DE MODE VAN VOORHEEN. EN DE VROUW VAN THANS. Naiaarsmantels voor meisjes. Beide modellen zijn zeer geschikt voor schoolgaande meisjes van 8 tot 12 jaar. Het eerste model (221) is zeer geschikt om van donkerblauw wollen stof gemaakt te worden en heeft apart opgestikte deelen, 'alsmede aan de mouwen, terwijl de kraag gemaakt is van bijpassend fluweel; de revers, die niet zoo bijzonder breed zijn, loopen tot het middel, waarom een ceintuur van dezelfde stof gedragen wordt met galllith gesp. (221). (222). l»e tweede mantel (222) is bijzonder aar dig van donkerroode wollen stof. De voor panden hebben aparte deelen, die in het midden een kleine punt vormen, met een bijpassende knoop als garneering evenals aan de mouwen. Langs de kraag en vóór- en achterzijde zijn y> c.M. van den kant naden gestikt met knoopsgatenzijde en een vrij groote steek, zoodat de stiksteken goed zichtbaar zijn. De sluiting is slechts met één knoop, maar het is wel aan te bevelen om met het oog op openwaaien aan den binnen kant drukknoopen te zetten. Patronen verkrijgbaar voor 58 cent, met duidelijke opgave van leeftijd. Geschenken geven en ontvangen. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat men in den regel met het koopen van een of ander geschenk voor een verjaardag tot het laatste oogenblik wacht. Het is zoo gemakkelijk om dan maar te denken „Och, ik stuur maar bloemen of een doos bonbons" en daarmede denkt men dan zijn plicht gedaan te hebben. Vaak gebeurt het zelfs dat men den verjaardag van een goede vriendin of familielid totaal vergeten heeft en op den bewusten dag 'n ingeving krijgt, dat zij jarig is. Gauw den banketbakker opgebeld. „Och, stuurt u een doos bonbons van zooveel en zooveel naar mevrouw of mejuffrouw X en doet ,u er een kaartje bij waarop u zet: „Hartelijke ;gelukwenschen en veel liefs. Je Anna". I „Zorgt u vooral dat het gauw bezorgd wordt Het bedrag der doos schrijf ik u wel per giro over j Zie, dergelijke geschenken hebben nooit die waarde, die een zelfs goedkooper geschenk heeft of wel een of ander handwerk, waar gij uw •kostbaren tijd aan gegeven hebt. Gij hebt uw plicht tegenover de jarige vervuld, maar toch is dit niet de juiste manier om een attentie te be wijzen. De jarige zal dadelijk gevoelen, dat het niet met lieve gedachten gegeven ls en hoe ouder- wetsch het moge klinken, de grootste waarde heeft de manier waarop iets wordt gegeven. Weet men niet precies wat de bewuste persoon kan gebruiken, dan zal men zich de moeite moe ten getroosten zich in te denken wat bij haar past. Kunstvoorwerpen kan men altijd geven en vinden allicht een plaats. De meeste menschen stellen zoo iets op prijs en zullen het ontvangen er van waardeeren. omdat dit dan tevens een bewijs is. dat gij hen ook min of meer kunst gevoel toeschrijft Indien ik u over kunstvoor werpen schrijf, behoeft gij niet te denken dat dit altijd een kostbaar iets behoeft te zijn, o, neen, vaasjes, presenteerblaadjes, kettingen, armbandjes, kan men in de winkels geëtaleerd zien voor bescheiden prijzen Geeft gij om een of andere reden toch bloe men, vergewist u dan welke bloemen of plan ten de jarige gaarne heeft en mogelijk heeft zij een lievelingsbloem- Zend nooit cadeautjes met een kaartje aan goede bekenden, maar geeft u de moeite een klein briefje er bij te laten gaan, Indien gij niet zelf een bezoek kunt brengen. Wij hebben nu gesproken over het geven van geschenken, maar willen gaarne ook iets over het ontvangen daarvan te berde brengen. Heel vaak komt het voor, dat de jarige een geschenk ontvangt en misschien wel uit verle genheid het pakje niet opent, maar wegzet en later, wanneer de gasten vertrokken zijn, pas ziet. wat het bevat. Veel vriendelijker tegenover de geefster is het echter, om het in haar tegen woordigheid te openen en met een vriendelijk opgewekt gezicht te bedanken zelfs wanneer het iets is, wat u een weinig tegenvalt Krijgt men bloemen, laat men dan de moeite hemen, ze dadelijk in een vaas met water te zet- Iedere nieuwe mode heeft hare vóór- en tegenstanders, thans zeker niet minder dan voorheen. Wie zich echter de moeite wil ge troosten modebladen van de laatste 40, 30. ja zelfs 20 jaar terug door te bladeren, zal zich zeker niet kunnen weerhouden even te glimlachen en zal gaarne toegeven, dat de tegenwoordige mode toch verre boven die van dertig, veertig jaren terug is te ver kiezen. De toenmalige lange sleeprokken, met volants, strooken en tunieken, de tournures, om van de crinolines maar te zwijgen, de wespentailles, groote pofmouwen, hoog aan sluitende halsboorden waren niet alleen be zwaarlijk door het gewicht van de groote stofmassa's, waarmede zij het lichaam be lastten, maar tevens door de ongemakkelijke modellen, die zoo stijf aangesloten waren, dat zij iedere bewegingsvrijheid belemmer den. De bekroning van deze indrukwekkende japonnen was een machtige Rembrandt- hoed, die zoo groot van omvang was, dat hij plaats bood zoowel voor lange veeren, vogels bloemen, enz. Het was vooral met storm achtig weer een ware bezoeking, gedwongen te zijn een dergelijk hoofddeksel te dragen, dragen. Met de japon en hoed waren wij echter nog niet klaar, neen, hierbij kwamen nog de dikke borstrokken en de van stevig katoen gemaakte hemd, pantalon, rokken en onder lijfje, alles even solide en zwaar, en last not least het corset, dat een waar harnas geleek, nauw om het lichaam gesloten en tot onder de oksels reikende. Aan de draag kracht van het vrouwelijk lichaam werden wel zéér hooge eischen gesteld. Het spreekt vanzelf, dat iedere vrouw snakte naar het oogenblik, dat zij zich 's avonds van dezen last kon ontdoen en in haar degelijke en flink gesteven nacht japon kon stappen! Deze ongezonde gekleede toiletten droegen er natuurlijk toe bij, dat de dames het zich in huis wel eens te gemakkelijk maakten en er in huis niet altijd voordeelig uitzagen. Menige vrouw van dertig jaar zag er ouder uit dan een van zestig tegenwoordig! Van vrouwen tusschen dertig en veertig Jaar elschte men, dat zij slechts voor hare kinderen en de huishouding zorgden en zij moesten, wellicht vaak tegen haar wil, be ïnvloed door haar omgeving, zich ouder voordoen, dan zij werkelijk waren en op den achtergrond treden voor de jeugd. Een gevolg van dit lichamelijk verouderen was ook de geestelijke stilstand en moeilijk was het in dit opzicht gelijken tred te hou den met de zelfgenoegzame opgroeiende kin deren Kwam eindelijk de tijd, dat zij het ge luk had grootmoeder te worden, dan kwam zij als altijd helpende en steeds klaar staan de goede geest weer tot haar recht. En tegenwoordig? De moderne vrouw is in alle opzichten jong; draagt afkleedende, voetvrije japonnen, slechts bij feestelijke ge legenheden een zeer bescheiden sleepje, zon der onnoodige ballast, uitgesneden halsope ning en een eenvoudige ceintuur om het ge heel te voltooien, veelal kort haar, een een-» voudige hoed of muts 's zomers veelal in het geheel geen hoofdbedekking, ziehier in korte trekken de silhouette der moderne vrouw aangegeven, zelfs Indien zij den mid delbaren leeftijd reeds heeft overschreden. Overdreven gekleede vrouwen heeft men ten allen tijde gehad en de te jeugdig ge kleede vrouw van vijftig of zestig jaar is thans even dwaas als het jonge meisje van twintig jaar, dat zich veertig jaar geleden met de kapothoed en Mantille der oudere dames kleedde. Ook hier doet zich de weldadige invloed van de sport op de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling der vrouwen gelden. De vrouw van heden trekt er met man en kin deren op uit, roeit, zwemt, fietst, tennist met hen, doet mee aan flinke wandeltochten. Zij is veelal de toegewijde medewerkster en raadgeefster van haar man, en weet zich in zijn zaken in te werken. De veranderde mode past zich ook aan de veranderde tijden aan. De vrouw, die zich op kantoor, in zaken, op scholen en zeker niet het minst in de huishouding duchtig weert, moet gemakkelijk gekleed zijn. De halsvrije kleeren maken het mogelijk, dat licht en lucht in het niet overbelaste lichaam kunnen doordringen, waardoor het elastisch blijft. Met een weinig overleg kan men zijn klee ding aanpassen aan de verschillende tem peraturen en is men veel minder vatbaar dan vroeger wanneer het altijd hermetisch afgesloten lichaam in aanraking kwam met de frissche lucht. Wij willen niet nalaten nog een lans te breken voor de moderne stoffen, zooals crêpe de chine, crêpe georgette, kunstzijde, voile enz., die veel meer lucht doorlaten dan het zware laken e.a. stoffen, die voorheen gedragen werden en veelal een menschenle- ven meegingen! De ontwikkeling der vrouw houdt thans gelijken tred met die van den man en de ernst des tijds eischt van beiden, dat zij verstandig en wel overlegd handelen al naar de omstandigheden zulks eischen. „Men is zoo oud als men zich gevoelt", zegt het spreekwoord. Gevoelt een vrouw zich jong, dan blijft zij dit inderdaad ook veel langer en zal een hoogere ouderdom bereiken. Natuurlijk is een verstandig toe gepaste leefwijze bij dit laatste ook een factor van groot belang en is het „voorko men is beter dan het genezen" van allerlei ziekten en kwaaltjes. Wij zien deze ontwikkeling vanaf de oude tijden tot op heden in steeds stijgende lijn. Doelmatige kleeding en een verstandige levenswijze hebben er toe bijgedragen, dat de statistieken thans overal een langeren levensduur aangeven, resp. een later intre den van den ouderdom. ten of laten zetten. Gü zult nu wellicht by u zelf zeggen: „Och, maar dat weten wy toch allemaal wel". Ja, lieve lezeres, weten doen wy het. maar brengen wy de kleine dingen des levens wel alle in practyk? Meisjesjurk. Zeer apart jurkje voor kleinere meisjes, dat van effen stof met smal wit kraagje heel lief staat, b.v. van een mooie kleur rood of bleu. Het korte lijfje sluit midden-voor met twee knoopen en knoopsgaten, terwijl ook (220). aan de andere zijde twee knoopen worden aangebracht. Het mouwtje is glad en heeft kleine rechte manchetten, die evenals het kraagje met een festonsteek omgewerkt zijn. Het rokje heeft een klokmodel met vóór en achter een paar goed ingeperste plooien aan beide zijden van de stolpplooi. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 4 tot 6 jaar. Prijs 0.58. Handwerken. Gehaakte Kraagjes en Manchetten. Gehaakte kraagjes en manchetten maken van het eenvoudigste japonnetje weer een fleurig geheel. Ze zyn ook heel gemakkelijk te maken, er worden alleen maar stokjes vasten en lossen voor gebruikt, wy beginnen met 150 lossen op te zetten: En nog twee extra, omdat men het werk om moet draaien. Eerste toer gewone vasten, maar meerder ln dezen toer in het geheel 5 steken, dus om de 26 steken. Werk op deze wyze 6 toeren vasten, maar zorg ervoor, dat alle meerderingen boven elkaar komen te liggen. Nu gebruiken we een tweede kleur en haken het volgende1 stokje, 1 losse, 1 stokje, dan 1 steek overslaan, en weer 1 losse, 1 stokje enz,, dus telkens tusschen ieder stokje 1 steek openlaten. Op deze wyze haakt men om den rand van vasten heen, die eerst gehaakt is, om het model in den kraag te krijgen, dus langs drie kanten, den langen kant en de twee korte zijstukjes. Met de derde kleur haakt men na de eerste rij stokjes, twee toeren vasten, dan weer een stokjestoer, totdat men het vol doende acht en daarna wordt het kraagje afgewerkt met naar verkiezing de eerste of tweede kleur, weer met een aantal rijen vasten. We kunnen ook van te voren het model van het kraagje knippen, liefst van papier, zoodat men er zeker van is, dat het bij de halsuitsnijding niet te wijd gemaakt wordt. De manchetten worden op dezelfde wijze gemaakt, alleen worden hiervoor 75 lossen opgezet. Om een bijpassend strikje te haken, zet men een aantal lossen op ongeveer 50 c.M. lang. Terug werken met een stokje, een losse, een steek overslaan, weer een losse, enz. Dit bandje geheel in het rond omwerken met twee rijen vasten. Deze bandjes kunnen zoowel aan de man chetjes als aan den kraag vastgemaakt wor den en vormen dus een geschikte afwerking voor het geheel. Japon voor gezette figuren. Deze japon kan het best van effen wollen stof gemaakt worden, echter evenzeer van de moderne wol met zijden stof, die zoo'n mooi crêpe aanzien heeft en eigenlijk het meest geschikt is voor een meer gekleed geheel. (216). De blouse heeft raglan-mouwen, die nauw aansluiten en een aardige shawlkraag, die in twee slippen eindigt; beide kunnen van donkere crêpe de chine gemaakt worden in bijpassende tint, waar het oudere dames geldt, maar ook lichte zijde kan zeer flat teus zijn. De ruimte der blouse wordt ingehaald en zooveel mogelijk aan de zijkanten verdeeld, daarna aan den gladden bovenkant van den rok gezet. Een ceintuur van dezelfde stof met aardige gesp maakt het geheel af. Het model dezer japon is zeer eenvoudig en toch gekleed, in het bijzonder voor ge zette figuren, waarom wij de patronen be schikbaar stellen tot en met maat 52 voor den prijs van ƒ0.58. Een zelfgemaakte kast. Men behoeft geen vakman te zijn om deze kast te maken, want zij bestaat uit niets anders dan een driehoekige plank met een lat van voren en een gordijn aan een schuifroede. Een onbenutte hoek van een kamer kan daarmee zeer praktisch worden veranderd in een ruime hangkast met haken in de beide muurvlakken en in de driehoekige plank. Hieraan kan men de kleeren hangen op hangers. De kast neemt praktisch geen ruimte in de kamer in en kan voor een minimum aan kosten worden gemaakt. DE KUNST OM ZICH TE KLEEDEN. Het is niet genoeg om zich in een spiegel te spiegelen, maar men moet tevens den blik critisch over het geheel laten gaan en zien of datgene, wat men draagt, inderdaad bij figuur en houding passen. Men kan als gezette vrouw niet dragen, wat een slank figuur past. Heeft iemand een zeer geprononceerd ge laat of neus, dan zal een heel klein hoedje op één zijde van het hoofd gedragen; de ge- laatsvormen veel meer doen uitkomen, ter wijl een grooter model hoed de vormen ver zachten zal. Een werkelijk goed gekleede vrouw zal zich inderdaad rekenschap hebben te geven van wat bij haar gestalte, houding, haar en gelaatskleur past. GEKLEURDE KNOOPEN. In den namiddag en 's avonds ziet men veel zwart dragen; een aardige garneering, die ineens een geheel anderen indruk geeft, zijn helroode en groene galalith knoopen. Een klein, omgeslagen kraagje en man chetten aan de mouwen, gegarneerd met kleine knoopjes in deze tinten, staan, aller liefst. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde model len stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegen kostprijs knippatronen beschikbaar. Bestellingen worden binnen 36 dagen uitgevoerd na overschrijving van een bedrag van ƒ0.58 op postrekening 82020 t.n.v. den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen eveneens geschieden door inzending van ƒ0.58 per postwissel of per brief in postzegels aan de moderedac trice van dit blad, Joan Maetsuyckerstr. 96, den Haag. Men verzuime vooral niet juiste maat en gewenscht nummer op het postwissel strookje of ln de brief te vermelden. Dc juiste maat. Dikwijls komt het voor, dat men niet pre cies de maat weet van het te bestellen model. Ten gerieve van lezeressen, die hier mede niet op de hoogte zijn, geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten en de hiermede overeenkomende buste- en heupwijdten. Voor men tot bestelling over gaat, diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeven maat klopt. Dit voorkomt teleurstelling Maat Bustewijdt? Heupwijdte 40 92 100 C.M. 42 100 104 c.M. 44 108 110 c.M. 46 112 116 c.M. 48 120 124 c.M. 50 126 130 cJvl Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewaren, opdat men het kan raad plegen bij eventueel nabestellen van patro nen. GEBREIDE SHAWLS. Als variant op de zijden shawls worden vierkante of driehoekvormige doeken ge dragen, die op houten naalden met zeer fijne wol gebreid worden, in den regel wordt Schotsche wol gebruikt. Ook effen wol kan gebruikt worden, die een vroolijk geheel geven, indien lichte tinten, liefst afstekende, gekozen worden. Zij worden niet alleen door dames, maar ook door heeren gedragen. Het werkje schiet vlug op en kan gemakkelijk uit de hand ge* legd worden. Mantel. Deze mantel is zeer geschikt voor dt komende herfstdagen en kan het best van tweed of een andere fantasiestof gemaakt worden. De nieuwe mode geeft ons een ruime keuze van gewerkte weefsels, die niet zoo duur zijn en toch aardig staan. We kunnen beginnen met dezen manta' als najaarsmantel te dragen en zullen dal ook goed doen hem te voeren met mantel- voering of kunst crêpe de chine en drager er later, wanneer de koude dagen ons komen overvallen., een losse bonten of astrakan kraag of, wat ook heel nieuw is, een shawl op. (217). Van het model zelve valt niet zoo heel veel meer te zeggen, dan dat het zeer een voudig is. Een opstaande kraag met vrij breede revers en gladde mouwen; de mantel zelve heeft een sportief model, sluit niet aan en klokt slechts weinig, terwijl een ceintuur met gesp op zijde tevens als slui ting dienst doet. Naar verkiezing kan men even goed met knoopen en knoopsgaten sluiten. Patronen verkrijgbaar van af maat 42 tot en met 50. Prijs 0.58.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7