ilnuii Niens- Goederenruil. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. IN- EN VERKOOPBUREAU VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. STEUN AAN DEN TUINBOUW. DUITSCHLANDS BOTERïNVOER. ENGELSCHE TARIEFONDERHANDELINGEN MET DE SCANDINAVISCHE LANDEN. HET BELGISCHE KABINET AFGETREDEN. GANDHI ZIEK? EEN VALSCHE CHèQUE VAN f9000.- Instituut voor Arbeiders ontwikkeling te Wieringen. Woensdag 19 October 1932. SCflAGEB 76ste Jaargang No. 9161 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijn land voert een actie om op ruime schaal een ruiling tot stand te brengen tusschen de veilingproduclen uit het onder haar werkzaamheid ressorteerende tuinbouwge bied en Duitscbe industrieproducten. De bittere nood in den tuinbouw was de oorzaak, dat het bureau der Ka mer zich gedrongen voelde naar andere middelen om te zien, om den export te vergrooten; zoo moest het naar de meening van de Kamer mogelijk zijn, de Duitsche regeering te bewegen, goederen in Duitschland zonder gewone Devisengenehmigung toe te laten, indien een or der, die ook naar andere landen zou kunnen gaan, in Duitschland zou worden geplaatst. De werkzaamheid in deze richting heeft tot resultaat gehad, dat contact werd verkregen met de Gesellsdhaft für Internationa len Warentausch te Dusseldorp. Geen betalingsmoeilijkheden. Het gepubliceerde feit, dat de Nederlandsohe trans acties een dusdanige vlucht hebben genomen, dat ge noemde organisatie binnenkort in Nederland een eigen kantoor gaat openen, is voor een redacteur van het persbureau Vaz Dias aanleiding geweest, naar Nieuw- veen te gaan, waar hij een onderhoud heeft gehad met den burgemeester dezer gemeente, den heer J. W. Gee- sink. Want het is deze burgemeester, die, voordat hij, daarbij terzijde gestaan door enkele van zijn ambtge- nooten in Zuid-Holland, met de Kamer van Koophandel voor Rijnland in contact trad, in de richting als boven geschetst werkzaam is geweest. Een dergelijke wijze van handelsvoering, zoo verklaar de genoemde burgemeester o.m., is in deze tijden zeker wel een unicum, daar het hier vrijwel neerkomt op de oude, primitieve goederenruil (Warentausoh). Toch mag niet ontkend worden, dat de koopkracht en werkverruiming ten zeerste door deze transacties ge baat worden. Een dezer ruilobjecten, welke voorname- imelijk in het Rijnland tot stand kwam, gaf de Duitsche industrie belangrijke transportorderswaardoor de fa brieken weer arbeidsgelegenheid kregen: de arbeiders door de verdiende loonen koopkracht ontwikkelden en daardoor weer in de gelegenheid kwamen, de geïmpor teerde goederen (in dit geval tabak), die in Duitsche fabrieken ten deele naverwerkt werden, af te nemen. Een onderzoek toonde aan, dat er te Berlijn een or ganisatie is, die zich speciaal ten doel stelt, Duitsche industrieproducten te ruilen tegen levensmiddelen uit Ihet buitenland. Het is de Gemeinsohaft der Deutschen Lebensmittel Einfuhr Handels A. G., kortweg Gedelag genoemd. Persoonlijk heb ik neen bezoek gebracht aan ihet Duitsche Rijnland. Daar bleek mij, dat de Kamer van Koophandel te Dusseldorp, die nauw verbonden is met de Gesellschaft für Internationalen Warentausch in deze stad, voor de Nederlandsohe belangen het aan gewezen middel was, aangezien een groot deel van on zen export van landbouwproducten vooral in het Rijn land en West falen een afzetgebied vonden. Met de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, die reeds in dezelfde richting werkte, werd de zoo noodige samenwerking gezocht: zoo werden tusschen de bij deze zaak betrokken instanties verdere besprekingen gevoerd, waarna tenslotte met medewer king van de Duitsche regeering bereikt werd, dat een behoorlijke hoeveelheid Nederlandsohe groenten en haring uot het district Leiden geruild kon worden voor Duitsche industrieproducten. Een dergelijke Waren tausch ondervindt in Duitschland, ook in regeerlngs- kringen, veel sympathie. Afgescheiden van eenige minder belangrijke punten ïs aldus de burgemeesterhet groote voordeel van dergelijke transacties wel hierin gelegen, dat de uit voer van de Nederlandsohe goederen naar Duitsch land op deze wijze niet in het minst onderhevig is betalingsmoeilijkheden, daar de betaling en afrekening telkens geheel binnen eigen grenzen blijven. De zeer krachtige houding van de Kamer van Koop handel te Leiden tegenover de Duitsche regeering heeft er voornamelijk toe geleid, dat deze gunstige resultaten bereikt zijn; aan de Duitsche Kamers van Koophandel is n.1. meegedeeld, dat men alleen dan bereid was de orders in Duitschland te plaatsen indien een zeker percentage bij strenge verhouding van 1 1 zou Duitschland's buitenlandsohe handelsbalans iweinig zijn gebaat der koopsommen in goederen kon worden verrekend. Van groot belang is ook, dat Duitschland bereid Is, ongelimiteerd Nederlandsche levensmiddelen door be middeling van het bureau te Dusseldorp op te nemen. De vestiging van een eigen kantoor door de Gesell- schaft für Internationalen Warentausch in Nederland wijst er voorts op, hoe men In Duitschland overtuigd van de belangrijkheid van het onderhavige systeem. Mijn indruk is, dat dit systeem, dat voorloopig wel gehandhaafd zal blijven, omdat de exportmoeilijkheden ongetwyfeld nog zeer geruimen tijd zullen aanhouden, behoorlijke resultaten zal blijrven afwerpen. De werkwijze van het Duitsche stelsel, De redacteur is na dit onderhoud naar Leiden gegaan waar hy den secretaris van de daar gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, dr. P. G. Knibbe, bereid vond, nog eenige nader® mededeelingen te doen ook wat betreft de belangrijke kwestie der werkwijze van het bureau. Het werk gaat goed, aldus dr. Knibbe, en mede daarom geeft het ons veel voldoening. Verrassend voor ons was de onverwachte medewerking van de Importeurs van Duitsche goederen. Op geen enkele weigering zijn we gestuit We moe- S? v" hêt het werk hier verder S™51*" ïï'ml betekenis is het zeker, dat tal van andere Kamers van Koophandel thans ook in deze richting werkzaam zyn of gaan werken* Een krachtige propaganda voor dit stelsel kunnen wij uiteraard niet missen en daarom wijs ik er nog maals met klem op, dat al diegenen, die orders in Duitschland plaatsen, vooral niet moeten verzuimen, al3 voorwaarde te stellen, dat door de Duitsche regee ring toestemming zal worden gegeven, dat voor een bepaalde verhouding aan Nederlandsche goederen zon der Devisengenehmigung in Duitschland wordt toege laten. Commissie van Toezicht samengesteld. De Commissie van Toezicht op dit Bureau is thans samengesteld en bestaat uit de navolgende hoeren: A. W. Michels, Lid van Ged. Staten van N.H., wonen de te Haarlem, Voorzitter; P. Slot, Voorzitter van den Provincialen Veilingsbond, wonende te Broek op Lan- gendijk; C. Wagenaar Cz.. koopman, wonende te Alkmaar; Jac. Groen Azn.. Voorzitter R.K. Dioc. Tuindersbond L.T.B., wonende H Zuidscharwoude; K. Kuiper, vice-voorzitter van de Holl. Mij. van Land bouw, wonende te Midwoud: C. Timmerman, be stuurslid Chr. B.T.B.. wonende te Broek op Langen- dijk en B. W. A. Muijen, Bestuurslid Neutr. Bond van Boeren en Tuinders te Heemskerk. Het dngclijksch besturu wordt gevormd door de heeren Michels, Slot, Wagenaar en den Directeur P. Klant. Met het oog op de nog noodige voorbereiding kan de datum van inwerkingstelling nog niet definitief worden bepaald. Voor de eventueele beschikbaar stelling van de tuinbouwproducten als veevoeder blijkt reeds groote belangstelling te bestaan. Voor de beschikbaarstelling als menschelijk voed sel is dit tot heden nog in mindere mate het geval. Het zou wenschelijk zijn, dat allen, die het Bureau hierin kunnen helpen en voorlichten, hunne mede werking zouden willen vcrleenen. De moeilijkheid hierbij is natuurlijk dat een rege ling moet worden getroffen, waardoor het onver koopbare product als menschelijk voedsel wordt ge bruikt, zonder dat de tuinders of handelaars daar door beconcurreerd worden. Dit kan geschieden door het product daar te plaatsen, waar het tot heden na genoeg niet komt, of en dan denken wij aan onze Gestichten en Ziekeninrichtingen door in tijden van grooten overvloed het menu eenigszins te wijzigen. Zoo zouden deze inrichtingen b.v. wanneer over 2 of 3 weken eventueel zou blijken, dat de bloemkool on verkoopbaar werd, alle twee extra dagen bloemkool op het menu kunnen plaatsen. Het spreekt van zelf dat het Bureau de bovenge noemde voorwaarden bij de verstrekking van men schelijk voedsel moet stellen, want door een onoor deelkundige uitdeeling zou de gewone vraag in den handel verminderen, hetgeen van nadeeligen invloed zou zijn op het prijsniveau. Het ligt dan ook in de bedoeling van de Commissie om het terrein van den handel niet alleen zooveel mogelijk te ontzien, maar ook om zich van do mede werking van den handel te verzekeren, door met den plaatselijken handel zooveel mogelijk contact te zoe ken. Wetsontwerp in zicht Naar „De Standaard" verneemt kan een wetsont werp tot steun aan den tuinbouw zeer spoedig worden verwacht. Het moet in de bedoeling van de regeering liggen, om enkel steun te bieden aan voor export ge schikte producten. Voor 't jaar 1932 zou een bedrag van f5.000.000 beschikbaar worden gesteld. TOTALE IMPORT 55.000 TON. Uit BERLIJN, 18 October: De lngdurige onderhandelingen, die den laatsten tijd over den boterimport naar Duitschland zijn ge voerd tusschen de Duitsche regeering eenerzijds en Denemarken en Finland anderzijds, zijn heden tot 'n voorloopig einde gebracht. Het resultaat der bespre kingen is ook voor ons land van groot belang, daar het ongetwijfeld de basis zal vormen voor de regeling van den Nederlandschen boteruitvoer naar Duitsch land. Hoewel omtrent de voorloopige overeenkomst nog geen1.?1:'zonderheden..officieel bekend worden ge maakt, vernemen wij toch uit goede bron, dat voor den boterimport in Duitschland een totaal contingent is vastgesteld ten bedrage van 55.000 ton. Dit contin gent zal over de boter-exporteerende landen worden ioqa€6 -inol Krond van hun uitvoer in de jaren 1929, en 1831. Telegraaf. Met elke regeering apart onderhandeld. Uit LONDEN, 18 October (V.D.): Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Engel- sene regeering de regeeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden uitgenoodigd tot het houden van tariefbesprekingen te Londen. De drie landen, aie zich reeds eerder tot de Engelsche regeering heb- gewend, hebben de uitnoodiging aanvaard. Tege lijkertijd wordt gemeld, dat thans onderhandelingen met Argentinië worden gevoerd. Naar verluidt, zal niet een gemeenschappelijke con- ierentie worden gehouden, maar zullen de besprekin gen met elke regeering afzonderlijk worden gevoerd. De handelsverdragen zullen niet worden herzien. Doel VanJ?.onderhanclelingen is het sluiten van een ac- coord binnen het kader van dc bestaande verdragen. Uit BRUSSEL, 18 October (V.D.)ï Na een gehouden ministerraad is het geheele Bel gische kabinet afgetreden, daar de Minister-president weigerde Kamer en Senaat te ontbinden. Men ver wacht thans een Zakenkabinet, dat als eenige taak heeft. Kamer en Senaat te ontbinden. In dezen zin zou ook de Koning zich hebben uitgesproken. De koning heeft het ontslag aanvaard. Een beroerte gehad. Volgens de Daily Herald zou Gandhi een beroerte hebben gekregen. Reuter meldt nader uit Poona, dat zulks officieel wordt tegengesproken, doch voegt daar tevens een bericht uit Calcutta aan toe, dat als volgt luidt: Naar eerst thans bekend wordt, zou Gandhi, onmid dellijk na afloop van zijn vasten een beroerte hebben gekregen. Gandhi's aanhangers moeten dit langs geheimen weg vernomen hebben, daar de autoriteiten hun nog steeds den toegang tot de gevangenis weigeren. Men vermoedt, dat men aan Gandhi's gezondheids toestand geen ruchtbaarheid wil geven om onlusten in het land te vermijden. Overigons heeft Gandhi twee jaar geleden ook reeds een beroerte gehad. Gandhi geen beroerte. Uit Londen, 18 Oct. (V.D.): Het bericht, dat Gandhi een aanval van beroerte zou hebben gehad en dat zijn toetand zorgelijk zou zijn, wordt volgens bericht van ambtenaren van de Yeravda-gevangenis in Poena, waar Gandhi zich be vindt, gedementeerd. Zij verklaarden, dat Gandhi zich in een goede gezondheid verheugt. De heeren fuifden te royaal. Amsterdam, 18 October. In den loop van den morgen verscheen voor een sigarenwinkel op den Zee dijk een groote auto van de politie. In dezen wagen werd onder groote belangstelling van het publiek de geheele inventaris van het huis ingeladen. Na de si- ragen kwamen crapeauds en andere meubelen. Alles werd overgebracht naar het bureau Leidscheplein. Deze bijzondere verhuizing stond in verband met de arrestatie van den winkelier en diens vriend, die hij hem inwoonde. De laatste was kantoorbediende bij een firma op de Stadhouderskade. Van deze firma was in het begin van het jaar bij een bankinstelinlg een che que aangeboden en ook uitbetaald van f 9000, welke cheque valsch bleek te zijn. De politie had zich toen veel moeite gegeven te ontdekken, wie de chèque had geschreven en geïnd. De verdenking viel toen op een jeugdig kantoorbediende. Hij werd aan het bureau Leidscheplein gehoord door den commissaris, den heer Hulseboom, maar de jongeman bleef ontkennen en er kon toen niets bewezen worden. De rechercheurs van het bureau Leidscheplein hebben toen de gangen nage gaan van den verdachte. Den laatsten tijd zijn zij daarin bijgestaan door twee rechercheurs van de mo biele brigade van de Centrale Recherche. Het bleek, dat de kantoorbediende, die altijd nog bij dezelfde firma in betrekking was, meer geld uitgaf dan in over eenstemming was met zijn inkomen. Niet zoo heel lang geleden is hij verhuisd naar den Zeedijk, waar een vriend van hem in Mei een sigarenwinkel had geopend. Ook de vriend had daarna alle aandacht van de politie. Het bleek, dat de heeren een mooie inven taris hadden, motorfietsen en heel dikwijls auto-toch ten maakten. Dit gaf de politie aanleiding in te grij pen. De beide jonge mannen werden gearresteerd. Aan vankelijk ontkenden zij iets te weten van de chèque van f 9000, maar tenslotte zijn beiden door den mand gevallen. De kantoorbediende heeft thans erkend de chèque te hebben in orde gemaakt en zijn vriend heeft het geld geind. Morgen worden beiden ter beschikking van de justitie gesteld. J.l. Dinsdagavond had in de bovenzaal van café Veer- dig. vanwege het Instituut van Arbeidsontwikkeling, af- deeling Wieringen de eerste cursusavond plaats, waarbij als spreker optrad de heer G. J. Zwertbroek, over het onderwerp de „huidige politiek" en economische omstan digheden en de taak van de socialistische arbeidsbewe- ging. De Voorzitter, de heer J. de Wit opent met een har telijk welkom de bijeenkomst, waarna de heer Zwert broek die iets later arriveerde, dan aanvankelijk de be doeling was, het woord verkreeg, en het volgende sprak: Toen mij gevraagd werd ter inleiding van het winter werk een rede te houden, heb ik bovenstaand onderwerp gekozen, hetgeen wel het meest in overeenstemming komt met den wensch. Immers de aard der werkzaam heden van het Instituut daarvan zijn afhankelijk. Ik kan mfj echter voorstellen dat de arbeid van het In stituut van Arbeidsontwikkeling hoofdzakelijk is geba seerd op kunst en wetenschap, geest, verstgnd en ont wikkeling. Hoewel het Instituut deze zaak niet verwaar loost, moet toch aandacht geschonken worden aan de politiek en economische toestanden en deze wordt er in elk geval door beïnvloed. Onder economische toestand wordt verstaan de wijze waarop menschen in hun behoefte voorzien en waarop ze streven naar de welvaart. Tevens wordt hieronder verstaan de productie van alle levensbenoodigdheden en gebruik en verdeeling hiervan. Spr. zet dan den toe stand uiteen, waarin de menschiheid verkeert. Onder politiek wordt verstaan landsbestuur, inrichtin gen en bestuur Staat. Dit houdt slechts ten deele ver band met de economie. Het staatsverband schept wet ten en deze moeten nageleefd worden. Economie en politiek is staatsverband. Hier stellen de machtigsten, die het overwicht hebben, de wet en ma ken regelingen als zij willen in hun belang. Vroege wa ren die machtigen de adel en de geestelijkheid. Hier gold nog het z.g. vuistrecht; het reoht van den sterk ste. Thans is dit niet meer. Het is aan banden gelegd door het ontstane recht, dat de Staat handhaaft. Thans zijn de machtigste, zij die productiemiddelen bezitten. Zij die het kapitaal bezitten. Wij zijn arbeiders die geen kapitaal bezitten. Daar is geen bezwaar tegen, maar het gaat ons om welvaart en bevrediging. Als de kap. maat schappij ons deze bevrediging schonk dan gingen wij daarmede accoord, maar dat doen zij niet. Als de kap. Mij. arm was en niemand bevrediging schonk, dan zou den wij traohten met elkaar de Mij. rijker te maken. Is echter ook niet zoo. De kap. Mij. schenkt echter wel vaart aan weinigen en belet den meesten hun behoeften te bevredigen. Dit is al zoo in „normale" tijden. Er is nog steeds een scheiding: arbeider en kapitaalbezitter. De menschheid heeft steeds productiemiddelen noodig om mee te arbeiden. Productiemiddelen is echter pri vaat bezit. Productiemiddelen is kapitaal aan onderne mers tegen rente en dividend. Ondernemrs zijn arbei ders die tegen het loon werken, doch van de winst die hun arbeid heeft opgeleverd, zien zij niets. Het gebeurt wel dat er ondernemers zijn die zelf een bedrijf hebben, doch zelf hard meewerken, soms harder dan hun on dergeschikten. De beteekenis echter van rente, dividend, pacht of winst genieten zij die zonder te arbeiden dit verkrijgen. Hoe groot dit is geeft Matthijsen als volgt weer: Het werkspoor had een winst van f 780.000, gaf een dividend uit van f 620.000 en aan arbeidsloon f 5.183.000. Hieruit vloeit dus voort dat 1 2 pet. aan ar beidsloon kapitaal werd verstrekt aan diegenen die er niets voor deden. Met dit alles zouden wij genoegen kunnen nemen, als de arbeider zijn behoeften kon bevre digen. Maar bovenstaande heeft groote maatschappelijke na- deelen. Groote voorraden goederen zijn over die nie mand kan koopen en hierdoor ontstaat de crisis. Dit komt door kapitaalwinst op productie. Moet er kapitaal blijven? vraagt spr. zich af. Hij betwijfelt dit. Kijkt naar Amerika, waar de fabrieken veel meer fabriceeren dan noodig is. Edhter stelt spr. vast dat de arbeiders het over het algemeen beter heeft als in vroeger tijden. Dan bespreekt spr. de crisis en zegt dat in Nederland 400.000, Duitschland 5 millioen en in Engeland 3 milli- oen werkloozen zijn. Over de geheele aarde 40.000.000, dus zooveel als de bevolking in Frankrijk. Het ergste is echter dat zoovele jonge mannen, die toch noodig iets hadden moeten leeren, hiervan verstoken zijn en werkloos rondloopen. Komt er een tijd van ontspanning, dan kunnen deze jonge kerels niet aanpakken, want ze kunnen niets Dit is wel het verschrikkelijkst. Aan werkloosheiduitkeering wordt in Nederland pl.m. 150 milioen uitgekeerd per jaar: in Duitschland 3 milliard. Welk een enorme en maatschappelijke schade. Daar zitten we nu. Alle productiemiddelen en toch grond stoffen aanwezig. Dit is de economische toestand vaa thans. Zulk een chaos heeft de menschheid gemaakt van de productie en distributie voor het streven naar welvaart. De menschheid? De machthebbers in ons maatschapelijk leven. De kapitalistische klasse. Eerbied voor hun kennis, eerbied voor hun functies en eerbied voor hun leidersgaven. Echter beschuldigen zij ons van onkunde en de ellende die is veroorzaakt. Wat is de houding van de kap. heerschende klasse tegenover deze crisis? Onverschilligheid? Neen, maar gericht op opheffing der nadeelen voor de menschen, neen! Het is gericht op eigen zelfbehoudAan het kap. stelsel mag niet worden geraakt. Zij zeggen, er zijn meer cri sissen geweest en het herstel is altijd gevolgd. De kap. klasse ischt loonsverlaging, maar heeft dit doel niet bereikt. Wel in enkele gevallen, b.v. van overheidspersoneel. Inplaats van een welvaartspolitiek val het kapitaal de arbeidsklasse aan. Ziet naar het rapport-Weiter. De regeering heeft den heer Wel ter in den arm genomen, de begroting met f 100 millioen. te besnoeien, De arbeidersklasse heef"' dit rapport weten weg te werken tot op zekere hoogte door tegenstand te bieden. Dit is kap. klasse niet naar den zin. Dan wijst spr. op het gevaar dat dreigt, n.1. het fascisme. Dit bestaat uit jeugdige personen uit de bourgeoisie. Ook zij ondervinden de nadeelen der werk loosheid en zien zich in hun rechten gekort. Wij mo gen dit gevaar niet verwaarloozen en er voor waken dat niet gebeurt wat er in Duitschland is gebeurd. Wat de bewapening betreft, zegt spreker, dat de Volkenbond niet te onderschatten is. Wanneer dit or gaan er niet geweest was, dan was er al oorlog ge weest. Doordat dan echter de vertegenwoordigers van verschillende landen bijeen zijn, kunnen geheime di plomatische bespreking niet voorkomen. Maar we wer ken naar den oorlog. Reeds is er oorlog. Kijkt naar China en ook in Zuid-Amerika wordt gevochten. Spr. wijst verder op Rusland, op het Roode Leger. Hij acht dit een waarborg voor den wereldvrede. Verder spreekt spr. een woord van opwekking voor het betoog in Den Haag op 8 November a.s. en verder over het gehoudenc ongres in Utrecht. Van het debat maakt gebruikt de heer Bom. Deze vraagt naar aanleiding dat hij tot den bond van Trans portarbeiders behoort, naar beteren arbeidstijd. Het gebeurt wel in het aannemersbedrijf dat 80 a 90 uur gewerkt wordt. Dit kon, gezien de werkloosheid ver minderd worden. De heer Zwertbroek antwoordt dat dit punt aanvankelijk in zijn bedoeling had gelegen te behandelen. Hij zegt echter dat dit punt een deel uit zal maken op de a.s. verkiezingscampagne. De heer Talma vraagt eenige inlichtingen, welke de heer Zwertbroek beantwoordt. Hierna kregen wij van den heer Beversluis eenige voor drachten te hooren, welke zeer in den smaak vielen. De heer de Wit, hierna het woord verkrijgende, brengt dank aan de heeren Zwertbroek en Versluis en zegt verder dat het in de bedoeling ligt van hot insti tuut dezen winter een serie lezingen te houden. Verder deelt hij mede, dat er in samenwerking met andere organisaties alhier een cursus voor rijpere jeugd zal worden gehouden, welk initiatief van het Instituut is uitgegaan. Reeds 50 deelnemers gaven zich op. Dan zullen de gewone kader-cursussen worden gehouden. Hierna sluit voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1