Speelgoed koopen Onze fantasie is anders dan die der kinderen. .Vader mag niet met mijn trein spelen", klinkt een hooge kinderstem uit de andere ka mer. Vader schrikt op als iemand, die op een ongerechtigdheid wordt betrapt, en kijkt naar moeder. Zij weten eigenlijk niet, wat zij daarop moeten antwoorden. Kinderen kunnen vragen doen en opmerkingen maken, die de ouders klein doen worden en doen inzien, dat zij fouten heb ben gemaakt en niet het kind Gelukkig die ouders, die ook van hun kinderen opvoedings- lessen aanvaarden. Zoonlief, een vlug kereltje van nog geen zes jaar, heeft in zijn bedje gehoord, dat vader met zijn geschenk speelt, waar hij zoo naar verlangd heeft en waarvan hij gedroomd heeft, dat hij het op zijn jaardag zou krijgen en nu het morgen zijn verjaardag is, heeft hij dadelijk het geluid van het rijdende treintje in zijn bedje herkend. Natuurlijk was na enkele dagen het zoo be geerde speelgoed kapot Pa was verontwaardigd, maar moeder had haar zoon in bescherming ge nomen. Moeders zijn meestal verstandiger als het op de opvoeding aankomt Maar vader noch moeder hadden ingezien, dat de fout bij hen en niet bij hun jongen lag. Vader en moeder hadden bij het inkoopen alleen rekening gehouden met hun eigen afgestompte fantasie. Hoe meer het speelgoed op een echten spoortrein had geleken met zijn bewegelijke stangen aan de wielen en de tender met hefboomen, snelheidsmeters enz., hoe mooier dit hun had toegeschenen. Maar de kleine jongen had die bijzonderheden op een echten trein nog nooit gezien. Vader moest hem al die dingen uitleggen en beloven, dat hij hem mee naar een station zou nemen om te laten zien hoe de groote locomotieven op die van het kleine spoortje lijken. De kleine man had maar een half oor of eigenlijk heelemaal geen oor gehad voor de uitleggingen van papa en eiken keer als deze hem wilde laten zien hoe de dingen werk ten, was de kleine boos geworden en had deerlijk gegild. Het resultaat was, dat er enkele dagen lang moeilijkheden waren tusschen vader en zijn afstammeling. Totdat vader op zekeren dag thuiskwam en zag, dat het spoortje niet meer ging. Maar weer een dag later had moeder ver teld, dat het kind toch zoo mooi met zijn trein had gespeeld. ,,Met dat vernielde ding", had vader boos geroepen. Toen had moeder even geglimlacht en onder het eten verteld, dat het eigenlijk verkeerd is om steeds maar duur speel goed aan de kinderen te geven, waarbij vader interrumpeerde, dat zij in den winkel gezegd had. dat het toch feitelijk te goedkoop was Maar moeder ging onverstoorbaar met haar vertoog voort. Een kind is veel gelukkiger met speel goed. waarbij hij zijn eigen fantasie den eigen vrijen loop kan laten gaan. Het kind brengt nu zelf den trein in beweging, laat hem achter- uitloopen en ontsporen, net zooals zijn verbeel ding hem dit ingeeft. Hij maakt al de geluiden van den treindienst na, fluit als de trein weg gaat of door een tunnel, die hij van een schoen doos heeft gemaakt, rijdt, bootst het gestamp en geschok van den trein na, roept wanneer de reizigers moeten in- of overstappen. ,Jk heb heelemaal geen kind aan hem", ls de slotsom van de gelukkige moeder. Vader kan nog altijd maar niet begrijpen, dat zijn zoon op deze wijze meer plezier heeft dan met een spoortrein, die werkelijk kan rijden en fluiten en mechanisch gestopt kan worden. Maar vader is zijn eigen jeugd en de ongebreidelde verbeeldingskracht van zijn kinderjaren ver geten. Pa is ook zoo ontzettend ernstig. Moeder heeft tenminste nog wat kinderlijke fantasie, zooals vader dit wel eens heimelijk plagend op merkt. Maar moeder is daar blij om, want zij heeft dit noodig om haar kind by zyn spel en verbeelding te begrijpen. Gaat het zoo niet dikwijls met vaders en moe ders? Wij willen het kind graag vormen naar Jongensjas. Jassen voor kleine jongens kunnen heel goed thuis gemaakt worden, daar het model zeer eenvoudig ls en de prijs aanmerkelijk lager is dan een confectiejas van goede kwa liteit. Ratiné lijkt ons bijzonder geschikt; het ls sterk en tevens warm, terwijl we als voe- Gekleede japon. Deze japon, waarvan rok en mouwen met volants gegarneerd zijn, geeft een zeer ge kleed geheel. Zij bestaat uit blouse en rokdeelen, gladde aansluitende mouwen, volants, vest en vo lantkraag, die aan de rugzijde smal ls en in soepele plooien tot in de taille neervalt; het ring een zware kwaliteit satinet kiezen. Na het knippen der Jas blijven er zeker wel stuk jes over die in een goede hoedenzaak tot een pet verwerkt kunnen worden. Patronen verkrijgbaar voor Jongens van 4 tot 7 jaar. Prijs f 0.58. rokje zelve is klokkend en langs de aange geven lijnen worden de volants aangebracht, terwijl die der mouw even onder den elleboog komt en slechts pijn. 15 cM. breed is. We kunnen dit geheel maken van gewerkte crêpe de chine, maar ook van velours chif fon, zwart zijden crêpe georgette. In het laatste geval staat het heel mooi, indien we aan de volants een kleine plissé aanbrengen, Patronen stellen wij beschikbaar in de maten 42 tot en met 50. Prijs 0.58 onze eigen begrippen en houden daarby geen rekening met de vryheid en het onbegrensde voorstellingsvermogen van het kind. Zooals het jongetje zal ook het meisje haar kostbare, in zyde gestoken pop verwaarloozen voor een oude pop. die in de zon en den regen de oorspronke- Ujke kleur heeft verloren en met oude lappen omhangen ls. Met deze pop zal zy al haar dage- Uiksche vreugde en verdriet toevertrouwen, zy zal de oude pop mee in bed nemen en naast haar te slapen leggen, terwyi de mooie pop ergens ln een hoek van een kamer is weggezet Zelfs als zy van huls is zal zy zich om de oude pop be zorgd maken of ze wel goed toegedekt is of de zon of de regen haar niet zal hinderen, tenrijl de mooie, ln zyde gestoken pop voor haar is als kostbaar porcelein voor de ouderen. Iets waar men naar kykt, doch niet gebruikt. Teveel bezitten sommige ouders de neiging om de fantasie van het kind in zekere richting te dringen Een klein eindje mag dit nog gelukken, maar dan wijkt de kinderiyke verbeeldingskracht plotseling af en gaat in een onwerkeiyke richting koersen, waarheen de oudere menschen de kin deren niet meer kunnen volgen en die ook niet meer ls te stuiten. Dit ls weer zoo'n opvoedlngs- les door het kind aan de ouderen gegeven, om hem zyn vryheid te laten en het ls wonderiyk om te zien hoe weinig misbruik het kind van die vryheid maakt. Het is menige reiziger in zooge naamde koloniale gebieden met een grootere mate van natuuriykheid dan in Europa opge vallen, dat de kinderen hier meer tuchteloos zyn dan in die wilde gebieden. Dit moet natuur- Ujk niet aan de verkeerde geaardheid van het Europeesche kind worden geweten, maar dit ls hoofdzakelyk een gebrek aan vryheid van bewe ging Geef een kind de ruimte en hy zal zelf tucht leeren, geef hem de vryheid en hy zal leeren haar te gebruiken. De kinderen in Europa hebben over het algemeen geen ruimte en geen vryheid en weten daarom niet hoe zy de vryheid moeten gebruiken De gedwongen gebondenheid en beperking maakt hen tuchteloos, zy springen uit den band Ook dit is een les, die wy ouderen gerust eens ter harte kunnen nemen. Lichte capes. Capes blijven zich zeer ln de gunst der draagsters verheugen; geen wonder, want het geeft een coquet iets aan een overigens zeer eenvoudig japonnetje. Veelal worden zij van de zijde of stof der japon zelve ge maakt, maar ook worden zij van afstekend materiaal gedragen. In de nieuwe herfstcollecties zagen wij capes van witte en rose wollen stof. die bij zwart satijnen japonnen gedragen zullen worden. Gehaakte handschoenen. Alles wat in verband staat met haken interesseert de vrouwen zóó, dat zij steeds op allerlei nieuw^ bedacht zijn. Het nieuwste zijn thans gehaakte handschoenen. Men maakt ze van zeer fijn garen en een haak- naald No. 12, in een soort kantwerk met tamelijk groote mazen, waardoor de handen zichtbaar zijn. Men ziet er larfge en half lange handschoenen van draeen. Een artistiek omslag voor het telefoonboek. EN HOE HET ZELF TE MAKEN. Wij kunnen de heerenkamer zoo stijlvol en behagelijk mogelijk inrichten, het telefoon boek zal steeds een doorn in het oog^ blijven. Het bekommert zich niet om kleurschakee- ringen, noch om lijn, het ligt daar, groot en opvallend, versierd met bonte advertenties. Het is niet gekleed! Laten we het daarom van een practisch huisjasje voorzien. Peau de pêche, jute, eigenlijk alle soorten stevige stoffen, kan men gebruiken, mits men slechts rekening houdt met de kleur van de omgeving. Altijd aardig en niet duur echter is vezelstof, die men in lange smalle matten kan krijgen en waaruit men gemak kelijk drie omslagen kan maken, zoodat de prijs per stuk niet duurder dan een cent of vijftig wordt. Deze vezelstof geniet den bij zonderen voorkeur, omdat ze zoo goed als onverwoestbaar en afwaschbaar is. Men neemt een recht stuk, dat van het eene einde van de snede over den rug heen tot aan de andere snede reikt, geeft op elke smalle zijde twee centimeter toe en slaat de tegenover elkaar geleeen einden tot twee Gekleede japon voor gezette figuren. Deze zeer aparte japon kan van velours chiffon, maar ook van soepel gewerkt flu weel of zijde gemaakt worden. Van effen crêpe of wol met zijden crêpe kan voor oudere dames ook een zeer apart geheel worden verkregen. De japon bestaat uit taille, heupstuk en niet te wijde klokrok, die nauw is tot op kniehoogte en vandaar af eerst de noodige ruimte krijgt, verder een strakke mouw en chabot, die vanaf de schouders tot de taille reikt, juist tot onder het smalle ceintuurtje. De hals wordt met een zeer smalle bies van dezelfde zijde afgewerkt als we onder zakjes om, waarin de dekbladen gestoken moeten worden. Niet te krap meten, anders trekt het kaft om en aan hei einde van het jaar komt er eerder een dikker dan een dun ner nieuw exemplaar uit. Men kan het ge heel onversierd laten, maar men kan er ook enkele strakke motiefjes op werken met draad of penseel, waarbij vooral de rug. zoo als bijv. op onze afbeelding is te zien. een heel aardig effect kan geven. Daar telefoonboeken meestal in hetzelfde formaat uitkomen, enkel maar een paar blad zijden dikker worden eiken keer, kan men zoo'n omslag altijd als een practisch en aan genaam geschenk gebruiken, dat met weinig kosten zelf te vervaardigen is. Ruches van uitgerafelde stof. Ook van smalle reepjes uitgerafelde stof kan men bijzonder aardige ruches maken, bijv. van tafzijde zijn zij beeldig o.a. voor gekleede japonnen. Jongemeisjesmantelpakje met blouse. Bij de oudere schoolgaande dochters valt een mantelpakje in den regel nogal in den smaak. Bijgaand zesbaans rokje met Shan- tung of flanellen hoog gesloten blouse en sportdas zijn zeer practisch en kleeden de slanke figuurtjes bijzonder goed, evenals bet manteltje, dat geen kraag heeft, maar een apart opgestikte bies langs de geheele voor zijde, waarin tevens de sluiting met knoopen en knoopsgaten is aangebracht. Het geheel is zeer gemakkelijk te maken want juist het aanbrengen van een goed zittenden kraag kost nogal eens wat hoofd brekens. Het manteltje zouden wij willen voeren met een stevige voering daar zijde bij veel vuldig gebruik nogal aan slijtage onder hevig ls. Als materiaal zouden wij tweed ol een effen wollen stof kiezen; donkerblauw doet het in 't laatste geval altijd erg goed. Patronen verkrijgbaar in de maten 38. 41) en 42. Prijs 0.58. aan de chabot en aan de mouwnaad zien en eenige malen doorgestikt; het mooist is een effen tint in de hoofdkleur der japon te kiezen. Is de keus op effen wollen stof gevallen, dan wordt de chabot van crêpe de chine ge maakt, evenals de plissé's. desverkiezende in een zachte tint. De patronen voft- dit zeer gekleede model worden beschikbaar gesteld tot en met maat 52. Prijs 0.58. Bananen met vruchtensaus. 8 Bananen, 50 gr. boter. 1 fleschje pudding- saus. De bananen ontdoen we van de schil, snijden ze in de lengte ln vieren en daarna in de breedte doormidden. De boter wordt in de koekepan verwarmd en hierin worden de bananen gebakken. We moeten bij het omkeeren voorzichtig zijn, de stukjes niet te breken en leggen ze na het bakken in een glazen schaal, waarna we ze bedekken met den inhoud van een fleschje vruchtensaus. Wordt de voorkeur gegeven aan een bes sensapsausje. dan gebruiken we: 2 dL. bes sensap, 2 dL. water, citroenschil, 75 gr. suiker 10 gr. maizena We zetten bessensap en water op een kleine pit. doen het citroenschilletje erbij en laten dit gedurende 10 a 15 minuten trek ken, halen de schil er daarna uit, brengen de vloeistof aan de kook. voegen suiker erbij en aangemengde maizena, laten het even doorkoken en bekoelen en gieten de saus over de bananen. Heel smakelijk is het om pijn. 50 gr. sun maid rozijnen met de bessensap mee te laten koken. Bij het koken van bessensap moet altijd een geheel onbeschadigd email pannetje ge bruikt worden, ik vind bijv. voor het maken van sausjes e.d een niet te klein steelpan netje hiervoor het meest geschikt. Denken we eraan dat bessensap bij voorkeur met lichte basterdsuiker wordt toebereid Peertjes. 1 K.G. stoofperen. 1 dL. water, 2 dL. witte bessenwijn, 75 gr suiker, stukje pijpkaneel. We schillen de peren heel dun. snijden ze doormidden en halen de klokhuizen er zoo zuinig mogelijk uit. zetten ze op met water bessenwijn 1'3 der suiker en kaneel en laten ze met goed gesloten deksel gedurende een uurtje zachtjes koken, scheppen ze daarna over in een dekschaal, zorgen echter, dat er niet te veel vocht mee komt en houden de schaal met peertjes warm, door ze op c's aardappelpan te zetten of in vier of viji couranten te wikkelen Het achtergebleven vocht wordt nu zonder deksel flink aan de kook gebracht met de rest van de suiker en dik ingekookt, daarna over de peertjes ge goten. Het is nog wat vroeg voor echte rood- kokende stoofperen; de peren die wij thans gebruiken blijven in den regeJ wit of rose- aebtig en zullen we dus niet. zooals stoof peren, 3 a 4 uur laten koken, na 1 uur zijn de peren gaar; wil men ze toch een weinig kleuren, dan gebruiken we roode bessenwijn en een paar druppels plantenrood of ook wel cocherille (bij den drogist verkrijgbaar). Appelschotel. 450 gr. zelfrijzend bakmeel, 75 gr. b(%( gr. suiker, 2 eieren, tikje zout, 1 dL, 500 gr moesappelen. 100 gr. suiker. I We zeeven de bloem en het zout en deze daarna met de week gemaakte tx> suiker, melk en eieren, dat we daarna laten rusten. De appels hebben we gescfc^ in vieren gesneden en van de klokhui^ ontdaan, daarna met zeer weinig water óp een lage pit gezet om aanbranden te vocr. komen en zóó tot een dikke moes gekoot; waardoor wij de 100 gr. suiker mengen. We hebben een vuurvaste schotel bij d3 hand en vullen deze met de appelmoes, dat wij de opstaande kanten met boter faej. ben ingevet en brengen het reeds gemaakt^ deeg op de moes over, waarna het gebak ge. durende 45 minuten in den oven geplaajj wordt. Deze zeer eenvoudige, doch voedzame schp. tel, sluit zich uitstekend aan bfj een maali^ die aanvulling van iets stevigs noodig hei* zooals hier bij onze tomatensoep met groa."* ten. Voor de praktische huisvrouw. EEN LAMPEKAF VAN VEZELMATERIAS Het zal ongetwijfeld elke vrouw genoega doen om zelf iets bij te dragen tot de ver fraaiing van haar huis, vooral wanneer H dat zonder al te veel moeite, kosten en vak kennis kan doen. Waar de gezelligheid vaa een kamer voor een groot gedeelte afhang! var: de lamp, met name de lampekap, is es weinig variatie daarin wel gewenscht. Maas men de kap van zyde of wol, dan is z;- moeilijk schoon te maken; vezelstof heë echter het voerdeel dat zij zonder moei gewasschen kan worden en jarenlang god blijft. Bovendien ls zij zeer modern ook voer lampekappen. Men koopt eerst bij een han delaar het ijzerdraadgeraamte van de kap en bespant dit dan niet met zijde, maar me; bastvezels, liefst ln lichte kleuren, daar de; vezels het licht toch al meer tegenhoudq dau stof. Het komt er uitsluitend op aan dat men de vezels goed spant door ze telken om het ijzerdraad heen te slaan Het licht dat door zoo'n lampekap schijnt als doen fijn traliewerk, geeft de geheele kamer iels bijzonder aantrekkelijks Als de kap vuil ii geworden maakt men haar schoon met lac? zeepsop, wascht haar na met schoon water en laat haar drogen in een warmei luchtstroom. (Nadruk verboden) Koud-waterbaden. Indien kinderen tegenzin hebben ln hel baden in koud water, moet men ze hierta niet dwingen. Langzamerhand kunnen ze e aan gewennen door met lauwe baden te be ginnen en steeds iets meer koud water toe te voegen. Het wasschen van grijze haren. Men kan grijs haar een mooie tint gevet door het nu en dan met griesmeel te reini gen en één maal per maand te wasschen mei water waarin een weinig blauwsel, dat var het naspoelen der wasch gebruikt wordt. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde uioii' len stellen wij ten behoeve van onze k* ressen tegen kostprijs knippatroaa beschikbaar Bestellingen worden binnen 36 dagen uitgevoerd na overschrijving van een bedrag van 0 58 op postrekening 82020 t.n.v den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer er iuiste maat Aanvragen kunnen eveneens geschiedei door Inzending van 0.58 per postwissel o per briel in postzegels aan de moderedac trice van dit blad Joan Maetsuyckerstr 8 den Haag Men verzuime vooral niet Juiste maat c gewenscht nummer op het postwissel- strookje of in de briel te vermelden De juiste wil Dikwijls komt het voor. dat me*1 niet pri mes de maat weet van het t° besteld model Ten gerieve van lezeressen die hier mede niet op de hoogte zijn. geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten en de hiermede overeenkomende buste- en heupwijdten Vooi men tot bestelling over gaat. diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeveD maat klopt Dit voorkomt teleurstelling Heupwydtel 100 c.M. 104 cM 110 c.M. 116 c.Mi 124 c.M. 130 cM Het verdient wei aanbeveling om dit iljstj* joed te bewaren opdat men het kan raad- olegen bij eventueel nabestellen van patro nen. Maat Bustewijdte 40 02 42 100 44 108 46 112 48 120 50 126

Schager Courant | 1932 | | pagina 20