Benoeming onderwijzeres aan de OX. school Onder voorlegging der Ingezonden sollicitatiën, het bericht van het Hoofd der O. L. school en het advies van den heer Inspecteur van het lager onderwijs, heb ben B. en W. de eer de navolgende voordracht voor het doen eener benoeming aan te bieden: No, L MeJ. P. A. Visser te Schagen; No. 2. Me.1. A. T. Sandstra te Opmeer; No. 3. MeJ. N. Wlgel te Kolhorn. Op verzoek van den heer Van Nuland gaat de raad jn comité. Na heropening wordt Mej. P. A. Visser met 6 stem men benoemd. Mej. Sandstra verkreeg 3 stemmen. De gebroken spiegel Het Dag. Bestuur van de Banne en den Polder Scha gen deelt mode, dat in de hoofdingelandenvergadering van 28 Juni werd besloten het thans gedempte gedeelte van de sloot langs de Loet in eigendom over te dragen aan de gemeente Schagen. B. en W. stellen voor om bedoeld gedempt gedeelte over te nemen in eigendom voor de som van f 1. Aldus wordt besloten. De heer Van Erp zegt dat er zeker weldra tot bestra ting zal worden overgegaan. Spr. vraagt of dan die sa- Jonspiegel ook gemaakt wordt en of er enkele boomen gerooid zullen worden, opdat er een behoorlijke verbree- jding tot stand komt De Voorzitter deelt mede, dat het plan bestaat om ln jlhet najaar tot bestrating over te gaan. Eerst dient het gedempte gedeelte uitgezakt te zijn. Wat den spiegel be- Itreft, daarover bestaat een kwestie met een ingezetene |Er is echter besloten den spiegel in orde te maken en (later met dien persoon de kwestie te regelen. Over de boomen zal nog nader gesproken worden. Spr. ivreest wel dat er boomen gerooid zullen moeten worden. De heer Van Erp is nog niet bevredigd door het ant i-woord. Spr. wijst er op dat straks ook een paar bruggen Bullen verdwijnen en dat er gelegenheid zal bestaan het [verkeer daar ter plaatse beter te regelen. De heer Bakker oordeelt dat volstaan zal kunnen worden met vooraan twee drie boomen te rooien, de anderen zullen kunnen blijven bestaan. Opgemerkt wordt verder dat er weldra zeer goed het éénrichting verkeer kan worden toegepast. 1 De heer Van Nuland wijst er terloops op, dat er in de :gemeente verschillende boomen zijn die er uit moeten Aansluiting van Lagedjjk en Schagerbrug aan het gasbulzennet. Naar aanleiding van het gesprokene ln de raadsver gadering van 5 April J.I., leggen B. en W. den Raad over een nadere exploitatie-rekening voor de aansluiting bovenbedoeld, onder mededeeling. dat zij ten opzichte van de onderwerpelijke aangelegenheid nog hetzelfde standpunt Innemen, als ten tijde der vorige behandeling. Thans bedraagt het saldo verlies volgens de exploita tierekening t 505.47%. Het College kan dan ook geen vrijheid vinden den Raad een voorstel tot aansluiting te doen. Het resultaat van het onderzoek door den directeur der lichtbedrijven was dat zich nu 20 voor gewoon gas en 20 voor muntgasaanslultingen opgaven. De heer Van Nuland zegt dat hij zich steeds als voor stander van deze aansluiting heeft doen kennen en nu de directeur opnieuw huisbezoek heeft gedaan en on danks de tijdsomstandigheden 40 personen zich onmid dellijk tot aansluiting bereid verklaarden, vindt spr. dat resultaat zeer bevredigend. Wat het globaal geraamde verlies van t 500 betreft, wijst spr. er op dat de aanleg van Grootewal ontzagge lijk is meegevallen, de aanneemsom was ver beneden de raming en waar de prijzen der materialen ln een nog .sneller tempo naar beneden gaan, gelooft spr. dat de DegrooMng voor de uitbreiding naar Schagerbrug wel zal meovallen en hot verlies beneden t 500 zal zijn. Spr. ziet In deze uitbreiding twee belangrijke lichtpunten, n.1. [mooi werkobject en een dankbaar afzetgebied, waar als |do tijd gunstiger wordt, tientallen aansluitingen zullen volgen en het verlies ongetwijfeld ln een belangrijke 'winst omgezet zal worden. Als deze uitbreiding tot stand komt, zal onze gasfabriek op volle capaciteit kunnen werken en het mooie dorp Schagerbrug zal een keurige reclame zijn als nieuw afzetgebied. Juist nu dient tot de uitbreiding te worden overgegaan, omdat anders ln plaatsen waar men geen gas heeft, het gebruik van elec- trische apparaten een groot© vlucht zal nemen. Spr. blijft dus van mcening dat zoo spoedig mogelijk tot deze uitbreiding overgegaan dient te worden. De heer Bakker gaat volkomen accoord met de woor den van den heer Van Nuland. De heer Klaver gelooft ook dat het verlies van f 500 veel te zwart wordt ingezien. Spr. wijst er op dat het kunnen betrekken vangas een groot genot en gemak be- teekent en dat daarom in het groote dorp Schagerbrug wel meerdere aansluitingen zullen komen. De heer Van Erp vraagt of B. en W. met den directeur hebben besproken de vraag of mede met het oog op de uitbreiding aan het Hoog enz. de pijpleiding voldoende zal zijn. Spr. heeft verder niet in de begrooting aange troffen de kosten van drukgasregulateurs. De heer De Vries zegt dat drukgasregulateurs niet noodlg zijn en volgens den directeur zijn er voorhands geen zwaardere buizen noodig. De heer Van Erp meent, dat het woord „voorhands" weinig zekerheid biedt en spr. wijst er op dat aan deze kwestie alle aandacht dient te worden geschonken. De heer Schoorl zegt, dat hij zich steeds als een voor stander van deze uitbreiding heeft doen kennen, en spr. Is dat nog steeds. Voor den Lagedijk is de aansluiting bevredigend en we zijn dus verplicht daar gas heen te brengen. En dan bied de aansluiting van Schagerbrug een dankbare gelegenheid, Schagerbrug, met een aardig aaneengelegen complex hulzen. Spr. verwacht ln de richting van het Noord heel wat uitbreiding, en dat alles zijn factoren, om tot de uitbreiding te beslissen. Spr. hecht niet veel waarde aan dat verliessaldo van t 500. De Voorzitter zegt, dat het Idee van B. en W. duidelijk genoeg aan den dag is getreden. Het is wel heel mooi als de uitbreiding tot stand komt, alleen is het heel jammer dat dit niet op gunstiger cijfers kan. Spr. dacht dat het een voorzichtige politiek was, niet tot uitbrei ding over te gaan, te bang als spr. is dat het hier is goed geld naar kwaad geld gooien. Een particulier zal. waar vooruit een verlies wordt verwacht, toch ook niet tot een- dergelijke zaak besluiten. De heer Schoorl oordeelt dat het nu Juist een ge- schikten tijd Is. In principe gevoelen we allen voor uit breiding, alleen weerhoudt bü enkelen de vrees voor verlies. Het geld voor de uitbreiding is geleend en is aanwezig. Onze gasfabriek werkt niet op volle capaci teit. De Voorzitter merkt op, dat wel voor de uitbreiding naar Lagedijk geld aanwezig is, maar niet voor Scha gerbrug. De heer Schoorl zegt, dat we den plicht hebben gas naar Lagedijk te brengen, en spr .heeft wat Schager brug betreft, genoeg vertrouwen In de toekomst. De Voorzitter: We zullen een boompje gaan schudden. De heer Stam is ook niet zoo bevreesd voor een na- deelig saldo. Nu bestaat de mogelijkheid tot uitbreiding, en spr. hoopt dat dra het verliessaldo in een winstsaldo zal worden omgezet. De heer De Vries zegt dat ln dezen tijd, de gezonde bedrijven in eere gehouden dienen te worden. Het Is jammer dat de uitbreiding niet anders dan met een verliessaldo kan. Hoewel niet kwaad bedoeld, merkt spr. op dat wat de heeren willen, eenigszlns een avonturiers- politiek genoemd kan worden. De heer Van Nuland denkt, dat als vroeger was be sloten tot aansluiting met Barsingerhorn enz. de ge meente nu de vruchten ervan zou plukken. Het voorstel van B. en W. om niet tot aansluiting van Schagerbrug over te gaan wordt verworpen met 8 tegen 1 stem. Voor stemde alleen de heer De Vries. Voor hot bordje. B. en W. stellen voor vast te stellen een verordening, als bedoeld in art. 25 7e lid der woningwet, en wel tot regeling van de wijze waarop het kenteeken ln onbe woonbaar verklaarde woning, wordt geplaatst. De Gezondheidscommissie kan zich met het ontwerp vereenigen. Dit betreft alleen maar hoe en waar het bordje of papier met „Onbewoonbaar verklaarde woning" zal worden aangebracht. Nadat de Voorzitter tot in de puntjes de zaak had uitgeschilderd, verklaarden allen er mede accoord te gaan. Onbewoonbaar verklaard. B. en W. stellen voor, gezien het advies der Ge zondheidscommissie aangaande het onbewoonbaar verklaren van 8 woningen, aan de Nieuwstraat, plaat selijk gemerkt A 117, 118, 119, 120, 122, 123, 124 en 125. onbewoonbaar te verklaren en te gelasten dat deze woningen binnen den termijn van 6 maanden, te re kenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of dit besluit Is ge handhaafd, moeten zijn ontruimd. Dc Voorzitter deelt mede, dat ook het perceel A 126 hieronder moet worden gerekend, zoodat het niet 8, maar 9 woningen betreft. De heer Van Erp kan zich met het voorstel van B. cn W. wel heel goed vereenigen, maar zou wel graag willen welen op welke wijze en waar die gezinnen onderdak zal worden verleend. Spr. ziet anders nog aankomen, dat op een goeden dag al die menschen wel eens bij Burgemeester op de stoep kunnen gaan zitten als zijnde dakloos Of denkt men er over nieu we huizen te laten bouwen voor deze menschen? Voorzitter: Het is niet de bedoeling om huizen te gaan bouwen. Maar wreed zal de raad ook niet zijn. liet gaat er niet om, dat die gezinnen binnen 6 maan den er uit moeten, maar dan is tenminste bepaald dat die woningen, als ze leeg komen, niet meer mo gen worden bewoond. De woningen zijn verwaar loosd en veel ongedierte is er aan te treffen. Er moet alzoo een eind komen aan deze toestanden. De heer Van Erp merkt op, dat het niet bij deze woningen zal blijven, maar dat er nog tientallen zoo zijn in de gemeente. De heer Bakker dankt voor deze voorstellen het college van B. en W. Het is een dienst aan de volks gezondheid bewezen, maar ook aan de bewoners. Spr. hoopt, dat B. en W. zoo voort zullen gaan. Het zijn krotten en die moeten worden opgeruimd. De heer Van Nuland zegt, in die huizen te zijn ge weest. De havolooze toestand, waarin de huizen ver- keeren is niet immer te wijten aan den huiseigenaar. Ook vaak hebben de bewoners schuld. Er zijn meer woningen in Schagen die in dezen toestand verkee- ren en spr. zegt, dat die eigenaars maar moeten wor den aangeschreven dat zij de woningen moeten op knappen. In ieder geval zou spr. willen advlseeren de boomen die bij sommige huizen in de Nieuws#aat staan, te laten snoeien. Dan zal er meer licht en zon in de huizen komen. Daarna verklaren allen zich vóór onbewoonbaar- verklaren van de genoemde woningen. Voorstel tot gedeeltelijke doortrekking van de C. Bokstraat. Onder overlegging van de met den adviseur der N.V. H.A.B.O. gevoerde correspondentie betreffende de on derwerpelijke aangelegenheid, hebben B. en W. de eer den Raad voor te stellen, de C. Bokstraat gedeeltelijk door te trekken naar den Stationsweg. Volgens raming van den Gemeente-architect zullen de kosten dezer doortrekking bedragen f 1500, waarin door de N.V. K.A.B.O. de helft zal worden bijgedragen, onverminderd het aanbod van genoemde N.V. ten aanzien van kostelooze grondverkrijging door de ge meente voor de doortrekking benoodigd. De heer Van Erp zegt: Met genoegen heb ik ken nis genomen van het voorstel van B. en W. Maar uit de bescheiden is niet gebleken welk antwoord er is ontvangen van de Ned, Spoorwegen, voor wat be treft overpad naar den Stationsweg. TVe weten dus niet. aldus de heer Van Erp, of we toegang zullen hebben naar den Stationsweg. Het zal voor de H.A.B.O. misschien niet veel ver schil maken, maar dat kan spr momenteel ook wei nig schelen. We zitten hier. zegt spr., voor de belan gen van de gemeente en we voteeren er geld voor. Ook de heer Bakker maakt bezwaren. Dat de bouwvereeniging daar straks huizen zal gaan zetten, vindt spr. heel goed en best, maar de gemeente moet de straat betalen en daarin schuilt, aldus spr., eenige onbillijkheid. Op voorstel van den heer Van Erp gaat de raad over dit agendapunt in comité, waarin de heer Van Erp meerdere inlichtingen kan geven. Voorzitter betreurt het. dat Mr. Buiskool nu Juist met vacantie is. want die weet hiervan wel veel meer De raad gaat in comité. Na heropening zegt de heer Van Erp, dat hij, hoe hij ook het voorstel van B. en W. toejuicht, eerst het antwoord der Ned. Spoorwegen wil afwachten. Spr. stelt voor, dat het college van B. en W. zijn voorstel tot dan zal terug nemen. Hiervoor gevoelt het college al biter weinig en het voorstel van B. en W., in stemming komend, wordt aangenomen met 8—1 stem Tegen stemde de heer Van Erp. Voorgesteld wordt tot wijziging van de begrooting, dienst 1931, tot een vermeerdering der inkomsten ad f 7377.44, tot vermindering van inkomsten ad f 8632.75, tot vermeerdering van uitgaven ad f 10395.77 en tot vermindering van uitgaven ad f 15049.47. Allen verklaren zich er vóór. Aanvulling van de Algemeene Politieveror dening. B. en W. deelen den Raad mede dat zij op verzoek van het raadslid den heer Orsel den Raad een ontwerp verordening tot aanvulling van de Algemeene Politie verordening ter vaststelling aanbieden, hoewel deze zaak niet de onverdeelde sympathie van het College heeft. B. en W. zijn van oordeel, dat overtredingen zeer moei lijk zullen zijn te constateeren, terwijl zij vreezen, dat de bepaling aanleiding zal geven tot veel burenkwesties. Het ontwerp luidt: Art. 51a.: Het Is verboden tusschen des middags 12 uur en des nacht 12 uur door het in werking hebben van hoog-frequent-apparaten en electrisch gedreven of verwarmde apparaten, toestellen en machines onder wel ke benaming ook, storend te werken op de radio telefoon ontvangst. Deze bepaling Is niet van toepassing op inrichtingen -voor de oprichting waarvan een vergunning ingevolge de hinderwet vereischt ia De heer Van Erp noemt een dusdanige verorde ning wel wat belemmeren van de bewegingsvrij heid. Het voorstel van B. en W. in stemming komend, wordt aangenomen met 81 stem. Tegen wethouder De Vries. Van den Burgemeester was het volgend schrijven bij B. en W. ingekomen: Aangezien door het bepaalde in art. 58 le lid der ge meentewet, zooals dit artikel bij de jongste wijziging dier wet is vastgesteld, art. 14 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad dezer ge meente met de wet in strijd is geraakt, heb ik de eer, uw college in overweging te geven, den raad voor te stellen genoemd reglement zoodanig te wijzigen, dat art. 14 daaruit vervalt. Allen vóór. Nader worden vastgesteld de pensioensgrondslagen van verschillende gemeenteambtenaren, n.1. van het personeel bij bet vervolgonderwijs, respectievelijk het onderwijs voor leerplichtvrije jeugd. Dit geschiedt met algemeene stemmen. Hierna volgt de Rondvraag. De heer Van Erp vraagt, of het 't college van B. en W. bekend is, dat de burgemeesters der randge meenten van de Wieringermeer op audiëntie zullen gaan bij de ministers, om te pleiten voor rijkssteun voor werkloozen, die zich in deze gemeenten heb ben gevestigd en zullen vestigen Voorts of de ge meente Schagen zich daar dan niet bij zal aanslui ten, gerien het feit. dat ook in Schagen dergelijke werkloozen wonen en zullen komen. Voorzitter belooft, dat stappen in die richting zul len worden gedaan. Dan wil de heer Van Erp vaste standplaatsen zien aangewezen voor voertuigen, waarvan dan op de marktdagen staangeld van kan worden geheven. De Voorzitter zegt, dat dit een moeilijk punt is. We mogen blij zijn, dat de menschen Schagen be zoeken en dergelijke maatregelen werken vaak in verkeerde richting. Niettegenstaande dat zal het punt aan een nadere bespreking worden onder worpen. De heer Stam pleit voor een laadbrug voor vee. Voorzitter zegt, dat dit reeds de volle aandacht heeft van het college, maar behalve de hooge kosten hieraan verbonden, rijst de vraag, waar deze vaste brug moet worden opgetrokken. Ook dit punt zal nader worden bezien. Den heer Orsel is het opgevallen, dat de gemeente Zijpe aan den minister toeslag heeft gevraagd op de huren van f3 voor de werkloozen en zou gaarne we ten hoe of het college van B. en W. er over denkt. Voorzitter zegt, dat hierover reeds onderhandelin gen worden gevoerd. Vervolgens is het 't Sportterrein waarvoor de heer Orsel de aandacht vraagt. Wel is Sparta voor een jaar weer het veld verhuurd, maar dat zal niet zoo blijven. Spr. zou gaarne zien, dat het college van B. en W. de oprichting van een sportpark overwo gen. Het zou een mooi werkobject zijn en hiervoor zou de gemeente steun kunnen genieten van het rijk. De heer Van Erp huldigt dat idée. Spr. heeft zich veel eerder reeds als sterk voorstander van een sport park laten kennen en ziet er voor de gemeente fi nancieel voordeel in. Voorzitter zegt, dat nu niet aan een sportpark kan worden gedacht, maar eerder aan verhooging van de toch al ten top gedreven belastingen. De heer Bakker zou graag zien. dat aan geen woonwagens werd toegelaten om op Groote Wal te staan. Hier zal een eind aan worden gemaakt. Dan, zegt de heer Bakker, staan er Zondags avonds altijd veel menschen op den weg voor de bioscoop. Dit belemmert het goede verkeer en onge lukken zullen niet uitblijven. De heer Van Erp: Opnemen in de politieverorde ning. Samenscholingen van meer danenz. enz. (Hilariteit.) Voorzitter: Dat is toch moeilijk te verbieden. Vroe ger noemde men zoo'n verzamelplaats „De leugen bank." De heer Van Erp: Tegenwoordig zegt men „Bij de pomp". De lieer Schoorl vraagt, of het waar is dat er bij B. en W. een aanbod is ingekomen om de steenkool Vernietiging van groenten. Een partij tomaten, snijboonen, en appels met vitrool overgoten. Op last van het bestnur van een veillngsvereenl- ging. Hevig protest van het publiek. Donderdag heeft de politie assistentie moeten verlee- nen aan den vrachtrijder v. d. W.. die aan den Krom men Zandweg te Rotterdam op last van 't bestuur van de Coöperatieve Veiling de Zuldhollandsohe Eilanden, op een terrein een groote partij tomaten, snijboonen en appels moest vernietigen door er vitriool over te gieten Het bestuur van de veiling had tot deze maatregel be sloten omdat deze partijen op de tevoren gehouden vei ling als waardeloos door den veilingklok waren heenge- draaid. Het publiek, dat de vernietiging van de etenswaren aanschouwde, kwam daartegen op en verzette zich ook, toen de polltie-assistentle was gekomen. Het kwam tot een vechtpartij, waarbij de politie de menigte heeft ver dreven. Niet visschen op een spoorbrug. Niet visschen op een spoorbrug. Treeplank tegn het hoofd. Eergisteren zat de 70-jarige H., wonende te Sche- veningen, die in Haarlemmermeer gelogeerd was, op den muur van de spoorbrug te Nieuw-Vennep te vis schen. De oude man had er blijkbaar in 't geheel geen erg in, dat dit in verband met passeerende trei nen een hoogst gevaarlijke zitplaats was. Plotseling werd hij. aldus meldt het „Leidsche Dagblad", door de treeplank van een wagon van een uit Leiden ko menden trein aan het achterhoofd getroffen, waar door hij hevig bloedende te water stortte en bijna op slag werd gedood. De onmiddellijk ontboden ge neesheer kon ook slechts den dood constateeren. Onder stroom bij het dorschen. Vier arbeiders in contact. Gisteren was een viertal arbeiders bezig bij de boer derij van den heer Germs te Duurkenakker. gemeen te Meden, met het electrisch dorschen van den koren oogst. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een der arbeiders in aanraking gekomen met een onder stroom staanden electrischen draad, waarna ook de andere arbeiders contact met den draad kregen. De laatste drie waren spoedig hersteld, doch de eerste arbeider moest op geneeskundig advies naar huis worden vervoerd. MILLIOENEN VLIEGEN. De doode vliegen ryzsn een Meter hoog. In het dal van de Lippe doet zich op het oogen- bllk een eigenaardig verschijnsel voor. lederen nacht komen uit het water van de Lippe millioenen z.g. eendagsvliegen te voorschijn, die door den wind naar de akkers en velden gedreven worden en daar hun einde vinden. Hoe ontzaglijk groot het aantal insecten is, blijkt hieruit, dat op sommige plaatsen des morgens de doode vliegen een meter hoog liggen. Merkwaardig is, dat hetzelfde geval zich in het jaar 1848 heeft voorgedaan. De Elberfeldsche geleerde Cor- nelius heeft daarover geschreven en deelt mede. dat de visschers de Insecten in zakken opschepten en droog den, teneinde ze als vischaas te gebruiken. Een aardig duitje gestolen. Volgens de „Corriere della Sera" heeft een kas sier samen met een medeplichtige van de bank van Sicilië te Rome een bedrag groot acht millioen lire gestolen. De dieven zouden gevlucht zijn in de hoop over de grens te komen. voor de gasfabriek te vervoeren voor f2 per ton. De Voorzitter: Zeker, dat is zoo. Dan, vraagt de heer Schoorl, zouden B. cn \V. er niet voor zijn aan het tegenwoordige vervoer direct een einde te maken? Nu kost het vervoeren f 2.15 per ton. 't Verschil zal ruim f500 per jaar bedragen en dat kunnen we best gebruiken. Voorzitter antwoordt hierop, dat er een inschrij ving is gehouden voor eenige maanden. Het vervoer is toen niet aan den laagste» inschrijver gegund om bekende redenen en waarover spr. liever in het openbaar, niet spreekt Op het tegenwoordige vervoer is, volgens den directeur, hoegenaamd niets aan to merken. Maar het gaat toch niet aan elk oogenblik maar van vervoerder te veranderen. Dat zou geen loyaal handelen zijn. De heer Schoorl: De inschrijving vermeldde „tot wederopzegging", dus we kunnen direct er een eind aan maken. Ik zeg nogmaals, dis ruim f 500 moeten we niet uit het oog verliezen. Voorzitter zegt: Maar dan komt er straks iemand die het weer iets goedkooper doet, cn zoo blijven we aan den gang. De heer Van Erp: Het verbaast me ten zeerste wat de heer Schoorl hier zegt. De opmerking van den Voorzitter is juist. We hebben een openbare in schrijving gehouden en het vervoer gegund. Nu komt er een aanbod en gaat het toch gehele niet op plot seling van vervoerder te veranderen. De tegenwoor dige vervoerder heeft waarschijnlijk zijn bedrijf er naar ingericht. Toen de inschrijving plaats vond, was het een andere tijd en de prijs van f2.45 wei- licht goed. Wat de heer Schoorl wil, is geen reccl zaken doen. Anders is het na een bepaalden tijd en dan weer een openbare inschrijving houden. De heer Schoorl blijft bij zijn meening. 't Is hier niet de kwestie van antipathie en sympathie, maar die f500 dienen we in de wacht te sleepen. De heer Van Erp: U bezigt hier do woorden anti pathie en sympathie. We hebben daar absoluut niets mee te maken. U verdedigt hier een man waarvan ik niet te veel wil zeggen, maar de wijze, waarop hij thans en ook vorig maal handelde, zijn spr. niet sympathiek. En waar de heer Schoorl zoo den klem toon legt op het woord „tot wederopzegging", wil spr. hem daar ook wel aan herinneren, wanneer wel dra van spr. een voorstel aanhangig komt over de radiokwestie. Ook die vergunning was „tot wederop zegging". Do heer Klaver vraagt naar aanleiding van dc be grooting van den vleeschkeuringsdienst eenige in lichting. Het laatste punt laat aan duidelijkheid wat to wen- schen over. Er slaat dat „bij verlies van dc inrich ting geen uitkeering aan de inbrengers zal plaats vinden". Er wordt niet gesproken of dit betreft goed- of af gekeurd vee. De heer De Veer merkt op, dat dit betreft afge keurd vee. De heer Van Erp wijst er op. dat deze begroot ing nog in behandeling komt. gelijk met dc gemeentebe- grooting en spr. dan nog wel iets heeft te zeggen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot Voorzit ter de vergadering tegen het middernachtelijk uur. VAN EEN TURKSCHE WEDUWE EN HAAR KAMEEL. Het volgende lazen we in de „Tel." dat we onze le zers niet willen onthouden, zijnde een typische huwelijks- comedie in Anatolië. Een Turksche weduwe maakte in de kameelenarena van een stadje in West-Anatolië kennis met een jonge man. In die arena vinden gevechten tusschen kameelen plaats, een sport, waarop de menschen in West-Anatolië even verzot schijnen te wezen als de Spanjaarden op hun stierengevechten. Een vechtkamecl is geen gewone kameel. Die worden speciaal afgericht en verzorgd. De kameel, die bij dergelijke gevechten de meeste overwin ningen behaalt, is naturlijk hoog in aanzien, en van dit aanzien straalt een gedeelte af op den eigenaar. De weduwe hierboven bedoeld was in het bezit van zoo'n kameel, dien zij geërfd had van haar man. De eenzaamheid begon haar te vervelen, want als gezel schap heeft een kameel slechts beperkte waarde. Zij be gon dus uit te zien naar een opvolger voor haar over leden echtgenoot. Daarbij viel haar oog op een veelbe- lovenden jongeman. Osman Bei geheeten. En het oog van dien Osiman Bei viel ook, weliswaar niet op de we duwe ,maar op den kameel. Osman Bei nam een be sluit: de kameel zou de zijne worden, maar de weduwe niet. Wat waren de gevolgen? Dat Osman Bei na het hu welijk er van door ging met den kameel, welken hij als huwelijksgeschenk van de weduwe had gekregen. Osman Bei moest voor den rechter verschijnen. De bedroefde weduwe vertelde van haar treurig lot. Toen Osman Bel aan de beurt kwam om zich tegen de be schuldigingen te verdedigen, verklaarde hij, dat hij nooit met de weduwe was getrouwd geweest. De weduwe haalde daarop triomfantelijk een gezegeld papier te voorschijn, waarop een heele verzameling handteekenin- gen prijkte, de hare in den vorm van een kruisje, want zij kon niet schrijven. Wat bleek? De sluwe Osman Bei had haar in het geheel niet voor een huwelijksambte naar gebracht, maar in het kantoor van een ontvanger der belastingen, waar op het oogenblik van de komst van het bruidspaar geen ambtenaar te bespeuren was, maar wel een aantal vrienden van Osman Bei, die als huwelijksvoltrekkers optraden en met een groot gebaar een waardeloos geschrift onderteekenden en aan de weduwe overhandigden. Met spanning kijkt men thans uit, of de Turksche rechtbank zal beslissen, dat men hier met oplichterij te doen heeft. Te veel koffie in Brazilië. Straten van koffleboonen. De eigenaars der koffieplantages in Brazilië en de exporteurs van koffie, breken zich het hoofd, hoe zij hun groote voorraden kofife van de hand kunnen doen. Enorme voorraden koffie heeft men reeds in zee geworpen. Er zijn reeds 12.000.000 balen koffie van 100 K.G. vernietigd. Bovendien heeft, men van koffioboonen briketten vervaardigd, om do locomo tieven te stoken. Thans heeft men nog een nieuwe manier ontdekt om een nieuw afzetgebied voor koffioboonen te vin den. Men is namelijk begonnen, om de straten van de Brazi*iaansche steden te asfalteeren met koffio boonen, waardoor een massa arbeiders werk hebben gekregen. Enorme kindersterfte in Perzië, Geen dokters genoeg. Het Perzische blad „Kruschesch" bevatte dezer da gen een hoofdartikel, waarin ontstellende mededee- lingen worden gedaan omtrent de hygiënische toe standen in de uitgestrekte Perzische provincies. Daar iedere sociale hygiëne ontbreekt, maken de besmettelijke ziekten ontzettend veel slachtoffers on der de bevolking. Vooral de kindersterfte en de zui gelingensterfte is ontzettend hoog. De hoofdschuldi gen zijn in dit geval de bakers, die niet het minste begrip hebben van gezondheidsleer. In de hoofdstad Teheran vindt men bijna om de drie huizen een apotheek en de naamborden van de dokters hangen in sommige straten naast elkaar, maar in de provincie zijn er geen geneesheeren, wel enkele oude kwakzalvers, die onbevoegd zijn om de geneeskunde uit te oefenen en die voor iedere ziekte dezelfde kruidenthee als medicijn geven. Er zijn vooral veel te weinig oogspecialisten en tandartsen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15