Dure vogels op onze til. SPORT. 6000 M. onder den zeespiegel geboren. Rust, kalmte en zelfbeheersching Het Nederlandsche Elftal. Verrassende samenstelling. Het nationale elftal is weer eens samengesteld. (Zie nummer van Donderdag). Het heeft eenigen tijd geduud voor we de verrassin gen. de onverwachte toewijzingen van sommige plaat sen goed hadden gerealiseerd. De Keuze-commissie heeft voor een zeer moeilijke kwestie gestaan. Aan den eenen kant had zij het be dankje van Lagendaal, het niet meer beschikbaar zijn van Anderiessen te aanvaarden. Tegelijkertijd zag zij de oude vertrouwde kern falen; de immer gevolgde werkwijze kon niet meer worden toegepast: werken met een vaste groep spelers. Tal van spelers die niet tot de uitverkorenen, tot hen die steeds middellijk of onmiddellijk bij de oefenavon den betrokken zijn geweest vertoonden den laatsten tijd een uitstekenden vorm. Dezen spelers kon in het oog van de K.C. den toegang tot het voelbaldorado niet ontzegd worden, hoe de prin cipes en de tot nu toe gevolgde werkmethode de tijde lijke ..sterren" ook altijd angstvallig buitengesloten had den. Het heilige moeten heeft den doorslag gegeven. Maar daarmee is meteen weer een zeer groote ruimte voor verrassingen ontstaan. Hoe zullen Nagels, Pelikaan en Van den Broek zich houden? Hoe zal het ploegverband zijn? Het zijn vragen die aan de match een ongekende fac tor meedeelen: vurige hoop dat de veranderingen ver beteringen zijn. In de pers is de samenstelling druk besproken. De Sportkroniek schrijft o.a.: De verkiezing van Van der Meulen en Adam, welke gisteren verhinderd waren, beteekent natuurlijk een groote verbetering; feitelijk is op deze twee spelers onze hoop, om niet te zeggen onze eenige hoop gevestigd. Overigens zijn twee spelers als slachtoffers gevallen van wie dat allerminst verwacht was. al vielen ze gisteren niet mee: de Pauwes! Er is o.l. geen enkele waarborg dat deze verandering verbe tering is; zij ls niet meer dan een proefneming. Er kan nog van Pelikaan gezegd worden dat hij meermalen in proefwedstrijden verdienstelijk heeft gespeeld, al schiet hij technisch nog wel te kort, de Xerxes-spil heeft tot nu toe alleen maar bewezen een goed clubspeler te zijn. *n Sprong in het duister dus, en dat op de moeilijke spil- plaats. De matige linkerwing wordt maar weer in het veld gebracht. De Telegraaf; Men ziet dus dat de Techni sche Commissie gemeend heeft de middenlinie te moe ten wijzigen, vergeleken met het elftal van het vorig jaar, hetgeen ternauwernood verwondering kan wekken na den wedstrijd van hedenmiddag, waarin de Pauwes niet aan de verwachtingen voldeden en over het alge meen aan tempo te kort kwamen. De keuze van Van den Broek, den spil van Xe nees, ral menigeen verras sen. Wie dezen voortreffelijken spil de laatste weken zag spelen, zal echter deze verkiezing ten volle toejui chen. Van den Broek speelde Zondag jj. tegen Sparta een voortreffelijke partij. Hij is niet alleen verdedigend sterk, er gaat bovendien een groote stuwende kracht van hem uit Hij heeft bovendien zijn lengte mee (hij is even lang als Lagendaal) en dat hij over een uitste kend schot beschikt, dat bewees hij Zondag tegen Spar ta toen hij een prachtig doelpunt scoorde. Men mag zijn verrichtingen in het Ned. Elftal met belangstelling tegemoet zien. De keuze van Pelikaan is eveneens vrijwel in over eenstemming met de verwachtingen. Deze Longa-spe- Ier stonds reeds lang op de nominatie, getuige zijn ver kiezing in het Zuidelijk elftal voor den wedstrijd tegen Luxemburg en thans krijgt hij dus zijn kans. Het Volksblad levert geen commentaar op de samenstelling. We kunnen uit haar verslag van den oefenwedstrijd wel opmaken dat de veranderingen ook haar niet ongezind zijn. De Maasbode onthoudt zich eveneens van een bespreking van het verkozen elftal, maar merkt In haar verslag oa op dat Nagels een reuze vondst is. N. Rott C t.: Het heeft in de bedoeling van de K.C. gelegen wat meer stuwkracht d.wz wat meer aan val in de middenlinie te brengen. Het tweetal van Feijenoord speelde over het algemeen meer verdedigend dan aanvallend. Beiden leden ook wel eens aan wat men zou kunnen noemen, de fouten van hun goede hoedanig heden. Het grootste wapen van belden ia hun groote handigheid met den bal. Daarvan maakten zij echter den laatsten tijd meer gebruik dan strikt wenschelljk is en zoo hebben zij bijv. in den oefenwedstrijd van gis teren meerdere malen den bal te lang bij zich gehou den; dat drukte het tempo en had buitenspelpositles tengevolge. Men heeft gemeend, door het opnemen van Pelikaan, den stevigen doortastenden Zuiderling, en J. v. d. Broek die zich in den eindstrijd om den zilveren bal tegen Feijenoord zoo bijzonder heeft onderschelden, meer aan vallende kracht ln de middenlinie te brengen. Dat Nagels in het elftal is gekomen kan slechts wor den toegejuicht. Hij is snel en doortastend; geen moei te is hem te veel en van het begin tot het einde werkt hij op volle kracht. Naar wij vernemen heeft Adam zijn medewerking reeds toegezegd. Van der Broek van P.S.V. heeft ook al op andere plaatsen in het elftal gespeeld. Aan zijn spel kleven nogal wat fouten, doch hij heeft onder andere ln den door de K.C. bljgewoonden wedstrijd P.S.V-N.A.C. veel goeds laten zien. Handelsblad: Iiv de eerste plaats baarde de middenlinie zorg. Nu we Anderiessen moeten missen en dus in de eerste plaats een spil noodig hebben, en de beide Pauwe's zulk een heftige mislukking gebleken zijn, heeft de K.C. zij het dan ook blijkbaar aarze lend v. d. Broek van Xerxes deze plaats toegekend. Van Heel is gehandhaafd. Terecht. Hoewel er toch wel op hem moet worden gelet, want hij raakt ietwat op zijn retour. Pelikaan is de nieuweling in deze linie. Een beste clubspeler, maar als Ned. Elftal-speler nog een my sterie. In de voorhoede is Lagendaal vervangen door Van der Broek. Men zal zich afvragen waarom men op die plaats geen jongeren speler een kans geeft. En dan moet het antwoord lulden: omdat we nu eenmaal geen beter spelenden jongere hebben! Nagels heeft het door zijn doortastende spel verdiend dat hij de oranje-trui mag dragen: niet alleen, om zijn spel nu, maar meer nog door zijn constante vorm ook in bet vorig seizoen. Fijn is zijn spel niet, maar het heeft een sterk verrassend, overrompelend element, waardoor de vijandelijke achterhoede heel gauw in de war wordt gebracht Waaruit wel duidelijk blijkt, dat ook de groote pers zich niet al te duidelijk wil uitspreken. a keeren weer terug na het gebruik van Mljnhardt's Zenuwtabletten, Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De paling het geheimzinnigste dier ter wereld. Het leven dezer dieren is vanaf hnn prilste Jeugd een keten van wonde ren, waarbij de raadselen zich pyramidenhoog opstapelen. WIE in een vischwinkel palingen ziet, ver moedt niet, dat deze dieren tot do raadsel achtigste levende wezens behooren. Zij komen voor in alle stroomen en rivie ren, in elke kleine beek, in elk meer. Vraatzuchtig houden zij huis onder de kleine zoowel als de groo; te dieren. Nooit ontbreekt het hun aan voedsel. Zij verschaffen zich het vetste vleesch onder alle vis- schen. Doch hoe groot een paling ook mag zijn ge worden, nooit vindt men bij hem ontwikkelde voort plantingsorganen. Dat wist reeds Aristoteles waar om hij geloofde, dat de paling uit den schoot der zee ontstond. Plotseling, in den herfst, houden alle volkomen vol wassen palingen in Europa op met eten en maken zich gereed hun woongebied te verlaten, ofschoon er voor hen toch nog alle bestaansmogelijkheden aan wezig blijven. Uit beken en riviertjes, vijvers en me ren, die met andere wateren in verbinding staan, zwemmen zij als op commando, naar de zee. Wat. is de oorzaak daarvan? Waaruit bestaat het teeken tot deze ongewone massaverhuizing van vele millioenen visschen uit Spanje en Rusland, uit Noorwegen en Sicilië? Het zoetwaterkleed afgelegd. Thans legt de paling ook zijn zoetwaterkleed af. De geel witte buik en de grauwe rug verdwijnen. In de plaats daarvan vertoont hij zich in een prachtig gewaad. De buik wordt zilverwit en in zilveren, me- taalachtigen glans blinkt zijn gansche lichaam. Nu behoeft hij zich voor zijn bontgekleede neven in den Oceaan niet te schamen. Zijn kop krijgt een spitsen vorm, opdat hij gedurende de duizenden kilometers lange reis gemakkelijk door het water zal kunnen schieten. De oogen worden veel grootar-en zijn daar door meer geschikt voor het zien in de zee. Daaren tegen verdwijnen de ingewanden. Drie maanden lang duurt deze verandering. De geel-witte paling is omgetooverd in de blanke pa ling, die als'voedsel op reis het in het lichaam rij kelijk aanwezige vet gebruikt een vet van zeer hooge verbrandingswaarde. Men weet heden reeds, dat deze veranderingen een gevolg zijn van de zich voltooiende geslachtsrijpheid. Maar welke klieren van het lichaam zonderen de stoffen af, die deze veranderingen bewerken. In het middelpunt van al deze veranderingen staat de ont wikkeling van de geslachtsklieren. Ongeveer 10 mil- lioen eieren rijpen gedurende de reis in het lichaam van het wijfje en niet veel minder is de productie der mannetjes. Wie leidt het millioenenleger? Wie leidt het millioenen-leger? Met onbegrijpelijke zekerheid vinden de palingen hun weg naar den op 6000 meter diepte gelegen bodem in de Sargassozee in den Atlantischen Oceaan, waar zij kuit schieten. De uit de Russische en Zweedsche wateren naar de Oostzee gezwommen palingen vinden nauwkeurig den eenigen toegang naar de Noordzee door het Kattegat en het Skagerrak. Hier slaan zij met de uit de naburige gebieden aanzwemmende visschen de richting in naar het Kanaal en komen zoo langs den koristen weg in den Atlantischen Oceaan. En toch bevindt zich onder hen geen enkel dier, dat reeds eens dezen weg heeft afgelegd. Welke kracht wijst hen zoo precies den weg op den Oce aan? Wat zijn de wegwijzers? Doch er is nog veel meer wonderlijks. Wat dwingt deze onmetelijke scharen visch, dat zij niet op de spoedig bereikte diepten van 2000 tot 4000 M. blijven, maar met de 2000 tot 3000 M. van den zeebodem op rijzende gebergten, met hun dalen en toppen op stijgen en nederdalen, om hun doel in de 6000 M. diepe kom tusschen Middel-Amerika en den midden door den Atlantischen Oceaan loopenden bergrug in de Sargassozee te vinden? Tegelijk met de Europeesche palingen komt ook de andere, Noord-Amerikaansche soort aan in de Sar gassozee. Doch beide palingsoorten verdeelen zich voor zoover de onderzoekingen van den Deenschen natuurvorscher Johannes Schmidt gaan op afzon derlijk gebied, dat zij niet overschrijden. Hoe lang de reis tot de op 6000 M. diepte gelegen bodem van de Sargassozee duurt, weten we niet. Men schat haar op minstens één jaar. Ook van de rijpe eitjes en de daaruit voortkomende jongste stadia weet men thans nog weinig af. Eerst de grootere, wil- genbladvormige larven zijn bekend. Zij stijgen uit de diepte naar boven, en met een net heeft men er meermalen een menigte gevangen in het gebied van de Sargassozee tot aan de Bermuda-eilanden. Zij zijn doorzichtig evenals het water zelf. Worden zij in een glazen pot geschud, dan ziet men slechts twee vurige, groene oogen zwemmen en staat men hoogst verwonderd bij het toegrijpen nog iets totaal onzicht baars tusschen de vingers te bespeuren. De kindervolken vinden hun vaderland. Nu speelt zich wederom een van de grootste raad selen af. .Zooals reeds opgemerkt komt ook in deze gebieden van de Sargassozee de Noord-Amerikaan sche palingsoort kuit schieten. Thans trekken de glaskleurige larven van beide soorten gemeenschap pelijk naar het Noorden. Zij bereiken binnen een jaar de breedte van de Bermuda-eilanden. Hier gaan de larven van beide soorten uit elkaar. De Ameri- kaansche zwemmen westwaarts, hun vlakke wil- genbladvormige gedaanten krijgen thans den vorm van lucifers en eerst nu beginnen zij voedsel tot zich te nemen. Zij gaan naar de rivieren en stroo men van Florida tot Canada, waaruit voor een groot jaar geleden hun ouders de zeereis begonnen. De van de Europeesche paling afkomstige larven wenden zich Oostwaarts en hebben drie jaar noodig, tot zij de Europeesche kusten bereiken. Welk onbe kend zintuig geleidt ben? De oude palingen immers sterven onmiddellijk na het kuitschieten, als hun kinderen voor het eerst het licht in de bovenste waterlagen zien. zijn zij reeds lang vergaan. Moet men dan van ..instinctbij de larven spreken? Welke geheimzinnige kracht voert de eene helft naar het Noord-West en tot de kusten van Amerika, de andere naar Europa? Staan zij onder den invloed van den loop der zon of van de zeestroomingen? Men weet het niet. Maar de keten der wonderen gaat steeds verderl Na drie jaren bereiken de intusschen ook rond geworden, ook lucifersdlkke, voedsel tot zich nemende, glasachtige palingtjes de Europeesche kusten en komen aan de mondingen der rivieren Met milliarden komen zij aanzetten. Aan welk commando gehoorzamen eenige honderdduizenden jonge palingen, die in de Spaan- sche rivieren afzwenken? Waarom zwommen niet alle palingen de eindelijk bereikte Spaansche rivie ren op? Welke krachten drijven de groote massa's verder naar Frankrijk? En door welke kracht splitst zich het overgebleven milliardenhoir bij het Kanaal in twee reuzenlegers. waarvan het eene de rivieren van Engeland binnenzwemt en het andere naar de rivieren en stroomen van België, Nederland. Duitsch- land, Rusland, Noorwegen. Zweden en Deneraarken gaat? Welke oerkracht verdeelt in den Rijn de jonge palingen over alle zijrivieren en beken? De Natuur heeft bij den paling de raadselen pyra midenhoog opgestapeld. Zal de menschelijke geest ze kunnen oplossen? Het godslasteringsontwerp. Memorie vna Antwoord aan de Kamer, Eerste Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopige verslag der Kamer over het Godslaste ringsontwerp. Tegenover de leden die liever een anderen vorm van het ontwerp hadden gezien, betoogt de minister dat iedere andere redactie onhoudbaar is gebleken. De minister zegt, dat eenige leden do fout maken, dat elk in de strafbepaling voorkomend woord op zich zelf wordt beschouwd, terwijl men toch die woorden in onderling verband en samenhang moet zien. De minister ontkent voorts, dat hier strijd zou zijn met de vrijheid op godsdienstig gebied en zet de on- wenschelijkheid uiteen, de godslastering op zichzelf strafbaar te stellen. 0.m. zou dan door de wet zelve een Godsbegrip moeten worden gestold en niet in de concrete geloofsvoorstelligen van de onderdanen het uitgangspunt kunnen wórden genomen. De minister handhaaft met kracht zijn uitspraak, in de Tweede Kamer gedaan, dat het persoonlijk ge- loofsstandpunt van den rechter hier buiten geding is. Er is immers juist gezocht naar een zakelijke om schrijving, die de -aangelegenheid in de objectieve sfeer hield. De rechter krijgt hier met gegevens te maken, die geheel los van zijn persoonlijk inzicht, moeten en kunnen worden vastgesteld. Dit neemt niet weg. dat de minister niet blind is voor de onver kwikkelijkheden, die een procedure zou kunnen op leveren. Maar dit is een bezwaar, dat bij de toepas sing van. allerlei strafbepalingen dringt. Men denke b.v aan majesteitsschennis, niet minder ook aan zede lijkheidsdelicten. Onthouding van de overheid schijnt den minister een nog ernstiger kwaad. Van de dagbladen, waarin de in de memorie van toelichting gesignaleerde uitingen zijn opgenomen, heeft de minister een exemplaar overgelegd. DE VOORBAND GESPRONGEN. Donderdagmorgen om ongeveer tien uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Lexmond en Vianen een motorfietsongeluk plaats gehad. De voorband van een motorfiets sprong, waardoor deze over den kop sloeg. De bestuurder, de heer Van Dalen, en de dame, die op de duo zat, werden over den weg geslingerd. De motorfietsrijder werd met een zware hersenschudding opgenomen en met eên ziekenauto naar de rijkskli nieken te Utrecht overgebracht De dame kreeg slechts lichte verwondingen. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Bi] het aanmaken van de kachel. In de Haarlemmermeer geraakten Donderdagmid dag bij het aanmaken van de kachel de kleeren van de 18-jarige dienstbode van den landbouwer J. S. in brand, doordat zij een scheut petroleum op het nog smeulende vuur wierp. Alhoewel men dadelijk het vuur doofde, bekwam het meisje nog dusdanige brandwonden, dat zij in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Gandhi maakt school Een reuzenslang in de Londendsche dierentuin in hongerstaking. De lekkerste beetjes worden hem voorgelegd, doch de python blijft op zijn stuk staan. In den Londenschen dierentuin leeft op het oogen blik een merkwaardigen pythonslang, die voor onge veer drie maanden besloten heeft in hongerstaking te gaan. Zoodat we zouden kunnen zeggen, dat Mahatma Gandhi school heeft gemaakt. Als de slang in den winter dit besluit had geno men, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest, want ze heeft nu eenmaal de gewoonte in den zomer duchtig te eten en dan in haar winterslaap den op gedanen voorraad langzaam maar zeker te verteren. Maar 's zomers kan zij zich die weelde niet veroorlo ven. Het is in den Londenschen Zöo reeds eenmaal voorgekomen, dat een cobra in hongerstaking ging en na een vasten van elf maanden naar betere oorden vertrok. En nu dezelfde geschiedenis met deze python, die een zeer zeldzaam exemplaar is. Daarom wil men deze slang tot iederen prijs in het leven houden. De lekkerste beetjes heeft men haar voorgelegd: kippetjes, duiven, ratten, muizen, heerlijke kikkers en kleine slangen. Maar de python bleef op haar stuk staan. Toen moest men wel tot dwangvoedering overgaan, iets, wat men bij Gandhi zeker niet zou gedaan hebben. Met geweld werd de bek van het monster geopend en een mengsel van melk, eieren en glucose haar in den keel gegoten. Men hoopt even wel, dat de python spoedig weer tot normale voed- selopneming zal overgaan, want zóó is het toch ook te lastig. Juliana ook in de Haarlemmermeer no. 1. TE VROEG UITGESTAPT. DE KLUIS BLEEF GESLOTEN.. Zoo juist werden de opbrengsten van het interprovin ciale tarwerassenproefveld bij den heer N. Geertsema te Hoofddorp bekend en ik haast me aan dezen uitslag bekendheid te geven, daar alweer en voor de zooveelste maal wordt bevestigd, wat door mij en anderen omtrent de Julianatarwe wordt verkondigd. De opbrengsten aan zaad per HA. waren als volgt: JULIANA 4858 K.G. Wilhelmine 4298 K.G. Emma 4256 K.G. Wageninger 4158 K.G. Koningin 4116 K.G. Robusta 4074 K.G. Waard en Groet 3990 K.G. Jacob Cats 3724 K.G. Commentaar overbodig! De Rijkslandbouwconsulent, Ir. G. VEENSTRA Bejaarde dame een hersenschudding be komen. Donderdagmiddag stapte nabij de Kalfjeslaan te Nieuwer Amstel, ondanks de waarschuwing van den chauffeur, een bejaarde dame uit een nog rijdende autobus. Zij kwam hierbij te vallen en bleef bewuste loos liggen. Met een ernstige hersenschudding werd zij naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Inbrekers te Bussum bi] Publieke Werken. Donderdagmorgen kwam men tot de ontdekking, dat was ingebroken in het onbewoonde burchtge bouw van Publieke Werken aan den 's-Gravenland- scheweg te Bussum. Alles was overhoop gehaald, al dus het „Hdbld", de lessenaars opengebroken en een brandkast geforceerd. Dp de kluis, waarin een vrij groot bedrag was opgeborgen, hebben de inbrekers waarschijnlijk hun krachten niet beproefd. Gemist worden eenig geld uit een loterij pot je en een partij rentezegels tot een waarde van een paar honderd gul Jen. De KLM. de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij die den luchtdlenst op Oost-Indië beheert, werkt mei ontzettende verliezen. De Post of beter gezegd het Post-, Telegraaf- en Telefoonbedrijf garandeert de K.LAI. voor elke Hol land—-Indlö-vlucht een bedrag van f 25.000. Bovendien geniet zij een Rijkssubsidie, dat in 1930 en 1931 beliep f LOOO.OCO en f 1.122.000, terwijl de raming voor dit jaar ruim f 800.000 is. Dat loopt dus danig in de papleren en onwillekeurig zou men zeggen: hier valt wat te be zuinigen. Onze Post. het P.T.T.-bedryi heeft verstand van be zuinigen. Personeel wordt ontslagen of vervangen door goedkoope plaatselijke krachten; 't aantal bestellingen wordt verminderd; het aantal kantoren idem en alleen het getal poststations neemt toe! Toch maakt het P.T.T.-bedrjjf groote winsten en hel hoeft dus niet uit nood te versoberen en te bezuinigen. Wat de KX.M. betreft, is het echter van een geheel ar.dere mentaliteit. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de directeur-generaal gezegd: niet ophouden met de post- vluchten; dan had men er beter niet mee kunnen beginnen. Het ls zonderling, "dat deze redeneering daarmee ophield. Ze kon ook gelden voor het in stand houden van postkantoren, voor het laten voortbestaan van be stellingen, voor het in dienst laten van personeel. Voor de KL.M. gaat de redeceering zelfs nog ver der: de veertiendaagsche dienst wordt uitgebreid tot een wekelijksche dienst en daarmee stijgen de tekorten misschien wel tot het dubbele. Speelt geld hier geen rol? Volgens den Ambtenaarsbond, waarin ook veel P.T. T.-personoel is georganiseerd, heeft de ervaring reeds lang bewezen, dat er voorlooplg geen sprake is. dat de K.L.M. zich zou kunnen bedruipen. De postvluchten voorzien niet in een gebleken behoefte, seker niet in dezen tyd, nu de bezulnlgingswoede veel ernstiger tie- langen schaadt dan geschieden zou door het stopzetten van die vluchten. De juistheid hiervan ls onlangs zeer openhartig uit gesproken door het hoofd van den Indlschen postdienst, den heer J. L. Boech. Volgens het „Soerabaysche Han delsblad' 'deelde deze mede, dat het pessimisme om trent de uitkomsten van de opbrengsten van den week- postdienst NederlandIndië v.v. gegrond is gebleken. Cijfers omtrent het gebruik, hetwelk speciaal de on dernemingen ln Holland maken van d» luchtpost Indië, kennen wij niet Wel wijzen de mededeellngen, die ons hierover bereiken, lang niet op een druk gebruik, het geen trouwens ook voldoende blijkt uit het besch«!den totaal gewicht der vervoerde post. Ook ln Indië zelf ls het niet beter gesteld. Volgens den heer Bosch heeft de handel de luchtpost leelijk in den steek gelaten. Het gemiddeld gewicht der wekelijksche post uit Indië is ongeveer 200 K.G. Maar die hoeveelheid is niet voor namelijk afkomstig van den handel. Van dc 19 k 20.000 brieven, die wekelijks door het luchtruim uit Indië naar Nederland worden vervoerd, zijn er 13 000 van 5 gram, dat wil zeggen, afkomstig van particulieren. Is het nu niet al te zeer ln strijd met gezond be drijfsbeheer om op deze particuliere correspondentie zulke enorme hedragen toe te leggen, als tot nog toe door het P.T.T.-bedrljf ln Nederland en In Indië ge beurt? Volgens genoemden heer Bosch bedragen ze voor Nederland ruim een mlllioen. terwijl uit het Weiter- rapport blijkt, dat het P.T.T.-bedrljf per enkele reis een bedrag van 25 mille garandeert. De betrokken minister ls echter nog altijd ln verzuim wat betreft het verstrekken van een' juiste opgave dor kosten, hoe wel hem die gevraagd is. De Ambtenaarsbond besluit haar schrljvert aldus: „Wij hebben het vermoeden, dat bij de Instandhou ding van den kostbaren luchtpostdienst niet voorna melijk postbed rü fabelen gen. maar andere overwegingen een "rol spelen. Maar hoe het ook zij, het ls ongerijmd, dat hier ln ons land het ruime winsten opleverend P.T.T.-bedrijf voortdurend zijn diensten inkrimpt, ter wijl voortgegaan wordt met de HollandIndië-vluchten. die schatten geld kosten." Georganiseerd overleg in onderwijzerszaken. Installatie van de ondorwljzers-commlssle. Tot nu toe bestond voor het georganiseerd overleg in onderwijzerszaken een bijzondere commissie, welke omtrent den rechtstoestand van de onderwijzers uit sluitend advies uitbracht aan den minister van on derwijs. Deze bijzondere commissie is onlangs opge heven en in haar plaats is ingesteld een com -ssie voor georganiseerd overleg in onderwijzerszaken, wel ker taak tweeledig is, n.1. in zuivere ondervyijzersaan- gelegenheden te adviseeren aan den minister van onderwijs, en in aangelegenheden, die gelijkelijk den rechtstoestand van onderwijzers en ambtenaren bet- treffen, haar gevoelen kenbaar te maken aan de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken. Door dezen nieuwen vorm is een nauwe band ge legd tusschen de centrale commissie en de onderwij zerscommissie, waarin de zeven groote onderwijzers organisaties zijn vertegenwoordigd. Laatstbedoelde commissie is Donderdag namens mi* nister Terpstra geïnstalleerd door den heer P. Laban, waarnemend secretaris-generaal, waarna de commis sie een aanvang heeft gemaakt met de bespreking van de salarisvcrmindering, welke de regeering aan de centrale commissie heeft voorgelegd, cn die even eens voor de onderwijzers der openbare en gesubs dieerde bijzondere scholen zal gelden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18