Raad Winkel. Met den Franschen slag Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. en K. Braak, niet herkiesbaar, worden gekozen M. de Jong en K. Slagter. Als vice voorzitter wordt ge kozen L. Glas. Voor het adres voor de verloting wordt door de vergadering de vereischte machtiging verleend. Bij de besproking te houden cursussen wordt ge wezen op de moeilijkheden ontstaan door het ver trek van den heer Van Ree. daar er nu in de nfdee- ling geen leider is. De heer Harp zegt, dat er. evenals vorige jaren, melkcursussen zullen worden gehou den in samenwerking met Aurora Verder wordt besloten Praatavonden te houden te Spanbroek en te Hoogwoud. Hiervoor zullen worden aangezocht de heeren H. van Ree en Ir. eenstra. De heer C. Kuiper stelt voor. een cursus te houden in Staathuishoudkunde. De vergadering meent, dat dit voor velen te hoog zal zijn. De heer Kuiper verde digt zijn voorstel en wijst op de afd. Beemster, waar een dusdanige cursus vorig jaar is gehouden,. Be sloten werd dat de secretaris naar een en ander zal informeeren. Rondvraag. De heer Jac. Kuiper Cr. geeft een overzicht van gehouden grondonderzoek, waar niet veel animo voor had bestaan Daar men het nut er toch wel van inziet, zal men nog eens een adverten tie plaatsen ter opwekking. Eveneens een overzicht van proefvelden met kainietbemesting. Resultaten niet schitterend. De heer K. Slager geeft zijn bevindingen op een vergadering te Haarlem opgedaan, weer, betreffende opheffing hannes. Volgens spr. zullen ze allen ver dwijnen, dit staat vast De heer K. Braak zou gaarne verbetering en verla ging zien in het varkensfonds en acht dit de ge schiktste tijd. Zal bij het Hoofdbestuur aanhangig worden gemaakt. De heer K. Sijp breekt een lans voor de schapen houders en zou steun hiervoor noodig achten. Voor zitter zegt, dat er reeds besprekingen worden ge- V°Verder wordt nog besloten in October een lezing avond te houden, waar gesproken zal worden over voedering van jong weidevee Hiervoor zal worden uitgenoodigd Ir. L. de Vries als ter zake kundig in dit vak en bij velen welbekend. Voor voldoende pu blicatie in de couranten zal worden gezorgd. Daar er niet meer is te behandelen, sluit voorzitter deze gezellige en aangename vergadering met dank aan allen voor de medewerking, alsmede de pers voor haar tegenwoordigheid. HARENKARSPEL Politie. Gevonden: een roestig heerenrijwiel met te rugtraprem. Verloren: een nummerbewijs en rijbewijs. W1ERÏNGERWA ART) Zondag jl. was het na afloop der hardraverij na tuurlijk ook bal en werd er eveneens bier enz. ge tapt. Of de heeren A. S. en G. K ook bier hebben gedronken, weten we niet. doch vermoedelijk wel althans op hunne terugreis naar Oudesluis kon Slikker zijn 8-cyl. Buickpardon zijn oud-model Overlandje niet op den weg houden en geraakte aan de Tweewegen in den onderkant van den weg. Ge lukkig zijn beiden er goed afgekomen. De heer K. Stammes heeft Maandagmorgen met zijn vrachtwa gen met behulp van een takel de wagen weer op den 'beganen weg gehaald. Dinsdagmorgen was de bediende van den heer J. K. als gewoonlijk aan het melkventen. Terwijl hij bij een zijner klanten was, kwam men hem vertellen dat de ket en kar te water lagen. De hit was achteruit ge tippeld. Spoedig toegeschoten hulp bracht alles weer op 't droge. Een kleine reparatie aan de tuigen en het verloren gaan van eenige Liters melk kan op de post onvoorzien worden geboekt. De raad dezer gemeente kwam in openbare vergade- ringb ijeen op Dinsdag 23 dezer des namiddags om 2% Uur. Voorzitter de Edelachtbare heer J. Koster, burgemees ter; Secretaris de heer A. de Ridder. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der laatstgehouden vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd 'vastgesteld. Mededeelingen. Medegedeeld wordt dat het terrein voor het Post- en Telegraafkantoor, dat gebleken is niet tot de gemeente wegen te behooren, door het Hoogheemraadschap van een gesloten wegdek is voorzien, waarvan de kosten voor de gemeente f 300 hebben bedraden. Ten opzichte van de op 15 Juli j.1. vastgestelde steun- regeling is in de eefrste vier weken uitgekeerd respec- jtieveltyk f 52, f 87, f 117, en f 60.15 aan 5, 9, 12 en 7 steuntrekkenden. Inmiddels zijn thans bij de werkzaamheden in de Wie- ifingermeer geplaatst 9 hoofden van gezinnen. Thans staan nog als werkloos bekend 22 personen, waarvan thans 7 steuntrekkenden. Door B. en W. is benoemd tot geneesheer belast met de doodschouw, de heer J. Broekens, gemeente-genees heer. Ingekomen stukken. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten dezer Pro vincie goedkeuring aankoop van grond voor verbreeding van wegen; goedkeuring idem; goedkeuring van de verorde ning op de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting; goedkeuring van het besluit tot onderhandsche [verhuring van perceeltjes tuingrond; vaststelling der uit- jkeering uit het wegenfonds ad f 1150; goedkeuring over eenkomst met Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier inzake overdracht in eigendom, beheer en [onderhoud van wegen; goedkeuring van de verordening fc»p de heffing van vergunningsrecht; idem van verlofs- [recht; goedkeuring van het besluit tot ruiling van pol- |derwater. Een Koninklijk Besluit van 16 Juli 1932 no. 92 hou dende goedkeuring der verordening ingevolge de Win kelsluitingswet 1930; Een dankbetuiging d.d. 11 Juni 1932 van de bad- en ewemvereenigïng „de Rijt" te N. Niedorp voor het toe- jgekendo subsidie. Een mededeeling van de directie der Ned. Spoorwegen d.d. 28 Juni 1932, dat onder de tegenwoordige tijdsom standigheden tot invoering van buurtverkeer op de baanvakken AlkmaarHaarlem en' AlkmaarDen Hel der niet kan worden overgegaan. Een mededeeling van den heer J. Broekens, arts al- ihier, dat hij zijn benoeming tot gemeentegeneesheer aan neemt. Een mededeeling van den Pensioenraad van 20 Juli jl932, houdende inkoop van diensttijd van P. J. Korver, (ambtenaar ter gemeente-secretarie. De Inkoopsom bedraagt 37 gulden. Een mededeeling van het gemeente-bestuur van Al-k- piaar d.d. 22 Juli 1932 dat de tarieven voor verpleging ivan patiënten in het Centraal Ziekenhuis in de 3e klasse (Voor allen gelijk gesteld zijn. Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger van 28 Juni 1932, waaruit blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f 327.940.22, de uitgaven fcebben bedragen f 323.975.81%; in kas f 3.964.40%, ter wijl bij de boerenleenbank was gedeponeerd f 4.527.77. Boeken en besoheiden zijn in orde bevonden. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Dit geschiedt dan ook. Ingekomen is een adres van C. de Wit en 17 anderen. Inzake het arresteeren en overbrengen naar de straf gevangenis te Alkmaar, van N. Wijn. Aangezien deze polltleaangelegenheid niet behoort tot de competentie van den Raad, wordt voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen, wat geschiedt. Ingekomen is een verzoek om subsidie van de Noord- hollandsche vereenlging „Het Witte Kruis d.d. 20 Juli 1932, ten behoeve van de door die vereenlging geëxploi teerde ontsmettingsinrichtingen te Alkmaar en te Hil versum. Ingekomen is een verzoek om subsidie van de afd. Alkmaar van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbe tering der gevangenissen. B. en W. stellen voor beide verzoeken om subsidie te behandelen bij de begrooting voor het dienstjaar 1933. (Aangenomen). Verslagen. Ontvangen zijn de volgende verslagen: Jaarverslag van de vereenlging van Ned. gemeenten; Jaarverslag van de commissie voor de mallariabe- strijding; Jaarverslag van het agentschap der arbeidsbemidde ling.; Jaarverslag van den toestand der Provincie. Jaarverslag van den keuringsdienst voor waren. Jaarverslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Verslag van de vergadering van de Commissie voor uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn van 28 Mei 1932. Alles ter inzage voor de leden. Schoolgelden. Voorstel tot herziening der verordening op de heffing van schoolgeld voor uitgebreid lager onderwijs. In verband met een reeds vroeger geopperde wensch om pogingen aan te wenden, meerdere opbrengst te zoe ken in het uitgebreid lager onderwijs, hebben B. en W. een onderzoek ingesteld In de omliggende gemeenten, waar soortelijk onderwijs wordt gegeven en als gevolg daarvan komen B. en W. met een voorstel tot wijziging der schoolgeldregeling voor het UXi.O., waar voor wordt overgelegd: a. overzicht schoolgeldheffing U.L.O. Kohier '32'33. b. voorstel wijziging verordening. Bij 't overzicht wordt aangemerkt dat vanuit Winkel wordt de school bezocht door 11 leerlingen, waar school geld wordt betaald, uit de buitengemeenten door 6 leer lingen, waarvoor geen schoolgeld wordt betaald, doch waarvoor krachtens overeenkomst met die gemeenten f 10 per leerling is te verwachten. Na de wijziging zou de- opbrengst kunnen bedragen f 660, tegen f 306.93 bij de oude regeling. De nieuwe schoolgeldheffing zou dan bij de hoogere inkomens wor den verzwaard. Voorzitter lloht toe dat de heffing van schoolgeld In de gemeente Winkel laag is, vergeleken bij de naburige gemeenten die een zoodanige onderwijsinrichting bezit ten. De heer Dekker vraagt dan of de bedoelde regeling ook geldt voor de kinderen uit de buitengemeenten. De Voorzitter beaamt dat en wijst er op dat dit een wettelijke regeling is. Na deze mededeeling kan de heer Dekker volkomen meegaan me het voorstel van B. en W. Ook de heer de Pree gaat er geheel mede accoord en is spr. het college van B. en W. dankbaar voor de hier gebrachte verandering. Allen verklaren zich er voor en den secretaris wordt dank gebracht voor zijn werkzaamheid in dezen. De nieuwe schoolgeldheffing zal ingaan op 1 Mei 1933. Ontheffing schoolgeld. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld: van: IJ. Tiemersma te Winkel voor 5 kinderen, die de O. L. school te Kolhorn bezoeken en waarvoor f 60 moet worden betaald. B. en W. stellen voor de geheele ont heffing to verleenen. J. Slot te Winkel voor 1 leerling, waarvoor hij ten onrechte is aangeslagen. B. en W. stellen voor deze aanslag oninbaar te ver klaren. H. de Rooij te Winkel om vrijstelling van schoolgeld voor drie kinderen die de O. L. school te Kolhorn be zoeken. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te be schikken. Allen vereenigen zich met de voorstellen van B. en W. J. Slim te Winkel voor 2 leerlingen die de O. L. school te Kolhorn bezoeken. B. en W. stellen voor het schoolgeld op de helft terug te brengen. Jb. Korver te Winkel, voor 1 leerling, die de O. L. school te Winkel 23 Juni j.1. heeft verlaten. B. en W. stellen voor 10/12 gedeelte ontheffing van schoolgeld te verleenen. Allen voor. Ontheffing wegenhuur. Door Jb. Korver. huurder van het grasgewas langs den weg in het dorp, wordt terugbetaling verzocht van de huur, aangezien in het dorp het werk aan den weg ten gevolge heeft gehad, dat hy er niets meer aan heeft. B. en W. stellen voor dit bedrag oninbaar te verklaren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeens stemmen besloten. Adhaesiebe tuigingen. Door het gemeentebestuur van Jisp, wordt adhaesie gevraagd aan een door haar gezonden adres aan Ged. Staten, houdende het verzoek in belang der kleine vee houders, pluimveehouders en andere kleine bedrijven, een steunregeling te willen treffen, verlaging tarieven P.E.N. en P.W.N. en afschaffing van meterhuur voor die bedrijven. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Al zoo kan de geheele raad besluiten. Do arrondissementsrechtbank. Door het gemeentebestuur van Alkmaar is medege deeld, dat in het raport der commissie Weiter, o.a. wordt voorgesteld de opheffing van de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar en meent daartegen by de regeering vele bezwaren te moeten aanvoeren, niet alleen wat betreft de plaats zelf, doch ook de omgeving, en ver zoeken mitsdien onder aanvoering van de voor deze gemeente geldende bezwaren, het verzoek aan de regee ring om de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar te handhaven, te steunen. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. Allen verklaren zich er voor. Voorzitter deelt mede. dat een schrijven ls ingekomen van den Officier van Justitie, die gaarne van den raad zou willen vernemen, welke plaats de gemeente Winkel zou verkiezen als aangewezen plaats voor rechtbank en kantongerecht. Hierop Is door B. en W. geantwoord, dat Haarlem het meest te verkiezen was boven Amsterdam. Haarlem, aldus Voorzitter, ligt diohterby. Den heer Kamp verwondert dit besluit, temeer waar de reis naar Haarlem duurder is. Dit nu hebben B. en W. over het hoofd gezien, maar nu zal een rectificatie aan den Officier van Justitie worden gezonden en wordt de voorkeur gegeven aan Amsterdam Premlën voor werk. Door de regeering wordt verboden premiën te ver strekken voor het tewerkstellen van werkloozen, aan aannemers en aangezien dit nog schynt voor te komen, verlangt de Minister thans de uitdrukkeiyke verklaring van gemeenten en openbare instellingen van we' 'adig- heid, dat dit verleenen van premiën, niet plaats heeft en in de toekomst ook niet zal plaats hebben. Ten opzichte van de verklaring dat het niet plaats heeft hebben B. en W. reeds bericht, doch ten opzichte van de verklaring dat het ook in de toekomst niet zal plaats heben zal door den Raad dienen te worden af gelegd. B. en W. stellen voor die verklaring wel af te leggen. De raadsleden zijn er voor, bedoelde verklaring af te leggen. Rywielplaatjes. Door den Winkeler bestuurdersbond wordt verzocht aan hen, die werkloos zyn en niet vallen onder de voor waarden, waarop een kosteloos rijwielbelastingmerk wordt verstrekt, een zoodanig belastingmerk te ver schaffen vanwege de gemeente. B. en W., gezien de daaraan verbonden moeilijkheden stellen voor op dit verzoek afwyzend te beschikken. Allen voor. Beschikbaarstelling raadhuis. Door den Winkeler bestuurdersbond wordt medege deeld, dat voor het bureau van arbeidrecht te Hoorn een correspondentschap is gevestigd te Winkel en als cor respondent Is benoemd de heer A. Raven. Teneinde eens per week gedurende twee uur gelegenheid te geven om zioh tot dit correspondentschap te wenden wordt ver zocht daarvoor gebruik te mogen maken van de bode kamer in het Raadhuis. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te be schikken en hen te machtigen zoodanige voorwaarden te stellen als voor een goede gang van zaken noodig zullen blyken te zyn. De heer Dekker kan zich er niet voor verklaren. Toen indertyd het raadhuis werd afgestaan aan den Boeren leenbank, kon spr. zijn goedkeuring er aan hechten, omdat de kassier niet in de kom van het dorp woont, maar dat is in dit geval heel wat anders. De heer Raven woont midden in het dorp en spr. meent dat als dit wordt toegezegd, de raad direct is verkocht. De heer Kamp wil, waar het hier een arbeidersbelang betreft, er sterk voor zyn. De Voorzitter stelt den heer Dekker gerust en zegt dat de heeren zich niet zoomaar laten verkoopen. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangeno men met alleen de stem van den heer Dekker tegen. Hondenbelasting. Door K. Koorn te Winkel wordt ontheffing gevraagd van hondenbelasting, aangezien zyn hond vanaf 1 April weg is. Aangezien de hondenbelasting is bepaald naar den toestand op 1 Januari en de verordening geen ont heffing kent, stellen B. en W. voor op het verzoek af- wyzend te beschikken, wat de raad besluit. Aankoop inschrijving Grootboek 3 N.W.S. Door wijlen P. Schager en wylen Dieuwertje Bossen, wed. van P. Zyp is aan de gemeente by testamentaire beschikking vermaakt door elk f 150 onder voorwaarde dat de gemeente daarvoor de hun toebehoorende graven in stand houden zal. Deze schenkingen zyn aanvaard respectievelijk bij raadsbesluit van 29 Oect. 1931, goed gekeurd door Ged. Staten den 11 Nov. 1931 no. 81 en 15 Maart 1932, goedgekeurd 6 April 1932 no. 82. Aan deze bedragen moet een rentegevende bestemming worden gegeven en B. en W. stellen voor daarvoor aan te koopen een inschrijving in de 3 grootboeken der N.W.S. Allen voor. Vaststelling suj»pL begrooting 1932. B. en W. bieden ter vaststelling een suppletoire begrooting voor den dienst 1932. De gewone dienst sluit met een nadeelig saldo van f 262.60. De kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 750. Allen voor. Tulnbouwsteun. Aanvaarding tweede uitkeering steun aan den groven tuinbouw en beschikbaarstelling van 30 pet. bijdrage en betaling van aandeel in de kosten van de commissie uit de betrokken gemeenten In Westfriesland. B. en W. stellen voor daarvoor in besloten zitting te beraadslagen. Ten opzichte van het verzoek van het crisiscomité uit de 50 Westfriesohe gemeentebesturen, om by te dragen in de kosten dier commissie ad. 1 cent per inwoner, stel- 'len B. en W. voor daarop gunstig te beschikken. Nadat de raad in comité is gegaan en de zitting is heropend, deelt Voorzitter mee, dat de tweede uitkee ring in haar geheel zal worden aanvaard. De heer Kamp en Voorzitter zeggen het te betreu ren, dat alleen zij, die voor de eerste uitkeering in aan merking kwamen, ook nu mogen profiteeren en niet degenen, die later steun noodig werden. Gehoopt wordt op een latere biliyker rijksregeling. Aan 't crisiscomité zal 1 cent per inwoner worden bygedragen. Subsidie-v«rhooging. Door het Algemeen Burgerlyk Armbestuur is ver zocht het voor 1932 toegekend subsidie van f 7000 te willen verhoogen met f 2000, aangezien van het subsi die reeds f 6347 is verbruikt, waaronder f 400 voor een aflossing van een hypothecaire schuld is begrepen. De bedeeling heeft een zoodanige vlucht genomen, dat met het nog resteerende bedrag van het subsidie, be nevens nog iets aan eigen inkomsten, tot einde 1932 het gevraagde hoogere bedrag noodig zal zyn. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te be schikken en het meerdere bedrag uit de gewone mid delen te doen vinden. Allen verklaren zich voor subsidieverhooging. Aanbieding rekeningen. Achtereenvolgens worden aangeboden: de gemeenterekening over 1931; de rekening van het Algemeen Burgerlyk Armbe stuur over 1931; de rekening van de Gasfabriek over 1931. De gemeenterekening sluit met een nadeelig saldo in den gewonen dienst van f 1359.76%, in den kapitaal- dienst van f 363.11. De rekening van het Alg. Burg. Armbestuur in ont vangsten van f 12527.93%, uitgaven f 13510.36, nadeelig saldo f 922.42%. De rekening der gasfabriek sluit in ontvangsten en uitgaven op f 53331.48. Dit werd mogelyk gemaakt door de bijdragen in het verlies met f 2788.30 door de ge meenten Nieuwe Niedorp en Winkel. Tot leden der commissie voor het onderzoek der re keningen worden aangewezen, de leden van den Raad, niet behoorende tot het College van Burgemeester en Wethouders of tot een der rekenplichtige instellingen der gemeente. Hierna volgde de rondvraag. De heer De Pree zegt, dat het hem is opgevallen, dat by den laatsten brand de spullen niet in orde wa ren. De slangen, aan te sluiten op de waterleiding, ble ken niet te passen. Voorts bleek het hem, dat de Bur gemeester by dien brand nlet-werkloozen had opge dragen het nawerk te verrichten, terwyi de werkloo zen stonden toe te zien. Tenslotte zou spreker gaarne zien, dat nu de nieuwe wegen klaar zyn er streng op de maximum-snelheid zal worden gelet, daar het er wel eens van langs gaat. Voorzitter antwoordt den heer de Pree: Wat betreft het niet in orde zyn van het materiaal van de brand weer, dat per vergissing de verkeerde slangen waren geplaatst in het kastje, maar dat de spullen wel dege- lyk in orde zy'n. Voor wat aangaat de te werkstelling van arbeiders by dien brand deelt Voorzitter mee, dat hy de daarvoor geschikte personèn heeft genomen en dat hy toch ook niet plots tegen die menschen kon zeggen: Zie zoo, gaan jullie nu maar naar huls, je hebt een vies en nat pak en nu zullen de werkloozen het wel verder doen. Over de maximum snelheid zal een mededeeling wor den gedaan in de Schager Courant betreffende controle op spits uren op de snelheid. Nog vraagt de heer Dekker of de mogeiykheid niet bestaat het bordje van de maximum snelheid te ver plaatsen en wel meer naar de rand der gemeente. Hierover zal na de vergadering een en ander worden gezegd. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter om 5 uur deze vergadering. MAAR MARINE IS TABOE. Er moet, zegt de Commissie-Weiter, personeel ontsla gen worden en zy noemt het percentage 12. Als het mogelyk ls zonder den dienst te schaden en zonder de rest van den ambtenaar en werklieden te zwaar te be lasten, ls er weinig tegen aan te voeren: verspilling la nooit goed en zeker niet in benarde tijden. Toch is het voorstel-Welter dwaasheid, want het is niet aan te nemen, dat alle diensten zóó slecht beheerd worden, dat één achtste van het personeel weggewel- terd kan worden. Stellig zyn er onder, waar niemand overbodig is en ontslag van enkelen dus ontwrichting zou beduiden. In andere gevallen daarentegen zal een inkrimping van 12 onvoldoende zyn, zoodat het on redelijk mag heeten om alles over één kam te scheren. Een sterk bewys daarvan levert Marine, doch deze wordt met zachte handschoen aangepakt. Zy schynt wel onaantastbaar, taboe. Het moet bij onze dure Marine aldus gesteld zyn: In vredestyd zyn er omstreeks 1000 man meer lm dienst, dan men in tijd van oorlog kan gebruiken. Bo vendien kan er nog beschikt worden over 6000 zee- miliciens met groot verlof. Alleen voor de 1000 man, die bo ven de oorlog s'sterkte in dienst zijn, bedragen de salarislasten f 1.600.000 per jaar! Neemt men dit in aanmerking en bedenkt men daar- by, dat ten aanzien van het lager onderwijs zonder ge wetensbezwaar wordt voorgesteld om de klassen on mogelijk grooter te maken en aldus vele honderden on derwijzers en onderwyzeressen weg te werken, dan werpt dit wel een zeer eigenaardig licht op de opvat tingen der Commissie: de- zoo goed als waardelooze marine wordt gespaard en het volksonderwijs wordt met ruwe hand geschaad. Zouden Regeering en Kamers bereid zijn de Commis sie in den verkeerden weg te volgen? Wij hopen er het beste van, doch vreezen met groote vreeze. Zware brand te Bussum. Leerfabriek totaal verwoest, voorraad buffelhuiden een vlammen. Groote prooi der Sinds tien uur gistermorgen woedt in de droog ruimten van de Dutch Hide and Leather Company aan den Huizerweg te Bussum een hevige brand. Op de droogzolders hangen over houten rekken •2000 Indische buffelhuiden, welke dezer dagen zijn ingeolied en die de volgende week naar Amerika moesten worden verzonden. Om het drogen te be vordert! is des zomers de zoogenaamde trek- schoorsteen in werking, welke thans behalve de wind, ook vlammen door de zolderruimten joeg. Twee motorspuiten werkten met vijf slangen. Het duurde geruimen tijd eer het mogelijk was om de slangen binnen het gebouw te krijgen. De droogvel- den en de zich daarop bevindende schuren achter het eigenlijke fabrieksgebouw zijn gespaard gebleven en loopen thans geen gevaar meer. Daarin zijn de meeste voorraden opgeslagen. De maatschappij im porteert buffelhuiden uit Indië en prepareert deze voor technische doeleinden. Zij heeft haa£ afnemers hoofdzakelijk in Engeland en Amerika. Op het ge bouw en de terreinen is een beurspolis. van f 350.000 gesloten. De schade is nog niet bekend, doch zal vermoede lijk wel driekwart van de verzekerinjssom bedragen. De maatschappij was niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. Tegen half twee .heeft men een aanvang gemaakt met het neerhalen'van de gevels. Gistermiddag om streeks twee uur was het gevaar voor uitbreiding niet meer aanwezig. Het gebouw is in 1908 opge richt De maatschappij werkt met 30 man personeel. Men zal trachten het bedrijf in de open lucht gaande te houden. De oorzaak. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dat waar schijnlijk twee jongens, belast met het schoonmaken van een paar vellen leer, waarvoor benzine gebruikt werd, hebben gerookt op den droogzolder. Dadelijk toen om half tien de schaft intrad, werd het vuur geconstateerd. ONGELUK HET EEN GEWEER. Maandagmorgen was de heer D. van K. te Hoofd dorp bezig met het schoonmaken van een jachtge weer. Het geweer, dat geladen was, ging plotseling af en de lading hagel drong den heer van K. in den linkervoet De heer v. K. is naar een ziekenhuis te Amsterdam gebracht ONGEWENSCHTE KERKGANGERS. Pastoor Essen te Helden-Panningen bemerkte Zondagmorgen in zijn kerk twee vreemdelingen, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Hij hield een oogje in't zeil en constateerde, dat beiden acht was kaarsen bij het Theresiabeeld aanstaken. Toen ze vertrokken waren, ging de pastoor de offerblokken nazien en ontdekte dat er aan gemorreld was. Da delijk werd aangifte gedaan. De rijksveldwachter Knapen te Meijel slaagde er in, beide verdachten aan te houden. Het waren twee Oostenrijkers. Behalve eenig geld werden ook nog enkele zilveren medailles van de schutterij te Beringen, die aldaar ware» gestolen, in beslag genomen. DE KONINGING NAAR DE HOOFDSTAD. In de tweede week van September. Het Corr. Bureau verneemt, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft om in de tweede week van September uit Soestdijk enkele dagen naar de hoofdstad te komen, om aldaar verschillende per sonen te spreken en zich op de hoogte te stellen van den toestand en bij die gelegenheid enkele in stellingen te bezoeken. Meervoudige strafkamer. Uitspraken van Dinsdag 23 Ang. Joh, Jac. H., timmerman, Heiloo, (gedetineerd) op-, zettclijke brandstichting, 6 maanden gev. Gerrit C., visscher. Helder (thans gedetineerd) land- looperij en vernieling, 1 dag gevangenisstraf en 1 dag hechtenis en ter beschikking der regeering ge steld. Op 8 en 5 September wordt de affaire weer ge opend.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7