De politieke toestand in Duitschland. Plaatselijk Nieuws. Hitier geen Rijkskanselier GEVAAR VAN HET AUTOMATENSTELSEL. Het afscheid van Majoor Bood. Ernstig motorongeluk. De leider der Nazi's eischte de volle regeeringsmacht. Hindenburg weigert dit te geven. Al heel spoedig is er de noodige kleur en teekening gekomen in Duitschlands politiek. Zooals wij reeds eerder meldden, zou een confe rentie tusschen Von Papen en Hitier en later met Hindenburg wel spoedig de beslissing geven. Welnu, dit is dan ook gebeurd, maar met een vrijwel negatief resultaat. Hitier die eerst met Von Papen had gesproken en nadat deze verslag van dit gesprek had gegeven aan Hindenburg, zelf met Von Hindenburg heeft gecon fereerd, heeft op de hem gestelde vraag of hij ge negen was zelf met eenige andere geëischte perso nen uit de Nat.-Soc. partij tot de regeering Von Pa pen toe te treden, botweg ontkennend geantwoord. Hitier stelde de eisch dat hem de leiding der rijksregeering en het geheele staatsbestuur in vollen omvang zou worden gegeven. Von Hindenburg heeft dit met groote beslistheid van de hand gewezen. Dat was niet overeen te brengen met zijn plicht tegenover het vaderland. De geheele regeeringsmacht geven aan de Nat.-Soc., die deze macht eenzijdig zou aan wenden, kon hij tegenover zijn geweten niet ver antwoorden. Het onderhoud heeft nauwelijks een kwartier ge duurd. Hindenburg ging direct op zijn doel af en vroeg aan Hitier of hij bereid was toe te treden tot het kabinet-von Papen en of hij er in toestemde, dat nog eenige leden van zijn partij portefeuilles zouden aanvaarden. Hitier had zijn antwoord gereed; hij ver klaarde, dat hij tot geen enkel kabinet zou toetreden, en dat hij voor zijn beweging, die geen partij- maar een volksbeweging is, de geheele regeeringsmacht moest opeischen. VON HINDENBURG. Hndenburgs afwijzend antwoord was tamelijk uit voerig. De oude veldmaarschalk zette uiteen, dat hij het evenmin voor zijn eigfen geweten als voor het Duitsche volk zou kunnen verantwoorden, indien hij aan een enkelen partijleider de geheele regeerings macht zou uitleveren, te meer, daar hij moest on derstellen, dat dan nationaal-socialisten daarvan een eenzijdig gebruik zouden maken. Hindenburg ver weet Hitier onomwonden, dat hij een gegeven belofte niet was nagekomen. Bij de vorming van het kabinet- von Papen had Hitier namelijk de verzekering gege ven, dat hij de regeering, die door het vertrouwen van den rijkspresident werd gedragen, zou ondersteu nen. Daartoe was hij thans niet bereid.- Aan het slot van zijn uiteenzetting gekomen, richtte von Hindenburg tot Hitier een ernstige vermaning. Hij bezwoer hem, dat hij bij zijn aangekondigde op positie tegen de regeering de belangen van het va derland voor oogen zou houden. Het was wel te voorzien in de laatste dagen, dat de onderhandelingen van Hitier met von Papen en president Hindenburg zouden mislukken. In de ge sprekken die Hitier 's ochtends achtereenvolgens had gehad met generaal von Schleicher en met rijkskan selier von Papen bleek hij tot geen enkele conces sie bereid te zijn. Hij bleef niet alleen voor zich de functie van rijkskanselier opeischen, maar hij ver langde tevens dat zijn partij in het vormen der re geering een beslissenden invloed zou verkrijgen. Von Papen was hem zooveel mogelyk tegemoet ge komen. Hitier is de functie van vice-rijkskanselier en enkele portefeuilles, waaronder van binnenland- sche zaken aangeboden, maar men is het niet eens kunnen worden. Hitier verlangde alles of niets. Wat nu? Dat is de vraag die nu naar voren komt en aller- wege wordt gesteld. De correspondent der N.R.Ct. te Berlijn schrijft o.m.: De pogingen tot het vormen van een zoogenaamd presidenteel kabinet, ondersteund door de nationaal- socialisten, kunnen in deze omstandigheden althans voorloopig mislukt heeten. De kans op de vorming van een parlementair ka binet, gebaseerd op een coalitie van nationaal-sicialis- ten en centrum, is op het oogenblik ook vrijwel ver keken, sinds de nationaal-socialisten hebben gewei gerd gevolg te geven aan een uitnoodiging van het centrum tot het houden van een bespreking over de verkiezing van den Pruisischen minister-president. Indien Hitier de toenadering in Pruisen van de hand wijst waarom zou hij ze dan in het rijk wel aan vaarden? Het is natuurlijk toch wel mogelijk dat pogingen zullen worden ondernomen om beide par tijen toch nog tot elkander te brengen en derge lijke onderhandelingen zijn reeds daarom denkbaar, aangezien het centrum zich tot nu toe nog steeds niet uitdrukkelijk heeft uitgesproken tegen een be noeming van Hiler tot rijkskanselier aan het hoofd van een parlementair" regeering. Te vreezen is echter wel dat indien het ooit tot onderhandelingen 'usschen nationaal-socialisten en centrum komt, de Hitlerianen eischen zullen stellen, welke de katholieken onmogelijk kunnen aanvaar den. HITLER. Het liikt in deze omstandigheden meer en meer waarschijnlijk dat het kabinet-von Papen voorloopig aan het bewind zal blijven, alhoewel de rijkskanselier weet dat hij in een dergelijk geval zonder genade door de nationaal-socialisten zal worden bestreden. Op 30 Augustus komt de Rijksdag weder bijeen. Na de verkiezingen van het presidium zal von Pa pen zich tenslotte wel aan het huis moeten voorstel len en dan zou een motie van wantrouwen der com munisten voldoende zijn om hem ten val te bren gen, mits de nationaal-socialisten zich inderdaad aan de zijde der oppositie scharen. Maar een oplossing zal er toch moeten komen en alle belangstelling concentreert zich nu op wat Hitier nu zal doen. Hij is echter direct uit Berlijn vertrokken en er wordt nu gewacht op een bijeen komst der Nat. Soc. leiders. Het blad der Berlijnsche Hitlerianen de Angriff schrijft dat als de eene weg verspert wordt, staan er nog voldoende ter beschik king om elk meerdervoudig compromis van de hand te wijzen. Veel zegt dit wel niet, maar toch wel zoo veel. dat de Hitler-aanhang zijn eigen weg zal gaan. Een brief aan Von Papen. Hindenburg is ook reeds uit Berlijn vertrokken, maar heeft aan Von Papen een brief gericht, en daar in den wensch uitgesproken dat nu de politieke toe stand opgehelderd is, in de eerste plaats de grootste aandacht zal worden gewijd aan maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. Van bevoegde zijde wordt nog medegedeeld, dat zoowel geneeraal Schleicher als rijkskanselier von Papen en rijkspresident Hindenburg Hitier hebben verzekerd, dat in elk geval orde en rust in het rijk zullen worden gehandhaafd. De rijksregeering be schikt over de noodige middelen om elke poging tot het plegen van geweld, als reactie op de mislukte onderhandelingen te onderdrukken. Ordemaatregelen. Dr. Bracht heeft aan alle politieautoriteiten en af- deelingen landjagers de volgende aanwijzingen ge geven: De politie-autoriteiten en landjagers moeten met alle krachten die hun ten dienste staan, ieder geval van terreur zoo snel mogelijk aan het licht brengen. De bestaande bepalingen van de crimineele politie bieden een volkomen voldoende basis voor de ver vulling van deze taak. Zij zijn een waarborg, dat in het geheele land, vooral ook in de kleinere steden en op het platteland, de met alle technische hulpmidde len uitgeruste grootestadspolitie kan ingrijpen. Ik wijs alle politieposten er met nadruk op, dat zij onverwijld door telefoon, telegraaf of radio of door bijzondere boden van alle daden van terreur melding moeten maken. De crimineele politie der landen moe ten zoo noodig een moordcommissie ter onderzoek uitzenden. Zij hebben daartoe een voldoend aantal moordcommissies steeds gereed te houden. Ter on dersteuning van deze moordcommissies moeten voor ieder district verschillende hulp-moordcommissies worden gevormd uit de daarvoor opgeleide en bijzon der geschikte landjagers. Deze hulp-moordcommissies moeten, wanneer een daad van terreur wordt gemeld, zich zoo snel moge lijk naar de plaats van de daad begeven en alles doen wat kan leiden tot een snelle vervolging en ar restatie der daders. Verder moeten zij crimineele politie van het land onverwijld verwittigen per tele foon, per telegram, per radio of door bijzondere bo den. Tenslotte hebben zij ervoor te zorgen dat, wan neer zij weggeroepen zijn. een reservecommissie den gewonen dienst verricht. Penningen inplaats van guldens. - Hilversumsch jongmensch op hee- terdaad aan den Amsteldijk te Amsterdam betrapt. Dat van het stelsel van verkoop door middel van automaten door een bepaald slag menschen, die het met de eerlijkheid niet te nauw nemen, soms op schromelijke wijze misbruik wordt gemaakt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag weer eens opnieuw gebleken. De banketbakker J. van Elk. die een zaak heeft op den hoek van den Amsteldijk en Jozef Israels- kade, te Amsterdam, heeft sinds kort bij zijn winkel aan den openbaren weg een groote automaat doen plaatsen, welke na sluitingstijd lipt publiek gelegen heid geeft, zich door het inwerpen van een kwartje of een gulden in de daarvoor bestemde gleuven van een versnapering te voorzien. De vakken, waar men een gulden moet inwerpen, zijn zóó ingericht, dat men met de versnappcring het wisselgeld terug ont vangt. De heer Van Elk nu had de onaangename ervaring opgedaan dat hij bij het ledigen van de geldreservoirs der automaat, meermalen inplaats van een gulden, één of meer waardelooze penningen van dezelfde grootte en dikte vond. Dit had hem doen besluiten, een oog in het zeil te houden, als ge volg waarvan hij zich ook Zaterdag op den laten avond verdekt, had opgesteld. Omstreeks twaalf uur of kwart na twaalven bemerkte hij dat 'n jongeman, die door zijn gedragingen den argwaan van den ban ketbakker opwekte, zich bij de automaat ophield, ter wijl een jonger persoon, op eenigen afstand bleef staan. De jongeman in kwestie deed twee maal ach tereen in twee z.g. guldengleuven een voorwerp dat niet de glans van zilver had De automaat werkte niettemin prompt en mét de uitverkoren versnape ringen stelde het jongmensch zich in het bezit van het zich daarbij bevindende wisselgeld. Toen hij voor de derde maal een zelfde voorwerp in een der gleu ven deed verdwijnen, achtte de kloeke banketbakker het oogenblik gekomen om in te grijpen. Hij kwam plotseling voor het front en greep het zich van geen gevaar bewuste jongmensch in den kraag en hield hem gevangen totdat de inmiddels ge waarschuwde politie van het bureau Pieter Aertsz- straat den arrestant overnam en naar het bureau ge leidde. Er was toen reeds geconstateerd dat hij zich met behulp van waardelooze penningen een in haar soort waardevolle buit had toegeëigend. De jongere persoon, die op eenigen afstand had toegekeken, had zich bij het zien van den slechten afloop van het avontuur ijlings uit de voeten gemaakt. De arrestant bleek te zijn een 22-jarige inwoner van Hilversum. Bij zijn verhoor door de politie heeft hij medegedeeld dat hij kans had gezien in genoem de gemeente een zevental penningen van dezelfde grootte en dikte als van een gulden op den kop te tikken. Zijn neefje de jongen, die in zijn gezel schap was een Amsterdammer van zestien of ze ventien jaar, was met het bestaan van zulke pen ningen bekend en had hem, naar zijn beweren, er toe aangezet om deze voorwerpen in een automaat te probeeren. Zaterdagavond waren beide in het Lunapark te Diemen geweest, en. daarvan terugge keerd, had hij, langs den Amsteldijk komende, de verzoeking niet kunnen weerstaan om bij de be wuste automaat zijn slag te slaan. De arrestant is den geheelen nacht op het bureau in arrest gebleven; naar wij vernamen zou het neefje, wiens adres door den dader was opgegeven, Zondag door de politie worden aangehouden om gehoord te worden. In den loop van den middag is de dader, nadat proces-ver baal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Het eigenaardige van het geval is dat hij naar alle waarschijnlijkheid niet alleen wegens diefstal van de versnaperingen, maar ook wegens diefstal van geld, in casu het wisselgeld, zal worden vervolgd. Mochten zijn verklaringen op waarheid blijken te be rusten, dan zal deze voor zijn aandeel in de zaak met den kinderrechter kennis maken. Met dat al is een extra-waarschuwing aan de be zitters van dergelijke automaten, naar aanleiding van bovengenoemde frauduleuse handelingen, die door middel van zulke toestellen gepleegd kunnen worden, alleszins op haar plaats! Wilt 'gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster' Maagpilllen. 0.65 pa flacon. FLESCH ZWAVELZUUR GEVALLEN. Man ernstig gewond. Aan boord van het Zweedsche s.s. „Flandria", dati gemeerd ligt aan de Zeeburgerkade te Amsterdam bij loods N, is Zaterdagmiddag een flesch zwavelzuur die uit een naast het schip liggende lichter geheschen werd, losgeschoten, doordal het oor van de rieten mand. waarin de flsch was verpakt, afbrak. Het volg was dat de inhoud van de flesch terecht kwam op een aan boord van de „Flandria" werkzaam zijnde reepgast. De man liep vrij ernstige brandwonden op aan hoofd, armen en beenen. Per auto van den G.G. en G.D. is hij naar het O. L. Vrouwe-gasthuis ver voerd. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN ENGELAND. 4 Dooden. Uit Londen: In de nabijheid van Tarlbot aan het kanaal van Bristol is een volle autobus in botsing gekomen met een legen wagen. Vier personen werden gedood, 12 zwaar gewond. DRAMA IN DE BERGEN. Drie toeristen van 800 meter hoogte neer gestort. Uit München: Bij de Grossgloeckner zijn gister morgen drie toeristen van een hoogte van 800 meter neergestort en waarschijnlijk om het leven gekomen. Zij zijn vermoedelijk Duitschers. Een hulpexpeditie is onderweg. Zaterdagmiddag heeft In het Kantongerechtsgebouw Majoor Bood afscheid genomen van zijn brigade, in verband met zijn overplaatsing naar Haarlem. Toen allen vereenigd waren, nam 't eerste de briga dier Holema het woord, die het volgende sprak: Zeer geachte Majoor Bood, Alzoo is dan toch eindelijk het door U lang verwach te en door ons reeds lang voorziene oogenblik aange broken, waarop de brigade Schagen voor de laatste maal door U is samengetrokken. Stemt dit feit ons aan den eenen kant bekeken, droevig, omdat wij U moeten zien heengaan en omdat wij weten en er van doordrongen zijn dat U steeds in alle opzichten een goed en humaan Chef voor ons zijt geweest, aan den anderen kant verheugen wij ons over Uwe verplaatsing naar Haarlem en vervult het ons met 'rechtmatigen trots, want het toont ons, dat onze Brigade-commandant ook bij onze hoogere autoriteiten in hoog aanzien is. En dit laatste blijkt nog meer uit het feit, dat U, die een van de jongste brigade-commandanten is, nog vóór vele ouderen voor Haarlem werd aangewezen en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat Majoor de Bruin geen betere opvolger had kunnen krijgen. Wij feliciteeren U dan ook hartelijk met Uwe over plaatsing en voegen daarbij den wensch, dat het U gegeve moge worden, nog tal van jaren den schepter te mogen voeren in de Brigade Haarlem, tot heil van de manschappen aldaar en tot eer van ons korps. De Brigade Haarlem feliciteeren wij met onzen Ma joor. Wij danken U voor alles wat gij gedurende ruim 3% jaar. die ge hier werkzaam was, voor ons allen zijt geweest. Steeds hebt ge ons met raad en daad bijge staan en ook steeds stond ge voor ons op de bres. daar waar dit noodig was. In het hijzonder wat mij persoonlijk betreft, daarvoor mijn hartelijken dank. Ook U, mejuffrouw Bood. meenen wij onze geluk- wenschen niet te mogen onthouden en ook U felicitee ren wij van ganscher harte; het moge U gegeven wor den Uw echtgenoote nog tal van jaren met Uwe trouwe zorgen bij te staan in Uwe nieuwe woonplaats. Waar U. geachte Majoor, steeds voor ons niet alleen een humaan Chef, doch ook een oprecht mensch zijt geweest, die de leden van Uwe brigade als het ware hebt beschouwd als aan Uwe zorgen toevertrouwde kinderen, hebben wij gemeend, als blijk van hoogach ting en waardeering niet alleen, doch ook als blijk van dankbaarheid. U een blijvende herinnering aan de Bri gade Schagen te moeten aanbieden. Onze innige wensch is. dat U dat wilt aaanvaarden en dat het U in steeds prettige herinnering aan de goede harmonie en gezellige samenwerking aan deze Brigade zal zijn. Wij hopen hartelijk dat de U aange boden geschenken naar Uw genoegen zijn en dat U er nog tal van jaren In goede gezondheid van zult mogen genieten. Nogmaals onzen hartelijken dank voor alles wat U voor ons zijt geweest en voor ons hebt gedaan. Ook U Mejuffrouw Bood meenden we een kleine hulde niet te mogen onthouden. Sedert Uw komst hier tot op dit oogenblik toch, zijt ge voor ons steeds ge weest de gulle, hartelijke, gastvrije gastvrouw: U heeft getoond te kunnen meeleven met ons Rijksveldwachters en nimmfer was onze komst U te veel. Met hartelijken dank voor alles wat ook U voor ons waart, verzoeken wij U deze kleine bloemenhulde wel te willen aaanvaar den en wij hopen dat U er nog langen tijd veel ge noegen van zult hebben en dat ook U een prettige herinnering aan de jongens van de Brigade Schagen zal bij blijven. Hierna nam de heer Bruinis. oudste rijksveldwachter in dit district het woord, die tot Majoor Bood cle volgende woorden richtte: Geachte Majoor! De Brigade is vandaag alhier samengetrokken, niet met het doel om repetitie te houden van verschillende wetten, doch met het doel om van U en de Uwen afscheid te nemen. Met ingang van 16 Augustus a.s. wordt U overgeplaatst naar de Brigade van Haarlem en met deze benoeming feliciteeren wij U van ganscher harte en het stemt ons tot groote vreugde dat U hiervoor zijt uitgekozen. Deze vreugde echter verflauwt weer, wanneer wij denken dat de brigade Schagen een verlies lijdt met Uw heen gaan, want U zijt voor ons een goede chef geweest. De jaren toch dat U in deze Brigade als chef zijt werkzaam geweest hebben wij U leeren kennen als een man van recht en plicht en die gedaan heeft voor zijn Brigade wat hij heeft kunnen doen. Een Brigade- Commandant zou ik op een lijn willen stellen met een vader die voor zijn kinderen zorgen moet, en ik wil hieraan toevoegen, majoor, dat gij dit voor ons ge weest zijt. U hebt gewerkt en niet alleen de naam van deze Brigade hoog gehouden, maar ook van ons corps. Mis schien Is er wel eens iets geweest tusschen U en een der manschappen, maar ik weet zeker dat dit geschil door U op kameraadschappelijke wijze is opgelost. Ook U. Mevrouw Bood. onzen dank voor de vele gastvrijheid die wij van U altijd hebben en het is voor ons een pretige herinnering, wanneer wij denken aan de gezellige tijd, die wij in Uw woning hebben door gebracht. Wij weten nog niet wie U als zoodanig in deze Bri gade zal opvolgen. Het zal moeilijkvoor hem zijn Uwe voetsporen te drukken. Hij zal echter op onze mede werking kunnen rekenen en wij hopen dat hem dit ook zal gelukken. Wij feliciteeren de brigade Haarlem met deze benoe ming en wenschen U en de Uwen te Haarlem een gezelllgen werkkring en woonplaats toe. Thuis bij den majoor zaten allen nog langen tijd gezellig bijeen. Namens de brigade werden den schei denden majoor een bureaustoel, een rooktafel en «cn mooie bloemenmand aangeboden. Mede namens zijn vrouw dankte de majoor hartelijk voor al de bewijzen van sympathie, dankte voor de aangename samenwerking, die steeds had plaats gehad en wenschte allen veel goeds toe. EEN' FIETSER ERNSTIG GEKWETST. DE TREURIGE WEGEN. Vrijdagavond omstreeks 8 uur heeft er aan den Muggenburgerweg bij de Vennik, onder Schagen, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een motor en een fietser. Vanuit Schagen kwamen de 56-jarlge E. Dirkmaat, met zijn buurman P. Delver, op de fiets en gingen huiswaarts naar de Vennik. Van de tegenovergestelde zijde kwam een motor, waarop gezeten de heer V. M. H. L. als bestuurder en op de duo de heer M. J. J. G. Beide heeren zijn adspirant-bedrijfsleider bij de Wie- ringermeerwerken. Toen de fietser en de motorrijders elkaar nader den, weken allen zoo ver mogelijk naar rechts uit. Toen de motor den fietser dicht was genaderd, slipte de oude heer Dirkmaat in 't losse grint van den weg, waardoor hij met zijn rijwiel dwars over den weg schoot. De motorrijder kon geen aanrijding meer voor komen. Dirkmaat werd van de fiets geslingerd en viel met het hoofd op 't paardenpad. Met hersenschudding werd hij opgenomen. Motor en fiets werden zwaar beschadigd. Geen van beiden treft hier eenige schuld en dit on geval moet geheel worden geweten aan den meer dan treurigen toestand van den weg. Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toestand van den patiënt op het oogenblik naar omstandigheden vrij goed. AUTO-RIT OUDEN VAN DAGEN. Voor de auto-rit voor de ouden van dagen hebben zich 55 personen aangemeld, terwijl verscheidene auto bezitters hunne medewerking reeds hebben toegezegd. Nu zullen eenige dames in den loop dezer week nog met een lijst rondgaan, en als ook de resultaten daar van meevallen, dan belooft den 24 Augustus voor d» oude menschen een prettige dag te worden. BENOEMD. Tot districtsvertegenwoordiger voor de fa. Gebr. Rot gans, met standplaats Alkmaar is aangesteld onze plaatsgenoot de heer J. v. d. Seide. DE MTJZIEKTUIN. Zondagvond gaf de muziekvereeniging „Onder Ons" uit Dirkshorn een concert in onzen muziektuin, ondeï leiding van haar eminenten directeur, den heer A. P. Blaauw. Het was een zomersche avond en zeer velen hebben in den tuin genoten van hetgeen „Onder Ontf bracht. We zullen hier geen beschouwing geven over de uib gevoerde nummers. Zooals we het van „Onder Ons" g* wend zijn, was *t ook nu een welverzorgd programmt met goede vertolking der nummers. De aanwezigen hebben ten volle genoten en gaven daarvan ook na elk nummer door hun bijvalsbetuigingen blijk. Het was een mooie, goed geslaagde avond. VOETBALONGELUK. Onze voebalclub S.R.C. had Zondag Breezand op bezoek. Bij het spel had een der Breezander spelers het ongeluk zoo tegen een Schager aan te botsten, dat deze, S. D., een beenbreuk opliep. VOORZICHTIG OP DE FIETS, Een der kleinen van den heer R. alhier reeds Za terdag op het Noord op de fiets. De kleine had er zoo de gang in en kéék zoo slecht uit daarbij, dat ze pardoes tegen de benzinetank der firma Kaper aan stoof. De kleine bezeerde een harer duimen zóó dat doktershulp moest worden ingeroepen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2