Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Zonder oogkleppen. Radioprogramma Donderdag 6 October 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9154 De dame die zich Bancroft noemde MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 4 OCTOBER. HET PSYCHOPATENGEVAAR VOOR STAD EN LANDE. De moderne psychiatrische richting in de berechting van strafzaken, zal zonder twijfel haar goede zijde wel heben, doch daardoor is een nieuw gevaar geschapen -voor de nijvere burgerij, die op verschillende wijze door ontsnapte psychopaten wordt geplaagd. Deze zooge naamde ontoerekenbare lieden beschikken over een wonderlijke handigheid en weten daarvan gebruik te maken om gedurende hun tijdelijke vrijheid de goede lieden op onderscheidene manieren te benadeelen. Soms gaat er een met een jongedochter op stap. een ander maakt men goed succes het hof aan een trouwlustige jonge weduwe, 'n derde fungeert als inbreker en weer 'n ander treedt op als oplichter. Een psychopaat van de laatste en niet het minst ge vaarlijke categorie verscheen heden voor de meervou dige strafkamer in den persoon van den 26-jarigen chauffeur Dirk Willem M., wonende te Beverwijk en ontvlucht uit het psychopatenasyl te Leiden, alwaar hij ter observatie werd verpleegd. Deze heer, 'n flinke jonge kerel had op Donderdag 2 Juni na zijn welgeslaagde desertie uit het asyl, zich begeven naar de gemeente Bergen en zich aldaar ver voegd bij een winkelierster mej. Cath. v Gelderen, de weduwe van den heer C. Roozendaal. Hij stelde zich voor als opzichter van het P.E.N., belast met het aan leggen van een nieuwen kabel en beweerde te zijn ge naamd Dirk Govers, een naam, die in Alkmaar en om streken zeer bekend is en dus vertrouwen wekt. Voorts gaf de pseudo heer Dirk Govers den wensch te kennen bij de weduwe „en pension" te komen tegen een nogal redelijk tarief van f 20 per week, :n aanbod dat mej. R. wel toelachte, zoodat zij direct bereid was. Hij maakte dan ook gebruik van de gastvrijheid en ge noot van de hem verstrekte goede gave. doch bleek eensklaps te zijn verdwenen, tot ontsteltenis van zijn zorgzame kostjuffrouw. die bovendien nog tot de treu rige ontdekking kwam van de vermissing van een por- temonnaie met f 50 in baar geld, 'n bankbiljet van f 10 en voorts nog 5 losse guldens. Natuurlijk liep de be drogen dame onmiddellijk naar den chefveldwachter, om dezen met een en ander in kennis te stellen. De psychopaat werd gelukkig weer ingepikt en in het asyl terugbezorgd. Onder behoorlijk geleide was de onder nemende opzichter van het P.E.N. thans aanwezig. In deze strafzaak (alleen was ten laste gelegde op lichting en niet diefstal) moesten worden gehoord mej. de wed. R., die echter door ongesteldheid was verhin derd, benevens Dr. Dirk Wiersma, een bekend psychi ater te Leiden, die een belangrijk werk over psychia trie heeft geschreven van recenter datum, een werk dat dezer dagen door mr. C. A. de Groot in zijn verdediging in het bekende vergiftigingsproces voor het Hof te Am sterdam werd aangehaald. Deze geachte getuige-deskun- dige had omtrent den verdachte een uitvoerig rapport uitgebracht en daarin geconcludeerd, dat de patiënt was achterlijk, nerveus en moeilijk op te voeden, bezat neiging tot abnormale, hoewel niet 'Strafbare uitspat tingen. Voorts had de psychiater het karakter en tem perament geanalyseerd en geconstateerd dat hij ver toonde primaire functioneeringen en pathologische trek kingen, benevens vitale neigingen, 'gebrek aan fantasie, enzoovoort enzoovoort en uit dit alles kwam de zenuw arts tot de slotsom, dat verdachte souffreerde aan de- bilitas mentis, d.i. verstandszwakte, dat hij was een gevaar voor de maatschappij, hoewel verminderde toe rekeningsvatbaarheid hem moest worden toegekend. Verpleging in een psychopaten-inrichting gaf ver dachte echter nog eenige kans op genezing van al deze geestelijke ongemakken. Het kon echter niet ontkend worden, dat deze met zooveel geestelijke gebreken bezochte oplichter nog aardig „bij bleek te zijn en vooral wat betrof de motor en rijwielwet en -reglement, een verrassende kennis aan den dag legde. De oplichting werd door hem overigens toegegeven, maar van den diefstal van 72 gulden ten nadeele van zijn kostjuffrouw wilde hij absoluut niets weten. Door den politierechter te Haarlem was ver dachte eenige malen veroordeeld en ter beschikking der regeering gesteld. De heer Officier repuireerde 1 maand gevangenis straf met 1 maand aftrek, zulks ter inachtneming van den wettelijken vorm en voorts ter beschikking-stelling van de regeering een requisitoir, waarbij de verdedi ger, mr. v. Leeuwen, zich volkomen aansloot. EEN ZAAK, WAARIN HET PUBLIEK ZIJN NEUS NIET MOCHT STEKEN. De 24-jarige venter Joh. Corn. v. d. H., wonende te Texel en thans gedetineerd, stond terecht wegens ze denmisdrijven, strafbaar gesteld bij art. 247 Wetb. van Strafr. Deze zaak werd met gesloten deuren berecht. FEUILLETON. Roman van Nor bert GaraL 12. Toen Berry zijn gast door de hall volgde, constateerde hij met eenige voldoening, dat Savages op de daar han gende avondcape van zijn vrouw een blik wierp, die al lerminst vriendelijk kon worden genoemd. De voorkamer lag in schemerdonker. Slechts in den hoek brandde een lamp, 'n staande lamp, die een hel schijnsel wierp op de gedekte tafel, waaraan Elis nu weer had plaats genomen. De begroeting tusschen beiden was zeer vormelijk. Savages nam tegenover Elis plaats, hoewel niemand hem daartoe had uitgenoodigd. „M'n waarde Berry", begon hij ironisch, „ik zie met genoegen dat je gastvrijheid niet ten onrechte geroemd wordt. Ook onverwachte gasten blijken in jouw woning steeds een gedekte tafel te vinden. En die witte dahlia's daar, de lievelingsbloemen van m'n vrouw, zijn inder daad een attentie, die ik naar waarde weet te schat ten." „Je schijnt er behagen in te scheppen," antwoordde Elis op niet minder ironischen toon, „op een wijze met ons te spreken, die me min of meer ontactisoh voor komt. Om alle ongewenschte debatten te vermijden, wil ik je wel direct meedeelen, dat ik er niet aan denk met je mee naar huis te gaan." „Ja, ja," Savages knikte ernstig, „ik heb het al van Berry gehoord. Je bent van plan hem te trouwen, niet waar? Voorloopig draag je echter nog steeds mijn naam en zoolang dat het geval is, moet ik je vriendelijk ver zoeken dien naam te respecteeren." Het scheen, alsof Elis slechts op deze opmerking van haar man gewacht had om eindelijk de brandende kwestie te kunnen aanroeren, die haar trots zoo'n ge- voeligen knauw had gegeven. Hij verlangde van haar, dat zij zijn naam zou respecteeren, vroeg zij verontwaar digd: Respecteerde hij dan zelf zijn naam? „Misschien wil je zoo goed zijn my eens te verklaren", zei zij, slechts Gevorderd werd 3 maanden gev. voorw. met een proef tijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Verdoorn, ging daarmede accoord. HET WAS A LONG WAY TO TIPPERARY! De 31-jarige lang uitgegroeide, dun en sluikharlge werkman Willem Ferd. H.. thans woonachtig te Bütt- gen in Duitschland, was op 29 Aug. j.1. op weg naar zyn schoonzuster, die nota bene in Andijk woont. De lange tippel begon hem vermoedelijk de keel uit te hangen en toen hij op den Oosterdijk onder Enkhuizen aan den weg, tegen een heg geleund, een bruikbaar rijwiel zag staan, aarzelde hij niet om daarvan een dankbaar ge bruik te maken. Hij was echter zoo unglücklig met dit aan den arbeider Piet Koer toebehoorende vehikel te gen een boom aan te rijden en bracht toen het bescha digde karretje naar den reperateur J. Gorter, alwaar hij van diens ega, die hem te woord stond, weer een ander rijwiel huurde. Op deze fiets peddelde hij weer terug naar Hoorn, alwaar hij door de politie werd ingepikt. Deze globetrotter, die in Büttgen een gezin achterliet, was reeds verschillende malen in Duitschland en hier veroordeeld, o.m. door de rechtbank te Alkamar en den Bosch. Hii kon zich beroemen op een welgevuld straf blad. De heer officier, aanvankelijk vermeenende, dat deze zaak zou loopen als gesmeerd met Fordolie, zag zich verplicht al bij voorbaat te gewagen van de juridische moeilijkheden, die de pientere verdediger Mr. Scholten in den marsch scheen te hebben, maar eindigde met te gen dezen internationalen lang-vinger te vorderen één jaar gevangenisstraf. Mr. Scholten achtte het opzet der wederrechtelijke toeeigening niet bewezen, constateerde dat de verduiste ring van het tweede rijwiel niet in Andijk, doch in Hoorn was gepleegd en concludeerde vrijspraak, sub sidiair zich wat de strafmaat bij eventueele veroordee ling betrof, refereerde aan het oordeel der recht bank. DE TRADITIONEELE GEHEIME ZITTING TOT BESLUIT. In de middagzitting stond terecht de thans gedetineer de bakkersknecht Hendr. J. d. V., oud 20 jaar. en wo nende te Alkmaar verdacht van handelingen strafbaar gesteld bij art. 248 bis strafr., op welk feit is gesteld een maximum gevangenisstraf van vier jaren. Deze zaak werd overeenkomstig art. 20 Rechterlijke organisatie en art. 273 strafvordering met gesloten deuren behandeld Als getuige werd o.m. gehoord de heer J. H. Wiggers, ambtenaar van het genootschap. Verdediger was Mr. Buiskool van Schagen. VRIJDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.45 Voordracht. A.V.R.O.: 12.00 Concert door het AVRO-klein-orkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Concert door het AVRO-Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt. V.A. R.A.: 4.00 Tijdsein en gramofoonmuzftk; 4.40 Na- Schooltijd; 5.20 Klein-orkest o.l.v. Paul Douchant; 6.15 Orgelspel; 6.40 „Verspilling van productieve krachten in den tuinbouw" door J. W. Matthijssen; 7.00 Orgel spel door John Brookhouse Mac Carthy; 7.15 Klein- orkest o.l.v. Paul Duchant. V.P.R.O.: 8.00 Catechisatie; 8.30 Concert; 9.00 Cursus; 9.30 Concért; 10.00 Persbe richten van het Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Lezing; 10.45 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Tijdsein en Politieberichten; 12.15 Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer 1.45 Verzorging van den zender; 2.00 Solistenconcert; 3.00 Schubert-programma; 4.30 K.R.O.- Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 5.30 Gramofoonmuziek; 6.15 Albert Vogel: „Welsprekendheid"; 6.45 Pianoreci tal; 7.10 Van vreemde landen en volken; 7.30 Politie berichten; 7.45 P.T.T.-kwartiertje8.00 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 9.15 Vaz Dias; 9.30 De K.R.O.-boys: 9.30 Schlagermuziek; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Concert; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M) 5.20 Concert door het Radio-orkest; 6.20 Gramofoonmu ziek; 6.50 Concert; 8.20 Concert door symphonie-orkest; 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 2.50 Orkest van Restaurant „Ritz"; 7.30 „Die Rauber", tooneelspel in 5 bedrijven; 10.15 Dansmuziek. met moeite haar kalmte bewarend, „waarom je er een eer In stelt de Londensche society stof voor een chro- nique scandaleuse te leveren. Wat beoog je met je sympthieën voor die Nicole Irvine? Je vertoont je met haar in het openbaar. Op de meest verkwistende wijze doe je voor haar inkoopen. Wat beteekent dat al les? Zou je me dat eens willen vertellen?" „Ik geloof, Elis", zei Savages koel, „dat je het recht vei-speeld hebt mij deze vragen te stellen. Eenige mi nuten geleden heb je immers zelf beweerd dat je Lord Berry wilt trouwen." Hij stond *op. „Je kunt doen, wat je wilt. Ik wensch je geluk niet in den weg te staan. Maar in geen geval kan ik toestaan dat je nu nog langer in dit huis blijft." Berry, die tot dusver zwijgend het gesprek had aange hoord, meende nu met een onbeschaamd lachje te moe ten opmerken, da.t zij toch geen marionetten waren, die hij, Savages, naar zijn goedvinden kon laten handelen. Als Elis aan zijn woning de voorkeur gaf boven die van haar wettigen echtgenoot, dan was dat onder de huidige omstandigheden haar zaak. En als Savages daar uit moreele overwegingen bezwaar tegen had, dan moest het hem van het hart, dat hij die houding slechts als „bekrompen" kon kwalificeeren. Elis wenschte de woorden van haar neef slechts te onderschrijven. Het was haar op dit oogenblik volko men onverschillig' wat haar man van haar verlangde. Zij wenschte van nu af haar eigen weg te gaan. Savages liet beiden rustig uitspreken. Eindelijk zei hij: „Wees zoo goed, Berry, den mantel van m'n vrouw te halen. Elis zal onmiddellijk dit huis verlaten." En toen Berry geen aanstalten maakte om aan dit verzoek dat als een bevel klonk, te voldoen, voegde hij er bij: „Als zij weigert om mee te gaan, zou ik haar den toe gang tot mijn woning moeten ontzeggen. Over de con sequenties van een dergelijken maatregel behoef ik jullie zeker wel geen nadere opheldering te geven. De scheiding zou dan worden uitgesproken wegens echt breuk van m'n vrouw en Elis zou geen penny van mij ontvangen. In het andere geval echter, Berry, wanneer mn vrouw zoo verstandig is nu met mij mee te gaan, vindt je my morgen bereid tot een bespreking, waar in alles nader kan worden geregeld. Ik ben niet ongeneigd mijn vrouw een behoorlijke uitkeering te garandeeren, ook zelf dan, wanneer zij een nieuw huwelijk wenscht aan te gaan." Deze woorden misten hun uitwerking niet. Tien mi nuten later zat Savages aan de zijde van zijn vrouw in BERLIJN (419 M.) 5.35 Concert door het Omroeporkest, 7.20 „Leonce und Lena", een blijspel van Georg Büchner. HAMBURG (373 M.) 1.30 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 8.50 Omroep- potpourri; 9.50 Orkest KONIGWUSTERHAUSEN (1635 M.) I.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 10.35 Concert. DAVRNTRY (1554 M.) 12.20 Orgelrecital; 1.05 Concert; 4.15 Concert: 9.55 Con cert door het B.B.C.-orkest. PARIJS EIFFEL (1448 Mi 7.50 Concert o.l.v. Ed. Flament. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 7.40 Gramofoonmu ziek; 9.50 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 7.50 Concert. ROME (441 M.) 6.05 Concert; 8.50 Blijspel; 9.20 Concert. WEENEN (517 M.) 8.00 Concert door het Symphonie-orkest van Weenen; 9.35 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 4.20 Populair concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M) 6.30 Gramofoonmuziek; 7.20 Concert; 935 Concert. ZATERDAG 8 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; A.V.R.O.; 1.152.15 Kovaes Lajos en zijn or kest; V.A.R.A.: 2.15 Rustpoos zender; 2.30 Gramofoon muziek; 2.50 Praatje door J. v. Doveren; 3.10 „De No tenkrakers"; 3.50 Beoefening huismuziek; 4.30 I.A.v.O.- kwartlertje; 4.50 „De Notenkrakers"; 5.40 Lezing van den Bond van Sociaal-Democratische Studentenclubs; 6.00 Volksliederen; 6.30 Betuwsch halfuurtje 7.00 Uit zending van den Bond van Transportarbeiders; 7.45 Gramofoonmuziek; 7.55 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.00 „De Dorpsbarbier"; 8.15 Orkest; 9.30 Orgelspel door Johan Jong; 9.45 Toespraak; 10.00 Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.30 Persberichten van Vaz Dias; 10.40 Orkest; II.00 Orgelspel; 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 1.15 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 1.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuur; 4.00 Gramofoonmuziek; 5.15 Esperanto-nieuws; 5.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.40 Gramofoonmuziek; 7.10 Lezing; 7.30 Politieberichten; 7.45 Sportpraatje; 8.00 „De Geniemuziek" o.l.v. W. v. Erp; 9.00 Nieuws berichten van Vaz Dias; 10.30 K.R.O.-boys; 11.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 6.50 Idem; 8.20 „Faust", opera in vijf acten, KALUNDBORG (1153 M.) 2.05 Gramofoonmuziek; 3.00 Louis Preii's ensemble; 7.20 Deensche muziek; Ö.40 Omroeporkest; 10.20 Dansmu ziek. BERLIJN (419 M) 5.45 Cellorecital; 7.35 Omroeppotpourri. HAMBURG (372 M.> 1.30 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 6.50 Mandoline concert; 10.05 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 11.20 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 12.20, Concert; 1.55 Gramofoonmuziek; 4.20 Mandoline concert; 9.50 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.50 Concert; 3.50 Concert; 5.05 Orgel concert; 7.50 Pianorecital; 10.10 Concert; 11.10 Dans muziek. PARIJS EIFEL (1446 M.) 8.10 Gedeelten uit de Opera „Faust". PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.20 Idem; 7.40 Gramofoon muziek; 10.20 Idem. MILAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Dansmuziek. zijn auto. Nochtans schonk de voorloopige overwinning hem geen voldoening. Het geld had beslist, niet hij. Morgen om 11 uur zou Berry, zooals men was over eengekomen, hem in zyn bureau opzoeken. Savages dacht er met eenig leedvermaak aan, hoe deze, door hem zoo zeer gehaten blagueur. veel van zijn ongenaak bare houding zou inboeten, als hij vernam, wie Savages bij dit onderhoud ter sprake zou brengen. Ja, Mr. Savages, had zijn voorbereidingen getroffen. Het lag niet in zijn aard half werk te doen. Reeds mor gen zou Berry Londen moeten verlaten, opdat aan de ontmoetingen met zijn vrouw eens een eind kwam! Want Jules Savages, die zwijgend en inzichzelf ge keerd naast zijn vrouw zat, alsof zij nu reeds vreemden waren, was vast besloten hemel en aarde te bewegen om Elis opnieuw te veroveren. Lord Davis vertrekt naar Schotland. Jules Savages! In metalen letters van drie meter hoogte was deze naam te lezen aan het front van het imposante gebouw, dat in het centrum van de City lag en waarin de kan toren en opslagplaatsen van het Jules Savages-concern waren ondergebracht. Als men onder den hoogen poort doorliep kwam men in een breede gang, welke door vier afzonderlijke per- ceelen leidde, die. door binnenplaatsen van elkaar ge scheiden, in denzelfden stijl opgetrokken en vari de zelfde afmetingen waren als het eerste gebouw. Was men aan het eind gekomen van zijn wandeling door dit huizencomplex, dan stond men weer in een straat en las den naam Jules Savages in metalen letters van drie meter hoogte op het front van het huis, dat als twee druppels water geleek op het imposante gebouw, dat men het eerst betreden had. Onophoudelijk daverden zware vrachtauto's door den breeden inrit van den poort en honderden nijvere han den repten zich om de steeds weer aangevoerde vrach ten in de geweldige pakhuizen onder te brengen. Van den vroegen ochtend totd en laten avond zag men in de lange gangen geaffaireerde employé's en de tientallen liften, welke zich hier bevonden, vervoerden de bezoe kers en bedienden naar de verschillende verdiepingen, waar zij zich in alle richtingen verspreidden om hun plaats weer aan anderen af te staan. De loketten van het bankgebouw in het tweede complex werden op elk uur van den dag belegerd, door een stroom van men- schen. vanuit da kantoorlokalen klonk aan één stuk EN VAN JE HéLA, HOLA, HOU ER DEN MOED MAAR IN. In zijn jongste radio-rede heeft de Minister Ruys ons volk opgewekt om zonder oogkleppen door het leven te gaan en voor ons zelf de noodzakelijkheid te erkennen van blijvende versobering en verlaging van het levenspeil, daarbij duidelijk zinspelende op hetgeen ons als uitvloeisel van het rapport-Weiter boven het hoofd hangt. Die opwerkking is niet overal in goede aarde geval len en langs een grooten omweg komt ons daarvan een uiting onder de oogen, welke wij onzen lezers niet willen onthouden. Wij geven daarom het woord aan de redactie van „De Christelijke Onderwijzer", welke in het nummer van 31 Augustus jl. schreef: „Welnu, we gaan vandaag de oogkleppen eens afleg gen en goed rondzien, hoe in den kring dezer versobe ringspredikers ernst wordt gemaakt met hetgeen ze ons als harde noodzaak voorhouden. Het luxe mailschip „Johan van Oldebarneveldt" heefi een vacantie-trip gemaakt naar Bretagne en Wight. He' was alles tip-top in orde: alle verfijnde weelde, alli culinair genot, dat een modern drijvend hotel bieden kan, stonden den vijhonderd reizigers ten dienste. Wat uitstapjes en amusement aan boord betreft, ook daar aan mankeerde niets: iedereen heeft volop waar voor zijn geld gehad. Wie er nog aan twijfelen mocht, leze de verslagen in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" maar, u weet wel het blad, dat zoo ingenomen was met de suggestie van den heer Weiter en dat de daarmee samenhangende radio-rede van minister Ruys zoo hoo- gelijk geprezen heeft. De laatste middag en avond aan boord was er een echt feestelijke stemming. „De gasten" aldus het verslag „anders zoo rustig aan den disch, zongen nu mee met de muziek, vaderlandsche liederen, die anders zoo mogelijk banaal zouden klinken, maar die het heusch toch nu wel deden. Men zong van: „Laat de klok maar luiden", men zong gevoelig: „Piet Heintje", men zong van: „houd er de moed maar in!" En daar deed iedereen aan mee. Hooggeplaatsten in den lande, te veel om op te noe men, maar toch één willen we memoreeren, omdat zijn naam de laatste weken op aller lippen zweeft. „De heer Weiter was aan boord. U weet, de heer Weiter van het rapport-Weiter." Na het uitstekende diner „de tafels waren bijzon der versierd, het menu uitgebreider, nog verzorgder dan op andere dagen", zoo stelt de „N.R.Ct."-man ons gerust verdwijnt alles uit de eetzaal naar het promenadedek. „.Daar was het feest". (Met of zonder oogkleppen?) Daar knalden de kurken, daar lokte de muziek ten dans, daar had men zich getooid met grappige mutsen en daar bleef men bijeen tot lang na middernacht in fees- telijken onstuimigen vreugderoes." Dat was blijkbaar de manier, waarop de noodzake lijke en blijvende versobering werd gedemonstreerd. Als de heer en 's morgens „met wat warrige hoofden" (ge lijk de verslaggever verzekert) ontwaken, is de vader landsche kust weer in 't zicht. Op de valreep pikken ze er nog eentje: van je héla, hola, hou er dén moed maar in! Zoo waren de „hooggeplaatsten" te veel om op te noemen „blijkbaar diep onder den indruk" van „het onloochenbare feit, dat aan den economischen horizon nog geen enkel lichtpunt valt te ontdekken en dat voor onze natie naar alle waarschijnlijkheid nog uiterst moei lijke jaren zullen aanbreken" (rapport-Weiter, blz. 27)" Tot zoover „De Christelijke Onderwijzer," die blijkens de instemming van andere vakbladen van die richting een gevoelige, snaar had aangeraakt. Zoo slaakt bijv. „De Christelijke Politie-ambtenaar", die het bovenstaan de overnam, deze verzuchting: „Wij kunnen ons niet verhelen, dat wanneer wij der gelijke dingen lezen, onze animo tot het brengen van offers niet erg groot is." Zoo zullen er wel meer zijn. Weiter, Ruys en Co. mochten bedenken, dat als de versoberingszalf goed is, zij en hun kornuiten wel het voorbeeld dienden te geven. Het is zooveel gemakkelijker om op de weelde te ver soberen dan op het schrale dagelijksch brood. ROME (441 M.) 8.05 Operette-uitzendinga. WEENEN (517 M.) 4.45 Populair concert; 6.40 Piano-recital: 7.20 „Die Blu me von Hawaii. WARSCHAU (1411 M) 4.20 Concert door het Omroeporkest; 5.20 Populaii concert; 7.20 Idem; 9.25 Pianorecital; 10.20 Dansmu ziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8.10 „Faust", opera van Gounod. door het klapperen der schrijf- en rekenmachines, in de conferentiezalen leverden vraag en aanbod ware veld slagen, kortom, waar men zich ook wendde, overal zag men geagiteerde menschen, zakelijke gezichten... busi ness... business! Precies om 11 uur liet Lord Berry Davis zich aandie nen bij den man, die aan het hoofd stond van dit zaken- paleis: Mr. Savages. De secretaris verwelkomde hem met buitengewone beleefdheid en ging hem voor naar het privékantoor van den chef. Daar verzocht hij den gast plaats te nemen, waarna hij het vertrek verliet. Het duurde eenigen tijd voor Savages binnentrad. De secretaris was hem gevolgd en nam zwijgend plaats in een hoek van het vertrek, „M'n waarde Berry," begon Savages, nae en korte, vormelijke begroeting, „mijn tijd is helaas beperkt. Je permitteert me dus, dat ik met de deur in huis val." Berry knikte slechts. „Ik heb je verzocht hier te komen, omdat ik me on gerust maak over een vrouw, waarvoor we ons beiden, bijzonder interesseeren..." Savages staarde eenigen tijd peinzend naar het clowntje, op zijn schrijftafel. Plotse ling richtte hij zich echter op en zich tot zijn secreta ris wendend, zei hij: „Zorg er voor, Haynes, dat Ru- they Brothers onmiddellijk bericht krijgen dat de vrachtprijzen cif Kaapstad met 1/16 gestegen zijn." De secretaris noteerde ijverig: „Komt in orde, Mr. Savages." Berry zat perplex. Onder dergelijke omstandigheden, terwijl hij tegenover zijn rivaal zat, was Savages in staat aan vrachtprijzen cif Kaapstad te denken! Bah, wat een krantenweger! dacht hij verachtelijk. „Om op de zaak terug te komen, Berry," Savages wendde zich nu weer tot zijn gast, „ik heb eens rijpelijk over een en ander nagedacht en het lijkt met het bes te..." „Het lijkt m ij het beste, Savages", viel Berry hem onwillig in de rede, „dat wij een zoo delicate kwestie als deze niet in tegenwoordigheid van derden bespre ken." „O, je behoeft je voor mijn secretaris niet te genee- ren. Mr. Haynes is m'n tweede ik. Hij is bij alle zakelijke besprekingen tegenwoordig... Zooals ik dus zei, ik heb alles nog eens rijpelijk overlegd en ik ben daarbij lot de conclusie gekomen, dat voor mij de taak is wegge legd, om met alle ten dienste staande middelen te be letten, dat jij in het huwelijk zou treden met de vrouw van wie hier sprake is." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9