DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE SCHAGERBRUG. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. DE UITVOERING VAN DE CRISIVARKENSWET. Kippendiefstallen. Kreuger's nalatenschap. Deaanslagop de kathedraal van Singapore. In mineur. Het stond er voor de jaarlijks door de afdeeling Zijpe en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te houden landbouwtentoonstelling al bijzon der slecht voor. Des Zondags was het weer bijzonder slecht en deed niet veel goeds verwachten. Maar het schijnt spreekwoordelijk te zijn, dat de Schagerbrugger tentoonstelling het met het weer goed treft en ook ditmaal zou de tentoonstellingscommissie hierover niet te klagen hebben. Toch drukte de ongunstige economische toestand zijn stempel op dezen anders zoo geijkten dag, en in niet onbelangrijke mate ook. De aanvoer op de paardenmarkt was belangrijk min der, de handel was zeer miniem en bepaalde zich na genoeg tot afname door de slagers. En op het tentoonstellingsterrein, zoowel als in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school, waar bloemen en planten en thans ook inzendingen ter op luistering waren ondergebracht, was het aantal num mers mindej. De afdeeling pluimvee kwam nog aardig voor den dag. Ook het bezoek aan de tentoonstelling was minder. De offlcieele opening. In de groote tooneelzaal van Mevrouw Wed. J. Broer vond des morgens te ongeveer half 11 de officieeele ope ning der tentoonstelling plaats. Naast het bestuur van de laridbouwafdeeling zijn daarbij tegenwoordig Burge meester De Moor en Wethouder Nannis en heeren Juryleden. De Voorzitter, de heer H. Rezelman, heet de aan wezigen welkom en drukt er zijn spijt over uit. dat de tijd tot het houden van een landbouwtentoonstelling zóó slecht is, dat het houden van een tentoonstelling bijna niet mogelijk is. Het aantal inzendingen is voor het bestuur een teleurstelling, want had het gehoopt dat •het aantal inzendingen ongeveer gelijk zou zijn aan dat van vorig jaar, het blijkt dat er 50 a 60 nummers min der zijn. Laten wij echter hopen op betere tijden en den wensch uitspreken, dat we toch een aardige tentoon stelling krijgen. In alle rubrieken is tenminste iets te zien, al zullen de keurmeesters ditmaal een gemakke- lijken dag hebben. Hun belangelooze medewerking stelt het bestuur wederom op hoogen prijs. Spr. dankt ook burgemeester en wethouder voor hun aanwezigheid en voor de medewerking van het gemeentebestuur t.a.v. de beschikbaarstelling van terrein en gymnastieklokaal. Wat vandaag wel meewerkt, dat is het weer, wèl een groote tegenstelling met gister. Spr. hoopt dat er straks een flinke belangstelling moge blijken, dat vanmiddag het concours en de demonstratie van de rijvereeniging goed mogen slagen en we dus nog een gezelligen dag zullen krijgen. Het spijt spr. dat de tentoonstelling zoo kwijnend is. maar laten wij hopen, dat als we weer een tentoonstelling houden, de tijd gunstiger moge zijn. Met den wensch, dat de tentoonstelling moge slagen, verklaart spr. haar voor geopend. De heer J. de Moor, burgemeester van Zijpe, zegt dat het vanzelf spreekt, dat B. en W. hun medewerking verleenen, want als dat niet het geval was, zou het heelemaal treurig zijn. Spr. meent dat we niet te pessi mistisch moeten zijn. Inderdaad is de tijd zeer ongun stig voor den boerenstand en dit heeft zeer zeker groote invloed op deze tentoonstelling. Waar de Voor- ziter evenwel zelde „als we weer een tentoonstelling houden" meent Spr. dat dit niet te ernstig moet wor den opgevat, maar dat we dienen te zeggen „we zullen weer een tentoonstelling houden". Juist in tijden van tegenspoed moeten wij onze krach ten tot het uiterste inspannen. Niet dat wij in staat zullen ziin den eeonomischen toestand te verbeteren, daar zullen andere factoren en andere personen toe mede moeten werken en al kunnen die dat doen, dan weet spr. nog niet of ze het wel zullen doen. Doch in ieder geval dienen wij den landbouw zooveel mogelijk te steunen en laten wij dan in dien vorm een steentje bbdragen tot het herstel van den eeonomischen toestand. Laten wij probeeren de tentoonstelling, hoe klein ook, te handhaven. Spr. is er zeker van dat als daartoe de hulp van de juryleden wordt ingeroepen, deze haar gaarne zullen verleenen. Spr. hoopt dus, dat de opmerking ..als we weer een tentoonstelling houden" geheel op zij gezet wordt. De Voorzitter dankt den burgemeester voor zijn van optimisme getuigende woorden en begrijpt volkomen dat het gemeentebestuur het èn in het belang van de gemeente èn in het belang der burgerij op prijs stelt als de tentoonstelling blijft bestaan. Spr. hoopt dus op betere tiiden en rekent dan op den volledigen steun van B. en W. Met deze woorden heeft de officieele .opening plaats gehad en toog men naar het tentoonstellingsterrein. De bekroningen. De toegekende bekroningen waren als volgt: PAARDEN. No. 1 Paarden van 4 jaar en ouder (warmbloed): le prijs f 7.50 H. Schermer, Oudesluis; 2e prijs f 5, P. D. Timmerman, Schagen; 3e prijs f 2.50, P. Klok, Scha- gerbrug. No. 2. 3-jarige Paarden (warmbloed): le prijs f 7.50, P. de Graaf, Schagen; 2e prijs f 5. G. Schuijt Kz., St. Maartensbrug: 3e prijs f 2.50, Jb. Bruin, St. Maarten. No. 3. 2-jarige Paarden: le prijs f 7.50, P. D. Tim merman, Schagen; 2e prijs f 5, D. Sleutel, Tjallewal, Schagen; 3e prijs f 2.50, D. de Lange, Anna Paulowna. No. 5. Merries met Veulen (warmbloed): le prijs f 7.50, D. Sleutel Schagen; 2e prijs f 5, P. de Graaf, Schagen; 3e prijs f 2.50, Jn. Brak Kz., Schagerbrug. No. 6. Veulens (warmbloed)le prijs f 7.50. Jn. Brak Kz.. Schagerbrug; 2e prijs f 5, P. C. Aarsen, Anna Pau lowna; 3e prijs f 2.50, N. Keijzer, Schagerbrug. HOORNVEE. No. 7. Melkkoeien, afgewisseld, geregistr. met een betrouwbaren Melkstaat, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1932: le prijs f 7.50 Tesselaar 11, eigen. A. Francis, Schagen; 2e prijs f 5, Sophie 2, eig. Jn. Eriks, Burgerbrug. No. 8. Melkkoeien (afgewisseld), gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1932: le prijs f 7.50, H. Schermer, Oudesluis; 2e prijs f 5, C. Koster, Schagen; 3e prijs f 2.50, N. Hopman, Schagerbrug. No. 9. Twinters (geregistreerd) gekalfd hebbende tus schen 1 Jan. en 31 Mei 1932: le prijs f 6, Pool 11, eig. W. van der Oord, Barsingerhorn2e prijs f 4, Chris- tina 2, eig. Jn. Eriks Jz., Burgerbrug; 3e prijs f 2, Jan netje 5, eig. Jn. Jimmink, Schagerbrug; eerv verm. Klaartje 37, eig. W. van der Oord, Barsingerhorn. No 10. Twinters (niet geregistreerd) gekalfd hebben de tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1932: le prijs f 6, P. de Graaf, Schagen. No. 11. Melkvaarzen (geregistreerd), gekalfd hebben de tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1932: le prijs f 6, Iefje 29, eig. A. Francis, Schagen; 2e prijs f 4, Antje 25, eig. Jn. Eriks Jz., Burgerbrug; 3e prijs f 2, Maartje 3, eig. A. v. d. Sluijs, St. Maartensvlotbrug. No. 13. Pinken, (geregistreerd), geb. in 1931: le prijs f 5, Pool 12, eig. W. v. d Oord, Barsingerhorn; 2e prijs f 3, Ponnie 15, eig. W. v. d. Oord. Barsingerhorn; 3e prijs f 2, Iefje 32, eig. A. Francis. Schagen; eerv. verm. Loutje 5, eigen. A. v. d. Sluijs, St. Maartensvlotbrug. No. 14. Pinken, (niet gereg.) geb. in '31: le pr. f 5, D. Kuiper, Schagerbrug; 2e prijs f 3, W. Jongejan, Oude sluis; 3e prijs f2, W. Broens, Schagerbrug; eerv. verm. C. Koster, Schagen. No. 15. Stierkalveren (geregistreerd) geboren in 1932: le prijs f 5, Frans Nicolaas 50. eig. W. v. d. Oord, Bar singerhorn; 2e prijs f 3, Frans Max 89, eig. A. Francis, Schagen; 3e prijs f 2, Frans Nicolaas 27, eig. A. v. d. Sluijs, St. Maartensvlotbrug. No. 16. Kuikalveren. Graskalf (geregistreerd), geboren in 1932: le prijs f 5, Lina 3, eig. N. D. Kaan, Wierln- gerwaard; 2e prijs Nellie 39, eig N D. Kaan, Wwaard; 3e prijs f 2, Corrie 4, eig. Jn. Eriks Jz., Burgerbrug. No 17. Kuikalveren. Graskalf (niet geregistreerd), ge boren in 1932: le prijs f 5, G. Brak. Schagerbrug; 2e prijs f 3, S. v. d. Wal, Weere, Winkel; 3e prijs f 2, P. de Graaf, Schagen. WOLVEE. No. 18. 4 Fokschapen (type Texelsch). ingeschreven in een fokregister, geboren in 1931, zichtbaar geworpen hebbende: le prijs f 5, H. van Hoorn, Wieringerwaard; 2e prijs f 3, M. Kant, Schagen; 3e prijs f 2 P. Vries, Schagerbrug. No. 19. 4 Fokschapen (type Texelsch), ingeschreven in een fokregister, geb. in 1930 of eerder, zichtbaar ge worpen hebbende: le prijs f 5, M. Kant, Schagen; 2e prijs f 3, A. Brak, St. Maarten; 3e prijs f 2, J. A. Eriks, Burgerbrug. No. 20. Vier Ooilammeren (type Texelsch), ingeschre ven in een fokregister: le prijs f 5, M. Kant. Schagen: 2e prijs f 3, P. Vries, Schagerbrug; 3e prijs f 2, J. A. Eriks, Burgerbrug. No. 21. Een Ram, geboren in 1930 of eerder (type Texelsch), ingeschreven in een fokregister: le prijs f 5, D. P. Timmerman, Schagen; 2e prijs f 3, P. Vries, Schagerbrug. No. 22. Een Ram geb. 1931, (type Texelsch), inge schreven in een fokregister: le prijs f 5. benevens ver guld bronzen medaille, M. Kant, Schagen; 3e prijs f 2, H. van Hoorn, Wieringerwaard; 3e prijs f 2, N. Kruijer, Burgerbrug. No. 23. Ooi, met hare in 1932 geboren Lammeren, waaronder ten minste 1 Ramlam (type Texelsch). inge schreven in een fokregister: le prijs f 5, H. van Hoorn, Wieringerwaard. No. 24. 3 tallen Ram-lammeren van één vader (type Texelsch), ingeschreven in een fokregister: le prijs f 5, N. Kruijer, Burgerbrug; 2e prijs f 3, M. Kant, Schagen; 3e prijs f 2. P. Vries, Schagerbrug. No. 26. Vier Fokschapen, geb. in 1931, niet ingeschre ven in een fokregister en zichtbaar geworpen hebben de: le prys f 5, M. Besteman. Burgerbrug; 2e prijs f 3, C. Huiberts, Schagen; 3e prijs f2 Joh. C. Bruin, Burgerbrug. No. 27. Vier Ooilammeren, niet ingeschreven in een fokregister: le prijs f 5, G. Brak, Schagerbrug; 2e prijs f 3, Jb. Bakker, Schagerbrug; 3e prijs f 2, D. IQmt, Schagerbrug. No. 28. Een Ram-lam, geboren in 1932, niet inge schreven in een fokregister: le prijs f 5, A. Wit, Scha gen; 2e prijs f 3, Jb. Bakker, Schagerbrug; 3e prijs f 2, Jb. Bakker, Schagerbrug; eerv. verm.: A. Wit, Schagen (tweemaal). PLUIMVEE. In te zenden minstens 2 Hennen en 1 Haan. Van al de rubrieken Pluimvee en Konijnen is de le prijs f 2, de 2de prijs f 1. No. 29. le prijs D. Vriesman, Oudesluis, Zilverlaken. No. 31. Leghorns (wit): le prijs P. A. Klaver, St. Maartensbrug; 2e prijs D. Zeeman, St. Maartensbrug; eerv. verm. P. Mulder, Elft, Wieringen. No, 33. Rhode Island Reds: le prijs P. Mulder, Elft, Wieringen. No. 34. Barnevelders: le prijs P. Mulder, Elft, Wie ringen; 2e prijs C. Portegies. Schagen. No. 35. Andere rassen: 2e prijs P. Mulder, Elft, Wie ringen, zwarte Minorca's; eerv. verm. C. Loobregt. Schagerbrug. No. 37. Andere rassen Krielen: le prijs P. Mulder, Elft, Wieringen, Witte Wyandotten; 2e prijs id. id. No. 39. Loopeenden: le prijs A. Boontjes Jz., Burger brug; 2e prijs C. Loobregt, Schagerbrug; eerv. verm. C. Portegies, Schagen. KONIJNEN. No. 42. Vlaamsche reus (wit) Ram: le prijs P. H. v. d. Gragt, Schagen. No. 43. Vlaamsche Reus (wit) Voedster: 2e prijs B. v. d. Bildt, Schagerbrug. No. 44. Vlaamsche Reus (andere kleur) Ram: 2e pr. A. Kiezeling, Schagen, appelbloes; eerv. verm. idem, haaskleur. No. 49. Angora, Voedster: le prijs P. Mulder, Elft, Wieringen; 2e prijs idem. No. 51. Lotharingers, Voedster: 2e prijs A. Kiezeling, Schagen. No. 52. Hollanders, Ram: le prijs J. P. de Boer, Schagen; 2e prijs idem. No. 53. Hollanders, Voedster: le prijs J. P. de Boer, Schagen: 2e prijs idem. No. 54. Chincella, Ram: le prijs P. Mulder, Elft, Wieringen; 2e prijs idem. No. 56. Andere rassen, Voedster: le prijs P. Kok, Schagen; 2e prijs P. Mulder, Elft, Wieringen, Havan na: eerv. verm.: idem idem. No. 57 Andere rassen, Ram: le prijs P. Kok, Scha gen; 2e prijs P. Mulder, Elft, Wieringen, Havanna. No. 59. Nesten jongen: le prijs A. Kiezeling, Scha gen; 2e prijs P. H. v. d. Gragt, Schagen. BLOEMEN EN PLANTEN. No. 60. Voor de mooiste collectie Bloemen en Plan ten van particulieren: le prijs f 3, Mej. A. Kiezeling, Schagen. No. 61. Voor de mooiste collectie Cactussen van par- ticulieren: le prijs f 3, M. Lindenbergh, Oudesluis. No. 62. Voor de mooiste Plant van particulieren: le prijs f 3, Mevr. Waiboer't Hart, Schagerbrug; 2e prijs f 2, Mej. A. Kiezeling, Schagen; eerv. verm. idem. No. 63. Voor de mooiste collectie Snijbloemen van particulieren: le prijs f 3, Mevr. Witkop, Schagerbrug: 2e prijs f 2, Dames De Lange en Van der Oord. Scha gerbrug; 3e prijs Mevr. P. Vriesde Graaf, Schager brug; eerv. verm. P. Portegies, Schagen. Eigenaars merken hun kippen. In vele omliggende gemeenten van Oss, worden bijne eiken nacht, bij verschillende landbouwers groote partijen kippen gestolen. Te Nistelrode bij den landbouwer v. d. Wielen fiO prachtige hennen. In Huisseling bij den veehouder Gerrits op één nacht 50 jonge kippen. Op vele boer derijen is men er de laatste dagen toe overgegaan, de kippen met verf te merken, om deze wijze de diefstallen te voorkomen. BIJTIJDS GERED. Het 3-jarig zoontje van den heer V. geraakte bij het spelen te water achter de woning van de familie S. aan den Amstelveensrhen weg te Nieuwer Amstel. Toen de moeder toesnelde zag zij nog juist een voetje boven het kroos uitsteken. Daar zij niet kon zwem men, riep rij luidkeels om hulp. waarop mevr. S. zich geen oogenblik bedacht en gekleed te water sprong en het genoegen mocht smaken den kleine te grijpen en aan land te brengen. Hierbij verwondde de moedige dame zich aan prikkeldraad, dat gedeel telijk over het water gespannen was, zoodat zij zich door een medicus moest laten verbinden. Mededeeling van den regeerlngs- commisaris voor de uitvoering van de Crisisvarkenswet. De regeerings-commisaris voor de uitvoering van de Crisisvarkenswet schrijft: Ik vestig de aandacht van belanghebbenden erop, dat het de Nederlandsche Varkenscentrale in den vervolge niet mogelijk zal zijn. alle varkens, die ten verkoop worden aangeboden, af te nemen. Tot nu toe zijn zooveel mogelijk de op de markt aan geboden varkens door de Nederlandsche Varkenscen trale, al .overtrof de aanvoer den normalen in hooge mate, afgenomen. Van 13 September af zal het mij niet meer als tot nu toe mogelijk zijn, voor deze onderne ming vergunning te verleenen. De slachtingen voor export zijn sedert de invoering van de crisisvarkenswet sterk verhoogd. Bedroeg de slachting vóór de invoering van de wet nog geen 15000 per week, de laatste week zijn er reeds 25000 geslacht, en ook de volgende week zal het aantal slachtingen nog weer worden opgevoerd. Met het oog op onze positie op de buitenlandsche markt kan het tempo van deze toe neming niet versneld worden. Zij, die dus zonder de herhaalde waarschuwingen der Nederlandsche Varkens centrale in acht te nemen, er toch toe overgaan, varkens vau zoutersgewicht boven het normale aantal op de markten aan te voeren, dienen er rekening mede te houden, dat deze de volgende week niet zullen worden overgenomen. De schade daaruit voortvloeiend, komt dus geheel voor hun eigen rekening. Hiermede zal door de Nederlandsche Varkenscentrale geen rekening mo gen worden gehouden. Men behoeft zich over de afneming niet bezorgd te maken. Binnen zeer korten tijd zal de regelmatige af neming van exportvarkens direct van den varkenshou der door de Nederlandsche Varkenscentrale geheel ge organiseerd zijn. Vermoedelijk zullen reeds In den loop der volgende week in enkele gewesten de opgaven voor levering gedaan kunnen worden. De overige volgen snel, zoodat in de eerste weken van October voor het ge- heele land deze regeling wel zal werken. In den tus- schentijd Is het natuurlijk niet uitgesloten, dat hier en daar een varken, dat men gaarne geleverd had. niet wordt afgenomen. Het wordt door mij zeer betreurd, dat de prijzen van de vette varkens gedaald zijn onder die van exportvar kens. Door de Nederlandsche Varkenscentrale is het besluit genomen, in het vervolg de heffing ook terug te geven bij den export van spek van varkens van een slaohtgewicht boven 170 K.G. Dit zal er toe medewer ken. de prijzen van deze varkens te versterken. Iedere landbouwer dient te begrijpen, dat het voor welke organisatie dan ook, onmogelijk is alle varkens die men zou willen verkoopen, in eens af te nemen. De Nederlandsche Varkenscentrale heeft den afzet reeds aanmerkelijk opgevoerd, maar er zijn daaraan grenzen. In zijn eigen belang wordt lederen landbouwer dringend aangeraden, den verkoop van zUn varkens, ook de zwaardere, op een normale wijze te doen plaats hebben en zich vooral niet ongerust te laten maken door de verhalen van allerlei personen, die meenon, dat hun belang er mede gediend is, minder gunstige beschou wingen te geven omtrent de werking van de Crisis varkenswet. Er lijkt een kleine kentering te komon. Toch blijft steun allernoodzakelijkst Demonstreeren van den nood zeer r>oodig. Veranderde inzichten in ver gelijking met vroeger. Aardappelen slecht in prijs. Roode, gele en witte kool iets hoogere prijzen. Bijna alles werd verkocht. Bevredigende prijzen voor bloemkool, doch een slechte oogst Stationnaire prijzen voor uien. Lage voor wortelen en bieten. Vri| groote aanvoer van boonen. Te lage prijzen. Tomaten iets beter. Aanvoer van druiven. Rammenas laag. Als we de aan de veilingen gemaakte prijzen van aangevoerde producten nagaan, dan zou men ge neigd zijn in te stemmen met hen die eenige ken tering. verbetering, meenen te kunnen bespeuren in den algemeenen toestand. De prijzen voor sommige artikelen althans zijn van dien aard, dat ze op eenige stijging wijzen en blijkbaar kan er dus meer van worden gebruikt dan dit tot voor korten tijd het ge val was. Men leide hieruit niet af. dat er thans een toestand is geschapen, waarbij vrijwel normale om standigheden zouden zijn af te leiden; het lijkt er nog niet op. doch de Langendijkers zijn tegenwoor dig met 200'n kleintje tevreden, de kinderhand, om het zoo maar eens te noemen, is zoo gauw gevuld, dat een enkel lichtpunt zoo graag wordt aangezien als een aanwijzing, al is die dan ook vermeend of denkbeeldig, van kentering ten goede, dat men er zich in verblijdt. Al moge er dan een kleine prijsver betering voor sommige producten zijn ingetreden, voor andere is dat weer niet het geval en sommige aangevoerde producten zijn nog onverkoopbaar. Er is dus alle aanleiding, dat er hulp komt opdagen en dat er aandrang op de regeering wordt geoefend, om die hulp zoo goed en afdoend mogelijk te doen zijn. Die aandrang komt niet meer uit een kleine groep, doch ieder tuinbouwer dringt op hulp aan; de een wil, om de autoriteiten op bun plicht in de zen te wijzen, andere middelen dan de ander. Meest al hangt dit af van mentaliteit, politiek inzicht of godsdienstige overtuiging. De Christelijke tuinbou wer gaat de straat nog niet op; zijn bekende lijd zaamheid, zijn vertrouwen in het goddelijk Bestuur houden hem van het profane demonstreeren en agi- teeren af. De Roomsch-Katholieken schijnen niet zoo ver te willen gaan, pruttelen en morren, doch blij ven nop in de plooi. De samenstelling van het hui dige kabinet is op hun houding ongetwijfeld van in vloed. En wat de anderen betreft, hun gewijzigde houding doet een democratisch hart, dat van vooruit gang houdt, wel eens goed. We zouden tal van voor beelden kunnen noemen van niet-confessioneele tuin ders, die een jaar geleden nog spotten met demon streeren, die hen. welke om gemeentelijken of Staats steun voor de tuinders vroegen, als onwijzen en pa rasieten brandmerkten; die in normale tijden het demonstreeren voor een bepaalden eisch (b.v. alge meen kiesrecht, ontwapening, staatspensioen) als de grootste dwaasheid beschouwden en die nu met even veel genoegen, overtuiging en warmte ter demon stratie optrekken, als ze die vroeger veroordeelden. De tijden veranderen en met deze de tuinders. Dit is een gelukkig verschijnsel en zoo gezien is het niet onmogelijk, of uit al deze ellende, die we tegenwoor dig aan Langendijk en omstreken doormaken, komt nog wat goeds voor: een groeiend en meer algemeen besef, dat, hij zij arbeider, boer, tuinder of wat dies meer zij, ieder het recht heeft op een menschwaar- dig bestaan en dat we er allen hebben aan mee te werken, dat de economische ellende zoo gering mo gelijk worde. Op de aardappelmarkt liep het, als gewoonlijk in dit seizoen, slecht. De prijzen blijven \er heneden Men bedenke, dat door de verhoogde exporthoeveel- heden er mettertijd een schaarschte moet komen aan zwaardere varkens. Zij. die zich nu laten bewegen, tegen den lageren prijs te verkoopen, zullen daarvan berouw hebben, zoodra deze schaarschte zich begint te doen ge voelen, want ook dan zullen de prijzen van de zwaardere varkens tenminste den richtprijs moeten bereiken. VERGADERING VAN ONGEVEER 800 BOEREN TE STOLWIJK. Eenige belanghebbenden te Stolwijk hebben het ini tiatief genomen tot het houden van een vergadering air daar op Vrijdag, ter bespreking van de bezwaren, welke men ondervindt bij de toepassing van de Crisisvarkens wet. Ongeveer 800 personen waren ter vergadering op gekomen, welke onder leiding stond van den heer da Vries uit Stolwijk. De klachten, welke gehoord werden, kwamen in hoofd zaak hierop neer, dat men als „zwaar mesters" door de heffing op het binnenlandsche geslacht zich ernstig benadeeld voelde. Bovendien maakte men groot bezwaar tegen het merken van de varkens en het verplichte lid maatschap van de gewestelijke organisatie. De stem ming dreigde verscheidene malen over te slaan ln de richting van verzet tegen deze wet. Als genoodigde ter veragdering was aanwezig de heer A. van Wynen. die een uiteenzetting van zijn standpunt gaf en de vergadering aanried op rustige wijze en langs normale wegen de klachten van deze streek aan de Crisis-varkens-centrale kenbaar te maken. In dezen geest is dan ook door de vergadering, die verder een zeer ordelijk verloop had, een besluit ge nomen. Er is een commissie gevormd, die in overleg met anderen zich met de crisis-varkens-centrale in verbinding zou stellen. Ruim een milllard schalden. Het rapport over de activa en passiva van de in staat van faillissement verklaarde nalatenschap van Ivar Kreuger werd te Stockholm gepubliceerd. De schulden bedragen 1.170.60.855 kronen en de ac tiva slechts 98.412.834 kronen. Communisten aan het werk. Berichten melden, dat een bende „rooden" op den vooravond de kathedraal van den Goeden Herder te Singapore is binnengedrongen, de altaren ontwijdde, beelden en kaarsenhouders vernielde en de zitban ken beschadigde. Hoewel de materieele schade niet bijzonder groot is, heeft dit voorval toch buitengewoon opzien ver wekt, omdat het hier den eersten aanslag betreft op een katholieke kerk in de staten van Malaya daar de bewoners van Malaya voor plaatsen tot be oefening van den eeredienst steeds de grootste ver eering betuigen. Aan de tegenwoordigheid van geest en de dapper heid van kweekelingen van een kloosterschool is het te danken, dat acht communisten konden worden gearresteerd. Zij hielden hen namelijk zoolang vast, tot de politie arriveerde. Qp den anti-oorlogsdag zelf werden de Godshuizen door sterke en zwaar bewapende afdeelingen politie bewaakt. het bevredigende. De groote Schotten konden den vastgestolden minimum-prijs voor aardappelen van fl per 100 K.G. meermalen niet hereiken, zoodat ze als onverkoopbaar terug moesten worden meegeno men. Voor Schotten, voor het binnenland bestemd, werd f 1f 1.80 betaald, een prijs, die minder dan het derde gedeelte bedraagt dan verleden jaar. Blau we Eigenheimers brachten iets meer op. Voor de mooiste en beste werd ruim f2 betaald; de minimum prijs was fl.20. Verschillende partijen brachten fl.50 f 1.70 op. Ook voor gewone Eigenheimers werd fl.50—f 1.70 betaald, terwijl drielingen f 1.60—f2.20 opbrachten. Voor zoover de Duken werden verkocht deden ze fl; de meeste waren echter onverkoopbaar. Voor Schoolmeesters werd f2.10—f2.20. betaald. De totale hoeveelheid aangevoerde aardappels beliep aan beide veilingen 24 spoorwagens. Als we spraken van eenige verbetering, dan bedoel den we daarmee in het bijzonder de verschillende koolsoorten. Roode kool. die tot voor korten tijd óf onverkoopbaar was. óf f 0.60 per 100 K.G. opbracht, vond nu geregeld koopers niet alleen, doch werd voor minder slechte prijzen van de hand gedaan. Zoo werd aan de Broeker Veiling jn het begin der week bij een aanvoer van 5 spoorwagens op dien dag van f0.60 tot f2.20 besteed, waarbij de laagste prijs dan betaald werd voor de grove soort en de hoogste voor de kool van de uitgezochtste grootte en quali- teit. Werd in den loop der weck nog voor de groote soort bij herhaling 6d cent betaald, er is nog een noteering van f2.40 voorgekomen. Hoewel laag. is dit toch beter dan voorheen In 't geheel werden aan beide veilingen 3 spoorwagens roode kool aange voerd. Voor gele kool.gelden ongeveer dezelfde opmer kingen. Tot voor kort onverkoopbaar of f0.60 per 100 K.G., opbrengende, kwam nu een prijs van 60 cent op sommige dagen niet voor en bracht de mooi ste tot ruim f2 op. De hoogste prijs, welke deze week werd gemaakt, was zelfs f3.20! Ook hier bren gen de grootste den laagsten prijs op. Aan beide vei lingen werden in totaal 15 spoorwagons verhandeld. Als gevolg van de omstandigheid, dat de zuurkool- fabrieken heel wat witie kool vragen, werd ook deze allemaal verkocht. Bovendien kwam de minimum prijs, boven welken men tot voor korten tijd niet uit kwam, maar zeldzaam voor. Meerdere malen werd 80 en 90 cent gemaakt en kwamen zelfs noteeringen van fl en f 1.10 voor. In aanmerking genomen het groote gewicht van deze kool. is dit nog de slechtste teelt niet. Aan beide veilingen was de totale aan voer 22 spoorwagens. De bloemkooloogst valt niet mee. Het draaihartig- heids- en rottingsproces heeft weer heel wat vernie tigd. Wat echter ter markt werd aangevoerd, bracht zeer bevredigende prijzen op. De mooiste en grootste werden verkocht voor f 13f 15. de minder mooie en kleinere liepen van f7f 12. Tweede soort, bracht fl.50—f5 op. De totale aanvoer bedroeg 31000 stuks, in hoofdzaak aan de Broeker veiling. In de prijzen der uien kwam weinig verandering. Zilvernep, in geringe hoeveelheden aangevoerd, bracht tot f 14 op. Gele nep werd verkocht voor prij zen, liggende tusschen f5.20 en f7. Voor drielingen werd f 1.80 tot f2.70 betaald, voor uien f2— f3.20. Grove uien brachten f2.50— f2.80 op. De aanvoer was nog groot, nl. 17 spoorwagens. Voor wortelen was de belangstelling matig en de prijzen alzoo laag; groote golden f 1.30—f2.50, kleine f0.90—fl.50. Ook bieten waren weinig in trek; de prijs liep van f0.80f 1.70. Heel wat slaboonen werden nog aangevoerd. De allermooiste brachten van fof 6.30 op; minder mooie en gewenschte werden soms verkocht voor f2 of iets meer per 100 K.G. De aanvoer beliep rond 10.000 K.G. Even beter was de prijs van tomaten, zoodat voor A iets minder dan f7 werd betaald, voor B ruim f7. voor C f6 en voor CC even minder dan f3. De dr-ivensoort Alicante bracht rond f31 op, Fran- kenthalers f34. Een nieuw artikel was rammenas. Er werd f0.70 tot f3 voor betaald, ook geen hooge prijs.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8