SPORT. Staatsloter" De dood langs den weg. Een typhoon. Wat doe je in de kou? Bouwmeester's Revue in Theater Royal. De laatste twee avonden en heden (Zaterdag)avond voor het laatst, is het Theater Royal als zoovele malen weer eens tot de laatste plaats uitverkocht geweest. Bij de opvoering van Bouwmeester's Revue is dit elk jaar trouwens „opgelegd pandoer" zouden we kunnen zeggen. Het zal misschien de reden zijn, dat Schagen ■daarom gekozen wordt, boven alle andere grootera plaatsen in de provincie als Alkmaar. Den Helder en Hoorn; uitverkoren wordt voor het optreden van dit eminente Hollandsche gezelschap. Want Bouwmeester's Revue nietwaar, is in dit opzicht veel gewend, daar het vanaf het eerste oogenblik dat zij met de nieuwe revue in het begin van het jaar optreedt, maanden achtereen stampvolle zalen in de groote steden trekt. En wat dit betreft, stelt Schagen niet teleur. Laten we hopen dat het nooit anders wordt en als het om de revue zelf gaat, dan zal dit zeker nooit gebeuren, want elk jaar ■weer is zij even origineel, en pakkend en van een rijke jpracht. Wij ontleenden reeds eerder aan een vroeger 'gegeven recensie van deze revue, dat men bewondering (moest hebben voor de groote toewijding, waarmede mevr. L. Bouwmeester-ySandbergen het door haar echt genoot nagelaten werk, de revue 1932: „Wat doe je in jde kou", ten tooneele heeft gebracht. En dit succes heeft ;zij zeker niet in het minst te danken aan haar hardwer kende gezelschap, waarvan alle medespelenden zorgen i In vlotte vertooning dat oog en oor, voor zoover de lach niet domineert, het hunne keurig opgediend krijgen. En wij hebben er kostelijk van genoten, en met ons ongetwijfeld de honderden bezoekers, die in dichte .drommen het Theater Royal waren binnengekomen. 'Wanneer men dezen zou vragen, wat ze „in de kou ;deden", dan zou zeker het meerendeel hebben geant- j'woord: lachen om de onvergelijkelijke Buziau en z'n jniet minder geestigen partner Slem Nieuwenhuyzen. Geen tweede als Buziau, de man, die door een enkel vertrekken van zijn mond een heele zaal aan het lachen kan brengen. Zijn vondsten zijn ook ditmaal weer on uitputtelijk, en steeds origineel, vondsten, die de bezoe kers bij tijden flauw doen liggen van de pret. Doe maar een greep: Buus als Spaansche pottenkoopmdn, als man, die de klappen krijgt zijn traditioneele emplooy als de feestredenaar in drie gedaanten op het jubileum van den denkbeeldigen Frederikus Plum, als, als... als Buziau. Dit laatste is bijna al voldoende, want ook wanneer hij maar alleen staat op het tooneel in zijn buitenmodelsche costuums, en quasi-verontwaardigd aan het publiek vraagt, of ze iets aan hem zien, dan moet tnen gieren. Zijn humor is ongelooflijk en als weinig an deren verstaat hij de kunst om met een eenvoudig mi miek je „tooneel" te maken en daarmee heeft hij, nog méér dan met zijn uitbundige clownerieën, het daverend succes van alle jaren. 1 Is het mogelijk dat deze man, naar men zegt, in het dagelijksch leven vrij teruggetrokken leeft? Hij die telkens bewijst een zoo scherpe blik op 't leven te hebben en van wiens „dwaasheden" wij jaar in jaar uit genieten. Slem Nieuwenhuysen heeft ditmaal meer te doen dan wel eens vroeger en buit al zijn kansen terdege uit. Hij wervelt en rumoert den ganschen avond zoo'n beetje over de planken. Zijn zetten zijn echter raak, en geplaatst op het juiste oogenblik, weet hij de lachers telkens weer op zijn hand te krijgen. Zijn „vrouw", de heer H. Bood, die sedert den dood van den ouden Nieuwenhuysen den vader van Siem de vrouwenrollen vertolkt, staat hem daarbij ijverig ter zijde, en met groot succes. Overigens blijft een revue, naar beproefd recept, zichzelf gelijk en zoo ziet men hier gaarne de goede oude bekenden weer terug. Mimi Boesnach en Willy Susan, de beide lieftallige Eskimo-vrouwtjes, die met Magda van Donk het puikje vormen van „zoete ke len". Tal van kleurige ensembles, waarbij de wui- I vende groene struisveeren de lieve kopjes van de gra- cieuse danseresjes tooien. Niet te vergeten verder het goedgeschoolde ballet van de Brack Girls, Piet Muyselaar, die tevens de liederen dichtte. Nabarro die het er in zijn belangrijke zangrollen goed afbracht, Valk, Reumer en vele anderen, die allen voor zich. zich met den grootsten ijver aan hun taak hebben gege ven. Een extra vermelding verdient misschien nog Frankly's Mickey Mouse-ballet met Palla's geestige muziek na de pauze. Noemen we eindelijk nog de fraai uitgevoerde en niet hinderlijke reclame-scènes, die blijkbaar onmis baar zijn om het budget in evenwicht te houden en tot slot de „man" die de tooneelen arrangeerde. Die te vergeten zou vooral ditmaal een groote tekortkoming zijn, veel en goed werk als hij heeft geleverd. Marktoverzicht. Ofschoon geen verhcoging van prijzen, toch een goede handel. „De Schager markt staat te genwoordig het hoogst wat de prijs van vette varkens betreft". Er was Donderdag j.1. een flinke aanvoer van vette koeien. Veel slagers en grossiers merkten wjj op. Zoo goed als alle koeien zijn verkocht; de handel was goed, nu juist geen verhooging van prijzen, znaar, werd er gezegd, als er maar handel is, dat is pleizieriger als dat men geen of hoegenaamd geen vraag krijgt. Nu daar was men algemeen over tevreden prijzen liepen dat 33 ets. uitviiegers waren en dezen keer niet. In gèlde- en kalfkoeien ,was de handel niet druk, doch iets duurder. De .noteering was tenminste hooger dan de vorige week. Pinken stug. Pinkstieren zeer trekkend. Er was een •kleine aanvoer van nuchtere kalveren; noteering hooger, handel iets beter. De handel in vette kal veren was ook beter en duurder. Wij hebben wel meer geschreven: laat daar meer van komen, daar schijnt wel vraag naar. De handel in paarden was stil. De handel in oude slachtschapen was weer stug; deze golden van 8—13 gld. De handel in vette scha pen was iets beter; voor de beste vette schapen per •koppel werd betaald f 18.25, afkomstig van den heer C. v. d. Oord te Schagen en verkocht aan Van der Kamer, slager te Alkmaar. Daar ging een heele roep van uit; deze prijs hebben wij in langen tijd niet genoteerd. De schapen zijn levend gewicht gewogen en wogen het kolossale gewicht van 180 pond per ;Stuk. Het waren dan ook reuze-beesten en wat wel 'te begrijpen is, veel bekijk. De beste lammeren gingen voor 10 gld. weg. Wij hebben nog zien verkoopen heel aardige beesten voor f 6.50, dat is natuurlijk veel te kort maar dat is nu eenmaal zoo in dien handel. Bokken en geiten niet aangevoerd. Vergeleken bij andere markten, was de handel hier vlug in vette varkens. Notèering tot 15 ct. deze week nergens gelezen. Wij hoorden een verkooper zeggen: de Schager markt staat tegenwoordig het hoogst wat de prijs van vette varkens betreft. Laat dat zoo blijven. Wat een tegenstelling in de biggen en schrammen, haast onverkoopbaar vertelde een bekend koopman en langen tijd zoo'n slechte handel niet gehad, maar nu de vette varkens zoo hoog staan vandaag, kan het de volgende week wel beter zijn. het de volgende week wel beter zijn. Laten wij het hopen. Op de kippenmarkt was meer aangevoerd dan de vorige weken. Oude kippen f 1.25—f 1.75; de handel was trekkend. De eenden worden tegenwoordig goed koop verkocht: goede maar 40 cents pet stuk. Voor haantjes was niet veel vraag, gezien de prijzen. GESLAAGD. Bij de laatst gehouden examens van den bond van radio-handelaren in Nederland Is voor het diploma Radiotechnicus geslaagd onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Ploeger, thans te Heiloo. Weiger namaek en let er op dai op elke tablet het woord "Bayer" slaat. Prijs 75 ds. GEVALLEN EN EEN WERVEL GEBROKEN. Donderdag zou een tweetal paarden in een der groote veeauto's worden geladen. Een dezer paarden liet zich al zeer gemakkelijk den auto binnenleiden, doch het andere was minder gewillig en zette zich, toen het halverwege de „brug" was, zoodanig op, dat de beide personen die bezig waren het paard in te laden, het niet konden houden, met het nood lottig gevolg, dat het beest achteruit op de straat terecht kwam en daarbij een wervel brak. De veearts, de heer P. de Boer, was spoedig ter plaatse en achtte afmaken gewenscht. Het paard was verzekerd. BELHAMELS. Donderdagavond schepte een 6-tal jongelui uit Scha gen er genoegen in op hun fietsen het Plantsoen in alle richtingen door te rennen, onder gekrijsch en he vig gebel. Natuurlijk werden ook nu weer door de lieve jeugd boomen en heesters niet ontzien. We hopen dat deze belhamels eens een gevoelige straf oploopen voor hun ergerlijke gedragingen. Het is wel opvallend, dat 't steeds weer dezelfde jongelui zijn die zich zoo gedragen. Wij begrijpen niet, dat deze uitspattingen door onze politie maar steeds worden gedoogd, ons dunkt dat met een zeer kleine activiteit van haar kant er een eind aan was te maken. Misschien dat onze burgemeester, die zoo „actief" is als het plaatsen van een automobiel op verboden ter rein betreft, in dit geval het bit ook eens op de kiezen wil nemen. Veel hoop hebben wij er, gezien de menta liteit van onzen eersten magistraat echter niet op. ZWEMWEDSTRIJDEN. Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld, worden morgenmiddag door de bad- en zwemvereeniging „De Wiel" weer de groote jaarlijksche zwemwedstrijden gehouden. De belangstelling voor en de deelname aan de zwem- sport neemt steeds toe en we voorspellen dan voor mor genmiddag weer interessante wedstrijden, die door een groote menigte met spanning zullen worden gade geslagen. Het is het ijverige bestuur van „De Wiel" gelukt, om weer een programma vol afwisseling samen te stellen. Niet minder dan 16 nummers komen er op voor en de wedstrijden worden gehouden voor meisjes, jongens, dames en heeren. Ook de Heldersche Zwem vereeniging verleent haar medewerking en demon streert o.a. redding op de lange baan en het redden van drenkelingen. Ook de komische nummers ontbre ken niet. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. INSTITUUT VOOR VOORGEOEFENDHEID. In ons nummer van Zaterdag 13 dezer plaatsten we een verslag van de op 11 Augustus te Schagen ge houden propagandavergadering voor de Militaire Vooroefeningen. In dit verslag wordt o.m. gezegd dat er twee avonden per week moet worden geoefend. Deze mededeeling behoeft nog de volgende toelich ting: Er moeten per jaar 300 oefenuren worden ge maakt, waarvan 150 daguren. Gedurende de winter maanden zal er dus per week een middag en een avond geoefend moeten worden. (Van Octobcr t.m. .Maart). Van April t.m. September wordt dit weder 'twee avonden per week Het spreekt natuurlijk vanzelf dat bij het vaststellen der oefenavonden en -middagen zoo veel als mogelijk is met de wenschen der jongelui rekening zal worden gehouden. Theater Igesz. Deze week geeft het Theater Igesz weer twee hoofdnummers. In „Als de liefde komt" viert Viola Dane haar triomphen. Het is een romantisch film werk van jeugd en liefde, dat door een ieder ge zien mag worden door de goede inhoud. Dan ver meldt het programma het drama „Na oorlogs-wee". Hierin vervult Betty Compson, de beroemde win nares van vele schoonheidswedstrijden den hoofdrol. We geven een verkorte inhoud van dit hoog staand drama: Mooie Kate geeft een partij in haar nachtclub: iedereen die een naam heeft in de omgeving is aan wezig, de dansmeisjes doen hun best om de zaak aan de gang te houden. De Koningin van het feest is Betty Carlisle (Betty Compson), jong, mooi, ele gant; het middelpunt van de belangstelling der man nen en de afgunst der vrouwen. Een van de andere meisjes, Lola Dugan, is zoo jaloersch, dat zij de portefeuille van een oud heertje steelt en Betty van de misdaad beschuldigt. Bijgevolg belet Mooie Kate Betty de club te verlaten en ontstaat een heftig handgemeen tusschcn de beide vrouwen op de trap. Het meisje wordt in een kast gesloten en de politie geroepen. Zij weet echter te ontsnappen en verbergt zich in een appartement van een vroegere bewon deraar, Luther Spence, om tijd te winnen om haar onschuld te bewijzen. Maar Spence valt haar lastig en opnieuw moet zij vluchten, nu achtervolgd door Spence. Om hem te ontloopen neemt zij plaats in een file bezoekers van een hospitaal voor oorlogsvermink ten. In een van de zalen ontmoet zij Jimmy Pruett, sedert jaren blind en mank. Nieuwe schoonheid komt in haar leven door liefde voor Jimmy en het vaste geloof, dat genezing voor hem mogelijk is. Langzaam krijgt hij het gezicht terug, maar hij kan niet loopen. In het hospitaal wordt hot huwelijk voltrokken en Betty rijdt haar echtgenoot naar bui ten onder een eerepoort van krukken door de an dere invaliden gemaaW De jonge vrouw gaat wer ken in. een wasscherij en door haar rotsvaste ver trouwen in Jimmy's genezing begint hij zelfs ook weer hoop op de toekomst tekrijgen. 'Hun geluk is bijna volmaakt als een oom Jimmy geld zendt cn zij een eigen huisje kunnen koopen. Maar in dit paradijs kruipt de slang in de gedaante van Luther Spence, die het Betty nog steeds lastig maakt en dreigt haar verleden in de nachtclub aan haar man te verraden Zij weigert zich aan hem te onderwerpen en als hij zich bij Jimmy voegt om zijn bedreiging uit te voeren, grijpt zij een revolver en belet hem te spreken. Maar geloof en 1? Je en vertrouwen doen hun werk en als zij Jimmy aan Spence hoort vertellen heo de 'ongens in de oorlog soms onbewust en door de omstandigheden gedwongen uit de loopgraven sprongen voor den aanval, besluit zij alles op te biechten en vertelt Jimmy hoe ook zij in haar ver leden onbewust en door de omstandigheden gedwon gen tot daden is gekomen, die men schandelijk noemt. Hoe zij niet de „Goede Engel" is, die hij in haar ziet, maar dat boven alles haar liefde voor hem staat. Jimmy geeft niets om haar verleden; hij heeft haar lief en dat is genoeg. Betty's vertrouwen is niet misplaatst. Dan gebruikt zij de kracht Ier suggestie om hem te genezen: „Je kunt loopen Jimmy, lieve ling! Kom hier bij mij, Jimmy!" Met een glimlach en een geloof dat alle begrip te boven gaat staat hij op, wankelt maar loopt dan rechtuit in zijn hemel de armen van Betty. Sparta-Nieuws. Zooals reeds eerder bekend is gemaakt, trekken Zondag a.s. twee Sparta-elftallen naar Twisk, waar het nieuwe Sportpark zal worden geopend. De bus vertrekt om 12.45 u. Om 2 uur speelt Sparta UT tegen Twisk I. Dat Twisk zal trachten met een overwinning de opening te bezegelen, laat geen twijfel, maar Sparta m, dat momenteel in goeden vorm is, zal zich niet gewonnen geven. Het 3e elftal komt als volgt uit: Doel: Arnoldus; achter: G. Lem en P. Ruig; midden: P. Blaauboer, J. Weeland en J. Wit; voor: Uitterdyk, v. d. Wal, Slingerland, Keet en Chr. Tjalkens. Reserves: M. Slikker, Beers en C. Kossen. Om 4 uur ontmoeten de oude rivalen Medemblik en Sparta elkaar. Meerdere malen Is Schagen zegevie rend uit den strijd gekomen tegen het sterke M.F.C. en ook nu zal Sparta de onderste steen laten boven komen, alvorens ze het onderspit zal delven. Sparta is geheel volledig en dus als volgt samen gesteld: Doel: C. Prins; achter: V. Vlottes en K. Rempt; midden: Plakman, R. Rus en J. Watertor; voor: W. Rus, G. J. Boontjes, Kakebeeke, Lutjeharms en B. Buiskool. Reserves: G. Paulusma en E. Rus. En ten overvloede nog dit aan de spelers van 't le en 't 3e, alsmede de reserves: Het bestuur rekent er op dat allen Zondag a.s. op tijd bij de bus voor hotel Roobol zijn. Het vertrek is bepaald op 12.45 precies. PETTEN. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zal het Zondag a.s. te Petten een fijne voetbaldag-worden. B.S.V. uit Bergen, N.V.V. uit Nieuwe Niedorp en Dosko, Oudesluis, nemen deel aan de door Petten uitgeschreven 9eriewedstrijden, die om 12 uur geopend worden met de ontmoeting N.V.V.B.S.V. WIEREN" GEN. Succes-nieuws. Zondag a.s. belooft het weer een drukke dag te worden Om 11 uur speelt Succes 3 tegen H.R.C. 4 van den Helder voor de nederlaagwedstrijden van Succes 3. Dit is voor Succes 3 'n zwaren tegenstander, daar H.R.C. 4 een der sterkste is uit de tweede klasse, komt S. echter volledig uit, dan kunnen zij het H. nog lastig genoeg maken, hoewel H.R.C. 4 toch wel aan het langste eind zal trekken. Om 2 uur precies zullen 2 veteranenploegen tegen elkaar spelen. Voor dezen wedstrijd bestaat evenals de vorige keer weer veel belangstelling; dit zijn bijna alle personen welke weinig of nooit hebben gevoetbald. De vorige keer was het dan ook een vermakelijk gezicht. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Elftal A: Jb. Bruul L. Noorden S. Lont Jzn. A. Hollander F. Brakenhof J. Leen J. Kool P. Vroone R. Vroone J. J. Bosker P. Duiker H. Hollander P. C. Oudt Jn. Glim C. Hoogvorst H. G. Rump J. van Rijn Th. Conijnen M. Oden G. H. Rustenburg W. Hollander Jb. Bakker Elftal B. Alftal A verschijnt in Succes sjlrt terwijl elftal B ln witte sjlrt uitkomt; alle veteranen krijgen na afloop een gedenkspeldje. Na afloop der veteranenwedstrijd maakt de muzdek- vereenlglng Harmonie een rondgang door Hlppolytus- hoef, waarna Succes I een wedstrijd speelt tegen Alc- maria Victrix 2, welke naar ons bericht werd, met een uitstekend elftal voor den dag komt, waarschijnlijk het a.s. competitieelftal, dus zullen de Successers Zondag wel weten wat hen te doen staat, doch als er gespeeld wordt zooals wij het den laatsten tijd van haar gewend zijn, dan behoeft Alcmaria niet op een zacht kessie te rekenen. Vermoedelijk zal S. Zondag met enkele Inval lers moeten uitkomen, daar nog enkele spelers ziek zijn. In ieder geval komt S. toch met een goed elftal voor den dag; het zal dus wel den loop naar het Succesterrein waard zijn. Het geheel wordt opgeluisterd door de muzlekvereeni- ging Harmonie. Alles bij elkaar belooft het weer een echt gezelligen dag te worden. Trekking van Donderdag 25 Augustus. 3e klasse 4e lijst No. 2092 met f 2000. No. 9712 met f 1500. No. 2366 met f 1000. Nos. 5217 10010 en 20312 met f 100. Prijzen van f 45. 15 37 127 259 292 1375 1684 1913 1942 2006 2287 2895 3022 3132 3220 3437 3964 4335 5258 5528 5696 6297 6303 6883 7334 7371 7424 7597 7703 7777 7921 8013 8( 506 8702 8720 9117 9898 9938 10187 10347 10582 11156 11170 11352 11580 12417 12677 12796 12982 13117 13698 14204 14273 14299 14493 15489 15569 15579 16052 16448 16515 16711 17231 17634 17825 18000 18203 18474 18565 18675 19901 20091 20392 20454 20919 20964 21047 21115 21231 21522 21721 21747 22054 22063 22262 22691 22787 22813 22913 22937 23203 23248 23317 23713 IN DE KERK INGEBROKEN. De brandkast niet te openen. In den nacht van Donderdag is ingebroken in de gereformeerde kerk te Drachten en in de daarvoor gebouwde pastorie. De inbrekers zijn door het W. C. raampje binnengekomen. Na een kozijn van de deur, die tot de consistoriekamer toegang geeft, met een pook te hebben bewerkt, is getracht de brandkast in deze kamer te forceeren. Deze brandkast is zelfs met petroleum overgoten, doch zij gaf haar inhoud niet vrij. In de kerk zijn daarna eenige offergelden tot een gering bedrag ontvreemd. Door de voordeur kon men de kerk verlaten. Daarna heeft men de pastorie bezocht, die wegens vacantie van den pre dikant tijdelijk niet bewoond was. Door een achterraam zijn de ongenoode gasten bin nen gekomen. In de pastorie is letterlijk alles over hoop gehaald. Wegens afwezigheid van de bewoners valt nog niet te zeggen wat vermist wordt. De politie stelt een onderzoek in. Het parket wordt verwacht. EEN DIAMANTEN BRUILOFT. Het echtpaar C. Kok-Timmerman te Alkmaar, her dacht gisteren den dag dat het voor 60 jaar in het huwelijk trad. De man werkte vroeger als turfschip per, was daarna 24 jaar in gemeentedienst en werd in 1922 gepensionneerd. Zeer vele geschenken, bloemstukken en gelukwenschen getuigden van ve ler belangstelling, met het krasse paar. Van een drie meter hoogen weg gereden. Het hoofd verpletterd. Vrijdagmorgen reed een vrachtauto van den beer B, uit Venlo, beladen met kolenslakken, op den Kelden- kerkerweg aldaar. Nabij het ontspanningsoord „De Kraal", waar de groote zijweg ongeveer drie meter hooger loopt dan de langs den weg gelegen voet- en rijwielpaden, moet de stuurtrekstang van de auto gebroken zijn, ten gevolge waarvan de zwaar-beladen wagen van den weg reed en van het hooge wegtalud naar beneden stortte. De 15- jarige zoon van den heer B„ die naast den chauffeur in de cabine zat, raakte met het hoofd tusschen de auto en een langs het rijwielpad staanden boom bekneld, waarbij hem het hoofd geheel werd platgedurkt. De ongelukkige was vreeselyk verminkt en op slag dood. De chauffeur kwam er met eenige vleeschwonden en een schouderfractuur af. Wielrijdster gegrepen. Aan de bekomen verwondingen overleden. Op den hoek van den Zijpendaalschen Weg te Arn hem heeft Donderdagavond een doodelijk verkeerson geval plaats gehad. Een 24-jarige Duitsche dienstbode, die op haar fiets de sterk hellende Burgemeester Weertstraat afreed, werd aangereden door een zeer snel rijdenden motor fiets. De wielrijdster werd met een zware hersenschudding naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. Onze steenkolen-uitvoer. Minder naar België. Kans op meerdere uitvoer naar Frankrijk. Naar het Limb. Dagblad verneemt, houden onza LImburgsche mijnen er rekening mede, hoewel offi cieel hieromtrent nog niets bekend is geworden, dat met ingang van 1 September a.s. ons steenkolencontin- gent voor België door dit land met 10.7 verlaagd zal worden en derhalve gebracht van 55.7 op 45 van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over 1930. Dit zal voor onze mijnen een verminderde maandelijk- sche afzet van ruim 20.000 ton steenkool beteekenen. Met ingang van 1 April j.1 .werd het contingent al teruggebracht van 70 tot 55.7 zoodat wij in de laat ste maanden al een vermindering te aanvaarden heb ben gehad van niet minder dan 25 of *4 van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over 1930. Er blijft een kleine hoop bestaan, dat wij, als mede- onderteekenaars van het verdrag van Ouchy, eenige compensatie zullen krijgen. Intusschen wordt de uitvoering van het Fransch contingent Iets soepeler toegepast en bestaat de kans, dat met Ingang van 1 September de mate van soepel heid nog Iets grooter worden zal. In Frankrijk na bestaat meer dan ooit, mede tengevolge van de Belgische kolenstaking, groot gebrek aan hulsbrand kolen. Onze mijnen zouden dus door soepeler toepas sing mede kunnen helpen in de behoeften van Frank rijk te voldoen. Overigens zou het voordeel, dat hibrult zou voort spruiten en uit den huidigen gang van zaken reeds ln geringe mate voortspruit vrijwel geen verbetering van den toestand in onze mijnindustrie brengen door den nieuwen slag, welke onze Nederlandsche Mijn industrie van België dreigt te ontvangen. ZULLEN WE EN HOE ZULLEN WIJ BIDDEN. Een smakelijk raadsdebat, In de gemeente Hulzen kwam de raad gister, aldus het Alg. Hsbl. tot een theologisch debat over het ope ningsgebed. Een der leden deed het voorstel om ds vergaderingen te sluiten met dankzegging. Dat vond geen steun omdat de gemoederen aan het slot van een vergadering wel eens te verhit werden geacht om in ds Juiste stemming te bidden. Van anderen kant werd van leer getrokken tegen het formulier-gebed, dat in strijd zou zijn met het Prote stantisme en de waarachtigheid; een vrij gebed werd van deze zijde voorgestaan. Dit lokte een protest uit: de vaderen zelf hadden de formuliergebeden ingesteld; hoe zou een eventueel nlet-belljdend voorzitter zonder formulier de vergadering met gebed kunnen openen? Aangezien ook een voorstel om een stil gebed ln t© voeren geen meerderheid kon vinden, bleef het formu lier-openingsgebed gehandhaafd. Inbraak bij dominé. Alle zilveren voerworpen gestolen. In de pastorie der Vrij Evangelische gemeente te Oudebildtzijl is ingebroken. Toen gisterochtend het dienstmeisje van ds. De Jonge te Oudebildtzijl, die afwezig was, een bezoek aan de pastorie zou bren gen. om enkele werkzaamheden-te verrichten, kwam zij tot de ontdekking, dat er was ingebroken. Het bleek, dat er leelijk was huisgehouden in de pasto rie. Niet alleen beneden, maar ook boven was alles overhoop gehaald. Vastgesteld werd, dat er zilveren lepeltjes waren ontvreemd en een kistje was meege nomen, dat in een kast geborgen was, waarin o.a. ook zilveren voorwerpen van waarde waren gebor gen. Verschillende sloten waren verbroken. De daders zijn door een keukenruit open te snij den, binnengekomen en door een opgeschoven raam weer vertrokken. ZIJN LEVEN OPGEOFFERD. Te Maastricht is Donderdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den 35-jarigen schipper J. H. M. Buschgens, die aan typhus is over leden. Deze man heeft zijn leven opgeofferd om een raedemensch te redden. Op 14 Aug. zag hij een knaapje van het weeshuis alhier in den z.g. bloedbak (een verzamelplaats van afval en vuil) in de Jeker vallen. B. sprong hem ach terna en kon het knaapje redden. Spoedig moest hij zich echter onder geneeskundige behandeling stellen, waarbij gebleken is. dat de redder met typhus be smet water had ingenomen. Op 21 Aug. jl. is hij aan typhus overleden. Tal van, te Maastricht liggende schippers, volgden de baar. terwijl op alle schepen de vlag halfstok was geheschen uit piëteit voor dezen moedigen collega, die zijn hulpvaardigheid met het leven heeft betaald. Dooden en groote schade. Het noordelijk deel van het land Formosa is door oen hevigen typhoon geteisterd, waardoor overstroo mingen zijn veroorzaakt. Voor zoover tot nog toe be kend is, zijn twaalf menschen verdronken. Het groot ste gedeelte van den oogst is vernield. De steden Taihokoe en Keeloen staan onder water. Vier schepen die op weg waren naar Keeloen, worden vermist. Tengevolge van onderspoeling van een spoordijk ont spoorde eD trein.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6