Raad Callantsoog. De nood der bollenkweekers. Het steunregelingsplan van Sassenheira verworpen. Oranjefeest te Den Oever. Ook te Wicringen is het Oranjefeest op Koninginne- verjaardag gevierd. Het bestuur der bijzondere school te Den Oever had een feestavond georgani seerd in het Christelijk Tehuis aldaar, terwijl reeds in den morgen de kinderen dei school door ver schillende spelen op aangename wijze waren bezig gehouden. Wat betreft den feestavond kan vooropgesteld worden, dat deze voortreffelijk is geslaagd. De zaal bood, dank zij de goede zorgen van den heer Kieft en zijn gezin een fleurig aanzien, wat reeds direct feestelijk stemde. De opkomst van het publiek, ieder een was hartelijk welkom, was ook zeer groot. Niet alleen uit Den Oever waren bezoekers gekomen, doch ook de daar buiten wonende Wieringers hebben door hun opkomst blijk gegeven van hun belangstelling. Zooals gebruikelijk, werd deze avond ingeleid met het gemeenschappelijk zingen van twee couplet ten van Wilhelmus van Nassouwe, welke staan de werden uitgevoerd. Hierna ging de voorzitter, de heer Robbers, voor in gebed, waarna een aanvang ge maakt werd me de afwikkeling van het programma, dat voldoende afwisseling bood door zang, muziek en voordrachten. Medewerking was verkregen van het gemengd koor „Land in Zicht", de dames Kieft en Schuiff en den lieer Eendenbak. Natuurlijk bracht de voorzitter in zijn openings woord allereerst hulde aan Hare Majesteit de Ko ningin. Waar deze echter zelf niet aanwezig was, stelde de heer Robbers voor. om een andere in Haar Naam tot Koningin van den avond uit te roepen. Daar het nieuwe schoolhoofd, de heer Steenbergen, met zijn echtgenoote aanwezig was, vond de heer -Robbers het vanzelfsprekend dat mevrouw Steen bergen de Koningin van den avond zou zijn, welk voorstel met applaus werd begroet. De eigenlijke feestrede werd uitgesproken door den heer Deen. Het zou ons te ver voeren de geheele rede van den heer Deen hier weer te geven,en volstaan we dus met enkele woorden. Voornamelijk bracht de spreker twee begrippen naar voren, welke in den tegenwoordigen tijd voor zeer velen wanbegrippen zijn geworden, nl. Vaderlandsliefde en Vorstendom. Wanneer echter blijkt, dat b.v. bij een internationa len voetbalwedstrijd Nederland-België, het den Ne derlanders toch aan het hart gaat, dat hun spelers 'verliezen, dan is het, aldus de heer Deen, met de af zwering van het begrip Vaderlandsliefde nog zoo heel erg niet gesteld. Wat betreft het begrip Vorsten dom, vroeg de heer Deen zich af, of degenen, die deze instelling wilden vernietigen, wel wisten, wie ze 'ingesteld had en zoo neen, of deze personen dan wel ,lhet recht hadden, haar te vernietigen. Zoolang als liet menschdora bestaat, aldus spreker, zoolang zijn er koningen geweest. Men heeft dus te doen met een instelling Gods en zoo men deze wil vernietigen, is dat een teeken, dat men zich van God afkeert Daarom, zoo eindigde de heer Deen, ,eert God en gij zult uw vaderland en uw Vorstin eeren." De rede van den heer Deen is door de talrijke aan wezigen met gespannen aandacht gevolgd, welke 6panning zich aan het slot ontketende in een krach tig applaus. Na de rede van den heer Deen was het woord of beter gezegd de zang aan het gemengd koor „Land in Zicht", onder leiding van den heer Juisting. Over de prestaties van het koor „Land in Zicht" onder lei ding van den heer Juisting kan gezegd worden, dat een aanmerkelijke vooruitgang getoond werd. Er is over het algemeen flink gerepeteerd en de koorleden, waarbij wij thans ook verschillende nieuwe gezich ten opmerkten, hebben zich reeds goed aangepast aai> de opvattingen van hun nieuwen dirigent. Al de •liederen in het kort te bespreken, zou ons te ver voe ren. Enkele détails mogen hier echter niet onver meld blijven. Zoo kunnen wij b.v. opmerken, dat het flied „Middernacht" thans veel beter gezongen is dan op de vorige uitvoering. Het weergeven van het [[klokgelui „Bim-Bam" was thans veel gelijker van inzet en vooral ook van ophouden. Bij de vorige [uitvoering in Mei jh werd over het algemeen nogal /vlak gezongen, er was weinig verschil merkbaar, •zoowel wat tempo, als wat sterktegraad betreft; nu was de nuanceering veel beter. Ter afwisseling van den zang was er in de eerste «laats een voordracht van den heer Eendenbak, geti teld „Een perfect middel om op reis in den trein (te slapen." De typeering van de burgerjuffrouw was Ekostelijk, waarvoor den voordrager allen lof toe- jkomt. Na het gesproken woord kwam nu de absolute mu- ek tot uiting in een „Duet Marciale" van Gils, voor jwee violen met orgelbegeleiding. Dit stuk werd op [verdienstelijke wijze uitgevoerd door de beide dames tieft, terwijl de heer Robbers, de orgelpartij op zich enomen had. Nadat nu het koor zich wederom in drie liederen ad laten hooren, werd een collecte gehouden, waar aan de opbrengst moest dienen om de gemaakte kos ten te dekken. Over de opbrengst, welke ruim 26 lulden bedroeg, was het bestuur natuurlijk meer Man tevreden. f Van de pauze hebben velen gebruik gemaakt, van \de geboden gelegenheid om nader kennis te maken inet den heer Steenbergen en zijn vrouw In de pauze (zongen de kinderen onder orgelbegeleiding van den fieer Juisting en zorgde Jelle Bais voor de dorstige Stelen. Na de pauze gaf de heer Robbers den voorzitters hamer over aan den heer Franck, die voorstelde om dit tweede gedeelte van den avond aan te vangen met bet zingen van eenige oud-Hollandsche liederen. Vervolgens zong het koor nog twee liederen, en daarna was het woord aan mej. Schuiff, die de twee de voordracht van den avoncj op zich genomen had. Deze voordracht was getiteld: „Van eene oude tante, haar hondjes Titi, Toto en booze Bennie". Het mag gezegd dat de uitbeelding van het geheel voortreffe lijk was, waarvoor Mej. Schuiff hartelijk werd toege juicht. Nadat nu nog gemeenschappelijk eenige oud- Hollandsche liederen gezongen werden, was men gekomen aan het einde van dezen gedenkwaardigen 'avond. De heer Franck dankte allen, die tot het wel slagen hadden medegewerkt, en sprak bovendien tten wensch uit, dat nog velen zich bij het koor ■„Land in Zicht" mochten aansluiten. Na het dank gebed en den slotzang behoorde dit Oranjefeest we der tot het verleden. De raad der gemeente was tegen Vrijdag 2 dezer bij eengeroepen om 9.30 uur v.m. Om ruim 10 uur kon de voorzitter de vergadering pas openen, daar toen de meerderheid der leden aanwezig was. Voorzitter-secretaris, Mr. D. Breebaart, burgemeester. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren Kruisveld, •Kruit en Weij. Na opening worden de notulen der laatst gehouden ^vergadering zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Lj Stort- en weidegronden. V Volgt een mededeeling betreffende verzoek om reduc tie van pacht voor de stort- en weidegronden langs het Noordhollandsch Kanaal Voorzitter deelt jn verband hiermee 't volgende mede. In een vorige vergadering was een adres ingekomen, ;van de huurders van stort- en weidegronden in de ge meente, Inhoudende het verzoek om reductie te willen l'verleenen op de pachtprijzen van 25 pet. Dit adres is jter kennis gebracht van den minister, die echter geen (termen aanwezig acht, om vermindering op de pacht prijzen toegepast te zien, aangezien in 't jaar 1931 een winst was gemaakt op deze gronden door onderverhuur. Een nieuw schrijven is, met uitvoerige toelichting we derom fl-a-n Zijne Excellentie gezonden, maar hierop is nog geen antwoprd ontvangen. Hierop dient men dus te wachten. De heer Jlmmink spreekt de hoop uit, dat het bedoel de adres inderdaad den minister zal bereiken. Maar al te vaak worden andere geluiden gehoord in verband met toegezonden verzoeken en adressen. Ingekomen stukken en verslagen. Ingekomen zijn de navolgende stukken en verslagen. De heer P. ten Boekei zond een verzoek in, om vrijge steld te mogen worden van de betaling van hondenbe lasting, daar hij werkloos is en de tijden slecht zijn. Dit verzoek is nog niet In B. en W. behandeld, wes halve 't dient te worden aangehouden. Wel wil de voor zitter er even op wijzen, dat 't een zonderling verzoek is. 't Zal niet aangaan ieder werklooze die een hond er op na houdt, vrij te stellen van belastingbetaling. De heer Jlmmink is 't hier volkomen mee eens. Als 't een plezierhondje is gaat 't heelemaal niet op. Dit verzoek wordt voor praeadvies in handen van B. en W. gesteld. Voorts is ingekomen een adres van de afd. Callantsoog van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Bedoelde afdeeling verzoekt een subsidie voor 't jaar 1933. B. en W. stellen voor dit ver zoek bij de begrooting in behandeling te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Van Scheijen zond een dankbetuiging aan den raad in voor de hem verleende subsidie groot f 200, voor zijn autobusdienstbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen Van den inspecteur der belastingen is bericht ingeko men. dat de raming der opcenten op de gemeentefonds belasting voor 1931—1932 is gesteld op f 1000 en voor de vermogensbelasting op f 3S0. Goedgekeurd is door Ged. Staten de wijziging der be grooting dienstjaar 1932. Koninklijke goedkeuring werd verleend op de verorde ning op vergunings- en verlofsrecht. Voor kennisgeving werd aangenomen het ingezonden verslag van den Vleeschkeuringsdienst kring Barsinger- horn. Verslagen van de vereen, tot bevordering van de be langen der rijpere jeugd, van de Ned. vereen, voor vak- onderricht, van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Noord Holland en een brochure over verkeersproble men in Nederland, zullen by de leden van den raad circuleeren. Over maximum snelheid. Ingekomen is een adres betreffende maximum snelheid voor motorrijtuigen te Kolksluis, geteekend door een 15- tal bewoners van daar. In dit adres wordt, wijzende op de gevaarlijke punten en op de vele ongelukken, die daar zijn en geschieden, verzocht «»en maximum snel heid te stellen, waardoor dan een einde zal zijn gemaakt aan 't hard en woest rijden daar. Voorzitter deelt mede, dat de gemeent^ alleen een maximum-snelheid mag vaststellen in de bebouwde kom, maar niet op buitenwegen. Waar de Kolkssluis niet voor bebouwde kom in aanmerking komt, is hier niets aan te doen. De heer Jlmmink drukt hier zijn spijt over uit. t Is daar zeer gevaarlijk en goed uitzioht is er niet. De woeste rijders, stuiven zoo over den dijk. zonder zich af te vragen of de veiligheid wel voldoende is gewaarborgd. Voorzitter stelt voor dat de raad zich tot A.N.W.B. of rijk wenden zal, die dan zeker maatregelen zal ne men. Met algemeene Instemming wordt besloten den A.N.- W.B. hierover een verzoek in te zenden. De hondenbelasting. Hierna volgt de vaststelling van een suppletoir kohier van de hondenbelasting, dienst 1932. B. en W. stellen voor, dit kohier vast ta stellen op f 27.50. Aldus wordt besloten. Een gewijzigde verordening. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verorde ning. regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. Waar dit geen verande ringen brengt in de strekking van deze verordening, maar uitsluitend de redactie betreft, wordt deze op nieuw vastgesteld ,met inachtgeneming der gegeven wij zigingen. Verhuur bouwgrond. B. en W. doen den raad het voorstel tot verhuur van drie perceelen bouwgrond voor zomerwoningen aan den heer M ,C. Tuinman te Schagen met Ingang van 1 Januari 1933 op de vastgestelde voorwaarden. Aan huur zal dit per jaar een opbrengst geven van f 37 per jaar. Allen verklaren zich voor verhuring, terwijl de heer Jimmink opmerkt, dat 't zoo den goeden kant opgaat. Voorzitter kan nog mededeelen, dat op een perceel (8) een rookerij staat, die wat uiterlijk aanzien betreft, niet fraai is te noemen. De eigenaars hebben toegezegd dit te zullen verbeteren. Van 't rooken zullen de omliggen de huisjes, absoluut geen last hebben. De gemeenterekening 193L Hierna volgt de voorloopige vaststelling van de ge meenterekening dienst 1931. Bij monde van den heer Van Diepen deelt de com missie mede. dat alles in volmaakte orde is bevonden en dat de commissie tot voorloopige vaststelling wèl kan adviseeren. Voor den gewonen dienst zijn de inkomsten f 51447.58, uitgaven f 49791.13, batig saldo f 1656.45. De kapitale dienst ontvangsten f 14869.35, uitgaven f 14808.76, batig saldo f 60.59. Voorzitter dankt de commissie voor haar moeite en accuratesse. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de gemeenterekening 1931 voorloopig vastgesteld met alg. stemmen. Rekening Algemeen Armbestuur. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Arm bestuur, dienst 1931. Deze rekening geeft aan in ont vangst f 8362.33, uitgaven f 8893.94Va, nadeellg saldo f 531.61%. Overeenkomstig 't voorstel der commissie, belast met 't nazien van de rekening, wordt ook deze, zijnde in volkomen orde, goedgekeuerd. BegTooting Vleeschkeuringsdienst, Aan de orde komt nu de behandeling van de begroo ting van den Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhom voor den dienst 1933. Alle raadsleden hebben de begrooting ter inzage ge had. Niemand verlangt er hier nog 't woord over, zoo dat dit rapport voor kennisgeving wordt aangenomen. Gemeentebegrootlng dienst 1933. Volgt de aanbieding van de gemeentebegrootlng voor den dienst 1933, door B. en W. aan den raad. Deze begrooting vermeldt de volgende cijfers. Voor den gewonen dienst zijn de Inkomsten gesteld op f 72491.16, met overeenkomstige uitgaven. De kapi- taaldienst geeft aan Jn ontvangsten en uitgaven f 10060.90, terwijl voor de post onvoorzien staat genoteerd f 853.93. Voorzitter deelt mede dat de begrooting sluitend ge maakt kon worden door de opcenten op grondbelasting te stellen van 6080, voor de gemeentefondsbelasting van 4080. 't Is wel geen rooskleurig beeld, maar op deze wijze zal de gemeente in staat zijn zich zelf te bedruipen. Voor uitkeering aan werkloozen is twee maal zooveel uitgetrokken als ln 1932. Waar dit agendapunt nog ln de commissie voor sa menstelling zal komen wordt het met Inachtneming van deze mededeelingen van den voorzitter, voor kennisge ving aangenomen. Begrooting Alg. Armbestuur. Aangeboden wordt vervolgens de begrooting van het Armbestuur voor den dienst 1932. ln ontvangsten en uitgaven gesteld op f 3540. In de commissie tot vaststel ling en onderzoek worden alle raadsleden benoemd, uit gezonderd de beide wethouders. Vervolgens doen B. en W. het voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening op de heffing van op centen op de grondbelasting met bijbehoorende invor deringsverordening. Geheven zullen worden op de be bouwde eigendommen 80 opcenten, op onbebouwde 20 opcenten in 't dienstjaar 1933. Hoewel ongaarne, moesten B. en W. met dit voorstel tot verhooging komen, door de tijdsomstandigheden. Allen vereenigen zich met 't voorstel van B. en W. en wordt de gewijzigde verordening aangenomen. Rondvraag. De heer de Vries zou gaarne zien dat ten spoedigst® met de verbetering van den Nieuwen weg werd aange vangen. Deze weg verkeert in verschrikkelijken staat. Voorzitter deelt mede, dat de noodige materialen zijn gearriveerd en dat nu spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de verbeteringen. Hierna volgt sluiting. MET 230 TEGEN 71 STEMMEN. Geen inperking van de bollencultnur. In het Krelagehuis te Haarlem, werd Donderdag middag onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, welke was bijeengeroepen ter bespre king van het voorstel van de afdeeling Sassenheim, ter saneering van het bloembollenvak door bestrij ding van de overproductie en het tegengaan van dit kwaad in de toekomst, met daaraan verbonden een regeling tot steun in de onmiddellijke behoeften van noodlijdende kweekers. Deze vergadering was belegd teneinde de leden der vereeniging in de gelegenheid te stellen zich daar over uit te spreken en op die wijze althans eenige aanwijzing te verkrijgen over het oordeel van eenige duizenden vakgenooten over de dóór Sassenheim voorgestelde regeling. Het plan-Sassenheim komt op het volgende neer: Bij de regeering wordt aangedrongen op het uit vaardigen van een crisis-steunwet, waarvan de uit voering wordt opgedragen aan een groote commissie, door de regeering te benoemen uit voordrachten, op gemaakt door de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap en den Bond van Bloembollenhandelaren. Een bedrag van maximum Zy2 millioen gulden wordt als rentelooze leening bij de regeerin? aange vraagd, ter bestrijding der overproductie, teneinde elkeen in de gelegenheid te stellen een zeker gedeelte van de door hem in Nederland gekweekte tulpen, narcissen en hyacinthen, tegen nader te bepalen prijs in te leveren voor vernietiging. De kosten aan de inlevering verbonden worden be streden door den verkoop der ingeleverde bollen voor veevoeder of industrieele doeleinden en/of een omslag van 1 cent per vierkante roede, of van één procent van de uit te keeren steungelden. De geleende gelden worden terugbetaald in 4 5 jaar door een omslag te heffen van tien cents per vierk. roede van alle in Nederland gekweekte tulpen, hyacinthen en narcissen, voor het eerst te heffen in 1934. Teneinde een juiste heffing mogelijk te maken, moet registratie plaats vinden van alle in Nederland gekweekte bloembollen, naar nader vast te stellen re gelen. De inning der heffingen zal moeten geschieden door de regeering. Ter voorkoming en/of bestrijding van eventueele overproductie van bloembollen in volgende jaren, zal door deze wet elk, die in Nederland tulpen, hyacin then en narcissen wil planten, verplicht worden, voor af een zekere hoeveelheic van het artikel, dat hij wil planten, in te leveren voor vernietiging zonder daar voor vergoeding te ontvangen. Of een overproductie bestaat zal de commissie voornoemd hebben uit te maken. De bollen, welke worden ingeleverd, moeten in Ne derland zijn gekweekt en van ziekten vrij zijn. Personen, die gedurende den tijd, dat deze crisis- steunwet van kracht is, met het kweeken van de hierin genoemde soorten bloembollen willen beginnen of hun kweekerij willen uitbreiden, zullen voor dat beginnen of die uitbreiding eerst vergunning verkrij gen, wanneer door hen zooveel is bijgedragen aan om slag en inlevering, als vanaf de inwerkingtreding de zer wet door anderen is gedaan. De duur der wet wordt gesteld op 5 jaar: 19321936. Mochten de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven, dan kan de commissie tusschentijds intrekking vragen. De finantieele verplichting tegenover de re geering zal blijven bestaan, zoolang de leening niet is afgelost. Landbouwers en grove-tuinbouwers. die tot in standhouding van hun bedrijf reeds steun van de legeering ontvangen, en tot nog toe geen bloembol len voor eigen of anderer rekening gekweekt hebben, mogen biermede niet beginnen. Verschillende zaken, welke door het in werking stellen eener crisisstcunwet om voorziening vragen, zullen bij algemeene maatregel van bestuur geregeld worden. De meening van het hoofdbestuur. Zooals uit het praeadvies van het hoofdbestuur is gebleken, heeft dit gemeend zich van het ontwerpen of steunen van plannen van de strekking van het voorstel-Sassenheim te moeten onthouden,. In het begin van het jaar is een plan tot inkrimping aan de orde gesteld. Toen hierover een bespreking werd ge houden in een bijeenkomst van voorzitter en andere vertegenwoordigers der afdeelingen, bleek daar aller minst algemeene instemming met deze plannen te bestaan, zoodat pogingen om langs wettelijken weg deze inkrimpingsplannen te verwezenlijken moesten worden opgegeven. Het is niet mogelijk een volko men juist beeld te krijgen van de meening van het geheele vak. want van de ongeveer 10.000 bloembol- Jenkweekors in Nederland, rijn er ongeveer 6000 bli vere'enigingen aangesloten en alleen deze laatste kunnen zich door middel van hun organisaties uiten. Het hoofdbestuur heeft gemeend het voorstel een eerlijke kans te moeten geven, afgezien van de mee ning, die het hoofdbestuur, dat in zijn raidden zoo wel voorstanders als tegenstanders telt, zelf over dit voorstel koestert. De discussies. Bij den aanvang van de vergadering deelde de se cretaris mede, dat een motie was binnengekomen van het Hollandsch Bloenibollenkweekersgenoot- schap, waarin sympathie met het voorstel-Sassen heim werd betuigd en .waarin op samenwerking werd aangedrongen. Daarop kregen de afdeelingen gelegenheid hun meening kenbaar te maken. De afdeeling Haarlem gaf haar bevreemding over het voorstel te kennen. Haarlem wilde weten, hoe de gezamenlijke bollenkweekers over dit plan denken. Eventueele maatregelen zullen van alle kweekers tezamen moeten uitgaan Hoewel de afdee ling niet geheel afwijzend tegenover het voorstel staat, achtte zij intrekking toch gewenscht. Het zou dan mogelijk zijn in den a.s. winter opnieuw te on derbandelen. De afdeeling S c h o t e n-V elzen was van mee- ning, dat teeltbeperking in de toekomst in de practijk" onuitvoerbaar zal blijken. Met het eerste gedeelte van het voorstel kon zij zich vereenigen. Zij verzocht het hoofdbestuur dit over te nemen en het op een vol gende vergadering te behandelen. De afdeeling Lisse heeft het voorstel met 2/3 meerderheid aangenomen. Zij drong aan op aanvaar ding van het plan, dat vele goede zijden heeft, hoe veel critiek men ook zou mogen hebben. Verwerping zal het begin van het einde beteekenen. De afdeeling W e s 11 a n d was van meening, dat de Vereeniging niet de bevoegdheid heeft bij de re geering om steun aan te kloppen, omdat zij niet alle kweekers vertegenwoordigt. Voorts moet rekening worden gehouden met het feit, dat ons land geen monopolie meer heeft van de bloembollenteelt. De productie is van te voren nooit te voorzien, zoodat teeltbeperking heel moeilijk zal rijn. Tevens is ad ministratieve rompslomp te vreezen. Ook in de terug betaling van den steun zag zij een nadeel. De afdee ling wees het voorstel, daarom af. Er is slechts één weg: verruiming van het afzetgebied Eventueel zou zij zich uitspreken voor vrijwillige inkrimping. De afdeeling Hillegom vond het eigenlijk nor maal, dat het vak in den put zit. De moeilijkheden zijn immers een gevolg van de wereldcrisis. De af deeling is tegen elke steunregeling. Laat ieder op ruimen, wat hij denkt, dat niet kan worden ver plant. De afdeeling Voorhout plaatste zich achter hel plan. Evenzoo de afdeeling Wij den es. Deze sprak als haar overtuiging uit. dat gekomen moet worden tot planmatige productie. De afdeelingen Texel en Andijk zullen tegen het voorstel stemmen. Ook Oegstgeest was tegen het voorstel gekant. Er zou groot nadeel ontstaan indien steun werd ge geven na inlevering der bollen, omdat er door een aantal kweekers reeds veel is vernietigd. Warmond is eveneens tegen het voorstel, Voor den kleinen, kweeker is er weinig meer te redden. De heer Zonneveld, sprekende namens de Ver eeniging „De Narcis", zeide dat de toestand hopeloos is. Ondanks de overproductie is men toch maar meer narcissen gaan planten. Het bestuur was voor opruiming en regeeringssteun, kon echter de andere punten van het voorstel niet aanvaarden. De heer W a r n a a r, sprekende namens de af deeling Sassenheim, betreurde het, dat het Hoofdbestuur zelf deze zaak niet aan de orde heeft gesteld. Over de diagnose van de kwaal is men het eens: Er is te veel. Een ander middel dan productiebeper king is er niet, O.m. is opgemerkt, dat het plan te duur zou zijn en administratieve rompslomp zou te weeg brengen. Spr. wees in dit verband op de steun regeling voor de melkveehouders, welke zeer eenvou dig is. Terugbetaling in den vorm van belasting kan nooit een bezwaar zijn. Wij moeten niet te gauw schrikken voor het woord belasting en ook eens den ken, wat wij voor die belasting ontvangen. Prijsregelend optreden in het buitenland noemde spr. een onmogelijkheid. Wel kan er bij de regeering cn den Plantenziektenkundigen dienst op worden aangedrongen, dat geimporteerde bollen 100 vol doen aan de eischen, gesteld ten opzichte van de ziektekiemen. Sommigen zijn de meening toegedaan, aldus de heer Warnaar, dat uitzieken het beste middel is tot herstel van de crisis. Bij een gewone crisis zou dit inderdaad het geval zijn. Deze crisis is echter abnor maal, derhalve dienen ingrijpende maatregelen wor den genomen. Spr. kon zich met de critiek op het voorstel niet veroonigon. tomeer daar er door de vergadering was aangeboden wat beter zou zijn. Indien er niets wordt gedaan, blijft er niets anders over, dan onze eigen onmacht erkennen. Bij de replieken drong de afdeeling Hillegom aan op steun door de regeering in den vorm van ver ruiming van het afzetgebied in het buitenland. De heer Warnaar zeide nog. dat het wegnemen van de moeilijkheden binnenslands dichter in het bereik ligt, dan het uit den weg ruimen van de be lemmeringen in het buitenland. Het systeem van vrijwillige opruiming is niet af doende, omdat het eigenbelang te veel invloed zal hebben. Spr. verwachtte slechts van de voorgestelde regeling een opleving van het bedrijf. De stemming. Vervolgens werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 23074 stemmen. Vóór stem den de afdeelingen Bennebroek-Vogelenzang, De Goorne Heemstede. Lisse. Noordwestelijk Groningen, Oostwoud, Oppcrdoes-Medemblik. Sassenheim, Scbo- ten-Velsen, Voorhout, Wassenaar Wijdenes' en Zwaagdijk. Slotwoord van den heer Krelage. De heer Krelage zeide in zijn slotwoord, dat de beteckenis van de zooeven gevallen beslissing de duidelijke uitspraak der Vereeniging is, dat zij geen gedwongen teeltbeperking voor het geheele vak wenscht, zelfs niet met een daaraan verbonden steun regeling. De indiening van het voorstel Sassenheim heeft het vakbelang niet gediend. Het heeft ver wachtingen opgewekt, die niet vervuld konden wor den, groote onzekerheid veroorzaakt en het vasthou den in de hand gewerkt van plantgoed, dat reeds lang zou zijn opgeruimd, als het voorstel niet geko men was. Het is te hopen, aldus spr.. dat uit den uitslag de zer vergadering deze wijze les geput worde voor de loekomst. dat men het bloembollenbedrijf door deze uitspraak ondubbelzinnig getoond heeft, dat het geen collectieve steunregeling wenscht en dat het als geheel door eigen kracht de moeilijke jaren wil te boven komen. Nadrukkelijk zeide de heer Krelage, dat hieruit niet mag worden afgeleid, dat er in* het bloembollen vak geen nood zou zijn. Spr. bepleitte in dit verband een regeling, waarbij de regeering een renteloos voor schot zou beschikbaar stellen voor die ondernemin gen, welke daarvoor meenen in aanmerking te ko men, welke zelfde ondernemingen zich dan tot terug betaling van de hun verleende voorschotten moeten veifoinden. Tot voorwaarde van den steun zou een in levering van plantgoed kunnen worden gesteld en de gemeentebesturen zouden althans voor een deel ga rant kunnen zijn voor de terugbetaling. Zoowel de kleinere kweekers, als de grootere firma's, die voor standers zijn van het plan-Sassenheio^ zouden kun nen worden geholpen. De uitvoering van deze steunregeling zou betrekke lijk eenvoudig zijn en weinig ruimte laten voor ge knoei. Of een dergelijke regeling tot stand komt of niet, de toekomst van het bloembollenbedrijf achtte spr., ondanks de zeer ernstige bezwaren van het oogenblik, volkomen verzekerd, alleen reeds door het feit, dat dit seizoen evenveel bloembollen kunnen uitgevoerd worden als in de topjaren. Helaas zal de opbrengst van dien uitvoer 10 a 15 millioen lager zijn dan noo dig is. Spr. hoopte dan ook, dat men toch eindelijk eens de handen zou ineenslaan tot een organisatie van den export, waardoor dat bedrag aan de bollenstreek ten goede zou komen. Een prijsregeling van den export zou den terugkeer tot de welvaart versnellen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16