De Langendijker Groentenveilingen. KMflfl&PERMN Slapeloosheid LUCHTVAART Mollison in Montreal aangekomen. Eerst over acht dagen naar Europa terug. V.D. verneemt uit Montreal: De Engelsche Oceaanvlieger Mollison is Zaterdag in Montreal aangekomen, waar hij deelnam aan een vlieg- demonstratie. Mollison blijkt than3 zijn plannen eenigszins te hebben gewijzigd. In tegenstelling met zijn oorspronkelijke voor nemens heeft hij thans besloten eerst over acht dagen naar Europa terug te vliegen. Zondag begeeft hij zich weer naar St. John en vandaar naar New York. In New York aangekomen NEW YORK, 21 Aug. (V.D.) De Oceaanvlieger Mollison is te New York heden om 21 uur 37 Met. vlot geland. Twee dooden bij een vliegongeval te Leipzig. LEIPZIG, 20 Augustus (V.D.) Zaterdagmorgen is op het vliegveld Leipzig-Mockau een vliegtuig kort na den start verongelukt. Bij het uitvoeren van kunstvluch- ten botste het toestel tegen een op het veld staande hal. en explodeerde. De piloot Bader en een passagier werden gedood, het vliegtuig verbrandde. De Europa-rondvlucht begonnen. De eerste vlieger reeds te Vicenzo. ROME, 21 Augustus (V.D.) Hedenmorgen vroeg rijn de 39 deelnemers aan de Europa-rondvlucht van het vliegveld Tempelhof te Berlijn gestart in de richting Warschau. De eenige vrouwelijke deelneemster, de En gelsche Miss Spooner, kon wegens een motordefect niet starten. Te 9.40 uur startte de eerst aangekomen deel nemer reeds weer van het vliegveld bij Warschau naar Brno in Tsjecho-Slowakije. De Italiaansche Majoor Do- nati moest bij Posen een noodlanding maken. Het eerste vliegtuig landde te 14.25 uur te Brno (Brunn) en te 15.07 uur op het vliegveld bij Weenen, vanwaar vrij spoedig weer gestart werd. Te 16.14 uur landde de eerste deel nemer, de Italiaan Colombo, te Agram, gevolgd door de Duitschers Marienfeld om 16.52 uur, te 17.03 uur door den Duitscher Seidemann en tien minuten later door Massenbach. Massenbach bereikte tot nog toe een ge middelde snelheid van 215 K.M. per uur. Te 19.07 uur arriveerde als eerste op het vliegveld te Vicenzo Marienfeld, vijf minuten later Massenbach en twintig minuten later Colombo. Het stond toen vrijwel vast, dat geen der deelnemrs dien avond nog Rome zou bereiken. Spoorwegongeval op een Parijsch station. Door weigering van de remmen. Trein op een stootblok gereden. Veertig ge wonden. PARIJS. 21 Augustus (V.D.). Op het Gare de 1'Est te Parijs reed een binnenkomende trein, waarvan de meeste reizigers zich gereed maakten om uit te stappen, door het weigeren van de remmen met vrij groote vaart op een stootblok. Een veertigtal passagiers werd min of meer ernstig gewond. Eenigen hunner liepen arm- en beenfracturen op. Krachtige aardbeving in den Kaukasus. Waarschijnlijk 24 dooden. MOSKOU, 21 Augustus (V.D.) Uit Nasjitsjewan in den Kaukasus wordt gemeld, dat daar gisteren een zeer sterke aardbeving werd gevoeld, die ook in het district Ordoebad is waargenomen. Talrijke huizen werden ver nield en het aantal dooden bedraagt naar schatting vier en twintig. Het opruim ingswerk is nog in gang. In het district Karaklissa werden eveneens aardschok ken waargenomen, waardoor eenige huizen instortten. MASSA-VERGIFTIGING IN LOTHARINGEN Door het eten van bedorven gebakjes. Te Mörkhingen in Lotharingen hebben zich talrijke gevallen van vergiftiging door levensmiddelen voor gedaan. Dertig onderofficieren van het aldaar in garnizoen liggend artillerie-regiment moesten naar het hospi taal van Nancy worden overgebracht. Ook talrijke gezinsleden van officieren zijn ernstig ziek geworden. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat uit een banketbakkerswinkl be dorven gebakjes geleverd zijn. De schuldige banket- hakker is gearresteerd. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Trein op een rangeerlocomotief geloopen. Drie en dertig gewonden. Zaterdagmiddag tegen zes uur is op het station te ötralsund een spoorwegongeluk gebeurd. Een voortrein van den Berlijnschen sneltrein E. 129 botste tegen een op het station satande rangeerlocomotief aan. De schok was zoo hevig dat beide locomotieven aanzienlijk wer den beschadigd en dat van den voortrein vele venster glazen kapot sprongen. De machinist en de stoker van de rangeerlocomotief werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Van den voortrein werden 31 personen licht gewond. HITTEGOLF IN BERLIJN. Een hevig onweer deed de temperatuur Zondag echter 13 graden dalen. Berlijn, 21 Aug. (V.D.): De hitte heeft vandaag in Berlijn een hoogte be reikt, gelijk die sedert Juli 1895 niet weer was voor gekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg' 36,6 graden Celsius. In de avonduren betrok de lucht waarna zich een onweer ontlastte, dat een temperatuurverlaging van ongeveer 13 graden ten gevolge had. GROOTE BRAND TE GOERLITZ. Twee brandweerlieden gedood, vijf gewond. Uit Berlijn: In den naoht van Zondag op Maandag brak brand uit in het hotel „Reichshof" in de voorstad van Goerlitz Leschwitz. Het vuur breidde zich met ra zende snelheid uit en tastte ook de bijgebouwen van het hotel aan. Bij het blusschingswerk, dat uiterst moeilijk was, stortte plotseling eenige brandende balken naar be neden, waardoor twee vrijwillige brandweerlieden wer den getroffen en gedood. Men gelooft, dat de brand door brandstichting is ontstaan. De minister heeft met bijzondere belangstelling kennis genomen van den noodtoestand. De tuin ders wachen nu op daden. Er moet toch nog gedemonstreerd worden voor een afdoende toeslag regeling. Buitengewoon slechte prijzen voor aardappelen. Vroe ge koolsoorten voor een deel on verkoopbaar. Overigens bren gen ze 60 cent per 100 K.G. op. Slechte prijzen voor slaboonen. Uien loopen ook in prijs achteruit. Idem tomaten. Druiven sta tionair. Lage prijs voor bieten. Als we de berichten in de kranten mogen gelooven, dan zal het nu wel spoedig beter gaan worden voor onze tuinbouwers. De Minister van Economische Zaken en Arbeid toch heeft aan de bekende Com missie uit de 50 Westfriesche gemeenten geschreven, dat hij met bijzondere belangstelling kennis heeft genomen van de klachten over den noodtoestand en dat met den grootst mogelijken spoed de mogelijk heid van het nemen van maatregelen tot hulpver leening aan de noodlijdende tuinbouwers wordt over wogen. Dwarskijkers zouden daaruit kunnen lezen, dat nog slechts wordt overwogen en dat bovendien nog maar wordt overwogen de m o g e 1 ij k h e i d van het nemen van maatregelen. Mocht het dus blijken, dat het niet mogelijk was, maatregelen te nemen, dan kan men, kwam het onverhoopt niet tot daden, den Minister er geen verwijt van maken, dat hij zijn woord zou hebben gebroken. De tuinders wachten dus weer, voor de zooveelste maal. Maar zooveel is toch nu wel zeker, dat het Kamerrecès niet zal worden onderbroken. De Tweede Kamer leden zullen dus ongetwijfeld niet worden gestoord in hun vacantiegenoegens. Nog ruim 3 weken en dan komt de Kamer bijeen, zoodat het buitengeslo ten kan worden geacht, dat de Tweede Kamer voor steunmaatregelen aan den Westfrieschen tuinbouw in deze korte spanne tijds, die nog rest voor de opening van het nieuwe zittingsjaar, zal worden bijeengeroepen. Zoo denkt er blijkbaar ook de Neu trale Bond. van Boeren, land en tuinbouwers over, gezien de actie, welke ze ontplooit voor de demon stratie op 24 Augustus a.s. te Alkmaar. Een aantal sprekers zullen daar het woord voe ren om nog eens duidelijk uiteen te zetten den grooten nood, waarin de tuinbouw aan Langendijk en omstreken verkeert. Die demonstratie kan geen kwaad; de tuinders zijn al zoo vaak met een kluitje in het riet gestuurd, dat er nog eens op de groote trom wordt geslagen, al zegt de Minister: De toestand van de bedrijven, zooals die zich in den jongsten tijd heeft ontwikkeld in de gemeenten, welker belangen door de Com missie uit de 50 Westfriesche gemeentebesturen wor den behartigd, heeft de speciale aandacht der re geering. De aandacht blijft echter zoo vaak en zoo lang op één punt geconcentreerd, dat de daadwerke lijke hulp uitblijft en de in nood verkeerenden in- tusschen verdrinken. Wat gaat het ook weer lang zaam met de uitkeering van het tweede miljoen. De gemeentebesturen betrachten wel den noodigen spoed, doch als het geld» er niet is, is het ook niet mogelijk het uit te betalen. Vele gemeenten zijn momenteel afhankelijk van de Provincie, waarvan zij het geld moeten leenen Deze moet daarbij de hulp van Banken hebben en eer alle formaliteiten zijn vervuld, verloopen er weer gauw een paar weken. Dit is dan de reden, dat in tal van gemeenten de tuiders nog maar steeds op de uitbetaling wach ten en waar in andere gemeenten de bouwers de gelden reeds ontvangen hebben, is dit toe te schrij ven aan de gelukkige omstandigheid, waarin die verkeerden, n.1. dat zij zelf nog over de noodige kasmiddelen beschikten. Vroeg of laat uitgekeerd, deze rentelooze voorschotten kunnen het leven slechts wat rekken: oude schulden kunnen er mee worden betaald, althans een deel, maar voor be drijfskapitaal hehben ze geen beteekenis. Daarvoor is een steunregeling noodig in anderen zin, een toeslagregeling met terugwerkende kracht, zooals die door active organisaties wordt bepleit. Wie er soms nog aan mocht twijfelen, dat er aan onze veilingen een noodtoestand heerscht, hij kome eens een kijkje nemen, als de tuinbouwers hun pro ducten aanvoeren. Men bedenke daaibij, dat er tal van tuinbouwers zijn, die in den loop van de jaren een deel van hun land voor de bloembollencultuur hebben gebruikt en hoe ook deze teelt met grotoe verliezen wordt uitgeoefend. Dat de bloembollen teelt hier reeds van heteekenis is, kan wel blijken uit het feit, dat er gemiddeld een 3 miljoen stuks worden aangevoerd. Is er een tijd geweest, dat deze teelt nog een steun was voor verschillende tuinders, die slechte uitkomsten hadden met de bouwerij, ook die tijd is voorbij en nu kosten beide bedrijven geld. Zoo is het te begrijpen, hoe zoovelen zijn lamgeslagen en hoe noodzakelijk het is, dat op eenigszins afdoende wijze wordt geholpen. Ten gevolge van de buitengewoon lage prijzen, die voor de aardappels worden betaald, was de aanvoer van dit product weer bijzonder gering. Velen bren gen ze niet aan de veiling, maar kuilen ze in, wat nu ongevaarlijker is dan eenige weken geleden, toen de aardappelen nog niet waren uitgeziekt. De aanvoer beliep 24 spoorwagens. Voor de allermooiste Schotsche muizen werd f 1.80 betaald, minder mooie brachten f 1.20 op. Voor groote werd bij uitzondering voor de meest gewilde f 1.30 besteed, verschillende partijen werden zelfs voor f 1— of minder per 100 K.G. verkocht, andere voor f 2— of iets minder. Gewone Eigenheimers brachten voor de mooiste par tijen ook ongeveer f 2.op, doch de minst gewilde konden geen hooger prijs dan f 1.-40 a f 1.60 bedin gen. Drielingen werden verkocht voor f 1.80—f 2.40. Duce of York was al heel slecht gezocht en bracht daardoor een prijs van f 0.70—f 1.— per 100 K.G. op. Aanvoer van bloemkool had dezo week niet plaats, waaruit wel blijkt, hoe weinig do teelt van dit pro duct maar meer heeft te beteekenen. De vroege koolsoorten demonstreeren naast de aardappelen, die in dezen tijd de hoofdschotel aan onze Langendijker veilingen vormen, hoe alle ge zonde factoren zijn uitgeschakeld. De witte kool was in de afgeloopen week voor een' deel eenvoudig on verkoopbaar. De bouwers konden ze terug meene men naar huis en ze over de akkers strooien. Voor koe voer wordt, ze ook wel gebruikt, maar waar ze blijkbaar niet voor gcoruikt wordt en waarvoor ze toch bestemd is, dat is voor menschelijk voedsel. Alle vraag uit het buitenland ontbreekt en het bin nenland kan maar weinig gebruiken. Voor roode kool heerschtc in bijna dezelfde mate deze luste- looze stemming. Verhandeld werden er maar ruim 3 spoorwagens. Ze zijn ook bijna het aanvoeren niet waard. Per gratie wordt <50 cent per 100 K.G. be taald en voor een deel is de kool niet te plaatssen. Gele kool was voor een deel onverkoopbaar. Wat een kooper nam, bracht 60 cent per 100 K.G. op. Het vorige jaar was het ook al slecht voor de vroege koolsoorten, doch toen bracht het kleine goed toch soms f 1.50 op. Wortelen werden verkocht voor f 2.30 per 100 K.G. Liep het tot nu toe met de uien vrij goed, ook daarin is deze week een eind gekomen. Zilvernep, die tot nu toe goede prijzen opbracht, is voor het grootste deel geruimd, zoodat de aanvoeren voor dat product gering worden. Veel grooter is de aanvoer van gele uien en brachten die nog bevredigende prij zen op, ook daarin kwam deze week de achteruit gang. Voor zilvernep werd van ongeveer f 7.50 tot f 10— betaald, drielingen golden van f 2.40—f 3.60 en zilveruien van f 0.80 tot f 1.20. Werd voor gele nep aanvankelijk nog tot bij de f 6.— betaald, de prijs daarvan zakte tot op ongeveer de helft en Zaterdag werd van f 2.60f 4.besteed. Drielingen werden verkocht voor f 2.50—f 3.50; ook deze prijs liep met ongeveer f 0.50 achteruit. Voor gele uien word Maandag te Ncordscharwoude f 3.— betaald, Zaterdag f 1,20—f 1.80. Zoo komt de eene tegenslag na den andere. Da aanvoer beliep ongeveer 17 spoorwagens. Met de slaboonen is het ook buitengewoon slecht gesteld. De prijs is ongeveer het derde van wat het vorige jaar op dezen tijd werd besteed. De mooiste brachten ruim f 5.op; veel partijen werden echter voor f 2.00f 3.00 verkocht. Als men bedenkt, hoe veel werk het plukken vordert, dan moet do prijs niet veel meer achteruit loopen, anders zijn ze het plukken niet meer waard. In totaal werden 43000 K.G. geveild. Bieten zijn zeer goedkoop: f 0.G0 tot f 1.10 werd er in de afgeloopen week voor besteed. Evenals aan andere veilingen liep het ook hier slecht met de tomaten. In het begin der week werd voor A kwaliteit nog f 5.90 a f 6.90 betaald, B bracht f 6.90f 7.40 op, voor C werd f 5.80 betaald en voor CC f 2.50. Later kon voor de respectievelijke soorten slechts f 3.—, f 2.60 en f 2.50 worden bedongen. CC werd niet verkocht. Voor druiven werd ongeveer f 60.— per 100 K.G. betaald. Ernstig auto-ongeluk. Door het springen van een voorband. Twee zwaar gewonden. Zaterdagmiddag bmstreeks 5 uur reed een luxe wagen, bestuurd door den heer G. Gubbels uit Venlo, te Arcen op den Lingsforterweg. Ongeveer ter hoogte van het café „Arcen" sprong plotseling een voor band van den auto, tengevolge waarvan de bestuur der de macht over het stuur verloor en de wagen in vollen vaart tegen een boom en vervolgens tegen een lantaarnpaal lings den weg opbotste. De aan rijding was zoo hevig, dat de lantaarnpaal afknapte. Van de drie inzittenden werd de bestuurder J. G. Gubbels ernstig aan het hoofd gewond, brak het rechter been op drie plaatsen en kreeg zware in wendige kneuzingen. Een der medepassagiers, de Duitscher J. Ivorn, werd zoo zwaar gewond aan het hoofd, borst en schouder dat voor zijn leven ernstig wordt gevreesd. De derde inzittende werd door glasscherven bloe dend aan het gelaat gewond.' Op last van dr. J. Thielen te Arcen werden de beide zwaar gewonden naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. MET BUSKRUIT GESPEELD. Twee jongens ernstig gewond. Zaterdagmiddag vonden twee jongens, de 8-jarige A. van Ninhuis en de 9-jarige P. Pijnenburg te Hel den-Beringen in een pakhuis een hoeveelheid bus kruit, dat toebehoorde aan de schutterij van het dorp. Voorzien van lucifers gingen de jongens in een droge sloot te midden van het veld zich onledig houden met vuurtje-stoken. Toen het vuur van droog hout en papier opvuamde. wierp de 8-jarige van N. het pakje buskruit in het vuur. Door de hevige ex- ploisie, die hierop volgde, werd de jongen over zijn geheele lichaam ernstig verbrand, terwijl hem de kleeren gedeeltelijk van het lichaam werden gerukt. Men vreest, dat hij het licht zijner oogen zal moeten missen. De 9jarige P. werd door de ontploffing even eens vrij ernstig aan gezicht, handen en armen verwond. Na voorloopig verbonden te zijn werden de beide slachtoifers naar het ziekenhuis overgebracht. DE STEUN AAN WERKLOOZEN. Geheel of ten deele In natura? Plan tot instelling van een Commissie van onderzoek Het ligt in het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken, een commissie in het leven te roepen, aan welke zal worden opgedragen, na te gaan. of niet, gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden, het tijdstip ls aangebroken, dat, ten einde tot een meer doeltreffende besteding van de overheidsgelden te ko men, de hulp, welke aan werkloozen wordt verleend, ge heel of ten deele in natura zal worden verstrekt. De burgemeester van Hilversum, de heer Lambooy, zal het voorzitterschap der commissie op zich nemen. SC-IDEL VERPLETTERD. Een anderhalf jarig meisje onder een autobus geraakt. Zaterdagmorgen sncelde het anderhalfjarig doch tertje van den tuinier Faessen te Venlo aan den Herungerweg op trottoir voor de ouderlijke wo ning. In een onbevaakt oogenblik is de kleine den weg opgeloopen, jui op het .noment dat een auto bus van den stadsdienst der N. V. Maasbuurtspoor weg vanaf den Nieuwen Goltenweg, naderde. De chauffeur trachtte nog het stuur om te werpen om aldus een aam jding te voorkomen. De kleine liep echter pardoes teg«..i de bus op en kwam met het hoofdje onder een der wielen terecht, waarbij de schedel werd verpletterd. Het kind was op slag dood. ONWELKOME GASTEN. De rug van een imker als bijenverzamel plaats. De bij wordt in het algemeen voor een arbeidzaam en huiselijk dier gehouden. Dezo goede eigenschap pen schijnen toch niet altijd haar deel te zijn. Zoo nu en dan, in de zomermaanden, schijnt een gedeel te van een bijenvolk ht verblijf in ht ouderlijk huis niet meer te be* allen en trekt er dan, aangevoerd door 'n koningin o» uit, om een nieuwe woonplaats op te zoeken. Het is dan voor den imker een tijd van opletten, want slaagt hij er niet in de dieren op hun vlucht te achterhalen en gaat zcj'n zwerm er tus- schen uit, dan is dit een aanmerkelijk verlies. Zoo'n vliegpartijtje geschiedde dezer dagen, vertelt de N. Venl. Crt."" bi'" een ouden imker te Helden. Toen deze, die in de buurt werk .am was, de eerste symptomen hiervan waarnam, haastte hij zrich voor de vliegende bijen te komen en trachtte, door met kluiten aarde te werpen,, het doorvliegen van den zwerm te beletten en ze zoodoende te dwingen op een der in de buurt staanue manden enz. aan te vliegen. De bijen dachten er echter anders over en na enkele malen rondgecirkeld te hebben, ontdekten ze een schitterend landingsterrein in den vorm van den rug van onzen imker. Toen het proces eenmaal grootendeels voltrokken was, wist de man niet beter te doen, dan, over den grond, kruipend met het hoofd naar beneden, de bijen te beletten, Jat zc zich in zijn puntbaard nestelden. Aldus manoeuvreerend. werd hij door buurman uit de verte opgemerkt, die, denkende dat het onzen imker in het hoofd was geslagen, den zoon waarschuwde, om toch eens naar vader te gaan kijken. Voorzichtig werd nu met vereende krachten onze imker van het omhulsel ontdaan, waarop de diertjes zitting hadden geromen en werd dit op den grond gedeponeerd, waarna over het heele geval een bijen korf werd geplaatst, waarmede de zaak was af gedaan. ividaypiucu. Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's deale laxeermiddel. 0.65 pa flacon. DE MAN DIE PIENTER WILDE ZIJN. Hij zocht een goedkooper trein Vrijdagmorgen vervoegde zich bij de politie te Utrecht, de 33-jarige werklooze arbeider J. M., wo nende te Venlo, die vertelde zich schuldig te hebben gemaakt aan den diefstal van een rijwiel te Venlo gepleegd,, welk rijwiel hij in Hannover verkocht had. De Utrechtsche politie nam den man in arrest en stelde hem op transport naar Venlo. om aan de poli tie aldaar te worden overgeleverd. Eenmaal op het politiebureau te Venlo aangeko men, barstte de man in eene lachbui uit en vertelde absoluut niets met een fietsendiefstal te maken te hebben. Hij had dit verhaaltje te Utrecht slechts ge fantaseerd om zoo op een goedkoope manier naar Venlo te komen. Hier kreeg hij echter de kous op den kop, want de Venlosche politie constateerde oplichting ten na- deele van den Staat der Nederlanden, maakt proces verbaal van het geval op en zond hem nog denzelfden avond terug naar Utrecht. De „pientere" sag al zijn illusies in rook vergaan. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mgnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bedrogen goudzoekers. Honderden personen in Finland gedupeerd. Messing in plaats van goud. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: Nabij het dorpje Ivalo, dat ongeveer halverwege tus- sohen Rovaniemi en Petsamo aan den grooten postweg door den Finschen corridor ligt, is vele jaren geleden eens goud gevonden. Meer dan eenst had er een for- meele goldrush naar deze onherbergzame streek plaats, honderden gelukzoekers hebben getracht er zich rijk dommen uit het rivierzand te wasschen, er zijn dorpen van barakken verrezen en weer verdwenen en velen zijn berooid en ontgoocheld uit „het Finscha Klondyke" te ruggekeerd, al hebben enkelen er ook schatten verdiend, niet met goudwasschen, maar door het monopoliseeren van allen handel in levensmiddelen en door het uitgeven van aandeelen in de een of andere goudmijn. Een tijdje geleden kwamen twee heeren op het Idee bij Ivalo een uitgestrekt terrein met vele beekbeddingen aan te koopen. Zij maakten nogal ophef van hun onder neming, lieten nieuwsgierigen de goudklompjes zien, die ze in enkele dagen tijds in het zand hadden gevonden, en spoedig kwamen er personen opdagen, die gaarne een deel van het terrein wilden koopen, waarop de onder nemende lieden echter niet ingingen. Tenslotte verleen den zij een armen man, die een tienduizend mark bij elkaar had weten te leenen, concessie tegen betaling van de tienduizend mark en een gouden horloge. Na tien dagen ingespannen werken had de man al een aardig partijtje goudkorels, waarvan enkele 25 tot 30 gram wo gen, bij elkaar. Intusschen was het in geheel Finland bekend geworden, dat men nu dan toch heusoh belang rijke goudvondsten bij Ivalo gedaan had. Honderden personen, meest werkloozen, trokken te voet of per autobus naar het Noorden om hun geluk te beproeven en in het begin dezer week waa er een legertje goudzoekers aan het werk. De concessionaris die onderdehand bijna 600 gram had verzameld besloot toen het goud in klinkende munt om te zetten, hetgeen echter niet gelukte, daar een deskundige al spoedig constateerde, dat het geen goud maar messing was. De man is toen naar de po litie geloopen, de beide' heeren, die met de onderneming begonnen waren, werden opgepakt en na een kort ver hoor bekenden ze honderden groote en kleine korrel tjes messing in het zand van de rivier en de beekjes ge stopt te hebben. Het gouden horloge en een deel van de tienduizend mark konden zij den concessionaris te ruggeven. De politie zet het onderzoek voort, terwijl de arme goudzoekers bij troepjes opbreken om dit Klon dyke met zijn messinghoudende zand zoo spoedig mo gelijk den rug toe te keeren. DE SCHADE BIJ DE OVERSTROOMINGEN IN MANDSJOERIJE. Loopt in de millioenen. Uit Peking: Volgens officieele Mandsjoerijsche schattingen, die tot op heden zeer onvolledig zijn, be loopt de door het hoogwater in Mandsjoerije aange richte schade 200 tot 300 millioen Yen. Daar komt nog bij de verliezen aan spoorweg- en industriemate riaal, die niet te schatten zijn voor het terugloopen van het water. HOOVER EN DE WERKWEEK VAN VIJF DAGEN. Voorstel spoedig verwacht. Uit Washington: Naar van welingelichte zijd verluidt, zal president Hoover op de 26 Augustus a.s bijeenkomende confe rentie inzake de depressie den aldaar bijeenkomende industrieele leiders ter in standhouding van de koop kracht voorstellen onmiddellijk een werkweek van vijf dagen in te voeren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2