Dinsdag 6 September 1932. SCHAGER COURANT. Twedee blad. No. 9136 Meisje verdwenen nit Losser. Klompenfabriek afgebrand. Duitsch schip in de Stockholmsche Scheren vergaan. Autobus te water. Inbraak bij een deurwaarder. De „vliegende familie" op Groenland geland. Groote Bankroof. Opening Tentoonstelling „Volksonderwijs" afd. Wieringen. Er komt wat nieuws in Schagen Fa. Gebr. ROTGANS versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Meer soortgelijke gevallen. Een „trouwlustige". Het anders zoo rustige dorp Losser is in opschud ding gebracht door de plotselinge verdwijning van Ajina Tiemers, die door een onbekenden man naar Amsterdam is meegetroond. Men vermoedt althans dat zij in de hoofdstad vertoeft, daar een kennis haar herkend heeft. De burgemeester van Losser verzoekt haar opsporing. Reeds acht dagen heeft men niets meer van haar gehoord, zoodat men vreest dat haar jets is overkomen. De persoon met wien Anna Fiemers is verdwenen blijkt nog meer van dezen aard op rijn kerfstok te hebben. De correspondent van de Crt. te Montfoort meldt althans: Een persoon van hetzelfde signalement, als dat van den man te Losser, die zich Herman Smith, Herman Huisman, enz. enz. noemde, heeft ook in de ze gemeente geopereerd. Alhier vervoegde hij zich nl. onder verschillende voorwendselen bij een dame, wist haar vertrouwen te winnen en deed een huwelijksaanzoek, dat aan vaard werd. Het toekomstige paar ging cenigc dagen op reis, in welken tijd de man f25 van haar wist los te krij gen. Een radiobericht deed hem in Barneveld de vlucht nemen, zonder een spoor achter te laten. De dame bleef daar alleen achter. De burgemeester de zer gemeente heeft zich direct met de politie daar ter plaatse in verbinding gesteld. De burgemeester deelde verder mede, dat de op sporing van dezen man door een achttal andere bur gemeester in on land wordt verzocht. Aangrenzend woonhuis mede verwoest. Gistermorgen omstreeks 7 uur ontstond brand in 'de klompenfabriek „Trio" te Ameide aan de Lek Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men niet kon verhinderen, dat de fabriek en het woon huis van den heer Barten geheel uitbrandden. Ook de inboedel ging verloren. Een groote voorraad klompen, twee automobielen en een groote partij hooi gingen eveneens in de vlammen op. De motorspuit van Ameide was spoedig ter plaatse en bestreed hel vuur op krachtige wijze. De bewoners van het huis konden zich tijdig in veiligheid brengen. Alles is laag verzekerd. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Waarschijnlijk vier man verdronken. Uit Stockholm, 3 Scpt.: Zaterdagmorgen is in de Stockholmsche Scheren de Duitsche motorschoener „Clare Elise" uit Hamburg vergaan. De kapitein, de eerste stuurman en twee leden der overige beman ning zijn waarschijnlijk verdronken. Het Zweedsche stoomschip „Vanja" was op eenigen afstand getuige van de ramp. Het schip was zoo npoérflg mogelijk ter plaatse en wist Tier opvarenden, rden tweeden stuurman Quenzel en de matrozen Wcyrauch, Hoeckel.en..Radau» allen uit Ha^mburg, te redden. Nadere bijzonderheden ontbreken, aangezien het Zweedsche stoomschip zich op weg naar Helsing- borg bevindt. Ook omtrent de oorzaak van het ver gaan van den motorschoener weet men nog niets. AARDBEVING IN AUSTRALIB. Uit Melbourne, 4 September: Zaterdag heeft in Zuid- Victoria en in de zee-engte van Bass (ongeveer 130 K.M. ten Zuiden van Melbourne) een aardbeving plaats gehad. Twee aardschokken werden gevoeld. In Zuid- Victoria zijn verschillende huizen ingestort. Da 28 inzittenden gered. Vermoedelijk doordat een veer van de vooras brak, is te Bcerta (Groningen), een autobus uit Zwarte- meer, waarmee een 28-tal personen een reisje had ge maakt naar Duitschland, in 't Beersterdiep geraakt. De inzittenden konden allen de bus verlaten en kwèmen er behoudens enkele minder ernstige ver wondingen en wat natte kleercn, zonder ongelukken af. De pleizierreizigers moesten met een andere bus hun reis naar Zwartemcer voortzetten. Bijna f1100 gestolen. Zaterdagochtend vroeg ontdekte een bewoner van de Elandstraat in Den Haag, dat van het perceel van zijn buurman, den deurwaarder bij den Hoogen Raad J. H. van Dalen, de voordeur open stond. Hij stelde daarvan de politie in kennis, die bevond, dat in het perceel was ingebroken. In het kantoor van den heer van D. vertoonde de brandkast aan de achterzijde twee boorgaten; langs dezen weg moet een deel van den inhoud zijn gestolen. De familie van D. was nog met vacantie afwezig, zij zou Zaterdag tegen den avond terugkeeren; de heer van D. zelf was in de stad gebleven, doch had eenige nachten bij zijn familie gelogeerd en enkele nachten in het huis aan de Elandstraat geslapen. Vrijdagnacht was hij niet in het huis geweest. Het kantoor was overdag op de gewone uren open en dus was er steeds personeel aanwezig. De inbreker was er vermoedelijk achter gekomen, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag niemand thuis zou zijn, van welke gelegenheid gebruik is ge maakt om een goeden slag te slaan. De heer D. is wel tegen inbraak, doch niet tegen gelddiefstal ver zekerd. De inbreker moet gummihandschoenen hebben ge dragen. Ondanks het verbod der Deensche regcering. Uit Kopenhagen, 3 Sept.: Uit Godthaab op Groen land wordt gemeld, dat de „vliegende familie", n.1. de Amerikaansche vlieger Hutchinson met zijn gezin, ondanks het verbod der Deensche regeering om met zijn watervliegtuig over Groenland te vliegen, te Godthaab is gedaald. Het is ten zeerste de vraag of de Amerikaan te Godthaab benzine zal kunnen krijgen, om zijn vlucht voort te zetten. Misschien zal hij nog iets kunnen krijgen van den voorraad, die er indertijd voor Lind- bergh was neergezet, maar het is niet uitgesloten, dat deze voorraad inmiddels reeds voor andere doel einden is gebruikt. Bovendien is de scheepvaart van Oost-Groenland naar Europa dit jaar reeds gestaakt, zoodat het vrij waarschijnlijk is, dat Hutchinson cn de zijnen op Groenland zullen moeten overwinteren. Aangezien het de eerste maal is, dat een particu lier vliegtuig zonder vergunning van de Deensche regeering op Grondland is geland is het voorts zeer waarschijnlijk, dat Hutchinson zal worden veroor deeld tot een AftflfiUJÖfiifit Ruim een kwart millioen dollar. Uit Chicago meldt men het volgende: Acht bandieten hebben een inval gedaan in een bankgebouw, waar zij tien personen veertien uur lang gevangen hebben gehouden. Zij openden op hun gemak 350 safes, waarbij zij gebruik maakten van de modernste gereedschappen en handschoenen droegen, ten einde geen vingerafdrukken achter te laten. De daders konden ontsnappen met medeneming van een buit ter waarde van meer dan een kwart millioen dollar. Op j.1. Zaterdagmiddag 4 uur werd bovengenoemde tentoonstelling geopend, welke gehouden werd in de danstent van den heer C. Scheltus, gedurende Zaterdag, Zondag en Maandag. In tegenwoordigheid van een klein aantal genoodig- den sprak burgemeester Kolff de aanwezigen toe, en wel in ongeveer de volgende bewoordingen. Geachte aanwezigen, dames en heeren. De Voorzitter van Volksonderwijs heeft mij verzocht deze tentoonstelling te openen. U begrijpt allen wel, dat om tegenwoordig een tentoonstelling te organiseeren, veel geld noodig is met veel vlijt en durf. Dit laatste zijn we nooit bang voor geweest. Het bestuur is het werk wel toevertrouwd. De financiën echter, daar komt het meer op aan. Een onzer ingezetenen, lijdende aan t.b.c., is langen tijd verpleegd geweest, maar heeft langere verpleging noodig en nu zullen bij deze gelegenheid daarvoor gel den worden Ingezameld. Dit saamhoorigheidsgevoel, om de belangen te dienen van onze medeingezetenen, daar is spr. zeer mede ingenomen. Van groot belang is deze tentoonstelling en tevens prettig voor de kinderen. Het is een soort wedstrijd on der hen. De beste krijgt een len prijs en zoo vervolgens. Spr. is zelf lid van de jury en zegt, er zijn mooie stuk ken bij. We zouden allen een prijs willen geven, doch dat gaat eenmaal niet. Tevens zal bij de bekendmaking der prijzen critiek niet uitblijven. Het was een zeer moei lijke taakvoor de jury om den uitslag te verkrijgen. Verder zegt spr. dat het bezoek heden niet groot is, doch de tijd en het weer werken nu juist niet mede. Spr. hoopt op een druk bezoek in de komende dagen, en hoopt dat gedacht wordt wordt aan den t.b.c.-patient. Vervolgens spreekt de heer C. J. Bosker, voorzitter van Valksonderwijs, woorden van dank tot de jury, welke bestaat uit burgemeester L. C. Kolff, Ir. Ringe ling en den heer J. J. Bosker voor hutsnij- en figuur- zaagwerk; mevr. Kolff, mevr. Hoekstra en mevr. Kat voor de handwerken en Mej. Gr. Bosker en den heer C. Hoogvorst voor de bloemen, welke de prijzen heeft toe gekend. Zy waren zich hun moeilijke taak ten volle bewust. De kinderen zetten allen hun beste beentje voor, doch niet allen kunnen een prijs hebben. Zij, die geen prijs konden behalen, kunnen volgend jaar de curcussen vol gen en door hun best te doen, dan misschien een prijs behalen. Veel verschillende stukken zijn ingezonden. Heden is het niet druk, doch de Zaterdagmiddag is niet de beste en spr. hoopt op meer drukte de volgende da gen, zoodat de uitkomsten aan de verwachtingen zullen beantwoorden. De uitslag der prijzen laten we hier volgen. Teekeningen en schilderijen cursus Hippolytushoef: le prijs Koos Nicolai Volendammer)2e prijs L. Eg- gink (vogel); Teekening en schilderijen cursus Westerland: le prijs P. Dirks (terug v. d. markt); 2e prijs L. Bood (boer derij). Houtsnijden. Cursus Hippolytushoef: le prijs G. Bras, theeblad; 2e prijs J. Kingma, Barometer; 3e prijs W. Hollander, Kapstok. Houtsnijden. Cursus Westerland: le prijs S. Grin, Pijpenrek; 2e prijs S. Grin, Barometer; 3e prijs S. Grin, Doekenrekje. Figuurzagen: le prijs D. Grin, Luciferhanger; 2e prijs, G. v. Zijl, Schemerlamp; 3e prijs D. Grin, Sche merlamp. Handwerk. Cursus Hippolytushoef: le prijs Coba Kolff, Kussen; 2e prijs Annie Minnes, Kussen; 3e prijs Trien Lont Md., Nachtzak. Inzendingen van particulieren. Houtsnijwerk: le prijs P. de Vries S.Pz., Kop Troel stra; 2e prijs Jac. Oudt, Kapstok. Figuurzagen: le prijs P. J. Stoop, Vogelkooi; 2e prijs Abr. de Ridder, Lamp. Diversen: le prijs S. Tijsen, Van Ewijcksluis, Wierln- ger aakje. Schilderijen en teekeningen: eervolle vermelding Cor Rump. Luxe werk: le prijs Mevr. KoornBerkemeijer, met verschillende handwerken; 2e prijs Mevr. GeelKees man, met verschillende handwerken. Haakwerken: le prijs Mevr. HaremakerTerpstra; 2e prijs Mej. Neeltje Tijsen. Borduurwerk: le prijs Mej. Nely Lont Jd., kussen; 2e prijs Jac. Halfweeg Jz., kussen. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 761 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Nog 4 dagen en dan HOOGZIJDE E 103. Kunsthandwerk: eervolle vermelding mevr. de HaanBosker, Smyrna-tapijt. Veldbouquetten: le prijs J. Oldersma, 2e prijs J. Kuut, 3e prijs Cees v. Vegten, 4e prijs Piet Rotgans, 5e prijs Geertje Jongkind. Bloemstukken: le prijs T. Asjes, 2e prijs G. Asjes. De indeeling der ruimte in de tent is goed gekozen. Het tentoongestelde is goed te bezichtigen. Daarbij verhoogt de daarin aangebrachte versiering de gezel ligheid ten zeerste en de verschillende attracties als werptent, sjoelbak, theeschenkerij, platenwerpen, touw trekken, naam pop raden. enz. enz. brengen een gezel lige drukte mee. Zooals gezegd Is het jammer dat er Zaterdag niet veel bezoek is geweest. De muziek in den vooravond en de Mandolinevereeniging O.K.K. des avonds verleenden ook hunne medewerking, om een en ander goed te doen slagen. De Zondag bracht betere uitkomsten en wel gelukkig ook, daar dit de dag is, die den doorslag moet geven. Maandag was de laatste dag der tentoonstelling. En de toegang was dien middag hoofdzakelijk voor kinde ren tegen gereduceerden entreeprijs. Er was aardig wat belangstelling, en tevens werd deze gelegenheid benut om aan de kinderen, welke een prijs hadden gewonnen, deze uit te reiken. De Voorzitter van Volksonderwijs, de heer C. J. Bosker sprak de kinderen toe. Er zijn veel blijde gezichten, zegt spreker, en de kinderen welke er voor in aanmerking komen, ontvangen een prijs voor hun beste werk. wat geleverd is. Spr. hoopt, dat zij die geen prijs ontvangen, niet teleurgesteld zijn. Het werk van de niet prijswin- nenden wordt zeer zeker ook hoog op prijs gesteld. Voor hen is het een aansporing om bij een volgenden cursus weer deel te nemen en nog beter hun best te doen. Allen, en ook zij die nu de cursussen niet volgden, zullen volgend jaar probeeren ook in aanmerking te komen voor een prijs. Spr. hoopt, dat de prijzen, welke zijn aan gekocht naar genoegen zijn. Ér 'worden woorden van dank gericht tot de cursisten voor hun ingezonden werk. Gisteren hebben de ouders met voldoening het gemaakte werk gezien en geroemd. Vervolgens worden de prijzen uitgereikt. De niet-prijs- winners krijgen tevens een versnapering. Alzoo voor de kinderen een genoegelijke middag. De gezelligheid werd verhoogd door het geven van. muziek door de Wieringer Radio-centrale. Des avonds had nog de verkooping plaats van verschillende gekre gen goederen waarbij het er nog gezellig toeging. De sluiting volgde daarop en behoort ook deze tentoonstel ling tot het verleden, en wij zullen hopen dat de finan- tieele uitslag gunstig mag zijn. Een nieuwe demonstratie van noodlijden de tuinders in zicht. Op naar Amster dam de middenstanders mede de dupe de rentelooze voorschotten zijn ver strekt, doch de nood is op geen stukken na gelenigd op de veilingen slap en lusteloos aardappelen brengen maar steeds lage prijzen op voor roode en gele kool was de stemming iets beter witte ongeveer hetzelfde bloemkool be vredigende prijzen uien stationnaire prijzen bieten laag slaboonen idem tomaten buitengewoon laag druiven, scherpe prijsdaling. Als we goed zijn ingelicht, zal de Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers het niet laten bij de gehouden demonstratie in Alkmaar, doch zal ook hog een dergelijk demonstreeren in Amsterdam wor den op touw gezet. Als het niet noodig was, zouden de betrokkenen het ongetwijfeld wel nalaten, want het in elkaar zetten van een groote demonstratie als deze moet worden, wil ze het gewenschte effect sor- teeren, kost geweldig veel opoffering, moeite en tijd. Toch schijnt men de noodzakelijkheid ervan in te zien en dit inzicht wordt ongetwijfeld gevoed door de overweging, dat maar steeds gewacht wordt op afdoenden steun in een of anderen vorm, zonder dat er tastbare resultaten te voorschijn komen. De rente looze voorschotten verdwenen als sneeuw voor de zon, schulden als er de laatste maanden zijn gemaakt, om zich het noodzakelijkste te kunnen verschaffen. De middenstanders weten daarvan mee te spreken en pok zij loopen te hoop, om hun nood te klagen, waar in zij zijn geraakt door de ellendige omstandigheden waarin de tuinbouwers zijn geraakt, die de arbeiders in hun val meesleepen. Do toestand wordt al nijpen der en we kunnen ons best voorstellen, dat de tuin bouwers, die naar het pauperisme zijn afgezakt, op nieuw naar een middel zoeken om de aandacht der regeering te vestigen op den onhoudbaren toestand en daarmee willen beproeven, meer en beteren steun aan den tuinbouw te verleenen. De rentelooze voorschotten zijn nu uitbetaald en het wachten is dus nu op den anderen steun, het ver leenen van eventueelen toeslag op de prijzen der ge veilde producten. Eer deze steunregeling in werking zal zijn getreden, zullen de omstandigheden nog wel niet in die mate verbeterd zijn, dat weer van loonen- de prijzen zal gesproken kunnen worden. Aan de veilingen was in de afgeloopen week nog weinig verandering te bespeuren. Men voelt er niet meer, zooals dat vroeger het geval placht te zijn, den polsslag van een opgewekt handelsleven en verkeer. De kooplui klagen steen en been. Er is niets te ver dienen, omdat de buitenlandsche handel zoo goed als lam geslagen ligt en ook de handel in het binnen land een weinig opgewekt beeld vertoont. De trans portarbeiders, die anders een goed loon konden ver dienen, zijn nu voor een groot deel werkloos en zijn aangewezen op den steun, die de gemeentebesturen wel zoo goed willen zijn, hun te verleenen. Alles ver toont nog een troosteloos beeld van de crisis, die de tuinbouw doormaakt. De bloembollenveiling, die reeds enkele malen is ge houden, om de bezitters van leverbare bollen en plantgoed in de gelegenheid te stellen, deze te ver- koopen, stond in hetzelfde teeken. De prijzen, welke zoo goed voor het een als voor het ander worden be steed, zijn buitengewoon slecht en soms is het niet mogelijk, aangevoerde partijen te verkoopen. De toe stand is buitengewoon slecht en het perspectief wei nig bemoedigend. De prijs van de aardappelen blijft maar laag en voor de beste en lekkerste wordt een bedrag betaald, dat spot met de exploitatiekosten. Mooie Schotsche muizen konden tot ongeveer f2 per 100 K.G. opbren gen, doch verschillende partijen, die in geringe mate afweken van de hoogst gestelde eischen, werden voor f 1.30f 1.50 verkocht. Deze prijzen betroffen de voor de hinnenlandsche markt bestemde. De groote Schotsche muizen brachten nog minder op en men was al zeer gelukkig als men boven f 1 per 100 K.G. uitkwam. Er werden er voor 80 en 90 cent verkocht! Iets beter waren de prijzen voor blauwe eigenhei mers. De meest gewilde, die dus het dichtst de ge stelde eischen van grootte, vorm en qualiteit bena derde, konden nog wel eens f2.20 tot f2 40 opbren gen, terwijl de laagste prijs f 1.40 was. Voor gewone eigenheimers werd iets minder betaald. Schoolmees ters werden verkocht voor f2.20—f2.40 Duken ble ven'op hetzelfde lage prijsniveau staan: f0.70-0.90 per 100 K.G. Voor drielingen werd f 1.60—f2.40 be taald. De aanvoer week nog maar weinig af van dien dor vorige week: aan de veiling van do L.G.C. werden 15 en aan die van den Noordermarlubond 14 spoorwagens verhandeld. Al heeft het nog weinig te beteekenen, toch was de stemming voor roode kool gunstiger dan die we ken lang geweest is. Er loopen heel wat minder par tijen door en de minimumprijs van 60 cent vormt geen schering en inslag meer. Werden ook deze week nog verschillende partijen tegen dit minimum bedrag verhandeld, de mooie kleine kool bracht f 1.10—f 1.70 op, er is er zelfs nog voor f2.10 verkocht een prijs, die in geen weken is besteed. De aanvoer bedroeg ongeveer 18 spoorwagons. Voor gele kool kwam ook wat meer belangstelling. Groote werd nog verkocht voor f 0.60, soms bracht zc f 0.70 f 0.80 op. Het mooie kleine goed kon meestal f 1.30 tot f 1.50 bedingen. Ook hier kwam bij uitzon dering een prijs voor van f2. Minder verbetering kwam in de prijzen der witte kool. De meeste aangevoerde partijen brachten niet meer dan f 0.60 per 104 K.G. oü en de hoogste prijs, welke gemaakt werd. was f0.80 De aanvoer was vri| groot, n.1. 29 spoorwagens. Alleen aan de veiling van de Langendijker Groenten- centrale word in de afgeloopen week bloemkool aan-: gevoerd en nog wel een belangrijke hoeveelheid, nl. ruim 27000 stuks. Deze konden verkocht worden voor prijzen, die. bij een bevredigende teelt, nu eens bij uit zondering een loonende opbrengst verzekeren. Voor eerste soort werd voor de grootste en mooiste van f 10 tot f 13 besteed. Kleinere of iets afwijkende kwa liteit brachten f6f8 op. Voor tweede soort konden slechts lage prijzen worden bedongen, nl. van f 1— f3.50. De aangevoerde wortelen bracht f 1.60—f 1.70 per 100 K.G. op. Bieten waren mode laag in prijs. Een zeldzaamheid was het als fl.50 of iets meer werd gemaakt. De meest aangevoerde partijen brachten f0.60—fl op. De aanvoer van zilvernep was gering, de prijs viel mee en liep van f 13—15.30. Zilvcrdrielingen brach ten f 1.40—f2.80. op. Grooter was de aanvoer van gele uien. Nep werd verkocht voor f56.90. Drielingen golden aanmerkelijk lager: er werd f 1.70—2.70 voor besteed. Voor uien werd f 1.90—2.70 betaald. Grove uien brachten f2.50 op. De aanvoer aan beide veilin gen beliep rond 22 spoorwagens. De prijs van slaboonen bleef maar laag. De aller mooiste golden f57. De laagste prijzen, welke wer den besteed, lagen tusschen f2 en f2.60. In totaal beliep de aanvoer 87000 Kg. Voor tomaten werden belachelijk lage prijzen be« taald. A-qualiteit bracht niet meer dan ruim f2 opj voor B werd f2.40 tot f2.80 betaald en voor C f2.2(J per 100 Kg. Druiven liepen ook sterk in prijs achteruit. Ali- canto, die de vorige week nog tot f55 werd verkocht, zette nu gemiddeld met f45 in en bracht op het laatst der week niet moer dan 131.40—4 36.20 op. De prijs van B'rankenthaler liep terug van f61 tot f35 per 100 K.G.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5