Alititei Bitlis- De conferentie van vijf! Droeve klanken. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. 3 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Zal ze niet doorgaan? De eerste sneeuw in Duitschland. Dr. Coüjn laakt den arbeid van Génève. Verkeersongeluk te Gieten. IN- EN VOOR VERKOOPBUREAU DEN TUINBOUW. Acht personen verdronken. Donderdag 6 October 1932. SCHACER 76ste Jaargang No. 9154 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Zooals bekend ging: de Engelsche regeering zwanger van de idéé om in Londen een conferentie te beleggen van de vijf groote mogendheden om daar de gelijk gerechtigdheid van Duitschland wat de bewapening betreft, te bespreken. De besprekingen elders waren gestrand en zoo dacht men het in Londen nog eens op te vatten, om zoo doende uit de soesah te komen. Duitschland wilde zoolang de gelijkgerechtigdheid niet werd behandeld, niet meer aan de ontwapenings conferentie deelnemen en men voelde algemeen eerst dat dit weer mogeliik gemaakt moest worden, wilde de Ontwapeningsconferentie eenige waarde hebben. Nu schijnt men andere gedachten te hebben gekre gen en wil men de Ontwapeningsconferentie zonder Duitschland doen doorgaan, opdat het tenslotte Duitschland mogeliik zou worden, toch nog deel te ne men aan de besprekingen. De oplossing moeten brengende conferentie in Londen der vijf Grooten, dreigt te stagneeren, of liever te mis lukken en men schrijft dit toe aan de bezwaren, door Herriot gemaakt. Een Wolftelegram zegt dat het de Duitsche regee ring geen verwondering zou baren, wanneer de ontwa peningsconferentie zonder Duitschland voortgezet wordt rooals de Engelsche regeering thans van plan schijnt te aijn, nu de bemiddelingspogingen van MacDonsld ziin mislukt. In tegendeel kan men vaststellen, dat de Duit sche regeering daarmede steeds rekening heeft gehou den. Dat blijkt reeds uit de bekende officieele verkla ring va.n Duitschland, waarin wordt gezegd, dat de Duitsche regeering de verdere werkzaamheden der con ferentie met belangstelling zal volgen. Wat de Duitsche bladen zeggen. Da Berlijnsche Ochtendbladen publlceeren reeds ar tikelen over. het mislukken van het Londensche confe rentieplan. De „Lokalanzeiger" zegt dat voor de Rijks- regeering een zeer duidelijke toestand is ontstaan. Zij kan afwaohten wat haar door Geneve wordt aange boden. De Engelsche regeering heeft overigens in haar zeer voorzichtige en officieuze verklaring aan het Reu- ter-bureau, door te wijzen op de afwijkende houding der Fransche regeering zelf geconstateerd dat de z.g. schuld aan de mislukking van de Londensche conferentie, niet in Berlijn, maar in Parijs moet worden gezocht. Klaar blijkelijk wil de Engelsche regeering thans in Geneve een soort compromis tot stand brengen en dan Duitsch land voor de keus stellen dit aan te nemen of niet. De „D.A.Z." stelt in het licht dat het mislukken van de Londensche conferentie in Berlijn niet minder be treurd wordt dan in Londen, want Duitschland is bij de voorbereidingen tot deze conferentie tot aan de grens van het mogelijke gegaan om een einde te maken aan den strijd tegen de ontwapening. Door Frankrijk's schuld heeft de Europeesche politiek weer een groote kans laten loopen. Nog geen definitieve beslissing. In politieke kringen te Londen heerschte Woensdag avond bijna algemeen de indruk dat de Engelsche re geering het plan te Londen een conferentie bijeen te roepen voor het geval éérst tusschen Engeland, Dultsoh- land, Frankrijk en Italië de kwestie der Duitsche ge- lijkgerechtigheid zou worden besproken, niet verder zal vervolgen. De door Herriot te berde gebrachte bezwaren hebben geen hoop meer gelaten op een toestemming van Frank rijk. Een officieele Engelsohe mededeeling dat de confe rentie niet zal plaats vinden, is nog niet te Londen ver strekt. Er wordt wèl verklaard dat de aangelegenheid nog wordt overwogen. Uit Munchen, 5 October: In het Beiersche bergland ls de eerste sneeuw gevallen. Zeer vele plaatsen in het Oberland en de bergstreken zijn in een sneeuw kleed gehuld. In de Allgau is boven de 1300 M. zeer veel sneeuw gevallen. In de Amergauer Bergen zou de sneeuw 30 c.M. dik liggen. BENZINE-GASVERGIFTIGING. In een autobus. Gisteren bleven drie leerlingen van de Ambachts school te Woerden in den autobus, waarmee leerlingen van r'"7e school vervoerd worden, nog even in de bue zitten. 'I'rcn zij echter niet op de les verschenen is een der andere leerlingen zijn kameraden gaan roepen. Tot zijn schril: ontdekte hij, dat alle drie bewusteloos in den autobus lagen. Onmiddellijk ontboden geneeskundige hulp constateerde gasvergiftiging en opneming in het Algemeen Ziekenhuis bleek noodzakelijk. EEN VERNIETIGEND OORDEEL. In de Commissie van de Volkenbondsvergadering, waarin het economisch en finantieel werk wordt be handeld, heeft Dr. Colijn een redevoering gehouden die weinig lof inhield voor het tot dusverre gedane werk. Als spr. over dit deel van de Volkenbondactiviteit verslag had moeten uitbrengen, zou het er heel wat pessimistischer hebben uitgezien dan nu het geval is. Wanneer men, aldus Dr. Colijn, voor de eerste maal naar Genève komt, heeft men zekeren tegenzin tegen de bestaande arbeidsmethode. Er wordt gezocht naar „zachte compromissen" tusschen vaak zeer uiteenloo- pende standpunten. Heeft men 'n tijd aan deze werk zaamheden deelgenomen, dan bemerkt men, dat de rapporten en resultaten niet zoo belangrijk zijn als men aanvankelijk vermoedde. De heer Colijn spreekt uit zesjarige ervaring, maar wat te Genève ook ge zegd ol' geschreven is, het heeft ternauwernood eeni- gen invloed gehad op de economische politiek der re geeringen. Aan het slot der economische wereldconfe rentie van 1927 haastten de gedelegeerden zich naar het spreekgestoelte om hun instemming te betuigen met de aanbevelingen dier conferentie, doch ieder een weet, dat sedert dien niets gedaan is om daar aan gevolg te geven. Nieuwe economische conferen ties zijn sedertdien gehouden, die evenmin practi- sche resultaten hebben opgeleverd, behoudens de conventie tot afschaffing der invoerverboden, die echter op dit oogenblik ook van geen beteekenis moor is. Wat men had gehoopt te bereiken wat de interna tionale landbouwhypotheekbank betreft, over het keerpunt der crisis, dat alles is blijkbaar vergeten. De ervaring heeft geleerd, dat de regeeringen te Genève den vrede prediken en nauwelijks in hun land teruggekeerd, opnieuw beginnen te vechten. Veel te weinig wordt er gedaan om de openbare meening voor te lichten. De lijn van den geringsten weerstand is de gemakkelijkste van alle. Voorloopig kan de Ge- neefsche commissie slechts van weinig nut zijn. Spr. is het er niet mee eens, dat de economische vooruitzichten der wereld beter zijn. Spr. oordeelt dat de omstandigheden sinds een jaar nog slechter zijn. En hierin zal geen verbetering komen, zoolang de voortdurende verhooging der handelsbelemmerin gen niet tot staan is gekomen. Gebeurt dit niet, dan wordt de verstikking van den internationalen han del nog ernstiger. In dit verband wees de heer Colijn op de contingenteeringsmaatregelen, die Duitschland zoo juist in uitzicht heeft gesteld. Wanneer dit plan ten uitvoer wordt gebracht, zullen ongetwijfeld af- weermaatregelen volgen, waardoor de toestand nog veel erger zal worden en dan is te voorzien, dat in West-Europa althans de ellende belangrijk zal toene men. Spr. behandelt daarna de conferenties te Othawa, te Strcsa, en wat aanstonds op de wereldconferentie te Londen zal gebeuren. Ten aanzien van deze laatste conferentie is de we reld vol hoop. Wanneer Londen er niet in slaagt het drijven naar economische autarkie teniet te doen en 'zekere destructieve krachten te ondermijnen, dan zal de Wereld zich op een economische catastrofe moeten voorbereiden. Slaagt Londen, dan kan :nen met ver trouwen een periode van langzamen econonlschen wederopbouw tegemoet zien, hetgeen voor bepaalde landen met jarenlang lijden gepaard zal gaan. Slechts materieele schade. Gieten (Dr.), 5 October. Vanavond om half negen is op den Rijksweg Gieten-Barneveld ter hoogte van De Hilte, door tot nu toe onbekende oorzaak een groo te zeswielige vrachtauto van de firma De Vries uit Pekela, welke een dienst onderhoudt op Amsterdam, in botsing gekomen met een stilstaanden salonwagen van de kermisreizigers Tenbeek. Van den salonwa gen werd een der zijwanden geheel afgescheurd, ter wijl hetfeinwendige gedeelte ervan geheel werd ver nield. Ook de truck werd beschadigd. In den wagen bevonden zich een zestal personen: twee mannen, twee vrouwen, een jongen van zeven jaar en een kind van enkele maanden oud. Wonder boven wonder zijn allen er goed af gekomen. Slechts de twee vrouwen bekwamen enkele niets-beteekenende wonden, wel ke door Dr. Huizinga uit Wildervank werden ver bonden. Door het ongeval werd het verkeer ter plaat se ernstig vertraagd. Het moest door de marechaus see van Bare veld gedurende geruimen tijd worden omgeleid. VERKEERSONGELUKEN. Autobus in de diepte gestort. ...Warschau, 5 October. -- Bij Dieradz in Westelijk congres Polen is gisteravond een autobus bij het pas- seeren van een brug aan het slingeren geraakt. De brugleuning brak en de bus stortte van een hoogte van 15 M. in de Rzeglina. Van de inzittenden zijn er vier gekwetst. Goederentrein ontspoord by Lüffieburg. Gistermorgen tegen half vijf ontspoorde nabij het rangeeremplacement te Lueneburg een goederentrein, die met een vaart van ongeveer 40 K.M. uit de richting Uelzen kwam. Eenige wagons kantelden en werden in elkaar gedrukt. De materieele schade is zeer groot, doch personen werden niet gewond. Een hulptrein was spoe dig ter plaatse- DUITSCHE COMMENTAREN. Nu de onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland zijn afgebroken, blijft het niet uit dat in Duitschland nogal onvriendelijke beoordeelingen aan het adres van ons land daaraan worden vastgeknoopt. Men begrijpt daar het Nederlandsche standpunt niet en verwijt ons zelf te contingenteeren en nu dit aan Duitschland kwalijk ie nemen. Een medewerker der N. R. Crt. in Den Haag schrijft daarover: Men was hier nog nauwelijks bekomen van de pijn lijke verbazing over de mededeelingen, die de Duit sche delegatie had overgebracht, toen men opnieuw pijnlijk getroffen werd door de beschouwingen, die Berlijn gemeend heeft door Wolff wereldkundig te moeten laten maken naar aanleiding van het feit, dat de Nederlandsche regeering in de bedoelde mede deelingen betreffende de contingenteeringsplannen der Duitsche regeering geen grondslag had kunnen vinden voor vruchtbare discussie. Op zich zelf is het natuurlijk niet te loochenen, dat ook Nederland contingenteering van bepaalde artike len heeft ingevoerd, maar het is onjuist als beweerd wordt, dat de achteruitgang van den Duitschen uit voer naar Nederland tengevolge van die maatregelen 50 millioen mark zou bedragen. Geheel nauwkeurig zou men het bedrag moeilijk kunnen bepalen, maar 7 millioen mark 1 het niet te boven gaan. Verder wekt het een ten enemale verkeerde voor stelling van zaken, als in de door Wolff verspreide mededeelingen het der Nederlandsche regeering tot verwijt gemaakt wordt, dat zij van haar contingentee ringsplannen niet vooraf mededeeling gedaan heeft aan de Duitsche regeering. Daardoor immers wordt de indruk gewekt, dat Duitschland anders tegenover ons zou hebben gehandeld. Voor men uier te lande nog aan contingenteering dacht, heeft de Duitsche regeering echter eenzijdig en zonder mededeeling vooraf haar deviezenregeling afgekondigd, die het meest afdoende stelsel van contingenteering vormt, dat men zich kan denken. Een onjuiste voorstelling is het ook, dat de Neder landsche regeering zich aan de aangeboden bespre king over een door Duitschland voorgenomen nieu we contingenteeringsmaatregel heeft willen onttrek ken. De Nederlandsche regeering zou niets liever dan onderhandeld hebben. Er ontbrak echter ten eenen- male een basis daarvoor. Men deed ons mededeeling van plannen, die nog niet den vorm van een besluit aangenomen hedden. Deze plannen boden geen ruim te voor een schikking met afzonderlijke landen, slo ten die zelfs bij voorbaat principieel uit. De beraam de contingenteering was van moordend'karakter. Zij bedroeg veertig procent, niet eens van geheel het op zich zelf reeds ongunstige jaar 1931, maar alleen van de bij uitstek slechte laatste drie maanden, toen de noodlottige financieele gebeurtenissen in Duitschland in Juli en de daarop ingevoerde deviezenregeling reeds ten volle hun uitwerking deden gevoelen. Slechts naar dit allerongelukkigste kwartaal waren de cijfers berekend. Nadat men kennis had genomen van deze plannen der Duitsche regeering, die voor de gehcele wereld bestemd waren en waarin uitdrukkelijk gezegd werd, dat zelfs voor een zoo bij uitstek goede klant van Duitschland als Nederland geen afzonderlijke veran dering kon worden gemaakt, was het voor de onzen tot hun diepste leedwezen niet meer mogelijk nog te ontdekken, welk nut onderhandelingen over deze plannen zou kunnen hebben. Dat zij zich aan onder handelingen zouden ontrokken hebben als eenige mo gelijkheid of grond daartoe bestaan had is ten eenen- male onwaar. Ook aan de hand van verschillende gepubliceerde berekeningen staat het wel vast op welk een sloopen- de manier de Nederlandsche invoer in Duitschland wordt behandeld. Het wordt meer dan tijd dat hier met kracht en overleg wordt opgetreden. Er zal eén proef worden genomen. De Statenleden H. F. van Nuland en A. Gravestein hebben aan Ged. Staten van Noord Holland de vraag gesteld, of het, nu de Prov. Staten in de zomerzitting van 1932 f 100.000 hebben uitgetrokken voor „het ver strekken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier pro ducten op de veilingen de onder goedkeuring van Ged. Staten vastgestelde minimum-prijzen niet opbrengen", mogelijk is, dat zij thans reeds mededeelen, in welk sta dium van voorbereiding de uitvoering van bovenge noemd besluit zich bevindt? Het antwoord van Ged. Staten komt geheel overeen met hetgeen wij reeds gister meedeelden, schrijft het Alg. Hsbl. Zij zeggen o.m. dat ter uitvoering van het Statenbesluit aan de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de toestanden in den land- en tuin bouw in Noord-Holland advies is gevraagd omtrent de wijze, waarop het in- en verkoopbureau zal moeten wor den ingericht en zal functionneeren ter bereiking van het gestelde doel, alsmede over de wijze, waarop de toegestane gelden kunnen worden besteed in dier voege, dat eensdeels het beschikbaar gestelde bedrag niet wordt overschreden, anderdeels de grondgedachte (uit betaling van de minimumprijzen) tot haar recht komt, ook indien het verloop der aan de veilingen behaalde prijzen ongunstig is. In het uitvoerige advies der commissie werd de wen- schelijkheid betoogd, er naar te streven, d'e steunmaat regelen voor den tuinbouw, bij de regeering in over- Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 766 m.M, Vooruitzichten: kans op regen. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. weging, met het in- en verkoopbureau van de provin cie te verbinden, hetgeen zou kunnen worden verkre gen door met de regeerings- en de provinciale bijdragen te zamen de minimum-prijzen zooveel te vermeerderen, dat deze voor de tuinders de gelegenheid openen voor. hun artikelen een prijs te verkrijgen, die te naastenbij de productiekosten dekt. Naar aanleiding daarvan zijn inlichtingen ingewon nen betreffende de voornemens der regeering met be trekking tot de maatregelen, van rijkswege te nemen, ter leniging van den nood in den tuinbouw. Hoewel omtrent den aard dezer maatregelen nog geen zekerheid kon worden verkregen, kan toch worden aangenomen, dat, al zal een samenwerking als bovenbedoeld waar schijnlijk niet verwezenlijkt kunnen worden, de instel ling van een in- en verkoopbureau, zooals dit door d'e genoemde provinciale commissie is voorgesteld, naast de hulpverleening van het Rijk bestaanbaar zal zijn en de wederzijdsche maatregelen niet storend op elkander zullen werken. Ged. Staten achten om die reden het tijdstip gekomen bij wijze van proef tot de instelling van het in- en verkoopbureau over te gaan en daartoe de noodige geldmiddelen beschikbaar te stellen. MISHANDELD? Een huiselijke twist. In verband met het justitioneele onderzoek omtrent den oorzaak van het verdrinken van den venter Wijstra uit Leeuwarden te Heerenveen, kan nog nader worden gemeld, dat geruchten gingen, dat hier niet aan een ongeluk moest gedacht worden. W., die niet best bekend stond, getrouwd was en va der van vier kinderen, had te Heereveen kennis aange knoopt met een getrouwde vrouw, wier man door zijn werk vaak afwezig was. Den avond vóór zijn verdrin king bezocht hij die vrouw weer en vond nu ook den man thuis. Er zou toen ruzie ontstaan zijn, die eindigde in een vechtpartij op straat, wat door menschen in de buurt gehoord is. Dicht bij de woning van de vrouw werd des morgens W.'s lijk opgehaald. BRIEFVERZENDING PER VRACHTRIJDER. De posterijen moeten het dan zelf maar beter doen. Het is voldoende bekend, dat de postdienst ten platte- lande den laatsten tijd aanmerkelijk is verslechterd. Van een vlugge verzending der poststukken is in de meeste gevallen geen sprake meer. Daarom geven verschilende dorpsbewoners spoedshalve hun brieven bestemd voor adressen in de nabije stad met een vrachtrijder mee. Daar heeft men de lucht van gekregen en zoo ver schenen gisteren te Goes P.T.T.-ambtenaren en hielden de verschillende vrachtrijders aan. Menige overtreder der postwet werd verbaliseerd en vescheidene brieven werden in beslag genomen. Uit Helsingfors, 5 October: In de Finsche Golf zijn bij een scheepsongelulc acht personen om het le ven gekomen. Een Ibuitenlandsch schip verzocht het Russische stoomschip „Prijemny" een loods te zen den. Een met acht personen bemande boot zou den loods overbrengen. De boot kwam evenwel met het stoomschip in botsing en zonk, waarbij alle opvaren den verdronken. WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN SPANJE. Boerderijen overvallen, MADRID, 5 October. Op verscheidene plaatsen in Spanje zijn werkloozen-on- lusten uitgebroken, naar wordt medegedeeld onder in vloed van communistische agitatie. Te Cuenca hebben werklooze kellners de ruiten vtm. café's en restaurants ingeworpen. Ook het regeerings- gebouw werd bedreigd, zoodat politieversterking uit Ma drid is ontboden. In verschillende dorpen in de provincie Badajoz heb ben werkloozen, boerderijen overvallen en vee uit kudde schapen geroofd, Te Vigo hebb enstakende vissohers het woonhuis van een reeder in brand gestoken en den reeder op straat mishandeld. Te Ferrol hebben onbekenden de kerk in brand ge stoken, die geheel afbrandde.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1