Mobilisatie in Italië. De brug van Susak. HARDDRAVERIJ EN VUURWERK. WAT VON PAPEN ER VAN DENKT. De toestand van Gandhi. Inbraak te Baarn. De Duitsche contingen- teeringsmaatregelen. Ingezonden Stukken. Programma O.V.B. Oefenwedstrijd Ned. Elftal. Plaatselijk Nieuws. Denkt U om Kroon-levertraan? Fa. Gebr. ROTGANS 1.200.000 man opgeroepen. Mussolini heeft 1.200.000 man reservisten onder de wapenen geroepen. Hun mobilisatie zal 1 October a.s. aanvangen. Ambtenaren van het ministerie van oorlog geven als reden van deze onverwachte mobilisatie in vre destijd op, dat de generale staf „wenscht te weten of deze mannen bekwaam zijn of niet." In politieke kringen te Parijs en te Genève wordt deze mobilisatie geïnterpreteerd als een demonstra tie tegen de slappe politiek der ontwapeningscon ferentie. Militaire deskundigen echter zijn van raeening dat Mussolini's bevel 'n rechtstreeksch gevolg is van de Italiaansche vlootmanoeuvres. welke de Duce onlangs persoonlijk bijwoonde. De 1.200.000 opgeroepen reservisten vormen vier lichtingen en zullen zich hoofdzakelijk in Rome. maar ook in andere groote steden verzamelen Allen zullen een streng medisch onderzoek moeten onder gaan en de noodige gegevens moeten verschaffen over hun speciale bevoegdheden als werktuigkundi gen, tolken, enz. Zij die niet aan de eischen van het geneeskundig onderzoek voldoen, zullen worden genoteerd voor verdere physieke en zoo mogelijk ook militaire training. De mobilisatie omvat alle deelen van het leger: infanterie, cavalerie, artillerie, luchtmacht, genie en geneeskundige dienst. Weliswaar is niet. medege deeld, hoe lang de mobilisatie zal duren, maar alge meen is men toch van meening, dat de mannen, als het geneeskundig onderzoek geëindigd is, weer naar huis zullen worden gezonden. DE REDE VAN HERRIOT EN DE VERDERE VRAAGSTUKKEN VAN DEN DAG. Rijkskanselier von Papen heeft op zijn terugreis uit Oost-Pruisen den hoofdredacteur der Koningsberger Allgemeine Zeitung een onderhoud toegestaan over de vraagstukken van den dag. Nopens Herriot's rede zeide von Papen: „Als Her- riot werkelijk zoo gesproken heeft als Havas heeft ge meld, dan is de inhoud der rede mij volkomen onver klaarbaar. Als Herriot ons decreet over de „verdedi ging der jeugd" als een eerste stap naar terugkeer tot de bewapeningskoorts noemt, dan heeft hij er niets van begrepen. Wij beschouwen de geestelijke en lichamelijke opvoeding en weerbaarmaking der jeugd als de eerste en voornaamste zedelijke plicht tot be scherming van het vaderland en deze opvatting is toch slechts het postulaat van de veiligheidstheorie waarmee de Fransche politici voordurend schermen." Nopens de binnenlandsche politiek zeide de rijks kanselier, dat de terugkeer tot normale grondwette lijke toestanden hem en zijn regeering zeer na aan het hart lagen. Daarom wilde de regeering thans geen partij kiezen maar zij verwachtte op goede gronden dat spoedig middelen en wegen gevonden zouden wor den om alle kiezers die het doel en de beginselen de zer regeering steunden, aan de stembus te verzame len. De kanselier noemde voorts de geruchten, dat hij naar Oost-Pruisen gereisd is om oneenigheden in 't kabinet over de hulp aan het Oosten door de invloed rijke feudalistische kringen van het Oosten te doen oplossen, eenvoudig belachelijk. „Ik hoop, dat het agrarisch program dat minister von Braun gisteren te Munchen ontwikkeld heeft, ook aan de agrarische kringen in Oost-Pruisen bewezen heeft, dat de re- geering vastbesloten is den Duitschen land- en tuin bouw met al haar krachten te helpen. Er is geen sprake van dat de hulp voor het Oosten in de naaste toekomst verminderd zal worden." Nog zeer zwak. Hoewel Gandhi uiterst zwak is, verklaren zijn ge- neesheeren, dat hij weldra weer op krachten zal ko men en zijn gewone leven binnen een dag of acht weer zal kunnen hervatten. Gandhi nam gistermorgen weer vruchtensap met suiker tot zich, ontving daarna de Indische leiders en verklaarde hun, dat hij zijn volkomen instemming betuigde met de nieuwe overeenkomst en dat de onaanraakbaren hem als gijzelaar kunnen vasthou den voor de goede uitvoering ervan, tenzij zij samen tot een betere overeenkomst geraken. Vijf man ingerekend. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebro ken in de leegstaande villa van den heer Rehbock aan de Generaal Van Heutszlaan te Baarn. De in brekers hebben zich toegang verschaft door het open schuiven van een raam. De politie vond alle kasten opengebroken; de inbrekers hadden ook de provisie kamer bezocht en den wijnkelder. Een aantal fles- schen wijn was gestolen, en vele flesschen waren uit den kelder naar de gang gebracht. Voorts werd een aantal andere voorwerpen vermist. De politie vermoedde, dat de daders zouden terug komen, daarom liet de commissaris van politie, de heer Van Veen, gisteravond twee politie-agenten in den tuin bij de villa post vatten. Alles in de villa was in den toestand gelaten, zooals de politie dien Maandagmorgen had gevonden. Zoo was ook een raam opengelaten, waardoor de inbrekers naar bin nen waren geklommen. De politie-agenten waren nog niet lang in den tuin, toen drie kerels kwamen opdagen, voorzien van inbrekerswerktuigen. Twee van hen waren ook in het bezit van een geladen browning, die zij in het bosch nog hebben geprobeerd. Deze drie personen zijn aangehouden en in den loop van den nacht ook nog twee medeplichtigen, die aanvankelijk de vlucht hadden genomen, toen zij vernamen, dat de drie an deren door de politie waren ontdekt. Van deze vijf personen bleken twee inwoners van Hilversum te zijn, de drie anderen hooren te Baarn thuis. Alle vijf zijn opgesloten. Boycot van Duitsche goederen? Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Veenkoloniën'heeft het volgende te legram aan den voorzitter van den raad van minis ters gericht: Belanghebbenden bij den tuinbouw bereiden een boycot van Duitsche goederen voor. Verzoeken drin gend, zich met alle middelen tegen ver gaande Duit sche contingenteeringsmaatregelen ten aanzien van onze tuinbouwproducten te verzetten, daar anders de gevolgen voor het handelsverkeer tusschen beide lan den cata^rophaal kan worden. Zuidscharwoude, 28 Sept. 1932. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt U in Uw blad te willen opnemen een kleine rectificatie inzake het door ons aan de raadsleden verzonden schrijven, opgenomen in het nummer van jJ. Zaterdag. Het was namelijk on juist, dat de meestersknecht van de firma Kramer da delijk met de rel naar het gemeentehuis is gegaan, maar dat daar eenige dagen later eerst bericht van is binnen gekomen. Met dank voor de plaatsing, De secretaris der afdeeling Zuidscharwoude van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf, P. DE BOER, Zuidscharwoude Hofstraat. Voetbal. ZONDAG 2 OCTOBER. Eerste klasse: 't GooiADO; HBSDHC; RCH VSV; ZFC—Feijenoord; West Frisia—Haarlem; StormvogelsKFC; SpartaXerxes. AjaxHilversum DPC—VUC. Tweede klasse: ZeeburgiaTOG; DECCW; Alc- maria WA, EDOWPC, Kinheim—HRC, DWSHPC, HerculesVelox, AFCBFC, BloemendaalSpartaan Derde klasse: Helder—Volewijekers, KVVMeervo- gels, PurmersteijnOSV, ZaandijkHollandia. Vierde klasse: Beverwijk-Uitgeest. QSCAlkmaar, SchagenZilvermeeuwen. EVC--DTS, TexelVrone. Reserve klasse I: AFC 2EDO 2, Hilversum 2ZFC 2. BI. Wit 2—Ajax 2, HFC 2—Zeeburgia 2. Reserve 2 A" HRC 2—RCH 2, WFC 2—Ajax 3, VSV 2—Alcmarla 2, KFC 2—West Frisia 2, WA 2—TOG 2. Rererve 3 A: WFC 3—ZFC 3, OSV 2—Alcmarla 3, Kennemers 2—QSC 2. ZW 2—Helder 2. (Sportkroniek). Woensdag 5 October tegen B ris tol Rovers De Sportkroniek teekent bij het voorloopig Ned. Elf tal aan: Men kan gerust zeggen, dat dit dezelfde ploeg is, die nu twee seizoenen achtereen goed werk heeft laten zien en verdienstelijke resultaten bereikt heeft. Dit vasthouden aan een bepaalde kern van 6pelers ligt wel geheel in het systeem van de Keuze-Commissie, die er immers ook steeds op uit geweest is, de spelers ge zamenlijk te oefenen en daardoor een goed geheel te krijgen. Aan den anderen kant zou een blijven vasthouden aan een ploeg, die over haar hoogtepunt heen is, niet goed te keuren zijn. De eerstvolgende wedstrijden, en dus vooral de ont moeting tegen de Engelschen, zal moeten uitmaken of inderdaad van dit elftal nog bijzondere dingen te ver wachten zijn. Een enkele wijziging heeft reeds plaats gehad: op de spilplaats zal thans Bas Pauwe, overeen- Tusschen Italië en Joego-Slavië. Iedereen komt over de brug. Smokkelarij. (Van onzen correspondent.) FIUME. De landkaarten, die na den oorlog werden ver vaardigd, verschillen in menig opzicht van de voor- oorlogsche. De menschen, die van nationaliteit ver wisselden, trekken zich er soms niet veel van aan, vaak zijn ze opstandig, dikwijls ook bekijken ze de zaak van den humoristischen kant. Tot dit laatste be staat in Fiume-Susa'; alleszins aanleiding. Fiume was vroeger een Hongaarsche haven, werd toen, dank zij de doortastendheid van d'Annunzio, een Vrijstaat en is vervolgens door Mussolini met goedvinden van Joego-Slavië geannexeerd. Weliswaar keken de Sla vische naburen niet erg vriendelijk, maar de inlij ving had toch plaats. Om nu de Zuidslaviërs zoo min mogelijk te kren ken, heeft men de grens vlak langs Fiume laten loo- pen met het gevolg, dat het aangrenzende Susak Sla visch is. Multatuli merkte ongeveer op, dat humor voortvloeit uit de veelzijdigheid en het automatische van de natuur. De grenslijn, die Fiume van Susak scheidt, had hij als toelichtend voorbeeld kunnen gebruiken. Deze lijn snijdt tuinen middendoor en verdeelt villaas in twee stukken, zoodat de bezitter tegelijkertijd Italiaan en Joego-Slaviër is. Dit brengt mee, dat de politie van b.v. Zuid-Slavië hem niets kan doen. Hij behoeft zich maar even in zijn Italiaansche binnenkamer terug te trekken en er wordt hem geen haar gekrenkt. Vele kooplieden wonen in Susak en drijven zaken in Fiume. Men begrijpt, dat het passeeren van de grens moeilijkheden oplevert. Hierover willen wij het straks hebben. Intusschen is het den handelaren vol komen onduidelijk, tot welke natie ze behooren. Er sta- ergens een kerk, die door de grens in tweeën werd gesplitst. Daar men het er niet over eens kon worden, welk land van dit Godshuis zou ge bruik maken, heeft men het maar heelemaal gesloten en de ingang dichtgemetseld. Menige jonge visscher uit Fiume kruipt 's avonds onder het prikkeldrr d door, dat hem scheidt van zijn meisje in Susak en de grenswacht ja, die grenswacht is wel hot komiekst van alles. Over de Fiumara ligt een brug. Midden over deze brug loopt de grens. Links en rechts van het mid den staat nu de grenswacht. Het is waarlijk geen geringe meevaller, dat deze grenswacht uit goedmoe dige jongens bestaat, die hun taak menschelijk op vatten. elkander vriendelijk goedendag zeggen en critisch de menigte beschouwen, die den geheelen dag aan hun oog voorbijtrekt. Wie niet op de hoogte is van den toestand ziet geen verschil tusschen Italië en Zuid-Slavië. De boerinnen Fiume-Susak; de streep geeft de grens aan. komstig de plannen van reeds anderhalf jaar geleden, optreden en dus Anderiesen vervangen, wat wel vrij al gemeen als een verbetering aangemerkt zal worden. Voorts is voorloopig Wels vervangen door een speler, die technisch z'n mindere is, maar die hem in snelheid evenaart en in stevigheid verre overtreft. Nu Adam in strijd met de aanvankelijke verwachtin gen ook dit seizoen nog in Zwitserland blijft, wel voor het Ned. Elftal, doch niet voor dezen oefenwedstrijd beschikbaar is en Volkers tot dusver niet gespeeld heeft, was de keuze der binnenspelers vrij lastig. Is Mol zijn inzinking te boven en blijft Bonsema de voortgaande lijn volgen, dan heeft men ln deze twee spelers ver dienstelijke krachten. Wij voor ons zien er echter van komen, dat do voorhoede, waarin Van Nellen als links buiten gehandhaafd blijft, goeddeels zal afhangen van do prestaties van Lagendaal. En... die zullen wel wisselvallig blijven, al zal 't een stuk schelen als hij overeenkomstig de verwachtingen in Brussel, Adam naast zich heeft. Zoowel achterhoede als middenlinie bestaat uit spelers, die weinig of niet onderdoen voor den goeden vorm, dien zij doorgaans ge toond hebben. De p roe (wedstrijd zal de bevestiging daarvan moeten geven. Do jaarlijksche harddraverijen van de Schager Hard- draverijvereeniging „Westfriesland" zijn gister. Dinsdag 27 September, weer gehouden, en werden weer be gunstigd door bijzonder mooi weer. Duizenden menschen uit Noordholland en zelfs daar buiten waren weer naar Schagen gekomen en hebben kunnen genieten van mooie paardensport. De voormiddagdraverij mooht zich reeds in een flinke belangstelling verheugen. Van de 13 paarden verschenen er 4 niet. zoodat 9 dravers om de prijzen kampten, n.1. Konora van D. Prink, Rotterdam; Sire Axworthy K. van A. de Vlieger, Nieuw Vennep; Quick G. van Brunt, Hilversum; Rudi van T. B roe re. Buiksloot; Cleo Watch van P. Weehuizen. Amsterdam; Brage van T. Broere. Buiksloot; Roulette van G. Vos, Midwoud; Our Uhlan B van J. Mooij. Wie- ringerwaard, en Nonnie B van T. Slikker, Den Helder. Spannende ritten kregen we te zien en tenslotte was de uitslag dat de eerste prijs, f 100, gewonnen werd door Sire Axworthy K. van A. de Vlieger, Nieuw-Vennep, be rijder de eigenaar- de tweede prijs f 50, door Nonnie B van T. Slikker, Den Helder, berijder de eigenaar; en de derde prijs f 25, door Roulette van G. Vos, Midwoud, berijder J. Vos Gz. Do namiddagdraverij. Niet minder dan 22 paarden. w.o. vele uitmuntende dravers verschenen aan de start, n.1.: Pieternel van W. Vessies te Beverwijk; Miss Zelda Peter van S. v. d. Oord. Haarlemmermeer; SUent Nancy van W. H. Geer- sen, Hilversum; Kaptein de Bruane van C. Vergaij, Am sterdam; Maggy Henry van J. Schoon. Medemblik; Gret- chen H van J. Vergay, Purmerend; Fanfare van Gebr. Knijnenburg, Den Haag, Otelha van A. Borst, Wieringer- waard; Catharine Spier van G. Hart. Medemblik; Janet Harvester van G. Taams. Amsterdam; Navarra van A Witteveen, Schoorl; Miss Everharda van P. Koster, Jisp, Minnetonka van T. Slikker, Den Helder; Idylle zijn meisje in Susak. uit den omtrek van Fiume dragen denzelfden schil- derachtigen hoofddoek, of ze nu deel uitmaken van het Italiaansche rijk dan wel van den buurstaat. De olie- en houtkooplui uit Italië trekken met hun zwaarbeladen ezels ter Joegoslavische markt, zonder dat iemand hun een strootje in den weg legt; de Sla vische arbeiders wandelen rustig over de brug om hun werk te verrichten in de Italiaansche fabrieken. De smokkelarij heeft groote en groteske vormen aangenomen en eerlijk gezegd, laat niemand er zich iets aan gelegen liggen. Reeds de kleine kinderen kruipen over de brug naar het huis van den buur man om hem in het bezit te stellen van zijn staaf listig "-esmokkelde suiker. Wat moet men er tegen doen? Beide landen voorzien op deze wijze in el- kaars behoeften. Wat Italië niet heeft, levert oJego- Slavië en wat dit laatste land ontbreekt, krijgt het uit 't rijk van Mussolini.Het eenige onderscheid met den gewonen gang van zaken is dit. dat de landsre- geeringen een paar belastingpenningen minder ga ren'. Over die brug zijn nog meer vermakelijke geschie denissen te verhalen. Zoo hadden de diplomaten der twee betreffende landen maanden geleden een schit terende uitvinding gedaan: de brv.tr zou neutraal ge bied zijn; ze zou noch tot Slavië noch tot Italië be hooren. Het gevolg was, dat misdadigers zorgden, dat ze het neutrale gebied bereikten, vóór men ze kon pakken. Ze konden hun vervolgers dan in het ge zicht uitlachen en 's nachts probeeren over de grens te verdwijnen. Hieraan is nu gelukkig een eind ge komen. Maar FiumeSusak is een ondeelbaar geheel ge bleven, ondanks de beslissingen der officieele be windvoerder. Fiume leve*t 'ectriciteit en gas, Susak zorgt voor water en arbeiders. En de brug zorgt voor communicatie. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 773 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 F. Er is weer een R in de maand. Weet U dat Kroon Levertraan onder controle staat van Dr. Birza, Amsterdam? Een flesch kost 55 cent. Vraagt uw winkelier. HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. van D. Pronk. Rotterdam; Prinzess Bertha van Gebr. Knijnenburg. Den Haag; Frettchen van H. Beets, Beem- ster; Edna M van J. Schoon. Medemblik; Noraa B van J. van Hoorn, Alkmaar; Oplooper van P. Weehuizen, Amsterdam; Lady Bond van A. C. van Veen. Haarlem; Eulogie, van P. J. de Roo, Groningen, en Politesse van Verkijk, Den Haag. Ook nu weer kregen we vele zeer interessante ritten te zien en het was reeds ruim half zeven eer de strijd beslist waa. De prijsuitreiking. vond plaats in hotel J>e Beurs" van den heer C. Boon tjes, waartoe bet bestuur der harddraverijvereeniging, juryleden, eigenaars en berijders der paarden en vele belangstellenden zich daar vereenigden. De Voorzitter van „Westfriesland" de heer A C. Rog geveen wees er op dat de vereeniglng wederom met vol doening op dezen dag kon terugzien, mooie sport, goed weer en een talrijk bezoek. Spr. bracht een woord van dank aan den Burgemeester en het bestuur dezer ge meente voor de medewerking, die de vereeniging bij voortduring mocht ondervinden en wel wat betreft het omleggen van het verkeer, de beschikbaarstelling der gemeenteterreinen en van het gemeentemateriaal. Waar de heer P. Oly als regel onze harddraverijen bezoekt, was thans van den heer Oly bericht ontvangen dat hij door drukke werkzaamheden en door een lichte onge steldheid verhinderd was. Het bestuur eerbiedigt deze reden volkomen en hoopt dat de heer Oly spoedig vol komen hersteld zal zijn. Hem wordt dank gebracht voor de handicaps. Voor 't eerst is dit jaar als starter opgetreden de heer Vaandrager en spr. verklaart dat de kennismaking met den heer Vaandrager in alle opzichten een aange name is geweest en hoopt dat als weer een beroep op zijn medewerking zal worden gedaan, de heer Vaandra ger bereid zal zijn wederom die medewerking te verlee- nen. De aanwezigheid op de harddraverij van den heer Ha remaker, lid van den Ned. Harddraverij en Renvereeni- ging is Zeer op prijs gesteld. Spr. wijdt daarna waard ee- rende woorden aan de nagedachtenis van den heer Jb. Stammes, die gedurende tal van jaren als jurylid aan de vereeniging belangrijke diensten heeft bewezen, doch die in het afgeloopen jaar is heengegaan. De vereeniging is den heer Stammes veel dank verschuldigd en spr. brengt dan ook hulde aan zijn nagedachtenis. (Teekenen van instemming. Het ©erelidmaatschap aangeboden. Spr. richt daarna het woord tot den heer C. A. Wai boer te Schagen, die een lange reeks va.n jaren als jury lid is opgetreden. Wel geteld heeft de heer Waiboer 46 keer onafgebroken de vereeniging als zoodanig bijgestaan en de vereeniging stelt dat dan ook op zeer hoogen prijs. Het bestuur heeft gemeend den heer Waiboer daarom te benoemen tot eerelid van de vereeniging (applaus) en spr. hoopt dat de heer Waiboer die benoeming zal willen aanvaarden. Als bewijs van dat eerelldmaatschap heeft spr. het genoegen den heer Waiboer te overhandigen het insigne in goud. Het hoofdmotief van dit insigne is een hoefijzer, en waar men zegt dat een hoefijzer geluk aanbrengt, hoopt spr. dat dit ook thans het geval moge zijn. Spr. hoopt dat de heer Waiboer nog tal van jaren, het insigne dra/- gende deze draverijen zal bijwoen en verzoekt dan den secretaris; den heer J. H. Schene, het eereteeken op de borst van den heer Waiboer te bevestigen. Met een daverend applaus stemmen do aanwezigen in met deze, den heer Waiboer verleende onderscheiding. De heer Waiboer dankt voor de vriendelijke attentie en verklaart het eerelidmaatsohap gaarne te aanvaar den. Hierna gaat de Voorzitter over tot de uitreiking van de prijzen. Allereerst die van de voormiddagdraverij, (zie hierboven) en daarna de prijzen behaald bij de namiddagdraverij, n.1. de eerste prijs f 300, Edna M van J. Schoon, Medemblik, berijder F. Broers; tweede prijs f 150, Gretohen H van J. Vergay, Purmerend, berijder eigenaar; derde prijs f 75, Lady Bond van A. V. van Veen, Haarlem, berijder J. van Leeuwen Jr. Om den vierden prijs was niet geloopen, doch waa driemaal f 15 toegekend aan: Otelha van A. Borst, Wierlngerwaard, Oplooper van P. Weehuizen. Amster dam en Silent Nancy van W. H. Geersen, te Hilversum. Met een toepasselijk woord werden deze prijzen uit gereikt en daarmede was het officieele gedeelte van den harddraverijdag achter den rug en wenschte de Voorzitter den aanwezigen een prettigen avond toe. HET VUURWERK. Het weer dat zich in den namiddag minder gunstig liet aanzien, een onweersbui dreigde zich boven on ze gemeente te zullen ontlasten, hield zich gelukkig nog vrij goed en gedurende de avonduren, toen het weer steeds beter werd, heerschte die jaarlijks terug- keerende gezellige drukte langs de straat en in de ver schillende café's. Per trein, autobussen, auto's en fiet sen kwamen de bezoekers opzetten en toen het half tien sloeg, het aanvangsuur van het vuurwerk, toen had zich die groote menschenmassa weer vereenigd op het marktterein en in de aangrenzende straten. Zoowel in kwaliteit als in kwantiteit viel het vuur werk zeer te roemen, het was een zeer uitgebreid pro gramma, het ontsteken nam zeker wel drie kwartier in beslag en na het slotstuk „Bezoek onze markt" weer klonk een hartelijk applaus. En als we ons na het vuurwerk dan eens op de Gracht opstellen, dan eerst zien we dat weer duizenden bezoekers in onze gemeente zijn. Nog langen tijd is het druk en gezellig op straat, in bioscoop, dansgelegenheid en café's en dan is ook deze wel geslaagde dag waar ten einde.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2