Woensdag 19 October 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9161 VOOR VEILIG VERKEER. Door afsluitboomen gereden. Door den trein vermorzeld. Nog eens de infectie van Zus B r a u n. Een wreedaardige proef. Een proefneming. Ingezonden Stukken. Dwars door het snelvuur. Onlusten te Weenen. Munitie ontploft. Moedermoord. Werkverschaffing. Het conflict in de katoenspinnerij in Lancashire. Maar dan: gelijke monniken, gelijke kappen. Wie de wekelijksohe. neen de daeelpksclie lost vnn verkeersongevallen niet. «al begrijpen en waardeeren Itlre ernstige poging en elke doeltreffende propaganda TOililneid van het verkeer te bevorderen, medewerking voor dat doel valt niet te klagen: vereenigingen van fiets- en autorijders, de schooi, de de film. de rechterlijke macht beijveren zich om feereen aan bepaalde regelen te wennen en aldus de ongevallen-rubriek tot de kleinst mogelijk, proporties teïrttuurlök'Iïïnh<!t nooit gelukken om alla omgevallen te voorkomen. Ongelukken liggen nu eenmaal In e*n klein hoekje, doch we zullen reeds een heel eind op Sn veiligen weg zijn, indien de oorzaken onwetendheid, onvoorzichtigheid, roekeloosheid en schuld komen te vervallen. Enkele van deze oorzaken kunnen door propaganda, door opvoeding worden bestreden. Dat is geen korte weg en het is de groote vraag, of deze zonder meer tot bet gewenschte doel kan leiden. Zeer waarschijnlijk zal die opvoeding voorloopig ondersteund moeten worden door een flinken stokachter den deur. Het is vaar, dit is ook een soort opvoeding, doch de meest gewenschte is zij niet. Wij gaan niet zoo ver om te beweren, dat elke lichamelijke kastijding voor kinde ren verderfelijk is, al prijzen wij den opvoeder gelukkig, die daartoe niet zijn toevlucht behoeft te nemen. Niet anders zien wij de functie van de rechterlijke macht en haar straffende hand. Konden wij ze missen, het zou een juichkreet waard zijn. doch voorshands zal onze samenleving zulk een parad ijs-a oh tig karakter niet vertoonen. Om het anders te zeggen: voorshands spreekt de reohter in de verkeersopvoeding nog een hartig woordje mee en zal hij, zoo lang de zachte middelen on voldoende blijken, harde klappen moeten uitdeelen. Onder één voorwaardedat hij. waar straf moet val len, toeslaat, zonder aanzien des p e r- a o o n s. Natuurlijk beteekent dit niet, dat wij een vaste straf maat wenschen voor elk ongeval: één gebroken armzooveel dagen; twee gebroken ledematenzooveel dagen enz. Wij bedoelen alleen, dat als Jansen en Pietersen onder overeenkomstige omstandigheden gelijksoortige fouten hébben gemaakt, Jansen geen geringere straf moet krij gen dan Pietersen, omdat hij van een betere een hoogere standing ls dan de laatste. Voor zulke ge vallen zeggen we: gelijke monniken, gelijke kapen, welk. spreekwoord onder toevoeging van één letter ook aldus kan worden gelezen: gelijke monniken, gelijke klappen. Waarschijnlijk vraagt de lezer zich af, of er- een bijzondere aanleiding is voor onze zwaarwichtige be schouwingen. Inderdaad is die er. De vorige week ston den n.1. voor den waarnemenden kantonrechter te Hil versum twee personen terecht, die beide een verkeers ongeval hadden veroorzaakt. De een was een hande laartje, die in verzet was gekomen tegen een vonnis waarbij hij was veroordeeld tot f 200.boete en ont zegging van het recht een auto te besturen voor den tijd van zes maanden. De man had bij Naarden door niet tijdig te remmen eèn wagen met steenen aangereden. Hij bewoog nu hemel en aarde om de boete van f 200 aanmerkelijk te verminderen. Want hij zou anders een maand hech tenis moeten ondergaan. De uitspraak luidde toch nog 75 boete en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Hierbij moet worden bedacht dat de man een auto noodlg heeft om zijn brood te verdienen. Het tweede geval betrof een leerling van de militaire yliegschool te Soesterberg, die volgens een paar musici van een dancing te Laren geen jenever had gedron ken, maar gezopen en daarna achter het stuur van Zijn auto het dorp onveilig had gemaakt, tot hij met volle vaart tegen een hek was' terechtgekomen. Uit het verslag dat het Volksblad van deze zaak geeft, knippen we het volgende: „Mr. 's Jacob nam hierna requisitoir en de stellige verwachting was, dat de te vorderen straf niet gering zou zijn. Het is ons immers bekend, dat hij het op lieden, die de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen, allerminst heeft begrepen. Straffen van 2 f 300 boete voor automobilisten, die een verkeersfout hebben gemaakt, behooren niet tot de bijzonderheden. Een beroep op behoeftige omstandigheden maakt geen indruk en wordt steevast beantwoord met de opmer king: armoede kan iemand niet straffeloos stellen voor overtredingen. Maar nu komt de leerling-vliegenier, die, dank zij den •welstand van zijn ouders geen ordinaire kroegen, doch voorname dancings pleegt te bezoeken. Vrijspreken, aldu3 mr. 's Jacob. met een spijtigen etem, zal moeilijk gaan, want het staat vast, dat u door roekeloos te rijden het verkeer in gevaar hebt ge bracht, De dronkenschap zullen wij dan maar niet be wezen achten. Het rijbewijs afnemen? Ja, dat zou op de militaire autoriteiten te Soester berg ten opzichte van u geen gunstigen Indruk maken. Ik zal daarom zulks ook niet eischen. Een hooge geldboete kunt u van uw soldij natuurlijk niet betalen, Het ls derhalve een moeilijk geval. Na rijp beraad meen ik den kantonrechter te moeten voorstellen u een voorwaardelijke geldboete van f 150.op te leggen. Mr. Dam vonniste conform den eisch." Onzerzijds nog slechts een enkele opmerking. Tweeërlei „recht" is minstens in één geval o n recht, dikwijls misschien wel in beide gevallen. Zulke recht spraak mist elke paedagogische waarde en dus zijn doel. Rechtspraak zonder rechtvaardigheid sticht kwaad en geen goed. Tegenwoordigheid van geest. Op den Gastelschen weg onder Roosendaal is gis terenavond te omstreeks half negen zekere M. v. d. H., uit Fijnaart, met een vrachtauto door de afsluit boomen van den bewaakten spoorbaanoverweg gere den. De chauffeur meende te zien, dat de boomen .nog niet gesloten waren en reed door, waarbij hij tot run schrik gewaar werd. dat hij een afsluitboom had stuk gereden en bovendien, dat een trein naderde. Dit laatste liet hem geen tijd tot nadenken en als bij intuïtie gaf hij vol gas en reed pardoes ook door den anderen afsluitboom heen, waardoor hij zichzelf red de. Even later hoorde hij den trein achter zich voor hij daveren. Intusschen arriveerden juist ter plaatse een paar marechaussees, die het geval ook van een anderen kant bekeken en proces-verbaal opmaakten. De striemende regen verblinde haar. 7,?frf<len °nb®wa«kten spoorwegovergang aan den zwartewee te Gouda is gistermiddag om half twee de Sl-jange ongehuwde juffrouw van R. van den Wet houder Venteweg (gem. Reeuwijk) toen zij per fiets de Spoorbaan overstak, door een uit Utrecht komen- hnd rtfn/TÏT-" en slas Waarschijnlijk menrif tengevolge van den hevigen strie- menden regen den trein ni»t zien aankomen. EHRnVna'' verminktel ijk is per brancard van den heel vernield! W°mn8 VerVOerd' Dc ,iets werd Wat de leider der Olympische groep ervan zegt. Het verhaal van de injectie, die mevr. Phillpsen Braun, tijdens de Olympische Spelen toegediend zou zijn, heeft in den lande nogal indruk gemaakt en een eenigszins wrevele stemming gewekt jegens den Ame- rikaanschen sportgeest. De heer v. d. Putte, de leider en trainer van onze Olympische ploeg, heeft in een pro- paganda-vergadering van den Apeldoornschen Athletiek kring op een desbetreffende vraag daaromtrent niet on belangrijke mededeelingen gedaan. Hij en Chris Berger, behoorden onder het belangstel lend publiek, toen Zus in de demi-finale uitkwam. Zij vonden, dat Zus niet goed zwom. De heer v. d. Putte begaf zich daarop naar zijn hotel en kwam toevallig in een autobus, waarin mevr. Braun en Z-us en nog twee dames zaten. Mevrouw Braun en haar dochter huilden. Zus had ineens zoo'n pijn in baar been gekregen. De heer v. d. Putte is met de dames naar het hotel gegaan, heeft het been onderzocht en het gemasseerd. Volgens hem was een spier gezwollen. Plotselinge kramp in de spieren komt bij zwemmen veel voor. De opgezette spier was ook goed voelbaar. Hij raadde zus aan, een warm bad te nemen, waaraan zij direct gevolg gaf. De heer v. d. Putte wilde de verantwoordelijkheid niet dragen alleen In deze zaak iets te zeggen en zeide dus dat er een dokter bij gehaald moest worden. Een dokter kwam, hij schreef heete omslagen voor, maar het hielp niet. Een andere dokter werd ontboden die zeide, dat het been koude omslagen noodig had. De pijn nam echter toe. Zij werd vervolgens naar het hospitaal overgebracht Mevr. Braun had hiertegen eerst bezwaar, maar de hoofdleiding wist haar van de noodzakelijkheid te over tuigen. Een 7-tal doktoren, zoo vertelde de heer v. d. Putte constateerde daar, dat zus door een „black widow", een gevaarlijke spin, een heel zeldzaam soort, was gestoken. Dat zeldzame heeft blijkbaar geïnspireerd tot het ver haal, dat haar een injeotie zou zijn toegediend. De heer v. d. Putte bekende, bij het hooren hiervan stilletjes gelachen te hebben. Zoo iets leek hem werke lijk erg gezocht, want een injectie dient men zoo maar niet ongemerkt toe: Als je een prik voelt schrik je toch en je roept au. Zulks is bij zus niet voorgekomen. Bo vendien bestond er heel geen aanleiding om zus als ge vaarlijk voor het kampioenschap te beschouwen, zooals het algemeene inzicht was. 2000 katten met gifgas behandeld. Wat de menschen te wachten staat. Volgens een bericht in den Bayrische Volkszeitung heeft men een wreedaardige proefneming gedaan met 2000 katten om de uitwerking te constateeren van een nieuw soort gifgas, dat voor oorlogsdoeleinden is ver vaardigd De katten werden afgezonderd in een goed afgesloten ruimte, waarbij men door dikke glasruiten de uitwerking van het gifgas kon gadeslaan De gevolgen waren vreeselijk. De arme beesten sprongen wild in het rond en trachtten tevergeefs naar een uitweg te zoeken. Uit mond en oogen werd een akelig sljjmvocht afgescheid en men kon zien hoe de arme dieren tevergeefs met hun pooten de pijn die in hun oogen veroorzaakt werd, trachtten te lenigen. De dieren poogden hun kop zoo hoog mogelijk op te richten om beter adem te kunnen halen, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat het gas zwaarder is dan de lucht en de katten wilden zuivere lucht inade men Daarna drukte de professor op een knop, waardoor een ventilator in werking werd gesteld, zoodat weer versche lucht werd toegevoerd. De bek van deze arme dieren stond wijd open en een dikke laag schuim stond erop. De ademhaling werd steeds langzamer en zwakker, zoodat de eene kat na de andere van uit putting neerviel, onder heftige krampen en zenuw schokken. Zelfs toen de dieren uit de vergiftigde lucht naar buiten werden gebracht, stierven de meesten nog na 24 uur. Een der beesten stier eerst na 14 dagen. Dat het gruwzaam lot, hetwelk hier 2000 katten moesten ondergaan, ook bjj menschen-oorlogen is weg gelegd voor menschen, zal velen wel pacifistisch kun nen stemmen. HAAR KREUNEN HIELD HEM WAKKER. Ondragelijke gewrichtsrheumatiek. Hoe zij het kwijt raakte. Iemand uit Rotterdam schrijft ons: „Mijn vrouw, 67 jaar oud, heeft jaren lang geleden aan rheumatiek in haar gewrichten. En wel zoo erg dat zij soms van do pijn alles liet vallen, wat zij in haar handen had. Dikwijls werd ik "s nachts wakker van het kreunen, zoo een pijn had zij in haar handen en beenen Ook kon zij soms de trappen niet opkomen. Het vorig jaar zijn wij begonnen met Kruschen Salts Na den eersten flacon van 90 cent kon zij haar vingers al veel beter gebruiken. Wij zijn er dus mee doorgegaan, en nu is zij zoo ver genezen, dat zij maar zelden een weinig pijn voelt. Wij gebruiken nu beiden Kruschen en zijn vast besloten om zoo lang wij nog leven daar mede door te gaan P. J. P. te H. bij Rotterdam. De oorzaak van haar rheumatische pijnen waren de scherpkantige urinezuur-kristallen, die zich tusschen de gewrichten nestelen. De combinatie van de zes ver schillende zouten in Kruschen lost deze kristallen ge heel op en voorkomt tevens, dat zij zich opnieuw kunnen vormen. Dit is de manier, waarop Kruschen Salts de rheumatiek bestrijdt. En dit is ook de reden, waarom rheumatiek niet bestaan kan in een lichaam, dat zijn „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.00 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kostenè Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten dui zenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kru schen te openen. En als U na deze proef niet volko men tevreden beijt, kunt U den grooten flacon te rugbrengen bij den winkelier, waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheole uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperk ten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) Uitstorten van olie uit een vliegtuig. De secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsohe Red- dingsmaatsohappij Mauritskade 63, Amsterdam, deelt mede. Gisteren hadden onder gunstige omstandigheden, d.w.z. harde wind uit het west-noord-westen en ruwe zee in het Molengat bewesten het eiland Texel proefne mingen plaats met het. door een vliegtuig van het vlieg kamp „de Kooy", storten van golfstillende olie op de zee. De Reddingsmaatschappij heeft deze olie in bussen van 5 liter inhoud aan boord van de groote motor-red dingbooten. De bussen zijn zoodanig bezwaard, dat zij zinken op den zeebodem wanneer zij overboord worden geworpen. Voordat dit gesohiedt worden zij op eenvou dige wijze door duimdruk geopend. De olie stijgt nu omhoog en doet. aan de oppervlakte gekomen haar stil lende werking. Zij blijft die uitoefenen, zoolang zich olie in het b\ik bevindt. Worden.nu bovenstrooms van het gestrande sohip een aantal bussen met olie in het water geworpen, dan zullen deze geruimen tijd dienst doen. Intusschen 2al de motorreddingboot gelegenheid hébben haar reddingpoging uit te voeren. De proef welke thans werd gehouden diende om na te gaan of, voor het in zee werpen van bussen met olie, ook gebruik zou kunnen worden gemaakt van een vlieg tuig. hetwelk nuttig zou kunnen zijn in geval de motor reddingboot de plaats, waar de olie in het water moet worden gegooid, niet kan bereiken. Het vliegtuig wierp een aantal bussen in de branding bovenstrooms van de „Dorus Rijkers", die het gestrande schip voorstelde en van het dek der reddingboot was de stillende werking van de olie goed te zien. De sterke wind maakte dat het voor deze proef een gunstige ge legenheid was. Van de N.- en Z.-Holl. Reddingmij. was, behalve de bemanning van de „Dorus Rijkers" onder schipper C. Bot, de adj.-secretaris H. Th. de Booy aanwezig, terwijl de heer M. H. K. Franke mede aan boord was in ver band met de propaganda-film welke voor de Redding maatschappij wordt vervaardigd. OUDKARSPEL Oct 1932. Als de redactie van de „Sohager Courant" mij de vergunning geeft, om iets over de „Verhinderde Vei ling" te schrijven, zou ik dat ten hoogste waardeeren. Verschillende uitingen over deze kwestie hebben we al gelezen en gehoord. Een bewijs te meer, dat deze zaak voor het groote publiek zeer belangrijk is. Objec tief bekeken, zonder politieke bijbedoeling, staat het aldus: Bij elke crisis vallen slaohtoffers. nu in dezen tijd zal dit natuurlijk ook gebeuren. Deze slachtoffers staan twee wegen open: werkeloos toezien, het noodlot aanvaarden, of: actief verzet, het noodlot zoo mogelijk afwenden, de catastrophe zoo lang mogelijk verschuiven Waar en bij welke groepen der bevolking vallen de meeste slachtoffers: bij arbeiders, boeren en tuinders. Ook dit feit, zal ieder toestemmen, of hij Notaris is, of wel een andere openbare functie bekleedt. Nu is dit het wonderlijke: de arbeiders verzetten zich door middel van staking, of andere agitatie. Geen Notaris, die hier aanstoot aan neemt of hierover stukken in de courant schrijft. De arbeiders, gaan ongestoord hun gang, zij winnen, zij verliezen, ze houden tegen het verlagen van hun levenspeil, ze vestigen de aandacht van regeering en andere lichamen op hun nood hun ellende. Ze maken fouten in hun tactiek van agiteeren, ze verbeteren die fouten, ze gaan weer verder, ze gaan steeds verder en dat gaat zoo de eeuwen door. Deze ac tiviteit is normaal menschelijk en bestond al in de Mid deleeuwen. We weten dat b.v. bij den bouw van de Groote- of St. Laurenskerk te Alkmaar, reeds conflic ten voorkwamen, de arbeiders trokken toen in ritsen voort.^ Vandaar nog heden ten dage de naam „Ritse voort". In dezen tijd beginnen boeren en tuinders zich ook te verzetten tegen hun ondergang. De manier, waar op zij dit doen is natuurlijk anders dan bij de arbeiders en moet ook anders zijn. De oorzaak hiervan is gele gen in het verschil boer of boer, tuinder of tuinder. Dit verschil bestaat bij de arbeiders niet. Wel bestaat er een z.g.n. arbeidersaristocratie, maar als puntje bij paaltje komt zijn arbeiders en hun leiders (vaak tegen de zin van die leiders) gedwongen één lijn te trekken dit is met feiten te bewijzen. Bij de boeren en tuinders staat deze zaak echter an ders. De boer- en grondeigenaar zal nooit en nimmer een lijn trekken met den pacht- of hypotheekboer. Bij K^imierS iS dit precies eender. Als de grondeigenaar gebruiker door de regeering zoover gesteund wordt dat hij zijn bedrijf loonend kan maken, steekt hij voor zijn collega's pachters zoowel als hypotheekboeren geen hand meer uit om te helpen. Ja, zelfs nog erger, velen van hen verklaren nu al openlijk, als die of die op de flesch gaat, dan koop ik zijn land voor een beetje. Dergelijke mentaliteit, kan men bestempelen met klasse-verraad toch dient men met zooiets rekening te houden. De regeering houdt hier dan ook wel terdege rekening mbe, 2ij weet zeer goed dat de klasse van eigen boeren gesloten achter haar staat. De tactiek van de regeering om door tarwewet, zuivelsteun, bie- tensteun e.d. een bepaalde categorie van boeren en akkerbouwers aan zich te binden, maakt het vraag stuk natuurlijk ingewikkelder. De tegenstellingen tus schen de boeren zijn hiermede geschapen deze tegenstelling is moedwillig in het leven geroepen.De Nederlandsche regeering weet heel goed wat zij doet. Na lezing van het bovenstaande zal 't ieder duidelijk zijn, dat pachters en hypotheekboeren en tuinders, niets anders overblijft dan defensieve middelen van verzet, als belasting weigeren, opzegging van huurcontracten, verhinderen van verkooping enz. Andere middelen heb ben deze menschen niet. Ik vraag iederen Notaris of wie dan ook, andere of betere middelen te noemen. De dooddoener: het crediet van de tuinders wordt hier door geschokt, nou, dat crediet was al geschokt, lang voor iedere actie bekend was. Het argument: rechtmatige plicht tot voldoen aan zijn verplichtingen, och dat zijn frasen, die waarde loos zijn, zoodra men niets meer bezit. Bovendien, alle regeeringen van de Europeesche landen en daar bui ten, hebben hun „verplichtingen" moreele, zoowel als financioele, vaak als vodjes papier opgevat. De onderdanen van al die landen kunnen zich hier aan spiegelen, dan spiegelen zij zich zeer zacht Ook in de crisis van de vorige eeuw, zijn duizenden boeren deemoedig naar den afgrond gegaan; n u is de mentaliteit van de boeren anders dan toen— dit is zeer verklaarbaar, het maatschappelijk inzicht is veran derd in dien tijd. 't Zou een schande zijn voor den boerenstand als de geestesgesteldheid van boeren en tuinders nog dezelfde was, als voor een halve eeuw. Zoo bezien is niet de hoofdzaak, of de boeren en tuin ders in hun strijd, direct alle succes en winst, die zij beoogen, binnenhalen. Moreele winst ls er nu reeds. Als Notarissen over deze kwestie gaan schrijven, be wijst dit reeds veel; dergelijke mensohen schrijven anders nooit in een courant. De argumenten van dit geschrijf zijn zwak. Bij voorbaat reeds wil de Notaris niet terugschrijven op een verweerschrift. Wie kaatst moet den bal verwachten. Als men zwak staat, vreest men dit. staat men sterk dan is men wel op discussie gesteld. Wil men zich afzijdig houden van de actie van wanhopige landbouwende menschen, goed, best om deze menschen in hun strijd nog te bemoeilijken, bo vendien, hun te bewerken of te beïnvloeden met fra sen, te speculeeren op hun weinig ontwikkeld doorzicht in de maatschappelijke verhoudingen, zie dat lijkt mij misdadig. Handen af, van den strijd der werkende boeren en tuinders. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaats ruimte, C. BORST Pz. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 764 m.M. Vooruitzichten: Nog kans op regen. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Rcfrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Een barricade werd de hinderpaal. Zaterdagnacht werd aan de grens bij het kantoor Locht, gem. Kerkrade, jacht gemaakt op een gepant- serden smokkelauto, die met groote snelheid uit de richting Heerlen was gekomen. Den Duitschen be ambten was verraden dat de auto, een zware Daimler- wagen, die van Hollandsche nummers en kenteeke- nen was voorzien, over de grens zou komen. Talrijke beambten hadden zich daarom op drie plaatsen op den hoofdweg opgesteld. Toen de auto in razende vaart naderde, reageerde de bestuurder niet op de teekens om te stoppen. Niettegentaande meermalen op den wagen werd geschoten, reed hij door en ook 'de tweede groep beambten, die eveneens vuurden, reed de auto voorbij. Tenslotte reed de wagen op een kar, waarmede de beambten den weg hadden ge- barriceerd. De bestuurder, die in de duisternis tracht te ie vluchten, werd gegrepen. Op den wagen werd be slag gelegd. Hij bevatte 1300 pond gesmokkelde kof fie. Hoogescholen gesloten. Uit Weenen, 17 October. Aan de Weensche uni versiteit en de technische hoogeschool ontstonden he denochtend vechtpartijen tusschen nationaal-socia- listische studenten en politieke tegenstanders, waarbij 23 personen werden gewond. De beide hoogescholen zijn op last van de rectoren gesloten. Uit Rio de Janeiro: In de nabijheid van Rio is een wagen met munitie geëxplodeerd. Zes personen wer den gedood, zestien andere gewond. Daad van een krankzinnige. Te Parijs woonde in zeer kommervolle omstandig heden een oorlogsweduwe, die reeds geruimen tijd door haar wonderlijke gedragingen de aandacht had getrokken van de bewoners van het huis, waarin zij een kamer had. De vrouw leed aan vervolgingswaan zin. Zij had een zoon, die ongunstig bekend stond en wiens geestvermogens eveneens gestoord waren. Gis terochtend is deze zoon, 'n man van 38 jaar, zijn moe der met een taxi komen afhalen en moeder en zoon reden vervolgens naar een politiebureau in de buurt. Toen de auto daar stopte en de vrouw uitstapte, vie len er twee schoten, de vrouw viel neer op het trot toir: de zoon had zijn moeder doodgeschoten. Aan de toeschietende politie-agenten deelde hij mede, dat hij zijn moeder had gedood om haar te onttrekken aan de vervolging van vijanderr. Drooglegging van een meertje in Fries land. Met de voorbereiding van de drooglegging en ont ginning van het meertje het Rohelster Wide, in de ge meente Schoterland, is een aanvang gemaakt. Dit wa ter is ongeveer 150 H.A. groot Het electrische gemaal voor drooglegging zal eerstdaags in werking gesteld worden. Het meertje is aangekocht door de N.V. De Drie Provinciën, en nog dit jaar zal met de ontgin ning, als object voor werkverschaffing, begonnen worden. Aan werkioozen uit de omgeving zal daarin plaatsing kunnen worden gegeven. In oen kritiek stadium. Een der correspondenten der N.R.Ct. meldt: De onderhandelingen inzake het conflict in de ka toenspinnerijen in Lancaster zijn gisteren in een crl- tiek stadium gekomen. De officieele mededeelingen omtrent den loop van de besprekingen, gewagen van zeer ernstige moeilijkheden, die nog uit den weg moe ten worden geruimd. Naar de Manchester Guardian meldt, vreest men voor een mislukking van de po gingen tot bemiddeling, zoodat een sluiting van de bedrijven dreigt, zoodra aan het einde dezer week de termijn voor de hundige loonschalen ten einde is. Er is wel overeenstemming bereikt omtrent bepaalde loon- categorieën, zoomede omtrent bepaalde arbeidsvoor waarden. Overigens heerscht aan belde kanten achter docht en wantrouwen, wat de pogingen tot bemidde ling van Loggett, den regeeringsvertegenwoordiger, bij zonder verzwaard. De arbeiders schijnen van meening te zijn, dat de ondernemers hun eischen in verband met het mogelijke herstel van de 48-urige arbeids week niet duidelijk genoeg hebben omschreven. De grootste moeilijkheid schijnt echter de loonkorting te vormen. De ondernemers staan op een verlaging van 814 pet., overeenkomstig de verlaging bij de katoen weverijen. Als de partijen zich vandaag niet verzoen- lijker toonen, moet het tot een afbreken van de on derhandelingen en een definitief conflict komen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5