J De nieuwste Mofaufjes. De Rijksmiddelen. Schleicher over zichzelf. Vliegongeluk op Bali. Jeugdig meisje ontroerd en doodgeschoten. Noodlanding van drie vliegtuigen. Nederlandsche gepantserde smokkelauto. Autobusdienst over lange afstanden. Giftige insecten in Engeland. Krokodil in een Parijsch kanaal. Beroep van Lindbergh op de pers. Rumoerige tooneelen in een rechtszaal. Fa. Gebr. ROTGANS Uit onze omgeving. Een ongeluk dat de menschen zoo onver schillig zijn en aan zwakke zenuwen lij den. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Deensche blad Politiken heeft generaal van Schleicher, de Duitsche minister van rijks weerbaar heid, in antwoord op door den journalist gestelde vragen, belangwekkende dingen over zichzelf gezegd. Von Schleicher noemde het een ongeluk van onzen tijd, dat zooveel menschen onverschillig zijn en aan zwakke zenuwen lijden. „Hebt u wel opgemerkt zoo vroeg hij hoeveel menschen altijd over hun ze nuwen praten. Steeds de zenuwen, die men moet ont zien! Deze nervositeit is niets dan vrees. Als iemand 's nachts niet kan slapen, is dit omdat hij bang is, misschien voor verantwoordelijkheid. Deze vrees ken ik niet, evenmin als slapeloosheid. Wanneer en waar ik wil, kan'ik slapen......" „Ik wil u een bekentenis doen: ik ben heel reli gieus. Niet in den gebruikelijken zin ik ga nooit naar de kerk maar ik ben religieus als ik van aan gezicht tot aangezicht tegenover het noodlot sla, als ik beslissende besluiten moet nemen. Als men beseft, dat de dood elk oogenblik kan komen, waarvoor zou men dan bang zijn? Voor verlies van naam, van po sitie of vermogen? Kan ik mijn leven soms 'n el ver lengen? Ik sta elk oogenblik klaar om voor de laatste reis aan te treden en juist dit besef van de nabij heid des doods stelt mij in staat menschen en toestan den zonder valsche eerzucht te beoordeelen. Onder alle levensomstandigheden moet men het voor en tegen afwegen, maar als men een besluit heeft geno men. moet men het ook uitvoeren, te allen prijze, zon der voor hinderpalen terug te deinzen". Von Schleicher sprak verder over den rijkskanse lier von Papen en merkte op, dat deze heel beleefd en zonder de geringste stemverheffing „neen" weet te zeggen. En hij zeide verder ter kenschetsing: „Om een leider der menschen te zijn, moet men geen goed- koope skepsis, maar een zeker cynisme hebben. Dat is het wat uitstekende persoonlijkheid kenmerkt. Denk aan Caesar, aan Friedrich II (een groot man. naar het oordeel van von Schleicher, doch een die „den duivel in het lijf had") aan Napoleon, aan Goe- the, aan Shakespeare". De laatste vraag van den interviewer luidde: „Men zegt dat u de ziel is van het kabinet-von Papen'. Von Schleicher: „De ziel? Neen! Misschien de wil". OUDE MAN AANGEREDEN. Van 4000 francs beroofd. Tussohen Budel en Caulille is de 65-jarige K. van Winkel door twee personen van zijn rijwiel geslagen, terwijl een hunner hem bij den keel greep, ontnam de ander hem een portefeuille met frs. 4000. EN GELS CH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee inzittenden gedood. Een militair vliegtuig is naar beneden gevallen op het vliegveld van Leuchars, graafschap Fife in Schot land. De twee inzittenden, waaronder een officier, zijn gedood. IERSCHE BOEREN EISCHEN STAKING VAN DEN TARIEFOORLOG. Te Meath is een groote protest betooging van lersche boeren en grondbezitters tegen den Engelsch-Ierschen tariefoorlog gehouden. De vergadering benoemde een delegatie, die een dringend beroep op het lersche kabinet hjoet doen, om aan den tarievenoorlog een einde te maken. De agrarische belangen van Ierland verkeeren in het grootste gevaar. Indien de tariefoorlog voortduurt zullen de lersche boeren met hun vee en hun landbouw producten blijven zitten. FASCISTENCOMPLOT ONTDEKT IN TSJECHO-SLOWAKJJE. 154 personen gearresteerd. Uit Praag: De politie heeft op verschillende plaatsen in het land 154 Tsjecho-Slowaaksche fascisten gearres teerd, nadat zij een complot zou hebben ontdekt, om een fascistischen marsch naar Praag te organiseeren. Onder de verdachten bevindt zich o.a. generaal Rudolf Gajda, Indertijd commandant van de Tsjecho-Slowaak sche legers in Rusland, die geruimen tijd na 1918 met generaal Koltsjak en diens witte troepen samenwerkte bij zijn pogingen om het sovjet-regiem ten val te brengen. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. De vier inzittenden niet ernstig gewend. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is te Olst een auto in de bocht aan den Krommen Dijk in volle vaart van den dijk gereden. De bestuurder E. K. uit Olst en de vier inzittenden werden allen niet ernstig gewond en zijn naar het zlekhuis te Deventer vervoerd. De oorzaak is een defecte stuurinrichting. UIT ONZE 008 T. In de rimboe neergestort. Toestel ver nield. Piloot licht gewond. Aneta seint uit Batavia: Een vliegtuig van de K.N.I.L.M., dat een propa- janda-vliegtocht naar de Kleine Soenda-eilanden maakte, moest tijdens een vlucht buiten het vlieg veld Grogak op Bali een noodlanding maken. Het vliegtuig raakte den top van een boom en stortte in de rimboe neer. Het toestel werd totaal vernield. De bestuurder, de heer Prillwitz, werd licht gewond; de mecanicien, de heer Lischer, en twee passagiers ble ven ongedeerd. De heer Prillwitz gaat goed vooruit. Drama Batavia. Aneta seint uit Batavia: Dinsdagmiddag te 12 uur, heeft zich op de Passan Graham Karang Awoe aan den weg tusschen Pelaboean Ratoe en Tjisolok een drama afgespeeld, dat twee menschen het leven gekost, heeft. De heer Van K., chef bij een firma te Batavia, ontvoerde het zestienjarige meisje B., lid van dezelfde club als hij. Na deze ontvoering heeft de heer Van K. het meisje met een revolver dood geschoten en vervolgens de hand aan zichzelf gesla gen Het schijnt dat aan dit Jrama een voorspel is voorafgegaan en dat het meisje en de man reeds lan ger met elkaar bevriend waren. Het meisje toch had eenige dagen geleden zonder toestemming de ouder lijke woning verlaten. Haar ouders hadden den heer Van K. den toegang tot hun woning ontzegd. Zijn echtgenoote en twee jeugdige kinderen waren kort geleden naar België vertrokken. Het stoffelijk overschot van den heer Van K. zal te Soekaboemi worden begraven, terwijl gistermiddag te Mr. Cornelis de begrafenis heeft plaats gehad van het jeugdige slachtoffer. Vacantiejaponnen voor jonge meisjes. Links: Wit crêpe de chlne japon met roode ceintuur; sluiting en gameering der zakken m©t roode knoopen; de revers aan één zijde, die evenals de armvolante van rood crêpe de chine is, geeft een geestig geheel aan dit japonnetje. Rechts: Origineel strand costuum, waarvan de rok van lichtgeel jersey is gemaakt en hoog opgeknipt en aansluitend gemaakt wordt. Het ooquette jakje is bruingeel gestreept met gele matrozenkraag, die zich over de voorpanden kruist; vergulde knoopen. Door den mist genoodzaakt te dalen. Opstijgen was niet meer mogelijk. Gistermorgen omstreeks tien uur moesten drie vliegtuigen, komende uit Den Helder, met bestem ming naar Venlö. wegens mist een noodlanding doen in een uiterwaard onder Heeteren. Daarbij kregen zij zooveel averij, dat zij niet meer konden opstijgen. Er is per telefoon hulp uit Den Helder ontboden. De vliegtuigen, genummerd Z 8, Z 10 en Z 20, werden bestuurd door officier-vlieger Vethake, sergeant-vlie ger Herter en sergeant-vlieger Roozendaal. Op Duitsch gebied aangehouden. Op ongeveer 30 meter van de Limburgsche grens op Duitsch gebied bij Palenberg is door een Duitsch be ambte een grootegepantserde Nederlandsche smok kelauto aangehouden. De auto bevatte 700 pond kof fie. Toen de chauffeur den beambte zag, trachtte hij naar Nederland terug te keeren. Dit zou hem gelukt zijn, indien de koppeling niet gebroken was. De vijf inzittenden sprongen uit den auto en lie ten den wagen in den steek en konden veilig Lim burg bereiken. De beambte schoot nog enkele keeren op de vluchtende smokkelaars, van wie een hunner in den schouder getroffen werd. De kostbare lading werd in beslag genomen. Bezwaren ten opzichte van het spoorweg» verkeer, In de gister gehouden vergadering van den Raad van State afd. Geschillen van Bestuur, waarvan aan de orde het beroep van D. Koelewijn te Purmerend tegen de beslissing van Gedep. Staten van Noord- Holland, waarbij hem vergunning werd geweigerd voor het exploiteeren van een autobusdienst van W i e r i n g e n naar Amsterdam en Medemblik— Amsterdam. Namens belanghebbende werd hierbij de aandacht gevestigd op in het buitenland bestaande autobusdiensten over lange afstanden, waartegen hier bezwaar werd gemaakt, terwijl inmiddels ver schillende aanvragen voor busdiensten voor lange af standen Amsterdam—Leeuwarden, ingediend zijn. Daaronder zijn er van de A. T. O. zelf. Anderzijds werden tegen de aanvrage voor de bei de genoemde busdiensten bezwaren aangevoerd ten opzichte van het spoorwegverkeer Alkmaar- Helder en de tramlijn Den Oever-Schagen. (Het bericht speekt van de tramlijn Den Oever Schagen. doch hier zal ongetwijfeld wel Van E w ij c k s 1 u i s—Schagen bedoeld worden. Red. S. C.) De Kon. beslissing volgt later. Per vliegtuig uit de tropen meegekomen. Verwacht wordt, dat binnenkort door den Engel- schen minister van gezondheid voorzorgsmaatregelen zullen worden getroffen tegen giftige insecten, welke Engeland worden binnengebracht door de vliegtui gen, welke uit de tropen komen, meldt de „Daily Express". Het overlijden van een zestal personen op zes ach tereenvolgende dagen tengevolge van insectenbeten en een aantal andere sterfgevallen van denzelfden aard gedurende dezen zomer, hebben den autoritei ten aanleiding gegeven, dit vraagstuk aan een nadere studie te onderwerpen. Door de grootere snelheid der vliegtuigen is het ge vaar, dat giftige insecten uit de tropen worden over gebracht, veel grooter dan dat hij schepen het ge val ia OVER JULI GEEN GUNSTIG BEELD. Het is voor de hand liggend, dat de inkomsten van de schatkist over Juli geen gunstig beeld vormen en dat de algemeen heerschende malaise zich ook hier danig deed gevoelen. Maar de cijfers zijn wel beneden alle verwachtingen gebleven. Het totaalcijfer over Juli en ook de bedra gen der middelen afzonderlijk, duiden op een zeer be- denkelijken teruggang. De gewone bronnen van inkomsten hebben in Juli n.1. in totaal maar f 25.910.018 opgeleverd tegen f 36.694.281 In de overeenkomstige maand van 1931, zoodat er een nadeelig saldo is van niet minder dan f 10.784.263. Laten we wederom deg rond- en personeeleb elastin- gen buiten de telling, dan komt men voor de overige negentien middelen toch nog tot een achterstand van f 9.747.413. Voor de eerste zeven maanden stijgt het nadeelig verschil hierdoor, na aftrek van de twee ge noemde directe belastingen, tot f 25.706.451. Gelukkig stegen de invoerrechten over Juli met een bedrag van f 602.846. Behalve de genoemde stijging van de invoerrechten toont de middelenstaat voor Juli nagenoeg niet anders dan dalingen. Alleen de accijns op bier geeft, vermoe delijk als gevolg van een iets toegenomen verbruik in den zomer, een luttele stijging van f 11.921 te zien, terwijl domeinen, wegen en vaarten een met f 9315 vermeerderde opbrengst toonen. Maar daarmee zijn dan ook alle vermeerderingen opgesomd; de rest van de middelen geven alle meer of minder groote dalingen te aanschouwen. Zeer lage dividend- en tantième-belasting. De belangrijkste daling toont de dividend- en tanti èmebelasting, die niet minder dan f 3.519.816 bij de opbrengst van Juli 1931, toen er intusschen een ver meerdering van f 1.233.268 vergeleken met het jaar te voren viel waar te nemen, ten achter blijft, waardoor de achterstand over de eerste zeven maanden tot f- 5.208.444 aangroeit, hetgeen onder de voor het be drijfsleven zoo weinig bemoedigde omstandigheden wel geen verwondering zal baren. Een daling van beteekenis valt ook bij den accijns suiker waar te nemen. Voor de maand Juli bedraagt de achteruitgang vergeleken met een jaar geleden ech ter f 1.341.040, waarmede de opbrengst ruim een mil- lioen gulden beneden 1/12 van de raming blijft. Deze daling zal vermoedelijk wel voor een deel verband houden met het afnemend verbruik van zoetigheid (winkelsluitingswet?) Met een bijna even groot bedrag, n.1. f 1.095.785, zijn de successierechten in Juli gedaald tot f 2.406.934, zijnde f 1.35 millioen minder dan 1/12 van de raming. Deze rechten beginnen dus reeds op een bedenkelijke wijze den Invloed der waardedaling van de vermogensobjecten te ondervinden. Voor de inkomstenbelasting is Juli een onbelangrijke maand. Het behoeft daarom geen bepaalde verontrusting te wekken, dat de opbrengst van dit middel ten bedrag® van f 2.898.608 in de afgeloopen maand circa f 3.35 mfifi bij 1/12 van d<^raming is ten achter gebleven. Wat de vermogensbelasting betreft, de opbrengst daarvan in Juli ad f 501.805 toont een achterstand van, ruim 6*4 ton bij 1/12 van de raming, doch vergeleken met Juli 1931 beloopt het nadeelig verschil nog geei ton. De zegelrechten daalden met f 1.092.035, de registratie rechten met f 394.505. De beursbelasting daalde to f 286.518. Het statistiekrecht is met f 104.700 to f 156.350 gedaald, terwijl de loodsgelden met f 88.60 tot 256.429 zfjn verminderd. Voorts komt tabak met een daling van f 691.197 over Juli. De accijnzen op geslacht, zout en wijn zijn in Julf met reep. f 236.586, f 101.439 en f 13.213 gedaald. De inkomsten voor het Wegenfonds, De inkomsten ten bate van het wegenfonds hebben in Juli f 4.889.641 bedragen tegen f 4.293.833 in dezelfde maand van 1931. Hiervan kwam uit de rijwielbelasting f 4.002.690 tegen f 3.367.762, welke hooge opbrengst na tuurlijk een gevolg is van het feit, dat op 1 Aug. de rijwielen van nieuwe belastingplaatjes moesten zijn voorzien. Over de eerste zeven maanden werd ten bate van het wegenfonds f 13.316.157 ontvangen tegen f 12.398.092 in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, waarvan f 9.207.422 tegen f 8.901.622 uit de wegenbelas ting en f 4.108.735 tegen f 3.496.470 uit de rijwielbelasting. Ofschoon de hierboven genoemde cijfers over den stand aan onze rijksmiddelen een allesbehalve gunstig beeld vertoonen, is toch de mogelijkheid niet buiten gesloten, dat deze cijfers nog niet onbelangrijk zullen dalen, gezien den weinig bemoedigenden tijd. Een wedstrijd die anders afliep dan men verwacht had. Om reclame te maken voor zijn wildedierentent, had een kermisondernemer te Parijs, aldus de corr. van de „Msb-", voor den 14den Augustus een zonder lingen wedstrijd bedacht. Hij had aangekondigd, een krokodil in het water te zullen werpen en beloofde een geldsom voor den zwemmer, die het beest wist te vangen. Het aantal liefhebbers was zeer groot en zij begaven zich in twee groepen te water, het kanaal van St. Martin, midden in Parijs, van twee kanten afsluitend. De jonge krokodil werd te water gelaten, tot groot vermaak der duizenden toeschouwers, doch het dier wist al zeer spoedig te ontsnappen en liet geen spoor achter. Een paniek maakte zich meester van de zwemmers. De Parijzenaars vonden het denkbeeld, dat de kro kodil ontsnapt was. niet grappig, maar ze hadden zich al getroost met de overweging dat de krokodil maar alleen was en dat de Parijsche wateren daarom niet aan de gevaren van den Nijl werden blootgesteld. Doch de politie nam toch maatregelen om het dier nie uit het kanaalvak te doen ontsnappen. Na twee dagen zoeken heeft men de plek waar het dier zich bevond, ontdekt. En de krokodil, die het Parijsche kanaalwater bepaald niet al te frisch vond, heeft zich door een Egyptisch duiker laten grijpen. Te Parijs vindt men. dat de Egyptenaar nu recht heeft op den prijs. ZES STIEREN LOSGEBROKEN. Twee personen gedood, vijf ernstig gewond. V.D. meldt uit Madrid, dat Dinsdag boven eenige provincies een hevig onweer heeft gewoed, dat gepaard ging met hagelstormen. Bij Villa Rosa werden de om heining van een weide omvergerukt, zoodat zes stie ren, die zich daar bevonden en bestemd waren voor de te houden stierengevechten, konden ontsnappen. De vurige gevechtsstier, opgewonden door het noodweer en de bliksemstralen, renden de stad in en doodden twee personen, die zij op hun weg ontmoetten, terwijl vijf andere personen, die zich niet tijdig in veiligheid konden brengen, ernstig gewond werden. Om zijn tweede kind een fatale belang- stelling te besparen. Lindbergh heeft naar aanleiding van de geboorte van zijn tweeden zoon een beroep op de pers gedaan om zijn kind te sparen voor de publiciteit, die „naar wij meenen in hooge mate verantwoordelijk is ge weest voor den dood van ons eerste. Wij gelooven, voegde Lindlbergh er aan toe, dat onze kinderen het recht hebben op normale wijze met andere kinderen op te groeien". Tijdens een proces tegen oommnnisten te Berlijn. V.D. verneemt uit Berlijn: Tijdens het proces tegen de van den overval bij Felseneck beschuldigde com munisten voor het Landsgerecht te Berlijn, besloten de jury en de president den verdediger der commu nisten, den communistischen advocaat Dr. Litten, van verdere medewerking aan het proces uit te slui ten, aangezien Dr. Litten zijn taak als verdediger gebruikte om politieke propaganda voor zijn partij te maken. Toen de president mededeeling van dit besluit deed, ontstond in de zaal een geweldig tumult. De communistische beklaagden zongen de Internationale en ontvingen de politie-agenten, die de zaal ontruim den, met scheldwoorden. Het proces zal Vrijdag worden voortgezet. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 772 m.M.J Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 19 gr. C. is 66 gr. F. Goedkoop Fotografeeren. 45 cent een Gevaert, Agfa of Kodakfilm, 6 x 9, 55 cent een Agfa-lsochrom-film 6x9. ©O cent een 6'/2 x 11 film. Deze aanbieding s tijdelijk en zoolang de voorraad strekt HOOGZIJDE E 103. SCHAGENf SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. ANNA P AULOW N A Verloting. B. en W. verleenden vergunning tot het houden van een verloting aan de mandolineclub „Kunst en Eer", Duivensport. De laatste wedvlucht voor jonge duiven van leden der vereeniging .Altijd Verder" werd gehouden vanaf Noyon (afstand 390 K.M.) De duiven zijn om 8 uur losgelaten. De eerste werd geconstateerd om 1 u. 54 m. 2 sec.; de laatste prijs winnaar om 2 u. 17 tn. 6 sec. Prijzen behaalden: W .Blaauboer 1. 9 en 15; G. de Boe 2, 3, 10 en 14; P. de Vries 4 en 11; Gebr. van Steijn 5, 6, 7, 8 en 18 N. Spigt 12; Jb. Cornelissen 13. 16 en 17. Ter bepaling van het hokkampioenschap voor jonge duiven zijn punten gegeven voor de wedvluchten van Dordrecht tot en met Nijmegen. Uitslag: 1. G. de Boe 163 punten; 2. Gebr. van Steijn 147 p.; 3. P. de Vries 144 p.; 4. N. Spigt 130 p.; 5. R. Geerings 87 p.; 6. W. Blaauboer 76 p.; 7. Jb. Cornelissen 66 p.; 8. J. Meilink 42 p.; 9. J. Waiboer 36 p.; 10 H. J. Foppen 26 p.; 11. K. Verver 8 p. Loop der bevolking. Ingekomen: J. van Veen van Emmen; Mej. A. M. C. Heijligenberg van Den Helder; C. Maliepaard van Eindhoven; B. Hummel en gez. van Den Ham; Mej. E. N. Rijnberg van St. Annaland; J. Dekker van An- loo; J. Beets van Heerhugowaard; C. L. de Winter van Bennebroek. Vertrokken: J. B. Bos naar Haarlem: mej. P. K. M. van Dijk naar Den Helder; Wed. A. Vader-Groet naar Alkmaar; mej. C. M. Zijdewind naar Heerhugowaard; M. Amat en gez. naar Den Haag; mej. S. Schenk naar Haarlem; H. Juurlink naar Medemblik. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes, zoon van J. Hoogeboom en E. A. Tool; Jacob, zoon van P. Kapitein en M. de Jong; Cornelia. Bregita, dochter van VV. Stam en C. de Wit; Rinskje, dochter van J. Bos en A. Nijenhuis; Helena Christina Maria, dochter van M. v. d. Vlugt en C. H. van Zoelen; Gijsbertus, zoon van P. Rente naar en G. Keppel; Cornelis. zoon van N Glasbergen en J. Doef; Catharina, dochter van J. van Dalen en C. Dorrepaal. Ondertrouwd: B. J. Bonte en J. Ogier; A. Huigen en J. Plagmeijer. Getrouwd: J. N. Leijen en J. C. Pennekamp; J L. Asselman en J. Otten. Overleden: A. C. Geertsema. oud 68 jaari, A. Borst, oud 16 jaar, dochter van J. Borst. Verloren: Een rijwielplaatje. Politie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2