Alitieei Nieiws- BEITELS HET IS BEREIKT BERTELS' KUNSTKORREL DE LANCEND'JKER GROENTENVEILINGEN. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. KERKELIJK LEVEN IN DE WIERINGERMEER. Voor de komende raadsvergadering. Dinsdag 30 Augustus 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9132 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- |entiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN bij in rennen opgesloten kippen en eenden: 30 o meer en grooter eieren 20 °o minder voederverbruik (dan van Ochtendvoeder en graan) hoogfijne kwaliteitseieren (daar het voeder geen vischmeel bevat) korter ruitijd, meer wintereieren hooge bevruchting der eieren (juiste dosis vitaminen, mineralen, zouten) eenvoudiger voedering voeder- en arbeidsbesparing geen foutC|f voederen meer sterker kuikens en pluimvee dank zij de wetenschappelijke samenstelling en hooger eiervormende waarde van Octrooi in 10 staten. Wettig gedeponeerd. Capaciteit 250.000 kilo per dag. De gehecle vocderkosten op de boerderij zijn thans slechts: 0.6 ct. p. kip, 0.7 ct. p. eend p. dag. en dus verlaagd tot 1 cent per ei. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje 1 Oliefabrieken N.V., Amsterdam. In gebruikneming van de Ned. Herv. Kerk. Openingsplechtigheid uitgevoerd door Prof. Slotemaker de Bruïne. Op Zaterdagmiddag 27 Aug. jl had de plechtige Inwijding en in gebruikneming van de eerste nieu we Hervormde Kerk te Slootdorp plaats. Hoewel vele bewoners door hun arbeid verhinderd waren te ko men. was tegen half drie het kerkgebouw toch vrij aardig bezet. De samenkomst werd geopend en ge leid door Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzeefonds. die begon met alle aanwe zigen hartelijk welkom te heeten, in het bijzonder de genoodigde vertegenwoordigers van de verschil lende kerkelijke besturen, van de Vereeniging van Kerkvoogdijen, van de Directie van den Wiermger- meerpolder, van de andere plaatselijke kerkgenoot schappen, en verder enkele notabelen van Sloot- dorp, zooals de geneesheer, het hoofd der Bijzondere Lagere School en de voorganger van de Vereeniging voor Evangelisatie. Ook gaf de Burgemeester van Wieringen blijk van zijn belangstelling. Nadat de gemeente had gezongen Ps. 84 vs. 1, sprak de voorzitter vervolgens eenige oogenblikken voornamelijk aan de hand van het woord uit de Openbaring: „Uw tempel zij God zelf',, daarbij voor al wijzende op de noodzakelijkheid en de beteeke- nis van het bezitten van een tempel, een bedehuis voor ons gebrekkige menschen. Na het tweede zin gen bracht Ds. van Paassen van Haarlem, lid der Synodale Commissie, de gelukwenschen over van de Algemeene Synode, het Provinciaal Kerkbestuuh van Noord-Holland en de Commissie voor de gees telijke belangen in het Zuiderzee-gebied. Ds. Buis kool. van Grosthuizcn, sprak namens het Classicaal Bestuur van Hoorn en den Kerkeraad in de Wierin- genmeer, terwijl Ds. Verweij van Twisk de beste wenschen overbracht van den ring Medemblik. Ook de afgevaardigde van de Vereeniging van Kerk voogdijen. welke vereeniging eigenlijk het initiatief heeft genomen, voor het bouwen van kerken in den Polder, sprak zijn vreugde uit over de inwijding van deze eerste Hervormde Kerk. Prof. Slotemaker de Bruine sloot toen met gebed, waarmede deze plechtigheid geëindigd was. Allen gingen daarna huiswaarts, zeer voldaan over het eenvoudig, maar Vriendelijk kerkje, dat met zijn orgel zeker veel zal kunnen bijdragen tot den groei en bloei van de nieuwe Hervormde Gemeente. Intrede van Ds. Fischer. Den volgenden dag. Zondagmiddag 28 Augustus, was tegen half vier de pas ingewijde kerk meer dan vol. Velen moesten zich met een staanplaats op het orgel tevreden stellen. Uit verschillende plaatsen, zooals Hoorn, Grosthuizen en Wieringen. hadden autobussen en auto's talrijke belangstellenden aan gevoerd, die de intrede van den nieuwen predikant wilden bijwonen. Ook .de Hervormde bewoners van de Wieringermeer waren in grooten getale opgeko men, terwijl tevens verscheiden predikanten uit den omtrek, zelfs van Oosthuizen en Warmenhuizen, te genwoordig waren. De Directie van den Wierincer- meerpolder was vertegenwoordigd door de heeren Roebroeck en de Bruin, het Zuiderzeefonds door zijn secretaris Ir. van Voorst van Beest, de Ver. van Vrijz. Hervormden in Noord-Holland door den heer de Bruin van Haarlem» Toen Ds. Fischer den kansel besteeg, zong de ge meente staande Ps. 68 vs. 10, waarna de predikant voorging in gebed om vervolgens een treffend woord te spreken aan de hand van den Engelen zang in Lucas 2: Eere zij God in den Hooge, vrede op aarde in inenschen van Zijn welbehagen (verta ling van Prof. Obbink). Na het tweede zingen wendde hij zich met woorden van dank tot zijn bevestiger, Ds. Buiskool, tot den Kerkeraad (Class. Bestuur) en tot dc Directie. Vervolgens riep hij de welwillende medewerking in van den plaatselijken Geneesheer, van het Hoofd der School en verder van allen wier wegen in den vervolge de zijne meermalen zullen kruisen. Ook richtte hij zich tot den heer Finkensie- per, voorganger van de Evangelisatie, en sprak de hoop uit, dat zij steeds in goede verhouding voor de geestelijke dingen mogen arbeiden. Op verzoek van Ds. Buiskool, die namens het Classicaal Be stuur van Hoorn, den ring Medemblik en den ker keraad. Ds. Fischer en zijn gezin alles goeds toe- wenschte, zong dc gemeente haren nieuwen leeraar staande toe Ps. 134 vs. 3, waarna de samenkomst met het Onze Vader gesloten werd. 't Is de wensch van zeer velen in den Wieringer- meerpolder en daar buiten, dat de arbeid van Ds. Fischer rijke vrucht moge dragen! Er zullen nu weldra steunmaatregelen voor d entuinbouw worden getroffen. garantie prijzen, maar hoe hoog de uitkeerlng van rentelooze voorschotten en de noodzakelijk heid ervan de gemeenten worden ook arm de slechte prijzen der aardappelen veel slechter dan verleden jaar aanvoer bloemkool, iets beter prijzen vrij groote aanvoer van uien; óp hot laatst der week loopen de prijzen iets op wortelen laag slaboonen Idem bieten laag zeer slech te prijzen voor tomaten mooie roode en gele kool, Iets beter witte kool f 0.60. Juist Woensdag, toen de Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers zijn uitmuntend geslaagde de monstratle en meeting hield, verscheen in de ochtend bladen van dien dag het bericht, dat de regeering, na in het bezit te zijn gekomen van. de verschillende in formaties, nu weldra terstond: binnen zeer korten tijd zou komen met voorsteilen om den tuinbouw te steunen Wat de inhoud van die voorstellen zal zijn, is uit den aard der zaak nog niet met juistheid bekend, doch zoo veel weet men er in de kringen van organisaties wel van. dat de hoofdstrekking er van zal zijn het garandee ren van bepaalde minimum-prijzen. Dit zal dan onge veer op hetzelfde neerkomen als wat men altijd heeft gevraagd, n.1. 'n toeslag op den prijs der winterkool. die aan de veilingen werd besteed. Als we goed zijn inge licht zullen deze garantieprijzen niet beperkt blijven tot de stapelproducten, maar zullen er ook andere onder betrokken worden. De vraag is nu maar, hoe hooe die garantieprijzen zullen worden gesteld, want daaraan is den tuinders natuurlijk veel gelegen. Bij den grooten achterstand, waarin de tuinbouwers de laatste vier jaar zijn geraakt, kan het moeilijk voldoende zijn te garan deeren een prijs, waarmee de productiekosten slechts worden goedgemaakt, tenzij daarin dan zou zijn begre pen een loon voor eigen arbeid. Zoo althans was het mogelijk, zich zoo wat staande te houden, doch deze stilstand zou in werkelijkheid nog achteruitgang betee- kenen, daar in de productiekosten toch niet zijn begre pen. de rente van schulden, die in den laatsten tijd ln bijzondere mate zijn oogeloopen. Van 'n vervroegd bijeen roepen der Tweede Kamer, om deze steunvoorstellen te behandelen, is nu wel geen sprake meer. zoodat het minstens October zal worden, eer met de behandeling ervan begonnen zal kunnen worden. Aleer dus alles in kannen en kruiken is. zullen de tuinders nog wat ge duld moeten oefenen. De meeste tuinbouwers zullen in de afgeloopen week ongetwijfeld de rentelooze voorschotten ontvangen heb ben, die hun in den vorm van het tweede millioen zijn toebedacht. Als er iets is, waarnaar zij met brandend verlangen hebben uitgezien, dan is het ongetwijfeld naar deze geringe som in contanten, om daarmee nu weer het hoogst noodzakelijke te koopen of de gemaakte schulden te betalen. De nood was in tal van gezinnen hoog gestegen, natuurlijk gevolg van de bijzonder slechte prijzen, welke ook weer in de afgeloopen week voor de aangevoerde producten zijn ontvangen. En ook in de gezinnen der gemeentelijke huishouding in West Fries land begint het te spannen, want de meeste gemeenten hebben zich, ter verkrijging van de noodige gelden voor het uitkeeren van de uit eigen middelen bij te passen 30 procent tot de provincie moeten wenden. Er zullen er maar weinig zijn, die deze provinciale hulp niet noodig hebben gehad, wat niet te verwonderen is, als men weet, welke hooge bedragen de laatste tijden zijn uitgegeven voor werkloozenzorg, werkverschaffing, verhoogde sub sidies aan burgerlijke armbesturen als anderszins. Spoe dige regeeringssteun is bitter noodig! De prijzen der aardappelen waren weer ongemeen laag. Voor de mooiste Schotsche muizen werd van f 1 1.80 betaald er gingen zelf partijen beneden de gulden Groote brachten in maximum een gulden op. Overigens werden ze voor f 0.80-0.90 verkocht. Als men deze prij zen vergelijkt met die van het vorige jaar, dan waren ze toen hoog te noemen. Gewone Schotsche muizen brachten toen van f 6 tot ruim f 7 op en de groote f 3 tot f 4. Zoo is het ook met de andere soorten. Eigen heimers golden toen van f 4—4.50, terwijl ze nu f 1.50—2 opbrengen. Voor drielingen wed in de afgeloopen week f 22.40 betaald. Duken brengen bij hooge uitzondering f 1 op, er worden er ook voor f 0.69 en f 0.70 per 100 Kg. verkocht. Aan de veiling der L.G.C. werden ongeveer 11 spoorwagens en van die van den Noordermarktbond bijna 20 spoorwagens aangevoerd, dat is ongeveer even veel als het vorige jaar, toen de ziekte zooveel had be dorven. Het Is te verwachten, dat de aanvoer de vol gende weken wel wat zal toenemen, daar verschillende bouwers wel zullen beginnen met het aanvoeren van partijen, die waren ingekuild of in de boeten waren bewaard, aangezien er geen enkel uitzicht is op ver betering. In tegenstelling met de vorige week werden nu weer verschillende partijen bloemkool aangevoerd. Brachten deze aanvankelijk voor eerste soort ongeveer f 6 tot ruim f 7 op, later werd voor eerste soort f 7.90 tot f 11.50 betaald. Tweede soort daarentegen werd voor f 0.901.40 verkocht. Met de verschillende vroege koolsoorten, waarvan de aanvoer niet groot was, liep het weer niet schitterend Toch kwamen er eenigszins betere of liever minder slechte prijzen dan wel vermoed werd. Voor de meeste partijen roode kool werd f 0.60 be taald. Echter zijn er ven de mooiste verkocht voor f 1.30, terwijl het is voorgekomen, dat f 1.70 werd be taald, een prijs, die in geen weken is besteed en die toch nog buitengewoon laag is. Ook voor gele kool werd nu voor sommige partijen meer dan f 0.60 betaald. Wel werd nog wel voor dien prijs verkocht doch Zaterdag werden prijzen gemaakt die tusschen f 0.90 en f 1 80 lagen. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de witte kool. De prijs hiervan bleef dezelfde, n.1. f 0.60 per 100 K.G., ondanks het feit, dat er wat meer vraag kwam van zuurkoolfabrikenten, die in grootere kwantums begon nen in te maken. Boswortelen werden verkacht voor luttelen prijs van f 1.40 per 100 bos of 1.60 per 100 Kg. Ofschoon de aanvoer van verschillende uiensoorten verminderde, werden er toch nog ongeveer 15 spoor wagens geveild,, waarvan het grootste deel tot de gele uien behoorde. De prijzen der zilvernep stegen intus- schen: van f 7.208.40 in hot begin der week, liep de prijs op tot f 11 a f 13 op het eind. Voor drielingen werd f 23 be.taald zoodat de prijs lager was dan de vorige weken. Zilveruien brachten f 0.10 tot f 0.70 op. Met den prijs der gele nep ging het ook een gunstiger kant uit. De prijs verdubbelde n.1. Aanvankelijk werd f 3.20—3.50 betaald: later f 5.20—7.10. De prijs der drielingen week weinig van dien der vorige week af: f 2.203.50. Gele uien aanvankelijk f 1.302.50 opbren gend werden later voor f 2.103.40 verkocht. Grove uien brachten f 2.803 op. De aanvoer van slaboonen was grooter dan de vorige week, vooral aan de veiling te Noordscharwoude. Voor de mooiste werd een prijs van f 57 gemaakt, minder mooie zijn nog verkocht voor f 0.801.20, later voor f 2 a f 2.50 Voor bieten werd f 0.601.60 betaald. De aanvoer van tomaten verminderde en ook de prijzen liepen nog achteruit. De mooiste A-kwaliteit bracht f 23 op. voor B werd f 2.103.50 betaald en voor C f 33.20. Druiven werden goedkooper. Alicante werd met 55.50 in 't begin der week. doch voor f 49 op het eind ver kocht, Frankenthalers resp. voor f 61 en f 51. HARENKARSPEL GEEN TOESTEMMING VAN DEN MINISTER OM LOOVTOES LAGEN TE *VERLEENEN VOOR ARBEID IN LAND- EN TUINBOUW. SECRETARIS DAM VRAAGT ONTSLAG TEGEN 1 JANUARI A.S. Dinsdagmiddag 30 Augustus des middags 3 uur verga dert de raad dezer gemeente. O.m. komt in behandeling het bericht van den Minis ter van Economische Zaken, dat geen toestemming kan worden gegeven om loontoeslagen te verleenen voor ar iveid in land- en tuinbouw. Voorts het verzoek van den heer J. Dam om eervol ontslag als secretaris, ontvanger en ambténaar van den burgerlijken stand met ingang van 1 Januari a.s.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1