SPORT. Yo-Yo. Zaterdag 8 October 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9155 Buitenland. De Vijfmogendhedenconferentie. België—Nederland. Wn waren hoogelijk verrast door de zoovele blijken van belangstelling, ontvangen op den dag van het 75-jarig bestaan onzer Schager Courant. HET VERGAAN VAN DE „AMERICAN NURSE". Loonsverlaging in Engelsche spinnerijen aangekondigd. Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Geen deelneming van Amerika. VD verneemt uit Washington. De 'kwestie, welke standpunt de regeering der Ver enigde Staten zal innemen nopens de eventueel te Tanden te houden vijfmogendhedenconferentie, wordt rfnideliik uit de verklaring van twee hooge functiona rissen van het departement van Staat, die Vrijdag pers- vprteeenwoordiers hebben ontvangen. Volgens deze verklaring zullen de Vereenigde Staten niet deelnemen aan de Londensche ontwapeningsconfe rentie en een houding aannemen, welke men hier een jmnds-off" politiek noemt. Zulks geschiedt om niet verwikkeld te gerak eninde intriges van Europa, welke reeds thans, dus nog voor de bijeenkomst der confe rentie .merkbaar zijn. Het Staatsdepartement heeft verklaard er het allergrootste belang bij te hebben dat Duitschland en Frankrijk het met elkander eens zijn, opdat het ontwapeningsplan-Hoover zal kunnen verwe zenlijkt worden. Het is evenwel te te vreezen dat de conferentie van Londen 'n ernstige beproeving zal zijn voor de politiek van Hoover en Stimson met het oog op de wereldontwapening en de heiligheid der verdragen. Verschillende hooge ambtenaren verdedigden het Fransche standpunt en verklaarden dat de Duitsche houding een schending van het verdrag van Versallles beteekent. Aan den anderen kant gaven zij evenwel toe, dat het ontwapeningsplan Hoover tot mislukking is gedoemd, indien Duitschland op zijn stuk blijft staan. Naar het schijnt streeft de regeering der Vereenigde Staten er naar Frankrijk gerust te stellen, aangezien de Vereenigde Staten den steun van Frankrijk noodig heeft in de kwestie van de handhaving der verdragen, indien in den Volkenbond de kwestie van Mandsjoerije aan de orde komt. Algemeen is men in de Vereenigde Staten van meening dat de conferentie van Londen, voor het geval zij nog tot stand komt, ten gevolge van de Duitsch-Fransche controversen geen tastbare resul taten zal opleveren. HET DUITSCHE ANTWOORD VERZONDEN. Uit Berlijn, Het Duitsche antwoord aan de En- geleche regeering inzake de te houden conferentie ls Vrijdagavond naar Londen verzonden. Het zal Zaterdag in den loop van den dag door den Duitschen zaakge lastigde te Londen, graaf Bernstorff aan het Forelgn Office worden overhandigd. De Duitsche regeering heeft, naar verluidt, in haar antwoord nogmaals ge wezen op de voorwaarden voor de deelneming van Duitschland aan de „Rechtsgelijkheidsconferentle". GROOTE OPWINDING IN ROEMENIE. Geweldig tekort op de staatsbegrootlng. flnantieele catastrophe te verwachten. V.D. verneemt uit Boekarest: In de hoofdstad van Roemenie heerscht groote poli tieke opwinding. De algemeene toestand is buitenge woon ernstig. De regeering is evenwel nog niet afgetreden. Volgens de laatste gegevens bedraagt het deficitit op de staats- begroot in g van dit jaar ten minste 11 milliard lei. Er zijn ook geen middelen meer om de ambtenaarssalaris sen te betalen. De regeering Vajda staat voor' de beslis sing of de betalingen aan het buitenland te staken en inflatorisch maatregelen te treffen of de eischen van Geneve inzake een verscherpte controle toch nog aan te nemen. Het eene zou een catastrophe beteekenen, ter wijl het aanvaarden van de Fransche eischen zou betee kenen het prijsgeven door Roemenië van haar flnan- cieele souvereiniteit. Vajda weigert te onderteekenen. Hij heeft Vrijdag een bezoek aan den koning gebracht. Daarna zal een mi nisterraad plaats vinden. Men verwacht een regeerings- crisis. De kwestie van het pact met Rusland wordt zeer optimistisch beoordeeld. EN HET OOSTEN. Nieuwe opstand tegen de Mandsjoerüsche Regeering? Volgens een Russisch berioht uit Peking zou hij Kirin *n nieuwe opstand tegen de regeering van Mandsjoerije zijn uitgebroken. Het verkeer tusschen Kirin en Tsjang- tsjoeng is onderbroken. Het Ja,pansche garnizoen heeft draadloos assistentie verzocht. Een Japansche cavale- rieafdeeling bevindt zich op weg van Tsjangtsjoeng naar Kirin. De aanvallen op Kirin zouden worden uit gevoerd door de troepen van generaal Ma. De Japansche legerbegrooting met milll- oenen verhoogd. TOKIO, 7 Oot. (V.D.) Nadat het Japansche ministerie van marine het ka binet een voorstel tot verhooging van de begrooting voor de oorlogsmarine van 200 op 320 millioen yen heeft doen toekomen, deelt thans het Japansche ministerie van oorlog mede, dat de legerbegrooting voor het jaar 1933 een bedrag van 860 millioen yen eischt. 370 millioen yen zijn bestemd voor de uitbreiding der landsverdedi ging en voor het oprichten van fabrieken voor het ver vaardigen van oorlogsmateriaal. De minister van oorlog stelde in het licht, dat tengevolge van de politieke ver houdingen in Mandsjoerije Japan verhinderd was zijn ontwapening verder te verwerkelijken. Het Belgisch elltal. Het Belgische nationale elftal dat Zondag 16 Oct. te Brussel tegen Nederland speelt, is als volgt geko zen, aldus de Brusselsche corr. van het „Alg. Hsbl.": Doel: Vandenberghe (Daring). Achter: Nauwens (Racing Mechelen) en Hooydonkx (Excelsior Hasselt). Midden: Claessens (Union), Helleman (F. C. Me chelen) en Vanbrandt ,Berchem). Voor: Versijp (Cluh Brugge). Voorhoofd (Licrsche), Capelle (Standard), Vanbeek (Antwerp) en Van- deneijnde (Beerschot). Invallers: Braet (Cercle Brugge), Dedeker (Antwer pen), Stijnen (Berchem), Brichaut (Standard), Van Campenhout (Club Mechelen). Simons, die gekwetst was, heeft men moeten ver vangen. In allerlei vorm zijn ons de hartelijkste en vriendelijkste bewijzen van meeleven met deze herdenking gezonden en in de meest vleiende bewoordingen is uiting gegeven aan de waardeering die men heeft voor de Schager Courant en het werk van Redactie en Directie. V/ij stellen dit alles op zeer hoogen prijs, juist door de zoo spontane en onopgesmukte wijze waarop ons deze hulde is gebracht. Het is ons dan ook een behoefte om allen vanaf deze plaats recht hartelijk te bedanken en hun te zeggen, dat al was er dan geen van te voren gearrangeerd feestbetoon, deze 1 October toch door die algemeene sympathie welke ons is toegestroomd, tot een ware feestdag is geworden, waaraan wij steeds met vreugde zullen terug denken. TRAPMAN. Uit. New York: Volgens hier ontvangen berichten zou het Nederlandsche stoomschip „Juno" nabij de Azoren het wrak hebben gezien van het Amerikaan- sche Oceaan vliegtuig „American Nurse". (Het Persbureau Vaz Dias heeft bij de Directie van de K.N.S.M. geinformeerd naar de juistheid van dit bericht. Het stoomschip „Juno" is gisteren te Lis sabon aangekomen en is dus gisteren of eergisteren de Azoren gepasseerd. De directie der K.N.S.M. heeft echter geen enkel bericht omtrent het waarnemen van het wrak der „American Nurse" van den kapitein van de „Juno" ontvangen. Tweehonderduizend arbeiders er bij betrokken. Reuter seint uit Londen: Het bestuur van de werkgeversfederatie der spin nerijen te Manchester heeft besloten den leden te adviseeren door aanplakking kennis te geven van een verlaging der loonen met 1 sh. &y2 pence per pond sterling. Hierbij zijn 200.00 arbeiders betrokken. BIJ HET OVERSTEKEN. Twee auto's grijpen een besteller en zijn fiets. Gistermorgen heeft in Bennebroek een ernstig ver keersongeluk plaats gevonden. Op een viersprong aldaar, reed een besteller van de firma Simon de Wit, uit Haarlem. Op een gegeven moment stapte hij af en liep met de fiets aan de hand naar den overkant. Plotseling kwamen toen echter, uit de richting Haarlem twee auto's achter elkaar aanrijden. De voorste auto pakte de fiets, de tweede auto den man, die tegen den grond werd geslingerd en ern stig gewond en bewusteloos werd opgenomen. Nadat de plaatselijke geneesheer de eerste hulp had verleend, werd de besteller naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem vervoerd. TEGENSLAG VOOR EEN STUDENTE. Taschje met 1350 gestolen. De studente, r*ej. C. Q., die gistermorgen in het postkantoor te Leiden aan het giroloket haar colle gegeld wilde storten en even haar taschje met f350 naast zich had neergelegd, kwam kort daarop tot de ontdekking dat een ander het taschje met inhoud had meegenomen. MOTORBAND GESPRONGEN. Duorijder ernstig gewond. In Baarn is op den nieuwen weg naar de Bilt nabij Pijnenburg een band van een motorfiets gesprongen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het stuur verloor. Hij rijwiel kwam tegen een meelwagen terecht en bestuurder en duorijder werden eraf gewor pen. Da laatste werd zwaar gewond naar de klinieken te Utrecht overgebracht. De bestuurder kreeg alleen enkele hoofdwonden. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Vangst der Beeksche douane. Een Kleefsche houthandelaar aldaar heeft Donderdag nacht getracht bij Nijmegen een partij damesmantels over de grens in Nederland binnen te smokkelen, zulks in strijd met de contingenteeringsvoorschriften. De mantels, die met bont waren afgezet, lagen al eenigen tijd opgestapeld In een grenshotel. De Kleefsche firma vond een vrachtautorijder te Beek bereid om deze ar tikelen buiten de douane om naar Nijmegen te brengen voor eventueele verdere distributie. De kommiezen ech ter roken lont en troffen hun maatregelen. Zij slaagden er in den smokkelauto aan te houden, toen deze langs binnenwegen probeerde over de grens te komen. Auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen, Partij Brillonten en Diamanten afkomstig van smok kelaars te bezichtigen. Zoo luidt de veel belovende ti tel, die het belangstellend publiek voor de Igesz-bios- coop Zaterdag en Zondag oproept Het is een titel, die ons wel In kennis zal brengen met veel romantiek en het donkere leven van New York. Spanning en actie voldoende; een echte speelfilm die beslist aan de bezoekers voldoening zal schenken. GELUKKIGE LOTENDEBITANT. De heer A. Jongejan had den eersten, tweeden en 5en prijs in zijn Paardenloten. De 1ste pr. werd gewonnen door F. Dirks, Den Helder, de 2e door D. Bethlehena, Den Helder. Niemandsland. De film „Niemandslan d", die deze week in Theater Royal draait, heeft door haar boeienden en interessanten inhoud over de heele wereld vele suc- cussen geoogst. Zij is één der beste onder de tallooze vredesfilmen, die heeft medegewerkt tot beter en waarachtiger begrip van goede vriendschap tusschetn alle volken. het is een spontane uiting op het oogenhlik, dat de Duitsche soldaat aarzelend een sigaret aan zijn Franschen lotgenoot aanbiedt en deze laatste de sigaret dankend aanneemt en wederkeerig zijn Duit schen lotgenoot, een lucifer geeft, waarmede de vriendschap gesloten is, op dat moment breekt een daverend aplaus los van alle rangen! Er waren slechts twee woorden bij gesproken, t.w.: de Duitsche soldaat noemde zijn Franschen lot genoot: „Kamerad", de Franschman dankte den Duit- scher eveneens met een „camarade"dat was al les; maar het zeide méér dan de ontelbare redevoerin gen, waarmede de laatste 14 jaren, de politieke ko lommen der dagbladen gevuld waren. Vijf menschen worden door het Noodlot over de we reld verspreiden zij ontmoeten elkaar, om hun gemeenschappelijk noodlot te deelen Deze vijf menschen van verschillende rassen en verschillende nationaliteiten worden door het uitbre ken van den oorlog uit hun dagelijksch, vreedzaam bestaan geruktMobilisatie!Oorlogsverkla ring! Oorlog!Rumoer, tumult in alle steden, in alle straten van de wereld. De aarde wordt een slacht- veld. Prikkeldraad, explosies, handgranaten, kanon nen, machinegeweren, massa-graven als een graf ligt onder de aarde een verlaten, verkeerde schuilplaats tusschen de vijandelijke li nies. Niemandsland!! Weer een granaat! Door de ge weldige explosie vallen twee menschen verdoofd in de schuilplaats. Een Duitscher en een Franschman. Als zij tot bewustzijn komen, zien zij elkaar vragend aanen begrijpen elkaar nietdan hooren zij gesteun, en verschrikt kijken zij omzij zijn wel vijanden, maar op dit oogenblik hebben zij iets be- langrijkers om aan te denken. Zij naderen den hoek, waar het gesteun vandaan komt, en vinden dan een halfnaakte manhij kan niet spreken en ook niet hooren. Door een granaatschok is hij doofstom geworden Onder het geknetter van het trommelvuur kruipt boven de schuilplaats tusschen lijken en prikkel draad door, een neger, die een verwonde Engelsch- man meesleept. Het gelukt hem den ingang van de verlaten schuilplaats te bereiken, waar hij met zijn last dekking kan vinden. Zij, die zich in de schuil plaats bevinden, grijpen als op commando naar hun geweren, gereed om zich te verdedigen. De neger steekt zijn handen op en doordat hij door zijn voor malig beroep van internationaal artist meerdere ta len spreekt, kan hij zich verstaanbaar maken „Een oogenblikje", zegt hij, „Ik ben neger, jij Duit scher, jij Franschman, jij Engelschraan, wij zijn geen vijanden meer, maar vrienden"en daarboven woedt de oorlog voort Zoo zijn vijf menschen in Niemandsland tus schen vijandelijke stellingen in een onderstand ge smeten zij zijn gedwongen er tot het einde van den strijd te blijvenieder vertelt van zichzelf van thuis en dan duikt de vraag op: Waarom oorlog?? Zij winden zich op ieder van hen zegt hetzelfde ieder in zijn eigen taalen de neger verstaat ze hij vertolkt en het duurt lang voor er overeenstemming tot stand komten boven hen raast de dood...... den volgenden dag rust en vrede in de schuilplaats. Ze koken. Rookwolkjes komen tevoorschijn. De obser vatieposten van beide fronten ontdekken deze verra derlijke rook. Dat beteekent leven in Niemandsland en leven beteekent vijand en nu wordt van beide kanten een trommelvuur op de schuilplaats geopend, in allerijl maken zij een dekking explosie volgt op explosie. En zij weten dat het tegen hen gaat vijf menschjes tegen alle fronten. Vijf menschjes te- Ofschoon men ze hier nog niet ziet, tenminste nog maar zeer sporadisch zullen onze lezers al wel gehoord hebben van het nieuwst stuk t mode-speelgoed, de Yo-Yo, of misschien juister uitge drukt de Yo-Yo-tol. Het geheel is zeer eenvoudig, n.l.r een wentelend houten schijfje, aan een dartelend touwtje. Dat is toch zeker niet veel?l En de bekoring van dit eenvoudig spelletje is om het houten schijfje op en neer te laten gaan langs het touwtje. Simplei comme bonjour, nietwaar! En dit simpele spelletje nu is bezig de wereld stormenderhand te veroveren. Het moderne school kind gaat yo-yo-end naar school en komt yo-yo-end thuis; den eenen arm gebruikt het om de schooltasch te torsen, den anderen* om het wentelende houten schijfje aan het dartele \ie te hanteeren. Er zijn scholen die een kamp: o-er of yo-yo-ster be zitten en iederen dag wc. .r records geslagen in behendigheid met dit sinii-o.e spelletje. Bovendien blijkt het spelletje geschikt voor alle leeftijden. Yo-yo-endc wandelaars en zelfs fietsers kijkt niemand meer aan, want ze zijn een gewone verschijning geworden. Yo-yo, van waar komt het, en waarheen voert het? Dat we ze nog niet overal zien, is misschien alleen een gevolg daarvan, dat de fabrieken het niet kun nen bolwerken om aan de enorme aanvraag te vol doen. Het is fabelachtig en het wordt met den dag erger. Dit is zeker niet overdreven gezegd, wan neer men uit Parijs het bericht leest, dat het nieuw ste „modespel yo-yo in het Fransche leger officieel „verboden is. De militaire autoriteiten hebben scher- „pe verbodsbepalingen uitgevaardigd voor de beoefe ning van dit spel. Bij een der regimenten artillerie „is zelfs een order bekend gemaakt, waarhij elke ka nonnier, die betrapt wordt op het spelen met yo-yo, „zonder pardon met drie dagen kamerarrest wordt „gestraft.' Onze dichter Kroes heeft op deze nieuwe ziekte de Yoyo-ites, zooals zij reeds wordt genoemd, het volgende versje gemaakt: Hebt U de Yo-Yo al gezien, Het wonder aan een lijntje? U koopt het in een speelgoedzaak Voor minder dan een schijntje. Het is een Yo en nog een Yo, Verbonden door een houtje, En guitig daar omheengedraaid Een heel gezellig touwtje. Het dartelt op, het dartelt neer, En wil soms tegenspart'len, Maar nu is dit de groote kun9t Het steeds te laten dart'len! Dit schijnt een ongekend genot, Met allerhande kansen, Gezien den uitgebreiden kring, Waarin de Yo-Yo's dansen! Er heerscht zelfs een Yo-Yomanie, En nu blijkt ook iets naders, 't Ging uit de handen van het kind Naar moeders en naar vaders. Die oefnen" ernstig en verrukt Met 't wonder der seizoenen, Straks staan de namen in de krant Der Yo-Yo-kampioenen. Gelukkig, wie in dezen tijd De Yo-Yo gaat hanteeren, Hij wist een kinderlijk gemoed Spontaan te conserveeren! Naast d' allergrootste zaken, Een onverwachte kleinigheid Gelukkig weet te maken! De Yo-Yo leert ons deze les: Hoe ook de tijden dreigen, Al daalt een kans, uit eigen kracht Kan ook die kans weer stijgen. En hij zal op het diepste punt Opnieuw succes ontdekken, Die bij zijn levens-Yo-Yo 't best Aan 't touwtje weet „te trekken!! gen alle fronten. Vijf menschjes tegen dien grooten oorlog. Voor de vrede Het moordend vuur gaat zwijgen. Opengereten ligt daar de gewonde aardeoverdekt met slijk en bloed. Nu komen deze vijf menschen tevoorschijn uit Niemandsland uit het stukje land, waar vrede werd geboren en zij worden in de omgewoelde aarde steeds grooter tegen den horizon...... dan bewegen zij zich voortalles vernietigend, wat den vrede belem mert MARKTO VERZIGHT Het was Donderdag een prachtgezicht op de markt, Wat den aanvoer van vee en schapen betreft kan ge zegd worden: het was weer eens een ouderwetsche markt. Het voerde geregeld maar aan, tot pl.m. 9 uur. De vette koeien waren ook in grooten getale aange voerd:; de handel ging wel: hoogste noteering was 33 ets. en in massa prijs f 250. Zoo goed als alle koeien werden verkocht. De handel in geldekoeien was iets beter; de stalder# zooals men dat noemt, komen weer. Wel waren de prij zen niet hooger, maar toch was er handel. Pinken niet aangevoerd. De handel in stieren was kalm. Graskalveren worden den laatsten tijd niet ander» verkocht dan voor den dood. Wat gelden deze beesten weinig, noteering voor de beste niet hooger dan 32 gld. De handel in nuchtere kalveren ging nog al, gezien de omstaidigheden, prijzen iets minder. De handel in paarden was goed. Stammes, de bekende paardenkooper, verkocht er Maandag j.I. 10 stuks en Donderdag j.1. 5 stuks en de aanvoer was van hem, dus die had geheel niet te klagen. Zelfs hij was tevreden met den verkoop. Oude slachtschapen 1319 gld., handel kalm. Vette jonge schapen werden tot 19 gld. genoteerd en over- houders tot 14 gld. Gezien den grooten aanvoer, mag men. over de prijzen nog niet eens klagen. Er waren

Schager Courant | 1932 | | pagina 5