I J Herfst=Mode. Tot 1 Oct. GRATIS Tot 1 Oct. GRATIS DE ONRUST IN JAPAN. VLIEGEND GEZIN GERED. HET LOT VAN EEN MOORDENAAR. Geen Oceaanvluchten meer Nieuwe treinaanslagen in Mandsjoerije. Aak omgeslagen. Kijkt heden naar de maan' DE STAKING IN HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. AANSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. Groote onvoorzichtigheid. De Crisispachtwet 1932. Gevaarlijke stieren. Marktberichten. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Japan erkent Mandsjoekwo. Toene mende onrast rondom Charbin. In een onder voorzitterschap van keizer Hirohito gehouden plenaire zitting van den Japanschen staats raad is de officieele erkenning van dan nieuwen staat Mandsjoekwo door Japan goedgekeurd. Charbin dreigt het tooneel te zullen worden van een hevigen slag tuschen de ongeregelde Chineesche strijdkrachten, die het nieuwe regime van Mands joerije bevechten en de Japansche en Mandsjoerij- sche troepen. De Chineesche vrijwilligers trekken op Charbin samen; reeds bevinden zich aanzienlijke troepen op een afstand van 23 mijlen ten Oosten en 30 mijl ten Zuiden van de stad. Intusschen geeft ook de fameuze generaal Ma Tsjan Shan, wiens dood onlangs door de Japanners werd gemeld, weer voor de Japanners onrustbarende teekenen van leven. Reeds meldt hij, verscheiden overwinningen op de samenwerkende Japansche en Mandsjoerijsche troepen te hebben behaald. Hij rukt thans op in de richting van Suihua, ten Noord- Westen van Charbin. De staat van beleg is afgekondigd in de stad Kirin, daar nieuwe Chineesche vrijwilligerscorpsen in aan tocht zijn. Door een treiler. Allen in goede ge zondheid. Machine geheel vernield. De Britsche stoomtreiler „Lord Talbot" heeft de familie Hutchinson Maandagnacht levend aangetrof fen. De „Lord Talbot" heeft de inzittenden aan boord genomen. Het telegram was geteekend: kapt. Watson. De administrateur van Angmagssalik heeft telegra fisch bevestigd, dat alle acht personen van de „Flying Family" gevonden zijn. Zij waren aan land aan het einde van de Ikersuakfjord, op Groenland. Allen verkeeren in goede gezondheid, doch het vliegtuig is geheel vernield. De eigenaar van de „Lord Talbot" heeft verklaard, dat de ruimte en het comfort aan boord van zijn trei ler zeer beperkt zijn en dat het moeilijk zal zijn, alle acht personen aan boord te nemen. De „Lord Talbot" meet slechts 325 ton, hoewel zij een van de best uitgeruste booten van de visschers- vloot van Aberdeen is. De trawler vischt bijna steeds in de wateren van Groenland. Gorgoeiov's executie. De president van de Fransche republiek, Lebrun, heeft Maandagmiddag de beide verdedigers van Gor- goelov, die een laatste poging deden hun cliënt voor het schavot te redden, ontvangen. De definitieve beslissing van den president is eerst heden te -wachten. Mocht president Lebrun, wat ver wacht wordt,, het verzoek om gratie weigeren, dan zal de executie van Gorgoelov Donderdagmorgen plaats hebben. Heden Woensdagmorgen terechtgesteld. De terechtstelling van Gorgoelof is bepaald op he den Woensdagmorgen 5 uur 20. Naar uit New York wordt gemeld, zou de regeering 'der V. S. het initiatief hebben genomen tot het ver krijgen van een internationale overeenkomst om Oceaanvluchten te verbieden aan personen, die het alleen maar doen uit lust om vermaard te worden. Wéér een Oceaanvlucht. Dr. Uhlrich', miss Newcomer en dr. Pisculli zijn gistermorgen gestart voor een poging om naar Rome te vliegen zonder tusschenlanding. Reizigers gëdood of gewond en ontvoerd. De reizigersdiensten op de spoorwegen in N. Mand sjoerije zijn geheel gedesorganiseerd door het optre den van bandieten. Na den gisteren vermelden trein aanslag hebben er nog twee dergelijke aanslagen plaats gehad, waarbij treinen tot ontsporing werden gebracht en aangevallen en geplunderd. In beide ge vallen wérden verscheiden reizigers gedood of ge wond een eenigen hunner ontvoerd. De eerste trein bevond zich ten Z. van Charbin, de andere op het noordelijk deel van den spoorweg. 55.000 steenen te water. Even boven Dieren kwam de steenaak „De twee Ge broeders", schipper Witjes uit De Steeg, in aanva ring met de „Tencia", schipper Muller uit Dordrecht. Ten gevolge van de botsing sloeg „De twee Gebroe ders" om, waarbij twee man te water raakten en de geheele last van 55.000 steenen in den IJsel viel. De beide drenkelingen werden door schipper Muller op gepikt. De gekapseisde schuit bleef met den bodem naar boven in de rivier drijven, tot ze door den kapi tein van de stoomboot „Stad Zutphen" naar den wal gesleept werd. Het verkeer op de rivier is ter plaatse van het on geval bemoeilijkt. Veiligheidsmaatregelen zijn van wege den Rijkswaterstaat genomen. Met het oprui men van den steenhoop zal begonnen worden, zoodra aan de assurantieformaliteiten is voldaan. Bijna totale verduistering. Heden, Woensdagavond, zal een maansverduiste ring plaats hebben, die o.a. in ons land in haar ge heel kan worden waargenomen. De maan komt op te 7 uur 9 n.m. en treedt in de halfschaduw der aarde te 7 uur 26. Zij staat dan nog slechts op geringe hoogte boven den horizon in het Oosten. De intrede in den kernschaduw volgt te 8 uur 38, terwijl het midden der verduistering te 10 uur 20 valt. Dan is de verduistering bijna volkomen. Van af dit oogenblik komt de maan weer langzamerhand te voorschijn. De tijden zijn alle gegeven in Amsterdamschen zo mertijd. Als de wolken nu maar „geen roet in het eten gooien"! Het einde van de staking nabij. Naar de N.R.Crt. verneemt, worden thans recht- streeksche onderhandelingen gevoerd tusschen ver tegenwoordigers van de bonden van werkgevers en van werknemers ter koopvaardij, teneinde zoo spoe dig mogelijk te geraken tot het opheffen van de sta king. Deze onderhandelingen zouden zijn ingeleid met een aanbod van de reeders om den status quo te handhaven tot 1 Maart 1933 en in dien tijd te on derhandelen over de arbeidsvoorwaarden, waarbij zij zich bereid zouden verklaren, in overleg te treden met de regeering om te trachten, eenigerlei stelsel van steun voor de algemeene vrachtvaart te verkrij gen. Binnen zeer korten tijd zouden de organisaties van werknemers t$r koopvaardij dit voorstel aan haar leden voorleggen, met het advies, dit aanbod te aan vaarden. Zijn deze inlichtingen juist, dan zou het einde van de staking dus zeer nabij zijn. Intusschen komen hoe langer hoe meer schepen stil te liggen, tot groote schade van alle partijen. Door een arrestant bewusteloos gesla gen. Schennis der eerbaarheid. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is, in het Naal- denveld te Bloemendaal een ernstige aanslag ge pleegd op den jachtopziener W. W. was in den loop van den middag in de buurt van zijn woning. Hij had ongeveer een half uur ge- loopen, toen hij iemand zag, die zich eenigszins zon derling gedroeg. W. volgde den man en bemerkte even later, dat deze zich schuldig maakte aan open bare schennis der eerbaarheid. Onmiddellijk liep de jachtopziener op den vreemdeling toe, teneinde hem te arresteeren. Deze verweerde zich echter krachtig en wist in de worsteling, die volgde een nijptang uit zijn zak te halen en daarmede den jachtopzie ner recht in het gezicht te slaan. W. zakte toen be wusteloos in elkaar en de dader nam ijlings de vlucht. Later op den middag kwam W. weer bij. Hij be merkte. dat hij alleen in het bosch lag en trachtte door hulpgeroep, daar hij volkomen bewegingloos was, de aandacht van wandelaars in het Naalden- veld te trekken. Dit gelukte inderdaad. Eenige voor bijgangers hoorden gekerm en gingen op het geluid af. Zij vonden W. hevig bloedend op den grond lig gen. Hij klaagde over erge pijn en viel telkens weer in staat van bewusteloosheid terug. Onmiddellijk waarschuwden de wandelaars de politie van Bloe mendaal, die spoedig ter plaatse was en den onge- lukkigen jachtopziener per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd. Hier werd een dokter ontboden. Het bleek dat een groot gedeelte van W.'s gezicht geheel verbrijzeld was. Het is nog niet te zeggen of dit weer in orde zal komen. In elk geval baart zijn toestand zorg. De politie van Bloemendaal is het nog niet mogen gelukken den dader aan te houden. W. kende hem niet en had hem nooit tevoren gezien. Het signale ment, dat hij kon geven,was zoo vaag, dat de poli tie daaraan weinig houvast hééft. Intusschen zet zij het onderzoek met kracht voort. Van een wagen gesprongen. Man ge dood. Te Mierlo Hout nabij Helmond heeft Maandag avond omsteeks 11 uur een ongeluk plaats gehad, dat aan den 48-jarigen gepensionneerden spoorweg arbeider G. Verhees het leven heeft gekost. V. was gezeten op een zwaar beladen aanhangwa gen van de firma B. uit Helmond, waarmee hij van Eindhoven kwam gereden. Te Mierlo Hout is V. bij zijn zuster inwonend en toen de wagen de woning genaderd was, beging hij de onvoorzichtigheid er in volle vaart af te springen. De man kwam met zijn hoofd onder de wielen terecht en was nagenoeg op slag dood. Den chauffeur van den voor den aanhangwagen rijdenden tractor, treft geen schuld. Links: Donkerblauwe mantel japon, waarvan de rok onderaan de vóór- en achterbaan plooien heelt. De mouwen z\jn gegarneerd met origineele stoffen rolletjes; hermelijnen das. Rechts: Gespikkelde japon, waarvan de rok een pun tig heupstuk heeft en klokt. Het korte jakje heeft op den rug een pas en wordt met donker astraken gegar neerd. Ook tuinbouwbedrijven vallen er onder. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de arrondis sementsrechtbank te Haarlem de veelbesproken be schikking van een der kantonrechters-plaatsvervan- ger, aldaar, waarbij beslist werd, dat pachtovereen komsten betreffende tuinbouwgronden niet vielen onder de Crisis-pachtwet 1932 en de verzoeker onbe voegd was verklaard tot het indienen van een re- quest, strekkende tot vermindering van de bij over eenkomst bepaalde pacht, vernietigd en hem daartoe wel bevoegd geacht en voorts de zaak teruggewezen naar den eersten rechter ter verdere afdoening. EEN TRAP VAN EEN PAARD. Toen de boerenarbeider S. Smeding te Wommels bij zijn patroon een paard inspande, sloeg het dier achteruit en trof hem in het onderlijf. In het ziekenhuis te Sneek is de man aan de be komen inwendige kneuzingen overleden. 1 zwaar gewonden. Gisterenochtend zijn twee mannen op de Veemarkt te Rotterdam door stieren ernstig verwond. De 54-jarige veedrijver L. de H. van de Boezemkade is door een stier met de horens in het rechteroog gesto ken. Ernstig gewond is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De 64-jarige landbouwer J. J. uit Oud Alblaa stond naast een stier, die met den kop aan een paai was vast gebonden. Toen de stier plotseling den kop boog werd de mén door de horens in de liesstreek getroffen en te gen de straat geslingerd. Met ernstige inwendige kneuzingen en een hersen schudding is de man naar het ziekenhuis aan den Cool singel gebracht. Boefjes. Toen de bakkersnedlende L. G. te Hlllegersberg, na aflevering van een bestelling in de Dorpsstraat, zag. dat twee jongens rond zijn wagen stonden geschaard, bemerkte hij spoedig, dat zij iets hadden uitgehaald, Bij zijn komst namen zij dan ook de vlucht In den tijd, dat de bakker zich verwijderd had, hadden zij nJ. kans gezien den bak van den wagen te openen, zij waren toen op de in den wagen bevindende taart met slagroomtaartjes aangevallen. Met hun handen hadden zij in de lekkernijen gegraaid, en hun gezichten zaten nog vol. De bakker zette ze na, en het geluk diende, dat ze In handen van een politie-dienaar liepen, die spoedig aan het uiterlijk zag, wat er gaande was. In het politiebureau zijn de boefjes geducht onder han den genomen. DE VROUW IN CHINA. Volgens een telegram uit Nanking heeft het depar tement van binnenlandsche zaken aan het kabinet een voorstel voorgelegd, om aan het stelsel van de meisjes-slaven, dat eeuwen lang heeft geheerscht een einde te maken. WEER EEN ONGELUK MET VEERBOOT. Vier-en-twintig arbeiders verdronken. Door het verongelukken van een veerboot, waarop zich 100 menschen bevonden, zijn, naar men uit Tokio meldt, 24 arbeiders van het Marine-arsenaal van Koee verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat eenige vrouwen naar één kant van de veerboot snel den toen deze hevig schommelde in het kielzog van een ander vaartuig. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Jongeman het slachtoffer. Maandag is een achttienjarige jongen, die in de lichthal van het Scheepvaartmuseum aan de Corne- lis Schuytstraat te Amsterdam op een door hem zelf gebouwd steigertje bezig was latten te beitsen, van deze wankele staanplaats gevallen. Hij was bijna onmiddellijk dood. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Sept. Aangevoerd: 45000 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 0.60—1.70, bl. eigenheimers f 2—2.20, Duc of York f 0.70 —0.80, drielingen f 2—2.30, 26000 Kg. roode kool f 0.60- 1.90, 25000 Kg. gele kool f 0.60—2.20, 145000 Kg. vr. witte f 0.70—1.10, 1150 stuks bloemkool I f 10.90—16, H f 3—4, 24000 Kg. uien: gele nep f 5.606.40, gele drielingen f 1.80 —2.30, gele uien f 2.30—3.10, 1700 Kg. bleten f 1.80—2, 325 Kg. slaboonen f 34.10, 3600 Kg. peen f 0.601.30, 450 Kg. rammenas f 2.40, 1150 Kg. tomaten: A f 6.707, B f 8.40, C f 3.70—4.60, CC f 2.30, 184 Kg. druiven: Frank, f 36.50-43. WARMENHUIZEN. 13 Sept. Aangevoerd: 33100 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 0.90—1.40, grove f 0.70-0.80, drielingen f 1.70—2, eigen heimers f 11.40, bl. aardappelen f 1.102, 800 Kg. ble ten f 0.60—1.30, 380 Kg. slaboonen f 3.60—4.40, 3400 Kg. roode kool f 0.60, '8500 Kg. witte kool f 0.90, 5100 Kg. nep f 5.70—6.30, 5700 Kg. uien f 2.50-2.90, drielingen f 2—2.20, grove uien f 2.70. FURMEREND, 13 September 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 21 stapels Fabriekskaas f 23, 13 stapels Boerenkaas f 21, 2 stapels Goudsche f 22.50 per 50 K.G.; in totaal 36 stapels, wegende 65000 K.G. Handel vlug. 2032 K.G. boter f 1.301.45. Vee: 720 Runderen, w.o. 415 vette 6472 cent per Kg., handel vlug; 200 melk- en geldekoeien f 110250, handel matig; 105 stieren; 23 paarden f 60130, han del matig; 95 vette kalveren 7090 cent, handel stug; 175 nuchtere kalveren, slacht f 620, fok f 1416, handel vlug; 646 vette varkens, voor de zouterij 30 cent, voor de slacht 2227 cent per K.G., handel vlug; 62 magere varkens f 615 50, handel stug; 243 biggen f 49, handel stug; 579 schapen f 1217, handel ma tig; 662 lammeren f 612, handel matig; 43 bokken, kipeieren f 4.605.10, Eendeieren f 2,75, Piepkuikens 7085 cent. Eieren veiling: 9630 kipeieren a f 3.405, 200 idem b f 2.903.40, 2496 eendeieren a f 3. FURMEREND, 13 September 1932. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aangevoerd: 30.000 eendeieren f 3.053.30, N.H. bl. broedeieren f 7.707.80, 60.000 kipeleden; 7080 Kg. f 5.50—6.20, 6566 Kg. f 5.20—5.40, 63—64 Kg. f 5—5.20, 60-62 Kg. f 4.70-5, 58-59 Kg. f 4.50—4.80, 56—57 Kg. f 4.50—4.70, 53-55 Kg. f 4.20—4.0, 50—52 Kg. f 4—4.30, 4549 Kg. f 2.903.80. r- Wie zich met ingang van 1 Oct. a.s. abon neert op de ontvangt nog de ver schijnende num mers tot dien datum gratis MEDEMBI.TK, 13 September 1932. Schotsche muizen f 0.350.50, kleine muizen f 0.95— 1.15, witvl. aardappelen f 0.350.40, per 50 K.G.; uien f 1.101.20, gele nep f 2.953, per 50 K.G.; slaboonen f 0.35—0.75 per 15 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 13 September 1932. Groote Schotsche muizen f 0.500.70, Schotsche mui zen f 1.10—1.40, drielingen f 2—3.10, r. duken f 0.70— 0.80, eigenheimers f 1.10—1.30, bl. eigenheimers f 1.40— 1.60, spercleboonen f 27.20, gele nep f 5.206.60, drie lingen f 2.102.40, uien f 2.302.80, grove uien f 2.80— 3. peen f 2, kroten f 1.10, roode kool f 0.601.80, gew. witte kool f 0.601. gele kool f 1.90—2.10. alles per 100 K.G. Aanvoer: 46200 Kg. aardappelen, 4800 Kg. sper cleboonen, 26900 Kg. uien, 1000 Kg. peen, 100 Kg. kroten, 18100 Kg. roode kool, 4SS00 Kg. gew. witte kool, 3900 Kg. gele kool. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur. Bijeenkomst. N.O.G. De Septembervergadering van de afdeeling. Schagen van het N.O.G. was niet druk bezocht, slechts 11- leden waren aanwezig. Ondanks dit geringe aantal kon da voorzitter toch de verblijdende mededeeling doen, dat het aantal leden den laatsten tijd weer met 5 toegenomen was. Onder de Ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur omtrent de eischen betreffende de akte wiskunde L. O. De vragenlijst daaromtrent werd beantwoord. Daarna was het woord aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering, die dit jaar in Den Haag ge houden was. De verslaggever, de heer D. Brouwer te Schagen, deelde mee, dat deze vergadering vooral van groot gewicht was in den namiddag van den tweeden dag. Allereerst memoreerde hij de grootsche hulde, die aan het afgetreden hoofdbestuurslid, den heer G. Holle te Heilo, was gebracht. Daarna zette de heer Brouwer uiteen, hoe de heer Pluvier, in een met overtuiging voor gedragen en doorwrochte rede, zijn ideeën betreffende de pacificatie uiteen zette: hoe daarna de afgevaardigde het voorstel zijner afdeeling daartegenover verdedigde. Met groote meerderheid werden de voorstellen der hee- ren Pluvier c.s. verworpen. Ook het voorstel-Schagen werd daarna verworpen, doch slechts met een geringe meerderheid, De afgevaardigden meenden dan ook, dat gezien dezen uitslag de afdeeling a.s. jaar gerust weer met haar voor stel kan komen en dan de overwinning zal behalen. De aanwezige leden hadden dezelfde overtuiging en zoo zal waarschijnlijk op de volgende alg. vergadering opnieuw het voorstel behandeld worden, waarbij het N.O.G. zich zal moeten uitspreken, of ze nog langer de dure, versnipperende, verdeelende pacificatie zal hand.- haven. De voorzitter dankte den verslaggever voor zijn uit voerige mededeelingen. Vervolgens werd de propaganda besproken. Zooals uit het openingswoord van den voorzlter bleek, heeft de propaganda-commissie succes gehad. Toch zijn er nog verschillende collega's niet georganiseerd en moet ge tracht worden hen te overtuigen en in onze rijen te brengen. Als gewestelijk propagandist, vermeldde de voorzitter, dat in October een groote propagan da-bij een komst zal gehouden worden te' Alkmaar, en hij wekte de aanwe zigen op deze vooral bij te wonen. Nadere mededeelingen betreffende deze vergadering zullen volgen. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op den tweeden Woensdag in October, 's middags 3 uur. EEN TENTOONSTELLING. Op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 dezer wordt in hotel „Vredelust" alhier een tentoonstelling, met daaraan ver bonden demonstratie, gehouden van Filigraine Hand werken. Temeer, waar de gez. Davidson uit Haarlem ook te Schagen een cursus zullen vormen, waar onder richt in deze handwerken zal worden gegeven, raden, we iedere dame aan een der genoemde dagen de zeer bezienswaardige tentoonstelling te bezoeken. Voor na dere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende annonce. UITSLAG VERKOOPING. Dinsdagavond 13 September had in de Cérès alhier, ten overstaan van Notaris C. L. van den Bergh, de toeslag plaats van het woon- en winkelhuis, gelegen aan de Hoogzijde, E 120, groot 1.77 Are, eigendom van de erven van wijlen den heer S. Droog. Het pand was ingezet op f 9500.Er werd niet gemijnd, zoodat kooper werd de heer J. de Vos van Bergen voor f9500. OPLEIDING WINKELPERSONEEL EN ESPERANTO. We vernemen, dat aan den cursus voor opleiding van winkelpersoneel, wederom te geven door de Schager Handeldrijvende en Industriëele Midden- standsvereeniging, ditmaal ook verbonden zal wor den het onderwijs in de wereldtaal „Esperanto". Zes- en-twintig Esperanto-lessen zullen worden gegeven en als leeraar zal optreden onze plaatsgeilbot, de heer K. Roggeveen Dr. Alleen bij voldoende deelname, zal ook gelegenheid worden gegeven afzonderlijk, dus los van den cursus voor opleiding van winkelpersoneel, de lessen in Es peranto te volgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2