Werkprogram van Von Papen. VERKEERSONGEVALLEN. dinsdag 30 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Derde biad. No. 9132 DUITSCHLAND Bestrijding t»i de depressie. TOCH OVEREENSTEMMING?' Boeren door een wolf -^n^evallen. Ontginning Wieringermeer voltooid. CHICAGO'S MUSS0L1NI. Relletjes te Madrid. Hongersnood in Brazilië. Tewerkstelling van meer arbeiders. Door credieten voor de industrie met loonsverlaging. MUNSTER, 28 Aug. Ter bijeenkomst van de Westfaalsche Boerenvcrceniging in Munster, heeft Rijkskanselier Von Papen het economische program der rijksregeering ontwikkeld in een redevoering, die over alle Duitsche zenders uitgezonden is. De rijks kanselier zette het volgende uiteen: De taak der regeering, die onder mijn leiding staat is niet beperkt tot economisch of politiek detailwerk. Wij willen de basis leggen voor een nieuwen opbouw van den Duitschen staat. In verband daarmede wil ik, alvorens in de gaan op de afzonderlijke taken van den huidigen dag, ecnige woorden zeggen over de principes van een nieuwe staatsleiding. Gij. de West faalsche boeren en ik, wij zijn geen revolutionnairen en wij zijn niet reactionnair. Wij voelen ons innerlijk verbonden aan bodem en vaderland. Wij weten, dat de mensch de uiteindelijke dingen dezer wereld niet kan onderwerpen aan de eigen intellectueele beslis sing en dit ook niet mag. Wij erkennen veeleer, dal wij dienende leden zijn in een door God gegeven ordet Naar aanleiding van de vonnissen van Ohlau en Beuthen en de protesten daartegen, zoowel van links als van rechts, zeide von Papen, dat het de taak der regeering is te strijden tegen de politieke verwilde ring. Spreker houdt zich aan de eeuwige juridische- formules, waarop ook het Pruisische beginsel geba»: seerd is: Ieder het zijne". De bandeloosheid, die uit den oproep van den leider der nationaal-socialistische beweging spreekt, stemt slecht overeen met de eischen inzake de leiding van den staat. Ik geef hem niet het recht, aldus von Pa pen, de minderheid in Duitschland, die zijn vaandel ♦"olgt, alleen als de Duitsche natie te beschouwen en 411e andere landgenootcn als vogelvrij te behandelen. Vast besloten een einde te maken aan den toenemenden burgeroorlog. Ik ben vast besloten een eind te maken aan den toenemenden burgeroorlog, de politieke onlusten en gewelddaden. die thans een zoo grooten hinderpaal vormen voor positief werk. Practischo problemen van den dag. Thans kom ik tot de practischo problemen van den dag, die gesteld worden door den ontzaggelijken nood van het vaderland, den nood, die ook de Duit sche boeren in de eerste plaats zoo hard voelen. Na tuurlijk zal de regeering den landbouw, die de bron vormt waarin de natie steeds opnieuw zich moreel en economisch moet verjongen, met allo krachten helpen, ja, zij heeft van eersten dag af haar politiek alleen op dit doel gericht. Maar de ervaringen van lange jaren hebben ons getoond, dat eenzijdige hulp weinig nut brengt. De landbouw kan niet alleen tot nieuw leven worden gebracht door douanemiddelen. De landbouwproblemen kunnen niet alleen en uit sluitend worden opgelost van den kant van inkom sten en uitgaven. Het lot van den landbouw is veel eer onafscheidelijk verbonden met de totale econo mie van Duitschland en slechts door een herleving van onze geheele economie kan een duurzame en effectvolle herleving van den landbouw ontstaan. Als totaal-lichaam is de Duitsche economie geschei den van de wereldeconomie. De rijksregeering heeft het reeds zoo dikwijls gezegd, dat de verstandige begunstiging van de binnenlandsehe markt de eer ste voorwaarde vormt voor de saneering van de economie. Spreker kondigde aan. dat het roer omgeworpen zal worden en dat voor den opbouw van het econo mische leven de volgende beginselen zullen dienen: De mark mag niet in gevaar worden gebracht en mag niet in waarde verminderen. De regeering wenscht zich niet te mengen in het particuliere eco nomische leven. De regeering zal er voor zorgen, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid van het vrije economische leven niet verdoezeld wordt door ver menging niet staatsbedrijf-vormen; in gevallen, waarin de staat aandeel heeft genomen in particu liere bedrijven, zullen zuivere verhoudingen worden geschapen, opdat het openbare belang niet alleen de lasten te dragen krijgt, doch ook de vruchten plukt van het werk dezer ondernemingen. Voor deze on dernemingen wordt een speciaal staatstoezicht in gesteld. Werkloosheidsbestrijding. Over de maatregelen, die ter goedkeuring aan den rijkspresident zullen worden voorgelegd, zeide spre ker. dat aangezien het groote probleem de werkloos heid is, de reeds genomen maatrpgelcn tot werkver schaffing niet uit het oog zullen worden verloren. Overal in het buitenland, vooral in Amerika, ge lijk reeds president Hoover voor kort uiteen zette, heeft het resultaat van de conferentie van Lausanne hoop en nieuw leven gewekt. Het is werkelijk tijd dat ook wij bedenken, dat sedert de conferentie van Lausanne de vruchten van ons werk ons zelf weer toevallen. Daarmede is de eerste voorwaarde voor de herleving van het economisch initiatief gegeven. De rijksregeering zal er voor waken, da» de persoon lijke verantwoordelijkheid van het vrije bedrijfsleven niet vervaagd wordt door het tusschenbeide treden van vormen van staatseconomie. Waar de staat in de laatste jaren aandeel heeft genomen in tot dusverre particuliere bedrijven, zal hij er voor zorgen, dat duidelijke verhoudingen worden geschapen en dat het algemeen niet alleen de lasten, maar ook de vruchten van het werk verkrijgt. Voor deze onder nemingen wordt daarom een speciale staatscontrole en toezicht ter waarborging van de staatsbelangen ingesteld. Ik heb reeds aangekondigd, dat de sala rissen in deze bedrijven zullen worden verlaagd tot het peil, dat in overeenstemming is met een staats onderneming. En thans het plan zelf, dat ten grondslag ligt aan de maatregelen, die de rijksregeering den rijkspresi dent binnen enkele dagen zal voorstellen. Duitsch- lands centrale probleem is de werkloosheid. De in tensieve bewerking van dit probleem in de laatste jaren heeft getoond, dat noodwerk en onmiddellijke werkverschaffing uit belastingmiddelen de werkloos heid tot dusverre niet heeft kunnen overwinnen. De maatregelen, die tot nu toe genomen zijn, zijn niet voldoende, en de regeering wil daarom trachten door het doen opleven van particuliere bedrijven en het indienststellen van nieuwe arbeidskrachten vermindering van het aantal werkloozen mogelijk te maken. Spreker meent, dat het keerpunt in de crisis weldra zal komen. Voor milliarden aan onderhoudswerkzaamheden en werken welke voor arheidsverschaffing kunnen die nen, hebben zich opgestapeld. Het economische leven moet de middelen verkrijgen, om dit verzuim in te halen. Daardoor wordt de eerste stap gezet naar de opleving en de middensoort- en kleine bedrijven zul len het eerst van die opleving voordeel trekken. Daarenboven wil de rijksregeering een bedrac: van nog 700 millioen R.M. in belastingregus voor die on dernemingen ter beschikking stellen, die kunnen aan- toonen, dat zij meer arbeidskrachten als tot dusverre aan het werk hebben. Voor iederen nieuw te werk ge stelde zal per jaar berekend een bedrag van 400 Mark in regus gegeven worden. Wordt dit bedrag volkomen gebruikt, dan zullen 1% millioen arbeiders te werk kunnen worden gesteld. Gelukt dit. dan zou dat een zeer groot voorwaarts drijvend succes betcekenen. Deze maatregelen zullen echter slechts dan het be drijfslevcn onmiddellijk op gang brengen, wanneer het probleem ook van den kant van den arbeid wordt aangepakt. Er zal derhalve den werkgevers te gelijkertijd een prikkel worden gegeven om den ar beid over zooveel mogelijk arbeiders te verdoelen. Deze prikkel zal slechts kunnen liggen op het ge bied der loonen. Men zal den werkgever machtigen om, wanneer hij meer arbeidskrachten aanstelt, in ze keren, nauw omgrensden omvang, welke niet onder het bestaansminimum mag liggen, onder het tarief- loon te blijven. Von Papen wees er verder op, dat de van de arbei ders geëischte offers ten bate van de werkloozen ko men en dat de algemecne koopkracht zal stijgen. Dc regeering is van plan het loontariefrecht en het ar bitragewezen over het algemeen te handhaven. De he trokkenen moeten echter hun omstandigheden meer vrijwillig zonder staats inmenging regelen. De ar beidsovereenkomsten zijn volgens spreker te s'arcn houden niet voldoende rekening met de speciale con ditics van de afzonderlijke bedrijven. Spr. acht het noodzakelijk daarin voor bijzondere gevallen verbete ring te brengen. Voor deze maatregelen geldt een periode van twaalf maanden. Do rijkskanselier verwacht, dat door ver mindering der lasten met ca. twee milliard en het te werk stellen van een tot twee millioen werkloozen ook de landbouw een beteren tijd tegemoet zal gaan. Na nog een verlaging van het. disconto te hebben aangekondigd, zeide Von Papen hiermede bet groote kader te hebben aangegeven, waardoor, naar hij in vol vertrouwen hoopte, de saneering van Duitsch- lands geheele economie een nieuwen impuls zal krijgen. De opbouw kan slechts geschieden door een onaf hankelijke regeering. Op grond van die overtuiging, aldus von Papen, beschouw ik het als mijn plicht verstoring van dit werk door den invloed der par tijen af te weren. In de tegelijk autoritaire en demoncratischo macht, die ligt in den persoon van rijkspresident von Hin denburg, vindt de rijksregeering de rechtvaardiging en den opdracht tot haar werk Ik heb de plannen volgens dewelke ik werken wil. U in groote trekken uiteengezet. Thans roep ik U allen, roep ik het ge heele Duitsche volk op achter ons te gaan slaan en ons te helpen bij de uitvoering van deze plannen. Moge het Duitsche volk niet in binnenlandsehe poli tieke twisten en partijverblinding doof zijn voor de zen oproep. Ons geloof in de toekomst van de natie is zoo ongeschokt als dat van die millioenen. die eens op het slagveld voor haar hebben gebloed en daar om roep ik thans het land toe: Denkt alleen aan Duitschland. (Langdurig applaus TUSSCHEN CENTRUM EN NAT. SOCIALISTEN. Ofschoon de rijkskanselier Von Papen, zooals hij zeide in zijn redevoering te Munster, niet gelooven kon aan een coalitie tusschen de nationaal-socialistische arbei derspartij en de R.K. partij, het Centrum, omdat dit in strijd was met de anti-parlementaire overtuiging van de Eat.-soc.. schijnt het nu toch anders te gaan uitpakken. De „Berliner Boersenzeitung" schreef nJ. in haar num mer van Zaterdagavond: Naar wü vernemen hebben de onderhandelingen die in den laatsten tijd tusschen het Centrum en de Nat.- Soc. zijn gevoerd over de mogelijkheid van een gemeen schappelijke regeering, thans tot tastbare resultaten ge leid. In een kabinet, aan welks hoofd Hitler als Rijks kanselier zou staan, wil het Centrum genoegen nemen met de posten van Mijiister van Financien en Minister van Arbeid. Naar verluidt zou dan in een dergelijk ka binet Bruening als minister van Financien en Steger- wald als Minister van Arbeid optreden. De overige pos ten zouden dus door Nat.-Soc. of door hen voorgestelde personen worden ingenomen. Principieele overeenstemming tusschen Cen trum en Nat. Socialisten. Ofschoon ifficieel nog niets is medegedeeld, noch van den kant der nat.-soc. noch van dien van het Cen trum, over de onderhandelingen van beide partijen wordt in welingelichte kringen verzekerd dat men met be trekking tot de algemeene politieke richtlijn principieel reeds tot overeenstemming is gekomen. Twee dooden. V.D. verneemt uit Belgrado: In de nabijheid van het stadje Wranje, zijn op liet veld werkende hoeren door een - olf aangevallen. De strijd duurde gerui men tijd voordaat. de hoeren er in slaagden liet dier te dooden. Drie hoeren zijn door don wolf deerlijk toe getakeld. Twefe van hen zijn aan de bekomen verwon dingen overleden. Werklieden ontslag aangezegd. Aan alle arbeiders bij de ontginningswerken in den Wieringermeerpolder is Zaterdag met ingang van 15 September ontslag aangezegd wegens beëindiging dei- werkzaamheden. BURGEMEESTER CERMAK IN EUROPA. CHICAGO THANS VEILIG. Burgemeester Cermak. Een Amerikaansche Mussolinl. in een blauw sergepak, een stroohoed op en een uitdagende sigaar in den mond, vertoeft op het oo^enhlik tr Berlijn. Burgemeester Cermak van Chicago. de man die als opvolger van „Big Bill" Thompson in den tijd van een jaar aan alle misdaad „de nek heeft omgedraaid," zooals hij zelf nooit moe wordt te verklaren, en het ver dorven Chicago heeft om- getooverd tot de „veilig ste, gezondste en groot- sta stad van de wereld", m&akt op het oogenblik een vacantie-trip door Europa. Hij zal zich binnenkort naar Londen begeven, om Engeland uit te noodigen deel to nemen aan „de grootste tentoonstelling, welke de wereld ooit heeft aanschouwd. of mogelijk ooit aanschouwen zal", welke het volgend jaar' in Chicago zal worden gehouden, meldt de „Daily Ex press". Burgemeester Cermak is vergezeld van mijnheer Pat Bauler, eigenaar van Chicago's gezelligste „speakeasy". Burgemeester Cermak behoort namelijk tot de „natten". Behalve met het doel, de Britten voor zijn tentoon- steling uit te noodigen, is de burgemeester van Chi cago vooral naar Eurcpa gekomen, om een onderhond te hebben met lord Trenchard van Scotland Yard. Hij wil leeren, hoe in Engeland de misdaad bestreden wordt. Tenminste dat zegt hij. Men zou echter eerdei denken, dat deze Mussollni lord Trenchard eens komt leeren, hoe men in Chicago de misdaad bestrijdt en overwint. Zij noemen mij den Mussolinl van Chicago, ver klaarde de heer Cermak, en zij noemen mij zoo, om mijn rustcloozen strijd tegen het bendewezen. Ik heb de salarissen van de stedelijke beambten en onderwijzers met twintig percent verminderd en de administratie gereorganiseerd, zoodat we dit jaar zes miltloen pond sterling bespaard hebben. Van benden heb ik Chicago gezuiverd. Ik heb een speciale politie-afdeeling georganiseerd, welke bestaat uit de beste scherpschutters, de „dooders" noemen wij hen. Zij bestrijden de gangsters op hun eigen manier met buksen, machinegeweren en geweren, waarvan de loop is afgezaagd, met zulk een succes, dat de bandieten beven van schrik, als thans een politie agent zijn hand op hun schouder legt. De burgemeester vertelde tenslotte nog hoe bij het begin van zijn oorlog tegen de misdaad, drie agenten een drietal moordenaars, die zij met hun handen nog rood van het bloed aantroffen, ter plaatse neerschoten. Een stierengevecht dat niet doorging. Uit Madrid: Zondag zou in Almargo een stierenge vecht plaats vinden, doch daar te weinig geld was binnengekomen, vluchtte de impressario en de to rero's verschenen niet. Het woedende publiek verniel de de banken, de schuttingen en de poorten en stak een groot vuur in de arena aan, waardoor een deel van de toeschouwersruimte in brand geraakte. Een paniek was het gevolg. Doordat eenige bezoekers dc staldeuren openden, ontsnapten 8 stieren. Vier wer den door gendarmes neergeschoten, de anderen ont vluchtten. De wegen langs de kust bezaaid met lij ken. 400.000 vluchtelingen. Als gevolg van de langudurigo droogte, die nu reeds maanden aanhoudt, is cr in de noordelijke staten van Brazilië, ten Noord-Westen van Pernam- buco een groote hongersnood uitgebroken. Volgens berichten in de Braziliaansche bladen heer- schen cr in do noordelijke staten catastrophale toe standen. daar de bewoners in grooten getale uit hunne huizon vluchten Er is b.v. een streek zoo groot als 24 maai Nederland, die reeds maanden lang geheel verschrompeld is Menschen en dieren sterven van honger en dorst. Met aantal vluchtelingen, dat in de laatste weken uit de binnenlanden naar de kuststreken vlucht, wordt op 350.000 tot 400.000 geschat.. De Braziliaansche regeering hoeft groote concen tratie-kampen ingericht, waar de hongerige men- schenmassa's worden bijeengebracht, om hen van voedsel te voorzien en op transport te stellen naar midden- en Zuid Brazilië. In de dagbladen worden ontzettende tragische ver halen gedaan. De wegen langs de kust zijn bezaaid met lijken, overal ziet m^n half ontkleede vluchte lingen, die door honger gepijnigd voortgedreven wor den. om de stad te bereiken De winkels en fabrieken, die nog levensmiddelen in hun be7.it hebben, worden door de hongerige me nigte leeggeplunderd De winkels en warenhuizen langs de noordkust van Brazilië hebben hun maga zijnen moeten sluiten. De Braziliaansche bondsregeering doet haar best. om den nood zooveel mogelijk te lenigen, maar ten gevolge van de revolutionnaire onlusten beschikt de regeering over te weinig middelen en geen geld om afdoende hulp te verieenen In de Braziliaansche bladen wordt een oproep ge daan om een hulp comité op te richten om de nood lijdende bevolking te ondersteunen. Ernstig motorongeluk Uit EINDHOVEN. Zondagmiddag is de bekende motorrijder Arnold van Vroonhoven uit Eindhoven tij dens een betrouwbaarheidsrit van de Ariël Motorclub op de Kloosterdreef te Woensel komen te slippen en in volle vaart tegen een transformatorhuisje gereden. Met een gapende hoofdwonde werd hij opgenomen en overge bracht naar het R.K. Buitengasthuis te Eindhoven, waar hij Zondagavond stervende was. De man was ge huwd en 27 jaar oud. Auto-ongeluk b\j Weert. Vijf gewonden, o.w. twee zwaar. Uit WEERT. Onder Bakewel bij Weert is de heer Joh. Jeger uit Amsterdam Zondagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom ge reden. In den wagen zaten vijf personen, zijn echtge- noote. zoon. schoondochter en zijn kantoorjuffrouw, mej, D. de Gros. De wagen is totaal versplinterd. Omwonen- den snelden toe en haalden de inzittenden, die allen ge wond waren uit den wagen, welke kort na het ongeval in brand vloog. Mej. de G. had een zware hersenschud ding en een beenbreuk, terwijl de zoon ernstige inwendi ge kenuzingen bekwam. De toestand van de beide zwaat gewonden is zorgwekkend. De heer J. kreeg een been breuk, terwijl mevr. J. en de schoondochter eveneens Inwendig waren gekneusd. Alle slachtoffers zijn opge nomen in het St. Jansziekenhuis te Weert. Ernstig motorongeluk. Een marechaussee gedood. Zondagmorgen heeft onder Varsseveld bij Doetinchent een ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Da marechaussee Colenbrander van de brigade Aalten reed. met zijn motorrijwiel van Aalten naar Varsseveld om zijn aldaar wonende ouders te bezoeken. Bij het nemen van de bocht onder Varsseveld is hij met zijn motorrij wiel over den kop geslagen, waardoor hij onmiddellijk dood was. Het lijk is naar Winterswijk vervoerd. i Het slachtoffer reed nog slechts vier weken een mo torrijwiel en hier moet hij de bocht met te groote snel heid hebben genomen. Ernstige aanrijding bij Muiden. Een melk knecht het slachtoffer. De aanrijder rijdt door. Toen de melkknecht d. B., werkzaam bij den veehou der J. v. D. te Muiden, Zondagochtend den verkeersweg overstak, passeerde een auto in de richting Naarden. Er hing een zware mist, waardoor de automobilist den daggelder met zijn wagentje vermoedelijk niet tijdig ge noeg heeft gezien. Hij kwam daarmee ten minste in botsing, welke zoo hevig aankwam, dat d. B. tegen den weg geslingerd werd. Hij bleef bewusteloos liggen met ernstige verwondingen aan het hoofd en het linkerbeen, terwijl ook een pols gebroken werd. Volgens verklarin gen later afgelegd tegenover rijks- en gemeentepolitie van Muiden door een aan den rijksweg wonende vee houder, is de onbekende automobilist na de aanrijding gereden en heeft d. B. op den weg laten liggen. Van de auto werden vermoedelijk de koplantaarns vernield, het geen de politie opmaakte uit de later door haar op den. weg gevonden glasscherven. Een van de richting Laren komende automobilist zag het slachtoffer gelukkig liggen en gaf hiervan onmid dellijk kennis aan den in de nabijheid wonenden café houder W., die dadelijk dr. Niekerk te Muiden, alsook de rijks- en gemeentepolitie aldaar telefonisch met het gebeurde in kennis stelde. De medicus legde ter plaatse het eerste verband aan, waarna d. B. per Roode-Kruis- auto naar de Majellastichting te Bussum werd vervoerd. De politie kon tegen den automobilist geen proces-ver baal opmaken, aangezien de ooggetuige het nummer niet had kunnen opnemen, Een onderzoek wordt echter inge steld, daar men hoopt, door middel van de versplinterde koplantaarns wel op het spoor te kunnen komen. Geheimzinnige huwelijks* inzegeningen. Lord Cavendish trouwt in bet verborgen, Zijn kasteel onder bewaking. Hoewel de bovenste laag der Engelsche maatschap pij even hevig door de malais wordt getroffen, als de andere, staan de 1200 voornaamste lieden in het Britsche rijk nog altijd in ongewoon hoog aanzien en om hun particuliere aangelegenheden bekom mert de gewone man zich dikwijls meer, dan om de politieke verhouding of de toestand van zijn eigen gezin. De kranten worden nog steeds voor een groot deel gevuld met afbeeldingen van Lady X en Viscomte Y en wanneer één van de groote heeren een mesaillance doet, dan slaat den toeschouwer van lagere geboorte den schrik om het hart over zoon onbeschaamdheid. Of als dat laatste niet gebeurt, dan toont hij in ieder geval een warme be langstelling. De tweede zoon van den hertog van Devonshire, Lord Cavendish was echter van die interesse niet gediend en trouwde met een danseres zonder een enkele kruidenier of slager er in te kenne.i. Wekcn< lang pijnicden eerbare huisvaders zich met de vraag, of Lord Cavendish de belangrijke stap had gedaan of niet. Men poogde als het ware het huwelijksbootje te ontdekken aan den horizon, maar alle pogingen faalden. Ten einde dit te bereiken, hield de Lord zijiï kasteel Chasworth dagenlang gesloten en de toet gangen werden volkomen bewaakt. En zelfs binnen wisten alleen de organist, de geestelijke en het bruidspaar wat er aan de hand was. De slotkapel werd niet versierd en men begon met de ceremonie, toen de ochtend rauwelijks was aangebroken. Een paar bedienden werden binnen geroepen om als ge tuigen op te treden en toen het orgel zweeg, hoorde men de stofzuiger en de grassnijmachine; alles ging zijn gewone gang. In 20 minuten was het gebeurd. Het was de eerste huwelijksplechtigheid in dc fa milie, 'ie niet met feestelijkheden gepaard ging. Maar de sensatie was hiermede nog niet afgeloopcn. Het publick werd niet alleen oas na de voltrekking van het huwelijk van die heugelijke gebeurtenis in kennis gesteld, ook dc leeftijd van de bruid is zorg vuldig geheim gehouden, 'n het kerkregister staat dc leeftijd niet vermeld. „Boven de 21" luidt dc mededeeling, die daarop betrekking heeft. Het behoeft niet te worden gezego, dat niemand weet, waar het gelukkige echtpaar de wittebroods weken doorbrengt. De danseres liect Adelc Astah-a.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9