Kermis te 't Zand. ALS HET MORGEN BETER GAAT.... HET LAND DER TRADITIE, DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Destructie van afgekeurd vleesch. Inbraak te Middelburg. Felle brand te Leeuwarden. Jisp onder regeeringstoezicht Fascisten op het oorlogs pad. De Zuiderzee- steunuit keeringen. NIETS IS ONMOGELIJK. Z IJ P E Terwijl we dit z.g. a.s. kermisoverzicbt schrijven, is het op ons dorp reeds een heen en weer geloop van kermis-exploltanten voor het bouwen van hun diverse gelegenheden van je welste. We merkten dan ook op dat ondanks de crisis het aantal dezer menschen nog niets is gedaald, we constaterden eerder het tegendeel. Waar bijna allen naar hier komen per schip, ligt de Egalement tegenover de kerk vrijwel geheel bezet met schuiten, terwijl ook eenige der grootere In het Kanaal bleven liegen. De zweef zoowel als de luchtschommel be nevens de meest uiteenlopende gelegenheden van ver maak zijn aanwezig. De traditioneele reizende bioscoop van den heer de Jong van Edam heeft haar oude standplaats naast het Postkantoor weer ingenomen. Van datgene wat de a.s. Kermisbezoekers door onze caféhouders wordt geboden noemen we: bij den heer Schrieken eiken dag dansen in de groote. zaal op de prima Amerikaansehe vloer met muziek van 'uitste kende krachten, w.o. Jazzband-werker Batavier. Te vens bij Schrieken op Maandagavond op de bovenzaal optreden van de fam. Hofmann. voordrachtkunstenaars met hun allernieuwste repertoire, in moderne en natio nale kleed ij, wat voor jone en oud een vroolijken, be schaafden avond waarborgt. In café Modder gedurende alle 3 dagen eveneens mu ziek voor den dans in de tooneelzaal met muziek van de heeren Cees, Lou en Aart van Oostzaan. Waarbij door Lou afwisselend als humorist verschillende aar dige voordrachtnummers ten beste zullen worden gege ven. We vernamen tot slot dat door belanghebbenden gezamenlijk aan het Koninklijk Meteorologisch Insti tuut te de Bilt mooi weer is verzocht, voor a..s. Zondag, Maandag en Dinsdag. In verband met de aldaar ge- heerscht hebbende brand kon men achter hieromtrent nog geen vaste toezegging verkrijgen. Afwachten is dus wat dit betreft vooralsnog de boodschap, misschien komt het nog wel in orde. WARMENHUIZEN De aanvoer aan de veiling bedroeg in de maand Sep tember 1932: 595.375 Kg. aardappelen, 16.460 Kg. sla- boonen, 210.450 Kg. roode kool, 520.200 Kg. gewone witte kool, 67.895 Kg. gele nep, 103.450 Kg. gele uien, 225 Kg. zilveruien, 255 Kg. snijboonen, 6050 Kg. bieten, 66.250 Kg. gele kool, 1300 Kg. peen. bloemkool. Ter vergelijkin gde aanvoer in September 1931: 217.391 Kg. aardappelen, 13.078 Kg. slaboonen, 167.125 Kg. roo de kool, 602.700 Kg. gew. witte kool, 32.620 Kg. gele nep, 73.550 Kg. gele uien, Kg. zilveruien, 347 Kg. snij boonen, 7025 Kg. bieten 35.425 Kg. gele kool, 1250 Kg. peen, 264 stuks bloemkool. De omzet bedroeg in September 1932 f 23.097.12 tegen f 24.170.78 in September 1931. In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwpro ducten. Naar wij vernemen -zal het kantoor van het In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten worden ge vestigd te Alkmaar in het Landbouwhuis in het kan toor van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland. Als directeur is benoemd de heer P. Klant, secretaris van de Prov. Commissie uit de veilin gen wonende te Warmenhuizen. C A T L A N T S 0 0 (i Zondagmiddag speelt ons eerste elftal tegen Pot ten II op het Petten-terrein. Geen gemakkelijke kamp, heeren! De herbouw van de bij den brand van 27 Septem ber verwoeste woning van den heer G. ten; Bqekel,. is opgedragen aan den heer P. Vos Jbz., aannemer te Callantsoog. Binnenkort zal op onze lagere school de Engel- sche taal als leervak worden ingevoerd voor {iet hoogste leerjaar. NIEUWE N I EDO RP Woensdagavond 12 October geeft het Nut alhier zijn eerste avond. Dan treedt op de heer Martien Be versluis, bekend dichter en voordrachtkunstenaar te Blaricum; hij is deze maal vergezeld van den chan sonnier Edwin Doorenbos. Eerstgenoemde zal een causerie houden over het levenslied van alle lan den, hetwelk geillustreerd zal worden door den heer Edwin Doorenbos, door liedjes met luit-begeleiding, welke hij op zijn wereldreis verzamelde. De heer Be versluis is genoegzaam bekend, wij behoeven over hem niet uit te wijden, hij beheerscht zijn onderwer pen volkomen. De heer Doorenbos is een modern troubadour, die gedurende negen jaren heeft gezworven in Canada, Vereenigde Staten, Noord-Afrika en verschillende landen van Europa, waarover hij ons wel het een en ander zal vertellen. Het Ibelooft dus een zeer interessante, afwisselende avond te worden, een avond die zeer buiten het ge wone kader valt. Een causerie over het levenslied, brokken leven, ernst, weemoed, humor, levensblijheid en romantiek hierdoor vertolkt. Men zal goed doen dezen avond in grooten getale op te komen. WIERINGERWAARD Gevonden aan de Tweewegen een reserve auto band. Terug te bekomen bij den Gemeentcveldwach- .ter Amerikaansehe reclame van een sluwen Hongaarschen schouwburgdirecteur. Werkloozqn voor niets naar de voorstelling maar later... Een schouwburgdirecteur te Mezötur in Hongarije geeft den werkloozen kostelooze toegang tot zijn too- neelvoorstellingen. Zijn oproep tot het publiek luidt als volgt: „De mensch heeft de kunst noodig, zoowel als de ontspanning, in het bijzonder de werklooze, die zijn zorgen daardoor een oogenblik vergeet. Wanneer iemand werkloos is, heeft hij meestal geen geld Zon der geld en zonder werk geraakt men ten langen leste in vertwijfeling en dat zou een nog grootere cata- strophe met zich brengen! Morgen of overmorgen zal het ons ongetwijfeld weer wat beter gaan dan nu want eéns moet er toch een eind aan de crisis komen. Ik zal voor de voorstelligen in mijn schouwburg tel kens eenige honderden vrijkaarten ter beschikking van de werkloozen stellen. Komt, lacht en amuseert U, Vergeet Uw zorgen voor eenige uren, verzamelt nieuwe levenskracht en gaat niet bij de pakken neerzitten!"/ Natuurlijk miste deze Amerikaansehe reclame van den sluwen theatervos haar uitwerking niet: de werk loozen stroomden naar den schouwburg. vr5Ü.k^g:en,l>.u,Ii "«kaarten en behoefden slechts een kleine formaliteit te vervullen; zij moesten n.1. hun handteekening zetten onder het volgende: „Ik, X., werklooze, verbindt mij op mijn eerewoord voor de heden ontvangen entreékaart heller terug te betalen, zoodra ik weer werk en verdiensten heb". Het is mogelijk, dat de directeur te zijner tijd zijn geld terug krijgt. Immers... elke crisis eindigt ééns. Het komt er alleen maar op aan wanneer Geen volk, dat er zoo zeer aan hecht als het Engelsche. De allerzonderling ste voorrechten, die in vroeger tijden geschonken zijn. Een admiraal die zonder broek aan het hof mocht verschijnen. Géén volk hecht zoo zeer aan oude overleveringen, tradities en gebruiken als het Engelsche. Typische, uit de Middeleeuwen stammende kleeder drachten, traditioneele optochten, oude dansen die zijn er in haast ieder land even overvloedig als in Engeland. Maar de vele bijzondere voorrechten van den adel, die niet zelden min of meer op de lach spieren werken, zijn een specialiteit van het eilan denrijk. Het is eigenlijk een zonderling mengsel van democratie en streng hofceremonieel, waarvan de vreemdste privilegiën, die de koning aan zijn vazal len toekent, het gevolg zijn. Om een voorbeeld te noemen: zou er wel ergens een regeering te vinden zijn, die den leden van de volks gemeenschap zou toestaan, er een particulier leger op na te houden? En toch bezit de hertog van Atholl in Engeland een staand leger van 1000 man, bestaando uit infanterie, cavallerie en artillerie. De bevelhebber van deze krijgsmacht heeft in den we reldoorlog een officieel bondgenootschap met den ko ning gesloten en tegen de centrale mogendheden meegevochten. Het is niet duidelijk, hoe de hertog tegenover de ontwapeningskwostie staat, maar men kan verwachten, dat hij voor zijn belangen met kracht op de bres zal staan. Over het tweede voor recht van dezelfde familie spreekt de hertog minder graag. Dat, bestaat daarin, dat de hertogen van Atholl zich eventueel niet behoeven te laten terecht stellen aan dezelfde galg als de andere stervelingen; zij mogen zich een 10 Meter hoogere galg oprichten en kunnen een zijden strop in plaats van een van hennep verlangen. De hertog van Beauford, wiens slot juist tusschen twee stations van de spoorweg EdinburghLonden ligt, heeft het recht, den meest haastigen, ijlenden, vliegenden expresstrein door een signaal te laten stoppen. De hertogen van Newcastle schenken sedert vele eeuwen aan het Engelsche koningspaar bij de kroning twee linker handschoenen. De beide rechter handschoenen moet het koningspaar zich zelf koo- pen! Niemand mag in Engeland in tegenwoordigheid van don vorst den hoed op het, hoofd houden. Slechts aan twee personen is dat bij wijze van bijzonder voor recht geoorloofd aan Lord Forester en aan Sir de Courcy. Ook dit privilege stamt uit ouder tijden. Toen de voorvaderen der beide edellieden eens een overwinning rapporteerden, die zij voor het Konink rijk hadden behaald, stond de koning hen toe, den helm op het hoofd te houden, waardoor werd immers tijd gespaard, zoodat de koning zoo snel mogelijk het heugelijke nieuws kon vernemen. Als belooning voor de dappere daad veroorloofde de koning hen een wensch te uiten. Waarop beide verzochten om de gunst, met, gedekt hoofd in tegenwoordigheid van den vorst tc mogen verschijnen, als herinnering aan het stuk roemrijke geschiedenis van hun huizen. Het allerzonderlingste voorrecht echter genoten de leden van een thans uitgestorven -huis, aan wie werd toegestaan, in elk denkbaar toilet aan liet hof te ver- Schijnen. Zelfs zonder broek zouden zij welkom zijn. Dit privilege werd schriftelijk vastgelegd en meerma len heeft een lid van het huis gedreigd, in een on mogelijk costuum voor het koningspaar te verschij nen, wanneer hij het met den vorst niet eens was. Tijdens de regeering van Willem IV lag een admi raal uit dit „stans-culotte" geslacht met het Konink lijk Huis overhoop. Een officieele uitnoodiging om op een bal ten hove te verschijnen, beantwoordde hij met een schrijven, waarin hij mededeelde, dat hij zou komen, maar, zooals zijn privilege hem toestond, zon der broek. De uitwerking was, dat het hofbal uitge steld en de admiraal met zijn vloot naar de Stille Zuidzee gedirigeerd werd! De markt van gisteren buitenge woon bevredigend; Heel wat hoogere prijzen dan de vorige week. In verband met de a.s. invoering van vechttarieven met Duitschland over den invoer van onze producten en de contingenteering daarvan, was de handel op de Alk- maarsche Kaasmarkt van gister buitengewoon bevredi gend, aldus lezen we in de „Alkm. Crt." De aanvoer bedroeg 136000 Kg. of 11000 Kg. minder dan de vorige week. De hoogste prijsnoteering was voor de kleine fabrieks kaai gelijk aan die van de vorige week, n.1. f 23 en f 25 per 50 Kg., doch de handel was vlot, zoodat de gemid delde markt f 11,50 hooger was. Voor de kleine boerenkaas werd f 24.50 en voor de boerencommissie f 27 betaald, zijnde f 2.50 en f 1 hoo ger dan de vorige *week, Welke factoren hier werkzaam zijn, kon zelfs de han del niet verklaren, doch vermoed wordt, dat da belas ting van nog enkele vetten hierop van invloed ia ge weest. SPOORWAGEN WARM GELOOPEN. Van den trein, die gisteren om 4.36 uit Amsterdam was vertrokken, bleek te Wormerveer, de achterste wa gen te zijn warm geloopen. De wagen werd ter plaatse afgekoppeld, doch de remmen zaten zoo vast aan, dat ze niet meer waren los te krijgen en men met een werk- wagen tevergeefs trachtte het rijtuig weg te voeren. Het duurde eenige uren, eer de lijn naar Alkmaar weer vrij was. Onderwijl werden de treinen te Wormerveer over het goederenspoor geleid. I De brandkast In het belastingkantoor opengebroken. Kleine buit. Gistermorgen omstreeks half negen ontdekte de werkster van het rijksbelastingkantoor te Middel- -rij er ingebroken was. Zij waarschuwde on middellijk den ontvanger en de politie. Bij onderzoek bleek, dat de inbrekers zich toegang hadden ver schaft door de kolenbergplaats. Daarna is de brand kast verplaatst en. geheel opengescheurd. De buren hebben wel kloppen gehoord, doch, daar de ontvan ger meermalen tot 1 uur des nachts aan het werk was, schonk men hieraan geen aandacht. Daar de ontvanger eiken dag hét, ontvangen geld op de giro stort, was do buit slechts f 100, alsmede eenige be lastingplaatjes. Elk spoor van de daders ontbreekt. Opnieuw ontheffing verleend. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans aan de gemeenten, aan wie de ontheffing, be doeld in art. 61 van het K. B. van 5 Juni 1920 (Stbl. no. 285) werd verleend tot 1 Juni 1932, die ontheffing wederom verleend tot 1 Juni 1933, Het betreft hier ontheffing .an het ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet vastgesteld voorschrift, dat onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren geschiedt door behandeling in een destructeur. Sigarenfabriek en Schoenmakerswerk plaats verwoest. Gistermorgen om 5 uur ontdekten voorbijgangers, dat brand woedde in het sigarenfabriekje, toebehoo- rende aan den heer Ebbens, aan de Tuinen, te Leeu warden. Terstond waarschuwden zij de brandweer, die met veel materiaal uitrukte. Weldra tastte zij het vuur, dat in de twee verdiepingen hooge fabriek woedde, met zes slangen op de waterleiding aan. De belendende schoenmakerswerplaats van den heer H. Steeman, waarnaar het vuur oversloeg, brandde met de sigarenfabriek echter geheel af. Verdere uitbreiding van den brand wist de brand weer te voorkomen. Bij den heer Steeman gingen verschillende machi nes, benevens een groote partij schoenen, verloren. Ook een 70-tal kanaries verbrandde hier. Te om streeks 8 uur was men den brand meester. Van de fabriek en de schoenmakerswerkplaats is slechts een gedeelte der muren blijven staan. De oorzaak van den brand kon niet worden vast gesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. De gemeenteraad er niet in geslaagd de begrooting 1932 sluitend en goedgekeurd te krijgen. Uit Jisp, (N.-H.): Nu na herhaald pogen de gemeen teraad er niet in i~ geslaagd de begrooting 1932 slui tend en goedgekeurd te krijgen en samenspreking met den commissaris der Koningin in Noordholland niet hielp, evenmin als overleg met den minister van binnenlandsche zaken, zal de gemeente onder regee ringstoezicht komen, totdat de zaken weer haar ge woon verloop kunnen krijgen. Jisp 's een arme ge meente met 750 inwoners, zonder eenige industrie en biedt hoegenaamd geen mogelijkheid tot betere uit komsten. Verstoorde vergadering te Groningen. Va/n apn stampvolle zaal bleven er tenslotte 50 over. - De afdeeling Groningen van het verbond van nationa listen (Nederlandsché fascistenorganisatie) had Donder dag een openbare vergadering belegd in café van Dui nen te Groningen. De zaal was geheel gevuld, maar, zoo- als duidelijk merkbaar was, in hoofdzaak met menschen die antipathiek tegenover de fascistische beweging staan. Dr. van der Mijle, voorzitter van den centralen raad te Amsterdam, die als spreker zou optreden, verzocht, teneinde ordeverstoring te voorkomen, hen, die vijandig tegenover de beweging staan, zich te willen verwijde ren. Niemand gaf daaraan gevolg. Er werd van de zijde van het publiek opgemerkt, dat de vergadering toch als openbaar was aangekondigd. Er werd „rood front" geroepen, terwijl een groep an deren de Internationale inzetten. Van vergaderen kon geen sprake zijn. De politie, die op een dergelijke' de monstratie was voorbereid, en in voldoende getale aan wezig was, liet de zaal ontruimen. Daarna werden al leen zij toegelaten van wie men mocht verwachten, dat zij de orde niet zouden verstoren. In tegenwoordigheid van ongeveer 50 personen werd de vergadering her opend. Om deze echter van ongewenschte elementen te zuiveren, verzocht de heer van de Mijlen om, staande, gezamenlijk het Wilhelmus te zingen. Drie personen wenschten daaraan geen gevolg te geven en hun werd alsnog verzocht heen te gaan, waaraan zij voldeden. Toen konden dr. v. d, Mijle en de heer C. J. M. van Eysden jr., algemeen secretaris van het verbond, als sprekers optreden. Hun redevoeringen werden gevolgd door een geanimeerd, soms heftig debat met vertegen woordigers van een andere fascistengroep. De orde werd echter niet meer verstoord. Ook te Lelden een rumoerige vergadering. Donderdagavond heeft de heer J. Baars, leider van den algemeenen Nederlandsehen fascistenbond, op een propaganda-avond in de Burcht te Leiden gesproken. In de geheel gevulde zaal waren verscheidene leden van de O.S.P., en eenige communisten aanwezig. Bij den aanvang was het vrij rumoerig en wilde men den heer Baars het spreken beletten. Dank zij het tactvol optre den van den inspecteur van politie Duval, die de ver gadering toesprak, was het tijdens de rede van den heer Baars vrij rustig. Toen deze echter eenige debatters wilde beantwoorden begon de herrie opnieuw. „Rood front" werd ge schreeuwd. De Internationale werd gezongen, zoodat van beantwoording der debaters niets komen kon. Het lawaai werd buiten voortgezet. Eenige fascisten werden lastig gevallen, waarop de politie van de gummistok ge bruik maakte. De rust was toen spoedig teruggekeerd. ON1 3LAG AAN DE AMMONIAKFABRIEK TE SLUISKIL. Thans in totaal 600 ontslagenen. Aan de ammoniakfabriek van de Comp. Neerlan- daise de 1'Azote te Sluiskil zijn de laatste weken weer vele arbeiders ontslagen, zoodat het aantal ontslage nen thans reeds meer dan 600 bedraagt. DE VLAAMSCHE DIENSTWEIGERAAR SIMOENS NOGMAALS VEROORDEELD. Na zeven dagen voedselstaking. Uit Brussel wordt gemeld: De Vlaamsche dienstweigeraar Simoens, die reeds een eerste maal werd veroordeeld, vóór een paar weken, na zijne vrijlating weigerde zich bij zijn regiment te vervoe gen, ten tweede male in hechtenis werd genomen en alsdan een voedselstaking inzette, verscheen Donderdag als recidivist, voor den krijgsraad der provincie Ant werpen. Zijn verdediger was de socialistische advocaat en journalist mr. L. Craevbeckx. Simoens werd tot 10 maanden militaire gevangenisstraf veroordeeld en on middellijk naar het huis van bewaring overgebracht. Door de Brusselsche federatie van söciaal-deraocrati- sche studenten is, na de veroordeeling, aan den minister van landsverdediging, een telegrafisch verzoek om in vrijheidstelling van Simoens gezonden. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 754 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 8 gr. C. is 46 F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GERR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Trage afdoening van correspondentie. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Is het juist dat de Visschersvcreeniging van Sta voren, Hemel umer-Oldephaert en Noordwolde, en Gaasterland op 20 Juni 1932 een brief tot den minis ter van Waterstaat hebben gericht, waarin opmer kingen werden gemaakt over de onverklaarbare wij ze en over de onvoldoende wijze, waarop de Zuider- zee-steunuitkeeringen werden toegekend, en dat daar in werd verzocht, zoo mogelijk binnen 8 dagen ant woord te mogen ontvangen? Is het juist, dat pas op 8 September d.a.v. (dus bijn? drie maanden later) een brief werd gericht van deE volgenden inhoud: „Het is dezerzijds niet bekend, wie in uw aan gehaald schrijven bedoeld worden met personen, die reeds voor jaren geheel los van de afsluiting van de Zuiderzee, hetzij als vissoher of als knecht uit het bedrijf gingen en die thans eene uitkee- ring genieten, welke hooger is dan of overeen stemt met die, toegekend aan visschers, die hun eens gekozen beroep onmogelijk konden vaar wel zeggen. Het bedrag der geldelijke tegemoetkoming wordt steeds overeenkomstig bij Koninklijk be sluit daarvoor gestelde regelen bepaald. De Minister van Waterstaat: (geteekend) T. Bleeker, secretaris." Vindt de minister het oirbaar, dat, .gegeven de toch al reeds zoo ellendige omstandigheden, waarin de Zuiderzeevisschers, verkeeren, men op zijn departe ment bijna drie maanden besteedt, om een dergelijk briefje in elkaar te zetten? Is het den minister bekend, dal onder de groote grieven, die tegen den Rijksdienst betreffende de Zui- derzee-uitkeeringen aan zijn departement thans be staan,, een .zeer-voorname plaats inneemt het. feit, dat betrokkenen Óf vaak in het geheel geen antwoord ontvangen,"óf pas na maanden eenige bericht krij gen op verzoeken, die zij tot het departement of den Rijksdienst richtten? Welke-maatregelen is de minister bereid te nemen, dat aan een dergelijke wijze van afhandeling van za ken ten spoedigste een einde wordt gemaakt? HET GROOTSTE PLEIN VAN EUROPA. De hoofdstad van de Oekraïne, Charkof. beroemt er zich op, dat zij in het gebied van de Nieuwe Stad, waar zich o.m. het Huis van de staatsindustrie, het gebouw van het Centrale comité van de Oekrainsche commu nistische partij, het Huis van de coöperaties en het Bouwhuis bevinden, het grootste plein van Europa heeft aangelegd. Het plein, dat den naam van Felix Dzer- zjinski draagt, is 115.000 M2. groot. Er is 112.000 M3. grondwerk voor verzet en met de aanliggende straten mee 150.000. Bestraat zijn 104.00 M2., waarvan 21.300 ge asfalteerd en 74.000 met balken. HET WETHOUDERSCHAP VAN ARNEMUIDEN. Geen begeerd baantje. Nadat in de vorige raadsvergadering van Araemui- den (Z.) alle raadsleden achtereenvolgens tot wet houder waren benoemd, maar allen voor de eer had den bédankt, werd Woensdag opnieuw de heer A. Puype tot wethouder gekozen. De gekozene nam zijn benoeming in beraad, aldus lezen we in het „Hdbld." Amerika niet meer alleen het land van de onbegrensde mogelijkheden. Wat de Roemenen waarschijnlijk nog niet wisten. Tot dusver dacht men steeds, dat het land der orJbe- grensde mogelijkheden aan de overzijde van den groo ten haringvijver was gelegen... men zal deze meening echter moeten laten varen. In Roemenië toch is zoo juist een scheepslading nieuv/ zilvergeld aangekomen: schoone, harde glanzende kos telijke 100 Lei-munten, die in het buitenland vervaar digd zijn, die in Konstanza uitgeladen werden. Dat iemand getracht heeft een kist te stelen, komt in alle landen voor. wat echter ergens anders niet denkbaar is, gebeurde hier: reeds drie dagen nadat de munten in omloop waren gebracht, werden reeds de eerste valsche gesignaleerd. Zooals gezegd: na drie dagen! Dat mag men eerst werk noemen! Onwillekeurig wekt deze weergalooze vervalschingsarbeid herinneringen op aan den boevenstreek, die drie jaren geleden in Grie kenland werd uitgehaald, Daar staat op den Pelopone- sus een orthodox klooster Aja Laura, waarin kerkschat ten, ter waarde van vele honderd millioenen drachmen bewaard werden. Zelfs met diamanten bezette bijbels en allerlei edelgesteenten, die vroeger aan Keizerin Ka- tharina hadden toebehoord. Op e^n goeden dag stalen inbrekers de kostbaarhe den en toen zij na eenigen tijd gearresteerd werden, on derzocht men de diamanten der keizerin een beetje nauwkeuriger... zij waren alle zonder uitzondering van glas! En men brak zich het hoofd er over wie do vervalschingen gepleegd had: de monniken in den lo.op der eeuwen, de dieven, of de lieden, die vroeger in op dracht der keizerin de kostbaarheden naar Grieken land hadden gebracht Zou er ook zoo iets met deze Roemeensche zilvermun ten gaande zijn? Want zilvergeld naderhand verval- sohen loont eigenlijk de moeite niet, daar elke Staat, die zilvergeld aanmunt, dit reeds zoodanig „vervalscht" (hoeveel zuiver zilver zit er eigenlijk in?) heeft, dat voor beroepsvervalsohers weinig meer overblijft. Maar dat wisten de Roemeenen, die voor het eerst deze mun ten in handen kregen, waarschijnlijk nog niet...

Schager Courant | 1932 | | pagina 15