Raad Wieringen. Uit onze omgeving. Geen vergnnnlng te Slootdorp (ge meente Wieringen). Het voor schot van f 106.000 voor 39 wonin gen niet toegestaan. Vergadering van den Raad op Vrijdag 2 September 1832, des middags 2 uur. Voorzitter de heer L.C. Kolff, burgemeester; Seoreta- rle de heer C. F. van Duin. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len van de 2 vorige vergaderingen door den Secretaris worden gelezen; ze worden onveranderd goedgekeurd. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: van W. Vlas Mz. en J. Lammes be richten van aanneming van hun benoemingen, respec tievelijk tot keurmeester der Zeegras-exploitatie te Texel en tot hoofd der school te Oosterland; van Ged. Staten bericht van goedkeuring der kasgeldleening, groot t 25000, en van het besluit tot verkoop van een perceel bouwgrond aan D. Tijsen Dz. te Den Oever; verder van Ged. Staten bericht, dat de Koninklijke goedkeuring is verleend aan de verordening tot wijziging der verorde ning op de veemarkten en bericht van verdaging van hun beslissing op de besluiten tot aankoop van grond voor den aanleg van een verbindingsweg te Den Oever en tot onderhandsche aanbesteding der verbetering van de hoofdwegen; van B. en W. de processenverbaal van kasopnemlng bij den gemeente-ontvanger en den kas sier der zeegras-exploitatie; in kas was bij de gemeente f 11956.68 enb y de Zeegras-exploitatie f 545.60; de maand staten der zeegras-exploitatie over de maanden Juni en Juli 1932; in Juni was niets en in Juli waren 100 pakken verkocht. Al deze stukken worden voorkennisgeving aan genomen. Verder zijn Ingekomen verslagen van de werkzaamhe den der commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord Holland over 1931, van den keurings dienst voor waren en van de N.V. Spoor-(Tram)weg Wieringen—Schagen over hetzelfde jaar. Deze verslagen Uggen ter Inzage. Door den heer S. Juistlng wordt tegen 16 Augustus 1932 ontslag gevraagd als lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs y als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor het ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de In die betrekkingen bewezen diensten. Aldus wordt besloten. De heeren W. Jansen. Elft en J. van der Schuur. Wes- terland, vragen de vervoerkosten van hun kinderen naar de bijzonder school te Den Oever geheel voor reke ning te nemen. B. en W. herinneren er aan dat de raad besloten had de bijdrage per kind respectievelijk op f 10 en f 15 te bepalen. Waar adresanten blijkbaar met die vergoeding niet accoord gaan, kunnen zij bij Ged. Staten tegen dat besluit van den raad in beroep gaan en B. en W. stellen voor adressanten dit te berichten. Aldus wordt besloten. Ingekomen is het bekende adres van de gemeente Jisp, waarin adhaesie gevraagd wordt op een door haar gericht verzoek aan Ged. Staten om steun voor noodlij dende bedrijven en om verlaging van de tarieven van het P.E.N. en het P.W.B. B. en W. wijzen er op dat wat de steun aan noodlij dende bedrijven betreft, de inhoud van het adres zeer vaag Is en wat de verlaging der tarieven betreft, oordee- len zij deze zaak meer thuis bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten. De heer Lont wijst op de ongelijkheid van de vast rechttarieven bij het P.E.N. en waar de prijzen der ma terialen goedkooper zijn geworden, is verlaging van ta rieven wellicht mogelijk. Spr. wil dat de gemeente Wie ringen deze zaak dan bij de afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten aanhangig maakt. De Voorzitter wijst er op dat wij moeilijk kunnen be- oordeelen of verlaging van tarieven mogelijk is. Spr. heeft geen bezwaar om het bij de afdeeling Noordholland In onderzoek te geven. De heer Kaan zegt, dat het schijnt dat men by het P.W.B. ook niet altijd consequent handelt, de één moet voor een punt betalen, de ander niet. De Voorzitter kan daar zonder de gevallen te kennen niet over oord celen. Laten de menschen zich dan tot het P.W.B. om inlichtingen wenden. Aan de gemeente Jisp zal worden bericht dat het be ter wordt geacht zloh tot de afd. Noordholland van de Vereen, v. Ned. Gemeenten te wenden. Berperklng aantal vergunningen en verloven voor drankverkoop. Naar aanleiding van het om prae-advies In handen van B. en W. gesteld verzoek van de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme om het vestigen van drank vergunningen in de Wierlngermeer, voor zoover deze onder de gemeente Wieringen behoort, te voorkomen, deelen B. en W. het volgende mede. Omtrent het verzoek hebben B. en W. het oordeel ge vraagd van de Directie van den Wieringermeerpolder. welke heeft te kennen gegeven, van meening te zijn, dat in het dorp Slootdorp één vergunning behoort te worden verleend. Het komt B. en W. gewensoht voor overeen komstig dit advies te handelen. Weliswaar heeft de Raad het wettelijk recht een ander standpunt in te ne men, doch in dezen behoort den doorslag te geven het oordeel van het college, dat het geheel der sociaal-eco nomische belangen van de Wierlngermeer verzorgt en als zoodanig beter dan anderen ln staat is de behoeften van het geheele drooggelegde gebied te overzien. Boven dien is de toevoeging van een deel der Wieringermeer aan Wieringen, slechts als een tijdelijke bedoeld en zal hierin spoedig verandering komen. Het kan niet ge- wenscht worden geacht, vooruit te loopen op den defi nitieven staat van zaken in den nieuwen pol de*, door af te wijken van de zienswyze der directie. B. en W. geven dus in overweging niet te voldoen aan het gedaan verzoek, doch wel een maximum vast te stellen voor het Wleringermeergedeelte en dit maxi mum te bepalen op 1 vergunning in Slootdorp. B. en W. willen hierbij tevens onder de oogen zien het verzoek van de sub-commissie „Handhaving Drank wet", uit de bovengenoemde Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, om aan de Kroon te verzoeken het maximum-aantal verloven A voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in deze gemeente vast te stellen op het thans bestaande aantal, welk verzoek eveneens om prae-advies in hun handen is gesteld. Het bestaande getal bedraagt 12, terwijl het wetteiyk maximum voor deze gemeente 23 is. Er is geen enkele reden om vermeerdering tot een aantal van 23 te wen schen. B. en W. zouden nog verder willen gaan dan in het verzoekschrift gevraagd wordt en in de wijk-maxima niet willen opnemen de verleende verloven A, die ken- neiyk een tydeüjk karakter dragen, zooals die van den Volksbond tegen Drankmisbruik (3 verloven) en van de Vereeniging van M.U.Z.-personeel. Met inachtneming hiervan ware mitsdien het maximum-aantal verloven A voor wyk A (Den Oever) te bepalen op 5 en voor wijk C (Hippolytushoef) op 2. Dit standpunt wordt ook ver dedigd in een aan B. en W. gerichten brief van het Bestur der Afd. Wieringen van de Vereeniging' tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, welke brief ter kennisneming wordt overgelegd. Door een overgangsbe paling worden bestaande rechten onaangetast gelaten. B. en W. stellen daarom voor te besluiten tot vast stelling van een verordening tot bepaling van het maxi mum-aantal door hen te verleenen vergunningen en ver loven A voor sommige deelen dezer gemeente. De ver ordening van 1910 vervalt by het in werking treden daarvan. Het gunstige advies van de Gezondheidscom missie wordt overgelegd. Den heer Lub bevreemdt het dat B. en W. advies ge vraagd hebben aan de Wieringermeercommissie. Wat heeft die te maken met onze zaken. Het is een interne zaak van de gemeente Wieringen. Het advies van de Wlerlngermeercominlssie verwondert spr. ook, het aan tal bewoners ls bijnt 300, waarvan 95 pet. van christelijke en roomschkathoüeke huize en nu ligt het niet op den weg der gemeente om een drankgelegenheid te openen. De bedoeling van de drankwet Js om het aantal drank- gelegenheden te verminderen en Wieringen gaat het nu vermeerderen. Z.i. weegt het advies van de Nationale Commissie zwaarder dan dat van de directie van den Wieringermeerpolder. Spr. hoopt dat de raad zelfstandig zal handelen en het aantal van 11 meer dan genoeg zal achten. Spr. stelt daarom voor punt d van de verordening één vergunning te Slootdorp, te schrappen. De heer P. Kooy wyst er op dat de Wieringermeer wel een zelfstandige gemeente zal worden en is het dan wel gewenscht dat wy hier bepalen of er een ver gunning zal komen of niet. Het gaat zeker over het café dat men bouwt en spr. wijst erop dat als in dat gebouw vrgunning komt, de waarde zal stygen. Spr. oordeelt dat niet de timemrman dat voordeel moet heb ben. De vergunning dient te zyn voor den bewoner van het perceel. De Voorzitter wyst op het tydeiyke karakter van de toevoeging van een gedeelte van de Wieringermeer by Wieringen, de directie van den Wieringermerpolder be handelt de sociaal-economische zyde, en dat B. en W. daarom aan die directie advies hebben gevraagd, is niets merkwaardigs. De gemeente houdt de bevoegd heid, maar kan niet genoeg ingelicht zyn. Het ls louter toeval dat het eerste dorp juist gesticht is in dat ge deelte, dat aan de gemeente Wieringen voorloopig ls toegewezen. De heeren moeten zich niet vleien met de hoop dat er anders geen vergunningen ln de Wierin germeer zullen komen. Wie de eerste is die de ver gunning vraagt, komt in aanmerking en B. en W. blij ven er dan buiten of dat een timmerman of een ander ls. De heer Bosker zegt dat de burgemeester van Me- demblik zoowat overal ln betrokken wordt, als het de Wieringermeer betreft en waarom gaat dit nu juist over Wieringen? De Voorzitter zegt dat Slootdorp voor het grootste gedeelte tot Medemblik behoort. Is het U, vraagt spr. aan den heer Bosker, bekend of Medemblik ook ad vies uitbrengt over zaken bulten hare gemeente. De heer Bosker antwoordt bevestigend. Het amendement van den heer Lub om art. d. van de verordening te Schrappen, zoodat dus niet ln de verordening wordt vastgelegd, dat er te Slootdorp één vergunning zal zyn, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Tysen, Bakker en Kaan. Voorts wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, Verkoop bouwterrein. Ingevolge het daartoe door den heer S. Zomerdijk Sr. ingediend verzoek stellen B. en W. voor aan hem onder hands te verkoopen het reeds by hem ln huur zynd per ceel 5 van het bouwterrein te'Den Oever, kadastraal be kend in sectie A No. 2796, ter grootte van 168 M2. voet stoots, gelegen aan de Zuidzyde van de nieuwe straat, tegen den prys van f 3.25 per M2. en op de door B. en W. te bepalen voorwaarden. Als gebruikelijk zyn de kosten op den verkoop vallende t9n laste van den kooper. Wordt goedgevonden. De rekening 1931 van de Gezondheidscommissie met een voordeelig saldo van f 999.70 wordt goedgekeurd, de begrooting 1933 voor kennisgeving aangenomen. In den vervolge zal het vaststellen van pensioengrond slagen van ambtenaren door B. en W. geschieden en niet meer door den Raad. Verkoop van t®r onteigening aangewezen grondstrooken. By het kadaster staat de gemeente Wieringen be kend als mede-eigenares van eenige perceelen grond, welke in eigendom toebehooren aan den heer M. Min nes Hz.. Mw. A. Minnes Hd. (wed. D. Heijblok Vz.) en den heer P. Asjes Cz. Over den koopprys van deze gronden, die voor den aanleg van spoorbaan én ryksweg ter onteigening zyn aangewezen, zyn partyen het niet eens geworden, zoo als is gebleken uit de aanhangig gemaakte onteige ningsprocedure. B. en W. hebben hierover met den procureur van het rijk gecorrespondeerd, toen de ge meente by deuwaardersexploit in de zaak werd betrok ken. Genoemde procureur heeft voorgesteld, ten einde de kwestie voor zooveel de gemeente betreft af te doen, genoemde grondstrooken aan het rijk (Staatsspoorwe gen) af te staan voor een totale koopsom van f L B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, zoodat zy voor stellen tot dezen verkoop te besluiten. Deze koopsom uit te keeren aan cliënten van den procureur. Het biykt hier grond te betreffen ter groot te van 1/6 snees. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Uitbreiding Roomsrh-Kathlolieke school met een 3e lokaal Naar aanleiding van de aanvrage van het Roomsch Katholieke Kerkbestuur der parochie van den H. Hip- polytus alhier, om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor het uitbreiden van de by- zondere lagere school te Hippolytushoef met een der de lokaal, deelen B. en W. het volgende mede. Blijkens de toelichting is een derde lokaal noodig met het oog op het aantal leerlingen, 88 bedragende, waarvoor de wet 3 leerkrachten eischt. Aangezien het beschikbaar zijn van een lokaal voor ieder der leer krachten in het belang van het onderwijs wordt ge acht en deze 3 leerkrachten ook aanwezig moeten zijn, indien de ingediende wetswijziging tot stand komt, heeft het Kerkbestuur gemeend van de stich ting van een noodlokaal te moeten afzien en een per manent lokaal te moeten aanvragen. B. en W. meenen niet nader uiteen behoeven te zetten, dat tegen een permanent lokaal bij hen nog meer bezwaren bestaan dan tegen een noodlokaal, het welk bij raadsbesluit van 20 Mei jl. werd afgewe zen. Naar alle verwachting toch zal het getal leer lingen dezer school zeer spoedig dalen en een derde lokaal volstrekt overbodig zijn Het stichten van zoo'n lokaal achten zij onder de tegenwoordige onzekere omstandigheden niet minder dan een geldverspilling, waaraan zij weigeren hun medewerking te verleenen. Om deze reden stellen zij voor de gevraagde ver strekking van gelden te weigeren. Zonder discussie en zonder hoofdeiyke «temming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Geen voorschot voor woningbouw. De Vereeniging „Beter Wonen'* vraagt een voor schot van f 106.000 voor den bouw van 39 arbeiders woningen te Hippolytushoef. In een uitvoerig prae-advies wijzen B. en W. er op, dat de uitvoering der Zuiderzeewerken een groot aantal arbeiders naar Wieringen heeft doen stroo men en een groot woningtekort heeft doen ontstaan. Ook het particulier initiatief was eenigszins huive rig om dadelijk in die behoefte te voorzien, omdat het duidelijk was, dat de meesten van die nieuwe inwoners binnen enkele jaren weer zouden ver trekken. Toch was het aantal door particuliere bouwers gestichte woningen niet onbelangrijk, nl. van 1926 tot en met 1931 315 woningen, is 32 per jaar of 1 per week. Hiermede was natuurlijk het wo ningtekort niet opgeheven. B. en W. verwachten dat binnen enkele maanden het tekort zal zijn verdwe nen, ja plaats zal maken voor een overschot van woningen. Reeds zijn de eerste symptonen er, dat de Zui- derzee-arbeiders Wieringen verlaten, omdat zij in zien, dat de werkgelegenheid hier met eiken dag afneemt. Het moet het streven van het Gemeentebe stuur zijn dit vertrek met alle middelen aan te moedigen en te bevorderen, aangezien het groote overcompleet aan arbeiders hier tot onhoudbare toestanden zal aanleiding geven. De plannen van de Woningbouwvereniging om tot stichting van 39 woningen over te gaan. moeten dan ook, naar de meening van B. en W. op een débacle uitloopen. De toestand te Wieringen is toch van zoo tijdelijk en labiel karakter, dat het niet aangaat aan de hand daarvan plaatselijke woningbehoefte te bc- oordeelen en daarop plannen tot het bouwen van permanente woningen te doen baseeren. Die plannen zijn volgens B. en W. praematuur en kunnen daar om niet door hen worden gesteund. De heer P. Kooij zegt, ontsteld te hebben gestaan over het prae-advies van B. en W. Zij zijn heel ge makkelijk over da feiten heen gestapt, door alleen te wijzen op het vertrek van Zuiderzeewerkers en het debacle dat zou volgen. Spr. gelooft dat de feiten heel anders zijn en spr. had graag meerdere feiten vermeld gezien, opdat het voor- en nadeel eens had kunnen besproken worden. Want zonder de leden nu voor minderwaardig uit te maken, als men leest van een voorschot van f 106.000. dan zullen de meeste niet begrijpen, hoe men er aan komt om zulk een be drag te vragen. Spr. wijst nu op den woningtoestand op Wieringen, waar 383 onbelastbare woningen zijn, 1380 belastbare en daarbij nog oen paar honderd keten, vele zonder slaapgelegenheid en met huren van f2.50 tot f5 per week. De gemeente is altijd zeer gemakkelijk over de woningwet heen geloopen en dat spr. nooit op verandering heeft aangedrongen, was omdat men al blij was als de menschen onder dak hadden. Wel zijn er 315 woningen gebouwd, doch hoeveel worden er daarvan verhuurd, het zijn bijna allen eigen woningen. Wat het vertrek van de Zuiderzeewerkers betreft, wijst spr. op het gerucht, dat woningen van de M.U.Z. door de genie zullen worden betrokken, dat spoorwegpersoneel hier zal komen en dat ook voor de Wieringermeer menschen hier zullen komen wonen. Wat het plan van f 106.000 betreft, de aflossing is bij de wet geregeld, voor de woningen in 50 jaar, voor den grond in 70 jaar en de gemeente blijft alleen borg. Van de 383 onbelast bare woningen en de paar honderd keten wordt thans geen cent personeele belasting ontvangen en als tot bouw van woningen wordt overgegaan zal dat Eer woning f20 aan grond- en personeele belasting eteekenen. Spr. heeft gehoord hoe thans nog een exploitant bezig is grond voor den bouw van wonin gen aan te koopen. De gemeente Medemblik doet alles om de menschen tot zich te trekken, de gemeente Wieringen echter acht het niet van belang. Ook de middenstand zal er voordeel van hebben als tot bouw wordW overgegaan, want de bewoners zullen toch wat besteden. Er wordt ons in de schoenen ge schoven, dat een onzer leden een huisjesmelker is. Spr. zal daar niet diep op ingaan, maar de leden der andere fracties moesten het. dan op prijs stellen, dat wij verbetering in den woningtoestand wenschen te brengen en den huisjesmelkers de wind uit de zeilen willen nemen. Spr. blijft van meening, dat het bou wen van woningen noodig is en rendabel zal zijn, ja dat de gemeente er geen schade maar voordeel van zal hebben. De heer Oden heeft nog niets gemerkt van de symptomen, die in het prae-advies door B. en W. worden genoemd, doch dat er in tegendeel nog da gelijks aanvragen om woningen inkomen. Spr. is ook vertegenwoordiger van een woningexploitante te Den Helder, maar als zoodanig is spr. nog niets van overproductie gebleken. De heer Kaan zegt, dat het betoog van den heer P. Kooij in theorie heel goed mogelijk is, maar de werkzaamheden gaan achteruit, de loonen worden misschien nog lager en hoe moeten de bewoners dan aan hun verplichtingen voldoen? De heer P. Kooij zegt, dat de loonen slecht mogen zijn, maar daar houden de verhuurders geen reke ning mee. En deze woningen zullen een huur van f 4.— doen. De heer Kaan: Dat is niet laag voor een arbeider. De heer P. Kooij zegt van niet hoog voor zulke woningen. Niet één particulier zal voor dat bedrag kunnen bouwen. De heer Tijsen wijst er op dat de arbeiders die hier blijven, niet in hun levensonderhoud zullen kun nen voorzien. De gemeente moet geen gelegenheid maken, dat de menschen hier blijven. Spr. ziet het donker in. De heer P. Kooij zegt, dat er wel andere armoedige plaatsen zijn, waar ook wordt gebouwd en waar sei zoenarbeiders zijn. Spr. zegt dat er verschillende lichtpuntjes zijn, die spr. straks al heeft genoemd. 39 Woningen heteekent geen overcompleet, er staan er wel 100 tegenover die afgekeurd dienen te wor den. De heer Tijsen erkent dit laatste, maar de men schen zullen hier geen brood hebben. In de Wierin germeer zullen wel voldoende woningen gebouwd worden, die menschen zullen hier niet komen wo nen. De heer P. Kooij vraagt hoe dan gehuchten als Van Ewijcksluis zijn ontstaan. Overal, ook in Anna Pau- lowna, is woningbouw. De heer Kaan raadt aan Anna Paulowna maar niet als voorbeeld te noemen, want dat hebben we dezer Hagen kunnen lezen. De heer P. Kooij zegt, dat dit doelt op „Cérès", maar men mag blij zijn dat we hier geen bloembol lenteelt hebben, want dan zouden wij er anders van lusten. De Voorzitter zegt, dat waar hier duizenden ar beiders naar toe kwamen, het niet anders kon of de toestand liet te wenschen over. Spr. is vanmiddag ge schrokken van de mededeeling dat er menschen hier blijven wonen. Maar om nu voor die menschen wo ningen te bouwen, zou spr. ontraden. Trouwens 39 is dan nog maar een druppel in een emmer. Ook Medemblik wil die menschen liever niet hebben. Het is te betreuren dat de woningbouwvereeniging niet een jaar of zes eerder met dit plan is gekomen. Nu zou spr. het beter vinden dat 1 of 2 jaar werd ge wacht, om te zien hoe de toestand zich zal ontwikke len. Er is spr. verteld, dat de M.U.Z. straks 40 wonin gen op de markt zal gooien, aan de Dijkstraat staan al een paar woningen leeg en binnen 2 maanden zullen er meerdere volgen. Zooals de toestand zich thans laat aanzien, zal het Rijk niet direct willen steunen. De heer P. Kooij is niet bang dat de woningen leeg komen. Als nog een jaar wordt gewacht, heet het dat het bouwen aan het particulier initiatief wordt over gelaten en zullen de hooge huren blijven. Een bouw- exploitant is op 't oogenblik bezig om een hoop grond aan te koopen; die is dus niet zoo bang. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Lub, Oden en P. Kooij. Geldelijke tegemoetkoming voor school bezoek. Daar de aanvrage van T. Terwisscha van Scheltin- ga alhier om tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken van zijn kind van de bijzondere lagere school van het Roomsch Katholiek Kerkbe stuur der parochie van den H. Hippolytus te Hippo lytushoef. in overeenstemming is met de wettelijke bepalingen, stellen B. en W. voor de aanvrage in te willigen. Aldus wordt besloten. De Pompsteeg voor motorverkeer openge steld. Den Iaatsten tijd wordt, blijkbaar door toeneming van de bebouwing aldaar, meer dan vroeger onthef fing gevraagd van het verbod tot het berijden van de Pompsteeg te Hippolytushoef met motorrijtuigen of rijwielen. Van dit verbod blijken dus nogal bezwa ren te worden ondervonden. B. en W. achten het daarom beter het desbetreffen de voorschrift in te trekken, ook omdat zij meenen, dat het gevaar van het berijden van deze steeg niet groot is. Mitsdien stellen zij voor daartoe te besluiten. Aldus wordt besloten. De heer Oden wil bij dit punt meteen het verbod ta.v. den Mekkerstuinweg bespreken, maar de Voor zitter zegt, dat dit bij de rondvraag kan geschieden. De rondvraag. De heer Lub zegt dat aan het verlengde van de Pompsteeg nogal wordt gebouwd, n.1. 2 huizen en no. 3 en 4 zijn op komst. Sor. zou de Pompsteeg waar mogelijk verbreed willen zien en dan doortrekken tot aan het viervoetspad, zoodat een mooie verbinding wordt verkregen met den Slingerweg. De heer Kaan dacht dat dit dan wel automatisch in orde kwam, en anders zou de gemeente land van Mosterd moeten aanknopen. De Voorzitter verwacht dat er wel rechthoekige we gen op zullen komen, zoodat deze weg geen secun daire weg zal blijven. De heer Oden vraagt of B. en W. er dan hun aan dacht op gevestigd houden, opdat de huizen niet te dicht op elkaar komen. Een rooilijn dient bepaald te worden. De Voorzitter meent dat het Viervoetspad niet aan de gemeente behoort, doch de heer Bosker zegt van eD heer Bakker vraagt of het uitbreidingsplan niet voor dergelijke dingen zorgt. De Voorzitter zegt dat dit plan zich bij den ver anderden toestand moet aanpnsen. De heer P. Kooij grijpt deze gelegenheid aan om nog eens te informeere i naar het vaststellen van een rooilijn. Twee jaar geleden heeft spr. daar al op aan gedrongen. De Voorzitter ze et dat de heer Kooij nog niet aan de beurt is. De heer Lub hoopt dat B. en W. in de volgende ver gadering prae-advies zullen uitbrengen. De onrendabele gebieden voor de water leiding. De heer Lub vraagt verder naar het rapport over aansluiting aan de waterleidin - van onrendabele ge bieden, met name de Hooee Elft en de Lage Haukes. De nood is daar zeer hoog en spr. deelt mede hoe ie mand achter uit het land een emmertje water haalde, meer modder dan v 'ater, wat gebruikt moest worden voor wasch, koken en om te irinken.^ Spr. heeft ge hoord dat de menschen nogal wat voor de aanslui ting moesten betalen en sj.r. hoorde van den een f43, den ander f37, ongeacht dan de bijdrage door de gemeente van f21. Den Voorzitter is van deze kosten nog niets bekend. Spr. zal nog eens by het P.W.B. naar het rapport in- formeeren. De Mekkenstuinweg. De heer Oden bepleit nog eens het verbod om met motorrijtuigen en rijwielen in den Mekkenstuinweg te rijden, op te heffen. Er zyn heel wat slachtoffers door processen-verbaal gevallen en spr. vindt het verbod zeer lastig voor de arbeiders, die per fiets naar hun werk gaan. De Voorzitter zegt hoe hy gisteravond nog byna werd aangereden door Iemand die het verbod overtrad. Dat Illustreert het gevaar. Het resultaat van de bespreking is, dat alleen voor rijwielen het verbod wordt opgeheven, voor motorrij tuigen blijft het bestaan. En nogmaals wordt de wen* schelijkheid naar voren gebracht dat de bocht daar verbeterd wordt, doch met den eigenaar van de hoo rnen enz. is niet gemakkeiyk tot een oplossing: te komen Het gevaar in d/e badplaats te Haukfw. De heer Oden herinnert aan het ongeluk dat byna zou hebben plaats gehad in de badplaats aan de Hau kes. toen een paar dames zich tever in 't water bega ven. Spr. geeft in overweging met een bord aan te go- ven waar de gevaariyke plaats zich bevindt. De heer Kaan zegt dat dit met paaltjes wordt aan gegeven, doch de heer Oden wil dit door een bord aan geduid zien. De heer M. Kooy vindt het beter dat de gemeente- bemoeiingen zich tot de dorpen bepalen en zich niet tot de badplaatsen uitstrekken. Straks is er al een uur over den Mekkenstuinweg gesproken en de zaak weer ondersteboven gegooid. Spr. vindt de toestand te Do Haukes voldoende. De Voorzitter zegt dat t« Anna Paulowna met lynen het verschil van diepte wordt aangegeven, maar toch moet de badmeester nog steeds waarschuwen. Maar er zal oen bord geplaatst worden. De heer P. Kooy vraagt of niet is besloten het hek voor het raadhuis achteruit te plaatsen. Do Voorzitter zegt dat met den heer Bruul overleg zou worden gepleegd. Deze zal nu vlakbij een woning bouwen. Over stagnatie in het verkeer heeft spr. zelden gehoord. Het overleg zal alsnog plaats vinden. De heer M. Kooij bepleit het aanbrengen van een lantaarn waar de oude vuurbaken heeft gestaan. Dis plaats ls nog noodlger dan by Van Oppen. B. en W. zullen een onderzoek instellen. De beer Bakker vraagt voorziening aan den Oostkant van het schoolplein te Oosterland, waar tegels verzak ken. Hierna volgt sluiting. WIERINOERWA'ARTJ De heer Theo Straatsburg, brievenbesteller alhier, wordt tegen 10 September a.s. overgeplaatst naar Utrecht, zoodat voortaan twee bestellers het zullen moeten redden. SINT P'ANC RAS GEMEENTE SINT PANCRAS. Burgerlyke stand gedurende de maand Aug. 1932- Geboren: Maria, dochter van Jan Westerweel en Jo- hanna Kasse; Pleter Frans, zoon van Jan Wagenaar en Geertje Zeeman. Gehuwd: Geene. Overleden: Anthonle Kroonenburg, 79 jaren, echtgen. van Heiltje Alblas. Ingekomen personen: Klaas Barten en gezin van New York. Vertrokken personen: Trijntje Brevé, dienstb. naaj» Apeldoorn. WINKET} GEMEENTE WINKEL. Burgerlyke stand gedurende de maand Aug. 1932. Geboren: Marlche Margaretha, dochter van Petrus Josephus Nicolaas van Vegten en Hendrika Vader; Tannetje, dochter van Matthijs Jacob Weststrate en Trijntje Portegijs; Ariejan, zoon van Jacob Pater en Marie Karmelk: Jan, zoon van Roelof Schreur en Geer tje Byl; Wllhelmina, dochter van Jan van Belols en Anna Jozina Tiersen; Annle Gré, dochter van Jan Veth- man en Neeltje Visser. Gehuwd: Geen. Overleden: Jan Fynheer. 77 jaar, echtgenoote va* Jenneke Pennekaanp; Jan Groet, 78 jaar, echtgenoot va* Fietertje Pater.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15