VERKEERSONGEVALLEN. NOODWEER. Strandfeest te Callantsoog VEERBOOT IN BRITSCH-INDIë GEKENTERD. zielen komt, dan komen wij uit deze crisis te voor schijn als sterke strijders voor Jezus Christus." De met groote aandacht gevolgde rede werd luide toegejuicht. In de pauze brachten de muziekcorpsen eenige nummers ten gehoore en nadat bij den aanvang van de tweede helft, de secretaris, notaris F. J. M. Pinxter, de telegrammen had voorgelezen, die verzon den werden aan Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, den minister-president en Mgr. Hulman, zong wederom Schagens R.K. Mannenkoor eer de tweede spreker zijn rede begon. De heer Kasteel begon met te zeggen: „Als men uit- genoodigd wordt te spreken over Maatschappij en Naastenliefde, Is het of men verzocht wordt een rede te houden over water en vuur. We kunnen eigenlijk niet van een maatschappij spreken, want de menschen voelen zich niet als „maat" van elkander. Ook deze spreker wees op de samenhang van „de" crisis met de crisis op zedelijk en geestelijk gebied en zag deze als gevolg van de scheiding tusschen gods dienst en economie: „Mammon neemt de plaats in van God." Oorzaken die inwerkten waren: le. Het uitgescha keld zijn van groote gebieden (Rusland. Azië enz. te zamen 2/5 van de wereld) van het wereldverkeer, 2e. de landbouw verkeert in een crisis die alles meesleept. 3e. de wereldoorlog. Maar „de" groote oorzaak noemde spr. het loslaten van het leidend Chr. beginsel en de eenige iriogelijkheid van herstel der maatschappelijke orde zag hij in terugkeer tot het evangelie. Spr. wees op het program van den paus, uitte zijn gedachten over gezin, huwelijk en eigendom om daarna de uitspraak: „De geschiedenis herhaalt zich" te bestrijden en te betoogen dat op politiek- en godsdienstig terrein groote veranderingen hebben plaats gehad, waaraan men zich zal moeten antwoorden: „Elk mensch heeft een roe ping te vervullen en het is niet de vraag wat die roe ping is. maar hoe de taak wordt volbracht. Het is plicht het beginsel uit te dragen, de kerk op te bouwen, de dragers van het gezag vertrouwen te geven en het geloof te bewaren. Onze naastenliefde moet zich niet uitstrekken tot de menschen van nu alleen, maar ook tot hen, die na ons komen; wij moeten de vlam der liefde bewaren en overdragen aan hen, want alleen door liefde, het eeuwig beginsel van Christus, is de maat schappij te genezen." Ook deze, meermalen geestige, rede verwierf een luid applaus. Het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d. Bilt, deed hierna een beroep op de offervaardigheid ter bestrijding van de onkosten voor het organiseeren van landdagen en toen de voorzitter een slotwoord had gesproken en allen gezamenlijk „Aan U, o Koning der eeuwen" had den gezongen, stelde men zich op, om in optocht met muziek en de vaandels meegedragen in den stoet een rondgang te maken door Breezand en deze te be ëindigen bij de kerk, waarin tot slot een plechtig Lof werd gecelebreerd. Oranjefeest. De Oranjevereeniging stelde het volgende program ma voor de viering van Koninginnedag vast: Des morgens verzamelen de schoolkinderen zich voor de muziektent, maken een rondgang met muziek en gaan dan naar het terrein van den heer G. Keijzer, waar zij getracteerd worden en kunnen deelnemen aan verschillende kinderspelen. 's Middags zijn op hetzelfde terrein volksspelen, waaronder bij goed weer ook weer het vermakelijke tobbesteken zal zijn. 's Avonds een concert in de muziektent. De vereeni- ging heeft zich hiervoor en voor de overige muzikale medewerking in verbinding gesteld met de beide plaatselijke muziekcorpsen. ANNA PAULOWNA. Draverij. Het prachtige zomerweer heeft Zondag vrij veel be langstellenden gelokt naar de handicap-draverij op het sportveld aan de Kleine Sluis. Van de ingeschreven paarden verschenen er een tiental niet aan den start, zoodat er 19 aan den strijd deelnamen, welk aantal naar menig oordeel nog groot genoeg was. De eerste ritten verliepen heel vlot, zoodat al spoedig bekend was welke paarden voor een prijs in aanmerking zouden komen. Toen het er echter om ging de volgorde der prijzen vast te stel len, eischte het op de goede manier starten wat meer tijd. Enkele heel spannende ritten vergoedden even wel veel. terwijl „Northerman B" nog eenige sensatie bracht door het jurylid, een paar agenten van politie en den verslaggever, die bij den eindpaal zaten, een benauwd oogenblik te bezorgen Een tiental meters voor de finish kwam het dier met een bocht naar den paal toe en met één stap achterwaarts (twee was te veel. want dan kwamen ze in een sloot terecht) moesten de heeren het veege lijf redden. Het lukte hun, doch een der pas verlaten stoelen werd door de sulky gekraakt. L)at liep dus goed af en verdere onheilen kwamen gelukkig niet voor. De uitslag was: le prijs, f250, Norma B (280 M.), eige naar J. W. van Hoorn, Alkmaar, berijder J. van Leeu wen Jr.; 2e prijs, f 100, Northerman B (285 M.), eige naar C. Vergaij. Amsterdam, berijder K. Bakker; 3e prijs f50. Newbold. (290 M.). eig.-ber. S. v. d. Oord, Haarlemmermeer; 4e prijs. f25. Miss Zelda Peter (300 M.), eig. S. v. d. Oord. Haarlemmermeer. Benoeming Hoofdingelanden. Bij candidaatstelling zijn tot Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder benoemd de heeren: G. C. van Balen Blanken (aftredend), en W. Komen (in de plaats van den heer J. Nannis, die niet voor her benoeming in aanmerking wenschte te komen), zoo mede de heeren D. Lubbert en J. Smit Az. (in de va catures. die zijn ontstaan door het bedanken van de heeren J. C. Geerligs en A. Langereis). Politie. Gevonden: Een broche; een zak met boonen en aardappelen. Verloren: Twee rijwielplaatjes. W I E R I N G E N Jl. Zondag gaf de mandolinevereeniging O.K.K. een openbare uitvoering in „Concordia" te Hippolytus- hoef. De zaal was tamelijk goed bezet. O.K.K. (direc teur de heer P. Jongkind) liet voor het eerst van zich hooren. De gegeven muzieknummers werden keurig uitgevoerd en een dankbaar applaus was daarvoor het beste bewijs. Vervolgens trad op de welbekende Daan Pool. Nu daarover behoeven we niet meer te schrijven, dat hij weer kostelijk was. Er is buitengewoon genoten, in al zijn nummers was hij weer zeer goed. Het succes van den avond was vooruit dan ook weer verzekerd. Bal na besloot den avond. Gezonken vaartuig. De Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht: Dat vermoedelijk omstreeks 1 Juni op 52° 21' 18" N.B. en 5° 20' 35" O.L. (Greenwich) of ongeveer 4000 M. west ten Noorden van Hindeloopen in het IJssel- meer een ongeladen vaartuig is gezonken, dat het vaartuig naar schatting 40 M. lang en 6 M. breed is; dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1S85 (Staatsblad No. 151) het vaartuig na verloop van twee dagen na dagteeker.ing van de Staatscou rant, waarin deze aankondiging is opgenomen, van Rijkswege zal worden opgeruimd. SINT MAARTEN Bij den heer P. Koning is komen aanvliegen een postduif, welke als kenmerk aan het linkerpoot had bevestigd gekregen een ring gemerkt 3-23 A 11987. LAN GENLJJK De nationale kolfwedstrijden. De nationale kolfwedstrijden zullen dit jaar gehouden worden te Barsingerhorn. Ze zullen plaats hebben op 11, 12 en 13 Sept. Verwacht wordt, dat ruim een 20-tal kolfclubs aan die wedstrijden zullen deelnemen, terwijl ongetwijfeld weer een groot aantal personeele kolvers hun krachten zullen beproeven. We vernamen althans, dat er van Langendijk, waar de kolfsport tal van beoefenaars vindt, velen zullen meestrijden. Eenige werkverruiming. We vernamen, dat enkele werkloozen eenig werk heb ben gevonden bij het boonen afhalen en dat er de vol gende week eenige werkverruiming zal komen, doordien in de fabrieken met meer werkzaamheden zal worden aangevangen. Het meeste werk geschiedt echter nog door meisjes en jongens. In elk geval komen daardoor In sommige gezinnen meer verdiensten. Aan den anderen kant komen er echter weer werkloozen bij. zoodat het arbeidsvraagstuk hier nog altijd groote zorg baart. ZUID-SCHAR W OUDE. Een kolossale aardappel. De tuinbouwer De Boer toonde ons een kolossalen aardappel, die blijkbaar uit 5 knollen tot één was ver groeid. Ze waren echter dermate één geworden, dat ze niet van elkaar gescheiden konden worden. Dat het gewicht bijzonder groot was is te begrijpen. OUDE NIEDORP Van de 11 ingeschrevenen voor de dienstplicht voor deze gemeente der lichting 1933 werden 4 personen tot gewoon dienstplichtigen en 2 tot buitengewoon dienstplichtigen bestemd, terwijl 5 personen voor goed ongeschikt werden verklaard. Ingevolge de crisis-zuivelwet is in deze gemeente over een 86-tal veehouders met een bezit van 756 melk gevende koeien f 1701.aan toeslag uitgekeerd. Het ligt in het voornemen van den Burgemeester om tegen Donderdag 18 Augustus a.g. des avonds 8 uur (w.t.) eene openbare raadsvergadering te beleggen ten raadhuize. Z IJ P E PETTEN. De hitte ten spijt is er Zondag te Petten druk ge voetbald. Twee elftallen uit Zaandijk waren de gasten van Petten. Om 1 uur bonden de lagere elftallen den strijd aan. Spoedig bleek dat Z. meer geoefend was. Het samenspel vlotte beter en P.'s achterhoede had daar niet den juiste kijk op. Reeds in de eerste minuut werd de score geopend, die nog voor de rust tot 61 werd opgevoerd. Na de thee bleek P. ingespeeld en zoowaar de achter stand werd nagenoeg ingehaald. Met 65 voor Zaandijk kwam het einde. Om 3 uur ving de belangrijkste ontmoeting aan: Petten 1Zaandijk 2, spelend in de 1ste klasse van den N.H.V.B. Als in de vorige ontmoeting traden ook hier de bezoekers zeer overrompelend op, met 2 doel punten tot gevolg. P. kreeg nu hoe langer hoe meer vat op hun spel en slaagde er in tegen te scoren, terwijl veel schijnbaar opgelegde kansen onbenut bleven. Na de rust, die met 21 was ingegaan, deed de ver moeidheid zich danig gelden en werd het een mat par tijtje voetbal, met wisselende kansen, die P. niet en Z. eenmaal wist te benuten. Met 31 voor Z. kondigde de scheidsrechter, de heer C. Vriesman, die behoorlijk voldeed, het einde aan. In Café Vriesman reikte de heer Geensen met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, waaronder een door Mevr. Doorn beschikbaar gestelde lauwertak. NIEUWE NIEDORP Langereis. Zondag j.1. heeft het Fanfarecorps Excelsior onze ker mis ingeluid met een concert. Helaas waren lang niet alle leden van het corps opgekomen. Zelfs waren enkele onmisbare Instrumenten als le piston en trombone, groote en kleine trom af wezig, welk feit begrijpelijker wijze veel afbreuk heeft gedaan aan een goed en mooi geheel. Desniettemin werden door de aanwezige leden een achttal nummertjes ten gehoore gebracht. Enkele nummers, waarin ongetwijfeld de ontbrekende instrumenten een te groote rol speelden, waren alles behalve mooi. De overige nummers werden gezien de bezetting op behoorlijke wijze uitgevoerd. Wij hopen Excelsior weer eens terug te zien, maar dan met een meer volledige bezetting. Hebben wij al eens geruchten vernomen van politieke stroomingen onder de leden der vereeniging en dat dientengevolge de medewerking niet overal werd ver leend, hopen wij toch van harte, dat zulks niet de reden is, dat hans niet alle leden aanwezig waren. Voor deze gelegenheid kan toch zeker alle politiek uitgeschakeld worden. Hier werd gegeven een gewoon concert, waarvan de leden zich toch niet zonder meer zullen onttrekken. Inmiddels hopen wij dat de leden van ons sympathiek fanfarecorps, welke zich op politiek terrein bewegen, het vereenigingsleven hiervan strikt geseheiden weten te houden en het vereenigingsleven met eventueele po litieke meeningen en begrippen de goede harmonie onder de leden niet in gevaar zullen brengen. Politiek behoort in het vereenigingsleven niet thuis. En ieder goed lid mag toch niet toe laten, dat zijn vereeniging om de een of andere reden kans loopt een slecht figuur te maken. Na afloop dankte de heer Olie met sympathieke woor den de vereeniging voor het gegevene, het vertrouwen uitsprekende dat een en ander in de toekomst zeer zeker haar vruchten zal dragen. Twee motorrijders gevallen. Een rector aangereden. Zondagavond kwam de heer Timmermans uit Box tel, aldus meldt het Hdbl., met zijn motorrijwiel, op de duo. waarvan de heer Van Weert, eveneens uit Boxtel, had plaatsgenomen, terug van Vugt. In de bocht ter hoogte van het R.K. Krankzinnigengesticht „Voorburg" reed hij den rector van dit gesticht, die daar met zijn rijwiel reed, achterop en botste tegen hem aan. Timmermans en Van Weert werden van den motor geslingerd en bleven bewusteloos liggen. Beiden hebben vrij zware verwondingen bekomen. De rector liep eenige lichte ontvellingen op. De mo tor en het rijwiel werden grootendeels vernield. Aan de gevolgen van een aanrijding over leden. De 18-jarige wielrijder J. Th. P., die Donderdag jl. omstreeks halfelf op den Haagweg nabij Oord-Roo senburg werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder na de aanrijding door reed en onbekend bleef, is gisteren in het r.k. ziekenhuis in het West einde Den Haag, aan de gevolgen overleden. Het lijk is in beslag genomen De politie tracht thans den be stuurder op het spoor te komen. CALLANTSOOG Groote deelname en veel bezoekers. Uitslagen der wedstrijden. De behendigheidswedstrijden, georganiseerd door de „V.V.V. Callantsoog". in samenwerking met de commissie uit de pensionhouders en winkeliers, mochten zich Zondag in groote belangstelling ver heugen, zoowel wat betreft de deelname, er had zich een 48-tal strijdlustige dames en heeren aangemeld, als de toevloed van toeschouwers, die zich langs de lijnen opgesteld hadden,. De aanvang was bepaald op half drie en even over dat tijdstip werden de in badcostuum gekleede deelnemers aan den start ge roepen. waar hun de verschillende opdrachten, tij dens den wedloop uit te voeren, werden gegeven. Een groot aantal moeilijkheden waren verzonnen: boegsprietloopen, koekhappen. over een balk rijden, enz. En dit alles, al rijdende met een allerzonder lingst onevenwichtig vehikel, waarop een voetbal was gelegd (en moest blijven liggen!). Alles teramn een moeilijk traject, waarvan de pogingen om het af te leggen, niet nalieten het publiek nu en dan in een vroolijke stemming te brengen Wie kan er nu ook, terwijl hij alle moeite heeft om zijn „wagentje met den bal in het rechte spoor (op het mulle strand) te houden, kalm happen naar een eind koek aan een touwtje, dat alle kanten heen slingert, behalve naar den goeden kant, in casu tusschen onder- en boven kaak? Tegen half zeven waren de wedstrijden ge ëindigd, waarna de heer A. de Wit overging tot de uitreiking der prijzen. De gelukkigen waren: le prijs J. Kakebeeke (een camera);.2e prijs R. Kok (rookgarnituur); 3e prijs J. Breed Jzn. (electr. sche merlamp); 4e prijs T. Tholen (artistiek weefwerk); 5e prys P. v. d. Bosch (waterstel); 6e prijs H J. Schut (slip-over); Troostprijs: J. Vos Azn. (bonbons). Hiermee zijn de traditioneele strandfeesten geëin digd en we mecnen, dat allen die aan de organisatie hiervan gearbeid hebben, met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Fanfarecorps Callantsoog. Zondagavond half acht gaf het Fanfare-corps al hier, onder leiding van zijn dirigent, den heer A. Vriesman, een uitvoering in de Muziektent. Een zes tal nummers werd min of meer verdienstelijk uitge voerd en een flink getal belangstellenden gaf blijk van hun interesse voor de toonkunst. Het komt ons voor dat het samenspel den laatsten tijd vooruitgaat, terwijl de zuiverheid, één nummer uitgezonderd, over het geheel goed is te noemen. De dirigent leidde zeer correct. Ook het publiek verdient een pluim, tij dens de nummers was de rust voorbeeldig. Bouwvergunning. Door B. en W. is aan den heer Taalman—Frik (Koegras), vergunning verleend voor den herbouw van een verbrande woning. ANNA P AULOW N A R.K. LANDDAG. BREEZAND. Met vlaggen, gestoken uit vele woningen en wappe rende op r.k. kerk en school, ontvingen Maandag de katholieken van Breezand hun geloofsgenooten uit Hollands Noorden ter viering van den negenden r.k. landdag. Uit den geheelen omtrek kwamen honderd tallen met autobussen, auto's en fietsen en brachten vooral 's middags een heele drukte op de wegen, die naar het terrein van den landdag voerden. 's Morgens droeg in de parochiekerk de heer Guillo- nard van Schagen een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door pastoor Van Veen uit Den Helder en pastoor Verhoeff van Breezand. Het kerkkoor on der leiding van den heer G. Timmer (organist J. Tim mer) luisterde de plechtigheid op. Pastoor Van Veen hield een korte predicatie over Maria's Hemelvaart, waarvan de herdenking samenviel met den landdag. Het terrein achter de r.k. school was door plaatsing van stoelen en banken, een spreekgestoelte en een ver hooging voor de medewerkende muziekverenigingen voor het houden van den landdag ingericht. Vlaggen in velerlei kleuren en vele vaandels gaven het geheel een fleurig aanzien. We merkten o.a. vaandels op van de muziekverenigingen Winnubst uit Den Helder en St. Hildegardus uit Tuitjehorn. van de afd. Schagen van den R.K. Volksbond, van den r.k. bond van over heidspersoneel, afd. Den Helder en van de Maria- Congregatle. Om drie uur, den aanvang van den eigenlijken land dag, was het terrein grotendeels gevuld. De voorzitter, de heer H. Nolet, burgemeester van Warmenhuizen, sprak bij de opening z'n vreugde uit over de groote opkomst van belangstellenden, niet tegenstaande den nood der tijden. Het was juist die nood, dien spr. als gevolg van de afgunst tusschen de menschen ziet, dat twee sprekers waren uitgenoodigd om het onderwerp: „Maatschappij en Naastenliefde" te behandelen. In het bijzonder heette hij welkom de sprekers, pastoor Van der Eem van Anna Paulowna en Piet Kasteel, redacteur van de Maasbode, deken Guillonard en burgemeester Lovink, die niet één van geloof met spr. en de andere deelnemers van den landdag is, maar wiens tegenwoordigheid daarom en ook omdat hij de drager is van het gezag, dat de ka tholieken willen hooghouden, des te meer op prijs ge steld werd. (Applaus). Spr. verzocht, na ook alle an deren welkom geheeten te hebben, gezamenlijk het lied „Roomsche blijdschap" te zingen. Nadat het r.k. mannenkoor uit Schagen zich had doen hooren, beklom pastoor Van der Eem het spreekgestoelte om eenige gedachten te ontvouwen over „Maatschappij en Naastenliefde". Spr. begon met op te merken: Deze landdag is een beeld in 't klein van de r.k. kerk. De geest Gods vereenigt wat ge scheiden en verdeeld is en één van geest en éen van ziel zjjn allen, die aan dezen dag deelnemen. Dan, tot z'n onderwerp komend, zei spr. ongeveer: Veel wordt er gesproken over de maatsschappij en over naasten liefde en vaak door hen, die geen notie hebben van maatschappij en nog minder van naastenliefde. Velen meenen kleinigheden te moeten bevechten, maar het gaat om groote dingen en het massa-gevoel is nog te weinig doorgedrongen by de katholieken. Het gaat er niet om, wie minister-president is, of om de sterkte va nde kamerfractie, maar om de schepping van het ryk van Gad zelf. De mensch is geschapen om in ge meenschap te leven, doch maatschappij en staat moe ten niet het doel, maar het middel zijn om te komen tot God. We word ca geregeerd door het gezag dat bestaat bij de gratie Gods en aan elk g'.vzag dat er op gebaseerd is de menschen tot God te brengen, kunnen wij ons onderwerpen. God verbannen uit de maat schappij. beteekent verbannen van het gezag. Overal is men bezig de godsgedachte uit de ziel te halen, maar naast het gezag verliest men daarmede de liefde. Er ls geen gebrek aan goud, geen tekort aan tijdelijke din gen. maar de nood der tijden bestaat In den strijd der goddeloozen tegen God en de kerk. De maatschappij vraagt verbetering, maar die kan alleen verkregen worden door terugkeer naar God. Thans is het stoffelijk begeeren sterker dan het geeste lijk willen, ook bij ons katholieken. Het eenheidsdoel moet zijn: Gods wet weer te laten regeeren. Deze tijd kan een goede tyd zijn, omdat hij ons een halt toe roept en tot vertrouwen en geloof in God terug voert. Nog nooit was de liefdeloosheid zoo groot en wij moe ten tot de erkenning komen, dat zoolang we zelf niet volgens het gebod der liefde leven, herstel van den vrede in de wereld onmogelijk is. We moeten terug naar het eerste en hoogste gebod en wanneer door berouw de liefde van God in onze HOOGWOUD AARTSWOUD. Het woonhuis, erf en tuin. bewoond door den heer J. Groen, is in eigendom overgegaan aan de heeren G. Groen te Medemblik en A. Groen te Enktiuizen. Dronken achter het stnnr. Zaterdagnacht heeft op de Nieuwe Parklaan in Den Haag een aanrijding plaats gehad tusschen twee per sonenauto's. vermoedelijk doordat een der bestuur ders. die onder den invloed van drank verkeerde, woest zou hebben gereden. Deze bestuurder is in het politiebureau Gevers Deynootweg ter algeheele ont nuchtering opgesloten en zijn auto werd voor onder zoek in beslag genomen. De inzittenden kregen lichte verwondingen; de auto's werden vrij ernstig beschadigd. Auto tegen een paal gereden. Te Middelburg is Zondag de handelsreiziger R. uit Vlissingen met zijn auto tegen een paal van de elec- trische tram gereden. De auto kreeg ernstige schade R. kwam er met een lichte verwonding af, doch de telepaath B. uit Amsterdam, die mede in den auto zat. kreeg een lichte hersenschudding en enkele ver wondingen. Hij is in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Overreden. Uit Eist: Gisteravond is de garagehouder De Rooy uit Bloe- mendaal, die met een gezelschap huiswaarts keerde, toen hij op den Rijksweg voor een auto heen liep, door een passeerende vrachtauto van Bollema uit Den Haag gegrepen. De man werd ernstig gewond aan het linkerbeen en het hoofd. Na ter plaatse door Dr. Zeidner te zijn verbonden, is hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Arnhem overgebracht Honderd personen verdronken. Een pa niek veroorzaakt door een slang. Uit Bombay, 15 Aug.: Nabij Niepani in Kolapore zijn tengevolge van het kenteren van een veerboot honderd personen in een rivier verdronken. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat in de boot een paniek ontstond, toen het vaartuig dat een over stroomde rivier overstak, in botsing kwam met een boom, in welks takken een groote gifslang bleek te zitten, die zich in de boot liet vallen. De passagiers vluchtten in panischen schrik naar de andere zijde van de boot, waardoor deze omsloeg. Ongeveer honderd personen vonden den dood in het water. De wolkbreuk boven Beieren. Groote verwoestingen aangericht. De oogst voor het grootste gedeelte verwoest. V.D. verneemt uit Munchen: Boven Garmisch-Partenkirchen heeft Zaterdag middag een zware wolkbreuk groote verwoestingen aangericht. De Laine ls buiten zijn oevers getreden. Op de spoorrails stond 30 c.M. water. Door de modder werk ten de wissels niet meer. Bij Griesen werd een signaal omvergeworpen. Van het station Partenkirchen konden geen treinen ver trekken. Met auto's wordt de dienst gaande gehouden. Naar een Wolff-telegram uit Aken meldt, heeft zich Zaterdagmiddag ook boven de Rijn-provincies een zwaar onweder ontlast. In de omgeving van Fettweis richtten onweders en geweldigen hagelslag in velden en tuinen, belangrijke schade aan. Ook in de omgeving van Drove-Kreuzau- Soller werd het grootste gedeelte van den oogst ver nield. In Kreuzau was de hagelslag zoo hevig, dat de ruiten van een broeikas volkomen vernield worden. De telefoonverbindingen met de in het onweersge- bled liggende plaatsen zijn verbroken, zoodat men zich van den omvang van de schade nog geen juist beeld vormen kan. Door het onweder is hier en daar het verkeer zelfs gestremd. Een van Dueren naar Euskirchen rijdende trein moest zijn snelheid aanzienlijk verminderen en zelfs stoppen, daar de rails over groote afstanden over stroomd waren. H«t spoorwegverkeer weer hersteld. De Zaterdag door de wolkbreuk veroorzaakte schade aan de spoorlijn en het station te Garmisch Parten kirchen, aldus wordt nader gemeld, is in den loop van den nacht zoover hersteld, dat het verkeer kon wor den hervat. Aan het herstelwerk hebben ook 60 man rijksweer deelgenomen. Een geheel dorp onder water. De schade, Zaterdag door het noodweer ln het district Düren veroorzaak, is veel grooter dan men oorspronkelijk dacht. In het dorp Wollerssheim is zoo veel regen gevallen, dat het dorp binnen enkele minuten onder water stond. Op de straten stond het water een meter hoog. Bliksem ingeslagen in een groep voetballers. Twee dooden, zes gewonden. Tijdens een demonstratie van politieke sportvereni gingen te Detmold is een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de sport feesten barstte namelijk een hevig onweder los tijdens hetwelk de bliksem insloeg in een groep voet ballers. Twee hunner werden gedood, zes zwaar gewond. Boven Oost-Friesland. In geheel Oost-Friesland hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag zware onweders gewoed, waardoor groote schade ls aangericht. In de verschillende plaat sen werden zeven openbare gebouwen en woonhuizen door den bliksem getroffen; zij brandden tot den grond af. Veel vee is de vlammen omgekomen, terwijl groote oogstvoorraden verbrandden. Op de velden is veel wei dend vee door den bliksem getroffen en gedood. Een groot aantal telefoonleidingen is beschadigd. Ook boven Frankrijk zwaar weer. Op verschillende plaatsen de bliksem inge slagen. Ook boven Frankrijk is het Zaterdag en den daarop volgenden nacht boven Parijs en in verschillende deelen van het land een noodweer geweest De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in, waar door brand veroorzaakt werd. In het internationale vacantiekamp te Braveil ont stond groote verwarring. Verscheidene tenten woeien om, terwijl andere door den regen overstroomd werden. Het gelukte echter spoedig orde te scheppen, zoodat iedereen aan het werk toog, om de tenten weder op te richten. Bliksem ln een kerk geslagen. Omtrent het hevig onweer, dat zich Zondagmiddag boven Parys en omgeving ontlastte, wordt nader ge meld, dat in het centrum van Parijs een kerk door den bliksem werd getroffen en weldra in lichte laaie stond. De brandweer slaagde erin, de kerk voor volledige vernieling te bewaren. In de omgeving van Parijs veroorzaakte de dicht- neerstroomende regen overstroomingen, waardoor vrij groote schade werd aangericht. Te Viennes in de provincie Isère, werden 2 dorps bewoners door den bliksem gedood. In België. De laatste dagen is België begiftigd met bijzonder hooge temperaturen. De bliksem was 's avonds niet van den hemel, de onweders die er op volgden waren kort maar hevig. Er werd een roode vuurbol in de lucht waargenomen, die zich met ontzaglijke snelheid verplaatste en waar schijnlijk een meteoor was.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7