N at io na te Ie Kolfwedstrijden Barsingerhorn. Dinsdag 13 September 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9140 Alkmaarsche Landbouw tentoonstelling. Zaterdagmiddag werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden uitgaande van den Nederlandschen Kolf- bond Te ongeveer half drie heet de voorzitter van de kolf- club „Barsingerhorn" de heer C. Smit Gz.. den aanwe zigen hartelijk welkom. Spr. zegt, dat het op hoogen prijs wordt gesteld, dat de wedstrijden hier zullen wor den gehouden en hoopt dat de komende dagen op een genoeglijke wijze zullen worden doorgebracht Na dit openingswoord werd de bal aan het rollen ge bracht door leden van de kolfclub „Over de Helft" van Nieuwe Niedorp. Het vierdaagsche kol ff eest had een aanvang genomen. Als marceurs fungeerden de heeren A- Berkhout en P. Langedijk, als secretaris de heer P. Kist allen van Zuidscharwoude. De eerste dag had een genoeglijk verloop. De beste prestaties werden geleverd door de heeren G. Berkhout van „Op Maat" te Zuidscharwoude, die in 2 series 101 punten sloeg en P. Kater van „Barsingerhorn", die van de leden van zijn cli*b het hoogste aantal punten sloeg, nJ. 94 in 2 series. Van de attracties werd ook reeds een druk gebruik gemaakt, vooral de kegelbaan had veel aftrek. Zondagmorgen werd de strijd om 10 uur voortgezet. Ondanks het buitengewoon slechte weer. kwamen de kolvers van heinde en verre toegestroomd. En toen om 2 uur de Voorzitter het woord nam. was de baan flink bezet met kolvers en belangstellenden. Spreker heet dan allen hartelijk welkom, in het bij zonder dr. Van Balen Blanken als voorzitter van den Nederlandschen Kolfbond. Reeds 4 jaren geleden, zegt spr., is ter sprake gebracht de mogelijkheid om het jaarlijksche feest hier te doen plaats vinden, doch toen stuitte zulks op groote bezwa ren en toen verleden jaar wederom een verzoek inkwam om de organisatie daarvan in 1932 in Barsingerhorn voor te bereiden, is daarop om finontieele redenen niet inge gaan. Edoch de vergadering in Nieuwe Niedorp gehou den bracht daarvoor een oplossing. Het hoofdbestuur, zoowel als de aangesloten clubs zegden finantieele mede werking toe, waarvoor spr. hartelijk dank brengt, en zoo zijn we dan hier vereenigd om met elkander het feest te vieren. U kunt ervan verzekerd zijn, zegt spr., dat het door de kleine club uit het Noorden op hoogen prijs •wordt gesteld, dat gij allen naar hier hebt willen komen. De heer Smit zegt vervolgens den Edelachtbaren heer Burgemeester dank voor zijn medewerking en voor het beschikbaar stellen van een prijs; den heer De Graaf wordt eveneens dank gebracht en de plaatselijke ver- eenigingen. die alle zonder uitzondering hare medewer king en steun toezegden, de dames, die zorg zullen dra gen, dat de attracties mede tot het welslagen van het feest zullen meewerken, de Muzlekvereen. „De Een dracht" van Kolhorn, die bereid is gevonden eenige num mers ten gehoore te brengen, allen krijgen een hartelijk dankwoord. Een groot genoegen doet het spreker Dr. van Balen Blanken hier aanwezig te zien. Uw woorden vinden steeds een aangename weerklank en brengen gloed en leven In de gemoederen van degenen die U aanhooren. Spreker eindigt met te zeggen, dat hij ervan overtuigd Is, dat zoolang Dr. Van Balen zijn stem voor den Ne derlandschen Kolfbond zal laten hooren, de bond zal groeien en groeien. „De Eendracht" zette hierop in met een „Lang zal bij leven", wat op spontane wijze door de talrijke aan wezigen wordt meegezongen. Onder het spelen van een mooi nummertje muziek wordt de eerewijn rondgediend. Dr. Van Balen van Blanken, "voorzitter van den Ne derlandschen Kolfbond neemt hierop het woord. Met een salvé, salvé, heil U, heil!!!, richtte de spre ker zich tot de aanwezigen. Tot mijn groote verbazing, zegt spreker, las ik In het programma, dat de wedstrijden officieel door mij zou den worden geopend. Als U weet wat officieel wil zeg gen, dan zult U begrijpen, dat dit voor mij een moei lijke taak Is, waarom ik dan ook zoo vrij zal zijn mij zelf daarvan te ontslaan en tot U te spreken als een vriend tegenover vrienden. Het is mij een groot voor recht, een eer en tegelijkertijd een bijzonder genoegen de wedstrijden te mogen openen. Een voorrecht dit nog te kunnen doen in de kracht van mijn leven. Onwillekeurig komen dan de gedachten ln mij op aan een Ludenburg, die steeds een aangenaam kolfvriend was. Het past ons, hem op dit oogenblik eerbiedig te gedenken. Het afgeloopen jaar heeft ons nog een groot verlies getroffen, n.1. het verscheiden van onzen grooten vriend Teunis Kostelijk. Een sieraad was hij van den Neder landschen Kolfbond en hoe meer hij ons op wedstrijden versloeg, des te meer wenschten wij hem in de banen te zien. Laat het ons echter een voorrecht zijn, nog vele Vrienden van hem in ons midden te hebben. Voor het eerst worden de wedstrijden ln Barsinger horn gehouden en uit dien hoofde noemt de spreker de kolfclub „Barsingerhorn", het jongste kindje. Het is spreker een eer en een genoegen de feestelijkheden te openen. Reeds 4 jaren geleden werd de mogelijkheid geopperd en thans is zulks werkelijkheid geworden. De finantieele bezwaren werden gemakkelijk uit den weg geruimd en, zegt spreker, ten bewijze, dat het mij een genoegen was naar Barsingerhorn te gaan, kan Ik U zeggen, dat ik mijn middageten ervoor heb laten staan. Als vrienden zijn we nu bij elkander, jong en oud, rijk en arm, verschil in stand bestaat bij onzen Kolf bond niet. Hier zijn we allen gelijk. Juist dit is het symbool van onzen Bond. Dan weer gaat de stad naar het platteland, dan weer het platteland naar de stad, doch overal kenmerken onze samenkomsten zich door een hechte eenheid. Laat ons steeds eendrachtig samen werken tot heil van onzen Bond. Met de beste wenschen voor de kolfclub „Barsinger horn" ln het bijzonder en voor den Nederlandschen Kolfbond in het algemeen, besloot de spreker zijn sympathieke rede. Applaus. De wedstrijden werden hierop voortgezet. Verschil lende mooie series werden geslagen. „Op Maat" van Zuidscharwoud behaalde 1d zijn serie op de middag wedstrijden het hoogste aantal punten, n.1. 151. A. Berk hout, eveneens van „Op Maat" sloeg de hoogste serie 56. Bij de avondwedstrijden werd door het korps van „Op Maat" ln haar 2de serie 132 punt geslagen, zoo- dat het totaal van deze club 283 werd, welk aantal werd geëvenaard door „Vriendenkring" van Noord- scharwoude. Maandag werd reeds om 8 uur aangevangen. In den loop van den ochtend kwamen weer vele kolvers opda gen. DE OFFICTEELE ONTVANGST OP HET RAADHUIS. Om 12 uur vond de officieele ontvangst plaats op het gemeentehuls, waar aanwezig waren de Edelachtb. heer Burgemeester, het Hoofdbestuur van den Kolfbond en enkele leden van de kolfclub .Barsingerhorn". De Burgemeester heet de aanwezigen hartelijk wel kom en zegt, dat het hem een groot genoegen en een aangename taak is het Hoofdbestuur van den Neder landschen Kolfbond namens het Gemeentebestuur van Barsingerhorn te mogen begroeten. Om een roerende speech te houden na de gepaste woorden van den ge- achten voorzitter, die gisteren bij de opening van het feest, zijn gesproken, zal spreker wel moeilijk vallen en daarom wenscht spreker auch hoofdzakelijk te bepa Dr. G. C. VAN BALEN BLANKEN, Voorzitter van don Nederlandschen KotfWWi aan slag. Vorige week herdacht deze algemeen bekende en sympathieko dokter in ruste, onder groote belangstelling en in de beste gezondheid, zijn 80sten verjaardag. doen als hier nu het geval is, kan niet worden gedaan; „Gezellig Samenzijn" van, Zuidscharwoude zegt bij monde van den heer Kraakman dat zij bereid is den bond te ontvangen in 1933, doch ook niet zonder eenige toezeggingen. Uit de opgemaakte rooster blijkt, dat „Gezellig Sa* menzijn" nog nimmer een wedstrijd heeft gehad en der* halve uit dien hoofde daarop wel aanspraak kan maken* De heer Zwaag, „Recht Door", Alkmaar, zegt dat al* hoewel door het Hoofdbestuur geen toezeggingen kunnen! worden gedaan, het toch wel aanbeveling verdient dit op deze vergadering te bespreken. Eenige finantieele steun acht spr. vooral in. deze tijden wel gerechtvaar digd en verklaart dat „Recht Door" bereid is §en bij drage te geven, geltyk aan die, welke aan Barsingerhorn werd gegeven. Meerdere sprekers uiten zich in dien geest, zoodat ten slotte besloten wordt, dat de volgende algemeene verga* dering in Zuidscharwoude zal worden gehouden en ge organiseerd zal worden door „Gezellig Samenzijn". De heer Schenk zegt ook namens „Barsingerhorn" toe, dat een bijdrage zal worden gezonden. Het geven vani bijdragen is voor de betrokken vereeniging niet alleen een finantieelen steun, doch geeft volgens spreker ook meerdere zekerheid, dat een groot aantal clubs aan da wedstrijden zullen deelnemen. Meerdere bijdragen worden; toegezegd. Bij de rondvraag vraagt Nieuwe Niedorp naar de mo gelijkheid om sajetkolvers en kolvers met gummiballen uit een en dezelfde club beiden als korpsspelers te laten uitkomen. De heer Ero vindt dit een gevaarlijk probleem, alhoe wel hij er als sajetkolver wel voor gevoelt. De heer Brouwer zegt alleen naar de mogelijkheid te' vragen en dit alleen te doen om het kolven met sajet ta bevorderen. De heer Schenk, „Barsingerhorn" meent, dat het dan wenschelijk is, dat een korps sajet dan een onderdeel van zoo'n club gaat vormen en als zelfstandige club da verplichtingen ten aanzien van contributiebetaling te genover den bond nakomt. De heer Van Tongeren „T.O.GJ.D.O." Krommenie, uit zich in denzelfden geest. De club splitst zich in een sajetclub en een gummiclub en voor beiden wordt con tributie betaald. De heer Brouwer kan zich hiermee niet vereenigen, niet zoozeer om finantieele bezwaren, doch uit een oog punt van sportiviteit. Spr. zou bij wijze van uitzondering de mogelijkheid willen open laten, waar de heer Ero mei stelligheid tegenopkomt. Het voorstel van „Barsinger horn", nader uiteengezet door „T.O.G.I.D.O.", wordt ver* volgens aangenomen. De heer Kraakman dankt bij voorbaat de clubs, dia reeds een toezegging deden voor het volgende feest, voor de medewerking. De heer Rolff „Centraal", Alkmaar en meêrdere afge vaardigden vragen om een zoo juist mogelijke verdeeling op de verschillende kolfdagen, opdat de clubs zoo spoedig en zoo regelmatig mogelijk kunnen kolven. De heer Smit, „Barsingerhorn", zegt, dat Zaterdag reeds de gelegenheid tot kolven bestond, waarvan nu niet zoo een groot gebruik is gemaakt. Ware dat wel het geval geweest, misschien zou dan veel ondervangen kunnen worden. Voorzitter zegt, de commissie, die zich daarmee be last zooveel mogelijk met aller wenschen rekening zal houden, alhoewel dit een moeilijke zaak is en ook wel steeds zal blijven. De vergadering wordt hierop gesloten onder dankzeg ging voor de wijze, waarop de discussien zijn gevoerd, waarbij steeds een heerlijke goede geest heeft geheersc'nt en de belangen van den Nederlandschen Kolfbond in het oog zijn gehouden. De Voorzitter roept allen een hartelijk tot weerziens toe. Op dezen landbouwdag, welke zeer belangrijk be looft te worden, gezien do groote inschrijvingen voor de reeds gesloten fokafdeelingen, zal de beoordeeling van vet vee zoowel rundvee, schapen en varkens niet alleen gaan naar de meest waardige individuen, doch tevens zal in elke rubriek een kwaliteitsprijs uitgeloofd worden. Voor de fijnste kwaliteit in de ru briek vette koeien afgewisseld, niet-afgewisseld, vet te schotten en vette kalveren, zijn medailles uitge loofd. Bij het klein vee: schapen en varkens wordt in elke rubriek een prijs van f 15 voor de fijnste vleeschkwaliteit uitgeloofd. Dit geldt zoowel voor de rubriek vette schapen, vette lammeren als voor de vette zware varkens en voor de baconvarkens. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen eens kennis te nemen van de eischen welke aan bacon varkens moeten worden gesteld, zullen in de kolf baan van café Central bij de afd. Wol, geëxposeerd worden twee geslachte baconvarkens, één van eerste en één van derde kwaliteit. Vooral nu wij aan den vooravond staan van uitbetaling van baconvarkens naar kwaliteit, kan dit van het hoogste belang ge acht woorden. Om de deelname naar de kwaliteitsprijzen zoo groot mogelijk te doen zijn, worden voor de afdeelingen vet vee de inschrijvingen nog tot Maandag 19 Septem ber, 's morgens 9 uur, opengesteld. Voor de ingezonden baconvarkens van prima kwa liteit zal zorg gedragen worden, dat zij door de Var kenscentrale worden overgenomen. KIPPENDIEVEN. Doof de politie zijn op den Araersfoortschen weg te Apeldoorn de gebr. H. aangehouden, die een aantal kippen vervoerden. Dezer dagen zijn ten nadeele van een landbouwetf te Azewijo, (gem. Bergli) 200 kippea gestolen. vereeniging Barsingerhorn. (Direct na de opening). f len tot de kolfsport in het algemeen. Het kolfspel dateert reeds uit vroegere tijden, alhoewel het toen anders werd gespeeld. Het ging er toen in hoofdzaak om, hoevèr de bal gespeeld kon worden. Dat is nu an ders zegt spreker en juist de mogelijkheid, dat ook minder goede spelers voor een prijs in aanmerking kunnen komen, vindt spreker zoo mooi in het kolfspel, zooals dat nu gespeeld wordt. De jaarlijks' terugkeerende wedstrijden, uitgaande van Uwen Bond, vormen steeds het hoogtepunt. Daar komt gij allen te samen, daar komt tot uiting de groote eenheid, die steeds tot grooter bloei zal leiden. 47 jaar geleden werd de Bond te Haarlem opgericht, dus over drie jaar zal het 50-jarig bestaan worden gevierd. Spre- 'ker hoopt, dat allen dan nog lid zijn van den Bond en dat het den Voorzitter gegeven mag zijn, nog steeds de gezondheid en de kracht te bezitten, de functie van voorzitter te vervullen. Alvorens te eindigen, wil spreker Dr. Van Balen Blanken nog van harte gelukwenschen met zijn SOsten verjaardag, welke hij Donderdag j.1. heeft gevierd. Met den wensch, dat hij nog vele jaren zijn zoo gewaar deerde krachten in het belang van de kolfsport zal kunnen geven, besluit spreker zijn begroetingswoord. Na het gebruiken van een glas wijn, richt Dr. Van Balen Blanken zich tot den Burgemeester en de aan wezigen. Als Voorzitter van den Nederlandschen Kolfbond breng ik U, Burgemeester, als vertegenwoordiger van de Gemeente Barsingerhorn, onzen welgemeenden dank voor de ontvangst, die U ons op het Gemeentehuis hebt willen bereiden. Het wil mij voorkomen, dat U er prijs opstelde, dat wij weer zoo vroeg mogelijk in Barsingerhorn zouden zijn, hetwelk ik afleid uit het uur van ontvangst, waar op wij werden uitgenoodigd. In den morgennevel heb ik dan ook de reis aanvaard en ik kan U de verzeke ring geven, dat de uitnoodiging door ons ten zeerste wordt gewaardeerd. Het geeft cachet aan ons feest. Trouwens, de wijze, waarop wij in Barsingerhorn wor den ontvangen, de gastvrijheid en de gulheid van allen met wien wij in aanraking komen, heeft ons getrof fen en wordt op hoogen prijs gesteld. Alles is uitste kend verzorgd en wij twijfelen cr niet aan, zegt spre ker of het feest zal in alle opzichten uitstekend slagen. De moeilijke tijden, waarin wij leven en die ook onge twijfeld voor Barsingerhorn zijn ingetreden, zullen wij op deze feestdagen een wijle vergeten. Spreker hoopt dat ook Barsingerhorn deze tijden zal weten te weer staan en dat spoedig verbetering zal intreden. Met den wensch, dat de Burgemeester nog vele jaren aan het hoofd van de gemeente zal mogen staan, tot eigener zelfvoldoening en tot heil van de ingezetenen, eindigt de voorzitter zijn toespraak. Na het officieele gedeelte wordt nog een poosje onder gezelligen kout doorgebracht, waarna de Burgemeester de bijeenkomst sluit met den wensch, dat allen nog een paar genoegelijke dagen zullen doorbrengen. DE BONDSVERGADERING. 's Middags te 2 ure werd de algemeene vergadering gehouden ln de voorzaal van „de Fortuin". Voorzitter Dr. Van Balen Blanken. Secretaris de heer D. Tiemeyer. Aanwezig zijn 22 clubs. Voorzitter verzoekt de vergadering allereerst te wil len opstaan, om degenen, die ohs' doör den dood vallen zijn, te gedenken. Kostelijk, Lunenburg, maat en De Boer, zij allen waren 'n sieraad van onzen Bond. Laten wij tegenover elkander beloven, dat deze overleden kolfvrienden steeds een dankbare herinne ring bij ons zullen achterlaten en steeds als voorbeeld zullen worden gesteld. Spreker heet dan de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den Edelachtb. heer Burge meester, die ook nu weer van zijn belangstelling blijk geeft. Voorzitter is daarvoor ten zeerste erkentelijk en hoopt, dat ook de kolfsport nog vele jaren door hem zal worden beoefend. Geen beter wensch zou ik U kun nen toespreken, zegt Voorzitter, dan dat het U gegeven mag zijn nog zoolang te leven, dat U tyd genoeg hebt, om een goed kolver te worden. Een groote openingsrede zult U niet van mij ver wachten, zegt spr., want de agenda vermeld vele pun ten. Ik hoop dat de besprekingen in het belang zullen zijn van onzen Bond en geef het woord aan den Se cretaris tot het lezen van de notulen van de vorige algemeene vergadering. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen on der dankzegging goedgekeurd. Hoofdbestuur Nederlandsche Kolfbond met bestuur der Ingekomen Is een schrijven van de Propaganda-com- missie om een subsidie van f 100 voor het jaar 1932- 1933. Voorzitter licht toe, dat de Commissie, welke het vorige jaar werd Ingesteld, haar werk bekroond zag met de toetreding van 2 nieuwe leden, Het Hoofdbe stuur gevoelt er veel voor, dat het werk wordt besten digd, waartoe de Commissie zich bereid heeft ver klaard. Het voorstel van het Hoofdbestuur om f 100 uit te trekken voor de Prop- Commissie wordt aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den heer Bliek. Goes, om in den vervolge iedere club een verslag over den wedstrijd te verstrekken. Voorzitter zegt dat deze aangelegenheid in het Hoofd bestuur is besproken en dat besloten is iedere club een verslag te zenden. Nog is ingekomen een söhrijven van „De Ridder St. Joris" Berkhout, waarin wordt gezegd, dat vorig jaar een prijs niet is toegekend aan den rechthebbende. Voorzitter zegt. dat deze zaak is onderzocht, waarbij bleek, dat de prijs we! aan den rechthebbende was uit gereikt, doch dat daarbij een abuis was gemaakt, welke in den vervolge zal worden vermeden. Na een korte discussie over korpsspelers en juniores is tenslotte de afgevaardigde van Berkhout tevreden gesteld. Door den penningmeester, A. Kist, wordt vervolgens verslag uitgebracht over het gehouden finantieel beheer Het batig saldo van den gewonen dienst bedraagt f 396.48 Het saldo van den wisselbeker f 113.45, zoodat het to tale saldo f 509.93 is. De rekening wordt goedgekeurd onder waardeering voor het werk van den penning meester. Tot leden van het Hoofdbestuur worden op voorstel van den heer Brouwer, Nieuwe Niedorp, bij acclamatie herbenoemd de heeren A. Kist Az., C. T. H. Klokke en H. de Boer. Voor de vacatures ontstaan door het overlijden van heer Lunenburg en door het bedanken van den A. G. Middelbeek, worden voorgedragen de heeren J. G. van Laere, Utrecht en M. J. Ridder, „Zaanstreek". De candidatuur van Laere werd aanbevolen door den heer Molhoek, van Goes. De heer Tiemeijer zegt in den heer Ridder iemand te zien, die op uitstekende wijze het Hoofdbestuurslidmaat- sohap zou kunnen vervullen. Belde heeren worden na gehouden stemming benoemd tot Hoofdbestuurslid en laten zich die benoeming welge vallen. Voorzitter feliciteert de heeren met hun benoe ming en het Hoofdbestuur met haar nieuwe leden. Punt 7 der agenda, plaats voor de volgende algemeene vergadering wordt aan de orde gesteld. Nieuwe Niedorp zegt bij monde van den heer Brouwer wederom de wedstrijden te wilen organiseeren op de zelfde voorwarden als dat te Barsingerhorn is geschied. De heer Ero „Mik Wis" Koog a. d. Zaan, zegt, dat „Mik Wis" niet om den wedstrijd vraagt, doch als het Hoofdbestuur moeilijkheden ondervindt, met de aanwij zing van ©en plaats, wel bereid ia do wedstrijden te or ganiseeren. Voorzitter zegt, dat een en ander reeds Is besproken, doch een toezegging om dit op dezelfde voorwaarden te

Schager Courant | 1932 | | pagina 5