DE DUITSCHE INDUSTRIE VERZET ZICH. Alkmaar in donker. De dame die zich Bancroft noemde Oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Neder 1.-I n d i De Thermo-chemische Fabrie ken krijgt haai* Destructor. Een vreemde geschiedenis. Benzinetank in brand. Werkloozen stelen anthraciet HET STANDBEELD VAN SEGIS PIETERTJE. Twee vrouwen overvallen Piccard's hoogterecord erkend. Planten in Kamer en Tuin. Tegen de contingenteeringspolitiek der re geering. Men meldt uit Beriijn aan de N.R.Ct.: De Duitsche industrie zet haar campagne tegen de contingenteeringspolitiek der regeering prachtig voort. Naar de B.B.C. meldt, heeft de Essen und Stahlwar In- dustriebund het rijksministerie van oeconomische zaken met klem gewezen op de gevaren, die de contingentee ringspolitiek voor den Duitschen uitvoer, in het bijzon der voor den uitvoer van ijzer- en staal waren, tenge volge kan hebben. Reeds hebben verscheidene buiten- landsche firma's als protest tegen de contingenteering van den invoer van landbouwproducten hun zakelijke relaties met de Duitsche ijzer- en staalindustrie verbro ken. Andere firma's hebben haar bestellingen geannu leerd en dreigen met represaille-maatregelen. Een bij zonder duidelijke taal spreken de beriohten uit Neder land. Het feit, dat de opwinding in het buitenland en de tegenmaatregelen die het buitenland beraamt pas in een beginstadium verkeeren, doet het ergste voor de verdere ontwikkeling van de exportbetrekkingen vree zen. De geruchten over het ontslag van baron von Braun, den rijksminister wan landbouw, worden weliswaar ge dementeerd van officieele zijde, maar men meent uit deze geruchten toch de conclusie te kunnen trekken, dat men het in de schoot van de rijksregeering geenszins eens is ten opzichte van de oeconomische politiek. In dit verband schrijft het 8-Uhr Abendblatt nog, dat de „tomatenmoccissie" (zooals het blad de contingen- teeringscommissie noemt, die deze week in verschillen de hoofdsteden haar visitekaartje is gaan afgeven) waarschijnlijk op het einde van de volgende week met leege handen naar Berlijn zal terugkeeren. Behalve de overeenkomst met België, welke voor de landbouwcon- tingenteering van geen beteekenis is, zal men geen re sultaten hebben kunnen boeken. Hetzelfde blad wijst er op. dat dr. Warmbold, de rijksminister van oeconomische zaken zich in zekere mate met succe3 tegen de eischen van zijn collega van landbouw tot het contingenteeren van vrijwel de gan- sche landbouwproductie heeft kunnen verzetten. Het kabinet heeft tot de „contingenteering" van „slechts" ongeveer een dozijn tariefposten besloten, met het gevolg, dat Italië, hetwelk Duitschland op buiten- landsch -olltiek gebied zoo goedgezind schijnt te zijn, met versterkten tegendruk heeft geantwoord. Daar de commissie vrijwel zonder iets te hebben bereikt huis waarts keert, zal het kabinet de moeilijkste beslissin gen van oeconomischen aard moeten nemen. In een korte beschouwing meent het B.T., dat het initiatief tot nieuwe onderhandelingen over de land- bouwcontingenten door Duitschltnd dient te worden ge nomen, nu de Nederlandsche regeering het Duitsche voorstel als basis van onderhandelingen van de hand heeft gewezen. EEN BOYCOT IN NEDERLAND VAN DUITSCHE ARTIKELEN. Een vertegenwoordiger van een Duitsche firma schreef aan de Köln. Volks Zeitung een briefkaart van den volgenden inhoud: Na het vertrek der Duitsche Contingenteeringscom- missie uit Nederland is in de landelijke streken de boycot van Duitsche waren met alle kracht begonnen. In Roermond weigerden drie van mijn oudste klanten, die al tientallen jaren Duitsche artikelen koopen, ver dere bestelling te doen. Uw blad heeft naar mijn mee ning de taak, om er de aandacht op te vestigen, dat men aan de andere zijde der grens nog niet alle ver stand verloren heeft. Oude, trouwe klanten koopen nu in België en Engeland. Duizenden Duitsche kooplieden, die in het buitenland hun zaken doen, zullen broode loos worden. Mijn firma overweegt reeds in Nederland een fabriek op te richten om vandaar uit aan de ge- contingenteerde landen te leveren. Dit zal tot gevolg hebben, dat de Duitsche arbeiders zonder werk komen. Met de 8 October-feesten. Zaterdagavond ongeveer 8 uur werden de feesten voor Alkmaar's ontzet plotseling gestoord. Niet al leen begon het te regenen, maar het electrisch licht kreeg storing, zoodat de meeste straten in duisternis werden gehuld. In sommige wijken kon dit hersteld worden, maar in de hoofdstraten bleef het den gehee- leri avond donker, zoodat café's en winkels met kaar sen verlicht moesten worden. De bioscopen, die hun programma's reeds begonnen waren, moesten alle be zoekers hun geld terugbetalen. Men zag overal onte vreden gezichten. Des avonds laat was de storing nog niet opgehe ven. De illuminatie is door een en ander mislukt. Ook de regen heeft de meeste feestgangers uit de straten verdreven. FEUILLETON. Roman van Norbert Ga ral. 13. Station Kingcross! Nog slechts enkele minuten en de „vliegende Schot", zooals de D-trein naar Aberdeen algemeen genoemd wordt, zal vertrekken. Op het drukke perroon baande Nicole Irvine zich een weg door de menigte, zoekend naar Berry, die zich nog steeds niet liet zien. Haar onrust nam voort durend toe. Het vooruitzicht hem vandaag voor het eerst weer te zullen ontmoeten, deed haar het hart in de keel kloppen en de daarnaast, met het ver strijken der minuten toenemende vrees, dat hij in het geheel niet zou komen, hoewel Mr. Savages die mogelijkheid uitgesloten achtte, was zeker aller minst in staat haar te kalmeeren. Zij wierp een blik op de stationsklok. Nog een mi nuutMoedeloos liet ze zich op een bank neer vallen. Op het perron heerschte nu de agiteerende druk te, welke het vertrek van een trein pleegt vooraf te gaan. Coupédeuren werden dichtgeslagen en reizi gers, die zich verlaat hadden, liepen gejaagd langs den trein om nog een plaatsje machtig te worden. Plotseling schrok zij op Daar stond Berry. Hij keek zoekend om zich heen. Eenige kruiers, die voor haar stonden, onttrokken haar aan zijn blik. Berry! Het was haar of ze zijn naam luid had uitgeschreeuwd, hoewel er toch geen woord over haar lippen was gekomen. Zij snelde op hem toe. Berry deed, of hij de hand, die zij hem toestak, niet opmerkte. „Zoo, ben je daar", zei hij koel. Dat was zijn be groeting. Daar zij geen seconde meer te verliezen hadden de chef gaf reeds het sein tot vertrek stapten zij snel in den wagon, waar zij juist voor stonden. Berry scheen elke vorm van beleefdheid overbodig te achten. Achteloos, zonder zich in het minst om Nicole te bekommeren, liep hij door de lange gan gen der wagons, zoekend naar de gereserveerde af- deeling. Een beperkte, contingenteering van den invoer in Indië? Het Nederlandsche Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Binnen korten tijd kan het eerste advies van de commissie van advies nopens oeconomische samen werking tusschen Nederland en Nedorlandsch-Indië (commissie-Bruins) tegemöet gezien worden. Zooals men weet, is het eerste probleem, waarvoor de commissie gesteld werd, dat van de contingentee ring van textielgoederen in Indië. Een speciale subcommissie had zich gevormd en had tot taak. de adviescommissie in deze aangele genheid van het noodige materiaal te voorzien. Verwacht wordt, dat het advies tegen het einde der maand ingediend zal kunnen worden. Naar wij mecnen te weten, neemt de commissie ern stig in overweging, een beperkte contingenteering van den invoer van textielgoederen, zooals de Twent- sche belanghebbenden hebben verzocht Zijn wij wel ingelicht, dan kan men op goede gron den de verwachting koesteren, dat daartegen van re- geeringszijde geen -overwegende bezwaren zullen rijzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan gemeentebesturen de volgende circulaire verzonden: Zooals Uw college bekend zal zijn. heeft de N.V. Nederlandsche Therrao-Chemische Fabrieken het voornemen, voor het westen des lands een destruc tor te bouwen, die het den gemeenten mogelijk zal maken te voldoen aan het voorschrift van artikel 15 van de Vleeschkeuringswet en aan de artikelen 61 en 63 van het Kon. besluit van 5 Juni 1920 (Stbl. 285), zooals dat later is gewijzigd, tot uitvoering van arti kel 18 van de wet. Onder voorbehoud van goedkeu ring van de Staten-Generaal heeft de regeering met het bestuur van bovengenoemde N.V. een overeen komst van geldleening gesloten, strekkende om haar het benoodigde bouwkapitaal te verschaffen, waar mede gepaard zal gaan toezicht van regeeringswege op de uitoefening van het bedrijf en geregelde con trole van het af te leveren product, wat de steriliteit betreft. Aangezien in toenemende mate vragen rijzen bij gemeentebesturen te dezer zake, heb ik gemeend, ter wegneming van onzekerheid het bovenstaande ter Uwer kennis te moeten brengen. De destructor zal werken voor een gebied, omvat tende ongeveer 450 gemeenten in Zuidholland, Noord holland, Utrecht en Gelderland Met een geweer zijn 3-jarig niohtje ge dood. In het Duitsche Kaldenkirchen bij Venlo had een droevig ongeluk plaats. In den namiddag omstreeks vier uur vond men in de woning van den werkloozen arbeider H. het lijkje van diené 3-jarig dochtertje met een schotwond in de hartstreek. De moeder van het kind die naar de stad was ge gaan, om haar wekelyksche inkoopen te doen, had de kleine bij haar 18-jarigen broer, die sinds eenige weken bij hen inwoonde, achtergelaten. Toen het lijkje gevonden werd, was de jongeman spoorloos verdwenen. Men ging dan ook van de ver onderstelling uit, dat het meisje vermoord was en koesterde dadelijk ernstige verdenking tegen den jongeman. Later in den avond is deze door de recherche van Kaldenkirchen opgespoord en in hechtenis genomen. Tijdens het verhoor heeft hij verklaard, de kleine door onvoorzichtigheid te hebben gedood. Toen de moeder de woning had verlaten, heeft het kind volgens zijn verklaringen heftig geschreeuwd. Daarop heeft de jongeman een flobertbuks, die aan den muur in de kamer hing, genomen, den haan ge spannen en het geweer op het kind gericht. Op het zelfde oogenblik is een schot afgegaan, dat het meisje in het hart trof en op slag doodde. De jongeman zegt er onkundig van te zijn geweest, dat het geweer ge laden was. Hij is niettemin in de gevangenis opge sloten. Plotseling bleef hij staan. Hij kon zijn misnoegen niet langer onderdrukken. „De come(lie is met zorg geënsceneerd!" zei hij yerachtelijk. „Je hebt nu je doel bereikt: Nicole Irvine wordt een Lady Davis!" Dat was dus het weerzien van Lord Berry. De roes van geluk, waarin zij den ganschen ochtend geleefd had bij de gedachte na zoo langen tijd ein delijk weer eens zijn stem te zullen hooren, was voorbij. Hij.verachtte haar nog steeds; de tijd had die gevoelens van haat, welke hij jegens haar koester de, niet vermogen te veranderen. En evenals de speelman Robert Kellamy, waar van het Schotsche sprookje vertelt, vroeg ook zij zich wanhopig af, waartoe zij dit alles had moeten doormaken. Waarom kon zij haar hart niet van de ze ongelukkige liefde bevrijden. Waarom vervolgde zij haar als een ziekte en was zij sterker dan haar verstand? Zij moest het antwoord op deze vragen schuldig blijven, doch tegelijkertijd herinnerde zij zich de woorden, welke Savages gisteren tot haar gesproken had: „Verberg voor Lord Davis je ware gevoelens, Nicole. Volg mijn raad. Denk er steeds aan, dat je beloofd hebt mij te zullen helpen. Dat zal je de noo dige kracht geven!" Het was haar plicht haar belofte te houden. Zij mocht Savages, die zooveel voor haar gedaan had, niet in den steek laten. Geduld, Mr. Savages, geduld maar, dacht zij, ik zal er wel door komen. Zij liet Berry in den gang staan en ging de voor hen gereserveerde coupé binnen. Hij volgde haar. „Je hebt je dus in het hoofd gezet mijn zuster te willen worden. Hoe stel je je dat eigenlijk voor?" Zij voelde, dat zij zich verdedigen moest. Zijn loon was uitdagend en beleedigend, dat haar trots ontwaakte. „Hoe ik me dat voorstel. Lord Davis? Zeer eenvoudig. Daar is niet zoo heel veel phantasie voor noodig". „Jij, juist jij m'n zuster! Je moest toch zelf zoo verstandig zijn om in te zien, dat het voor jou on mogelijk is in de Londensche society, waar iedereen van je bedriegerijen op de hoogte is, als mijn zuster op te treden. En wat mij zelf betreft, je begrijpt ze ker wel, dat ik er niet veel voor voel mij voor de tweede maal belachelijk te'maken!" „Dan had u zich deze reis naar Schotland kunnen besparen". De kalme wijze, waarop Nicole deze troef op tafel gooide, bewees, dat zij haar zelfbeheer- sching had teruggevonden „Onvoorziene omstandigheden waren oorzaak..." Hij aarzeld.e en wierp haar een verachtelijken blik toe. „Maar waarom zou ik jou dat eigenlijk vertel len. Mr. Savages zal je immers van een en ander Bij het overstorten van den inhoud van een ben- zine-tankwagen in het ondergrondsche reservoir van de firma Top en Zn., stoomwasscherij te Meppel, is Zaterdagavond de benzine in brand geraakt. De vlam men laaiden huizenhoog op en verspreidden zulk een groote hitte, dat van de aan de overzijde gelegen per- ceelen de ruiten sprongen en de verf van al het houtwerk brandde. Een fiets, die voor een dezer wo ningen stond, werd ernstig door het vuur beschadigd. Het nieuwe, in aanbouw zijnde fabrieksgebouw van de firma Top, van welk gebouw de voorgevel gloeiend heet werd, leed geducht van het vuur. Het kreeg veel waterschade. Gelukkig dat de tank niet sprong en de vlammen dus loodrecht omhoog stegen, daar anders de 2500 li ter benzine brandende van de Ruinerwoldscheweg te gen de woningen zou zijn gestroomd en de ongeluk ken niet te overzien zouden zijn geweest. De brand weer, die op een behorlijken afstand moest, blijven, bepaalde er zich toe de belendende perceelen nat te houden. De tankwagen, die geheel is uitgebrand, is met een kraanwagen naar de gemeentereiniging ge sleept. Ontevredenheid over het onthouden van een bon voor brandstoffen. Men meldt uit Krommenie: Tijdens de uitbetaling op Vrijdagmiddag van den wekelijkschen steun aan de werkloozen te Kromme nie, waarbij groote verbittering ontstond over het feit, dat hun, in tegenstelling met het vorige jaar, op den eersten betaaldag in October een bon voor brand stoffen werd onthouden, trok een troep van ruim vijftig werkloozen, sommigen gewapend met zakken, naar het terrein van de gemeentelijke gasfabriek, waar ze, niettegenstaande de protesten van den direc teur, de zakken gingen vullen met anthraciet. Toen de inmiddels gewaarschuwde politie op het terrein verscheen, waren de demonstranten reeds met hun buit verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Een monument voor een kampioen onder de koelen. In twee jaar tijds de wereld met 38.922 liter melk en 2865 pond boter verrijkt. Ergens op een weiland nabij Seattle, Washington (V.S.) verheft zich een standbeeld, dat opgericht werd voor Segis Pietertje Prospect za liger, een koe van Holsteinsche afkomst, die het land der levenden in 1925 verliet. Wij kunnen niet anders dan met weemoed aan haar terugdenken, temeer daar zij tweemaal in haar leven het "wereldrecord melk-leverantie en boterpro- ductie heeft gebroken. Haar geheele bestaan was trouwens een en al productiviteit. Zij was onver moeid, vooral in haar glorietijd, toen zij de voort brengster werd van meer dan 16.500 liter melk per jaar en haar eigenaars in de gelegenheid stelde 1.400 pond boter te bereiden. In twee jaren tijds ver rijkte zij de wereld met 33.922 liter melk en 2.865 pond boter. Wanneer men in aanmerking neemt, dat een be hoorlijke vertegenwoordigster van het koeienras het tot een gemiddelde van 20 liter per dag kan brengen, staat men verbijsterd bij de prestaties van Segis Pietertje (het vaderlandsche bloed stroomt ons snel ler door de aêren, wanneer wij de naam Pietertje le zen). Zij toch schonk ons gemiddeld 46^ liter per dag. De theorie, dat begaafde individuen dikwijls geen bijzonder talentvolle kinderen hebben, gaat met be trekking tot Pietertje ook niet eens op want zij bracht talrijke ongewoon degelijke melkkoeien ter wereld die het op haar beurt tot districtkampioenen brach ten. Een inscriptie, die het voetstuk van het standbeeld versiert, stelt ons op de hoogte van de carrière der overledene. Het monument werd vervaardigd door een gerenommeerd kunstenaar en is geheel in na tuurlijke kleuren uitgevoerd. De zwart-wit gevlekte huid van Segis Pietertje is natuurgetrouw vereeu wigd en haar op produceeren ingericht figuur is in overeenstemming met de werkelijkheid, uitgehouwen. wel volledig op de hoogte hebben gesteld". Met een driftig gebaar zette zij haar hoed af en legde die naast haar op de bank. „Wij zullen Mr. Savages er buiten laten." „Waarom? Krenkt het je misschien als ik over hem spreek. Hij is toch een zeer vrijgevig man? Hij schijnt kosten noch moeite te hebben gespaard om je weer behoorlijk voor den dag te laten komen". Nicole moest erkennen, dat Savages het ook dit maal aan het rechte eind had gehad. De beminne lijke, charmante Lord Berry Davis kon zeer cynisch en boosaardig worden ,als hij iemand vijandig ge zind was en het niet noodig oordeelde zijn ware ge voelens te verbergen. Zij stond op en keek naar buiten, waar een af wisselend landschap aan haar oog voorbij trok Langzamerhand nam haar gelaat een peinzende uit drukking aan. „Die boomen daarbuiten, die bergen... begrijp je. wat het voor mij beteekent in een trein te zitten en de wijde wereld in te trekken? Het ge not van een dergelijke rit in de vrijheid kan slechts iemand beseffen, die maanden lang van de wereld was afgesloten. Dag aan dag achter getraliede ven sters! Dan wordt een boom in volle bladertooi tot eeu belevenis, een bosch gelijkt een kerk, waarin men vol verheven aandacht bidden kan Zij ging weer op haar plaats zitten. „Ja, Lord Da vis. jou getuigenverklaringen destijds in mijn pro cesVaak heb ik er aan moeten denkenMaar laten we daarover zwijgen; ik heb hoofdpijn. Hat vele spreken vermoeit me" Ze sloot haar oogen. Na eenigen tijd scheen het, alsof zij was ingesla pen. Berry observeerde haar heimelijk vanonder zijn wenkbrauwen. Hij betreurde het nu. dat hij aan vankelijk op zoo kwetsenden toon tot haar gespro ken had. Niet echter, omdat haar woorden eenig me delijden bij hem zouden hebben opgewekt. Hij haatte haar, hij haatte haar als nooit tevoren. Zij drong nu opnieuw in zijn leven zonder ook maar in het minst rekening te houden met hetgeen tusschen hen was voorgevallen. Zij wilde een rol spelen in de groote wereld. Geen trots, geen eergevoel, niets van dat al les scheen zij te bezitten en zelfs niet het minste ge- wetensbzwaar bleek haar te kunnen weerhouden om haar doel te bereiken. Berry zag thans in. dat hij zijn tactiek moest ver anderen.' Hij dacht aan den avond in de Westmin ster Poloclub, toen hij haar had leeren kennen en toen zij het slachtoffer geworden was van de char me, die er van hem uitging. Hij was vrouwenken ner genoeg om te zien, dat Nicole hem nog steeds lid! had. Als hij diplomatiek te werk ging. zou hij er zeker in slagen invloed op haar te krijgen en Een roofmoord. Een vrouw gedood Eergisteravond te half negen heeft te Zenderen een roofoverval plaats gehad in de woning van de gezusters Pol, beiden op hoogen leeftijd, en wonende aan den straatweg Zenderen-Albergen. Beide vrouwen hadden de gewoonte 's avonds vroeg naar bed te gaan. zoodat toen de roovers hun huisje binnendrongen zij reeds te bed lagen, waar ze zijn overvallen. Een der vrouwen, de 80-jarige mej. Pol zijn met een mes verschillende verwondingen toegebracht, welke doodelijk bleken te zijn. Toen de bandieten waren vertrokken en hulp was gehaald heeft de ontboden geneesheer den dood gecon stateerd. *Bij een ingesteld onderzoek bleek een kast te zijn geopend* Hoeveel geld is meegenomen kan nog niet worden vastgesteld. Waarschijnlijk was in de kast ge borgen het geld, dat de gezusters hadden ontvangen voor een koe, die zij verleden week hadden verkocht. Het gebeurde heeft in het dorp Zenderen hevige op schudding verwekt. 16301 M. BAZEL, 0 Oct De Fédération Aeronautique Internationale heeft na onderzoek van de haar door den Aeroclub van Zwitser land gezonden papieren den stratosfeervluoht van prof. Piccard van 18 Augustus als volgt vastgelegd: L abso luut hoogterecord, 2. Internationaal hoogterecord klas se (ballon) 8, categorie (inhoud van meer dan 4 M2.) met 16201 M. (Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootstraat 24, Amsterdam (Weet). ALLERLEI. Uit SchoorV, ontving Ik het volgende schrijven: Mijnheer, Met dezen kom ik met een beleefde vraag tot U. Ik Heb verleden jaar November een mooie Lidcactus ca" deau gekregen, welke vol knoppen zat, maar door on kunde van de behandeling door mijzelf, zijn er meer bloemen uitgekomen. Nu zalet de cactus er weer heel mooi en frlsch groen uit. Er zijn veel nieuwe blaadjes of leden bijgekomen. Nu zou ik wel eens gaarne willen vragen wanneer de knopzetting nubegint en hoe ik dan verder de plant moet behandelen. Ook heb lk een Ster van Bethlehem op 't oogenbllï in vollen bloei, maar deze staat nog in een heel kleit potje, waarin ik haar heb gekocht. Kan ik de Ster. wanneer zij is uitgebloeid, verpotten, of moet ik daar mee wachten tot a.s. voorjaar? En welke grondsoori moet ik daarvoor gebruiken? Ook heb ik een palm, welke ik al ruim zeven jaai heb. Maar nu lijkt deze er wel niet mooier op te wor den. 't Vorgi jaar hebi k ze nog eens laten verplanten Zij groeit met de wortels ver boven den pot uit. Maar dat schijnt niet veel te hinderen, nietwaar? Dit is me al eens verteld. Mijn planten staan allen in een erker op 't Zuiden. In 't voorjaar staan ze in de volle zon. Maar aange zien we groote boomen voor 't huis hebben staan, komt de zon des zomers veel minder. Gaarne had lk eenige Inlichtingen over een en ander. Hierbij postzegels voor papier en antwoord. Met beleefde groeten en dank. Hoogachtend, CHR. M. S.—B. Antwoord: Uw Cactus zal een Epiphyllum zijn. Zij zal In De cember, Januari wel bloeien. Plaats haar 's winters in een niet te warme, niet te zonnige plaats en geef flink water. Geef ook 's zomers om de veertien dagen een giertje. Uw Ster van Bethlehem of Campanula moet U in het voorjaar verpotten. Geef veel licht en frissch© lucht, niet te hooge kamertemperatuur in den winter. Geef voorts niet te zwaren, maar voedzamen grond. Wat Uw palm mankeert, kan lk zoo vanuit de verte niet zeggen. Er wordt toch niet te veel langs geloopen of staat te veel op den tocht. Geef 's zomers geen volle zon. De boomen voor uw erker zijn daar wel goed voor. Ik dank U wel voor uw twee postzegels. Ik zend u als antwoord per brief een doorslag van mijn artikel in de „Schager Courant", dan heeft u iets vlugger antwoord. U hebt buiten mijn schuld toch al lang moeten wachten. dan was het een klein kunstje het daarheen te lel den. dat zij Londen verliet. Dat was een mogelijk heid om de plannen van Savages te dwarsboomen. En toen hij 's avonds met Nicole in den restaura tiewagen zat, ontpopte hij zich weer als de amu sante causeur, die uitstekend de kunst verstond zich met dames te onderhouden. Hij wist het handig te doen voorkomen, alsof zijn stemming geheel was omgeslagen, praatte druk en opgewekt en vertelde haar tsenlotte het een en ander van zijn vader. En toen hij bemerkte met hoeveel belangstelling zij naar hem luisterde, zette hij zijn verhaal voort en beschreef zoo uitvoerig de plaats, waar hij zijn jeugd had doorgebracht, dat Nicole het kasteel met de antieke gevels en erkers meende te jsien.* Een kronkelend pad slingerde zich van den breeden hoofdweg door vlierboschjes naar den imposanten hoofdingang. Zij zag het park met de oude eiken en de kleine beek, welke op sommige plaatsen zoo smal was. dat men er gemakkelijk over heen kon springen. Zij stoeide met Suleika, de groote Duitsche dog en wandelde door het groote bosch. dat, zooals Berry schuldbewust meedeelde, vele kale plekken telde, een reuzenhoofd dat heel wat haren had moe ten missen om Berry's schulden te betalen. En dan was daar nog Berry's vader, de oude Lord Douglas Davis. Met. hoeveel eeden had die reeds ge zworen zijn zoon, dien verkwister, geen penny meer te geven. Desondanks zond hij hem steeds weer op nieuw geld. omdat, nu ja, omdat Berry nu eenmaal zijn oogappel was en zoo sprekend op zijn helaas te vroeg overleden moeder geleek. En omdat er nog zooveel te vertellen was van den ouden bediende Josua en van Bessie, de dochter van den brievenbesteller, de eesrte liefde van den jongen Lord Davis. bemerkten tenslotte noch Nicole noch Berry, dat zij alleen in den restauratiewagen zaten. Eindelijk keek Berry o- zijn horloge, Over een kwartier zouden ze in Dundee zijn. het doel van hun reis. Haastig verzocht hij den kellner om af te re kenen. Op het perron te Dundee. waar het kleine station netje als een dwerg temidden van geweldige opslag plaatsen ligt. werden zij opgewacht door Josua. den ouden bediende. Een flauw brandende lantaarn wierp een matte lichtschijn op het grijze haar van den ouden man, toen deze met de hoed in den hand op Berry toetrad om Zijn Lordschap hartelijk wel kom te heeten. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1932 | | pagina 6