IEUWS VAN PARTA Radioprogramma DE KRACHT DER GOLVEN. CHAGEN. Ingezonden Stukken. Uit onze Omgeving. ERNSTIGE AANRIJDING TE STOLPERVLOTBRÜG. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Een verstrooide professor. OPGER. 7 MEI 1911. s VAN DE ADSPIRANTEN COMMISSIE. Zondagmorgen spelen A en B als proefelftallen tegen elkaar. Zie voor elftallen dit blad van Zaterdag a.s. PROGRAMMA 4de kl. A ILN.V3. E.V.C.—Beverwijk, Joh. Kok. AlkmaarSchagen, H. P. Koorstra. TexelZilvermeeuwen, W. Prins. VroneQ.S.C., C. v. d. Hoven. D.T.S.—Uitgeest, S. A. Beauchampet. DE COMPETITIE-ELFT ALLEN: Daar de adsplrantencommlssie geregeld neg eenige spelers in hun elftallen opstelt, die in hoogere elftallen zijn opgesteld, volgt hier het door de E.C. en A.C. op gegeven elftal van Schagen 4 en Schagen A voor dé maand September. Schagen 4: D. Wit, A. Slikker, T. Brantenaar, G. Lem, M. Slikker, P. Ruig, P. Boontjes, C. Kossen, S. v. d. Wal, D. Ruig en J. Broer. Schagen A: T. Bypost, J. Peetoom, W. Morransart, C. v. Haren, P. Bruin, S. Grootes, J. P. Wit, A. Molenaar, A. Schoorl, J. Gelder, en A. Uitterdyk. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U een plaatsje voor het vol gende: Dinsdag a.s. zullen de hoogste klassen der lagere acholen te Schagen hun gewone jaarlijksche school reisje naar Amsterdam maken. Door de voorgeschie denis, die hieraan verbonden is. is dit reisje op eer ongewoon tijdstip. Er is evenwel nog iets ongewoons aan verbonden. De leerlingen der Openbare school zullen n.1. niet vergezeld zijn van hun onderwijzers. Het lijkt niet ondienstig om bekend te maken, waarom deze geweigerd hebben hun medewerking te verleenen Toen in Mei JJ. de zoogenaamde Christelijke school geopend werd, heeft het personeel der OL.S. zich tot Burgemeester en Wethouders gewend met het verzoek de gelden, die zij beschikbaar stelden voor boven genoemd schoolreisje, zoo te verdeelen, dat iedere school de som kreeg, waarop zij volgens het aantal leerlingen recht had. Wy meenden en meenen, dat nu de splitsing der Schager jeugd nog verder werd voort gezet, wy de consequentie van deze uiteenrukking der kinderen moesten aanvaarden en dus uitgaan met onze eigen kinderen en alleen met hen, terwyi andere scholen met hun kinderen konden gaan. Burgemeester en Wethouders wenschten aan dit verzoek niet te voldoen. De eenheid moest bewaard biyven, zei het college. Alsof er sprake van een een heid kan zy'n, nu van de 365 dagen van het jaar d<» kinderen 364 opzettelyk en zooveel mogeiyk by elkaar vandaan gehouden worden en niet alleen gedurende den schooltyd, doch ook na dien tyd. Wy verwyzen hier alleen maar naar de Christelyke gymnastlekver- eeniging en de Roomsche voetbalclub. Kan men zich nu onlogischer redeneering indenken dan die van B. en W. van Schagen, die over eenheid «preken? Dien dag zal er een schyneenheld zyn of mis schien juister een schynheilige eenheid zyn, zooals een Schager burger het uitdrukte. Neen, waar onze kin deren zoo gemeden moeten worden, passen wy er voor, om hen in aanraking te brengen met de anderen. B. en W. van Schagen stellen de schyn boven het wezen, tenminste nu het verzoek van ons is uitge gaan. Ware dit gebeurd van andere zyde, dan zyn wy nog lang zoo zeker niet, dat het ingewilligd was. Wat het college is doodsbenauwd om de menschen van die zyde te krenken, maar de voorstanders van openbaar onderwys mogen gerust in een hoek geduwd worden. Hierby willen wy nog even herinneren aan het feit. dat eenige jaren geleden, op voorstel van Wethouder De Vries de meisjes van onze herhalings school verwezen werden naar de Roomsch-Katholicke cursus. Wy vinden het doodjammer, dat onze jeugd de dupe van deze historie wordt, terwyi zulk een gemakkeiyke oplossing mogeiyk geweest was. Maar ons beginsel is ons net zoo heilig als dat het'geval is met onze te genstanders en daarom is het ons, willen wy zelf respect houden, onmogeiyk onze medewerking aan dit schoolfeest te geven. t Met dank voor de plaatsing, HET PERSONEEL DER OPENB. LAG. SCHOOL TE SCHAGEN. y Z IJ P E Dinsdagmiddag is nabij Stolpervlotbrug op den Rijksweg een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer 60-jarige heer J. Ligthert van Schagerbrug, die als gewoonlijk naar de markt te Purmerend was ge weest, keerde met zakenkennissen naar huis terug. De auto stopte te Stolpervlotbrug om den heer Ligt hert te laten uitstappen. De heer L. stapte uit en liep achter den wagen om, teneinde naar café Bakker over te steken, toen op hetzelfde moment een auto uit de richting Den Helder kwam, bestuurd door ie mand uit Castricum. De heer L. werd door dezen wa gen aangereden en over den weg geslingerd. Met ver schillende bloedende wonden werd L. in bewustelóo- zen toestand ten huize van den heer Strooper bin nengedragen. Dr. Oterdoom van 't Zand was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. De politie stelt een onderzoek in. Naar men ons meedeelt treft den chauffeur geen schuld. Nader vernemen we, dat de toestand van den heer L. niet direct zorgwekkend is. ZIJPE. De Minister van Defensie heeft aan J. C. Spruit, dienstplichtige van de lichting 1931, voor goed vrij stelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. PETTEN. Naar wij vernemen is de N.V. Bataafsche Import Mij. te Den Haag voornemens een benzine-installatie met ondergrondsch reservoir en bovengrondsche af tapinrichting op te richten op het terrein van het perceel J. Timmerman alhier. WARMENHUIZEN SCHOORLDAM. Met ingang van Maandag a.s. wordt het post-, te legraaf- en telefoonstation alhier overgoplaatst naar het perceel Damweg C 130, bewoond door den heer L. Nicolai PROGRAMMA VOOR ZONDAG aj». Alkmaar ISchagen I, 2 uur. Competitie. Vertrek per bus 12.45 uur Roobol. Succes 3Schagen II, 11 uur, Nederlaagwedstryd. Vertrek per bus 9.45 uur Roobol; Schagen A—-Schagen B 10 uur, oefenwedstrijd. VAN DE ELFTALCOMMISSIE: Elftallen voor Zondag: Schagen I: C. Prins; V. Vlottes, K. Rempt; A. Plak- man, R. Rus, J. Watertor; W. Rus, B. Buiskool, G. J. Boontjes, J. Kakebeeke, J. Lutjeharms. Res.: Jb. Mole naar. Schagen II: Arnoldus; P. Molenaaar, P. Boon; P. Blaauboer, S. Breebaart, J. Koomen; S. Paulusma, C. de Moor. E. Rus, S. v. d. Wal, J. Wit. Res.: H. UltterdUk, J. Weeland. VAN DE SDPP. GEEL ZWART. Supporters, die de reis met Sohagen I naar Alkmaar mede wenschen te maken, geven zich op by C. Mole naar, Molenstraat alhier. Het vertrek is bepaald op 12.45 uur precies, by Hotel Roobol, markt alhier. Het bestuur van G. Z. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. BLOEMBOLLENVEILING. Dinsdag 13 Sepember des morgens half elf hield de Coop. Bloembollenveillngvereen. „Breezand" W.A. haar 7e droge bloembollenveiling. De volgende prijzen wer den besteed: Enkele vroege tulpen: Chryselora f 1.20, Scarlet Duc z 9 f 0.54, Gele Prins f 1.10—2.50. Couleur Cardinal f 0.80 —1.65, Gen. de Wgt z 12 op f 1.30, idem z 11 f 1.10, Pr. v. Oostenryk z 11 op f 1.40, idem 10 op f 0.95, Diana z 10 11 f 1, Brillant Star z 11 f 0.55. Dubbele vroege tulpen: Electra z 11 op f 1.80, Murlllo z 11 op f 1.05, Couronne d*Or. 10 op f 2.50, Triumphator z 10% f 1.80, Azalea 10 c.m. f 0.75. Peach Blossom z 11% op f 2, idem z 10%—11% f 1.50, Boule de Peige f 1.40, Theeroos 11 op f 1.20. Darwintulpen: Painted Lady f 0.80, Will Copland f 0.60 0.80, Farnc. Sanders f 0.550.80, Miss Cleveland I f 0.80, Baron de la Tonnqye z 12 op f 0.70, Bartigon f 0.500.55, Will Pitt z 11 op f 0.80, Pr. der Nederlanden 0.55—0.70, Le Nótre z 11 op f 0.90, Sieraad v. Flora 11 op f 0.60, Pr. Elisabeth z 12 op f 1.05, idem x 10—12 f 0.70. Enkele late tulpen: Inglex. Yellow z 11 op f 1.05, idem z 10 op f 0.65, Oranje King z 11 op f 1.55, Lellebl. Eclips z 1011 f 1.05, Mrs. Moon 11 c.m. f 1.05, Moonlight z 9 f 0.60. H. I.: Yellow Queen 7 op f 0.55, Dr. Haring 8 op f 0.54, Van Everdingen 8 op f 0.70, White Excelsior 8 op f 1.40, idem 7—8 f 0.90, Hart Nlbbrig 8 op f 0.55, J. P. Zegers 8 op f 0.80, idem 7—8 f 0.60. E. N.: Glory of Lisse f 0.60, Glory of Leiden f 0.85. D. N.: Von Slon f 0.58—0.60. LANGEND IJK BROEK OP LANGENDIJK. Ds; J. Drenthalhier staat als no. 1 op de voor dracht te Steeawijk voor de Chr. Geref. Kerk. WIERINGERWAARD Uitgeschreven door den Turnkring Holl. Noorder kwartier zal a-s. Zondag op ons mooie Sportterrein een Athletiekdag worden gehouden.- Voor deze wedstryden zyn reeds een achttal ver- eenlgingen met ongeveer 100 deelnemers Ingeschreven, t.w.: Sparta, Winkel; D.O.K.E.V., Anna Paulowna; Z. S.C., Burgerbrug; Lycurgus, Schagen; U.D.I., Dirks- horn; U.D.I., Kolhorn; Pro Patria, Den Helder en Olympia Wlerlngerwaard. Het programma is samengesteld als volgt: Heeren: 100 Meter Hardloopen, nieuwelingen; 100 Meter Hardloopen, Cratls; 200 Meter, open nummer; 800 Meter: Hink-stap-sprong; Hoogspringen met aan loop Kogelstooten; Discuswerpen; 4 X 100 Meter Estafette; Zweedsche Estafette. Dames: 100 Meter, nieuwelingen; 100 Meter. Cratls; Vèrspringen met aanloop; Hoogspringen; Discuswer pen; Kogelstooten; Balwerpen; 4 X 80 Meter Estafet te; wisselkan thans in bezit van Olympia. Jongens: Kogelstooten; 4 X 80 Estafette. Meisjes: Balwerpen; 4 X 80 Estafette. Wanneer het weer nu meewerkt, kan 't een mooien dag worden. W 1 E.R1 N GEN J.l. Dinsdagmiddag geraakte mede door den slech ten toestand van den weg in de z.g. Westeling nabij Oosterland, de zware vrachtauto, geladen met hout, van de fa. Kreijger uit Zaandam, teveel aan den kant van den weg en verzakte in den langs den weg zijn- den greppel. Met behulp van een dommekracht en de hulp van voorbijgangers, gelukte het na zwaren arbeid den auto weer op den weg te brengen. De scha de aan den auto was nihil. Het hek langs den weg werd echter vernield. Alzoo kwam het ongeval nog goed af. Aanrijding. De motorrijder G. te Den Oever reed met zijn mo torfiets togen een aan de werk haven staanden auto aan, met het gevolg, dat de koplamp van de motor fiets werd vernield, terwijl de aangereden auto vrij ernstig werd beschadigd. De berijder van het motor rijwiel kwam er met den schrik af. DE FLORAFEESTEN TE DEN OEVER. (Vervolg). De Florafeesten te Den Oever werden Maandag voort gezet en wel met een tweetal uitvoeringen in de zalen van den heer Jurrie Lont (voor leden) en van den heer Tijsen voor niet leden. In beide zalen werd geheel het zelfde programma zoowel op muzikaal als op tooneel- gebied afgewerkt, alleen in omgekeerde volgorde, zoo dat de musici en de artisten om beurten in beide zalen optraden. Wy bepalen ons daarom tot de ledenuitvoering ln de concertzaal van den heer Lont, die tegen het aan- vangsuur geheel met belangstellenden is gevuld. De avond wordt geopend met een welkomstwoord aan de aanwezigen, door den voorzitter van de Harmonie „Apollo", den heer C. Koorn Vzn. Direct hierop wordt voor het voetlicht gebracht de dolle klucht „Twee Ouwe Vrijers", door Robert Misch met bewerking van H. W. van Ryswijk. Deze klucht is een vlot geschreven geschie denis met grappige ontknoopingeri waarvan de uitvoe ring zelfs met inachtnemen van de meest grove tooneel- fouten het publiek wel moet amuseeren hetgeen hier dan ook inderdaad het geval was. De lachsalvo's warén niet van de lucht en hier was het ten slotte ook om begonnen. Niettemin moet ons de opmerking van het hart dat een betere kennis der rollen het succes vol maakter had kunnen doen zyn. Vooral ging „Broer Alois" ernstig aan dit euvel mank. Het nichtje ..Emmy" vergat blijkbaar in een klucht te spelen, daar wy gedurende het geheele verloop der uitvoering In haar een tragé dienne van groote kwaliteiten hebben bespeurd. Na de uitvoering van dit tooneelstukje eischte Apollo onder leiding van den heer Joh. van Glabbeek de aan dacht der ?-anwp_zieen voor zich op en wel in een vyftal nummers achtereenvolgens getiteld: Entre Nous, Sin- cérlté, La Concorde, Lac Mysterieux en Marsch Populaire, laatstgenoemd nummer met liedjes uit de oude doos, welke zeer in den smaak vielen van de aanwezigen, het geen overduidelijk uit het applaus na afloop bleek. Goede wyn behoeft geen krans en wy zyn den laatsten tijd van Apollo reeds zoo gewend super-programma's te hooren dat wy er niet aan twyfelden of ook deze uitvoering zou wederom van een goed gehalte zyn, hetgeen de resulta ten ten volle hebben bewezen. Vermeld dient nog te worden dat de „Eendracht Marsch (la Concorde)" een door den dirigent geschre ven marsch is, eerst kort geleden uitgekomen en door den heer Van Glabbeek opgedragen aan den heer Louis Leistikow, Kapelmeester der Kon. Ned. Marine kapel. Met dezen Marsch en ook speciaal met „Lac Mystérieux" legde het corps veel eer ln. Na het muzikale gedeelte van den avond vroegen Mars en Venus de aandacht in zang en samen spraak, welke voordracht, gezien toch de goede bedoe lingen om allen een steentje by te dragen tot het sla gen van den avond, wy mitsdien niet critiseeren. „Ro- salie", het biyspel in één bedrijf door Max Maurey en gespeeld door de dames G. Snooy Wd., M. Cornelissen en den heer V. Bakker heeft ten volle het succes ver diend, hetwelk het krachtig applaus demonstreerde. Onbetaalbaar waren hier de rollen van Mevr. Bol, Ro- salie en den heer Bol gespeeld, waarby vooral de heer Bol het leeuwendeel van het succes oogstte. „De vier vroolyke Matroosjes" tenslotte, gespeeld do:r 4 aller liefst uitziende jongedames, vormde een waardig slot van dezen, over het algemeen genomen, zeer goed ge slaagden avond. De heer Tysen besloot met een dank woord aan „Apollo", haren dirigent en de verdere me dewerkers aan dezen avond, waarna het bal een aan vang nam. Gisteravond 8 uur werd na een concert in de kapel den Tentoonstelling gesloten. HIPPOLYTUSHOEF. Onderhaudsche aanbesteding. Het bouwen van een landhuis voor rekening van den heer M. J. Mostert aan het Viervoetspad te Hip- polytushoef, volgens ontwerp van ^e architecten Peters en Baanders alhier, is ondershands opgedra gen aan den aannemer, den heer J. C. Klein, alhier. DEN OEVER. Ontvreemding belastingplaatje. Van het rijwiel van den heer v. V. is tijdens rijn afwezigheid het belastingmerk ontvreemd. De fiets van den heer v. V., verband meester bij de M.U.Z., was tijdens hulpverleening aan een patiënt, even te gen een benzinepomp geplaatst, met het gemelde ge volgd. Meervoudige Strafkamer, Zitting, van Dinsdag 13 Sept. Uitspraken 6 September. Joh. K., chauffeur, Helder, dood door schuld, 14 da gen hechtenis. Geen ontzegging rijbevoegdheid uit gesproken. Nic. G., winkelier, Egmond aan Zee, meineed, vrij gesproken. Jelke de G., Schagen, thans gedetineerd, zware mishandeling, 1 jaar gev. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd met schadebetaling. Wordt in vrijheid ge steld. In verband met deze strafzaak een kleine rectifi catie. Door ons werd aangeduid Dr. van Dam als da chirurg die den mishandelden B. Filipsen had be handeld, dit is echter geweest Dr. Kerssemakers, Deze medicus had de schedelwandfractie aan Dr. Barnhorn afgestaan. DONDERDAG 15 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.i A.V.R.O.: 8.00 Tydsein en Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Sollstenconcert: Henk Angenent, zang en Jo. Goudsmit, piano; 11.00 Mevr. R. Lotge ring—Hilleb rand: „Vruchtentaart bakken"; 11.30 Voort zetting Solistenconcert; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.15 Gramofoonmu ziek; 2.45 Voordracht; 3.15 Gramofoonmuziek; 4.00 Ziekenuur; 5.00 Klein-orkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Kleln-Orkest; 7.30 Prof. Dr. J. J. van Loghem: „Tropische hygiene"; 8.00 Tydsein en Gramofoonmuziek; 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam: Opera-concert door leden van de N.V. Itallaansche Opera met het Concertgebouworkest o.l.v. Mario Parenti; 10.30 Vaz Dias; 10.45 Kovacs Lajos en zyn orkest. HUIZEN (298 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Korte Ziekendlenst; 10.45 Gramo foonmuziek. K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tydsein en Politiebe richten; 12.15 Lunchconcert. N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rust poos voor het verzorgen van den zender; 4.00 Zieken- dienst; 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 Pianorecital door Johan Rooth; 6.45 Knipcursus; 7.00 Leeshalfuurtje door S. Tamsma; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Vocaal solo-mannenkwartet „Ephonia"; 9.00 Ou deruurtje; 9.30 Bespeling van het N.C.R.V.-orgel door Schoonderbeek; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert door het Radio orkest; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Concert door het Omroepsymphonie-orkest; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Gramofo:nmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 3.20 Omroepharmonieorkest; 8.30 Symphonie-orkest; 10.50 Moderne dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 5.05 Concert; 7.30 Vocaal concert; 8.50 Concert. HAMBURG (872 M.) 1.35 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 Concert; 10.40 Dansmuziek. KONTGWUSTERHAUSEN (1635 M.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert; 10.20 Concert LANGENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert 1.20 Concert; 4.20 Vespercon cert; 8.20 Concert; 9.20 Vocaal Concert... 10.50 Concert. DAVENTRY (1554 M 12.20 Orgelconcert; 1.20 Concert; 2.20 Sonaten-recital; 4.05 Dansmuziek; 4.50 Concert 10-35 Dansmuziek; 10.50 B.B.C.-dansorkest. PARIJS EIFFEL (1446 M.» 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert door het Omroep orkest; 7.40 Gramofoonmuziek; 9.50 Idem. MILAAN (SS1 M.) 8.50 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 99.05 Concert WEENEN (517 M.) 8.25 Jazzmuziek; 10.05 Kwartet; 11.25 Gramofoonmu ziek. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Concert; 6.40 Dansmuziek; 8.20 Populair con cert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8.50 Hebreeuwsche liederen; 10.05 Italiaanschen volks muziek. Rijdt links op den weg. 't Verkeer in de war. Zondagnamiddag zette een automobilist het ver keer op den nieuwen ryksweg by Naarden op stelten, doordat hy plotseling den linkerkant van den weg ging houden. Een Duitsche personenauto werd links achter geraakt een achter dezen auto rijdende Am sterdammer wist den dans precies te ontspringen door op den berm te vluchten. Deze laatste maakte rechtsomkeert en joeg den zonderlingen bestuurder achterna tot het kruispunt Thierensweg, waar de po litie met het geval ln kennis werd gesteld. Men bleek te doen te hebben met een 60-jarlgen hoogleeraar, die van den prins geen kwaad wist: van zy'n verkeersbokkesprongen noch van de aanrijding was hy zich bewust. De tweeling. Ali en Halll zyn broers. Zy ïyken zooveel op elkaar, dat men ze steeds met elkaar verwart. Beiden oefe nen, oefenden althans hetzelfde bedryf uit. Zy voeren met een motorboot tusschen Mersina en Syrië. Op een goeden dag had Ali zich schuldig gemaakt aan smok- kelary. Halil werd gegrepen en in de gevangenis ge worpen. Om zyn broer v^n die onverdiende straf te bevrijden, ging Ali hem opzoeken en bleef ln de ge vangenis. terwyl Halil de gevangenis uitwandelde. Ha lll begaf zich naar Stamboel en volbracht daar zyn militairen dienst Hy volgde een militaire cursus toen Ali, inmiddels uit de gevangenis ontslagen, te Smyr- na voor den dienst werd opgeroepen als Halil Zyn stukken waren echter ln het bezit van zyn broer en hij kon dus zijn identiteit niet aantoonen. De zaak kwam voor het hof en Halil werd tot gevangenisstraf veroordeeld op grond van een valsche identiteitsverkla ring. Dank zy de spoedig daarop afgekondigde am nestie bevond Halil zich weldra weer op vrije voe ten. Hij keerde naar Mersina terug, waar Ali ook weer woonde. Hier werden beiden verliefd op het zelfde meisje dat hen voor een en denzelfden man hield, tot zy hen toevallig eens samen tegen kwam. Wat er toen gebeurd is, vertelt de geschiedenis niet. De zee vernielt roteen. Berekeni/ng van in genieur Stephenson. Verloren energie? Wanneer men zioh gedurende een storm aan de kust bevindt en het noodweer gadeslaat, zal men zich onwil lekeurig afvragen, wat er zou gebeuren, wanneer zoo'n golf tegen den muur van een huis sloeg. Men krygt den indruk dat die door den wind in beweging gebrachte wa termassa villa's zou wegspoelen als luciferdoosjes en telegraafpalen doorknappen als stroohalmen. De kolossale energie, die door wind en water wordt ontwikkeld, beteekent niet enkel een gevaar voor de schepen, maar ook voor het land. Zy heeft tot gevojg, dat werelddeelen verdwynen of een anderen vorm aan nemen. Reusachtige kusten brokkelen af; zeeweringen, door mensohenhanden opgericht, verzinken. Wanneer een groote golf door den zeeoever in haar loop wordt gestuit, dan botst ze tegen het land met een kracht, die geiyk is aan haar massa vermenigvuldigd met het kwadraat van haar snelheid. Deze laatste is gemiddeld vy'f en twintig zeemyien per uur (d.i. meer dan zes en veertig kilometer). Een golf van tien meter hoogte heeft een massa van verscheidene duizenden tonnen. Wanneer ze erg lang is, bedraagt de massa zelfs meer dan een millioen ton. Men heeft berekend, dat de capaciteit van deze watervloeden ongeveer 12000 paarde- kracht groot Is. Het is dus niets byzonders, dat het meerendeel der zeekusten als gevolg' van de eeuwenlange werking der golven in een min of meer ontredderden staat verkeert. De kust van Etreat zit vol boogvormige uithollingen en hier en daar staan torentjes, die den schyn opwek ken, dat ze door menschen werden gebouwd. Dat is niet het geval. Alles is het werk van de zee. Het harde graniet, dat Bretagne van den oceaan scheidt» draagt de sporen van een ononderbroken stryd met het schurende water. De Engelsche kust is gedeeltelyk vernield door de „tegenslag", die zy in den loop der eeuwen heeft onder vonden. De oceaan gaat byna geraffineerd te werk. Hij begint met gaten in de kust te slaan. De stukken los gewoelde steen worden rondgeslepen en veranderen in de welbekende strandkeien. Deze worden door den vloed naar de kust teruggedreven en versterken daar. Dan stortde „bovenbouw" echter naar beneden. Wanneer nu bovendien de regen een verticale groef veroorzaakt,is de vernietiging volkomen. De „boven bouw" stort In zee. Deze brokken steen worden op hun beurt door de golven als projectielen gebruikt en hel pen dus het vernielingswerk voortzetten. Men heeft kunnen vaststeleln, dat de kust in de buurt van Havre jaarlijks 25 c.M. aan de zee verliest. De Shakespeare Cliff by Dover wordt steeds minder omvangrijk. In den tijd van achttien eeuwen is er twee K.M. afgegaan; dit is ongeveer 1.10 M. per jaar. De na sporingen van geologen hebben aangetoond, dat de gol ven ieder jaar in totaal ongeveer een kubieken kilometer steen van het land afschuren en naar den bodem der zee doen verdwijnen. Stephenson, een Engelsoh ingenieur, heeft de mecha nische kracht van het zilte nat direct berekend door na te gaan,welke druk er op verschillende kustwanden wordt uitgeoefend. Hy is gekomen tot een gemiddelde van 10.000 Kg. .p M2. in den winter en 3000 Kg. per M2 des zomers. De maximumdruk in den zomer bedroeg 30 ton per M2„ gedurende een ontzettenden Westerstorm. Eigenlijk Is „druk" hier niet het juiste woord, want de kracht wisselt voortdurend en het resultaat Is een serie hevige schokken, die om de vyftien seconden plaats heb ben. De vernielende werking neemt hierdoor toe, want juist door de voortdurende onderbreking en de ai- en aanrollende beweging der watermassa's, worden de gol ven hooger en wordt de kracht verdubbeld, verdrievou digd. Hetgeen in 1894 gebeurde, wekt geen verwondering meer, wanneer men weet. wat het woeden der golven vermag. In dat jaar werd de dyk van Cherbourg midden door gesneden, alsof een reus er met een geweldige bijl naar had geworpen. Blokken graniet, die duizenden tonnen wegen, werden meer dan tien meter ver weg geworpen, als waren het kleine strandsteentjes. Op deze wyze zy'n de eigenaardige rotsheuvels ontstaan, die men op de Bretonsche kust zoo veelvuldig aantreft, vooral in den omtrek van Plou- manach. Wanneer men nu weet, welke energieën er by het ra zen van den storm en zelfs by kalm weer worden ver spild, vraagt men zich allicht ai, of de arbeidskracht, die terugvordert, wat de mensch heeft veroverd, niet aan dienzelfden mensch dienstbaar kan worden gemaakt Inderdaad zyn er pogingen in het werk gesteld om in dien geest iets te bereiken. Heel ver is men nog niet gekomen. Fantastische plannen, zooals het bevorderen van de luchtvaart met behulp van de kuststroomingen en het ln beweging brengen van dynamo's door de branding, heeft men sedert lang „laten varen."

Schager Courant | 1932 | | pagina 7