De Moeder. Raad Br. op Laisgendijk. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 12 September. DE MESPRIKKER UIT DEN HELDER. De zaak contra den heer Hendr. H. te Helder, die zijn plaatsgenoot D. Huisman op 10 April met een mes had verwond, werd heden voortgezet en veroor deelde de Pol. Rechter hem voorwaardelijk tot 3 maanden met proefjaren. Geheelonthouding is thans voor hem het parool, want na de flesch komt het mes! De 40-jarige, niet geheel drankvrije petroelumven ter Petr. G. te Hoorn had in het voorjaar een huis moeder te Zwaag in den nek gezien, door haar bus sen petroleum te leveren, die de volle maat niet in hielden. Op 13 Juni stond de man voor dit feit te recht en heden werd, na gedaan reclasseeringsonder zoek, de zaak voortgezet. Eisch 4 maanden gev. waar van 2 maanden voorwaardelijk. Vonnis f25 boete of 15 dagen en 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. BELASTINGBETALEN TEN POSTKANTORE. FRAUDE TE SCHOORLDAM. Indien de belastingpenningen der Nederlandsche Staatsburgers overal even secuur buiten het rijks- laad je gleden als op het „station" der posterijen, te Schoorldam, dan zou zonder twijfel een staats bankroet onvermijdelijk zijn. Althans stond heden te recht mej. Corn. Anna D. geboren D., kantoorhoud ster aldaar, ter zake eenige haar tenlaste gelegde verduisteringen en wel f5206 belastinggelden, ge stort door get. A. v. d. Wel, veehouder te Warmen- huizen, f400 door get. W. Duin en f43.50 gestort door dienzelfden heer Duin, om per giro te worden over gemaakt aan den adressant Molenaar. Het was natuurlijk een zeer ernstige zaak, doch een lichtpunt kon worden aangetoond, de schade was door het vrouwtje volledig vergoed, zoodat nie mand geldelijk werd benadeeld. Zij erkende de ver duisteringen, doch kon niet verklaren waardoor een door haar geconstateerd tekort in haar postkas was ontstaan. Door verdachte werd vermoed dat zij het geld in de huishouding had gebruikt. Het gestorte belastinggeld, bezigde verdachte om de kas der pos terijen sluitend te maken. Onder de gehoorde getuigen behoorde ook de heer Boeder, ontvanger der Dir. belastingen, die de fraude had ontdekt. Deze getuige verklaarde onder meer, dat de postkas over zooveel schijven loopt, dat di recte verificatie niet doenlijk is; zulks in tegenstel ling met de administratie der belastingen, waar iede- ren avond de kas wordt opgemaakt en eventueele fouten kunnen worden geconstateerd. Zoowel verdachte, als haar 22-jarige zoon, die fun geerde als besteller, zijn thans ontslagen uit. den dienst der posterijen. De verdere behandeling der zaak werd geschorst tot de a.s. week. EEN VECHTLUSTIG TRIO. Drie bruinverbrande zonen van het lage land, de H.H. Jan G. uit Ursem, Corn. P. te Berkhout en Piet G., resideerende te Obdam, hadden lustig kermis ge houden aan de Goorn, gem. Berkhout en den getuige Piet Boots bij die gelegenheid eens duchtig afgerost en bloedend aan het hoofd verwond. Piet had op de kermis hun ontevredenheid opgewekt en zij stonden hem bij zijn woning te Avenhorn op te wachten, toen Piet met zijn meisje thuis kwam. Ieder der „Heeren" deed een duit in het zakje, zooals thans nader werd toegelicht door de H.H. Boots en Stam, zich noemende akkerstudent, tot verontwaardiging van Nden Politie rechter, die niet de kachel mei zich laat" aanmaken. Eisch tegen Piet G. f30 boete of 30 dagen, tegen de 2 anderen f20 of 20 dagen ieder, wat hen niet meeviel. Uitspraak conform eisch, benevens f 11 reparatiekos ten aan Dr. Berman. GEVAARLIJKE BEMOEIZUCHT. De niet-verschenen verdachte Corn. v. H., uit Hel der, had zich op 15 Mei schuldig gemaakt aan we- derspannigheid of belemmering door een persoon die verdacnt werd van diefstal, te trachten aan de handen van den agent Streutner te ontrukken, wat hem dan ook door aanwending van extra krachtver toon gelukte. Eisch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. MINNAAR VAN PRENTBRIEFKAARTEN. De eveneens niet aanwezige gedagvaarde Pieter Hendr. W., eveneens te Helder, had, door drank ge ïnspireerd, in het militair tehuis een aantal prent briefkaarten ontvreemd. Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. EEN VARKEN MISHANDELD? DE HOOFDGETUIGE VERMOEDELIJK OPGEFUIFD. Een 44-jarige vee-expediteur uit Beemster, Fred. S., stond terecht naar aanleiding van het minder schit terende feit, dat hij op 23 Mei op de varkensmarkt te Alkmaar een varken, dat weigerde te ioopen, met een stok hevig had geslagen op kop en snuit. De heer C. Denneman, conciërge der Huish. School, had zich aan deze ruwheid zeer geërgerd. Het dier bloed de uit zijn neus, die bovendien nog gepend was, om het wroeeten tegen te gaan. De verdachte beweerde het recalcitrante dier eenige tikken te hebben gege ven bij wijze van richtingaanwijzen. Opzettelijke mishandeling zat bij hem niet voor. Als getuige a décharge werd nog gehoord de heer Joh. Korver, welke omstandig verklaarde geen in- Kort verhaal Door JAN VAN DAM. Om tien uur 's avonds begon het te onweeren Over den zilveren maansikkel legt zich zwaar en drukkende als een donkere rots, een groote, scherp gekante wolk. Plet wordt donker Loeiend en gierend woedt de storm over den weg. Takken knappen af. Afgerukte bladeren worden door den feilen wind omhooggezwiept. Secondenlang ver licht een blauw bliksemlicht het plotseling en wreed Ön diepe rust verstoorde land. Tegen het huisje van de weduwe Broes, dat aan het eind van den dorpsweg staat, werpt zich met igroot geweld de stormwind. Het tuinhekje knarst in zijn scharnieren. De takken van den lindeboom slaan heftig tegeiï de ruiten. De oude vrouw zit met gebogen hoofd naast haar nog onbeslapen bed. Zij heeft de handen gevouwen in den schoot en kijkt star voor zich uit. Maar nu rukt de storm een bloempot uit de vensterbank. In stukken valt hij op de steentjes voor het huisje. Moeizaam is de oude vrouw opgestaan. Door pein zend, smartelijk nadenken heeft zich haar voorhoofd gefronst. Als was zij ontevreden over zichzelf, schudt zij onwillekeurig het hoofd en schuifelt dan naar het venster. Maar inplaats van het te openen en de an dere bloemen binnen te halen, drukt zij het voorhoofd tegen het raam en staart peinzend het dorp in. Sinds zij die zorg heeft om haar jongen is zij, die eenige jaren geleden nog een flinke vrouw was, oud en verdrietig geworden. Bij het flakkerende licht van een bliksemstraal heeft zij duidelijk de omtrekken gezien van de her druk te hebben gekregen, dat het dier mishandeld werd. De Officier vermeende dat de grens overschreden was en requireerde ter waarschuwing f5 boete of 5 dagen, wat verdachte goed vond Vonnis: vrijspraak. EEN DRONKEN EN BOVENDIEN NOG LASTIG EGMONDER. De visscher Hubertus Sch. te Egmond aan Zee, die met kermis te diep in het glaasje had gekeken en zich daarna krachtig verzet had tegen de veldwach ters Rood en ten Bruggecate De niet verschenen verdachte, een bekend merk. werd veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen. NIET OP ZIJN WOORDEN GEPAST. De heer J. B. te Alkmaar, had op 4 Juli den agent Dalenberg beleedigd door hem toe te voegen: Loop naar den bliksem, kwajongen! De verbalisant be weerde reeds 7 jaar lang door dezen man te zijn ge provoceerd. Deze zaak werd voor onbepaalden tijd aangehou den. ONBELEEFDE QUALIFICATIES. De 26-jarige veehouder Renier B. te Venhuizen had zich te verantwoorden wegens beleediging van den heer C. Molenaar, door hem op 27 Mei in het open baar te Wijdenes een gemeenen vent en een vuilen boer genoemd. Er schijnt tusschen de heeren een paardenkwestie te zitten. De sop was overigens de kool niet waard. De heer B. had wijzer moeten zijn en voelde nu de gevolgen in zijn portemonnaie. Hij werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. NOG MEER BELEEDIGINGEN. De groentenhandelaar A. v. d. Peet te Opmeer was op 2 Mei door den niet verschenen heer Joh. v. d. D., vereerd met de niet zeer vleiende critiek, dat hij een slechte schurk en 'n dief was. De toegesprokene onderschreef die meening blijkbaar niet en had he den de schrale voldoening dat de loslippige heer van D., die zijn ontboezemingen beter aan de poes had kunnen toevertrouwen, werd veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. LOSHANDIGE ALKMAARDER. De heer Pieter K., niet op het appèl, zou op Maan dagavond 6 Juli te Alkmaar in eenigszins aange schoten toestand den heer Sijbele Halma, wandelend op het Verdronkenoord, zonder eenige aanleiding een stomp in het gelaat hebben toegediend. De heer Friso Halma was daarvan getuige. De on hebbelijke daad werd door den Politierechter ge straft met f30 boete of 30 dagen. MET EEN BILJARTKEU GEëXERCEERD. KERMISVERMAAK TE SCHARWOUDE. De motormatador en assuradeur Jan L. uit Heiloo, werd ten laste gelegd, dat hij op 30 Mei te Schar- woude in het café van de Wed Groot den heer P. Deen met een gebroken biljartkeu het hoofd aan bloeden had getimmerd. Het scheen er nogal rumoe rig te zijn gegaan in dit Dranktempeltje. De heer L. trachtte een plausibele verklaring te geven van zijn optreden. Hij kwam op voor een belaagden kame raad en raakte den verkeerde. De met een biljart keu bewerkte getuige reclameerde f 17.90 wegens ge neeskundige behandeling, arbeidsverzuim en uit- stoomen van zijn beste pak en schadevergoeding f 17.00, Vonnis f25 boete of 25 dagen. Maandagavond 8 uur vergaderde de Raad dezer ge meente ten raadhuize. Voorzitter de heer P. Slot, burgemeester, secretaris de heer Schelhaas. De heer Bonnet had bericht van verhindering ge zonden. Voorzitter heette allen hartelijk welkom en ging voor in gebed. De notulen der twee laatste vergaderingen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Aanwezig is proces-verbaal van opname van kas bij den Gemeente-ontvanger. Alles is in de beste orde bevonden. In kas was en moest zijn een bedrag van f 453.89. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen over een eventueel bij de Provincie te sluiten geldleening, groot f 12.500—, benoodigd voor de uitkeering van de 30 van het tweede millioen. Deze leening kan wor den verstrekt tegen een rente van 5Vz en is af te lossen in 20 jaren, met dien verstande, dat van 1933 tot en met 1937 de aflossing tenminste zooveel zal be dragen als er door credietnemers wordt afgelost. Het dan nog resteerende moet in 15 jaar worden afgelost in 15 gelijke termijnen. Als dan nog wordt afgelost door credietnemers, moet de aflossing met die bedra gen worden verhoogd. Voorzitter deelde mede, dat men reeds aan dit ver zoek heeft voldaan in de gehouden spoedvergadering. Wat betreft de uitbetaling hebben B. en W. eenige moeite gehad om het geld spoedig van de Provincie berg. Daar is nu dansmuziek. Haar jongen zal daar vroolijk met Regina van den bakker dansen en niet letten op het onweer. Een zware zucht maakt zich los uit de borst van de vrouw. Sinds haar Jan zich dat meisje in het hoofd heeft gezet, is er niets meer met hem te begin nen. En juist aan zoo een moest hij nu geraken! Hij, die stille jongen, die altijd een braaf en goed zoon voor haar was geweest en van wien zij meer had ge houden, zij het dan ook in stilte, dan van een harer andere kinderen. Hare dochters waren nu reeds lang getrouwd, haar oudste jongen was gestorven en al lee Jan was bij haar gebleven. Zij leefden zoo gelukkig met hun beiden. De jongen bracht al zijn verdiensten naar huis en zorgde dat zij op haar ouden dag geen armoede leed. En toen kwam Regina van den bakker, die jaren lang op een fabriek in de stad had gewerkt, terug in het dorp en keek met haar brutale bruine oogen de jongens uitdagend aan. Op een bruiloft had de jongen het meisje leeren kennen. En sinds dien tijd was hij niet meer in huis te houden. En toen zij, de moeder, die van hun "ver houding had kennis gekregen, hem had gewaar schuwd en gezegd: „.Jan, denk er toch eens aan wat. je eigenlijk doet! Je wordt ongelukkig als je met dat meisje trouwt, zij kan je niet trouw blijven. toen had hij haar arm gegrepen en uitgeroepen: „Moeder, praat niet zoo, zeg niets meer! Ik geloof Regina en niet wat de menschen van haar zeggen. U behoeft me niet zoo medelijdend aan te zien. Ik ben geluk kig!" En met zijn blauwe, onrustige oogen had hij haar koppig aangezien. Zij had gezwegen en het lijdelijk aangezien hoe hij op de dagen dat hij zijn geld had ontvangen, een klein deel van zijn verdiend loon op de tafel legde, Geduldig had zij alles verdragen en altijd gehoopt, dat haar zoon uit zijn liefdesroes ontwaken en tot haar terugkeeren zou. Maar nu had zij haar hoop be graven. De jongen was zonder eenige verklaring uit haar huis weggegaan.... Haar hart kromp nu nog pijn lijk ineen, als zij dacht aan het oogenblik waarop zij, niets vermoedend, zijn leege kamertje was binnenge komen. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" «taal. Prtj» 75 cis. los te krijgen. Den eersten September heeft men ech ter de uitbetaling kunnen doen. Er is uitgekeerd een bedrag van pl.m. f37.600.—. Verder deelde Voorzitter mede, dat is getracht ook de gelden, benoodigd voor het eerste millioen, van de Provincie te leenen, doch daarop wordt geen uitzicht gesteld. Men is nu echter geslaagd bij de N.V. Ge- meentecrediet. Van Ged. Staten is de goedkeuring ingekomen op het genomen raadsbesluit tot het leenen van f 12.500 van de Provincie. Tevens de goedkeuring op de vastgestelde verorde ning op de heffing en invordering van vergunnings rechten. Verder de goedkeuring op de nieuwe verordening voor de arbeidsbemiddeling. Deze verordening met instructie ligt ter inzage voor de leden. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is be richt ingekomen dat de steunregeling voor werklooze landarbeiders is geldig verklaard voor den tijd van 7 tot en met 27 Augustus. Naderhand io weer verlen ging aangevraagd, doch er is nog geen antwoord op gekomen. Tevens is bericht ingekomen dat de steunregeling voor werklooze transportarbeiders geldig is verklaard van 28 Augustus tot en met 24 September. Voorzitter deelde mede, dat de voorvorige week ruim f200.— is uitgekeerd aan transporters. De vorige week f94. Van de commissie uit de 50 gemeentebesturen van West friesland is een schrijven ingekomen met de no tulen der gehouden vergaderingen met een volledig programma van actie. Men zal zich bezig houden met het aandringen bij de Departementen en de Staten Generaal, op het instellen van een snelle algemeene steunregeling aan de tuinbouwers. Tevens zal liet werkverschaffingsvraagstuk worden onder de oogen gezien, opdat de nood spoedig gele nigd kan worden. Met andere dingen zal men zich niet bemoeien. Als bijdrage in een z.g. strijdkas, wordt f 0.01 per inwoner gevraagd. B. en W. stelden voor, dit voorstel in te willigen. Aldus besloten. Nadere voorloop!ge vaststelling gemeente- rekening 1930 en wijziging gemeentebe groting 1932. Hierna worden op verzoek van Ged. Staten eenige wijzigingen aangebracht op de gemeenterekening over 1930, waardoor het batig saldo met f 131.04 wordt verhoogd, zoodat ook de gemeentebegroting voor 1932 moet worden gewijzigd. Aldus besloten. Voorloopige vaststelling rekeningen der Gemeente, Burg. Armbestuur en Lichtbe- drijven, dienst 1931. Deze rekeningen zijn door een commissie, bestaan de uit de raadsleden, behalve de wethouders, nage zien. De heer O. Koedijk rapporteerde namens de com missie, dat alles in de beste orde is bevonden en ad viseerde tot voorloopige vaststelling. De gemeenterekening sloot voor den gewonen dienst in ontvangsten met f85495,68V2. uitgaven f 83211.18, alzoo batig saldo f 2284.50V£. Kapitaaldienst: Ontvangsten f 48.753.43, uitgaven f 47.666.47, batig saldo f 1086.96. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sloot in ontvangsten met f2904.59, uitgaven f2763.82, ba tig saldo f 140.77. De Lichtbedrijven gaven aan een winst voor het Gasbedrijf van f790.86 en voor het eltctriciteitsbedrijf van fl83.83V2- De rekeningen werden aldus voorloopig vastgesteld. Aanbieding begrootingen 1933, van Ge meente, Burg. Armbestuur en Liohtbedrlj- ven. Hierna volgde aanbieding van de begrootingen voor 1933 van de Gemeente, het Burg. Armbestuur en de Lichtbedrijven. Voorzitter stelde voor deze begrootingen te laten onderzoeken door een commissie, bestaande uit de raadsleden, behalve de wethouders, waartoe wordt be sloten. Rondvraag. Voorzitter deed eenige mededeelingen betreffende de steunregelingen. Met die der landarbeiders zijn we op achter, doch spr. verwacht, dat de verlenging wel zal inkomen. B. en W. hebben zich de vraag gesteld of het zoo wel door kon gaan. Het is daarom wel raadzaam dat de commissie uit de gemeentebesturen zich er op richt, werkobjecten te vinden, welke de goedkeuring van den Minister zullen hebben. Te dien opzichte zal Donderdag a.s. worden vergaderd met den heer Meijer de Vries, die op het Ministerie die zaken onder zich heeft. Het is goed dat voeling wordt gehouden met de Regeering. Het is beter, dat de men schen werk hebben dan steun moeten ontvangen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. Luide klonken doffe slagen op de huisdeur. Verschrikt doet de oude vrouw een paar passen de kamer in en grijpt naar haar hoofd. Dan strompelt zij naar de deur. Wie is daar? Een kameraad van Jan noemt zijn naam. De oude vrouw schuift snel en toch angstig den grendel van de deur. Schrik maar niet, vrouw Broes! De jongen stoot de woorden buiten adem uit. Hij heeft blijkbaar hard geloopen naar het huisje van de oude vrouw. Er is een ongeluk gebeurd in „Het Voll^ Vat". Jan Hij zwijgt. Jan......? Met van schrik verwijde oogen staart de vrouw hem aan. Wat is er met aJn? Met horten en stooten vertelt de jongen nu hoe er in de heiberg ruzie was ontstaan. Een der andere be zoekers had Regina uitgescholden, omdat zij weiger de met hem te dansen. Toen was Jan er bij gekomen en had het voor haar opgenomen. Het eene woord had het andere uitgelokt en voordat iemand het had kunnen beletten, waren de beide jongens aan het vechten gegaan. Jan was door zijn aanvaller achter over geworpen en met zijn hoofd op de punt van een tafeltje terecht gekomen. Bewusteloos was hij blij ven liggen Wat moest er nu gebeuren? Vond zijn moeder het goed, dat zij hem bij haar in huis brachten, hoewel hij toch reeds eenigen tijd niet meer bij haar woonde? De oude vrouw, die met gebogen hoofd naar het verhaal geluisterd heeft, heft nu het zorgelijk gelaat naar den vrager op en zegt: Ja, natuurlijk kunnen jelui hem hier brengen! Waar zou hij dan anders naar toe moeten? Breng hem bij zijn moeder! Weken zijn voorbij gegaan. Het rose. licht van een schitterenden zonsondergang verlicht het vredige kamertje van de weduwe Broes. Moeizaam heft zich een mager hoofd met warrige blonde krullen van het kussen op. Blauwe oogen blikken verlangend door het open venster en sluiten zich dan voor het verblin dend licht, wanneer zij in de zon kijken. Even later hoort men moede, slepende schreden in Oplichter ij op groote schaal. Door Hotel-personeel. Geheimzinnige teekens. Het grootste restaurantbedrijf in Berlijn, dat in vrij wel alle stadsdeelen restaurants heeft, Aschinger, po pulair bij de Berlijners en de bezoekers van Berlijn, is op sluwe wijze gedurende geruimen tijd opgelicht. Jonge aardige vrouwen staan achter de tafels waar de spijzen aan de kellners worden overgegeven, waar ze de bestellingen van de 4cellners in ontvangst nemen, zoo ook de bons. Ze roepen de bestellingen naar de keuken door, welke op haar commando's aflevert. Zoo is het jaren bij Aschinger geweest en zoo is het nog. Maar zoo zal het wel niet lang meer blijven, want het is uitgekomen, dat de „koude mamsels", zooals deze vrouwen in den volksmond heeten, sinds jaren op groote schaal oplichterijen hebben gepleegd. Er werd volgens een afgesproken systeem gehandeld. Wanneer twee gasten dezelfde spijzen bestelden dan schreef de kellner een bon en overhandigde die tus schen twee vingers geklemd aan de juffrouw. Die wist dadelijk wat dat te beteekenen had. Zij riep twee bestellingen af en de keuken gaf die door, doch op de bon stond er maar één genoteerd. De kellner verre kende dus slechts éen maaltijd en hij incasseerde er twee. Het gewin deelde hij met de juffrouw gelijk op. Dikwijls wanneer er geen twee gelijke maaltijden werden besteld gaf de kellner in het geheel geen bon af, doch hij streek zich over het voorhoofd. En dan gaf de juffrouw toch de bestellingen door naar de keuken. Het eigenaardige is wel, dat verschillende kellners en juffrouwen zich op deze wijze bevoordeel den, doch leder voor zich een afspraak hadden ge maakt. Sedert 1926 hebben deze oplichterijen gespeeld en dat kon zoo lang omdat het controlestelsel niet veel beteekende. Controle Is niet zoo eenvoudig oor deelde de directie, in onze zaak Is betrouwbaar perso neel verelscht. Maar daar heeft het dan wel aan ont broken, want in totaal hebben meer dan 80 leden van het personeel zich aan deze oplichting schuldig ge maakt en voor zoover kon worden nagegaan moeten ze meer dan 50.000 mark bijverdiensten hebben ge maakt .Waarschijnlijk is deze som echter veel hooger. Tenslotte zijn de geheimzinnige teekens, die de kell ners met de juffrouwen wisselden, opgevallen. Doch men dacht, dat het ging om een enkel geval en de betrokkenen werden dan op staanden voet ontslagen. Later is uitgekomen dat er veel meer waren, die zich aan dergelijke feiten bezondigden en toep is er een on derzoek ingesteld, dat 5 maanden heeft geduurd. Te gen 80 leden van het personeel is nu rechtsingang verleend Dit bedrog op groote schaal heeft in Berlijn veel opzien gebaard. N. R. Crt. Salarisverlaging bij de Arbeidspers. Wij lezen in „de Residentiebode": Naar wij vernemen, is bij de N.V. De Arbeiderspers, welke, zooals men weet, de verschillende Nederland sche socialistische dagbladen uitgeeft, als Het Volk, Voorwaarts. Vooruit, enz., een salarisverlaging toege past over de geheele line. Merkwaardig is nog, dat deze salarisverlaging ls ge motiveerd niet alleen met een beroep op de ongunstige bedrijfsresultaten, maar ook met een beroep op de daling van den levensstandaard. Maar ook zonder die motiveering ia deze salari»- verlaging, welke bovendien nog gepaard gaat met verschillende ontslagen, merkwaardig. Overal protes teert men en organiseert men protest-demonstraties te gen voorgestelde salarisverlagingen, maar in eigen bedrijf wordt met stille trom en zelfs met een methode van georganiseerd overleg, welke volgens het perso neel zelf eec aanfluiting is van het georganiseerd overleg, salarisverlaging ingevoerd, gepaard met ont slag. Ernstige vechtpartij te Tubbergen. Vi^r getroffenen. In den laten avond van Zondag is de politie ge alarmeerd voor een ernstige steek- en vechtpartij ten huize van W. te Geesteren, onder de gemeente Tub bergen. Terstond na de aangifte begaf de burgemees ter zich met enkele politiebeambten naar het huis van W„ waar bleek, dat verschillende personen steekwon den hadden opgeloopen. G. W. had een diepe dolk steek nabij de hals; de slagader was geraakt. De oude W. waren eenige peezen in de linkeronderarm doorge sneden. Zekere R., uit Langeveen, die ook op „visite" was, had 2 steekwonden in het hoofd opgeloopen en 2 in den rug. Zekeren K. uit Tubbergen was ernstig aan zijn duim verwond. Al de verwonden zijn per auto naar het Ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar zij verbonden *ijn. S., die in arrest is gesteld, ls aan een scherp ver hoor onderworpen, evenals zekere K., omtrent wien be zwarende verklaringen waren afgelegd. De oorzaak van deze steekpartij was minnenijd. Een mes is in be slag genomen. de gang. De jonge man kijkt gespannen naar de deur. Een lichte blos kleurt zijn bleeke wangen. Zachtjes wordt de knop van de kamerdeur omge draaid. De moeder treedt binnen en nadert op haar teenen loopend het bed. Ik slaap niet, moeder! De zoon grijpt de ruwe, van het werken vereelte hand, die liefkozend door zijn blonde haren strijkt. Blijft u bij me? Ja hoor. jongen. De vrouw is op den rand van het bed gaan zit ten. Wanneer kan ik opstaan, moeder? Ikkan me toch niet door u laten orderhou- den! U denkt wel, dat ik niet weet dat u iederen middag uit werken gaat en dat u bijna niet eet om mij maar weer gezond te kunnen maken Moeder, heeft Regina van den bakker nooit naar mij ge vraagd? Ja, in het begin kwam zij wel eens hier. Maar toen er gasten op het kasteel kwamen om te jagen, heeft zij zich niet meer laten zien. En nu zijn moeder legde haar hand zachtjes op zijn schouder, en nu is ze uit het dorp weggegaan. Haar eigen moe der heeft overal verteld, dat zij met een van die rijke heeren is meegegaan naar de stad. Ze buigt zich over haar jongen heen. Trek het je maar niet te veel aan, Jan. Het meisje is het heusch niet waard, dat je Hij is overeind gekomen en heeft zijn hoofd in haar bonte schort verborgen en snikt het uit. Zijn moeder laat hem rustig uithuilen. Pas als hij kalmer wordt en zijn trillende Tppen deemoedig haar van het werken der laatste weken stuk gegane han den beroeren, zegt ze: M'n jongen! En die woorden, die zoo een voudig, maar zoo innig hartelijk klonken, grijpen den zoon geweldig aan en hij snikt: Moeder als ik u niet had De oude vrouw zegt niets, Tranen parelen in haar oogen. Dan haalt zij diep adem. Zij weet nu, dat haar zoon haar voor de tweede maal gegeven is.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6