Raad Barsingerhorn. Uit onze Omgeving. Staatslotem, Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 October 1932, des middags hall drie. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester; Secretaris de heer G. G. Loggers. Afwezig de heer Burger. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken. Medeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: Schrijven van het Crisis-comité uit de 50 Westfrie- sche gemeentebesturen, houdende verzoek tot vorming van een strijdkas, te willen bijdragen 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Allen voor. Schrijven van P. Moeiliker, 2e penningmeester van de afd. Wieringen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond houdende verzoek om een steunregeling voor werkloo- ze leden van dien bond. B. en W. stellen voor de beslissing op dit verzoek aan te houden. Zij hebben hieromtrent inlichtingen inge wonnen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, doch een definitief antwoord is nog niet ingekomen. De beslissing wordt aangehouden. Schrijven van het bestuur van de voetbalvereeniging Kolhorn te Kolhorn. houdende verzoek het sportterrein aldaar te willen egaliseeren. B. en W. stellen voor de beslissing op dit verzoek aan te houden ten einde de mogelijkheid van inwilliging nog nader te kunnen onderzoeken. Algemeen goedgevonden dat B. en W. het onderzoe ken. Voorzitter deelt mee dat het in de bedoeling ligt dit terrein dezen winter in orde te maken. Het zal nog een heel werk worden om het terrein goed te maken. Spr. taxeert het werk op f 400 a f 500. Het geheele ter rein moet geegaliseerd. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Augustus 1932 tot aanvaarding van een legaat; als voren, houdende ontvangstbericht der Algemeene Politieverordening; als voren, houdende verdaging van de beslissing om trent het Raadsbesluit van 19 Augustus 1932 tot ruiling van grond; Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het gemeentebestuur van Laren, hou dende verzoek adhaesie te betuigen aan het besluit van den Raad van de gemeente Jisp. betreffende verlaging van tarieven van P.E.N. en P.W.B.. ten aanzien van welk besluit het gemeentebestuur van Jisp reeds eerder verzocht adhaesie te willen betuigen. Voor kennisgeving aangenomen, omdat er al reeds een beslissing op is gevallen. Overgelegd wordt een procesverbaal van opneming van boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op 29 September 1932. In kas was en moest zijn f 13340.16. Het oordeel van den raad. Door Door het gemeentebestuur van Schagen was medegedeeld dat de raad dier gemeente besloten had de leermiddelen voor de U.L.O.-school geheel voor reke ning der gemeente te nemen. In verband met dit be sluit werd B. en W. verzocht te willen mededeelen of per 1 Mei 1932 zou kunnen worden gerekend op een bij drage dezer gemeente van f 10 per jaar voor elke leer ling welke uit Barsingerhorn de U.L.O.-school te Scha gen bezoekt. Uit door B. en W. gevraagde nadere inlichtingen is gebleken, dat momenteel 11 leerlingen uit Barsingerhorn de U.L.O.-school te Schagen bezoeken, en voorts, dat het besluit tot verstrekking van gratis-leermiddelen onbeperkt geldt, dus ongeacht maatschappelijken wel stand der ouders. Het feit, dat de kinderen uit deze gemeente onder de zelfde gunstige voorwaarden de U.L.O.-school te Winkel kunnen bezoeken, zonder dat die gemeente finantieele hulp inroept van de omliggende gemeenten, was voor B. en W. echter aanleiding het gemeentebestuur van Schagen te berichten, dat zij niet bereid waren te be vorderen, dat de gevraagde bijdrage zou worden ver leend. Het komt hen n.1. voor, dat het bezoeken van de school te Winkel voor de in deze gemeente woonaohtige kinderen geen enkel bezwaar oplevert. Van bovenge noemde 11 leerlingen komen er 4 uit Kolhorn, 5 uit Bar singerhorn en 2 uit Haringhuizen. Bij schrijven van 8 September jj. deelen B. en W. van Schagen mede, er prijs op te stellen dat een uitspraak van den Raad over deze aangelegenheid wordt uitge lokt. Op grond hiervan stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek tot beschikbaarstelling van een bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten van gratis-verstrekking van leermiddelen als bovenbedoeld. Algemeen wordt dit advies goedgevonden. Wijziging geldleenlngsbeslult. Bij Raadsbesluit van 15 December 1931. goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 23 December d.a/v. werd besloten een tijdelijke leening aan te gaan, groot f 30800, vóór 1 Januari 1932 af te losen Het is B. en W. met veel moeite mogen gelukken een aanbieding te krijgen van de hierbedoelde leening, te gen een rente van 5 *4 pet. Aangezien deze aanbieding B. W. aannemelijk voorkomt, stellen zij voor het raadsbesluit van 15 December 1931 in dien zin te wijzigen, dat voor 4% pet. wordt gelezen 514 pet. De heer Blaauboer noemt de rente hoog. Voorzitter zegt dat er maar één aanbieding is en het is niet gelukt goedkooper klaar te komen. Allen voor. De rekeningen over 1931. Aan de orde is de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1931. De commissie adviseert tot voorloopige vaststelling op de volgende eindcijfers. Gewone dienst: uitgaven f 101156.39, ontvangsten f 95715.10, nadeelig saldo: f 5441.20. Kapitaaldienst: uit gaven f 183462.53, ontvangsten f 183142.18,nadeelig sal do f 320.35. De raadsleden hebben alles nagezien en wordt door éen heer Kater tot goedkeuring geadviseerd, waartoe %ordt besloten. De rekeningen van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur en van het Weezen Armbestuur worden goedge keurd. nadat de heer Blaauboer advies had uitgebracht, dat alles in orde was en de administratie keurig was gevoerd. De eindcijfers zijn: Alg. Burgerlijk Armbestuur: Gewone dienst: ont vangsten f 19484.30, uitgaven f 24433.89, nadeelig saldo f 4949.59; buitengewone dienst: ontvangsten f 5767, uit gaven f 5661.50, voordeelig saldo f 105.50. Weezen Armenbestuur: ontvangsten f 12611.47, uitga ven f 11916.81, voordeelig saldo f 694.66. Rondvraag. De heer Kater informeert of er niet wat werkloozen uit deze gemeente bij de in uitvoering zijnde Kanaal- werken geplaatst kunnen worden. Spr. noemt het werk aan den Meeldijk en de brug in den polder. Voorzitter zegt dat er al reeds werkloozen uit de ge meente daarbij zijn geplaatst. (Het blijkt dat er 9 wer ken, waarvan 8 uit Barsingerhorn. Er is, zegt Voor zitter, echter werk genoeg in den polder zelf, maar daar willen ze niet heen. Met bietenrooien kunnen ze niet ge noeg verdienen. Als men pas begint, moet men dat eerst leeren om wat routine te krijgen. Maar B. en W. zijn in deze steeds actief. De heer Schenk brengt de brand ter sprake, die vo rige Zaterdag heeft gewoed. Spr. is daar driemaal ge weest en hij wil niets zeggen van de wijze waarop is ge werkt, ook niet over de prestaties der menschen, maar wel wil spr. verklaren dat de organisatie der brandweer niet in orde is. Spr. vraagt of B. en W. hun volle aan dacht daaraan willen wijden, want de wijze waarop er gehandeld is, is verre van goedkoop. De brand begon s morgens 12 uur en de menschen hebben gewerkt van af 1 uur tot den volgenden dag 12 uur, en steeds met dezelfde menschen is er gewerkt, en dan is het geen wonder dat als men 24 uur in het haam is, dat men tenslotte niet veel meer uitvoert. Dat is geen wijze van werken en spr. wil wel zeggen dat er geen regeling was. Als er een kleine brand is. heeft men alle menschen die bij de brandweer behooren, niet noodig. Is er een groote brand, dan heeft men ze wel noodig en moet men in ploegen werken. Die regeling is op den duur beter en goedkooper te maken dan nu 't geval Is. Spr. haalt de laatste brand in Schagerbrug .aan. Daar heeft men een motorspuit en werkt men met 4 man. Men begon 's avonds om 10 uur en den volgenden dag 12 ur wa3 alles gereed. En spr. vraagt zich af, dat al brengt de aanschaffing van een motorspuit groote uit gaven mee. of dat op den duur toch niet goedkooper is, dan nu hier 't geval is. Men heeft in Zijpe een elec- trisch belsysteem en de enkele menschen die men noo dig heeft, staan direct gereed. Immers In onze gemeen te is bij brand geen spoor van leiding, ieder scheurde san een eind. Voorzitter zegt dat hij vlug bij den brand was en zelf enkele bevelen heeft gegeven. Dat doet spr. niet graag, omdat de leiding aan de brandmeesters Is. Spr. is het met den heer Schenk eens dat de wijze van werken hier heel duur Is. B. en W. beloven dan ook gaarne de zaak ernstig onder het oog te zullen zien en met voorstellen te zullen komen. De heer Smit wijst er op dat den volgenden dag, toen de brand uit was. men later weer is beginnen te spuiten. Dit moet echter voor rekening zijn van den persoon bij wien de brand is en niet voor de ge meente. Voorzitter zal ook dit punt in B. en W. behandelen. De heer Schenk merkt op dat in de Zijpe de maatregel geldt dat als het huis plat ligt. de blusscbing van het hooi niet meer voor rekenine der gemeente komt. Men wijst op den brand indertijd bij den heer Klste- maker, daar is wel tweemaal opnieuw de spuit opge treden en dat ging toch van de branndweer uit. De heer Kater oordeelt dat het pogen om het eene vierkant te redden, het vele volk aan het werk heeft gebracht. Had men dat niet gedaan, dan had het met minder volk gered kunnen worden. De heer Schenk meent dat als er een motorspuit was geweest, het gered was ook. Voorzitter wijst op het feit dat het achter het schot één vuurklomp was. Voorzitter belooft nogmaals een grondig onderzoek door B. en W. Hierna sluiting. WIERINGEN De landbouwcursus. welke hier vorig jaar Is gegeven, ondeT leiding van den heer Willemse uit Anna Paulow- na, Is thans wederom aangevangen, met een vervolg cursus. Zooals reeds eerder vermeld staat deze cursus thans onder leiding van den heer Herlngk, hoofd der school te Slootdorp. De heer Willemse was wegens ver andering van werkkring en vertrek naar elders niet meer in de gelegenheid het onderwijs te geven. Het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wie- ringen, was j.1. Donderdagavond op den eersten cursus avond aanwezig, zoo ook allé leerlingen van het vorig jaar. Donderdagmorgen hield de Burger Brandwaarborg Vereeniging „Wieringen" haar jaarlijksche vergadering in hotel de Haan. De Voorzitter, de heer B. Kat, opent de vergadering met een hartelijk welkom en uit zijn genoegen over.het feit dat. alhoewel de opkomst gering is. het blijkt dat de niet-aanwezige leden ten volle overtuigd zijn, dat de leiding van het bestuur goed ia Verder memoreert voorzitter, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging gunstig is geweest. Enkele kleine branden kwamen voor, wat veroorzaakt was door hoo- broeL Vervolgens deelt voorzitter mede. dat er 12 bestuurs vergaderingen zijn gehouden, benevens twee vergaderin gen voor herverzekeringen, en wel 1 te Purmerend en 3 te Enkhuizen. Door den secretaris, den heer W. de Vries, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester, de heer Jn. Bruul brengt daarna rapport uit over het finantieel gedeelte, waaruit blijkt dat de ontvangsten waren f 8296.87, de uitgavenf 7828.75 zoodat er een saldo is van f 468.12. Het kapitaal der vereeniging bedroeg in het jaar 1931 f 55109.11, in het jaar 1932 f 58827.95. zoodat het kapitaal is vermeerderd met een bedrag van f 3718.84. Thans bedraagt het ver zekerd kapitaal f 2955045. Daar geen der aanwezigen op- of aanmerkingen heeft, wordt het finantieel rapport goedgekeurd en den pen ningmeester dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Verder is een schrijven ingekomen van de Provinciale Coöperatieve vereeniging. dat door hen is uitbetaald een bedrag van f 40000 voor herverzekering. Voorzitter deelt mede dat de vereeniging alhier slechts f 2000 heeft ontvangen, zoodat wel blijkt, dat er hier geen ernstige branden zijn geweest. Tevens wordt de premie vastgesteld en blijft hetzelfde als in het afgeloopen jaar. Hierna sluit voorzitter na dank gebracht te hebben aan de leden en pers, de vergadering. GEMEENTE WIERINGEN. Bevolking. Ingekomen: G. v. Steenbergen uit Rotterdam; Mw. E. Bruijn, Hoogwoud; K. Haanstra, Schoterland; Mw. S. Ligtendag, Anna Paulowna; Mw, B. Buchberger uit Duitschland; A. P. A. Hermus uit Medemblik; Mw. C. Agterde Vries en kind, uit Wildervank; J. Lammes en gezin uit Amsterdam; Mw. M. A. A. Heijnen uit Me demblik; A. Manneveld uit Anna Paulowna; H. Noot en echtgeen. uit Schagen; J. Muller en gezin en M. King- ma en gez. uit Schagen; A. J. Groen uit Noordschar- woude; P. Stigter uit Jaarsveld; Mw. J. Zeekant (Wed. J. Mulder) uit Schermerhorn; F. Broersma uit Dantu- madeel; Mw. S. G. Eisenga uit Veendara; A. Broeren uit Oud- en Nieuw-Gastel; W van Gent en gez. uit Ridderkerk; B. de Vries uit Wieringerwaard; J. Brands en gezin uit Barsingerhorn; Mw. F. v. d. Leestgeb. Geertsma, uit Leeuwarderadeel; Mw. A. Loonstra uit Leeuwarderadeel; Mw. M. M. Geertsgeb. Vendel, uit Velsen; J Rengers, uit Duitschland; Mw. J. Voorhorst uit Deventer; J. Schoustra en gez. uit Rotterdam; E. Waker en gezin uit Zuidbroek; J. J. Koster uit Aals meer; Mw. A. H. A. Aschoff uit Strijen. Vertrokken: W. Braaksma en gezin en Mw. E. Heslinga (Wed. S. v. d. Schaar) naar 's-Gravenhage; J. Kaan naar Den Helder; A. G. Uniken naar Emmen; C. Rosmolen- en gezin naar Medemblik; J. J. Consemul- der naar Amsterdam; C D. Godefroij naar Schagen; C. G. Feijtel naar Zuidzande: J. A. J. Tellier naar Schoonedijke; J. A. Pijnen en gezin naar Wcensdrecht: A. J. Koop en echtgen. naar 'sGravenhage; A. Donker broek naar Aduard; W. Kok naar Leek; J. Wierenga naar Velsen; D. Stroo naar Barsingerhorn; T. Hoekstra naar Wonseradeel; I. J. Krijger naar Anna Paulowna; A. Ambachtsheer en gezin naar Amsterdam; H. A. Quant naar Den Helder; L. A. v d. Kreeke naar Wol- phaartsdijk; Mw. M. Höhne naar Schermerhorn; J. F. Wierenga naar Delfzijl; J. C. Toxopeus naar Medem blik; Mw. E. Huls naar Onstwedde, Mw. H. J. Meijer, naar Onstwedde; F. Buurke en gezin naar Den Helder; P. Dik en gezin naar Medemblik; H. Vroom naar Noordbroek; W. J. P. Ruscher en echtgen. naar Hei- loo; W. Visser en echtgen. naar Alkmaar; J. Krult n. Slochteren; S. de Vries naar Wonseradeel. Burgerlijke Stand. Geboren; Derk, zoon van D. Dokter en E. de Jonge; Anna Geertje, dochter van G. Garrelts en G. Willems; Louwe, zoon van B. Boerema en J. C. v. d. Heide; Aal tje, dochter van M. Braaksma en S. Eilander; Wilhel- mina Jacoba, dochter van Dirk de Jager en M. C. van \speren; Annle, dochter van H. Kaan en G. de Vries; Willem Reinder, zoon van J. Vermeulen en J. Hummel; Bernardus, zoon van G. H. Reis en S. C. Lubbers: Geesslen Elisabeth, dochter van Geert Hekman en C. Knip; Wintje ReSno, dochter van G. Willemsen en D. Miedema: Abraham Pieter zoon van A. W. v. d. Walle en M. Ribbe; Anna Hildegaard,. dochter van J. Veens- tra en C. E. O. Haase; Gerrit. zoon van J. de Krijger en G. J. Dekker; Joost, zoon van J. de Krijger en G. J. Dekker; Bea Jeanne Catharlna, dochter van L. P. Cornellsse; Leendert, zoon van W Jansen en A. Ro- meijn; Hendrik Jan, zoon van A. Baving en Z. Bloem: ^lisabeth Aeataha, dochter va*i >T. Kaotein en T. A. Dekker: Grietje, dochter van Jrn Penners en j. ot- tens: Triintje Dieuwina, dochter van C. Wiegman en M. A. J. Brandt; Maarten, zoon v*»n H f'-vVema en N. Bays. Ondertrouwd: J. Baving en M. H. Roossien: J. Koorn °n N. Kleljn; A. de Graaf en G. de Beurs: W. Bakker J. Bakker; J. v. Wijk en A. W. Baljs; J. Gorter en Stoop: S. Holkema en G. Bakker. Gehuwd: M. Mulder en M. Kop; S. Halfweeg en N. 'e Jongh: J. Koorn en N. Klein: J. Baving en M. H. "-ossien: A. de Graaf en G. de Beurs. Overleden: A. Kaotein, vr., 80 jaar: J. Takes. m.. 82 laar, weduwn. van A. Zomerdijk; G. Lont, vr., 67 jaar, echtgen. van G. Omis te Velsen: J. W. Haafakker, vr., 26 jaar. echtgen. van F. J. Nieuwenhuls; A. Muijt, vr., 68 Jaar. wed. J. Doves. Sportnieuws. A.s. Zondag L. Riivereeniging „Wieringen", rijles in de manége om half tien. DEN OEVER. Ongewone palingvangsten. Of het. komt door de gewijzigde situatie door afsluit dijk en sluizen is niet met zekerheid te zeggen, doch de palingtrek om en nabij den afsluitdijk is grooter dan ooit te voren. Geweldige hoeveelheden worden momen teel gevangen in de fuiken en geruchten van 200 250 pond paling per fuik zijn lang geen zeldzaamheden. De paling is van een zeer goed gehalte en flink aan de maat en gewicht. De prijzen zijn bij een dergelljken aanvoer op de markt, zooals dit bü grooten toevoer van visch steeds het geval is, niet hoog en schommelen van f 0.30 tot f 0.40 per pond. Veiling M.U.Z.-gebouwen en -boedel. De deze week ten overstaan van notaris v. d. Speek Obreen gehouden publieke veilingen hebben een voor Wieringen ongemeen groote belangstelling getrokken. De zaal van den heer Jurrie Lont was bij den gebouwen verkoop eivol, terwijl ook voor de boedelveiling den daarop volgenden dag geweldige belangstelling was. Afbraak gebouwen. Overal is men momenteel druk doende om de houten gebouwen welke in het voor den verkeersweg op te spuiten gedeelte liggen en vóór 12 October moeten zijn opgeruimd af te breken. Onder de slachtoffers vallen de R.K. hulpkerk, een magazijn, een logiesgebouw voor 20 personen, een smedenbedrijf en een 4-tal houten wo ningen. Een en ander geeft wel de noodige bedrijvigheid doch als alles verdwenen is, zal dez: voor een dubbele stilte plaats maken. Z IJ P E Door Burg. en Weth. zijn de volgende bouwvergun ningen verleend: aan W. Erlks te 't Zand tot het bouwen van een kippenboet; aan de Vereeniging „Trein 8.25" tot het bouwen van een woning in het Korfwater, nabij Petten. SCHAGERBRUG. Voor den cursus voor vervolgonderwijs alhier heeft zich alsnog een zoodanig aantal leerlingen aange meld, dat ook deze cursus kan doorgaan. PETTEN. Men deelt ons mede, dat de trekkingsdatum van de door de Jeugdherberg „De Zevensprong" te houden verloting, aanvankelijk bepaald op 1 October 1932, is uitgesteld tot uiterlijk 31 Maart 1933. 'T ZAND. De voetbalclubs Geel Zwart I en II spelen a.s. Zon dagmiddag op eigen terrein tegen Rood Wit I en II van 't Veld. De Korfbalclub Jong Leven van hier speelt a.s. Dinsdagmiddag, in velband met de kermis op het G. Z. voetbalterrein een wedstrijd tegen Vliegens Vlug van Anna Paulowna. Tijdens de kermis zal op a.s. Dinsdagmiddag een humoristische voetbalwedstrijd worden gespeeld op het Geel Zwart-terrein, tusschcn de G. Z.-vctcranen en de Hollandia-veteranen van Tuitjehorn. In verband met de omstandigheid dat \an de 11 aanmelders voor de vooroefeningen van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm er wel 5 zijn afge keurd, zullen bedoelde oefeningen, welke andere ja ren in de kolfbaan van café De Wit werden gehou den, dit jaar geen doorgang vinden, en zijn de 6 over geblevenen nu verwezen naar Schagen. Naar wij vernemen is in verband met de kermis aan de broodbakkers hier ter plaatse vergund, om op 8, 10, 11 en 12 October 1932 onder bepaalde voorwaar den nachtarbeid te verrichten en vanaf 8 uur 's mor gens brood te verkoopen. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 30 Sept. tot en met 6 Oct. 1932. Geboren: Anne. zoon van Ype Bakker en Jannetje Snip. Ondertrouwd: Jan Dekker. 22 jaar, metselaar te Wie ringerwaard en Maartje Veuger, 22 jaar te Zijpe; Cor- nelia Klaas Grootes. 24 jaar. monteur en Hendrika Bouwman, 21 jaar. beiden te Zijpe. Getrouwd: Jacob Bellis, 22 jaar. huisschilder en Lena Maartje Kootje, 27 jaar. beiden te Zijpe. Gerrit Boon tjes, 31 jaar, chauffeur, en Aaltje de Leeuw, 22 jaar. beiden te Ziipe. Overleden: Gerrit van Doorn. 43 jaar, echtgenoot van Jannetje Keppel; Pieter van Meurs, 82 jaren, weduw naar van Aafje Kossen, eerder van Aaltje Dekker. SCH0 0RL GEMEENTE SCHOORL. Burgerlijke stand over de maand September 1932. Geboren: Johannes. zoon van J. van Assem en E. de Jong; Maria, dochter van F. Kaandorp en H. Orij; Jo- annes Jacobus, zoon van J. Louter en M. van Baar; Dirk, zoon van J. Ecuwaard en G. C. Lodder; Euphemia Simone, zoon van P. Sevenhuijsen en M. Hoogvorst; Trijntje, dochter van Sj. Minkema en M. Ch. J. Selhorst Huwelijken: J. Hartland, 26 jaren, te Wieringen en H. Koel, 23 jaren, te Schoorl; E. Hopman, 29 jaren te Egmond aan Zee en M. C. Hopman, 31 jaren te Schoorl A. M. Oosterbaan, 26 jaren, en A. W. Frische. 22 jaren, beiden te Schoorl; J. J. Bouwen. 23 jaren te Amersfoort en M. Timmerman, 26 jaren, te Schoorl. Overleden: H. Kriller, 76 jaren, te Schoorl; Johannes, oud 2 maanden, zoon van H. Goedhart en A. Dam. Trekking van Donderdag 6 October. 5e klasse 12e lijst Nos. 1629 3036 4754 en 19831 ieder f 1000. Nos. 2254 4620 5169 6551 en 20875 met f 400. Nos. 311 4006 6161 7527 16086 en 18524 ieder f 200. Nos. 1195 1685 5594 7365 7687 12450 17314 19673 20498 en 21716 ieder f 100. Prijzen van f 70. 27 34 46 113 171 388 417 522 591 617 750 851 1443 1583 1721 1972 1991 2130 2269 2471 2474 2496 2527 2621 2801 2877 3051 3052 3194 3249 3253 3260 3387 3442 3559 3722 3858 3920 3925 3994 4052 4350 4543 4655 4662 4798 4986 5048 5062 5154 5187 5297 5319 5387 5480 5484 5500 5574 5682 5745 5838 5850 5902 5979 6009 6068 6163 6182 6200 6264 6272 6325 6390 6591 6608 6732 6804 6807 6956 7004 7062 7134 7141 7351 7461 7658 7675 7746 7883 7895 7969 7987 7992 8091 8093 8158 8190 8306 8335 8427 8593 8684 8767 8917 8937 9034 9143 9238 9284 9395 9738 9785 9878 10045 10142 10207 10288 10309 10514 10575 TC602 10780 10795 11132 11173 11202 11387 11477 U49e 11601 11631 11746 11802 11061 12030 12069 12138 12453 12488 12554 12662 13011 13129 13258 .3260 13459 13512 13567 13696 13721 13868 14228 14278 14281 14385 1445S 14627 14689 14723 14823 15010 15255 15364 15366 15506 15698 15753 15863 15910 16025 16607 16752 16789 16932 17008 17197 17263 17344 17406 17422 17517 17681 17703 17714 17729 17781 17823 17830 18005 18248 18357 18393 18472 18504 18638 18759 19118 19159 19263 19446 19531 19571 19692 19716 19807 T9S63 199S6 20122 20134 20220 20236 20252 20338 20479 20480 20642 20702 21009 21055 21068 21073 21089 21094 21344 21462 21581 21602 21725 21808 22487 22822 22873 22934 23045 23110 23211 23427 23449 23491 23670 23808 .LANGEND IJ K Het is nog niet zoo veel jaren geleden, dat de tuin bouwers aan .Langendijk bijna uitsluitend modder ge bruikten voor de bemesting hunner landerijen en dat kunstmest door hen nog als contrabande werd be schouwd. De denkbeelden hebben zich ook langzamer hand in dit opzicht gewijzigd en tot voor een paar jaar had de kunstmest het in den strijd tegen den modder gewonnen. Ten gevolge van de uiterst slecüte uitkom sten in het tuinbouwbedrijf, waardoor velen de noodige financiën misten, om kunstmest te koopen, is het modderen weer meer in zwang gekomen en dit nog te meer, toen de gemeentebesturen, die ook hiet voor vele werkloozen hadden te zorgen, de tuinbouwers te hulp wilden komen door een toeslag te geven op het loon, dat door hen voor het modderen werd uitbetaald. Deze hulpverleening bestond hierin, dat de gemeente 50 pet. betaalde en dat ook de betrokken bouwers de heltt in het loon bijdroegen. Op die wijze waren beide partijen geholpen: de arbeiders hadden werk en de tuinders konden hun land op goedkoope wijze bemesten. Het werkloosheidsvraagstuk heeft zich intusschen langzamerhand in ernstige mate toegespitst en de ge meenten raakten al meer met hun werkloozen aan. De Commissie uit de 50 Westfriesche gemeenten heeft den laatsten tijd meermalen de aandacht gevestigd van den Minister op den toestand, waarin de landbouwarbelders als gevolg van de crisis kwamen re verkeeren, zoodat deze bewindsman er toe ls overgegaan, subsidie te ver- leenen aan die gemeentebesturen, welke hun werklooze arbeiders bij het modderen in de werkverschaffing on derbrachten. De loonen, welke daarbij mogen worden uitbetaald, zijn echter van dien aard, dat sommige gemeentebesturen die subsidie onder de gestelde voor waarden niet konden accepteeren. Op 't"#oogenbllk wordt dit vraagstuk al meer urgent en de gemeentebesturen zien zich weer voor de vraag gesteld, of zij hun medewerking voor deze werkver schaffing zullen verleenen. Het ls een moeilijk vraag stuk. De gemeentefinanciën raken ook uitgeput, door dien er weinig of geen belastingobjecten zijn aan te snijden, die door de betrokkenen kunnen worden be taald. De arbeiders, die graag werken willen, zouden natuurlijk gaarne een loon verdienen, dat in overeen stemming is met den aard van den arbeid niet alleen, doch dat ook voldoende is om de noodzakelijkste levensbehoeften te kunnen bevredigen. We vernamen, dat er reeds gemeenten zijn. die een regeling hebben getroffen, waarbij de arbeiders tot een loon van ruim f 14 per wee"k kunnen komen en dat dan voor de helft of iets meer door de gemeente wordt be taald en de rest voor de betrokken bouwers. Het is nu maar te hopen, dat de steunregeling voor de tuinders, die weldra tegemoet kan worden gezien, van zoodanigen aard Is, dat zij In de financieele moge lijkheid komen, weer wat meer arbeiders in hun dienst te nemen. De geheele gemeenschap zal daarmee onge twijfeld zijn gebaat. Met den handel in pootaardappelen wil het nog maar niet vlotten. Er zijn er dit jaar bijzonder veel en daar onder verreweg de meeste goedgekeurde. De vraag uit het buitenland is echter buitengewoon gering, waar door men hier met groote hoeveelheden blijft zitten. Zelfs voor offertes met zeer lagen prijs komen noggeen koopers. Van tuinbouwerszijde hoorden we als bezwaar voor een reëelen handel noemen het feit. dat maar een zeer klein deel over de veilingen wordt verkocht. Door de slechte economische omstandigheden wordt het voor verscheidene leden van het A.A.Z.V., het algemeene afdeelingsziekenfonds, moeilijk de dokters- contributie te betalen, waardoor het nuttige werk ervan gevaar loopt. We vernamen, dat het Bestuur zich tot verschillende gemeentebesturen in zijn resort heeft ge wend om medewerking, ten einde het mogelijk te ma ken de medische hulp op dezelfde wijze te kunnen blijven verleenen. BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. J. Drenth alhier is beroepen bij de Ohr. Ger, Gemeente te Steenwijk. ANNA P AU LOW N A OFF1CIEELE MEDEDEF.IJNGEN VOET BAL VEREENIGING B.K.C. Programma voor Zondag 9 October: B.K.C. IPetten I. 2 uur Het tweede gaat naar Helder 5, bi'ruitijd l2 uur; vertrek op eigen gelegenheid. Zondag 16 October zijn het eerste en tweede elftal vrij en de adspiranten zijn blijkbaar nog niet Ingedeeld. Biljarten. Evenals bij het voetballen heeft ook de Ned. Biljart bond een competitie ingesteld, welke thans het derde seizoen ingaat. De biljartvereeniging Holl. Noorderkwartier heeft voor klein biljart met een team van 4 leden ingeschre ven, welke uitkomt in de tweede ronde. Voor groot biljart heeft de heer C. Slikker van Anna Paulowna in geschreven en deze is ingedeeld In afdee- ling. 2 met als tegenstanders de heeren P. de Leeuw, A. D. Brandts, C. Keijzer, S. van Lochem, allen te Am sterdam en B. v. d. Erve te Haarlem. De heer De Leeuw beeft te maken 300 punten, de overigen 250 groot cadre. Zondag a.s,. 9 October, begint voor Slikker de com petitie met den zwaarsten tegenstander. De Leeuw en wordt deze belangrijke wedstrijd gespeeld 's middags 2 uur te Anna Paulowna BREEZAND. Van eigenaar veranderd. De heer J. Koole heeft zijn perceel, gelegen aan de Oosterzandvaart te Breezand, verkocht aan den heer Jn. de Boer, thans wonende Kleiweg, die het perceel binnen drie weken hoopt te betrekken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14