Bestriidmg onder van de tuberculose het rundvee. Hors d'Oeuvres De Algemeene Vergadering. ANNA PAULOWNA Vergadering Witte Kruis. Burgemeester Lovink kon. zooals gewoonlijk, Don derdagavond slechts weinigen het welkom toeroepen, toen de afdeeling van het Witte Kruis, die toch ruim 1100 leden telt, haar vergadering hield in Vecrhurg, De notulen gaven geen aanleiding tot op- of aan- merkingen en werden onder dankzegging aan den secretaris den heer C. Liefhebber, onveranderd vast- ^Onder de ingekomen stukken was een verslag van den badmeester, waarin gewaagd werd van het flink bezoek aan het zwembad. Ook velen, buiten onze gemeente wonende, hebben van de badgelegenheid gebruik gemaakt en roemden de inrichting daarvan. Van de drie openbare scholen hebben 135 leerlin gen deelgenomen aan het schoolzwemmen; 31 kwa men in aanmerking om hun proef af te leggen voor het diploma, doch, zooals de voorzitter toelichtte, het diploma-zwemmen is telkens uitgesteld om meerde ren in de gelegenheid te stellen er aan deel te ne men en tenslotte kon het om de weersgesteldheid niet meer gehouden worden. Het volgend jaar zal men er dan ook vroeger toe overgaan en men overweegt zelfs er een zwemfeestje van te maken. De badmeester pleit verder in z'n rapport voor eenige verbeteringen en dankt tenslotte het bestuur en in het bijzonder den secretaris voor de ontvangen medewerking. Voorzitter uitte waardeerende woorden over dit ver slag en den persoon van den badmeester, met wien dan ook al weer een afspraak voor het volgend jaar Is gemaakt. De verbeteringen betreffen o.a. de kleedruimte (waarover straks meer) en het bekleeden. van plan kier en trapje, om uitglijden en ongelukken daaruit volgende, te voorkomen. Het hoofdbestuur verzocht over te gaan tot het in stellen van een of meer moedercursussen. Dr. Olree, (deze was ter vergadering aanwezig, doch werd reeds in den aanvang wegeroepen) is daar ook sterk voor, zei voorzitter. Van r.k. zijde zijn reeds dergelijke cur sussen, voor iedereen toegankelijk, gehouden te Bree zand en in de Snoorbuurt. Daarom stelde het bestuur voor, zich met beide geestelijken in verbinding te stellen; zijn zij wederom van plan een cursus in te stellen, dan kan men die poging steunen, zoo niet, dan kan het initiatief van de afdeeling uitgaan en omgekeerd aan beide pastoors verzocht worden aan te dringen op deelname. Op het verzoek van den bode, de hem toegekende belooning te verhoogen, werd gunstig beschikt; zij werd van f75 op f85 gebracht, nadat de voorzitter er op had gewezen, dat het grooie ledental zeker voor een groot deel te danken is aan de propaganda, die de heer De Smit voor de vereeniging voert. Bij de bespreking over uitbreiding van het zwem bad, bracht voorzitter het verslag van den badmees ter in herinnering, die daarin meedeelde, dat op druk ke dagen soms vier personen van één kleedhok je gebruik moesten maken Het bestuur stelde daarom voor een plankier te laten maken langs den steenen dam van 30 M. lengte en daarop nog een 20-tal kleed kamertjes te maken. De heer De Graaf had een en ander in teekening gebracht en een kostenberekening gemaakt. De raming bedroeg voor piankier en ka mertjes ieder ongeveer f500. Natuurlijk zal eerst toe stemming aan het polderbestuur gevraagd moeten worden. Wordt toestemming verleend, dan wilde het bestuur het plankier in ieder geval laten maken en de kamertjes plaatsen, als de finanéiën het toelaten: Allen waren het er over eens, dat uitbreiding voor de goede orde in het zwembad wenschelijk is en kon den zich dan ook met het bestuursvoorstel ver eenigen. De secretaris deelde terloops nog mede, dat behalve de abonnmenten dit jaar 2600 kaartjes rijn verkocht. Hij verwacht voor het volgend jaar een groote toe name van het aantal abonnementen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering wees de vergadering bij acclamatie den heer Liefhebber aan en tot plaatsvervanger den heer C. D. Rezel- man. De behandeling van den beschrijvingsbrief gaf den heer C. Liefhebber aanleiding mede te deelen, hoe het met de candidaatstelling voor de hoofdbestuurs- vacature is gegaan. Onze afdeeling zou in contact treden met afdeelingen uit de omgeving over het candidaatstellen van den afdelingsvoorzitter, den heer G. J. Lovink. De afdeeling Winkel stelde den heer Van Leersum candidaat. Wat er allemaal ge passeerd is. is niet recht duidelijk, maar tenslotte is er een loting geweest, die tot resultaat had. dat de heer Van Leersum candidaat werd. Daar de afdee ling van te voren gezegd heeft, zich bij de meerder heid te zullen neerleggen, zal de candi iatuur Van Leresum gesteund worden. Na aanwijzing van de heeren M. A. G. Vorstman, G. 't Hart en D. de Graaf tot commissie voor het na zien der rekeningen, ging men over tot het uitloten van 20 aandeelen in het zwembad. De nummers 5 6 9. 22, 23, 35. 36, 47. 48. 50, 65, 66. 78, 88, 105. 107, 136', 137, 155, 193 kunnen ingewisseld worden bij den heer Liefhebber. Bij de rondvraag besprak men de wenschelijkheid het zwemabonnement ook in gedeelten te mogen be talen. Daar bleken geen onoverkomenlijke bezwaren tegen te zijn. Of het mogelijk is abonnementen in Breezand verkrijgbaar tet stellen, zal nog eens on der het oog worden gezien. Dankend voor de aanwezigheid en aangename sa menwerking, sloot voorzitter de vergadering. BARSJNGERHORV Woensdagavond hield de Afd. Barsingerhorn van „Het Witte Kruis" e en ledenvergadering ten huize van den heer A. de Graaf. Aanwezig 9 leden. Voorzitter, de heer L. J. v. d. Kuyl, heet de aanwe zigen welkom en hoopt dat de besprekingen van zake- lijken aard zullen zfy"n en in het belang van de af deeling. De notulen van de vorige vergadering worden hier na door den secretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd en geteekend. Medegedeeld wordt, dat van de Noordhollandsche Ver eeniging tot best. van tuberculose een bijdrage is ont vangen van f 55, terwijl van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is ontvangen f 423. Voorzitter brengt hierop ter sprake den beschrij- vigsbrief voor de Algemeene vergaderig, welke te Ara- stedam zal worden gehouden. Naar aanleiding hiervan vraagt een der aanwezigen, hoe het Bestuur staat te genover de candidatuur Van Leersum. Uit verslagen van andere afdeelingen is gebleken, dat hierover nog al wat is gesproken. Voorzitter zegt, dat het Bestuur eenstemmig van oordeel is, dat de candidatuur-Van Leersum dient te worden gesteund. Spreker zegt,, dat in de vergadering, waar de opening der stembriefjes met betrekking tot het stellen van een candidaat, zou plaats vinden, de afdeeling Winkel niet aanwezig was. Deze afdeeling had echter reeds van te voren te kennen gegeven, dat door haar in ieder geval, hoede stemming ook zou uit vallen, de candidatuur-Van Leersum zou worden door gezet. En toen bleek, dat het meerendeel der afdee lingen haar stem hadden uitgebracht op dezelfde can didaat, heeft de Afd. Winkel daarvan alsnog gebruik gemaakt, door mede te deelen, dat hun candidaat, dè candidaat van de afdeelingen uit den kop van Noord holland was. Spreker ziet daarin niets verkeerds, omdat de stemming zulks Inderdaad had uitgemaakt. De ver gadering kan zich met deze uiteenzetting ten volle vereenigen en draagt den afgevaardigde op, den heer Van Leersum te stemmen. Nog wordt opgemerkt, dat het in het belang van deze candidatuur zou zijn, indien in de algemeene vergadering, niet vóór het houden van de stemming, over de candidaten werd gesproken. Ten aanzien van het voorstel van de afd. Den Hel-, der, om f 14000 op de begrooting te brengen voor „Huisverzorging", wordt den afgevaardigde opgedragen tegen te stemmen. Geoordeeld wordt, dat het nu niet den tijd is om meerdere uitgaven in uitzicht te «tel len, temeer, daar de rekening niet zoo een bijzonder gunstig beeld geeft. Voor de overige agendapunten krijgt de afgevaar digde vrij mandaat. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer L. J. v. d. Kuyl. Tot plaatsvervager de -heer G. G. Loggers. De heer Van der Kuyl wordt hierna tot bestuurslid herbenoemd en laat zich die hei-benoeming welgeval len. Tot leden der Commissie belast met het nazien der rekening van den penningmeester worden benoemd de heeren J. Langedijk, W. J. Blaauboer en A. Wie- dijk. Tot plaatsvervangers de heeren P. Kater en G. G. Loggers. De heeren Van der Kuyl en Loggers worden vervol gens aangewezen om zitting te nemen in een Oom missie, welke zich zal belasten met het nazien van de Statuten en het Huish. Reglement. Hierop dient n.1. opnieuw een goedkeuring te worden gevraagd. De Sta tuten moeten dan in overeenstemming zijn met die van het Hoofdbestuur. De begrooting van het Witte Kruis is opgemaakt In ontvang op f 574.80, in uitgaaf op f 747.—. Voor WijK- verpleging in ontvang en uitgaaf op f 1750. Voor t.b.c.- bestrijding in ontvang en uitgaaf op f 1360. De begroo- tingen worden goedgekeurd, zooals ze door het Bestuur zijn samengesteld. Voorzitter brengt nog ter sprake de eventueele ver tooning van de film „Waar een wil is, is een weg". Vo rig jaar is dit afgesprongen en spr. vraagt of de verga dering het gewensoht vindt, dat de vertooning alsnog plaats vindt. Algemeen wordt daarvoor gevoeld, zoodat het bestuur verdere stappen daaromtrent zal doen. Bij de rondvraag brengt de heer Langedijk naar vo ren, dat het materiaal ter voorkoming van ongelukken bij het verwijderen van electrische draden niet geheel voldoende ls, althans de glazen plaat is te klein. Hier in zal worden voorzien. Dr. Werner spreekt de wenschelijkheid uit, dat hier wederom een Moedercursus wordt gehouden. De ver gadering ondersteunt dit voorstel, zoodat het bestuur daartoe de noodige voorbereidingen zal treffen. Voorzitter sluit daarop 'de vergadering onder dank zegging voor de aangename wijze, waarop van gedach ten is gewisséld. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren: Eva, dochter van Pieter Adolf Melchlor en van Eva van Brederode: Jacoba, dochter van Willem Cornelis Krap en van Aagje Geertje Kuijper; Alke. dochter van Berend Veen en van Fenna Dijk; Marle, dochter van Cornelis Jacob de Boer en van Anna van Rees; Guurtje Antonia, dochter van Norbert Donaber- ger en van Maria Jannette' Zellemaker. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Abraham van der Welle, oud 84 jaar, echt genoot van Antje Veer; Trijntje Sohoorl. oud 54 jaar, echtgenoote van Pieter Koomen. Loop der bevolking in de maand Sept. 1932. Ingekmen: M. Hage van Broek op Langendijk naar A 17; B. Klein en gezin van Meppel naar Kolhorn F 110; H. Bazuin en gezin van Norg naar Kolhorn F 115; H. Klasens en echtg. van Sohagen naar Kolhorn, Keern; Mej. M. Zeeders van Amsterdam naar Kolhorn F 59: E. de Jong van Kloosterburen naar Kolhorn, schip; H. van Marle van Meppel naar Kolhorn F 110; K. Verhoef van Velsen naar B 34; B. de Jong, van Leeuwarden naar Kolhorn. schip. Vertrokken: Mej. M. M. Smit naar Schagen, Corn. Bokstraat; H. Uneken naar Emmen, Erica; J. de Boor- der naar Haarlem, Burgwal 17r; W. Sijtsema en gezin en R. Pander naar Schagen. N. Laagzijde B 66; J. Brands en gezin naar Wieringen, den Oever, ark „Be ver I"; G. Dijk en gezin naar Winkel, Strook; Jb. Hage naar Winkel, Groetpolder; D. Wagemaker en gezin naar Winkel, Strook; K. Peper en eohtg. naar Sohagen, Verl, N. Laagzijde; R. Smid naar Bellingwolde E 86; G. Fra terman en gezin en R. Padding naar Winschoten, Lan- gestr. 100a; C. Moermond en echtg. naar Apeldoorn, Su- matralaan 93; H. Jelsma naar Zuldhorn, A 138; J. H. Berken naar Emmen, Barger Compascuum, Hoofdweg 3 No. 152; D. Bosanan naar Medemblik, Slootdorp, Sloot weg 15; J. Brouwer naar Bellingwolde B 66; G. Lokken en gezin naar Medemblik, Geldelooze pad 60. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Voor de groote handicapdraverij alhier, te houden op Dinsdag 4 October, werden de volgende paarden ingeschreven; Minnetonka, Our Ulhan B. Monto Carlo, Ochland Baron B. Mary Magowan. Nelly Z, Etna M, Maggy Henry. Frettchen, Perle Anoit. Miss Zelda Peter, Na- varra, Kaptein de Bruane, Gretchen H, Reva D, Har- rold, Lady Bond, Sally Harvester, Konora, Edylle, Quik G, Otelha, Catharine Spier, Hildegard, Nother- man B. Uniform. Odessa, Pieternel. Omega, Janet Harvester, Brage, Rudy. Het Polderbestuur heeft de weg, waarop de drave rij zal plaats hebben, uitstekend in orde gemaakt. Nu nog mooi weer en dan twijfelen wij niet of lief hebbers van paardensport kunnen genieten van een prachtige draverij, waaraan het Bestuur alle zorg heeft besteed. OUDESLUIS. Donderdagavond vond de eerste bijeenkomst plaats van vrouwen, om tot oprichting te komen van een Sociaal-Democrtische Vrouwenclub. De aandachtig luis terende dames hoorden de uiteenzettingen van Juf frouw Krul, aan. Spr. wees op het feit, dat de vrouwen vaak onver schillig staan tegenover de politiek, terwijl het juist de vrouwen zijn, die er het meeste mee te maken hebben. Het mag ons toch niet onverschillig zijn, aldus spr., waarom en waardoor onze mannen werkloos worden, waarom ze zoo weinig verdienen, waarom het loon wel of niet moet dalen, waarom onze jongens soldaat moe ten worden en waarvoor. Waarom is er geen staats pensioen, zoodat de vrouw op haar ouden dag soms nog uit werken moet? Als de vrouwen zich organlseeren, kunnen al deze dingen veranderen. E«n vrouw is niet alleen voor zich zelf, maar vooral voor haar kinderen verplicht een woordje, en als 't kan, een woord mee te spreken in de politiek. Het is dan ook de bedoeling der Vrouwenclubs elkander geestelijk te verheffen. Daar er voldoende animo bestond om een club op te richten, werd de volgende bijeenkomst vastgesteld op a.s. Donderdag over een week ten huize van Mevr. Hoep. De voorzitter van de afd. SJD.A.P. bracht spreekster hulde en dank voor haar helder betoog. Tevens dankte hij de aanwezige dames voor hare be langstelling en de pers voor hare tegenwoordigheid. T ZAND. In een deze week gehouden algemeene ledenvergade ring van de Voetbalclub Geel-Rood is besloten den naam te veranderen; deze zal in hetvervolg zijn Geel zwart. Voor de voetbalclub Geel-Zwart staan a.s. Zondag de volgende wedstrijden op het programma: Geel-Zwart I tegen Z.A.P. I van Anna Paulowna op eigen terrein; G.Z. II tegen V.V.O, II van Ouddorp te Ouddorp. Dezen winter wordt in een der lokalen van de R.K. school weer een algemeene Landibouwcursus ge houden. Het geheel staat onder leiding van het H.d.S. den heer A. Kager. Voor den cursus gaven zich tot heden reeds een lS-tal leerlingen op. We vernamen, dat de pl.m. 250 afstandloopers, welke mee doen aan den 45 K.M. afstandmarsch, uit gaande van de Heldersche Politie Sportvereeniging, 3 kwartier op ons dorp halt zullen houden. Zij kunnen dan in de groote zaal van Schrleken worden ontvangen Om pl.m. 12.45 uur worden ze hier verwacht. Ontvangen de nieuwste artikelen voor FA. HARTLAND, Schagen. Gistermiddag is een driewieldekar, zwaar beladen met balen stroo, op den Noord-Schinkeldijk omgevallen. Door den sterken Noord-Oostenwind en het werken der balen door het rijden, zakte het vrachtje over één kant. De bestuurder, de heer C. Burger, zat op den boom van de kar en had zoodoende geen last. Gevaarlijker was het voor den knecht C. v. d. Berg, daar deze boven op het stroo had plaats genomen en dus van heel boven af aan den onderkant van den dijk neersmakte. Het mag dan ook een, wonder heeten, dat v. d. B. er zoo goed is afgekomen, daar hij op zijn hoofd terecht kwam. Na het vrachtje weer te hebben opgela den, toog men huiswaarts. ZIJPE. In den winter van 1932—1933 zullen in deze ge meente cursussen voor vervolgonderwijs worden ge houden in de o. 1. scholen te Burgerbrug, St. Maar tensbrug, Oudesluis en Petten. De cursussen aan de o. 1. scholen te Schagerbrug en 'tZand zullen tengevolge van een te gering aan tal leerlingen niet kunnen doorgaan. Burgerl. Stand van 2329 Sept. 1932. Geboren: Gerardina Klasina Hendrika, dochter van Gerardus Hermanus Stein en Elisabeth Johanna Ma ria Dorrestijn. Justus, zoon van Karei Seidenstiker en Berendina Petronella van Rooij. Nicolaas, zoon van Mattheus van Westerop en Johanna Maria Hommert. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Klaas Kuit, 37 jaar, smir te Wieringen en Dieuwertje Mosk, 25 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Willem Sentenie. 89 jaar, weduwnaar van Anna Mooij. Levenloos aangegeven kind van Niklaas Snip en Janneke Schuil. HOORN Een oneerlijk kassier. Bij den kassier van de Coop. Aankoopvereeniging „Cérès" te Venhuizen, is een aanzienlijk tekort in kas geconstateerd, wat het gevolg zou zijn van fraudu leuze handelingen. In verband daarmede is aan ge-' noemden kassier genaamd P. B., ontslag gegeven. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. In „Het Gulden Vlies" te Alkmaar helld de Vereeni ging tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noordholland, haar algemeene vergadering, onder voorzlterschap .van den heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel. In zijn openingswoord zegt de Voorzitter, ditmaal niet te zullen spreken over den crisistoestand, doch wil erop wijzen, dat door de regeering in den vorm van de zuivelsteunwet en varkenscrisiswet getracht wordt de veehoudersbedrijven te steunen. Er is thans nog geen aanleiding om victorie te roepen, maar letten de op de bedoeling van de regeering, dienen we ver trouwen in de regeering te stellen. De notulen worden door den secretaris, den heer E. Koster Dz., Bobeldiik, gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Mededeelicigen en i/ngekomlen stukken. De Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken wees den heer H. Koster Kz. weder om als lid van de vereeniging aan: de nieuwe bond van zuivelfabrieken den heer H. Schrooder. Van het Provinciaal Bestuur waren 3 berichten Inge komen van uitbetaling; door de Provincie was de bij drage per rund van f 1 op f 0.80 gebracht. Met de zustervereeniging in Zuidholland zal een conferentie worden gehouden over de wenschelijkheid dat het N.R.S.. als lid tot de beide vereenigingen toe treedt en de bijdrage verleert. Namens de commissie tot nazien der rekening over 19311932 brengt de heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, een gunstig rapport uit. De rekening wordt goedge keurd. Door den Secretaris wordt een uitvoerig ver slag uitgebracht over de werkzaamheden In het afge- loooen dienstjaar. Hierbij wordt mededeeling gedaan van H«t onderzoek in het afgeloopen jaar. Aangesloten waren 29 vereenigingen, plus Amsterdam met 1715 stallen, en 545 vrije stallen. Het aantal dieren boven 2 jaar. dat onderzocht was. bedroeg 24025, het aantal reactiedieren 7037, is 29.3 pet., beneden 2 jaar, respectievelijk 7275, 421 is 5.8 pet, Open vormen totaal 137. Totaal werden onderzocht 31300 dieren, het aantal reactiedieren bedroeg 7458, 23.8 pet. Over 't geheel is er 'n vrij belangrijke vooruitgang bij vorig jaar vergeleken. Drie vereenigingen traden toe Rapporteur raadt aan om bij aankoop van vee toch vooral te eischen reactievrije dieren. Het bestuur hield zich o.m. ook bezig met de vraag of besmetting van vee mogelijk was door den mensch. Op het eiland Terschelling n.1. was het vee t.b.c.-vrij, dooh hoewel besmetting door ander vee was uitgeslo ten, was er weldra een reactie-dier en werd het mo gelijk geacht dat de besmetting had plaats gevonden door den mensch, omdat in het gezin van het bedrijf een t.b.c.-patiënt voorkwam. Hoewel dit wetenschappe lijk niet is komen vast te staan, wordt de mogelijkheid van besmetting door den mensch aanwezig geacht. Met den besten wensch voor de volksgezondheid van den mensch en het vee eindigt de secretaris zijn uitge breid verslag. De begrooting 19321933 wordt zonder bespreking goedgekeurd. In de plaats van den heer D. Pijper, die wegens ver trek heeft bedankt, wordt de heer K. Bos tD Opmeer tot lid van het bestuur benoeimd. In verband met het feit, dat in het afgeloopen jaar besmettingsgevallen zijn voorgekomen, wordt door den heer P. J. 't Hooft, inspecteur van den Veeartsenij'kun- digen dienst te 's Gravenhage een inleiding gehouden over den tuberculoos-vryen opfok van jongvee. De inleider begint met eraan te herinneren dat uit het jaarverslag van den Secretaris reeds blijkt de stij gende belangstelling voor de tuberculosebestrijding. Dat stemt tot tevredenheid, maar we zijn niet voldaan. Zooals bekend is het systeem van de t.b.c. bestrijding onder de rijksvoorschriften een vrijwillig systeem, wat naar spr.'s oordeel vooral onder de tegenwoordige om standigheden het beste is, omdat wij bij de t.b.c.-bestrij- WIERINGEN Sportnieuws. Succes-programma voor a.s. Zondag: Kolhorn ISucces III. Vertrek 1 uur. Succes adsp.—Helder adsp. Aanvang 1 uur. Succes II—Wieringerwaard I. Aanvang 2 uur. M1.D. ISucces I. Vertrek 1 uur. L. Rij vereeniging „Wieringen": Rijles in de manége om half tien. Vergadering van de L. Rij vereeniging „Wierin gen" in Concordia. De presidente mej. G. Mostert, opent de vergade ring. De notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Den secretaris, den heer Bruul, werd dank gezegd voor het werk hieraan gedaan. De instructeur leest vervolgens het jaarverslag. De heer N. Mulder doet rekening en verantwoor ding. Alles werd keurig, in orde bevonden, doch ver geleken bij het saldo van vorig jaar is het saldo van deze rekening belangrijk lager. De baten zijn f47.25. De aftredende bestuursleden, Jb. Bruul, N. Bakker en H. Smit, werden allen herkozen. De heer Jb. Mulder, welke het beheer heeft over de contributiekas, doet vervolgens rekening en verant woording. Hieruit blijkt, dat deze functie in goede handen is. Er is zeer zeker zuinigheid betracht. Uit liet verslag Iblijkt dat tijdens ziekte en miliatiren dienst geen contributie is betaald, waartoe in een vo rige algemeene vergadering is besloten. Bij de rondvraag werden nog verschillende vraag stukken opgelost. Voor het ongeval wat den heer P. Dekker in het afgeloopen jaar is overkomen, willen de leden hem in de kosten eenigszins tegemoet ko men. De heer Dekker zou het maar zoo laten als het is.'Alles is nu voorbij en betaald, doch de leden wil len daar niet van weten, en besloten wordt de lig- kosten van het ziekenhuis te vergoeden. Dit is dan toch een tegemoetkoming, hoewel er wel driemaal zooveel kosten zijn gemaakt. Hieruit blijkt de goede verstandhouding van de leden onderling, wat ook zeer op prijs is te stellen. Besloten wordt het geven van een demonstratie te Den Oever te laten wachten tot volgend voorjaar. Wel wordt besloten in het laatst van October de leden on derling tegen elkander te laten uitkomen door het laten rijden van een individueele dressuurproef. De heer W. Slob, secretaris van de Ned. Federatie van L. R. zal dezen wedstrijd dan beoordcelen. Er volgen nog enkele besprekingen van huishoude- lijken aard, waarbij de heer Dekker zijn dank uit spreekt voor het hiervoren genoemde besluit. Daarna volgt sluiting. ding moeten hebben de absolute medewerking, en die 't beste is te verkrijgen bij vrijwillige bestrijding. De be strijding bestaat uit de opsporing en het onschadelijk maken vaji die dieren, die smetstof verspreiden, open lijders dus. De weg der besmetting is tweeerlei, n.1. door contact en de indirecte weg, de zuivelbesmetting. Ook spr. maant aan tot onderzoek van de nieuw aangekoch te dieren en verder drage men zorg, dat het jonge vee opgroeit zonder met tubercelbacillen te worden besmet. Alleen op deze wijze zullen wij een geheel tuberculose- vrije veestapel krijgen. Spr. wijst er op dat niet voldoende onder de oogen wordt gezien dat gesloten tuberculose kan overgaan tot open tuberculose. Laat men toch zorgen dat de reactie dieren voldoende gescheiden worden van niet-reactie- dieren. Ook met het toedienen van voedsel moet men er rekening mee houden dat niet-reactie-dieren niets krijgen van wat de reactiedieren reeds hebben gehad. Van groot belang is de tuberculose-vrije opfok van het jonge vee, dit alleen kan leiden tot een t.b.c.-vrijen veestapel. En ook hier moet men angstvallig waken voor aanraking met reactiedieren en geen voedsel, toe dienen dat door tubercelbacillen is besmet. Spr. wijst op de stijging van het percentage reactiedieren onder het jonge vee, vereenigingen n.1. waar het percentage steeg van 0 tot 5 pet., van 6.8 tot 15.8, van 3.6 tot- 12 enz. Ge lukkig zijn er ook andere gevallen te noemen, bijv. te Opmeer, waar met 1300 dieren beneden 2 jaar het re actiepercentage 5.2 was en het jaar tevoren met ruim 1100 dieren 7.9. Bij den t.b.c.-vrijen opfok moet de grootste aandacht dus worden besteed aan scheiding met de reactiedieren, moet het voedsel, dat toegediend wordt, zijn van niet- reactie-dieren en later de toegediende zuivelproducten niet besmet zijn. De maatregelen daartoe zijn niet altijd even gemakkelijk, maar alleen al hier de grootste zorg aan wordt besteed, zal het doel bereikt kunnen worden en zijn anders de kosten aan de bestrijding besteed, niet nuttig aangewend. Het bestuur dezer vereeniging zal altijd bereid zijn om van advies te dienen en spr. verklaart zich bereid om in de afdeelingen dit belangrijke onderwerp te be spreken. De inleiding geeft aanleiding tot uitvoerige bespreking Zoo wordt de vraag gesteld of het pasteuriseeren der wei invloed heeft bij de t.b.c.-bstrijding en op de voe dingswaarde. De heer Dr. Scheij is van oordeel dat het pasteurisee- ren geen nadeeligen invloed zal hebben, de vitaminen zullen van één keer verhitten niet veel te lijden hebben en men geeft bovendien ook andere voedingsstoffen. De bezwaren tegen het pasteuriseeren der wei zijn ech ter meer van teohnischen aard. De heer Ir. de Vries merkt op dat er z.i. ten aanzien van de vitaminenquastie geen zekerheid bestaat, het hangt van de temperatuur af. Het wil er bij spr. niet in dat pasteurisatie niet schadelijk is voor de voedings waarde, maar dit is bij spr. een gevoelskwestie. Laat men zorgen dat men zijn buren bij de bestrijding krijgt. Dan worden de besmettingskansen geringer en is het pasteuriseeren der wel niet noodig. De heer Dr. Scheij dringt er op aan dat de zuivelfa brieken die de wei pasteuriseeren haar ervaringen me- dedeelen. De heer Jm. Blaauboer Kz. deelt mede dat de fabriek „Westfriesland" te Lutjewinkel de wei pasteuriseert, omdat het percentage der reactiedieren onder het jonge vee te hoog werd. Het gevolg was dat het reactiepercen tage belangrijk minder werd. Wat de gevolgen van de voeding betreft, in groote lijn kan geconcludeerd wor den dat het pasteuriseeren geen schade teweeg brengt. Spr. geeft dan ook wel in overweging de wei te pasteu riseeren, de onkosten zijn niet zoo hpog. De heer Veldstra, Opmeer, oordeelt, dat er nog teveel jrubekende factoren kunnen zijn om te kunnen beoor- deelen of besmetting door toediening der zuivelproduc ten plaats vindt. Spr. raadt aan geen wei af te leveren die niet voldoende bezonken is. Spr.'s fabriek pasteuri seert de wei niet, maar wanneer er onder het vee van een lid een open lijder schuilt, dan wordt de melk van dit vee gepasteuriseerd verwerkt. Heeft men wel onder zocht of pasteuriseeren geen schade heeft op de voe- lingswaarde? Spr. wijst er op dat de bacteriën door de pasteurisatie doodgemaakt worden en staat dit ste riele product nu niet voor verdere besmetting open? Diverse inlichtingen worden verder nog gevraagd en vervolgens wordt de vergadering na de gewone plicht plegingen gesloten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 23