan, Hy verzorgde het dier en bracht het naderhand naar Californië. De officier richtte het dier af voor filmacteur. Dit is achteraf een geniale gedachte gebleken, want tot nu toe is Rin-tin-tin een filmspeler geweest eenig ln zyn soort. Van de films, waarin Rin-tin-tin opgetreden ls, noe men wg: While London Sleeps, The Night Cry, Tracked in the Snow Country, Find Your Man, The Clash of the Wolfs, Jaws of Steel, Frozen River, Tiger Rose, The Man Hunter, Rough Waters. Zooals men ziet heeft Rin-tin-tin gedurende zyn veer tienjarige filmloopbaan in hoofdzaak de zwggende film gediend. Zijn beroemdheid genoot hy vooral aan een gevecht op den rand van een rots, een scène uit „The Night Cry." In 1927, toen er tusschen den heer en mevrouw Dun can oneenigheid ontstond hebben publicaties in de Amerikaansche dagbladen aan het licht gebracht, dat het salaris van het wonderdier 4800 gld. per week be droeg. AUTOBUS VERONGELUKT IN HET BEEERSCHE BOVENLAND. Alle inzittenden gewond. Eén doode Uit Munchen: Niet ver van Garmisch in het Beiersche Bovenland is een autobus ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting ln een talud geraakt. Van de zeven inzittenden werd een persoon gedood, terwgl de overigen min of meer ernstig werden gewond. (Worm er veer). 2.15 uur OFFICIEELE OPENING nieuwe Tribune. Sportterrein Loet, achter café Raven. KON ZELFS GEEN EIEREN VERDRAGEN. Nu eet zij ze graag. Toen deze 72-jarige vrouw een middel had gevon den tegen haar indigestie bleek het een middel te zijn, dat haar 70-jarige broer reeds lang gebruikte en waarmee hij zich tot een „toonbeeld van ge zondheid" opgewerkt had. Zij schrijft: „Jaren lang heb ik aan indigestie geleden en ik kon eenvoudig geen ei of aardappel eten. Dit jaar begon ik met de kleine dagelijkschc dosis Kruschen Salts te nemen. En nu kan ik eieren en aardappelen eten zooveel ik wil zonder eenige stoornis nader hand. Jaren heb *k geleden. Ik nam voortdurend een laxeermiddel, maar het hielp niet. Mijn broer is een toonbeeld van gezondheid en geknipt voor een reclame voor Krus-hen Salts. Hij is altijd vroolijk en gelukkig. Hij vergeet nooit zijn ochtenddosis even min als ik, nu ik er de waarde van ken. Mijn broer is 70 jaar oud en ik ben 72. We hebben alle reden deze schitterende uiten te waardeeren. Ik beveel ze ook al mijn vriende- Mevr. M. E. M. De zes zouten in en helpen en regelen de lichaams-functies in lei opzichten. Uw maag, lever en nieren worden tot betere functie aangespoord. U weet niet meer wat indigestie, hoofd pijn en neerslachtigheid is. U voelt zich lichamelijk en geestelijk als vernieuwd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a i 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Denneboomen in brand gestoken. Om onderdak te krijgen. De 42-jarige los werkman L. H. F., zonder vaste woonplaats, iemand, die een goede opvoeding heeft genoten, doch langzamerhand aan lager wal is ge raakt en reeds eenige vonnissen achter den rug heeft, was ten einde raad om in zijn onderhoud te voorzien. Om onderdak te krijgen, heeft hij een manier ge zocht, welke tot op heden nog niet in toepassing is gebracht. Donderdagmorgen heeft hij in een winkel op de Nieuwe Markt te Den Haag een doosje lucifers gekocht, is daarmede naar een garage aan den Nieboerweg gegaan, waar hij zich van benzine voorzag. Toen wandelde hij de Boschjes van Poot in. Een partij denneboomen koos hij uit om zijn voorne men tot brandstichting uit te voeren. Na de bodem rondom de boomen met benzine besprenkeld te hebben, stak hij ze in brand. Dadelijk daarop ging hij weg en alarmeerde de politie. Een agent, die op de dichte rook, welke zich ont wikkelde, kwam aansnellen, vond den man rustig gezeten op de plaats des misdrijfs. Hij meldde zich dadelijk als den dader aan en werd meegenomen naar het politiebureau. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ LAREN. Motorrijder door een auto meegesleurd. Op den Nieuwen Weg onder Laren is Donderdagavond de motorrgder Hagen uit Eemnes, die van de Gooiers- gracht af kwaim, door een auto, bestuurd door den heer Van Berg te Amsterdam, aangereden. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de automobilist den motorrijder,di6 van rechts kwam, geen voorrang verleende. H., die twintig meter werd meegesleurd, liep een dubbele been breuk en een ernstige armfractuur op. Hg werd naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. De heer Van B. was niet in het bezit van een rgbewijs, terwijl door de politie werd geconstateerd, dat de remmen van het mo torrijwiel niet functioneerden. Deze week vergast Theater Royal ons op een film, die, door zgn goeden inhoud een wereldreputatie ge niet. Wanneer men den naam alleen maar hoort, is men daarvan ten volle overtuigd. De Spaansohe Vlieg! Wie zou daarvan nog niet hebben gehoord. We kunnen niet nalaten toch nog een korte beschrij ving te geven van deze operettefilm, waarmee Arnold en Bach een wereldvermaardheid verwierven. 25 jaar geleden had Luwig Klinke ln de .Amorsalen' *n danseres, bggenaamd „De Spaansche Vlieg", leeren ken nen. Zg heette eigenlgk „Roosje Zippel" en kwam van Bautzen, maar hg had haar uitgenoodigd om met hem te gaan soupeeren en op zekeren dag was het kind er. „Hiep, hiep, hoera, hier ben ik, papa!" stond op de foto die men hem had gezonden en die hem het portret toonde van een „flinke jongen". Klinke wil geen ge harrewar hebben. Hij had zich toentertijd juist met Emma verloofd. En zoo kwam het dus, dat de oude nu verleden avocaat Mahlke 25 jaar lang veel langer dus als wel noodzakelijk was in opdracht van Klinke stipt Iedere maand onderhoudskosten betaald. Maar nu heeft advocaat Kreiblg de praktijk van Mahlke overgenomen. Dit nu zou op zichzelf niet zoo erg zgn maarKreiblg is familie van Emma en dreigt nu dus het gevaar, dat het geheim van Klinke, dat hg tot nu toe zorgvuldig verborgen heeft weten te houden, by monde van Kreibig aan Emma bekend wordt. De gevolgen hiervan zouden niet zijn te overzien, want dat heb ik u nog niet verteld, maar Emma is eerste voorzitster van de „Vereeniging tot bevordering van de zedelijkheid", en u begrijpt, dat zij in deze kwaliteit van dergeiyke aangelegenheden niet het flauwste begrip heeft. By een bezoek aan Kreibig gelukt het Klinke welis waar de acten Zippel contra Klinke in handen te krij gen, maar door een noodlottige vergissing van den ouden oom Tiedemeier geraken ze in handen van den jongen advocaat Dr. Gerlach. Dr. Gerlach heeft een oogje op Paula de dochter van Klinke, maar de ouders van Paula wenschen hem nu juist niet als schoon zoon, dus besluit Dr. Gerlach deze stukken als troef tegen Klinke uit te spelen. Maar Mevrouw Emma heeft voor haar man ook een geheim. Zg heeft voor Paula reeds een man gezocht, Heinrioh Meisel, de zoon van een vriendin van haar, die zij op een bijeenkomst van de vereeniging heeft leeren kennen, kan lederen dag zijn opwachting bij de familie komen maken en dan kan de verloving van Paula met Heinrlch onmogelijk nog lang op zich laten wachten. Dr. Gerlach speelt het echter klaar de zaak zoo te regelen, dat Klinke Heinrich aanziet voor den inmid dels tot man opgegroeiden knaap, waarvan hij 25 jaar geleden een foto heeft ontvangen. Klinke is radeloos en tracht met alle mogelijke middelen den ongewensch- ten bezoeker weer kwgt te worden. Maar nog erger dingen hangen Klinke boven het hoofd! De moeder van Heinrich is aangekomen en komt eveneens by Klinke op bezoek. „De jongen alleen w^is al erg, maar nu ook nog zgn moeder. „De Spaansche Vlieg!" kreunt Klinke en weet er nu heelemaal geen raad meer mee. Om de verwarring nog grooter te maken, vertrouwt Wlmmer zijn zwager Klinke toe, dat hg eveneens ..De Spaansche Vlieg" beeft gekend en 25 jaar lang trouw en braaf heeft betaald. Eendracht maakt macht! Met een sierlgken zwaai worden Heinrich en zgn moeder Mathilde Meisel de deur uitgesmeten. Kort daarop verschgnt zeer verstoord het eerbare raadslid Meisel, echtgenoot van Mathilde en Heinrich's vader, met de kennelijke bedoeling Klinke en Wimmer tot rede te brengen. „Nog een vader!" lacht Wimmer. „Deze ezel heeft „De Spaansche Vlieg" zelfs getrouwd" juicht Klinke. Maar als nu Mevrouw Emma ten too- neele verschgnt, dan wordt de heele zaak beslist. Nu is er geen uitweg. Wimmer vlucht voor den toorn van Emma. Klinke moet zijn zonden opbiechten. Het is een geluk, dat Heinrich nog juist bgtgds op Paula's nicht Wally verliefd is geworden. Verder is het een geluk, dat er ook voor Paula al een bruidegom ls. Tenslotte moeten Emma en Klinke hun toestemming voor de verloving van Gerlach met Paula geven. Zoo ls de verkorte inhoud van dit successtuk, waarop de directie van Theater Royal ons trakteert. Verdere aanbevelingen lgken ons dan ook totaal overbodig. DE SPARTA-TRIBUNE. De Sparta-tribune is gereed! Zondagmiddag a.s. vóór den wedstrijd tegen Q.S.C. zal deze officieel in gebruik worden gesteld. Wat we er van kunnen zeggen is dit: Sparta deed goed met het doen bouwen van deze tribune en we houden ons er van overtuigd, dat de bezoekers van 't terrein dit zullen weten te waardee ren. De bouwer, de heer B. v. d. Hoven, heeft in korten, zeer korten tgd dit werk volbracht, waarvoor hem een woord van hulde niet mag worden onthouden. We twgfelen niet of Zondag zal de tribune gevuld zijn met de bezoekers van den strijd Sparta 1—Q.S.C, GOEDKOOPE TREIN NAAR DEN HAAG EN ROTTERDAM Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie gaat er Zondag 21 Augustus een z.g. pleiziertrein naar Den Haag en Rotterdam, en wel van alle stations van Den Helder tot en met Alkmaar. MUZIEKTUIN. Zondagavond treedt de bekende Muziekvereeniging „Onder Ons" van Dirkshorn, Directeur de heer A. P. Blaauw, in onzen Muziektuin op. Dat belooft een mooien avond, meer behoeven we er niet van te zeggen, want op „Onder Ons" is van toepassing het bekende spreekwoord: „Goede wijn be hoeft geen krans."

Schager Courant | 1932 | | pagina 9