De Olympische spelen te Los Angeles. MALOITZ. Dinsdag 16 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9124 Een Nederlander Ruiterkampioen. De Spelen gesloten. De Olympiade gesloten. Na de afsluiting van de Zuiderzee. De strijd om het G i 1 e 11 e-m esje. De cholera en overstroo mingen in China. Wervelstorm in Texas. Bob Maas geen kampioen. Nog meer protesten. Geen kampioen schap voor onze zwemsters. Zus Braun ernstig ziek. De uitslag van den Olympischen zeilwedstrijd in de monotype-klasse, welke door onzen landgenoot Bob Maas voor den Franschman Lebrun gewonnen werd, 13 als gevolg van de ingediende protesten door de jury gewijzigd. Deze wijziging is voor onzen landgenoot een geduchten tegenvaller. Maas werd n.1. door de jury gedistanceerd en op de tweede plaats gesteld. In zijn plaats heeft de Franschman Lebrun thans de gouden Olympische medaille toegewezen gekregen. k Het overige klassement blijft ongewijzigd. Over den uitslag der zeilwedstrijden vallen meer dere protesten. In de eerste plaats heeft thans ook onze landgenoot Bob Maas geprotesteerd. Ook tegen den uitslag in de Sterklasse zijn protesten binnengeko men. zoodat ook hier de uitslag nog niet definitief vaststaat. ZWEMMEN. Een tweede prijs van de Ned. rw«mst«rs. Zaterdag vond de eindstrijd plaats tusschen de Ver eenigde Staten. Engeland. Canada. Nederland en Ja pan voor de estafette 4 X 100 Meter vrije slag dames. Door het niet meezwemmen van mevrouw Philipsen Braun (zij is ernstig ziek geworden), was onze Hol- landsche ploeg vanzelfsprekend zeer verzwakt. De esta fetteploeg was thans als volgt samengesteld: Marie Vierdag, Puck Oversloot, Corry Laddé en Willy den Ouden. De Vereenigde Staten wonnen het Olmpisch kampi oenschap in den nieuwen Olympischen recordtijd van 4 min. 38 sec. Het oude Olympisch record stond even eens op naam van de Vereenigde Staten met een tijd van 4 min. 47.6 sec. te Amsterdam in 1928 gevestigd. Nederland zag nog kans binnen dezen laatsten tijd te komen en won den tweeden prijs in 4 min. 47.5 sec. De derde prijs was voor Engeland. De uitslag luidde: 1. Oympisch kampioen Ver. Staten met de dames Mac Kim, Johns, Saville en Madison. tijd 4 min. 38 sec. (nieuw Ol. record): 2. Nederland met de dames Vierde. Oversloot. Laddé en Den Ouden, tijd 4 min. 47.5 sec.: 3. Engeland tijd 4 min. 52.5 sec.: 4. Canada tijd 5 min. 5.1 sec.; 6. Japan tijd 5 min 6.2 sec. MEVR. PHILIPSENBRAUN ERNSTIG ZIEK. Omtrent het. niet vermelden van den naam van mevr. Phllips-n«Braun in de finale 100 meter rugslag voor dames, welke Donderdag gehouden werd, wordt nog tiet volgende gemeld: Mevr. Philipsen—Braun is gestoken door een insect. Tengevolge hiervan is zij ernstig ongesteld geworden en moest nog Vrijdagvond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand was aanvankelijk ernstig, 'de koorts was tot 41 graden opgeloopen. Gelukkig trad in den loop van Vrijdag een lichte verbetering in den toestand van onzen landgenoote in. Hoewel het na tuurlijk niet. uitgesloten is. dat de hooge koorts we derom zal intreden, zijn de doktoren toch van meening, dat dit niet zal gebeuren. Het directe gevolg van dit betreurenswaardig inci dent. is echter, dat mevrouw Philipsen-Braun in de demi-finales 400 meter vrije slag. welke Vrijdag ver- zwommen werden, niet is - uitgekomen. Ook Puck Oversloot heeft zich uit de demi-finale teruggetrokken. Begrijpelijk is. dat de stemming onder de Nederland- Khe dames zeer gedeprimeerd is. 400 M. vrije slag dames. De uitslag van de eerste demi-finale luidde: 1. Helen Madison (V.S.) tijd 5 min. 48.7 sec., 2. Mej. Maakal (Zuid-Afrika) tijd 6 min. 0.6 sec., 3. Miss Forbes (V.S.) tijd 6 min. 22.1 sec. Ook de tweede demi-finale werd een gemakkelijke overwinning voor een Amerikaansche zwemster. De uitslag der tweede demi-finale luidde: 1. Miss Knight (V.S.) tijd 5 min. 50.2 sec.; 2. Mlle Godard (Frankrijk) tijd 6 min. 0.1 sec.; 3. Miss Cooper (Engeland) tijd 6 min. 0.4 sec.; 4. Lilly Anderson (De nemarken) tijd 6 min. 5.5 sec. 100 M. rug Heeren. Eerste werd de Japanner Kiokawa in den tijd van 1 min. 8.6 sec. De uitslag luidde: 1. Olympisch kampioen Kiokawa (Japan) tijd 1 min. 1 8.6 sec. 2. Irye Japan) tijd 1 min. 9.8 sec.: 2. Kawatsoe (Japan) tijd 1 min. 10 sec.: 4. Zehr (V.S.) tijd 1 min. 10.9 sec.; 5. Kuppers (Duitschland) tijd 1 min. 11.3 sec.; 6. Kerber (V.S.) tijd 1 min. 12.8 sec. 200 M. schoolslag Heeren. Hiervan werden de demi-finales gehouden. De uitslag der eerste demi-finales luidde: 1. Koiki (Japan) tijd 2 min. 44.9 sec. (nieuw Olym pisch record); 2. Tsuruta (Japan) tijd 2 min. 45.4 sec.; 3. Adjaloedin (Philippijnen) tijd 2 min. 50.2 sec.; 4. Cartonnet (Frankrijk) tijd 2 min. 50.9 sec.; 5. Reingoldt (Finland) tijd 2 min. 54.9 sec. De uitslag der tweede demi-finale was: 1. Sietas (Duitschland) tijd 2 min. 47.6 sec.: 2. Hde- fonso (Philippijnen) tijd 2 min. 48.4 sec.; 3. Nagakawa (Japan) tijd 2 min. 52.4 sec.; 4. Spence (Canada) tijd 2 min. 52.7 sec. 1500 M. Heeren, Ook hiervan de demi-finale luidde: 1. Kitamoera (Japan) tijd 19 min. 51.5 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Taris (Frankrijk) tijd 20 min. 4.2 sec.; 3. Christie (V.S.) tijd 20 min. 6.9 sec.; 4. Ishi- harada (Japan) tijd 20 min. 31.2 sec.; 5. Costoli (Italië) tijd 20 min. 58.1 sec. De uitslag tweede demi-finale luidde: 1. Makino (Japan) tijd 19 min. 38.1 sec. (nieuw Olym pisch record) ;2. Crabbe (V.S.) tijd 19 min. 51.8 sec.; 3. Ryan (Canada) tijd 19 min. 52.5 sec.; 4. Flanagan (V.S.) tjjd 19 min. 53.. 1 sec. In den eindstrijd komen dus de Japanners Kitamoera en Makino, verder de Amerikanen Christie en Crabbe de Canadees Ryan en de Franschman Taris. Roeien. Be Triton-twee op de vierde plaats. Hier vond de eindstrijd plaats van de twee zonder stuurman waarin Triton aiitkwam. Na den start nam Polen de leiding voor Engeland, Nederland en Nieuw-Zeeland. Op 300 Meter lagen de booten van Polen; Engeland en Nederland boord aan boord. Daarna echter zakte onze Triton-twee af. Polen en Engeland namen de leiding en pp 500 nietes lagen Roell en Roelofsen twee lengten achter op Engeland en Polen, welke achterstand steeds grooter werd. Op 700 meter had Engeland den kop genomen en op de helft der baan was de positie als volgt: 1. Engeland 1 lengte voor Nieuw-Zeeland, welk land weer 1 lengte voor Polen lag. Nederland was op dat moment vier lengten achter Polen. De zijdelings staande wind verhinderde, dat Neder land voorloopig zijn achterstand kon inhalen. Op 1500 meter was de onderlinge positite der booten dan ook vrijwel onveranderd. Eerst daarna kwamen de Neder- landsche roeiers krachtig opzetten. Steeds verkleinden zij hun achterstand op de Polen, die reeds te veel van hun krachten gevergd bleken te hebben en wier roeien zwakker werd. Meter voor meter liepen de Hollanders in, doch de spurt was te laat ingezet om nog op de derde plaats te belanden. Slechts met een verschil van 0.2 sec. gingen de Polen als derde door de finish vóór Holland. De Poolsche twee was volkomen uitgeroeid. De eind spurt der Hollanders werd door de toeschouwers harte lijk toegejuicht. Meermalen werd door de luidspreker gezegd, dat de Hollandsche twee de ongunstigste haan had en dat daardoor de vierde plaats niet aan de Hol landers kon ontgaan. Twee met stuurman. De uitslag luidde: 1. Olympisch kampioen Vereenigde Staten, tijd 8 min. 25.8 sec.: 2. Polen, tijd 8 min. 31.2 sec.: 3. Frankrijk, tijd 8 min. 41.2 sec.; 4. Brazilië, tijd 8 min. 53.2 sec. Het Ruiter-tournool. Goede beurt der Nederlandsche offlcicieren. Vrijdag werd van den samengestelden ruiterwedstrijd de cross country gehouden. Start en finish waren weer op de banen van de Riviera Country Club. Ongeveer 15.000 toeschouwers waren opgekomen. Van de 13 deelnemers gingen slechts 9 door de finish, onder wie onze drie landgenooten. dat Zaterdag in het Stadion aan het laatste onderdel van den samengestel den ruiterwedstrijd nl. het springen zullen deelnemen. Deze cross country was voor onze landgenooten lui tenant Pahud de Mortagnes. luitenant jhr. van Lennep en luitenant Schummelketel een succes en alleen Neder land en Amerika nemen nog als team aan dezen wed strijd deel. Amerika staat in het totaal-klassement thans als eerste: onze ruiters volgen als tweede. De beslissing valt bij het springen. Onze drie kranige ruiters zijn allen niet gewond, de Amerikaan Chamberlain is bij een der laatste hinder nissen gevallen, doch wist het parcours te beëindigen. Zijn paard bleek niet gewond te zijn. Het paard van luitenant Pahud de Mortagnes Mar- croix nam de hindernissen schitterend en weigerde geen enkele maal. Het paard is zeer snel en heeft veel uit houdingsvermogen. Ook Henk, bereden door jhr. van Lennep en Duiveltje van luitenant Schummelketel waren zeker. Onze landgenooten reden voorzichtig om er voor te zorgen het teamverband te handhaven, waarin zij dan ook geslaagd zijn. De kranten in Los Angelos reproduceeren bij de be spreking van de ruiterwedstrijden het portret van on zen landgenoot luitenant Pahud de Mortagnes en zijn paard Marcroix. Zij herinneren aan de overwinning van luitenant Pahjid op de Olympische spelen te Amsterdam en noemen hem den gevaarlijksten tegenstander der Amerikanen. Gymnastiek. De uitslagen van den wedstrijd aan de brug luidden: 1. Olympisch winnaar Neri. Italië. 56.9 punten: 2. Pelle, Hongarije, 55.8 p., 3. Savolainen, Finland, 54.8 p.; 4. Noroma, Finland, 53.4 p:, 5. Letora, Italië, 52.6 p., 6. Jochim, V.S., 52.2 punten. Riaigen. Aan de ringen,, traden de Amerikanen sterk op den voorgrond. Vrijwel al hun oefeningen waren meer krachtprestaties, waarmede zij niettemin vele punten binnenhaalden. De uitslag van den wedstrijd aan de ringen luidde: 1. Olympisch winnaar Gulack. V.S., 56.9 punten, 2. Denton. Italië 55.8 p.. 3. Latuada, Italië, 55.5 p., 4. Bishop. V.S., 55.4 p., 5. Capuzzo., Italië, 54.8 p„ 6. Tognini, Italië, 54.1 punten. 1 Staakt Holland? Vrijdag werden de wedstrijden in het pistoolschieten gehouden. Hieraan namen in totaal achttien personen deel. Onze landgenoot luit. van Rhijn, die voor dit onderdeel der Olympische Spelen was ingeschreven, is niet uitgekomen. De reden van zijn wegblijven is ons niet bekend. Nog een Nederlandsche overwin ning. Pahud de Mortagnes Olym pisch ruiterkampioen. Nederland tweede in het landen-klassement. Na de wedstrijden in het springen, welke Zaterdag middag in het Olympisch Stadion voor 50.000 toeschou- weds plaats vonden, kon het klassement van den sa mengestelden ruiterwedstrijd berekend worden, zoowel personeel als van het landenklassement. De einduitslag van den samengestelden ruiterwed strijd luidde: 1. (Olympisch kampioen) Lt. Pahud de Mortan- ges (Nederland) op „Marcroix" 1813.33 punten. 2. Lt. Thomson (V.S.) 1811 punten. 3. Van Rosen (Zweden) 1809.416 punten. 4. Fallberg (Zweden) 1799.4 punten. 5. Chamberlain (V.S.) 1687.9» punten. 6. Lt. Schummelketel (Nederland) op „Duiveltje" 1634.5 punten. In het landenklasement werden de Vereenigde Staten eerste en eindigde Nederland op de tweede plaats. Het resultaat was: 1. (Olympisch kampioen) Vereenigde Staten 5038.083 punten. 2. Nederland 4689.03 punten. HOE PAHUD DE MORTAGNES WON. De achtste deelnemer in het springconcours was luitenant Pahud de Mortagnes, wiens springen met bijzondere belangstelling tegemoet gezien werd. Harte lijk toegejuicht door het publiek ving Pahud zijn par cours aan. ..Marcroix" ging uitstekend en eenige hin dernissen werden slechts geraakt, doch niet omgewor pen. Jammer genoeg liep het paar de sloot door, doch daarna ging het steeds beter. Snel en zeker leidde Pahud de Mortanges zijn paard ovejr de volgenne hin dernissen. het tempo werd steeds sneller en onder applaus van de toeschouwers beëindigde hij met slechts 40 strafpunten het parcours. Door dezen uitslag stond de overwining van Pahud de Mortagnes vast. Zaterdag was het de laatste dag van de Olympische Spelen. Los Angeles baadde in een gouden zonneschijn, toen duizenden in het Olympisch Stadion bijeenkwamen voor de sluitingsplechtigheid. In de eere-loge had de vertegenwoordiger van presi dent Hoover. vice-president Curtis, plaats genomen, terwijl verder aanwezig was het volledige Olympische comité, met aan het hoofd graaf Baillet Latour. In een halven cirkel stelden zich de vaandeldragers der afzonderlijke- landen op vóór de eereloge. De voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, graaf De Baillet Latour, sprak de voorgeschreven Olympische slotwoorden en wees daarbij nogmaals opde beteekenis van de moderne Olympische spelen. Hij verklaarde de Tiende Olympiade gesloten en volgens de traditie noo- digde hij de jeugd van alle landen uit om over vier jaar te Berlijn bijeen tekomen, om er de spelen van de Elfde Internationale te vieren. De vlag verhuist. Onze landgenoot, kapitien vah Rossem. reikte daarop namens de gemeente Amsterdam de Olympische vlag over aan den eersten burgemeester van de stad Los Angeles, die haar in ontvangst nam ter bewaring in het raadhuis gedurende de vier jaren van de Tiende Olympiade, die tot 1936 loopt. Wederom weerklonk trompetgeschal, waarop de in drukwekkende opmarsch der volkeren begon. In de plaats van de neergehaalde Olympische vlag werd aan den mast de Griekschev lag omhoog geheschen, als symbolische herdenking der veelgeroemde spelen van het oude Hellas. Spoedig wapperden daarnaast de stars and stripes ter eere van de Vereenigde Staten, die dit jaar de Olympische Spelen verzorgd hadden, terwijl de Duitsche vlag- eveneens de lucht inging, ten teeken, dat in 1936 de Olympische Spelen in Bei-lijn zullen worden gehouden. Hiermede waren de Olympische Spelen van 1932 ge ëindigd. Amerika dankt. De verantwoordelijke leider der Tiende Olympische Spelen in Los Angeles, Garland, heeft in de dagbladen hartelijke woorden van dank gepubliceerd aan alle deelnemers der spelen voor de wijze waarop zij den Olympischen geest handhaafden en waarbij hij tevens aan de hoop uiting gaf, dat Los Angeles altijd een uit stekende herinnering moge achter laten bij alle Olym pische deelnemers. Wetenschappelijke belangstelling. Onder zoek door twee doctoren. Aanvanke lijk mislukte alles, doch later gaf de telepaath verbluffende staaltjes van helderziendheid. Wij lezen in het Vaderland: Zooals we reeds met een enkele woord hebben mee gedeeld. heeft Maloitz besloten zijn gaven aan een wetenschappelijk onderzoek te onderwerpen. Dit is Donderdagmiddag, ten huize van dr. Dietz en in tegenwoordigheid van dr. J. M. van der Spek be gonnen. Het onderzoek ging hoofdzakelijk over het het z.g. blindlezen. Dr. Dietz had voor het noodige materiaal gezorgd, door aanschaffing van papier in verschil lende kleuren, kaarten en gekleurde voorwerpen. Maloitz verscheen precies op tijd. Hij verklaarde zich niet bijzonder goed te voelen, maar hij had, om geen verkeerden schijn te wekken, niet willen af schrijven. Om bij deze temperatuur het verbinden van de oogen te vermijden, had dr. Dietz de volgende metho de bedacht: Maloitz werd gezet in de achterkamer der suite, in de verbinding van de beide kamers was een ondoorzichtbaar gordijn gespannen. Voor Maloitz werd een tafeltje geplaatst en daarop kwam het pa pier te liggen. Maloitz kon alleen zijn handen onder het gordijn doorsteken. Achtereenvolgens werden hem een oranje, wit, blauw, lichtgeel en rood papier en een rood gekleurd voorwerp in handen gegeven. Het resultaat was be slist onvoldoende. Een paar maal slechts gaf hij de juiste kleur aan. Het blauwe papier, hem tweemaal in handen gegeven, ried hij beide keeren mis. Ter afleiding deed hij toen een telepathische proef zonder contact met den leider. Ook deze proef lukte niet. Toen vroeg Maloitz op de gewone methode, waar aan hij gewend is, geblinddoekt te mogen worden. Daartegen bestond geen bejjyaar. Dr. Dietz zelf deed hem de watproppen op de oogen en maakte deze met kleefpleisters vast. Daarna werd Maloitz een dikke, breede, zware band om gedaan. Opeens wijzigde zich den toestand totaal, en on feilbaar gelukten alle proeven. Dadelijk ried bij juist: rood, wit, blauw (donkere -kleur, zei hijblauw), rose (zachte kleur, lich rood, rosé), en bij een geheel anders getint rood dan den eersten keer, zei hij: vleeschklcur, rood, nee, zacht rood, zwaar rose. Het was verbluffend juist. Toen werd hem een witte kaart voor het natio nale kamp (uitnoodiging voor de fronttribune) in han den gegeven, waarop met twee roode streepjes de datum was aangestreept. Maloitz: witte kaart, zwarte letters, roode streepjes. Nog verrassender was het aanvoelen van een brief kaart, waarvan de eigenaar dacht, dat deze maan den geleden hem uit Zwitserland was toegezonden. Maloitz ried kleur en waarde van den postzegel, dat op de kaart verhuizing was opgegeven, plaats van afkomst en adres. Bij verdere proeven werd op speelkaarten een gla zen plaat gelegd; niettemin ried Maloitz precies kleur en waarde. De beide dokters waren hoogst verrast over de re sultaten. Dr. Dietz meent in Mgdoitz een zeldzaam type van echte helderziendheid gevonden te hebben. Hij gelooft voorloopig. dat Maloitz het aanraken van de voorwerpen volstrekt niet noodig heeft en dat hij bij eenige oefening enkel door echte helderziendheid, hetzelfde zal kunnen doen, wat hij nu doet na aan raking. Het idéé van Maloitz. dat hij de voorwerpen in de hand moet hebben, acht dr Dietz een suggestie, een waandenkbeeld. Hij schrijft het ook enkel aan suggestie toe, dat alles mislukte bij het gordijn en al les lukte, nadat de oude bandage was aangelegd. De proeven worden voortgezet en Maloitz heeft zich bereid verklaard, onder de leiding van dr. Dietz voor studenten op te treden, wanneer dr. Dietz in Octo- ber zijn colleges in parapsychologie te Leiden be gonnen is. Met zijn volledige instemming heeft de vereeniging voor parapsychologie het geval-Maloitz In studie ge nomen. Men is in dezen kring voorloopig zeer ingeno men met deze vondst. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Ernstig ongeval op het Centraal Station. Een assistent-opzichter van de Nederlandsche Spoorwegen, die werkzaam was op het rangeerterrein van liet Westelijk eiland, is eergistermiddag onder een rangeermachine geraakt, welke hem beide bee- nen afreed. In hoogst zorgwekkenden toestand is de ongelukkige per auto van den Geneeskundigen Dienst naar een der ziekenhuizen vervoerd. In den loop van den avond is de ongelukkige in bet ziekenhuis overleden, Een verzoek om steun voor de Urker vis- schers. Het lid der Tweede Kamer, de heer Pccreboom. heeft lot den minister van Waterstaat de volgende vra gen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, het visscherijbedrijf aldaar, en met name dat der Urker-visschers, den ondergang nabij is? 2. Weet de minister, dat aan deze visschersbevol- king. dupe geworden van deze afsluiting, waardoor en ten gevolge waarvan zij thans vrijwel zonder eenï- g er lei inkomsten is, tot heden geenerlei schadeloos stelling is verstrekt, dan alleen een geringe crisis- steun? 3. Is de minister niet van mecning. dat indien de afsluiting van de Zuider7.ce ni^t spoedig worde ge volgd door een verdere droogmaking, er voor de vis- scherijbevolking niet maar alleen een crisissteun, maar een werkelijke schadeloosstelling noodig is we gens broodberooving? 4. Is de minister niet van gevoelen, dat een we- kelijksche vergoeding van ten hoogste 5 gulden per gezin (bij uitzonderingsgeval een enkele maal 10 gul den), naar schijnbaar willekeurigen maatstaf gege ven, aan visschers en andere van hun brood versto- kenen. als kuipers, garnalenpel'.ers, enz. geschonken, geenszins een schadeloosstelling moet worden geacht als waarop deze opzettelijk van hun brood verstoken visschersbevolking recht heeft te ontvangen? 5. Acht de minister het niet een dubbel zwaar lij den. hetgeen met name de bevolking van Urk drukt, nu deze bevolking niet maar alleen de nadeelige ge- gevolgen van een langdurige crisis heeft te dragen., doch bovendien dc daarbij komende ellende en het ge voel van onrecht aan de visschersbevolking, vanwege de regeering. aangedaan? 6. Wil de minister eenigerlei toezegging geven, dat het leed aan de Zuiclerzec-visschers. met name den Urker-visschers aangedaan, spoedig feitelijk zal worden verzacht, door het verstrekken van een uit- keering, die gelijk, althans evenredig kan worden ge acht, met de derving van hun inkomstene die zij hebben te lijden, door de gedwongen stillegging van hun bedrijf ten gevolge van de afsluiting van de Zui derzee? Wil de minister bevorderen, nu de afsluiting van de Zuiderzee een feit is geworden, dat ook de verdere drooglegging spoedig ter hand worde genomen? Voor twee millioen dollar aan afgekeurde mesjes in zee geworpen. De scheermcssenkoning Gilette, die kort geleden gestorven is, heeft tijdens zijn leven een verbitterden strijd om het behoud van zijn patentrechten moeten voeren en die strijd is natuurlijk ook nog niet ge ëindigd. De maatschappij onderhoudt, een eigen uitgestrek- ten detectiven- en spionnendienst, die tot taak heeft alle fabrieken vaji concurrenten te controleeren, of er geen inbreuk gemaakt wordt op de patentrech ten. Een reeks processen zijn bij de rechtbanken in He Amerikaansche staten in behandeling. Niet altijd zijn de middelen, welke in dezen strijd gebruikt, wor den, even fair. Gilette beproefde alles, om van lastige concurrenten bevrijd te worden. Nog maar kort ge leden presenteerde'hij een getuige van de tegenpartij 1500 dollar, wanneer hij voor den duur van een pro ces het land verliet. Verder zou hem nog 50 dollar per dag voor zijn onderhoud betaald worden. Het scheerapparaat. is in Amerika een zeer begeerd artikel en men hoort, met verbazing wat men al uit dit nietig voorwer,- kan maken. Zoo koopt een hor logemaker in New-York oude scheermesjes om er. secuur loopende uurwerken van tc maken.. Een farmer in Texas heeft er een grasmaaier mee ge maakt. In Duitschland heeft men er potloodslijpers en si- garenknippers van vervaardigd. Van den anderen kant hechten dc fabrieken, voor al Gilette, er groote waarde aan, dat. uitsluitend eer ste klas scheermesjes in den handel komen. Een kleine fout, en het mesje wordt direct bij het oud ijzer gegooid. Ondertusschen hebben zich zoo vele afgekeurde mesjes opgehoopt, dat men bij het mi nisterie van oorlog toestemming vroeg deze scheer mesjes in den Oceaan te mogen werpen. Werkelijk laat een fabrikant, tweemaal per maand een schip uitvaren om de afgekeurde scheermesjes in het water te gooien. Kort geleden werd hier een record behaald: een lading van 19 millioen mesjes werd aan de diepten der zee toevertrouwd. Jeze mesjes vertegenwoordigen een waarde van circa twee millioen dollar. Steeds meer slachtoffers. Uit PEKING: Van officieele Chineesche zijde ver luidt, dat het aantal der door hoog water en cholera om het leven gekomen personen gedurende de laat ste twee dagen gestegen is tot ongeveer 35.000. De kust over een lengte van 300 K.M. ge teisterd. Huizen ingestort; tot dusver 13 dooden, Houston (Texas), 14 Aug.: Aan de kust van Texas heeft een wervelstorm die een gebied van een lengte van 300 K.M. teisterde, een schade aangericht, welke geschat wordt op ruim 1 millioen dollar. Ontelbare nuizeli zijn ingestort. Tal van boerderijen en geheele oogsten gingen ten gronde. Tot dusverre zijn 13 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Een jacht met 10 aanzienlijke in gezetenen van Houston wordt vermist. Duizenden zijn dakloos geworden en dwalen rond. Een groot ge bied is volkomen van iedere verbinding afgesneden, aangezien telefoon- en telegraafleidingen vernield zijn. Hulp-organisaties zijn aangekomen teneinde de bevolking te helpen en van het noodige te voorzien. GROOTE VERVALSCHING ONTDEKT. De dader gearresteerd, V.D. verneemt uit Weenen: De politie te dezer stede heeft, gewaarschuwd door de politie van Augsburg, den 53-jarigen Michael Karl gearresteerd te wiens huize voor een waarde van 1 millioen Schilling aan vervalschto ctempelmerkc» van ^e. sociale .verzekering werd gevo.udau.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9