Alllllil MtlïS- Alumni!- LaillinlUl Von Papen optimist Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De stad New York platzak. ENGELAND EN DE WERELDVREDE SLECHTE WATERAFVOER VAN NOORDHOLLAND. SPOORWEGRAMP RIJ TEMESVAR. DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND. Vergif in boter gemengd? AANRIJDING BIJ'T ZAND. POLITIEKE CRISIS IN BELGIE. Treinbotsing in Frankrijk. Geen misdrijf Dinsdag 18 October 1932. SCHACEB 76ste Jaargang No. 9160 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Opbloei van het zakenleven en ontlasting der arbeidsmarkt. De rijkskanselier is overtuigd, dat Dultsch- land de moeilijkheden over de contin- genteeringsplannen weldra te boven zal zijn. In een rede, die de Duitsche rijkskanselier Von Pa pen Zondagochtend te Paderborn voor vertegenwoor digers van het West-Duitsche oeconomische leven heeft gehouden, heeft hij er den nadruk op gelegd, dat de oeconomische politiek zijner regeering in de eerste plaats ten doel heeft, arbeid en brood te ver schaffen en voor het oeconomisch herstel den weg te effenen. De rijskanselier stelde vast, dat een opbloei van het zakenleven en een ontlasting van de arbeids markt reeds is ingetreden. Aangezien een verbetering echter slechts langzaam in haar werk gaat, heeft de rijksminister van financiën thans reeds besloten, de maandelijksche betalingen aan de gemeenten voor sociale uitgaven in October van 50 tot 60 millioen te verhoogen, waarop in November nog een verhooging van 5 millioen zal volgen. Loonsverlaging. De moeilijkheden voor loonsverlaging overeenkom stig de noodverordening zijn voor een groot gedeel te reeds overwonnen. Slechts het vooruitzicht van een rustige uitvoering van het economische programma der rijksregeering geeft de mogelijkheid, om den steun aan do werkloozen en de overige sociale uit- keeringen in den aanstaanden winter te verhoogen. Tegenover do critiek op de regeling van den invoer van zekere landbouwproducten schilderde von Pa pen den ernstigen noodtoestand van den landbouw, welke er toe leidt, den invoer van zekere levensmid delen aan een regeling te onderwerpen. Juist de con- tingenteering van den invoer treft de consumenten het minst en beschermt de nationale productie. De contingenteeringsplannen. Ten aanzien van den tegenstand van het buiten land tegen de contingenteeringsplannen, sprak de- rijkskanselier de verwachting uit dat de huidige moei lijkheden spoedig zullen zijn overwonnen en wel des te sneller naar mate onze partners bij de onderhande lingen zullen inzien, dat hier sprake is van nood maatregelen tot redding van den Duitschen land bouw en dat onze maatregelen urgent zijn. Nadrukkelijk sprak de rijkskanselier de geruchten tegen dat de contingenteeringspolitiek de valuta in gevaar zou kunnen brengen. Een dergelijk gevaar be staat niet. De bewering komt dan ook niet van een instantie welke de verantwoordelijkheid draagt voor de valuta. De buitenlandsche schulden en politieke toestand. Von Papen behandelde vervolgens de kwestie der buitenlandsche schulden en sprak de verwachting uit, dat het buitenland, afgezien van de Stillhalte- overeenkomst, bereid zal zijn de in Duitschland uit- gezete gelden te 'consolideeren, daar het thans niet mogelijk is nogmaals gelden naar het buitenland te laten gaan. De rijkskanselier verwachtte, dat Duitsch land in staat zal worden gesteld zijn schulden aan het buitenland in goederen te betalen. Zeer ingespannen arbeid en de grootste spaar zaamheid zijn op alle gebieden van het openbare leven geboden. Het groote werk van den wederopbouw maakt het samengaan van alle goedgezindp Duitsche mannen noodig Een sterk staatsgezag moet er toe bijdragen, de factoren van onzekerheid, zoowel in de binnen- als in de buitenlandsche politiek, te doen verdwijnen. Hierom heeft, de regeering den strijd om Duitsch- lands recht en vrijheid begonnen. Duitschland streeft naar de ontwapening van geheel Europa. Het is noodig zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan den abnormalen toestand, waarin D uitsch ud gekomen door de vrees voor verantwoorde lijkheid en de onbestendigheid der partijen. Niet al- v-?1? anonymiteit van de politieke verantwoorde- lijkheid, doch ook de anonymiteit van de economi- scho verantwoordelijkheid moet verdwijnen. Des namiddags hield de rijkskanselier een rede te uortmund, waar hij ongeveer denzelfden gedachten- gang ontwikkelde en bovendien nog verklaarde dat wLrtg?eï"ï? eeJ ongerechtvaardigde prijsstijging naar Berlijn avonds keerde von Papen terug Kan per 1 November haar ambtenaren niet meer betalen. NeW kao de stedelijke ambtenaren DonTwv' 1" l N°ve,mbcr geen salaris uitbetalen. H„„ a he bankiers hebben het verzoek van ?e ^CCliUr Va," fmanc'en om oen nieuw credict woXn ru fn,a, ewezen: Nieuwe credietverleening wordt afhankelijk gesteld van de door den vroegeren burgemeester Walker aangekondigde bezuiniglngs ?e vern8» H'e,rtoe behooren salariskorting v<?or nfnge™ Cn en convcrsie der stadslee- zenzoi»efnaad 'S dea„',a erger' aangetien de werkloo- vereischen. "'S' b°0ge bedragen zal REDE VAN MACDONALD. HET DUITSCHE PROBLEEM EISCHT OPLOSSING. BETER LANGZAAM AAN DAN VRUCHTE- LOOZE OVERIJLING. De dag voor de opening van het parlement heeft MacDonald met alle ministers behalve Runciman, die licht ongesteld was, aangezeten aan een noenmaal van het bestuur van de nationale arbeiderspartij. In een daarbij gehouden rede heeft de premier allereerst ge wezen op de loyale samenwerking met de ministers, die niet tot zijn eigen partij behoorden. MACDONALD. De Britsche regeering, aldus verklaarde MacDonald verder, kon zich Europa of de wereld niet denken zon der Volkenbond; zij zou altijd den Volkenbond en het Convenant steunen. Indien sommigen van meening waren dat de regeering niet snel genoeg gaat. dienen zij te bedenken dat dit is omdat achter de aangenaamste voorstellen kwesties en moeilijkheden schuilen. die vooraf moeten worden opgehelderd voordat een actie ten behoeve van ontwapening doeltreffend kan zijn. De Britsche regeering wenschte dat de ontwapeningscon ferentie wezenlijk bijdroeg tot oplossing van het drin gende probleem van den wereldvrede. MacDonald ver klaarde dat hij er de voorkeur aan zou geven. te worden gelaakt wegens langzaamheid, liever dan we gens het verhaasten van een toestand, die overeenstem ming in Europa en de rest der wereld volstrekt onmo gelijk zou maken. Wat betreft den eisoh van Duitschland om ter ontwa peningsconferentie op voet van gelijkheid te worden be handeld, zeide MacDonald verder, dat Duitschland zeer goed wist dat Groot-Brittannië zich daartegen niet ver zette. Het wist eveneens, dat Groot-Brittannië levendig den wensch koesterde gebruik te maken van de gele genheid voor het tot stand brengen van betrekkingen van grooter vertrouwen tusschen Duitschland en zijn naburen, hetgeen thans dient te geschieden in het be lang van ontwapening en vrede. Alles wees op de nood zakelijkheid van het verkrijgen van algemeene overeen stemming inzake Duitschland op alle punten, en opdat wij, zeide MacDonald, daarvan ten volle op de hoogte geraken, dient Duitschland met ons van gedachten te wisselen. MacDonald ging verder met op te merken, dat het domineerende punt in de Britsche politek niet in herbe wapening. doch otnwapening schuilt.Dit vraagsctukheb ben wij onder het oog te zien. Spr. gaf uiting aan zijn diep leedwezen dat Duitschland, ofschoon het er in had toegestemd deel te nemen aan een conferentie van vier of vijf mogendheden, had geweigerd naar Genève te gaan om een reden, welke ik, zeide MacDonald, moeilijk kan begrijpen. MacDonald sprak de hoop uit dat dit niet het laatste woord van Duitschland zou zijn. De Britsche regeering, aldus besloot MacDonald, ver volgt haar doel en hoopt, over enkele dagen een nieu we verklaring af te leggen. Vrijwel alle Kabinetsminis ters zaten aan het dejeuner aan. Het volgende telegram is verzonden aan: MINISTER VAN WATERSTAAT, 's-Gravenhage. Excellentie, Het Bestuur der Vereeniging tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier wendt zich tot' U met het dringend verzoek in verband met den zeer slechten waterafvoer van Noordholland in het IJssel- meer, tengevolge van het te hooge waterpeil van het IJsselmeer om medewerking voor het ver lagen van het Waterpeil in het IJsselmeer. in ieder geval op 13 Minus A.P. en voor de toe komst op 40 Minus A.P. C. KRAMER GLIJNIS, Voorzitter. G. NOBEL, Secretaris. Arbeiderstrein bij een wissel uit de rails gelopen. Tot nu toe 18 dooden en verscheidene gewonden De wisselwachter gearresteerd. BOEDAPEST, 17 October (V.D.): Naar de „Donaupost" uit Temesvar (Roemenië) meldt, heeft in de omgeving dezer stad een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij achttien per sonen om het leven zijn gekomen en zeer vele ge wonden zijn te betreuren. De trein was om 17 uur 40 uit Temesvar vertrok ken. Er werden bijna uitsluitend arbeiders vervoerd, die van hun werk naar huis teruggingen. Ongeveer anderhalve K.M. buiten het station lie pen de beide laatste wagons van den trein bij het passeeren van een wissel plotseling uit de rails en sloegen om. De beide wagons een personenwagen en een postwagen werden nog ongeveer 50 M. mee gesleurd. Van de 35 inzittenden werden 17 op slag gedood, de overigen werden voor het grootste deel ernstig gewond. De lijken van drie mannen en vier vrouwen zijn zoo ernstig verminkt, dat men de identiteit van deze slachtoffers niet heeft kunnen vaststellen. Van de achttien zwaar gewonden is een op weg naar het ziekenhuis overleden Men vreest dat twaalf gewon den er het leven niet zullen afbrengen. De wissel wachter is gearresteerd. Het staat evenwel nog niqt vast of hem inderdaad schuld treft, aangezien de wissel automatisch is. Het gebruikelijke verslag is verschenen omtrent het geen inzake den aanleg van provinciale wegen voor doorgaand verkeer in het afgeloopen jaar is verricht. Dit verslag sluit aan bij dat van September 1931. Wij lezen er o.m. het volgende in: Tegelijk met den aankoop van de tereinen, noodig voor den kanaalaanleg Schagen.StolpenKolhorn worden de gronden gekocht, waarop de daarlangs ge projecteerde wegbaan zal komen te liggen. Met vrij wel alle eigenaren is overeenstemming bereikt. Tracé Hoornden HoutEnkhulzen. Met den directeur-generaal van de Zuiderzeewerken is behoudens goedkeuring van den minister van Wa terstaat eene regeling getroffen, om de keersluis te Broekerhaven, die vanwege de Zuiderzeewerken zou moeten worden verdiept, zoodanig te wijzigen, dat het aanvankelijk ontworpen tracé van den provincialen weg ten noorden van Broekerhaven kan worden vervangen door een' ten zuiden van die haven over den tracé Drechterlandschen Zuiderdijk. Het ligt in de bedoeling het werk tusschen November 1932 en Mei 1933. in wel ke periode de sluis het best gemist kan worden, uit te voeren. Van de brug over de Oostelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder te Aalsmeer zijn zoo wel de onder- als de bovenbouw voor ruim de helft voltooid. Het geval te Vreeland. De schoonmoeder uit het huis van bewaring ontslagen. De jonge vrouw als zenuwpatiënte opgenomen. J.l. Zaterdagdagmiddag zoo lezen we in het „Hsbl." is de moeder van de vrouw uit Vreeland, die getracht zou hebben haar man te vergiftigen, uit het huis van be waring te Utrecht, waar zij sinds 15 Sept. verblijf hield, in hare woning te Weesp teruggekeerd. Naar men weet werd zij ervan verdacht, met hare dochter, vergif te hebben gemengd in de boter, bestemd voor den 26-jarigen man van de dochter, zoo meldt „de Standaard," Tijdens de voorloopige hechtenis van de beide vrou wen (de schoonmoeder en de dochter) hebben inwoners uit Vreeland nog verklaringen afgelegd over de ongun stige verhouding van den man en diens moeder tegen over de 22-jarige vrouw. Deze is nu, na eenige weken in het huis van bewaring te Utrecht te hebben doprge- bracht, overgebracht naar een der rijksklinieken voor zenuwpatiënten te Leiden. Dat de moeder van deze vrouw werd aangehouden, was hoofdzakelijk het gevolg van de verklaringen door hare dochter, die niet meer of minder gezegd heeft, dan dat hare moeder de schuldige was. Inmiddels is komen vast te staan, dat de moeder niet in de woning van het slachtoffer is geweest, doch op den weg is blijven staan, terwijl hare dochter haire eigendommen uit het huisje haalde. Het uitgebreid ju stitieel onderzoek heeft dan ook geen enkele bezwaren de omstandigheid tegen haar opgeleverd, waarom zij j.l. Zaterdagmiddag uit het huis van bewaring te Utrecht werd ontslagen. RUSSISCHE VLUCHTELIN G ENT REIN OVER. VALLEN. Londen, 17 October. Volgens berichten uit Charbin hebben Chineesche roovers bij Kaolingtoe een naar Charbin rijdenden Russischen vluchtelingentrein over vallen. Tijdens de beschieting explodeerde de benzine lading van een goederenwagen. De geheele trein vloog in brand. De Chineesche roovers schoten op de vluch telingen die poogden uit den brandenden trein ae ont vluchten. Velen werden gedood of gewond. Een wielrijder door voorbijgangers bewusteloos langs den weg gevon den. In ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond is tusschen de Stolpe en 't Zand op den Rijksweg ongeveer ter hoogte van het Schilder wegje gevonden de heer Nic. Manneveld, aangere den door waarschijnlijk een auto. Het slachtoffer werd pl.m. 9 uur door J. van Straalen en J. van Beu- sekom, welke daar toevallig passeerden, gevonden en troffen hem op eenige meters van den weg in be- wustcloozen toestand in den berm aan. Op den weg lag de pet van het slachtoffer, welke de aandacht van de voorbijgangers trok. Ook zijn rij wiel lag in den wegberm., Beide mannen hebben Dr. Oterdoom alsmede Bri gadier Holema gewaarschuwd. Dr. Oterdoom con stateerde zware hersenschudding, terwijl het slacht offer ook nog een hoofdwond had. De getroffene is naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Degene die de aanrijdine veroorzaakt heeft, is blijkbaar doorgereden De poli tie stelt een onderzoek in. TREEDT DE REGEERING AF? Uit BRUSSEL, 17 October (V.D.): In de hedenmiddag gehouden zitting van hot ka binet hebben dc liberale ministers, naar nader wordt gemeld, aangedrongen op parlementsontbinding. De minister-president, weigerde evenwel het ontbindings decreet te onderteekenen. In deze houding werd hij door de Katholieke ministers gesteund. Waarschijnlijk zullen de liberale ministers aftre den, waardoor het geheele kabinet zijn ontslag zou moeten aanvragen. Er zou dan een nieuwe regeering moeten worden gevormd, welke het parlement naar huis zendt en nieuwe verkiezingen voorbereidt. Belangrijke kabinetsraad. Geen contin- genteering meer. Nog geen ontbinding van de Kamer. Nader uit Brussel, 17 Oct. (V.D.): De Belgische kabinetsraad welke liedenmiddag is gehouden, heeft beslist dat er geen aanleiding meer bestaat om nieuwe contingenteeringen in overweging te nemen. De vroeger in deze kwestie getroffen maatregelen zullen worden herzien. Men heeft ook den politieken toestnd besproken. Deze bespreking leidde tot geen resultaat en zal Dins dag worden voortgezet. De mogelijkheid eener a.s. Kamerontbinding blijkt dus niet zoo zeker te zijn als vroeger wel beweerd werd. Eischt 7 dooden en 15 gewonden. V.D verneemt uit Parijs: Een ernstig spoorwegongeluk, waarbij zeven perso nen gedood en vijftien gedeeltleijk ernstig gewond werden, heeft Zondagavond laat plaats gehad nabij het station Cerences tusschen de stations Folligny en Coutances. Een personentrein, die geheel bezet was, kwam 500 M. voor het station in hotsing met een rangeerenden goederentrein. De eerste wagon van den personentrein werd in el kaar geschoven, terwijl ook de eerste wagens van den goederentrein werden vernield. Tot in den laten nacht waren zeven lijken gebor gen. Vijftien gewonden waren reeds naar het zieken huis overgebracht. Men vreest, dat onder de overblijfselen van de ver nielde wagons nog twee lijken liggen. De sectie op het gevonden lijk te Rotter dam heelt uitgewezen dat de vrouw een natuurlijken dood gestorven is. Naar wordt meegedeeld, heeft de sectie op het lijk van de 65-jarige vrouw, die, gelijk elders in dit blad wordt gemeld, Zondagavond dood is gevonden in haar woning aan het Herman Dullaartplein, te Rotterdam, uitgewezen, dat zij geen gewelddadigen doocl is ge storven. Aanvankelijk hadden enkele omstandigheden het vermoeden van misdrijf gevestigd Zoo had men bij voorbeeld in een van de kamers een omgevallen stoel gevonden en ook kon men niet verklaren waarom de vrouw, die in nachtgewaad was, in het sousterrain lag, hoewel de slaapkamer zich op de hooger gelegen verdieping bevindt. Uit het onderzoek bleek evenwel, dat de vrouw al geruimen tijd sukkelend is geweest. Zij weigerde ech ter een dokter te raadplegen en maakte voor zich zelf allerlei drankjes klaar. De veronderstelling is nu, dat de vrouw onwel is geworden, naar beneden heeft wil len gaan alleen in het sousterrain bevindt zich wa terleiding daarbij een stoel heeft omgeworpen en op de trap in elkaar is gezakt waarna zij van de trap is gevallen en overleden,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1