Hei Pad langs de Klip Ingezonden Stukken. Na een anto-ongeval. HET VLIEGONGELUK BIJ TUBBERGEN. EEN LIEFDESTRAfSEDIE. De toestand in Ecuador. Werkloozen in Spanje. Anecdoten over Piccard. Hevige explosie te Zaandam. Groote ontploffing. De rebellen-opstand in Brazilië. NOORDSCHARWOUDE, 1 Sept M. de Red.. Vergun mij nog eenige ruimte in Uw blad, als ant woord op het schrijven van de E.L.R.C. De E.L.R.C. schrijft aan zijn slot niet te zullen rea- geeren. Wij hadden het slechts geschreven als een al- gemeene kennisgeving, maar omdat het schrijven on juist is. mogen wij niet zwijgen. Nu ter zake. In de eerste plaats verzoekt U niet persoonlijk te wor den, omdat het hier zaken en niet den persoon Schuite maker betreft, 't Klinkt heel aardig, maar is het niet beter om maar heel gewoon te doen? Met wie moeten wij spreken? Met U toch zeker. En schrijven? Aan de E.L.R.C.? Maar waarom gaf U dan antwoord op het eerste schrijven, n.1. een uitnoodiging om met ons (Vara- bestuur) en de fa. Hart en Kuit te vergaderen om een commissie te benoemen? Dat was toch ook geadres seerd aan D. Schuitemaker. Men is toch gewoon, met den directeur of vertegenwoordiger van Centrale's te spreken en niet met de Centifele zelf. In de tweede plaats schrijft U te moeten protesteeren tegen de bewering dat U (o nee, de E.L.R.C.) niet bereid zou rijn Uw medewerking te verleenen. Dat is zand in de oogen strooien. Hebt gij dan wel Uw medewerking verleend? Gü schrijft van wel, maar wij bewijzen van niet. Op het eerste aanzoek gaf U ten antwoord: U wilde I met ons wel een praten, maar met de fa. Hart en Kuit had U niets te maken. (Brief ligt ter inzage). Maar als U niets met de fa. Hart en Kuit had te maken, waarom dan den volgenden morgen, na ontvangst van den brief, hen opgebeld? met het verzoek of ze er niet aan mee wilden doen. U verschafte adressen voor een neutrale commissie. Zeker, 6 abonné's uit Noordscharwoude, maar dat was. en dat wist U, niet de bedoeling. Uit ieder der Langen- dijker dorpen twee leden. U wenschte. en t»n rechte, dat er in de commissie ook leden zaten van uw abon né's. Welnu, van uw abonné's hebben er 5 zitting, van de abonné's va Hart en Kuit 3. Dat U niet weet, wie dat zijn is meer dan treurig, dat U dat schrijft, daar ik ze U genoemd heb. Dat U nooit met hen heeft ver gaderd, is niet onze schuld, maar is te wijten aan Uw weigerende houding. Dat U tot heden dan ook niets meer gehoord heeft, is dan ook duidelijk. Op verzoek van de commissie heb ik op mij genomen met U te spreken, en heb U toen ojn. verteld, dat wij op advies van fa. Hart en Kuit inlichtingen hadden inge wonnen van een gelijksoortige commissie, uit Krom menie. U ging met het voorstel accoord, zooals de com missie, in overleg met de fa. Hart en Kuit het zou re gelen, want gezamenlijk vergaderen wou U niet. Toen u een dag voor de vergadering mij staade hield, had u het volgende voorstel: (waarover wij verschil jvan meening hadden), dat de Commissie trachtte gelden bijeen te brengen en u zou er zooveel bij doen. Ik heb u gezegd dat wij dat niet deden, omdat wij niet wisten, waar wij het vandaan moesten halen en u antwoordde dat u het dan wel buiten de commissie kon doen. Daar i3 nog niets van gebleken, wel wat anders: afknippen. U schrijft, dat het ieder duidelijk zal zijn De EL.R.C. wenscht op haar reëel zakelijk standpunt te staan. Een leder, niemand uitgezonderd, betaalt zijn contributie tot het volle bedrag en niemand kan ontevreden zijn 'lover willekeurig prijzengeknoei. Maar heer Schuitema ker, daar is (door middel van de commissie) geen sprake van prijzengeknoei. Immers, ieder betaalt het volle bedrag. Het geld, door de Centrale's gestort, wordt door de commissie verdeeld onder die menschen, die ivolgens hun opgaaf daarvoor in aanmerking wenschen te komen. (In aanmerking komen werkloozen en daar mee gelijk gestelden, b.v. kleine bouwertjes. Deze aan vragen worden door de Commissie onderzocht en be voordeeld. U gaat dus vrij uit en de Commissie is ver- la ntwoordelijk. Voor ontevredenheid behoeft U dus niet ongerust te zijn en u blijft op een reëel zakelijk stand- ipunt. De fa. Hart en Kuit regelt de zaken met de Com- Imissie schitterend af (waarvoor nogmaals onzen dank) en de werkloozen en daarmee gelijkgestelden die in dezen tijd al zooveel moeten ontberen, kunnen op deze manier toch nog wat genieten. Of zijn laatstge noemde heeren dan geen zakenmen6chen in uw oog? Hopende, dat u van uw standpunt, betalen of af knippen, toch nog terugkomt. i U, M. de Red., nogmaals dankend voor de verleende ^plaatsruimte, Namens de Commissie. A. KW AD LJK, Voorzitter. u. Aan de bekomen verwondingen bezweken. In het ziekenhuis te Tegelen is Vrijdagmorgen over leden de heer Poets uit Venlo, die op den Venloschen weg te Tegelen onder den auto was geraakt van den heer Jeurissen uit Venlo. i De heer Poeth was gehuwd en vader van twee kin deren. FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. S. FLETCHER. k 32. „Die Pike zou dan even goed verdacht kunnen wor den," zei ze nadenkend. Hij was daar ook hij zegt het zelf. Maar het vermiste testament?" Birch uitte een kreet. „Goeie genade!" riep hij. „Dat had ik heelemaal ver geten! Dat andere heeft me zoo in beslag genomen, dat 8k totaal niet meer er aan gedacht heb. Het testament s gevonden!" f Nu kwam er meer leven in Mlle de Coulanges. Haar oogen schitterden, haar blos werd dieper. „Gevonden!" herhaalde ze. „Wanneer waar?" „Vanmiddag is het gevonden in het loketje op de club, waarin de oude heer het zelf had weggelegd," zei Birch. „Ja dat Is gelukkig in orde." „Heb jij het?" Birch's gezicht verstrakte en er kwam een nijdige .uitdrukking in zijn oogen. „Neen," antwoordde hij. „Die aap van een jongen, Marston, heeft het. Stak het voor mijn neus doodkalm in zijn zak. Maar het is veilig. Hij zal de bepalingen ,van het testament moeten uitvoeren." 1 „En mijn legaat?' 'vroeg M'lle de Coulanges. '„Dat...??" „Is ook in orde," zei Birch. „Mits..." „Wat?" vroeg ze angstig. „Mits we er niet van beschuldigd worden, Sir Che- jville over die rotsen te hebben gegooid," gaf Birch ten antwoord. Hij boog zich over de tafel heen en fluis terde: „In dat geval zijn er moeilijkheden." Als tenminste het tegendeel niet bewezen wordt," sprak M'lle de Coulanges hem tegen. „In dit land gaat de rechtspraak voor het grootste gedeelte af op wat men npemt: getulgen-bewijs", merk te Birch op. „En ik moet zeggen, Zelie, dat er veel VERHAAL VAN OOGGETUIGEN. Bewoners door het lage vliegen uit hun slaap gewekt. Even later weer klonk een verschrikkelijk lawaai. „Tubantia" deelt nog het volgende mcade over het ongeluk van het Zweedsch postvliegtuig bij Tubber- gen: Aan den rand van een ongelijk heide.veld, op een tererin waar zich 'n aantal hooï-oppers bevindt, is de S.E.—A.A.E. neergestort. Dit terrein is eigendom van den landbouwer Goibach op Droste» wiens boer derij in de onmiddellijke nabijheid ligA. De zoon van Goibach vertelde, dat zijn vader en en hij 's nachts om twaalf uur nog o>p waren. Ze hoorden te middernacht zwaar motorgeronk, hetgeen op zich zelf niets bijzonders is, daar eiken nacht enkele vliegtuigen daar passeeren. Het geronk was echter zwaarder dan gewoonlijk en de zoon maakte tegen zijn vader de opmerking dat het toestel, dat uit de richting tusschen Almelo en Friezenveen kwam. blijkbaar erg laag vloog. De machine vloog over de boerderij in de richting Tubbergen, maar kwam direct daarop weer terug. Toen hoorden Goi bach en zijn zoon een verschrikkelijk lawaai, dat eenigen tijd aanhield, waarop het toesti&l neerplofte: het was, vertelde de zoon, alsof er een granaat ont plofte. De vader was het eerst op de plaats des onheils aanwezig en haalde den piloot, die roods overleden was. onder een zwaar stuk van de stuuxcabine van daan. De zoon hoorde in de richting van het heide veld gekerm en in een der kuilen vond Ihij den 'zwaar gewonden marconist In n oogwenk waren toen tien tallen personen uit de onmiddellijk omgeving aan wezig, die trachtten den zwaar gewondle zooveel rao- gelijk hulp te verleenen. Weldra was ook dr. Huff ter plaatse, die de eerste hulp verleende en den mar conist naar het ziekenhuis te Almelo liet vervoeren. Uit den geheelen omtrek stroomden de menschen toe; overal had men het zware geronk, en den enor men slag gehoord. De kapelaan van de parochie te GeeeAeren was ook gewekt door het geraas en den slag em onmiddellijk naar de plaats des onheils gegaan om zoo mogelijk geestelijken bijstand te verleenen. De marconist Ut- VADER SLUIT ZIJN DOCHTER OP. GEVANGEN IN EEN TORENKAMER. In Parijs zoowel als Londen wordt momenteel een geval besproken dat heel even herinnert aan een sprookje uit den 1001-nacht. Het is alleen tragischer, omdat de gebeurtenis zich in den teg<tnwoordigen tijd heeft afgespeeld. Eenige dagen geleden verscheen aan een Parijsch ziekenhuis een zeer voornaam en elegant gekleed jong meisje, dat den' portier in gebroken B'ïansch verzocht of het eenigen tijd in het hospitaal kem worden opge nomen. De huismeester wilde de dame juist de noodige formulieren overhandigen, toen zij plotseling bewuste loos ineen zonk. Zij werd onmiddellijk door eenige artsen onderzocht, maar deze slaagden er niet in symp- tor.en van eenige ziekte bij haar vast te stellen. De patiënt ontwaakte pas na verscheidene uren uit haar bewusteloozen toestand en vertelde toen, met veel onderbrekingen haar lijdensgeschiedenis, die zeer onge loofwaardig klonk, doch achteraf nBgenoeg geheel waar bleek te zijn. Het meisje heette Miss Brenda Dean Paul en was de dochter van een bekend Engelsch groot-industrieel. Miss Paul deelde mee, dat zij uit het ouderlijk huls was ontvlucht, omdat men haar een half jaar lang ln een torenkamer had gevangen gehou den. Haar zeer rijke ouders hadden zich gekant tegen haar verloving met een zekeren William Bear, die overigens ook zoon van rijke ouders was. Daar zij haar vriend echter hartstochtelijk lief had, had zij zloh in het geheim met hem verloofd. Dit moeten de ouders op de een of andere wijze hebben veimomen. Daar hun pogingen om leder con-tact tussdhen de geliefden te verbreken faalden, namen zij een radicaal hulpmiddel te baat: op zekeren ocfotend ontwaakte Miss Brenda in de torenkamer. Dit vertrekje was zeer primitief Ingericht en bevatte niets .anders dan een eenvoudig bed. De deur was gegrendeld, zoodat er voor de millionnairsdochter geen onAkomen mogelijk was. Een oude bediende bracht het jonge meisje 's middags en en 's avonds een schamel maal. Telkens als hü binnentrad, vroeg hij haar uit naarn van haar ouders of zij van een huwelijk met Wllllan JBear wilde afzien; zij gaf echter steeds een ontkennend antwoord. tegen jou en mij aan te voeren is. We hebben elkaar ln het geheim ontmoet, bij nacht; vre waren dicht bij de plek, waar de oude man vermooisd werd als het moord is geweest; het was voor orjs een groot voor deel, als hij zou sterven, voordat hij met jou zou trou wen. Ik ben bang, dat een trage, frtomme, dikhuidige Engelsche Jury ons zou veroordeelen!" „Maar die Pike? vroeg M'lle de Coulanges. „Wat weet hij? En hoe weet jij dat?" „Dat zal ik Je zeggen," antwoord/de Birch. Hij gaf haar een uitgebreid verslag van de gebeurtenissen van dien middag en wat hij gedaan had met Pike. En hij merkte, dat zij met groeiende ontstemming luisterde. „Mijn vriend!" zei ze ernstig. „Je hebt heel dom ge handeld jij. een advocaat! Ik sta paf! Jullie maunen zijn toch niet meer dan kinderen! Toen die kerel zijn plannen ontvouwde, had je de politie moeten roepen. Dan had Je meteen kunnen aantocoen. dat je niets te vreezen hebt „Niets te vreezen?" riep Birch. „Toe zeg...!" „Er was niets, wat ik niet had kunnen uitleggen," viel M'lle de Coulanges hem ln de rede. „Als je dat aan mij had overgelaten, dan had ik heb wel in orde kunnen brengen. Begrijp je niet, dat je anpdat je je door dien vent geld en zooveel geld! h,ebt laten afzetten, aan de politie de meest gegronde redenen hebt gegeven om je te verdenken? Zij zullen z-sggen: „Als hij dien vent omkocht tot zwijgen, dan wjus dat ook wel noo- dig!" O, wat zeldzaam dom van je!.' Want nu is Pike in handen van de politie, zooals je zeer terecht veronder stelt. En niets zal hem weerhotuden voor zijn eigen veiligheid te zorgen. Je hebt ons ear leelijk ln geholpen, mijn vriend!" „Wat moest Ik anders doen?" bromde Birch. „Ik moest hem op' dat oogenblik den mond snoeren, en dat kon alleen met geld. En ik ben er zeker van, dat hij llna recta naar New York verdwijnt." „Ah!" zei M'lle de Coulanges, h:*ar slanke vinger op heffend. „Je hebt niet genoeg «doorgedacht! Je had er even mee moeten wachten ao mij moeten raadple gen. En laat me nu even denken.." Hoe diep M'lle de Coulanges o<ik scheen na te den ken, het scheen niet van invloed op haar eetlust; ze at en dronk rustig door en nam met smaak haar deel van de champagne. Niet voordat <le koffie en de likeur voor haar stonden en ze een cigaret rookte, wendde ze zich weer tot Birch. „Luister", begon ze zakelijk. !.We kunnen maar één ding doen, als Pike zijn wood brreekt aan jou en ons beschuldigt. We moeten eerlijk allee opbiechten. Als men ons samen om uitleg vraagt laat. mij dien dan geven. tergard was aanvankelijk buiten kennis, maar spoe dig kwam hij weer bij. Uttergard, die zwaar gewond was aan hoofd en beenen, zei de erg moe te zijn en stamelde: „schlafen, schlafen". Daarnaast toonde hij nog zorg te hebben voor de post, die met het vliegtuig werd vervoerd, doch op dat punt stelde men hem ge rust. Drie postzakken, een zware en twee kleine zakken, werden met het toestel vervoerd. De post, welke vrij wel onbeschadigd bleek te zijn, werd naar het post kantoor te Almelo vervoerd, vanwaar ze naar Zwe den is verzonden. Passagiers waren er niet in de cabine, maar wel waren er levende wezens, n.1. een moeder-aap met eenige jongen. De moeder bleek dood te zijn, evenals twee der jongen. Eén der aapjes was echter geheel ongedeerd. Het diertje is naar Almelo gebracht. Zooals gemeld, het vliegtuig eerst tegen den schoorsteen van een boerenhuis opgebotst. Deze boer derij, eigendom van den landbouwer Boerman, ligt een eindweegs ten Noorden van den straatweg. De heer Boerman vertelde, dat hij te omstreeks 12 uur wakker was geworden, doordat een vliegtuig heel laag over 't huis vloog. Hij had toen zijn ontstemming over het feit uitgesproken. Toen de machine echter direct weer terugkwam, had Boerman gemerkt, dat er iets niet in orde was. „Die zoekt een terrein voor een noodlanding" had hy gezegd. Wat er toen gebeurde, vertelde B., is haast niet te beschrijven. Het was een geweldig geraas en het afschieten van een kanon was er niets bij. De schoorsteen werd afgerukt, doch daar van hoorden wij niets. Het toestel heeft ook nog de spits van den gevel aan de voorzijde afgerukt. Nadat het toestel den schoorsteen van het dak der boerderij had afgerukt, is het aan de andere zijde van den straatweg .blijkbaar met den rechtervleugel, tegen een huis gevlogen, waarin de heer Imming een kruide nierswinkel heeft. Tusschen dit huis en de boerderij van Boerman vloog de S.E.-A.A.E. tegen eenige den- nenboomen, welke totaal afknapten. Ook werden eenige palen van het telefoonnet vernield. Het dak van den kruidenierswinkel werd zeer zwaar beschadigd. Onder dat dak bevonden zich de slaapplaat sen der negen kinderen van het gezin Imming. Wan neer men de aangerichte verwoesting riet, mag het een wonder heeten. dat het toestel niet tot de binnenzijde van het huis is doorgedrongen. De kinderen zijn dan ook aan een ernstig gevaar ontsnapt. De heer Immink vertelde, dat hij ook wakker was ge worden door het motorgeronk. Toen het toestel tegen het huis opbotste, was het een geluid, dat hooren en zien verding. Onmiddellijk was hij naar boven gerend, waar hij de kinderen, overeind zittend in hun bedden aantref, gelukkig sllen ongedeerd. Binnen in huis is vrijwel geen schade aangericht, maar het dak is leelijk toegetakeld. Reclame-platen en een uithangbord rijn zelfs weggerukt, De kastanje-boomen, welke voor het huis stonden werden van hun kruinen beroofd. Eindelijk, na 6 maanden gelukte het haar te ont snappen. Zij wist den cuden bediende over te balen de deur niet te sluiten. Het geld om naar Parijs te ko men had zij bij elkaar gekregen door de. weinige siera den, die men haar had gelaten, van de hand te doen. Zooals zij later vernam, hadden haar ouders aan haar verloofde meegedeeld dat zij op weg was naar het landgoed van een rijk grondbeziter, met wien zij hoopte te trouwen. 2 heele dagen zocht Miss Paul in Parijs naar haar vriend, zonder dat evenwel haar be moeiingen met succes werden bekroond. Toen was zij zoo uitgeput, dat zij zich naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis begaf met bet bovenvermelde resultaat. Het bleek, dat er nog een reden was waarom Mister Paul zijn dochter in de torenkamer opsloot. Zij is n.1. morfiniste en daar ook William Bear zich aan morfine te buiten girtg, achtte de vader een huwelijk zeer on- gewenscht. De politie doet op het oogenblik haar best om William Bear op te sporen. Deze is n.1. na de jobs tijding, die hij op huize Paul te hooren kreeg, spoor- loos verdwenen, zonder eenig bericht achter te laten. Ruim 1000 dood en. Uit Quito wordt gemeld, dat Bonifaz, die door de insurgenten tot president was gekozen, zijn toevlucht gezocht heeft in de legatie van de Vereenigde Sta ten. Men schat het aantal dooden dat gedurende de re volutie is gevallen op meer dan duizend. Ernstige relletjes. Eén dood», vier gewonden. Bij een werkloozendemonstratie te Puertollano in Spanje, werden 16 personen gearresteerd. De menigte probeerde de gearresteerden uit de ge vangenis te bevrijden, waarop de gendarmerie van haar vuurwapens eebruik maakte. Eén man werd gedood en vier werden ernstig ge wond. Dat zal beslist beter voor ons zijn. Er steekt geen kwaad in, dat we dien nacht samen kwamen om afscheid te nemen en ook niet. dat we elkaar al jaren lang hebben liefgehad! O. laat dat maar aan mij over. mijn vriend, ik weet best. hoe ik ze onder den Indruk moet brengen! En bovendien", voegde ze er aan toe. zich nog dieper naar hem toebuigend, „is er nog dat andere ge heim, dat we niet zouden vertellen, omdat dan het onze ontdekt werd! Nu moeten we het vertellen, en daarmee hebben we vaste troef in handen!" „Wat jij op de heide zag. toen je van me wegging?" vroeg Birch. „Ik wou, dat we dat bij het onderzoek ge zegd hadden. Maar -we hebben het nu als reserve. En misschien heeft die Pike niet alles aan de politie ge zegd hoewel ik gezien heb, dat hij met één va» die lui naar het bureau ging." .Laten we nu afspreken, wat we belden zullen zeg gen", indien we afzonderlijk ondervraagd worden", zei M'lle de Coulanges. „Het zou niet goed zijn, als ik bet anders vertelde dan jij. We moeten voorbereid rijn, luis ter nu!" Toen ze van Old Marquis weggingen, naar Llthersdale hadden ze in zoover een plan-de-campagne opgesteld, dat ze zich rustiger voelden. En Birch merkte voor de twintigste keer op. dat er geen reden voor angst was, toen de auto van den commissaris juist den hoek van de dorpsstraat omkwam en stopte. „Politie", mompelde Birch, toen Marrows en Calvert uitstegen en naar zijn auto kwamen. „Wees voorzichtig! Hebt u me noodig, Marrows?" vroeg hij zoo onverschil lig mogelijk. „Ik heb een heelen tijd bij kolonel Barwlck gewacht, meneer Birch. op U en M'lle de Coulanges", antwoordde Marrows. „Brengt u Mademoisele thuis? Dan gaan we met u terug. Ik moet u een paar 'vragen stellen dat is alles." De belde auto's reden door het dorp naar het huls van den kolonel. Het rijtuigje van den heer Getherfield reed juist voor hij en de kolonel stonden op de stoep. Deze voelde zich allesbehalve op rijn gemak, toen hij de politie met de anderen zag terugkomen. „Beste Getherfield," verzocht hij. „Blijf nog even hier ik ben bang voor wat we nu te hooren zullen krijgen. Ik neem ze all en mee naar mijn studeerkamer. Kom!" De zes menschen in de studeerkamer keken elkaar vragend aan. Birch sprak het eerst. „Wat is er Marrows?" vroeg hij. „Wat wilde u me vragen De commissaris keek naar den kolonel en Getherfield De kolonel was bij den schoorsteen gaan staan: een Piccard heeft de gewoonte aan zijn knoopen te draaien. Op zekeren dag sprak hij met een journa list over zijn nieuwe plannen. „Wat gaat u nu het eerst doen?'.' vroeg de reporter. „Het eerst?" meende Piccard, „Ik ga nu eerst een kleermaker zoeken, die mijn knoopen met pekdraad aannaait." Toen Piccard kort geleden in Berlijn aankwam, had zich een aantal bewonderaars op het perron verzameld om den befaamden hoogleeraar te begroe ten. Weliswaar kende geen van hen den beroemden man persoonlijk, maar men wist dat men hem van anderen kan onderscheiden vanwegen zijn ongewonen haardos. Edoch, er kwam niemand uit den trein, die iets van den professor we? had. Achteraf bleek dat do geleerde heer juist zijn haar had laten knippen. „Geeft U mij eens een definitie van de stratos- pheer?" verzocht een jongedame eens aan den heer Piccard. De geleerde wist dat deze jongedame zich voor de natuurkunde geheel niet interesseerde, maar alleen uit nieuwsgierigheid vroeg. „De stratospheer", zei hij, „is net zoo iets als de wittebroodsweken. Men is een tijdje in den hemel en valt dan op de aarde." Vele ruiten vernield. Zaterdagmiddag, te ongeveer 5 uur, heeft te Zaan dam tengevolge van kortsluiting in het gemeentelijk electriciteitsgebouw een hevige explosie plaats gehad, waarbij plotseling vlammen hoog opsloegen. Door den luchtdruk werden ruiten in het gebouw vernield, stukken van het plafond kwamen naar beneden en deuren werden uit hun sloten gelicht. Onder de voor bijgangers ontstond even een paniek. Bij nader onder zoek bleek, dat vermoedelijk het uitslaan van een olieschakelaar de oorzaak is geweest van de explosie. De stad had een paar uur geen stroom. HET KOST TE VEEL. Twaalf man naar Madrid. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minimier van Waterstaat gevraagd: Is het juist, dat naar de a.s. internationale telegraaf- en radio-conferentie, welke te Madrid gehouden zal wor den. elf Nederlandsche afgevaardigden worden gezon den en één naar het Comité consultatif international des Communications téléphoniques a grande distance, ook te Madrid, dus totaal twaalf man? Is de minister bereid mede te deelen: le. hpeveel dit den Staat zal kosten, en 2e, of niet 3 4 man evengoed deze zeer zeker zware taak vervullen kunnen? Een fabriek deels vernield. Zes arbei ders gewond. Er heeft in een zwavelfabriek, gelegen op 6 K.M. afstand van Antequera, in Spanje, een hevige ontplof fing plaats gehad, waardoor een groot deelder fabriek in de lucht gevlogen is en de rest in brand geraakt. Zes arbeiders werden gewond, drie hunner zwaar. Men vreest, dat ondanks alle genomen voorzorgs maatregelen de brand op de belendende fabrieken jsI overslaan en dat nog meer ontploffingen zullen v°*" gen. Steden bezet. Volgens een officieel bericht nit Rio de Janeiro, hebben de Braziliaansche regeeringstrpepen de stad Copao Bonito aan het zuidelijke en de stad Villa Queimado aan het noordelijke front bezet. Ook de stad Cascadel moet na een bajonet-aanval door de regeringstroepen ingenomen zijn. DE GRAF ZEPPELIN OP DEN TERUGWEG NAAR DUITSCHLAND. Wolff meldt uit Pernambuco. dat het luchtschip Graf Zeppelin Zaterdagmorgen om 10.45 (m.E.t.) naar Duitsch- land is vertrokken. beeld van stille wanhoop. Getherfield, de vrederechter, die in een stoel bij hem zat, was onaandoenlijk. Marrows wendde zich tot den advocaat .Meneer Birch," zei hij ernstig. „Ik was vanavond al vroeg hier, in de verwachting u te vinden ik wilde u en Mlle de Coulanges beiden spreken. Daar u er niet was, voelde ik mij gedwongen en, om aan den kolonel en meneer Getherfield de reden van mijn komst mede te deelen. De zaak is deze. meneer Birch vanmiddag heb ik van twee absoluut onafhankelijke getuigen ge hoord, dat u en Mademoiselle elkaar in den laatsten tijd dikwijls laat in den nacht op de heide hebben ont moet en dat u ook samen daar bent geweest op Maan dagnacht ongeveer op den tijd, dat Sir Cheville Stan- bury bij de Zwarte Klip den dood vond. Alles overwe gende, zou ik gaarne willen weten..." „Wat we daarop te zeggen hebben?" viel Birch hem ln de rede. „Ik vermoed dat die schurk van een Pike één van uw bronnen is?" „Ik heb er geen bezwaar tegen, dat toe te geven", verklaarde Marrows. „Ja, Pike. wien u een zeker bedrag hebt betaald voor zijn stilzwijgen." „U hebt er niet het minste idee van. waarom ik hem een zekere som betaalde," antwoordde Birch koel. „Hij kan wel zeggen, dat ik hem geld gaf voor zijn stilzwij gen, maar dat bewijst nog niet dat ik het werkelijk deed! Wie heeft u verder ingelicht?" „Dat vertel ik u niet," zei Marrows beslist „Ik geef u graag toe, dat Pike 'n verdachte getuige is maar ander is dat niet Zijn bewijs is absoluut betrouwbaar en geheel onafhankelijk van dat van Pike, en omgekeerd» Ik denk niet dat u deze beweringen kunt ontkennen, meneer Birch." Plotseling deed Mlle deCoulanges een stap naar vo ren. Haar stem was zeer zacht en smeekend en zij keek met een bede om hulp in haar oogen naar de beide politie-ambtenaren. „Maar wie heeft dan gezegd, dat we het zouden ont kennen. ais men ons daarvan beschuldigt?" vroeg ze. „Het is geen schande, elkaar lief te hebben, heeren! En wij" ze keerde zich tot Birch, die naar haar keek en zich afwendde, „we hebben... zoo veel van elkaar gehou den, vanaf dat we samen kinderen waren. Indien we elkaar al ontmoetten, zooals we gedaan hebben, dan was dat misschien wel min of meer ongewoon en onvoorzich tig, maar dat ging niemand aan, behalve ons zelf. En toen we Maandagnacht bij elkaar kwamen, toen was dat om voor altijd afsoheid te nemen!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10