Ons verblijf in Londen. Zaterdag 1 petober 1932 EEN TRIP NAAR DE BRITSCHE HOOFDSTAD. Verdere wederwaardigheden. Avonturen van twee afgestudeerde H.B.S.=ers. VI. OOK Donderdagmorgen werden we door de den derende trams en de voortsnellende auto's wakker. De vermoeienissen van den vorlgen dag waren niet in onze koude kleeren blijven ritten. Niet voor negen uur konden we het bed verlaten. Duizelig laveerden we door de kamer. Er heerschte een stemming van crisis en malaise. Geen kruimel brood hadden we op de kamer, de vorige dag was duur geweest en de honger begon zich op overduidelijke wijze te laten gelden. Het was gloeiend heet. De zon scheen niet meer! Neen, zij staarde als een eenoogig monster naar de aarde. Door Camden Road voer een klein zuchtje. Maar de wind was lauw en benauwd. Zoo gauw we konden, gingen we op „Noon's" af. Wat zat ons de vorige dag in de beenen. Blij dat we ons weer neer konden plakken, schoten we „Noon's" bekende restaurant in. Zelfde recept. We werden al als stamgasten be schouwd. Met den honger verdween ook de nare stemming. En overvroolijk misschien wel, stapten we na het ontbijt op de tram naar Hyde Park Corner. Van hier uit liepen we naar de badinrichting toe, die zich aan den oever van de Serpentine bevindt. Een lange rij wachtenden voorspelde al wat een groote drukte er zou heerschen. Het water was heerlijk. Wat frischten we daar van op. Alleen was het vreeselijk flauw en zoet,, terwijl het tegelijkertijd toch scherp op de neusvleugels en in de keel aandeed. Enkele duizenden lagen er in alle hondingen door elkaar te zonnebaden. Menschen met lichamen zoo bruin als men zich maar wenschen kan, lagen in alle trappen van verbranding tusschen bleekgezichten verspreid. Alle mogelijke bad- modes werden er uitgeleefd; alle denkbare dessins waren er vertegenwoordigd. We hadden er al zoo'n uurtje rondgezwommen, ge keken en geloopen toen we de twee Duitsche trekkers ontdekten, die met ons het Kanaal waren overgestoken. U kunt U voorstellen, dat we elkaar letterlijk in de armen vielen van blijdschap. We vertelden elkaar ons wedervaren en we vroegen waar de Turk zat. Die was met de twee Duitschers op één dag naar Londen gereisd. We bewonderden de lui over hun prestatie: Dover Londen aan een stuk; maar de aap kwam spoedig uit de mouw: in Canterbury hadden ze de trein al geno- >UTl>l9tft(T8a at iQOyi&Bb 9.Ó Naefr zooals de „Turk" heette Top Naef, de be kende schrijfster was zijn bloedeigen Tantè, zooals hij beweerde had in Londen op het postkantoor een brief van thuis ontvangen met 5 pond sterling en de beleefde doch dringende sommatie om direct naar huis terug te keeren. Met 5 pond, die de Duitschers hem leenden, erbij vertrok hij naar het vaderland. Of hij behoorlijk de pee in had gehad, behoefden we niet te vragen. Na het bad zouden we naar het Sciense Museum Wetenschaps-Muscum gaan. Van daar uit dan naar Mr. Fedorow die we om 4 uur zouden ontmoeten. Het was echter nogal aardig laat geworden met dat zwemmen, zoodat we besloten met de Duitschers mee te gaan naar een goedkoop restaurant om daar wat te gaan eten en dan het Museumbezoek op te schor ten tot een anderen dag. Dat restaurant van die Duitschers was vlak bij, zeiden ze. Maar jawel, een half uur loopen was er mee ge moeid. Ondertusschen was ik niet lekker geworden en alles stond me tegen. De twee Dortmunders brachten ons. in een groot ■warenhuis, „Woolworth" genaamd, Dit is eigendom van een maatschappij als de „Bijenkorf". Door heel Londen en heel Engeland staan zaken van „Woolworth". Het stelsel der eenheidsprijzen is hier volledig doorgevoerd. Overal heeft men afdeelingen waar alles niet meer dan een bepaald aantal shillings kost. In Nederland kent men op dit gebied de H.E.M.A.- winkels. Deze N.V. is in handen van de „Bijenkorf". Na een lange wandeling door rijen winkelende dames ■waren we eindelijk aan de eet-afdeeling. Wij hadden het allang geschoten. Het was hier bo ven onzen stand. Niet dat het duur was, maar lekkere schoteltjes waren nu eenmaal voor ons niet weggelegd. Toen we er eenmaal voorzaten hakten we er na tuurlijk in. We wilden niet achter blijven en wat deed het er toe, als we eens één keerJe kon toch ook altijd niet „krom liggen'. Ondertusschen liep het al naar vieren en „Viotoria en Albert's Museum" was niet vlak naast de deur. M'n vriend zou alleen wel naar Mr. Fedorow gaan; als ik me wat beter voelde zou ik wel kalmpjes aan achter hem aan komen. Ik bleef met de Duitschers achter op de barkrukjes voor de lunchafdeeling. De jongelui" uit het verarmde Duitschland hadden nog 30 pond sterling bij zich en zouden daar 14 dagen mee .moeten doen in Engeland en er van het Kanaal oversteken en naar Dortmund fietsen. Zij konden dus aardig wat verteren; hetgeen ze dan ook niet lieten. Ik kreeg hun adres in Londen; op een avond moes ten we eens aan komen. Om half zes verliet ik „Woolworth". Juist tegen zessen stapte ik het museum binnen. Daar het om zes uur gesloten werd, liep ik nog geen 10 meter in het Museum m'n vriend en Mr. Fedorow tegen het lijf. We zouden wat moderne gebouwen gaan bezichtigen. Er is op dat gebied in Engeland niet veel te koop. Mr. Fedorow die er uit hoofde van zijn beroep ar chitect zoo hier en daar één wist te vinden, ver telde dat wat er nog voor moderne bouwkunst ln Londen stond, Duitschen invloed verried. Een paar gebouwen die ook wij modern konden noe men, kon Mr. Fedorow ons maar toonen. 'n Gebouw zooals Dudok en anderen ze hier neer zetten. kan men in Engeland met een lantaarntje zoeken. Typisch is de opvatting van de Engelschen over moderne bouwkunst. Grootsch en strak had men ergens een gebouw neergezet, maar men was toch niet tevreden voordat men door middel van tierlantijntjes en zuilachtige uit bouwsels de «oude tijd er bij had gehaald. 't Werd er met mij niet beter op. De lange wande ling deed de maat overloopen. M'n vriend en Mr. Fe dorow zouden het verder wel vinden; ik ging naar Cam den Road en kroop te bed, Trots alle bultenlandsche indrukken trof dit typisch Holandsche geval ons. Raadhuis en toren in het dorpje Halsteren (N.B.) V R IJ D A G. Als je uit bent dan moet je goed in orde zijn. En ben je goed in orde, welnu dan kan er van alles met je gebeuren. Met deze optimistische levensibeschouwigen sjouwden we Vrijdagmorgen beiden, kip-lekker en goed uitge slapen naar Noon's. Na ons dagelijkse^, bezoek,aap,, dpze .sfamkroeg" spoedden we ons op wég naar net'Wet'ehscnapsmuse- ura. Daar hebben we de noodige uurtjes dooTgebr-aohfeF En er was voor ons jongens heel wat te zien. Heele zalen met alle mogelijke soorten van machi nes, natuurkundige toestellen en motoren, waarvan er zeer vele door middel van een handle in beweging waren te brengen en gedeeltelijk doorgesneden waren, zoodat de heele werking voor een ieder zichtbaar was. Er was een afdeeling motorfieten en auto's. Enkele oude types, tijdgenooten van Notaris Bax' ve'- hikel, dat zooals het mij zoo vaak verhaald is gewor den met het vooreind in de keuken gereden moest worden om de motor wat voor te verwarmen, worden er rustig voor het nageslacht bewaard. Een splinternieuwe Rudge 1931 stond er als een uit- roepteeken van snelheid tusschen een oude Douglas en een „ongenaakbare" Norton, waarvan het geboortejaar ongeveer dateerde van voor de instelling van den Burgerlijken Stand. 'n Brandweerafdeeling was er. met zooveel materiaal, dat men er de hel mee tot een smeulende hoop sin tels zou kunnen terug brengen. Recht tegenover het Wetenschapsmuseum was het Oorlogsmuseum. We kunnen ons voorstellen, dat zij die dierbaren of verwanten ln den oorlog hebben verloren, zich eenigszins nauwer met hen-die-vielen verbonden voelen als zij langs de monumenten van wat men noemt de donkere bladzijden in 's werelds geschiedboek loopen. Bij ons werd echter de indruk van de meest ver nuftige machines en kanonnen overheerscht door een gevoel van weerzin om ons nog verder te bemoeien met het vernietigende tuig. En dan te zien hoe men hier en daar automaten voor kinderen heeft opgesteld, waarin men na inworp van 1 penny een plaatje van een slagveld of een af beelding van een of andere roemrijke overwinning ziet! En dan te zien hoe dat zaakje floreert! Buiten op straat scheen gelukkig de zon en er stond een ijskar en we hadden gelegenheid o<m op een stee- nen muurtje wat van dat gesjouw door die musea uit te blazen. Van de mus^iwijk gingen we naar Noon's. We zouden eens probeeren of de „warme keuken" van de zeer geprezen inrichting ook goed was. Voor deze feestelijke gelegenheid namen we een andere cou pé ik schilderde U verleden week de originele in richting van de zaak een coupé meer achterin: iets „deftiger" dus. Hier zaten volgens een ongeschreven wet alleen men schen met boorden en geschoren gezichten. Ons plaats nemen hier in luchtig open shillerhemd en vanwege den Vrijdag nog ongeschoren bakkebaarden was dus wel eenigszins een wetsverkrachting die we er echter best voor over hadden. Juist zaten we achter een groote Engelsche krant ver borgen toen onze „oberin" die ons al begon te kennen vroeg of ze hetzelfde geneesmiddel tegen onze honger kon serveeren. 't Was een heele toer om in 't Engelscb een vrucht dragend gesprek te voeren over eetwaren. Het eind van het liedje was dat we toch wat warms te eten kregen. Nee hoor. dat leeren ze nooit! moest jammer genoeg ons oordeel zijn. Gekookte aardappels.watermeloen en koud vleesch was het menu. Ons warm eten bestond dus slechts uit de gekookte aardappels, maakten we op. Maar die warmte die de aardappels aan de samenstel ling gaven, zou ons ook de tong niet branden. Ieder kreeg twee zegge en schrijve 2 aardappels opge diend! Ze bevonden zich naar Hollandsch begrip nog in staat van wording. Als wij ze af zouden gieten en nog even droog en kruimelig zouden laten worden, breekt men bij onze buren de kookerij al af en zet het gerecht nat en gladjanusachtig in de ware zin des woords op tafel. De watermeloen kreeg noch door toevoeging van zout en peper, noch na het fijnraspen van een suikei-klontje er over heen, eenige smaak. In deze groenachtige weeke massa had zich blijkbaar een scheikundig proces vol trokken, waarvan de proporties bepaaldelijk niet binnen het bereik van gewone hersens vielen. Op Trafalgar ontmoetten we onzen vriend weer. Hij wandelde weer een eincl met ons, maar hij zeide weinig tijd te hebben. Nu, we redden ons best zoo'n avondje. Alleen zijn we er toen op uit gegaan. We wilden ook wel in „donker" Londen kijken. We namen de bus en stapten midden in White Cha- pel uit Hier woont het Joodsche deel va.n het Londensche lagere volk. Van eenige avontuurlijkheden was hier evenwel geen sprake. Je liep er even rustig lees: veilig als op het strand en niemand riep ons na. Van White Chapel liepen we door de Nightingalelane (Nachtegaalsteeg) ea. naar Tower Bridge. Hier was het wel wat onwennig. Lange kronkelende straten met aan weerszijden blinde muren met hier en daar een deur of een getraliede opening. Dit is een stukje havenwijk van Londen waar op dat oogenblik én door het gevor derde uur én door de slapte in de bedrijven niet veel was te doen. Al wandelende passeerden we tal van bierbrouwerijen van waaruit de zware bierwagens zonder ophouden af- en aanrolden. Tower Bridge is een geweldige verschij ning. Als hij open is kunnen voetgangers over een voetbrug den overkant bereiken. Deze voetbrug is 45 M. hoog tusschen de hooge brughoofden bevestigd. De zon zakte in het Westen achter de gebouwen van de stad. In het Oosten zagen we heel vaag de groote bergkam die we als laatste opstakel bij onze opmarsch naar Londen hadden moeten overwinnen. 'n Zeeman sprak ons aan en vroeg of we Schotten waren. Hij was zelf een Schot. Z'n conversatie was slecht te volgen zoodat er van onzen kant geen animo bestond om het gesprek gaande te houden. Van Tower Bridge af heeft men een aardig gezicht op „Towei of London". Dit is waarschijnlijk wel een van de meest historische plaatsen van het Vereenigd Koninkrijk. Het is begonnen door Willem de Veroveraar in 1078. Er is een stuk bij dat als overblijfsel wordt aan gewezen van den oorspronkelijken Romeinsohen muur. Dit kasteel Is ln den loop der eeuwen al voor verschei dene doeleinden gebruikt. Het is nu eens paleis, dan weer fort of gevangenis geweest. Hoeveel figuren uit de gesohiedboekjes er niet gevan gen gezeten hebben is moeilijk na te gaan. Verscheiden® van hen zijn vlak voor de poort terechtgesteld. En Engelschman hecht geweldig aan tradities; zoo wordt des avonds met zeer veel ceremonie om 10 uur door den hoofdbewaker de rondgang gemaakt. Hij sluit dan alle poorten. Als hij op dien rondgang voorbij de gewapende macht gaat klinkt het: Halt! Wie gaat daar? De sleutels. Welke sleutels? De sleutels van Koning George! Koning George's sleutels kunnen doorgaan, 't is in orde! In een gedeelte van „Tower of London" kan men de kronen van de vroegere Engelsche koningen en koning innen zien. In een glazen vitrine ligt de grootste dia mant die ooit is gedolven uitgestald. Via de Embankment gingen we naar de City terug. De Embankment hetgeen letterlijk oever betee- kent is een soort boulevard langs de Theems. Vroe ger stonden hier oude huizen met hun achterste naar het water gekeerd. Men heeft die gesloopt en een bree- de verkeersbaan van Big-ben tot aan Blackfriarsbridge toe is er aangelegd. Wat wij City noemen is niet de oude City. De oude City. vanwaar Londen zich als een spinneweb heeft uitgebreid is nu geheel zakenwijk en biedt weinig vertier. Aan de Zuid-Westzijde ervan heeft zich Westminster-City als het centrum van de uitgaan de wereld naar voren geworpen. En dan is Oharing Cross met vlakbij Trafalgar SSqua- re, Whitehall (de regeeringsgebouwen), Pica-dilly, Th® Strand enz. enz. het hartje van Londen te noemen. Van daaruit zochten we Camden Road weer op. 't Werd nog een late avond. Op het koperen presenteerblaadje in de hall van oww huis lagen eindelijk de zoo lang verbeidde brieven uit Holland! Wij als hazen de tra.p op, de kamer in en met een sprong in de fauteuils. Wat zouden ze schrijven? Nadat we met intense belangstelling den inhoud had den gelezen, herlezen en verslonden, vonden we wat oude studieboeken van de dochter van onze hospita. En tot twee uur in den nacht hebben we roman netjes gelezen en Engelsche meetkunde, algebra, -aardrijkskunde en -geschiedenis geleerd. Ik interesseerde me buitengewoon voor die geschiede nis. Onze Engelsche oorlogen, waarin Tromp en Da Ruyter en meer van die beroepshelden zulke lauweren geoogst hebben volgens onze eigen boekjes, werden in de Engelsche boekjes wel wat anders uitgeschilderd. Over Willem in, die in 1688 Engelsch koning werd, lazen we niets- dan lof. Verder wordt de Engelsche schoolgaande jeugd bewondering voorgehouden voör onzen taaien strijd tegen Spanje. Dat we, hoeweel laat, als rozen sliepen, bewijst wel het feit dat zelfs het verkeer van Camden Road ons niet voor tien uur wakker kreeg. HENK JONKER Hz. (Wordt vervolgd). Heistelling omgevallen. Een zwaar gewonde. AMSTERDAM. 29 Sept. Hedenmiddag is bij het Centraal Station een zeer ernstig ongeval geschied. Tusschen de Kamperbrug en het wachthuisje van de Noordhollandsche tram ligt een schuit gemeerd, waarop een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerkzaamheden ter plaatse. Voor zoover ooggetuigen dit hebben kunnen consta- teeren. is te tien minuten voor vieren een motorboot van de Noordhollandsche tram door nog niet bekende oor zaak tegen de heistelling gevaren, met het noodlottig gevolg dat het gevaarte met een vreeselijken slag neer stortte. Een der bij het werk betrokken arbeiders, die boven in de heistelling zat, maakte den val mede en werd daarbij zeer ernstig gewond. Een andere arbeider, die op een schuit stond, liep een wonde aan het hoofd op. Spoedig was de G.G. en G.D. gewaarschuwd, die den ernstig gekwetste per auto naar een der zieken huizen heeft vervoerd. De omgevallen stelling trekt bui tengewoon groote belangstelling van het publiek. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verkeersongeval. Botsing tusschen vrachtauto en autobus. Twee gewonden. Gistermiddag is op den Utrechtschen straatweg te Jutphaas ter hoogte van het Huis de Geer een uit de richting Utrecht komende vrachtauto in botsing geko men met een uit de richting Vreeswijk komenden auto bus van den dienst UtrechtGorinohem. Tengevolge van deze botsing schoot de vrachtauto naar rechts, bot ste tegen een boom en geraakte vervolgens met het voorste gedeelte in een sloot terecht. De twee Inzitten den in den vrachtauto werden gewond; de heer J. V. had een beenbreuk, en de heer B. kre.eg eenige verwon dingen aan arm en beenen en was bewusteloos. Beiden werden per vrachtauto naar de klinieken te Utrecht ver voerd. Een wielrijder werd door een vallend luik van den vrachtauto van zijn fiets geslingerd. De autobus had schade aan het spatbord; hij kon de reis naar Utrecht voortzeten. De Duitsche contingenteeringen. Begin October aan de orde. Naar wij vernemen zullen de besprekingen tusseh^i onze Regeering en een Duitsche Commissie over <re nieuwe Duitsche Contingenteeringen begin volgende week te 's-Gravenhage een aanvang nemen. Aardbeving in den Balkan. 328 dooden en meer dan 1000 gewonden. Volgens uit Athene ontvangen berichten zijn Woens dagavond en Donderdagmorgen op het eiland Chaldi- dice opnieuw aardschokken waargenomen. Te Chalcedi e zijn eenige openbare ge-bouwen vernield. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben den nacht in de open lucht doorgebracht. Ook de Asvestochorl en andere dorpen in de omgeving van Saloniki werd ernstige schade aangericht. Er is een scheur ontstaan van 3 K.M. lengte en 20 M. breedte. Volgens de laatste mededeellngen bedraagt het aan tal dooden 328, terwijl meer dan 1000 personen ge- wond zijn. Engelsche oorlogsschepen verleenen assis tentie. De matrozen hebben direct de bergingswerkzaam heden aangevangen. Afweer van luchtaanvallen te Rome. Een toestel verongelukt. Een doodte. Rome. 29 September. Woensdagavond zijn de oefe ningen te Rome aangevangen inzake de beschieting van vliegtuigen, die een luchtaanval op Rome doen. De oefeningen duren anderhalven dag. Er vonden drie nachtelijke vliegtuigaanvallen op Rome plaats, welke door alarmsirenes werden aangekondigd. Het verkeer werd stopgezet, de noodzakelijke maatregelen genomen. Door het Italiaansche Roode Kruis en door de brand weer werden oefeningen gemaakt inzake de bescher ming van gasaanvallen. Vliegtuigeskaders wierpen projectielen naar beneden, die het doel waren van de schietoefeningen voor het afweren van luchtaanvallen. Des nachts vond een doodelijk ongeval plaats. Een bommenwerper veronge lukte, waarbij de bestuurder om het leven kwam. S. BRUUL EN N. BRUUL—TIJSEN. Dfc Heer S. Bruul, kantoorhouder te Den Oever, her denkt Maandag 3 October zijn 40-jarig jubileum bij de Posterijen. Tevens is hij dien dag 40 jaar lid van de Muzjekvereeniging „Harmonie". Zijne vrouw was reeds meer dan een kwarteeuw zijn rechterhand bij de vervulling-van zijn vaak drukken dienst.

Schager Courant | 1932 | | pagina 25