fa. H. Kolsiituüer, Alkmaar. Verlaagde m „SABINA" prijzen 1 Vergiftigingszaak te Bergen. Zaterdag 24 September 1932. SCHAGER COURANT. KOFFIE: THEE: Wederom 6 jaar geëischt De loonsverlaging in de bouwbedrijven. Vrachtauto door den trein gegrepen. Een vrouw verbrand. Een bankier opgelicht. Staatsloterij, GROENWERK BLAUWMERK ORANJEMERK RECLAME GROENMERK BLAUWMERK ORANJEMERK RECLAME JAVA 50 ct. 40 ct. 32'/, ct. 25 ct. 36 ct. 39 ct. 26 ct. 22 ct. 16 ct. Zooals reeds Donderdag gemeld, is dien dag voor liet Amstcrdamsche Gerechtshof opnieuw in behan deling gekomen de bekende vergiftigingszaak te Ber gen. Wat. de voorgeschiedenis tan deze tragedie betreft, herinneren wij kort aan het volgende: Op zekeren dag in November van bet vorige jaar werd bet 's winters zoo rustige Bergen opgeschrikt door een zeer ongewone gebeurtenis. De thans 18-ja rige echtgcnoote van een rentenierend landbouwer werd gearresteerd. De rustende landbouwer was reeds gcruimon tijd bedlegerig en de Alkmaarschc medicus, die den rentenier sedert den zomer onder zijn behandeling had, vond de ziekteverschijnselen zóó vreemd, dat hij zijn patiënt op vermoeden van arsenicumvergif tiging naar het ziekenhuis te Alkmaar liet overbren gen. Dc justitie werd van zijn venuoeden in kennis gesleld. Bij een huiszoeking werden eenige fleschjes en een .hoeveelheid Parijsch groen in beslag geno- men. De vrouw werd daarop gearresteerd. Bij haar eerste verhoor, afgenomen door den bur gemeester van Bergen, ontkende zij pertinent haar man te hebben willen vergiftigen. Naar Alkmaar overgebracht, gaf zij echter tegenover den rechter commissaris toe. haar man sedert einde Augustus geregeld in zijn eten en drinken een aftreksel van Parijsch groeit te hebhèn gegeven. Zij had hem niet willen dooden, doch suf en bedlegerig willen maken. Waar zij bet gevaarlijke goedje vandaan had, wensch- tc zij niet te zeggen, doch liet onderzoek wees uit. dat een vriend van haar, een Alkmaarsch fabrikant, tweemaal hij een Alkmaarsch drogist een zekere hoe veelheid had gekocht. Ook deze vriend werd toen gearresteerd op vermoe den van medeplichtigheid. Hij ontkende echter iets van het vergiftigingsgeval af te weten. Uit vrees voor vlucht werd ook hij ingesloten. Bij de voortgezette instructie, waarbij de vrouw aan oen streng verhoor werd onderworpen, kwamen steeds meer bijzonderheden aan het licht: zoo gaf zij o.a. toe tweemaal van haar vriend fleschjes niet een op lossing van Parijsch groen tc hebben ontvangen. Deze bekende tenslotte de oplossingen te hebben ge geven, doch slechts omdat de vrouw hem had go vraagd haar iets te verschaffen om haar man suf te maken. Begin Januari kon dc instructie worden gesloten en op 23 Februari stonden beiden voor dc Alkmaar schc rechtbank terecht. Conrorm den eiscli van het O. M. werden beide ver dachten toen tot. zes jaar gevangenisstraf veroor deeld: dc vrouw wegens poging tut moord en de man wegens medeplichtigheid aan die poging. De verdedigers nus. De Groot, uit Alkmaar en Muller Massis uit Amsterdam hadden voor beide ge vallen vrijspraak gepleit. Verdachten gingen beiden in hoogcr beroep en Donderdag diende hun zaak voor het Amsterdamsche Hof. Opgeroepen zijn 12 getuigen a charge en 5 a de charge. Het Ilofd wordt gepresideerd door mr. .T. Jolles: liet O. M. waargenomen door den advocaat- generaal Mr. Bauduin. Dc publieke tribune is geheel gevuld. Op een vraag van den president antwoordt de vróuw dat zij in hooger beroep is gegaan, omdat haar man dc straf te hoog vond. De verdachte E. zeide daarop, niet gestraft te willen worden voor iets wat hij niet gedaan had. Ik heb. aldus verdachte, niet willen dooden. Ik heb een enorm berouw en wil alles doen om liet weer in orde te maken. Ver dachte verklaarde vervolgens, dat hij dacht, dat het vergif zoo licht was, dat het geen gevaar kon en Slechts suf maakte. Vervolgens werd geboord de psychiater dr. Bak ker, die verklaart dat dc vrouw achterlijk is. Ook Dr. Ileydema. zenuwarts te Amsterdam, noemt de vrouw verminderd toerekeningsvatbaar Het slachtoffer gehoord. Hierop wordt de hoofdgetuige in dit drama, de echtgenoot, van de vrouwelijke verdachte, in zijn wa gentje voor het getuigen hekje gereden. De man wenscht onder eede te worden gehoord. Getuige legt een uitvoerige verklaring af omtrent zijn huwelijks leven. dat in het begin vrij gelukkig, maar later hoe langer hoe slechter werd. Getuig» verklaart, door de praatjes, die in liet dorp gingen, achter de waarheid te zijn gekomen. President: Van wien kreeg u uw voedsel toen u thuis lag? Getuige: Van mijn vrouw. President: Wordt u weer heelemaal beter volgens den dokter? Getuige: Ja. President: Iloe staat u tegenover uw »,rouw? Getuige (huilendj: Mijn vrouw heeft steun noodig en E. heeft een slechten invloed op haar gehad. Advocaat-generaal: Als u dood was zou E. dan naar uw meening financieel van uw vrouw profiteeren? Getuige: Juist. Get. is van meening, dat E. mis bruik van de domheid van getuige's vrouw heeft gemaakt. Get. roept tenslotte voor zijn vrouw het médedlijdcn van liet Mof in. Als alles achter den'rug is, wil getuige haar weer bij zich nemen. Pres.: U denkt dus niet aan een c heiding? Getuige: Neen. Mr. Muller Massis tot getuige: Hebt u uw vrouw wel eens met den dood bedreigd als zij nog langer met E. omging? Getuige: Het is wel mogelijk, dat ik in dien geest gesproken heb. maar zoo heb ik het niet bedoeld. De mannelijke verdachte staat dan op en zeiric: Ik wil hier ruiterlijk bekennen, dat ik tegen B. vreeselijk heb misdaan: Ik smeek hem om vergeving, maar niet wegens poging tot moord, want dat heb ik niet gedaan. Dat zweer ik. O, zoo valt hij zich zelf in dc rede, ik mag niet zweren, want ik ben Doopsgezind. De getuige-de.skundigo, Dr. Pameijer wordt hierna gehoord, die zeide bij den vorigen getuige een chro nische arsenicumvergiftiging te hebben aangetroffen. Volgens de meening van deskundige zal het slacht offer weer vrij geheel herstellen. Merkwaardig is. dat de maagkwaal, waaraan getuige vroeger leed, thans aanmerkelijk verbeterd is. Mr. Jolles tot mr. Muller Massis, naar aanleiding van wiens vraag de deskundige deze laatste verkla ring aflegt: Dus uw cliënt heeft aan B. eigenlijk een weldaad bewezen. Vervolgens worden eenige getuigen gehoord, die verklaringen afleggen betreffende de verzonden en onderzochte faeses. Na de panze. Nogmaals wordt, gehoord het slachtoffer en deze herinnert er aan, dat toen indertijd in het zieken huis bleek, dat hij vergiftigd was, hij dokter en ad vocaat op hun ambtsgeheim wees. Hij wilde niet dat dc zaak voor de justitie kwam. Hij wilde van zijn vrouw scheiden, maar haar niet ongelukkig maken. Toch is door liet wat loslaten van advocaat of dok ter dc justitie in kennis van het gebeurde gekomen. Dc vrouw verklaart niet alles van het gekochte Parijsche Groen te hebben gebruikt. Een groot deel is weggegooid. Vervolgens ontspint zich een uitvoerig en vrij scherp gesprek over de vraag of wat den kaashande laar is verkocht arccnicumhoudend was. Getuigen a décharge. I De directrice van het ziekenhuis verklaart, dat dc kaashandelaar zeer zorgzaam was voor zijn vrouw, toen deze daar verpleegd werd. llun huwelijk werd gelukkig genoemd. De president zegt. dat. men aan zulk een getuige niets heeft. Hoe kan het nu een gelukkig huwelijk ziin als verdachte het met een ander houdt. De echtgenootc en broer van verdachte verklaren wat de eerste betreft, dat haar man steeds goed voor haar is geweest, de tweede dat zijn broer grenzeloos gemak zuchtig is, een natuur om alle moeilijkheden te ontwij ken. Deze getuige geloofde dat zijn broer met het ver- strekken van het vergif geen verdere bedoeling heeft gehad dan hij zegt: iemand suf te maken. Evenzoo verklaart een doopsgezind predikant, die den kaashande laar een goedmoedig mensch noemt. Pres.: Maar het woord goedmoedigheid kunnen we wel' schrappen. Verd.: Ik wilde hem slechts suf maken en... niet eens doorloopend. Een getuige a decharge komt vertellen, dat Parijsch green algemeen wordt gebruikt tegen bladluis c.a. on gedierte. 't Is overal te krijgen, aldus get. Pres.: Maar het is toch zwaar vergif. Get.: Dat geloof ik niet. Pres.- Dan staat U tegenover de heele medische we tenschap. Het Ó.M.: Er zit veel arsenicum in. Get.: Ik geloof het niet (gelach), ik ga er niet erg voorzichtig mee om en de spreeuwen hebben er ook al geen last van. Pres.: Moot deze man niet als deskundige worden be- ëedigd? Mr. Muller Massis: U moet met deze deskundige uit de practijk niet spotten, deze man huldigt, de in tuinmans kringen geldende meening, dat Parijsch groen geen zwaar vergif is. Pres.: 't Bewijst alleen, dat 't volk dom is. Vervolgens komen de zakjes Parijsch groen en koper vitriool weer ter sprake. Beide zajkjes had hij in huis om de vruchtboom mee te bespuiten. Het getuigenver hoor was hiermede ten einde. De vrouwelijke verdachte bleef er bij, dat zij het vergif van haar medeverdachte had gekregen, nooit had zij er om gevraagd maar de koopman wilde haar voor zich alleon hebben. Het was op advies van den koopman, dat zij hem ied«- ren dag een theelepeltje van het Parijsch groen ingaf. Mr. Muller Massis (tot verd.) Vroeger hebt U steeds ver klaard dat U Uw medeverdachte om het vergift hebt gevraagd, cp dat het Uw bedoeling was, dat Uw man stierf. De president leest de vroeger afgelegde verklaring. De vrouw handhaaft haar thans afgelegde verklaring. Requisitoir. Het woord is eindelijk aan den procureur-generaal, Mr. Bauluïn, tot het houden van zijn requisitoir. De advocaat-generaal achtte het juist, dat de recht bank de vrouw schuldig heeft verklaard aan poging tot. moord en den man aan medeplichtigheid hieraan. De vrouw heeft vrijwel volmondig bekend, geruimen tijd vóór de uitvoering van het plan is alles tusschen beide menschen besproken. Zij geeft toe, het opzet te hebben gehad haar man te dooden! De tweede ver dachte daarentegen houdt vol, dat hij slechts den opzet had om den landbouwer suf te maken. Toen verd. het Parijsch groen kocht werd hem gezegd, dat het zwaar vergif was. Op het oogenblik dat hij dit aan de vrouw ter hand stelde was het hem bekend, dat de hoeveelheid doodelijk was. Verd. kan zijn verweer niet in ernst vol houden. Toen hem n.1, werd gezegd, dat het slachtoffer ziek was, ging hij door aan de vrouw vergif ter hand te stellen. Spr. acht het niet noodzakelijk op détails in te gaan. Beide verdachten geven de feiten toe, de man ontkent echter het opzet. Tot de strafmaat komend, zeide spr. dat de feiten hoogst ernstig zijn. Vele menschen z(jn door de hande lingen van de beide verdachten zwaar getroffen. De verdachten hebben zich vereenlgd om een mensch te dooden. De vrouw draagt de grootste verantwoording, doch weinig minder is de verantoording van haar mede verdachte. De vrouw wordt verminderd toerekeningsvatbaar ge noemd, doch zij kent zeer goed haar belangen, zij weet zeer goed wat zij gedaan heeft. Ik houd niet van psy chische rapporten a decharge, hoe goed ze ook missohien zijn. Ten aanzien van den tweeden verdachte merkte spr. op, dat hij aan het hoofd van een groote kaaszaak staat en dus precies weet, wat hij doet. Verd. had een groote hoeveelheid vergif in huis, zonder dat iemand er iets van wist. Vreemd noemde spr. het koopen van twee fleschjes op het Waterlooplein. Als we het arsenaal van vergiften zien, is het niet onmogelijk, dat hij ook zijn eigen vrouw wat in wilde geven. Een gelijke straf aan beide verdachten is op haar plaats. Spr. achtte dc straf door de rechtbank op gelegd juist. Misschien echter, aldus spr., wil het Hof rekening houden met den wensch van het slachtoffer, die de clementie voor zijn vrouw inroept. De tweede verdachte verdient zeker geen clementie. Spr. requireerde tenslotte bevestiging van het recht- bankvonnis en de veroordeeling van beide verdachten tot zes jaar gevangenisstraf. PLEIDOOI MR. DE GROOT. Het woord is hierop aan den verdediger van de vrouw, Mr. De Groot. Spi. betuigt het Hof zijn dank, dat de zaak indertijd werd. uitgesteld om ook het slachtoffer te kunnen hooren. Vcroordeeling van de vrouw zal niet kunnen volgen op deze dagvaarding, daar niet precies is omschreven en bewezen, waaruit het vergift bestond. De identiteit van de faecas staat naar pl.'s meening niet juridisch vast. De vrouw heeft naar pl.'s meening nooit de bedoeling gehad haar man te dooden. De procureur-generaal is wel zeer gemakkelijk heen- gelooperf over de psychiatrische rapporten. Zij is zeer zeker verminderd toerekeningsvatbaar, de drie rappor ten zijn het hierover eens. Dit blijkt trouwens ook wel uit de houding van verd., die als een domme en achterlijke vrouw bekend staat. Het intellect om te bereiken, wat zij wil, dat de procureur-generaal haar toeschrijft, heeft zij niet, daar zij een rem mist. De portée van wat zij gedaan heeft, begrijpt zij niet. Het Hof zal een zekere mate van medelijden met de vrouw koesteren. Haar echtgenoot houdt nog steeds van haar en wat zal rijn lot zijn, als zijn vrouw de ge vangenis in gaat. Hij vraagt voor haar de geringst mogelijke straf. Hierbij wil pl. zich aansluiten. Als de vrouw zes jaar naar de gevangenis gaat, ls haar leven, dat van haar man en haar kind gebroken. Tenslotte verzoekt pl. rekening te houden met den tijd, in voorarrest doorgebracht. Resumeerend dringt pl. aan op vrijspraak, subs. cle mentie. PLEIDOOI >IR. MULLER MASSIS. Ook Mr. Muller Massis spreekt er zijn dank over uit, dat de man als getuige is gehoord. Uitvoerig ging pl. de dagvaarding, aan zyn cliënt uit gebracht, na. Er is geen sprake van, dat het plan is uitgegaan van verd E., hoewel de vrouw alle schuld op haar mede-verdachte poogt te werpen. Verd. E. is hoogstens schuldig aan medeplichtigheid, aan zware mishandeling, waardoor de gezondheid wordt geschaad, doch dit is niet ten laste gelegd. Wegens medeplichtigheid aan poging tot moord kan verd. niet worden veroordeeld, want in dat geval moet er sprake zijn geweest van opzet, gericht op den dood van den man. Verdachte ontkent de opzet echter en voor de waarheid van deze ontkenning is voldoende be wijsmateriaal aanwezig. Is dit opzet niet bewezen, dan dient verdachte te worden vrijgesproken. Uitvoerig gaat pl. in op het onderzoek van de fae- ces. Dit is niet gebeurd zooals het had dienen te ge beuren. De identiteit van het vergif staat niet vast. Evenmin staat vast dat hier voor de gevaarlijkheid van het Parijsch groen is gewaarschuwd t. o. van het par tijtje. dat hij heeft gebruikt. Verd. wist niet. dat Pa rijsch groen voor menschen doodelijke gevolgen kan hebben. Toen de jodium niets hielp om den man suf te maken gaf hij een slappe oplossing van Parijsch groen, ook toen zat dus alléén voor het suf maken. Verd. deed dit 'uit medelijden met de vrouw, om haar voor mishandeling te behoeden. Dat verdachte de bpdoeling had zich het geld van den man toe te eigenen is onaannemelijk, hij had zelf geld genoeg. Alle getuigen hebben niets dan goeds Van verd. ver teld: hij stond steeds klaar om zijn medemenschen te heipen en het is onmogelijk, dat verd. iemand is. die een ander naar het leven staat. Daarbij had hij geen enkel belang bij den dood van den man. Van de verkla ringen van de vrouw, de mede-verdachte van mijn cli ënt. geloof ik slechts zeer weinig, aldus pl.. Het is be grijpelijk, dat verd. verschillende vergiften In huis had om te gebruiken voor zijn boomgaard en ter verdel ging van muizen en ratten in zijn kaaspakhuizen. Primair dringt t»l. aan op vrijspraak, subs. roept hij de uiterste clementie In tegen verdachte. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op 6 October. Amsterdam, 22 September. Heden is hier ter stede een buitengewone ledenvergadering gehouden van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, waarin de voorstellen tot tusschentijdsche wijziging der Landelijke Collectiee Arbeidsovereenkomst zijn behan deld. De' druk bezochte veragdering werd geleld door den heer B. van Eesteren uit 's Gravenhage. Er werden verschillende bezwaren geopperd tegen het feit, dat de nieuwe regeling langer zal duren dan tot 1 Maart a.s., op welk tijdstip 't bestaande contract zou zijn afgeloopen. Uitvoerig werd het compromis door het bestuur ver dedigd. o.m. met het argument, dat de regeeringstoe- zeggingen een saneering van het bedrijf meebrengen en dat te verwachten is. dat er behalve de toegezegde f 20 millioen van de Regeering ook het noodige werk van particulieren zal loskomen, gezien de thans toege paste verlaging. Mede dank zij het feit, dat bij de behandeling in een aantal afdeelingsvergaderingen van de zijde van het hoofdbestuur persoonlijke toelichting' was verstrekt, werden de voorstellen ten slotte met 116 tegen 26 stem men aangenomen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, da" In de bestekken der uit te voeren werken, de toepassing der nieuwe arbeidsvoorwaarden dient te worden verrekend. Bovendien werd het van belang geacht, dat de regee- ringsgelden zoo doelmatig mogelijk zullen worden be steed door de werken te laten aanbesteden en niet in eigen beheer te doen uitvoeren. Door de beslissing van deze organisatie, waarvan de meerderheid der pa troons deel uitmaakt, is de totstandkoming der nieuwe overeenkomst, behoudens het referendum van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond, thans een belangrijken stap nader gekomen. HOEK VAN HOLLAND, 22 Sept. Hedenavond is op een particulieren overweg onder deze gemeente een vrachtauto, bestuurd door den eige naar, den 28-jarigen F. Groenewoud uit 's Gravenzande, door den personentrein, welke om 17.29 uit den Hoek vertrekt, gegrepen. De auto werd eenige malen op zij geduwd en ongeveer veertig meter meegesleurd. Het voertuig werd vrijwel geheel vernield. De chauffeur en twee andere personen, die op de auto zaten, bekwamen slechts licht letsel. Zii werden door dokter Thiebaut uit Maassluis verbonden en konden naar hun woningen worden vervoerd. Door den rook verrast. In den morgen van Donderdag j.1. is de groote boerderij aan de Tjonger onder Munnikelntren bij Heerenveen, bewoond door den veehouder Haver, af gebrand. De brajul ontstond omstreeks vier uur in den morgen, terwijl de boer zich op het land bevond om de koeien te melken. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen, zoodat in korten tijd (ie boerderij geheel afbrandde. De geheele inboedel en ook dc groote voorraad hooi gingen verloren. Dc ongeveer 35-jarige huishoudster mej. A. Koopmans, afkomstig .uit Lemmer, lag bij het uitbreken van den brand nog te bed. Vermoedelijk heeft zij nog getracht te vluchten, want toén men haar ging zoeken, vond men liet bed leeg. Om elf 41. gistermorgen werd haar geheel verkoold ,1 ijk in de overblijfselen van de schuur gevonden. 2ij schijnt op haar vlucht door den rook te zijn bevangen en is toen in de vlammen' omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een Amsterdammer slachtoffer. Men meldt uit Wcenen aan het Handelsblad de volgende oplichtingszaak, waarbij een Amsterdamsch bankier het slachtoffer werd. Deze bankier had cenigcn tijd geleden in Qucstcn- burg kennis gemaakt met oen Duitsclier. die hem zooveel vertrouwen inboezemde, dat hij hem een pak aandeelon van Duitsehe industrieele onderne mingen tot een waarde van 255.000 Mark tor hand stelde om te verkoopen. Begin September vluchtte de Duitseher echter met het geld naar Weehen en noo- digde daar den bankier uit bij hem te komen, wat deze inderdaad deed om zoodoende zijn geld te kun nen incasseeren. Toen bij evenwel den Duitseher ontmoette, wilde deze. den bankier nog eens 85.000 Mark afzetten onder bedreiging, dat hij hem anders niet alleen de aandeelen niet zou teruggeven, maar hem zelfs in Duitschland zou aanklagen wegens over treding van de „Devisenvoorschriften". Bij een twee de samenkomst gaf de bankier inderdaad de ver langde 85000 Mark, maar op hetzelfde oogenblik kwam de politie de kamer binnen en arresteerde den Duitseher, met wien zij overigens nog een appeltje te schillen had, daar bij zich al meermalen had schul dig gemaakt aan hef. dragen van titels waarop ls ij geen recht kon doen gelden, als „Geheimral" cn dokter. Hij zal nu wegens afpersing cn verduistering ver volgd worden. MAJESTEITSSCHENNIS. Sneevliet geverbaliseerd. De politie te Deventer heeft procesverbaal opgemaakt tegen den heer H. J. F. Sneevliet te Amsterdam, wegens beleediging van de Koningin en van president Vor. Hindenburg in een aldaar gehouden vergaderig. NIEUW WERELDHOOGTERECORD. Parijs, 23 September. De Fransche vlieger Signerin heeft Donderdag met een Brequet-toestel een nieuw wereldhoogterecord gevestigd, aangezien hij een hoogte van 10.450 M. bereikte. Het racord stond op naam van den Franschman Burtin met 9.374 M. Trekking van Donderdog 22 September 1932. No. 20433 f 1000. No. 14637 f 400. No. 1578 l 200. Nos. 2034 3669 13152 14733 16677 19093 21253 21575 elk f 100. Prijzen van f 70. 412 425 472 531 568 768 963 1305 1370 1446 1505 1524 1536 1602 1625 1713 17 89 1803 1827 1842 1861 1902 2456 2509 2774 2915 3180 3250 3390 3763 3765 3788 3864 3909 4094 4591 4597 4773 4858 5080 5081 5136 5241 5274 5458 5493 5637 6124 64 73 6677 6708 6869 6903 7170 7422 7429 7790 7812 7904 8048 8237 8249 8387 8440 85 .86 86ï 16 8700 9111 9320 9656 9 863 98! )2 10091 10113 10838 11089 11199 11324 11650 11333. 11877 12201 12217 12237 12441 12507 12715 12802 12836 13070 13446 13524 13543 13728 13783 13819 13893 13995 14141 14175 14321 14551 14556 14763 14884 14970 1510S 15170 15172 15247 15316 15383 15427 15497 15589 1575S 15809 16031 16137 16259 16292 16492 16666 16716 16794 16882 16970 1(012 17015 17126 17291 17439 17465 17468 171 >68 17993 18029 18146 18222 18224 18312 18313 18830 18857 18904 18949 19076 19202 19230 19426 19531 19771 19853 19927 20053 20526 20561 20614 2066"; 20662 20766 21136 21137 21295 21360 21439 21794 21823 21848 22108 22115 22227 22243 22464 22508 22604 22861 22971 23039 23079 23129 23918 23938

Schager Courant | 1932 | | pagina 13