illllftl Mitiws- Piccard de luclit in. Eerste Blad. ERNSTIGE AANRIJDING TE LEIDSCHENDAM. ONGELUK TE EGM0ND AAN ZEE. Het IJselmeer wordt zoet. Donderdag 18 Augustus 1932. SCHAGBR 75ste Jaargang No. 9126 COURANT. ï)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- jdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoj inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Woesteling rijdt op een wachtende menigte in. Door een afsluithek te water gereden. Voetgangers mee in de diepte ge sleurd. Eén doode. Gisterenavond ongeveer zes uur, had op den West- vlietweg te Lcidschendam een ernstig ongeluk plaats. Op dit tijdstip was de brug nabij de Centrale der N.Z. H.T.M. over het water, dat aldaar naar de groentenveiling loopt, geopend. Een drietal personen stond voor het afsluithek, een wielrijder, een meisje en een zekere v. d. Horst uit Leidschendam, werkman bij de electrische Cen trale, die van zijn werk huiswaarts ging. Uit de richting Rijswijk kwam een vrachtauto aan gereden van v. V. De bestuurder, v. 't H. uit Leid schendam heeft waarschijnlijk de afsluitboomen niet opgemerkt en reed door het afsluithek in het water. 'De werkman v. d. H. werd met den auto van de brug geduwd. Na eenigen tijd dreggen werd zijn llijk zwaar verminkt uit het water opgehaald. De on gelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. De autobestuurder, die nog een vijfjarig jongetje naast zich in de cabine had, kwam eveneens te wa- 'ter, doch wist zich zeil en het kind al zwemmende te reclden. De twee overige personen die bij het hek stonden, konden zich, door vlug op zij springen, nog tijdig in veiligheid stellen. De fiets van den wielrijder werd 'nog door den auto gegrepen en meegesleurd. Dokter H. uit Voorburg, verleende geneeskundigen bijstand. Het lijk van v. d. H. is naar het lijkenhuisje te Leidschendam overgebracht. De auto, een vrachtwagen van de firma Deijl uit Rijswijk, is later uit het water gevischt. Tegen den i bestuurder, den 22-jarigen van 't Hart uit Nootdorp, die bekend st-aat als een woesteling, is proces-verbaal opgemaakt De remmen geweigerd. Uit. nadere bijzonderheden omtrent dit noodlottig ongeluk blijkt, dat 't H., hoewel hij enkele weken geleden zijn rijproef had gedaan, nog niet in 't be- !zit van een rijbewijs was. Bovendien reed hij niet \den wagen van zijn patroon, maar een vi nden wa- 'gcn. Reeds in de bocht voor de brug voculo-hij dat 'de remmen niet werkten. Doch 't bleek te laat te zijn. Met een hevigen slag vloog de auto door de hekken, i die met een bajonetsluiting gesloten waren, heen, het 'water in, in zijn vaart den 32-jarigen B. G. ter Horst, poetser bij de Nederlandsche Spoorwegen, die voor de brug wachtte, meesleurend. Ook raakte nog een wielrijder te water. De chauffeur die goed kon zwemmen redde den jongen, terwijl ook de wielrijder zich zwemmend in veiligheid stelde. Erger was het met ter Horst. Deze was onder den auto terecht gekomen en verdronk jammerlijk. De Wassenaarsche marechaussée, die in verband met de harddraversfeesten op Stompwijk te Leid- ichendam op assistentie was, was onmiddellijk op de plaats des onheils aanwezig, terwijl ook burge meester Keyzer, die terstond van het droevig gebeu ren verwittigd was, zich uit Stompwijk naar Leid schendam begaf. Het lichten van den auto had heel wat voeten in de aarde. Eerst tegen kwart voor negen had men hem op den kant. De wagen is in beslag genomen, ten einde een deskundig onderzoek te doen uitma ken, welke gebreken hij heeft. Op last van den Officier van Justitie, mr. Blok, die aan het onderzoek deel nam, is het lijk in beslag genomen en naar het Haagsche gemeente-ziekenhuis vervoerd, voor gerechterlijke sectie. Tegen den chauffeur 't H. is proces-verbaal opge maakt ter zake van dood door schuld. Burgemeester Keyzer stelde de vrouw van het slachtoffer op de hoogte van het ontzettend voorval. Zij blijft met drie kinderen achter. Het ongeluk verwekte groote opschudding en werd In verre omgeving van de plaats, waar het gebeurde, besproken. Een ton verduisterd. Kassier van een Boerenleenbank te Oegst- geest gearresteerd. Eenige weken geleden is de kassier van de R.K. Coöp. Boerenleenbank te Oegstgeest, aangesloten bij de Centrale Raiffeisenbank te Eindhoven, A. H. v. d. H. geschorst, verdacht van fraude. Uit een nader in gesteld onderzoek is thans gebleken, dat hij zich in den loop der jaren aan verduistering van meer dan f 100.000 heeft schuldig gemaakt. H. is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Het bestuur deelt mede, dat het tekort door borg stelling volkomen gedekt is. Strandbezoeker door zweefvliegtuig getroffen. Woensdagmiddag begaf zich een chauffeur van een petroleumwagen in zijn vrije middaguur naar het strand te Egmond aan Zee, om getuige te zijn van de zweefvliegerij, waarvan juist een vlucht aan den gang was. Op een gegeven moment kwam een toestel op den man af, die natuurlijk, bedacht op lijfsbehoud, aan den loop ging, doch noodlottigerwijs den verkeerden kant uit. Het zweeftoestel trof den man hevig. Hij werd zwaar gewond opgenomen, met gebroken been, arm en ribben. Het noodlottige ongeluk verwekte begrijpelijk groo te consternatie. Het auto-ongeluk op den Meppelerstraatweg. Het tweede slachtoffer overleden. Zwolle, 17 Augustus: Hedenmiddag is in het Sophiaziekenhuis te Zwolle overleden, de heer Ger ritsen, het tweede slachtoffer van het auto-ongeluk van 2 Augustus j.1. op den Meppelerstraatweg. Ook een manier Zonderlinge zelf-.,werkverschafflng". Van een werkloozen monteur, die het toe val een handje hielp. De politie te Naarden heeft een 24-jarige werkloo zen monteur aangehouden, die er zijn broodwinning van maakte om langs den weg automobilisten, van wier wagen een band sprong, behulpzaam te zijn. Hij hielp het toeval, aldus lezen we in het „Hclbld", een handje door in het wegdek van den rijksweg een gaatje te boren en daarin een scherpe stalen pen overeind te zetten. Zoo had hij twee observatieposten. Het is niet gelukt den man op heeterdaad te be trappen, maar bij een huiszoeking werd een beitel gevonden, waaraan nog asfalt van den rijksweg kleef de, en eenige uit oude vijlen geslepen pennen. De man heeft volledig bekend. Onder Naarden heeft hij vijf maal succes gehad. De belooning van zijn hulpvaardigheid liet hij over aan de welwillendheid van het slachtoffer. Hedenmorgen om even over 5 uur opgestegen. Anderhalf uur later reeds de 10.000 meter gepasseerd- Vlak voor het ter perse gaan van dit num mer ontvangen wij het bericht, dat prof. Piccard hedenmorgen om 5 uur 7 minuten te Zürich met zijn ballon is opgestegen voor zijn tocht naar de stratosfeer. Om 6.30 uur, dus anderhalf later bevon den de koene luchtvaarders zich reeds op tienduizend meter hoogte, terwijl ze een uur daarna, om half acht gezien werden te Courth in het kanton Bern. Prof. Piccard. NA DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. Interessante gegevens over den toestand der nieuwe binnenzee. Maatregelen voor de scheepvaart. Het driemaandelijksche bericht betreffende de Zui derzeewerken ruimt een aanzienlijke plaats in voor de historische gebeurtenis op 28 Mei jl., toen de dich ting van De Vliêter tot stand kwam. Vrijwel het geheel materieel, dat voor het dichten van het sluitgat in de Middelgroriden was gebruikt, werd bij het sluiten van De Vlieter wederom tewerk gesteld. Thans laten de vorderingen van het werk toe. dat geleidelijk materieel wordt afgevoerd, hetgeen, voor zooveel dit van aandeelhouders is gehuurd, ge schied door teruggave ingevolge het bepaalde in de met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken gesloten grondovereenkomst.. Op 1 Juli jl. waren resp. pl.m 1.050.000 M3. keileem en pl.m. 2.560.000 M3. zand verwerkt. Tet IJsselmeer had bij zijn ontstaan op 28 Mei 1932 een gemiddeld peil van één c.M., onder N.A.P. Het bevatten toen ongeveer 11.9 milliard kubieke meter water, zoodat, bij 'n oppervlakte van 3500 vierkante kilometer, de gemiddelde diepte 3,4 m. bedroeg. Op 30 Mei 1932 werd aangevangen met het verla gen van het peil door het spuien met de uitwate ringssluizen in den afsluitdijk. Voor het verrichten van nog noodzakelijke werkzaamheden bleven hier bij afwisselend verschillende sluiscomplexen gesloten. Tot en met 17 Juni 1932 werd totaal een milliard m3. water afgevoerd. Op dien datum werd. na het bereiken van het door de wet van 29 Juni 1925, voor geschreven voorloopige peil van het IJsselmeer van 13 c.M. N.A.P. het spuien gestaakt. Tengevolge van den geringen neerslag en den tot beneden den nor malen dalenden afvoer van den IJssel, kon de ver damping het totale waterbezwaar vrijwel compensee- ren, zoodat de gemiddelde waterstand op het IJssel meer om het voorloopige peil bleef schommelen. Zoolang deze toestand aanhoudt blijft het zoutge halte van het IJsselmeer water op dezelide hoogte. Dit zoutgehalte is intusschen reeds belangrijk kleiner, dan het gemiddelde van vroeger. Men heeft bevon den, dat ook de Waddenzee een chloorgehalte had, belangrijk lager dan dat van de Noordzee, zijnde onge veer 19 gram per liter. Vooral langs de Friesche kust trad een belangrijke verzoeting op. Het gemiddelde over het gebied, dat thans door het IJsselmeer wordt ingenomen, was ongeveer 6.7 gram per liter. Onmiddellijk na de sluiting van den afsluitdijk is een serie, over het geheele meer verspreide, waarne mingen verricht, die hebben gediend bij het vaststel len van het chloorgehalte. De verschillen van plaats tot plaats blijken zeer sterk te zijn afgenomen. In het Noorden is een belangrijke verzoeting ingetreden, terwijl zuidelijk van de lijn EnkhuizenUrkIJssel- mond het chloorgehalte iets grooter is, dan vroeger voor dit gebied als normaal kon worden beschouwd. Het gemiddelde chloorgehalte over het geheele meer was 5,6 gram per liter, overeenkomende met een hoeveelheid van bijna 67 millioen ton chloor, of ruim 120 millioen ton zout. Gedurende het spuien is door de sluizen ongeveer 7,5 gram chloor per liter water, dus totaal omstreeks 7,5 millioen ton chloor afgevoerd, waartegenover staat een aanvoer van enkele tienduizenden tonnen door den IJssel. Het verschil van de door de gemalen uit de Wieringermeer geslagen hoeveelheid en die. welke door kwel onder den Wieringerraeerdijk uit het IJs selmeer is verdwenen, is nog geringer. Op 30 Juni 1932 zal het IJsselmeer dus nog om streeks 59 millioen ton chloor hebben bevat, opgelost in 11.5 milliard kubieke meter water (gemiddeld ruim 5,1 gram per liter). Belangen van de scheepvaart. Ten behoeve van de scheepvaart zijn in de havens van Workum, Hindeloopen. Nijkerk en Spakenburg reeds belangrijke verbeteringen aangebracht. In de Gouwzee zullen ten behoeve van de scheepvaart twee geulen worden gebaggerd met een breedte van 70 m., terwijl het in het voornemen ligt de diepte zoo goed mogelijk op tenminste 2.20 m. N.A.P. te hand haven. De eene geul zal Noord-Zuid loopen en aan weerzijden reiken, tot waar de genoemde diepte in zee aanwezig is, de andere zal de eerstgenoemde krui sen en de haven van Monnikendam met de haven van Marken verbinden. Voor geleiding van de scheep vaart, bij nacht zullen 3 lichtopstanden in zee wor den gebouwd. De haven van Monnikendam zal ge deeltelijk verdiept worden tot 2.20 m. N.A.P. en ge deeltelijk tot geringere diepte. Als toegang naar de haven van Volendam zal een geul worden gebaggerd, waarin door het rijk zoo goed mogelijk een minste diepte van 2.40 m. N.A.P. zal worden gehandhaafd. Max Cosyns, die Prof. Piccard op zijn tocht vergezeld. De hittegolf in Engeland. Met hernieuwde kracht ingetreden. Londen, 17 Augustus (V.D.): De hittegolf is heden met hernieuwde kracht over Zuid-Engeland gegaan. Vandaag was de temperatuur in de schaduw in Londen ruim 80 graden Fahrenheit. Het ls thans de heetste Augustusmaand sedert 1923. DUITSCHLANDi De positie van Von Papen DE DOELSTELLINGEN VAN ZLJN KABINET EN ZIJN VERHOUDING TOT DE PARTIJEN. BINNEN- EN BUITENIANDSCHE PROBLEMEN. De Duitache rijkskanselier von Papen heeft aan een vertegenwoordiger van de Engelsche pers belangrijke verklaringen afgelegd over de doelstellingen van zijn, kabinet op het gebied van buiten- en binnenlandsche politiek. Allereerst legde de rijkskanselier den nadruk op de elschen van Duitschland inzake bewapeningsgelijkheid. Dit is een belangrijk probleem en het gaat niet aan Duitschland nog langer bloot te stellen aan discrimina ties en het te behandelen als een tweede klasse volk. Duitschland heeft niet den wensch en stelt zich niet ten doel wederom te bewapenen, maar het verlangt, dat de andere volkeren hun ontwapeningsbelofte ook wer kelijk houden. De Engelsche minister-president Mac- Donald heeft in de besprekingen tijdens de conferentie van Lausanne steeds volledig en tegemoetkomend be grip getoond voor het Duitsche standpunt in de ge lijkheidskwestie. Mocht men echter Duitschland een. gelijke mate van veiligheid weigeren, dan zou de Duit sche regeering de noodige stappen doen, gelijk dit is aangeduid door den rijksweerminister von Schleicher. Het ontwapeningsvraagstuk. De kwestie van een eventueel uit den Volkenbond treden van Duitschland ontweek de rijkskanselier tij dens zijn verklaringen, waarin hij vermeed iets hier over uit te laten. Hij verklaarde echter, dat ook de ongelijke behandeling van Duitschland in de koloniale kwestie moest verdwijnen. Ook hier bestaat een on rechtvaardigheid, die vroeger of later uit den weg moeet worden geruimd, aangezien Duitschland 't vaste voornemen heeft koloniën te verwerven. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek ver klaarde von Papen, dat hij niet voornemens was Rijksdag uit den weg te gaan. Hierbij stelt hij z ijn hoop op het gezonde menschenverstand der partijen, die moesten inzien, dat geen andere regeering de hui dige kon vervangen. Hij vleide zich met de hoop, dat hij met dit standpunt succes zou hebben. Mocht eohter de rijksdag geen motie van vertrouwen aannemen of zijn wantrouwen uitspreken, dan zou de regeering stappen doen, die in overeenkomst zouden zijn met den dan ontstaanden toestand. Zij zal hierbij echter ook voor de grondwet de noodige achting handhaven. In dit verband liet de rijkskanselier doorschemeren, dat zijn kabinet nog gerulmen tijd aan het bewind zou blijven. Vervolgens ging de rijkskanselier nog in op zijn be spreking met Hitier. Hitier heeft tegenover hem toe gegeven, dat hij gedurende de laatste maanden groote moeilijkheden heeft gehad met het ongeduldige deel van zijn aanhangers. Dientengevolge kon hij er niet toe overgaan alleen maar deel te nemen aan een kabinet, maar moest hij de volledige macht eischen. Er kan dus geen twijfel bestaan aan het feit, dat Hitler, in tegenstelling met het door de nationaal-socialisten gepubliceerde dementie de volledige macht heeft op- geëisoht. Voor het overige bet de rijkskanselier zich kalmeerend uit over de voornemens van de Hitlerpartij. Hitler heeft hem de verzekering gegeven, dat hij geen illegale middelt* zal toepassen en hij, de kanselier, heeft geen reden hem niet te gelooven. Een gevaar van den kant van de Hitlerpartij bestaat dus niet. De re geering staat echter op het standpunt, dat het haar plicht is iedere geweldadige opstand tegen haar aan zien en tegen haar gezag te onderdrukken, zoo noodig onder gebruikmaking van wapengeweld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1