Ik heb een Mensch gedood. Allerhande. Theater Royal. Verdeeling van den z e n d t ij d. Ongeval bij Concours- h i p p i q u e. Ernstige vechtpartij. Noodweer boven Frankrijk. Roemeensch munitiedepot in de lucht gevlogen. Overstroomingen in Australië. Als Jimmie burgemeester af wordt Een onzichtbare verklikker van smokkelaars. In het Theater Royal draait deze week een buiten gewoon filmwerk dat is ontleend aan het diep-men- Bchelijke, geheel uit ziele-conflicten opgebouwde stuk „Ik heb een Mensch gedood'* van Maurice Rostand. jDit werk van den regisseur Ernst Lubitsch is van een zeldzaam goede kwaliteit geworden, dat op vele plaatsen een diepen indruk maakt. Het begin. Eén jaar na den oorlog. Herdenking van den wapenstilstandsdag. Een dichte menigte aan schouwt het troependefilé op een der boulevards in iParijs. Wij zien dat mee aan. maar we zien het on der het van een geamputeerd been overgebleven Stompje van een oorlogsverminkte door. Dankdienst in de kathedraal. De kerkbanken zijn gevuld met of ficieren; een blik langs den zijkant doet een rij sa bels zien. De priester spreekt van vrede op aarde; het oog van de camera staart naar de revolvertasch aan de gordelriem van een der officieren. Dat is jfilmtaal, duidelijk. Hier is Lubitsch aan het woord. Het gegeven: Een jonge Franschman, die in den oorlog een Duitschen soldaat gedood heeft, en dat als een zware schuld blijft voelen..die hij tracht af te doen door de ouders van den door hem gedoode op te zoeken. Paul's eerste daad bij rijn aankomst in het plaatsje U bloemen te leggen om het graf van zijn slacht offer. Elsa, de verloofde van den gevallene, ziet hem op het kerkhof, en is verbaasd een vreemdeling bij het graf van haar verloofde te zien. Een doodgraver vertelt haar dat de vreemdeling een Franschman is. Paul begeeft zich naar Dokter Holderlin, genees heer van het dorp en de vader van den gevallene. Deze ontvangt den vreemdeling vriendelijk, doch wanneer hij verneemt dat deze een Franschman is, wijst hij hem de deur. Paul barst in tranen uit en smeekt den ouden man hem te woord te staan. Elsa treedt binnen en herkent Paul als de vreemdeling, die zij op het kerkhof gezien heeft Wanneer de dokter en zijn vrouw vernemen dat Paul uit Frank rijk gekomen is om bloemen op het graf van hun koon te leggen, ontstaat er eenige toenadering. Paul mint op woorden om zijn verschrikkelijke bekentenis te doen, doch de oude menschen meenen dat hij een vriend van hun zoon was, en smeeken hem alles te vertellen, wat hij van hun jongen weet. Hun blijd schap belet hem om de waarheid te zeggen. Paul wordt een geregeld bezoeker, en de familie heet hem van harte welkom. In het dorp doen aller lei praatjes de ronde over Dokter Holderlin, die een 'Franschman in zijn huis duldt, en over Elsa. die op den Franschman verliefd is. De oude vrienden van den dokter bejegenen hem mei koelheid, en num mer één om hem zijn gedrag te verwijten is Schultz, een winkelier, die met Elsa hoopt te kunnen trou wen als hij erin slaagt, den Franschman te verja gen. Dokter Holderlin beseft de dwaasheid van hun 'chauvinisme, en hij verwijt zijn vrienden hun be krompenheid. De komst van Paul heeft hem duide lijk gemaakt dat ook de Fransche soldaten vaders en moeders hadden. .„Wie heeft onze jongens in den éood gestuurd?" roept hij uit, ..Wij! Wij. de vaders! 'Wie gaf ze gas en kogels en bajonetten? Wijl De va ders! Wij zijn verantwoordelijk!" i „Toen duizenden zonen van anderen gedood wer den, noemden wij dat overwinning en vierden het met bier! Toen duizenden van onze zonen gedood werden, noemden zij het overwinning en vierden het met wijn! Vaders die drinken op den dood van zoons!" „Ik stond voor dit hotel toen mijn zoon naar zijn dood marcheerde en ik juichte!" Zijn woorden missen hun uitwerking niet. Ook de andere vaders, die hun jongens op het slagveld moesten laten, zijn tot nadenken gebracht. Paul heeft den moed niet zijn verblijf nog langer te rekken. Hij begeeft zich naar Dokter Holderlin's huis om afscheid te nemen. Elsa bekent hem dat zij hem lief heeft. Zij weet dat hij ook haar lief heeft, en zij meent, dat hij niet durft spreken omdat haar vroegere verloofde gedood werd. Zij brengt hem Wal ter's laatste brief, waarin hij schrijft dat zijn einde baar geluk niet in den weg mag staan. Wanneer hij de woorden hoort die hij eens in de loopgraven ge lezen heeft, kan Paul zich niet langer goed houden. Snikkend doet hij haar zijn bekentenis. Hij gaat naar de ouders van den jongen en wil ook hen bekennen wat hem hierheen gedreven heeft. Elsa echter val hem in de rede. Zij vertelt de oude menschen dat Paul bij hen blijven zal voor altijd. Als zij alleen zijn smeekt Paul haar hem te laten gaan. Hij zal de oudjes nimmer meer onder de oogen .kunnen komen. Elsa verwijt hem echter dat het laf- 'heid zou zijn om hen alleen te laten, nu zij hem als een zoon hebben lief gekregen. Hij begrijpt dat zij gelijk heeft. Verlicht nu het vreeselijke geheim, dat hem bezwaarde, van zijn hart is, vindt hij vrede en geluk in het huis van den man dien hij doodde. Een regeling voor de bijzondere omroep» organisaties. Reeds gcruimén tijd is in voorbereiding de defini tieve regeling van den zendtijd aan verschillende bijzondere omroeporganisaties. De minister van wa terstaat heeft thans ten opzichte van twee dezer or ganisaties een beslissing genomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart beschikte tot dusver over een half uur zendtijd per week, welk half uur elke week afwisselend door de vier groote omroepverenigingen moest worden beschikbaar ge steld. Thans heeft de minister van Waterstaat be paald, dat met ingang van 1 October a.s deze zend tijd geheel ten laste komt van de Nederlandsche Christelijke Radio-Vereeniging. die dezen zendtijd op Woensdagavond van iedere week van 19 uur tot 19.30 moet afstaan. Voorts heeft de minister van Water staat bepaald, dat de Vrijdenkers-radio-omroepver- eeniging eiken eersten Zaterdag van de maand, te beginnen met 3 September van 19 tot 20 uur zal mo gen uitzenden. De zendtijd voor de V.R.O. moet wor den afgestaan door de V.A.R.A. Paarden op hol. Ryder beonbiewure. Harddraver tusechen t publiek. Een jockey over den grond. Tijdens het groote concurs, dat Donderdag te Mep- pel is gehouden, hebben zich eenige ongevallen voor gedaan, die wonder boven wonder nog vrij goed zijn afgeloopen. Bij de rubriek „tweespannen" sloegen bij het eere rondje de paarden van Bult, uit Groningen, en gereden door Caspers, op hol. C. werd van het wagentje gewor pen en aan het been geblesseerd. De paarden vlogen met het wagentje door de plankenomhelning tusschen het wegstuivende publiek. Het karretje sloeg over den kop en werd vernield, terwijl de elk een kant oploo- pende paarden konden worden gegrepen. Gelukkig werd niemand uit het publiek gekwetst. Bij de wed rennen joeg het paard van den heer De Roo uit de baan en kwam eveneens door de planken tusschen het publiek. De heer W. Keulen, slager uit Meppel, raakte onder den voet. Hij kwam gelukkig met den schrik vrij. De jockey A. Sannema, uit Nieuw Roden, werd in de finale over den grond geslingerd. Hij klaagde over pijn In den rug. Diverse gewonden. Eenige arrestaties. Den avond van Koninginnedag is te W^esp niet on gemerkt voorbijgegaan. Het was er zeer rumoerig en vele vechtpartijen vonden plaats. Het hoogtepunt werd bereikt na het sluitingsuur der café's Zoo kwam het op het Buitenveer tot een vechtpartij waarbij rake klappen werden uitgedeeld en de po litie met de blanke sabel er op in moest slaan. Een tweetal Weosperkarspelsche jongelui wilden op de fiets huiswaarts keeren. nadat in een der café's reeds een twist was ontstaan. Op het Buitenveer werden zij opgewacht door een aantal Weesper jon gelui. Tiet kwam tot een botsing, waarbij één der Weespers, die met een fietslantanrn een slag gekre gen had. waardoor een bloedende wonde ontstond, meende, dat hij met een mes gestoken was. Hierop ontstak deze persoon zoo in woede, dat hij als een dolleman om zich heen sloeg. De vechtpartij werd algemeen; er werd met straatklinkers gegooid en geslagen. Politie-assistentie werd door de omstanders ge vraagd. maar daar juist een andere persoon gearres teerd moest worden, duurde het even vóór de poli- tiemanne ter plaatse kwamen. Toen zij er waren, sloegen zij met de blanke sabel er op in. waarop de vechtenden, circa 10 in getal, de vlucht nam. Eén der Weesperkarspelsche jongelui was inmiddels zoo toe getakeld. dat het bloed uit wonden in zijn gelaat stroomde. Een vensterruit van een der perceelen aan het Buitenveer moest het ontgelden. De vorenbedoelde jongeman uit Weesperkarspel werd op een deur. welke uit een autogarage gelicht was. naar een dokter gedragen, die geruimen tijd noodig had om de noodige pleisters aan te brengen Daarna werd de ernstig gekwetste Jongeman naar het politiebureau gebracht om gehoord te worden. Er volgden nog eenige arrestaties. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vier dooden. Nabij Colon in Panama is een Amerikaansche ma rinevliegtuig door het plotseling weigeren van den motor naar beneden gestort. De vier inzittenden, allen Amerikaansche vliegers, werden gedood. W-JARIGE BEVRIJD VAN PIJN. Na jaren lang geleden te hebben. Wat een zegen moet het zijn voor deze vrouw, op haar leeftijd weer vrij van pijn ie zijn na zoovele jaren aan rheumatiek geieden te hebben! Zij schrijft: „Ik wil U graag even meedeelen. dat, sedert ik twee jaar geleden begon met Kruschen Salts te ne men. ik geheel en al van rheumatische pijnen be vrijd ben, waar ik jaren lang erg veel door geleden heb. Ik ben nu in mijn 95ste jaar en waardeer het bovenmate, dat ik nu vrij van pijn ben. wat ik toe schrijf aan de geregelde dosis Kruschen Salts". (Mevr.) A. E. S. Als iedereen maar wilde inzien dat „de kleine da- gelijksche dosis" Kruschen even belangrijk is voor inwendige zuiverheid, als zeep en water voor uit wendige zindelijkheid, dan zou er spoedig geen hard lijvigheid meer bestaan, geen traag-werkende lever, goen rheumatiek, jicht of spit. Kruschen is een com binatie van zes zouten; elk daarvan is noodig voor de gezonde werking van een bepaald orgaan in het lichaam. Juist alles wat U noodig hebt om Uw or ganisme op te voeren naar een algeheelen gezonden toestand; zachtjes aan. maar zeker. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Mlllioenen lrancs schade. Donderdag hebben boven Fransche provincies he vige stormen en onweersbuien gewoed, welke groote schade hebben aangericht. Bij Brumath nabij Straatsburg werden uitgestrekte tabaksplantages vernield. De aangerichte schade wordt op eenige millioenen francs geschat. Ook in de omgeving van Toulouse heeft het nood weer door overstroomingen groote schade veroor zaakt. Tengevolge van het inslaan van den bliksem geraakte een groote schoenfabriek in brand en werd geheel vernield. Te Limoges sloeg de bliksem in een kerk, waar van de dakstoel en de klokkentoren geheel werden vernield. Te Bourg-en-Bresse werd een fietser door den blik sem getroffen en gedood. Drie gewonden; aanzienlijke schade. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Boekarest is Donderdag in de nabijheid van Boeda pest brand ontstaan in een munitiedepot tengevolge waarvan een reeks kleinere ontploffingen onston den, waarna om 9 uur 20 een ontzaggelijke explosie volgde, welke tot ver in de omgeving hoorbaar was. De in het depot ondergebrachte granaten waren in de lucht gevlogen. Voor zoover tot dusverre kon wor den vastgesteld zijn door deze ontploffing twee per sonen zwaar en twee licht gewond. In de omliggende huizen hebben de verschillende explosies groote ver woestingen aangericht. Ook het in de nabijheid ge legen spoorwegstation Chitilla werd beschadigd. OM VAN TE WATERTANDEN. Althans voor vrouwen. Een Engelsch reisbureau, dat uitstapjes naar het vasteland organiseert, heeft wat nieuws bedacht, te weten een reisje naar Parijs om de Londensche da mes de Parijsche modetentoonstelling te laten zien. Zaterdag 17 September begint de reis. die een volle week zal duren. Het programma is zorgvuldig sa mengesteld. Le Moniner. Paquin, Agnes, Lewis, Marlya. Dupouy-Maguin en andere modehuizen wor den bezocht en ter afwisseling worden tochtjes naar buiten gemaakt. Dit alles kost de dames niets geen beslommeringen. Het reisbureau zorgt voor de heela organisatie, voor alle onkosten, fooien, enz. Alleen als de dames verleid worden door een mooi kleed of een fraai hoedje, moeten zij zelf betalen of een beroep doen op manliefs chequeboek. OVERSTROOMINGEN IN NIEUW-ZEELAND. Landbouw ernstig benadeeld. De streek rondom het Wairarapameer op het noor delijkste eiland van Nieuw-Zeeland (Australië), is naar Reuter uit Wellington meldt, door ernstige overstroom ingen geteisterd. Op vele plaatsen zal het onmogelijk zijn den grond dit jaar opnieuw in cultuur te brengen en de toestand der boeren is dan ook zeer kritiek. Toen de overstrooming het hevigst was, bereikten de hoopen bijeengespoelde overblijfselen van de vernielde huizen de hoogte der telegraafdraden. Het water is thans weer dalende. Een boer vond de lijken terug van honderd ossen, die op een hoop lagen. De dieren waren blijkbaar door het water verrast. De toestand der boeren bedenkelijk. Reuter seint uit Wellington: De financieele positie van de boeren in het district Wairarapa loopt ten zeerste gevaar, tengevolge van de overstroomingen, welke dit deel van het land geteisterd hebben. Op talrijke plaatsen is de bodem door het water voor dit jaar geheel ongeschikt gemaakt voor bebou wing. Door de kracht van do overstroomingen is het afval en puin der vernielde woningen en schuren zoo hoog opgestapeld, dat het de telegraafdraden raakt. Een landbouwer heeft de kadavers van honderd os sen gevonden. Een goede betrekking. Als Je vrienden hebt. Tegen Jimmie Walker, den burgemeester van New York wordt zooals bekend een onderzoek ingesteld in verband met klachten over de wijze waarop hij zijn ambt heeft vervuld. Het is de bedoeling der aankla gers, dat Jimmie Walker uit zijn ambt zal worden ontzet. Als dit geschiedt, zal Jimmie niet broodeloos staan, want een zijner vrienden, de millionair Blu- menthal, heeft hem reeds een betrekking aangebo den. De aard dezer functie is niet bekend gemaakt, alleen weet men dat Walker niet naar de film gaat, zooals wel vermoed werd. Het eenige positieve is, dat aan het nieuwe ambt een salaris van 80.000 dollar verbonden is- Beter dan zoo'n heel klein beetje! Onwaarneembare stralen stellen alarm apparaat in werking. Uit Aken: In den strijd tegen den smokkelhandel wordt thans aan de grens bij Aken een nieuw middel beproefd, waarvan men groote verwachtingen heeft Het betreft een apparnat ,dat lichtstralen uitzendt, die voor het oog onzichtbaar zijn, doch door bijzon dere ontvangsttoestellen opgenomen en geregistreerd kunnen worden. Het zijn ultra-roode stralen, die door een gloeilamp worden uitgezonden. Alle overige stra len van de lamp worden teruggehouden door een filter. Zoodra personen of voorwerpen, b.v. auto's, in het door deze stralen bestreken gebied komen, wordt een alarminrichting in werking gesteld, zoodat terstond vastgesteld kan worden, wanneer een persoon of auto over de grens komt. Het ontvangtoestel wijst ook terstond de plaats aan, waar het gebied gepasseerd wordt. Daardoor wordt onnoodig lang zoeken en het urenlang wachten over bodig. Moderne toestanden. Wat er heden ten dage te zien ls. Een kleine Saksiche gemeente, die niet meer wist, waarop ze moest bezuinigen, besloot om den doodgraver af te schaffen. Men probeerde den koster over te halen dit baantje naast zijn andere bezig heden waar te nemen. Maar de oude heer, die het het al druk genoeg had, weigerde pertinent op het voorstel in te gaar. zoodat den inwoners niets an ders overbleef dan zelf de graven van hun bloed verwanten te verzorgen en zoo noodig te delven. Do maatschappelijke crisis heeft toestanden in het leven geroepen, die aan het groteske grenzen. Zoo zijn er plaatsen, waa. de kinderen zelf de brandstof voor de kachels in de^ schoollokalen moeten bijeen zamelen. Ook bestaan *er dorpen, die geheel verlaten zijn, doordat de, bevolking er.op uit is getrokken om elders werk te vinden. Andere dorpen zijn eenvoudig opgeheven. De weinige inwoners er van zijn in an dere dorpen ondergebracht. Velden liggen daar on bebouwd, omdat verkoopsprijs van wortels en aard appelen zoo laag is, dat de kosten er niet eens door worden gedekt. Al deze bijzonderheden zijn voor een kroniek schrijver van het grootste belang en dienen aan de vergetelheid te worden ontrukt. Onze nakomelin gen zullen misschien niet begrijpen, dat er een land bestond, dat in vredestijd zulke dingen meemaakte. Men vraagt zich af, hoe het komenden winter in de bovenvermelde gemeenten zal toegaan. Maar den treurigsten indruk maakt toch wel die afgeschafte doodgraver. Lm. Genoeg voor een werkman. Het Statistisch Bureau te Berlijn publiceerde dezer dagen een merkwaardig rapport. Of het met een be paald doel geschiedde, weten we niet, doch het maakt den indruk alsof het Bureau wil zeggen tegen allen die het slecht hebben in Duitschland: „Menschen, het is zoo erg niet, als je je eischen maar niet te hoog stelt!" Dat liedje is bekend, niet waar, en ook de wijs. Alleen in de socialistische pers, zoo meldt Het Volk, is dit rapport besproken. De heer De Roode geeft er dit overzicht van: „Het rapport ontkent de noodzakelijkheid van vi taminen voor de instandhouding van het menschelijk lichaam. Eet gemengden kost, zoo staat het er let terlijk. Wie zwaren handenarbeid verricht, ete groen ten, brood, rijst en aardappelen; een steenhouwer, b.v., kan volstaan met 1800 gram roggebrood en 125 gram kaas. Het rapport verwijst in dit verband naar den 'Japanschen en Chineeschen koelie, die zich hoofd zakelijk voedt met rijst en wiens uithoudingsvermo gen iedere Europeaan bewondert. Het gebruik van 'boter, eieren, fruit en vleesch, zegt het Berlijnsche rapport, moet beperkt worden, omdat deze levens middelen een nooddruftig levensonderhoud te duur ■mhken en hiervoor beter vet, margarine, aardappelen 'en groenten kunnen worden gebruikt. Wat de woning betreft, heeft een ongehuwd man genoeg aan een slaapvertrek. Bijzondere uitgaven voor verwarming en verlichting brengt het rapport in het algemeen niet in rekening. Een arbeidersgezin, zelfs met kinde ren, heeft volgens het Berlijnsche statistisch bureau genoeg aan een één-kamer-wóning. Een ongehuwd man, die zwaar lichamelijk werk moet doen, kan, in dien hij bij familie woont, volstaan met 35 cent voor voeding per dag." Wij zouden tot de samenstellers van dit rapport willen zeggen: „Als die zalf goed ls, smeert er dan u zelf mee!" Wat denkt u, lezer, zouden de heeren voor zich zelf ook den koelie als voorbeeld nemen? Daar is natuurlijk geen sprake van: hun arbeiders ook koe lies, dat is het waarop zij aansturen. Het wondermiddel. De loonen moeten omlaag. Dat is het wachtwoord van eiken nieuwen dag en de theorie is dan deze: Als de loonen dalen, worden de productie-kosten lager. De prijzen volgen die beweging; de koopkracht van het geld stijgt dus; er wordt meer gekocht en bijgevolg moet er meer worden geproduceerd en daalt de werkloosheid. Het sluit als een bus, zou men zeggen. Niettemin is hij zoo lek als een zeef. Het groot te gat is dit: als de loonen dalen, kan er minder gekocht worden, omdat er wekelijks zooveel minder wordt ontvangen. Van een stijgende productie zal dus geen sprake zijn en de werkloosheid? Hierop geven wij geen rechtstreeks antwoord. Laten wij eens kijken naar de ervaring over onze oostelijke grens. In een paar jaar, sinds Juli 1930, zijn de loonen er 25 lager. Dat was heelemaal niet erg, beweerden geleerde economen en de machthebbers, want de index-cijfers zijn in dien tijd gekelderd van ruim 149 op 121.5. Het levensonderhoud is in die periode dus bijna 23 goedkooper geworden, zoodat de arbeiders de loondaling nauwelijks gemerkt kunnen hebben. Waarschijnlijk zullen deze er wel anders over oordec- len, doch dat laten we nu daar. In dit verband is al leen van belang, dat de loonen sterk naar beneden zijn egaan en dat volgens bovenstaande theorie de werkloosheid gedaald moet zijn. En de feiten? Midden 19C0 bedroeg het aantal ingeschreven werk- loozen 2.765.000. Een maand geleden ongeveer, dus nadat het loon met één kwart was verminderd, beliep het aantal in geschrevenen: 5.395.000. Dit is geei drukfout. De verwachte daling is niet alleen uitgebleven, er is een stijging met ruim twee en een half millioen. Wij zullen er niet veel van zeggen. Het komt ons voor, dat de theorie verande.d moet worden. Zóó bijv.: maakt de loonen eer hooger da.i lager. Dan handhaaft of vergroot gij de koopkracht en schept gij de moge lijkheid van grooter productie en dus meer werk. De kentering. Het is nu niet langer alleen onze landgenoot S. de Wolff, die het begin van de opwaartsche golf con stateert Ook volgens het Instituut voor Conjunctuur- onderzoek, te Berlijn, is het dieptepunt van de crisis voorbij, zoodat we weer mogen roepen: Excelsior! Steeds hooger! Voorloopig moeten we echter nog maar niet te hard juichen. Er is nog volop reden om heel be scheiden te doen. Volgens een telegrafische mededeeling aan de groo te pers is de stand van zaken volgens genoemd In stituut aldus: „Hoewel productie en werkgelegenheid nog verder inkrimpen, doen zich aan den financieelen kant van het economisch leven voor de eerste maal over een breed front teekenen van een kenteringstendenz voor. De wereldhandelsprijzen gaan bijna overal om hoog. Ook de groothandelsindexcijfers der Ver. Sta ten en Groot-Brittannië hebben sedert het midden van het jaar een stijgende tendenz. De voorraden aan grondstoffen nemen over het algemeen niet meer toe. De teruggang van den wereldhandel is langzamer geworden: de omzet in quantiteiten is zelfs stabiel gebleven. De verzachting van de vertrouwenscrisis en de voortschrijdende vermindering van de schulden der banken hebben de liquiditeit van de geldmarkten zoover verbeterd, dat thans ook op de kapitaalmarkt middelen in rijke mate voorhanden zijn. Als kentee- ken hiervan mag gelden de hausse op de geld- en cre- dietmarkten. In de beide Angel-Saksische landen is het ontspan ningsproces reeds zoover gevorderd, dat een zekere terugslag op de tot dusver sterk terugloopende indu strie in afzienbaren tijd waarschijnlijk is. In de on der schulden gebukt gaande landen van Europa, di© te kampen hebben met financieele moeilijkheden in verband met hun betalingsbalans en crises in de staatsfinanciën, is de verbetering nog zoo gering, dat beslissende verbeteringstendenzen niet te verwachten zijn. Desniettemin zou de wereldeconomie als geheel bezig zijn het dieptepunt der crisis te overwinnen. Radlo-klaploopers. Wie radio heeft en geen enkele omroepvereeniging steunt door zijn lidmaatschap of op andere wijze, is een klaplooper. Wij willen één uitzondering maken. Als iemand zóó in de misère rit, dat er voor radio geen cent af kan, werkelijk geen cent. zal niemand zich er aan ergeren, als hij toch zijn toestel gebruikt, zoo lang het geen dienstweigeraar wordt. Maar ove rigens schandelijke klaplooperij. Die ongestraft bedreven kan worden, zoolang het Rijk zich er niet mee bemoeit. Al dien tijd betalen de goedwillenden ook voor de onwilligen en de omroepvereenigingen ontvangen minder dan waarop zij zedelijk recht hebben. Of zij het daardoor moeilijk hebben om hun bedrijf gaande te houden, weten wij niet. Ze maken wel druk propaganda en ze klagen ook wel eens, doch dat komt wel meer voor: kooplui en boeren b.v. klagen immers altijd! Dit staat echter vast: als alle aftappers van ether- golven betaalden voor wat zij „nemen". we wen- schen geen leelijk woord te gebruiken dan zouden de middelen aanwezig zijn om eiken omroep beter te verzorgen. Dat zou enkel winst zijn, want geen van alle zal o.i. durven beweren: bij mij is het altijd prima in orde! Misschien verbeelden wij het ons, of misschien komt het er 'szomers niet zoo erg op aan, doch onze indruk is. dat de programma's den laat- sten tijd de 100 procent niet halen. Met samenwerking op neutraal terrein zou waar schijnlijk reeds heel wat zijn te bereiken. We heb ben dit ook vroeger reeds bepleit, doch zonder tus- schenkomst van hoogerhand schijnt er op verwezen lijking weinig uitzicht te bestaan. En de hooge hand van Minister Reijmer schijnt aan chronische verlamming te lijden!

Schager Courant | 1932 | | pagina 11