Raad Callantsoog. Raad Wieringerwaard. Maandagavond vergaderde de Raad onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig de heer J. Speets wegens ongesteldheid. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat een achttal personen aanwezig was op de publieke tribune. Ingekomen stukken. 26 September is kasverificatie gehouden. Ontvang sten f 57.294.91, uitgaven f 56.915.07, waaronder is be grepen f 23.191.63, wat op de boerenleenbank is ge plaatst; op de postrekening is geplaatst f 202.96 en in kas was f 156.88, totaal f 359.84. Mededeeling van den heer N. Koppas dat hij de benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Goedgekeurd is terug ontvangen de verordening tot heffing vergunnings- en verlofrecht. Verder is ingekomen een verslag van den Vleesch- keuringsdienst en de begrooting over 1933. Aangezien de leden nog geen afschrift hebben ontvangen, wordt een en ander door den Voorzitter voorgelezen, waarbij de heer Koster nog eenige toelichting geeft, wat be treft de uitgaven. Door den heer A. D. Sleutel wordt opgemerkt, dat de loonen der keurmeesters, zijnde f 2100, nogal aan den hoogen kant zijn. De salarissen der hoofdambtenaren zijn met 8 verlaagd, doch van de keurmeesters niet. In verband met deze opmerking licht de heer Koster toe, dat indertijd aan hen in uitzicht is gesteld een salaris van f 2250, wat door verschillende gemeente raden is goedgekeurd. Het is een zeer verantwoorde lijke positie. Een keurmeester moet geheel onafhan kelijk zijn, om eventueele fraude niet in de hand te werken. Het salaris is nu zóó, dat dit nu absoluut buitengesloten is. De heer C. Blaauboer is dit niet met den heer Kos ter eens. Zij die van huis uit eerlijk zijn, zullen zich daartoe evengoed niet leenen. Mevr. Boerman wil dit salaris aan de menschen laten behouden, dit is tenminste nog een behoorlijk salaris. De arbeiders kunnen 't lang niet halen en 't is dringend noodig, dat dit ook spoedig beter wordt. Voorzitter is van oordeel, dat we ons daar niet moei lijk over moeten maken; die personen hebben een zwa- ren dienst en moeten dag en nacht klaar staan. Het verslag en de begrooting worden hierna voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen: a. circulaire B. en W. van Laren inzake de bekende adhaesiebetuiging adres Jisp. Besloten wordt voor ken nisgeving aan te nemen met verwijzing naar de Vereeni" ging van Ned. Gemeenten. b. Een verzoekschrift van heeren onderwijzers om subsidie voor ontwikkelingscursus en vrij gebruik schoollokaal. Gevraagd werd evenals vorig jaar f 2 per lesuur, tot een totaal bedrag van f 240. Voorzitter zeide, dat B. en W. niet eenparig waren Eén was er voor f2, een ander voor f 1.75 en no. 3 vond f 1.50 voldoenle. B. en W. stellen nu voor om f 1.75 toe te staan. Allen voor. Hierbij werd nog opgemerkt, dat in verschillende gemeenten ook is verlaagd. c. Een verzoek van de afd. Wieringerwaard der Holl. Mij. van Landbouw, om vrij gebruik van een lo kaal in of bij de school voor een cursus eerste hulp bij ongelukken. Toegestaan. d. Een schrijven van het P.W.N. inzake den aanleg van waterleiding langs Walingsweg en Slikkerdijk. Voorzitter deelde mede, dat enkelen aan den Wa lingsweg nog niet bereid waren aan te sluiten. 25 per sonen willen aansluiten, wat op een lengte neerkomt van 2895 Meter. Voorzitter geeft uitvoerige toelichting, wat hierop neerkomt dat ongedekt blijft voor de pro vincie f 160.30 en voor de gemeente f 150.40. Het Dag. Bestuur stelt voor, wat den Walingsweg betreft, tot aansluiting over te gaan, waarmee de Raad accoord gaat. Met den Slikkerdijk is 't geheel anders gesteld, aangezien daar maar 4 aansluitingen werden gewenscht. De andere 3 waren niet genegen. Dit zou dus een nogal kostbare geschiedenis worden, zoodat besloten werd voorloopig nog maar aan te zien. e. Circulaire van Ged. Staten betreffende verlaging der jaarwedde van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. Zonder discussie werd besloten geen nadere beschouwing te houden en accoord te gaan met de tij delijke verlaging van 6 f. Een verzoekschrift van de afd. Schagen van den Bond van Koffiehuishouders e.a. om verlaging der grondslagen personeels belasting voor café's. Dit adres is 9 October ingekomen, zoodat de termijn feitelijk reeds was verschenen. De kans is dus groot dat 't niet goedgekeurd zou worden. B. en W. meenen daarom, dat er niet op ingegaan kan worden. Boven dien worden de café's in deze gemeente niet zwaar belast. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen g. Een adres van 't bestuur van de Middenstands- vereeniglng in verband met de voorgestelde opheffing der Rechtbank te Alkmaar en medewerking van den Raad wordt verzocht daartegen te ageeren. Voorzitter deelt mede, dat reeds op 8 Augustus over deze zaak aan den Minister van Justitie is geschreven, zoodai reeds aan hun verzoek is voldaan. Dit zal aan de Middenstandsvereeniging worden medegedeeld. h. a. Een verzoek van den Bond van Land- en Tuin bouw en Zuivelbond. Gevraagd wordt een voorschot van f500, om eerste uitkeeringen te kunnen doen, voor en aleer de eerste uitkeeringen uit de werkloozenkas wordt gedaan. Voorzitter zeide, dat verleden jaar f 300 voorschot is verleend en zou dit ook nu weer willen doen. Bijlkt 't dat het te kort is. kan er altijd nog wat bij gedaan worden. Dit wordt goedgevonden. b. Ten tweede wordt een toeslag gevraagd van 50 cent per dag behoudens kindertoeslag bij langdurige werkloosheid. Voorzitter licht toe dat een leiddraad is gemaakt met 't Burg. Armbestuur wat betreft uitkeering. Dit is ge steld voor een gezin van 2 personen op f 8.50, elk kind beneden 7 jaar 19 cent; van 717 jaar 22 cent, ouder dan 17 jaar 36 en ook voor de ongehuwden 36 cent per werkdag. Tevens is besloten die regeling zoo toe te pas sen. dat, wanneer b.v. 3 dagen wordt gewerkt, 3 x 1.32 wordt afgetrokken. Bij de bespreking blijkt nu dat het niet de bedoeling van genoemden bond is om 50 cent boven deze steunre geling te vragen, doch 50 cent boven de uitkeering uit de werkloozenkas. Dit geeft eenige verwarring, omdat het als zoodanig nog niet in 't Dag. Bestuur is besproken. Mevr. Boerman lichtte uitvoerig de bedoeling van het adres toe en zou t evengoed gaarne behandeld willen zien. De arbeiders raken geheel uitgeput. Voorzitter heeft deze bedoeling niet in 't adres kun nen lezen. Wethouder Koster wil 't nu eerst in B. en W. bespre ken, wat ook 't idee is van wethouder Sleutel De heer Goosens kan zich hiermee niet vereenigen en wil er dan een voorstel van maken Hij vindt 't niet leuk van den heer Koster, dat deze 't nu wil aanhouden. De heer Koster zegt dat wanneer 't voorstel nu komt, hij beslist tegen zal stemmen. Besloten wordt tot aanhouding. Werkverschaffing. Punt 2 Is een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan den Polder voor werkverschaffing Voorzitter stelt voor evenals verleden jaar met 't Pol derbestuur overleg te plegen en voor productief werk 50 pet. en voor minder productief werk 75 pet. bij te dragen. De gemeente heeft geen werk. doch vermoede lijk is er nog werk in de Wleringermeer, waarbij de gemeente dan ook kan bijdragen. De heer Goossens vraagt hoeveel t' uurloon zal zijn, waarop Voorzitter antwoordt van 30 cent De heer Goossens vindt dit te laag en zou dit willen bepalen op 35 cent, waarvan door de gemeente 20 oent te betalen. Voorzitter merkt op dat de heer Goosens verleden jaar geen aanmerking heeft gemaakt. Dit voorstel werd al met eenige schroom gedaan, men schept een onge zonden toestand. Men moet 't beschouwen als werkver schaffing. De heer Goosens zegt dat hij verleden jaar met de ophooging der begraafplaats voor geschoolde arbeiders 35 cent heeft gevraagd. Mevrouw Boerman is van oordeel, dat je met een weekloon van f 14.40 beter thuis kan blijven, wanneer aan steun en toeslag f 13.70 wordt gegeven, heb je veel minder noodig ook. De heer P. Visser zou dan verschil willen maken voor geschoolde arbeiders. Misschien was er in die richting iets op te vinden. Na een langdurige discussie zal op deze manier naar een oplossing worden gezocht. Begrooting Burg. Armbestuur. Volgend punt is goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbestuur 1933 en verleenen subsidie. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 11.000 waarbij een subsidie van de gemeente van hetzelfde bedrag. Een en ander wordt goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Algemeene beschouwingen nihil. Bij hoofdstuk 2 der uitgaven maakt de heer C. Blaauboer aanmerking op den post presentiegeld stembureau. Spr. stelt voor dit te verlagen van f 5 op f 3.50. Je bent hier ook te gast. Wethouder Sleutel vindt dit verschil te klein en wil 't dan geheel schrappen. Voorzitter merkte op, dat dit niet gaat, omdat men iedereen in de gelegenheid moet stellen om daaraan deel te nemen. De heer Goosens vindt het niet te hoog; het is een langen dag en 't is niet van invloed op de begrooting. Het voorstel -Blaauboer wordt niet ondersteund. Bij de uitgaven van de O.L. school vreog de heer Vis ser of misschien niet verschillende betrekkingen zijn te combineeren als b.v. schoonmaak, klokkenist enz. Voorzitter wil hier wel aandacht aan schenken. Ook wil de heer Visser aan 't Dag. bestuur in over weging geven om bij de brandspuit iedereen vergoeding te geven en dus ook aan den brandmeester. Ook dit zal door B. en W. worden besproken. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 60955.49. met een post voor onvoorzien ad f 2321.36. De kapitaaldienst geeft een eindbedrag van f 20.27. Rondvraag. De heer Goosens vroeg inlichtingen omtrent de wer ken in de sluisputten. Voorzitter deelt mede dat hij deze week een onder houd heeft gehad met den Hoofdingenieur van den Waterstaat. Missohien kunnen 25 pet. van de arbeiders uit de gemeente te werk worden gesteld. Het hangt er nog van af of het Rijk het werk uitvoert of dat 't bij aanbesteding zal gaan. Hierna volgt sluiting, waarbij Voorzitter zijn leedwe zen nog uitspreekt over de afwezigheid van den heer Speets. Spr. wensoht hem een spoedig herstel toe, op dat hij weer op dezelfde wijze en met dezelfde toewij ding deel zal nemen aan de besluiten van den Raad. Vergadering van den Raad op Dinsdag 18 October, des morgens half tien. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart, tevens secreta ris. Aanvankelijk zijn afwezig de heeren Jimmink, Van Diepen en Vries. Na opening door den Voorzitter, waarbij deze op merkt. dat met het oog op de uitgebreidheid der agenda niet langer gewacht kan worden, volgt vaststelling der notulen. Mededeellngen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt, dat kasverificatie is gehouden bij den gemeente-ontvanger, waarbij is gebleken, dat in kas was en moest zijn 2758.32. Omtrent het gevaarlijke verkeerspunt te Kolksluis wordt medegedeeld, dat van den A.N.W.B. en de K.N.- A.C. bericht is ingekomen dat een plaatselijk onderzoek heeft uitgewezen dat er geen gevaar voor het verkeer bestaat en dus niet tot plaatsing van waarschuwings borden kan worden overgegaan. B. en W. stellen dus voor aan de hand van dit advies aan adressanten te beriohten, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Algemeen goedgevonden. Onderhoud Nleuwenweg. Terzake het onderhoud van den Nieuwen weg wordt door den heer Kruisveld toegelicht, dat een bespreking heeft plaats gehad met het bestuur van den polder Het Koegras, doch dat daarbij is gebleken dat een uitvoe ring van het onderhoud door dezen polder op de wijze, zooals daar de wegen zijn gemaakt, veel te groote kos ten met zich mee zal brengen. Geprobeerd zal dus wor den om met afgraving der bermen en het opbrengen van een dikke laag materiaal zelf het werk uit te voe ren. Of het lukken zal? De heer Kruisveld gelooft van wel en zoo ook de opzichter, de heer De Leeuw. Goedgevonden wordt dus om zelf den weg zoo goed mogelijk in orde te maken met inachtneming van den 'stand der gemeentefinantien. Het rijk geeft geen reductie huur stort- gronden. - Dan deelt Voorzitter mee. dat bericht is ingekomen, dat door het rijk geen reductie zal worden verleend op de huur der stortgronden. Het bericht, dat eerst Maandag is ingekomen, is nog in een spoedvergadering van B. en W. behandeld, waar bij is besloten om. indien de gemeentegelden het toela ten, evengoed reductie te geven zonder den steun van het rijk, dit echter behoudens een meer of minder goede opbrengst dier gronden. Verder zal met het gemeente bestuur van Zijpe een bespreking terzake deze kwestie worden gehouden teneinde tot een overeenkomst te ko men en dezelfde voorwaarden te hebben tegenover rijk en pachters, over de weder-inhuur der stortgronden. Aldus besloten. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen het Raadsbesluit inzake de verhuring van een drietal per- ceelen bouwgrond aan den heer M. C. Tuinman te Scha gen, Van de bank van Ned. Gemeenten is bericht ontvan gen, dat de rente in credit-saldi verlaagd is van 1% pet. op 1 pet. Dit is jammer voor Callantsoog. omdat Callantsoog daar nog een post heeft uitstaan. Van B. en W. van Laren is ingekomen een circulaire inzake het reeds behandelde adres van Jisp; verlaging electriciteits-tarieven, waterleiding en2. Het verzoek van de afdeeling Noord-Horand van Ned. Gemeenten om nadere gegevens te mogen ontvangen over electriciteit en waterleiding. B. en W. zijn bezig hiernaar een onderzoek in te stel len. Overigens worden deze ingezonden stukken voor ken nisgeving aangenomen. Van Mej. A. BreedBakker was een schrijven inge komen, dat ze inplaats van haar petroleumlamp ook gaarne het „schoone electrische licht" wilde hebben, doch zag ze graag, dat de gemeente het vastrecht en de meterhuur betaalde Voorzitter zegt, dat de gemeente hier natuurlijk niet aan kan beginnen. De heer We ij dacht, dat het armbestuur wel iets in deze kan doen, dooh voorzitter kan daar niet over oor- deelen. In ieder geval zal adressante worden aangeraden om het bij het B. A. te probeeren. Brochures zijn ingekomen van een beschouwing over het rapport-Wel ter, alsmede van den Armenraad van Alkmaar over de beteekenis van deze instelling. Verder het verslag van de Handelsavondschool te Schagen, van Maatschappelijk Hulpbetoon, en het rap port van de hooistekers. Al deze stukken zullen bij de raadsleden circuleeren. Van den heer P. ten Boekei is het verzoek ingekomen om ontheven te worden van hondenbelasting op grond van zijn werkloosheid. Waar de aanvrager echter niet officieel als zoodanig staat ingeschreven, meenen B. en W. niet aan het verzoek te kunnen voldoen. Aldus wordt besloten, waarbij de heer Weij nog op merkt, dat het den vrager's eigen schuld is, dat hij niet staat ingeschreven, omdat hij zich nimmer gemeld heeft G«en subsidie voor het UJLO.-onderwijs te Schagen. Van het gemeentebestuur van Schagen is het ver zoek ingekomen betreffende een bijdrage ad f 10 per jaar en per leerling in de kosten van het U.L.O.-onder- wijs aldaar. B. en W. stellen voor om op dit verzoek afwijzend te beschikken, niet omdat men niet sympathiek staat tegenover deze onderwijsinstelling te Schagen, doch omdat de gemeente-financiën het niet toelaten. Goedgevonden wordt er voorloopig niet op in te gaan. Werkverschaffing en steunregeling. De Afdeeling Callantsoog van den Landarbeiders- bond verzoekt het gemeentebestuur maatregelen te willen nemen voor werkgelegenheid of anders het in het leven roepen van een steunregeling. Op verzoek van den voorzitter licht de heer Kooger dit verzoek nader toe. Spr. begint met er op te wijzen en dat zal ook spr.'s fractie wel bekend zijn dat reeds sedert den afgeloopen zomer pogingen in het werk worden gesteld om hier in Callantsoog een pro- papgandist van den Centralen Bond te krijgen, ten einde deze materie eens duidelijk uiteen te zetten. Want het is niet zoo moeilijk om een steunregeling te vra gen, maar wat kost dit de gemeen t e? Bij een dergelijk adres aan het gemeentebestuur moet eigen lijk duidelijk zijn aangegeven hoeveel de kosten kunnen bedragen. Natuurlijk zal zooveel mogelijk werk ver schaft worden, omdat ongetwijfeld de werkloosheid ln den komenden winter voor de deur staat In dit opzicht staan B. en W. natuurlijk geenszins vijandig tegenover het verzoek, maar spr. vindt het toch beter, dat we weten waar we aan toe zijn. Een steunregeling in het leven roepen zonder meer, acht spr. niet raadzaam. B. en W. wilden dan n.1. ook voorstellen, om voorloopig afwijzend op het adres te beschikken, waarbij spr. er nogmaals op aandringt om eerst nog eens een propa gandist over deze zaak te hooren. Inmiddels komen de heeren Vries en Jimmink en even later ook de heer Van Diepen ter vergadering). De heer Kooger voegt nog aan zijn uiteenzetting toe, dat indien er werk genoeg is, natuurlijk een steunre geling niet noodig is. En dan, zegt spr, weten de be trokkenen misschien zelf ook wel een werk-object. Dit laatste van den heer Kooger ls zeer juist, merkt de Voorzitter op. Vragen is gemakkelijk, doch men moet zelf ook eens naar werk omzien. De heer Weij vraagt of een uiteenzetting van de kosten door de betrokkenen wel mogelijk is, en is de gemeente niet verplicht tot steun met behulp van rijk en provincie, vraagt spr. Niet verplicht, zegt Voorzitter, doch waar het ver zoek eerst Vrijdag is binnengekomen, zijn wij niet ge noeg voorbereid. Wel wil spr. er nog op wijzen, dat waar voor 1982 de belasting nog laag is, de uitkeering van het rijk maximum 25 zal bedraden. De gemeen te komt dus bij een eventueele steunregeling voor 75 te staan. In 1933, wanneer de belasting ten top ge voerd zal zijn, zal de uitkeering van het rijk daardoor ook hooger zijn. Ofschoon het niet ln het verzoek staat, gelooft de heer Weij wel, dat het voor 1933 be doeld is. In ieder geval, zegt Voorzitter, als de nood aan den man komt, dan zullen wij er aan moeten voldoen. De heer Vries heeft al eens een paar maal enkele menschen bij zich gehad om werk vanwege de ge meente en spr. vindt dat het tijd wordt, dat die men schen geholpen worden. Voorzitter zegt dat de betreffende menschen juist dezer dagen aan het werk gesteld zullen worden. In comité zullen hiérover nadere mededeelingen worden gedaan. Nadat ook de heer Weij nog een paar gevallen heeft genoemd waarbij menschen hun waterleiding en elec- triceit noodgedwongen zullen moeten laten afsnijden, zegt Voorzitter, dat in ieder geval voor werk zal worden gezorgd. De heer Kooger merkt echter nog op, dat men na tuurlijk niet voor 3 of 4 menschen een steunregeling in het leven kan roepen, doch dat deze zal moeten worden gebaseerd op misschien wel 200. De heer Vries: Maar we kunnen die 2 of 3. waar hier sprake van is, niet laten doodhongeren. Komt nog ter sprake dat vele menschen reeds werk loos waren, toen zij zich uit andere plaatsen hier kwamen vestigen, doch wat niet wegneemt, dat die evengoed geholpen dienen te worden als de anderen. Waar die echter met het ingekomen adres niet on middellijk te maken heeft, wordt tenslote goedgevonden dat het adres van den Landarbeidersbond afd. Cal lantsoog voorloopig voor kennisgeving wordt aangeno men. Geen verlaging van de lasten der caféhouders. Is ingekomen een adres van de afdeeling Schagen en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders Slijters betreffende de hef fing van Personeele Belasting. In het adres wordt opgemerkt, dat het als een extra bedrijfsbelasting is te beschouwen, die niet langer meer te dragen is. B. en W. merken op. dat het adres beter voor de begrooting had kunnen worden ingediend. Het is niet toelaatbaar om deze nu nog te wijzigen. Voorzitter zegt. dat dit nu wel geen afdoende reden ls om het verzoek af te wijzen, doch bovendien moet worden aangemerkt, dat ofschoon hier de personeele belas ting vrij hoog is, deze toch nog lang niet zoo hoog is als in andere plaatsen. Men moest dus eerder blij zijn, dat de belasting niet verhoogd was inplaats van ver laging te vragen. Algemeen wordt goedgevonden om het adres voor kennisgeving aan te nemeD. Een voorstel van B. en W. tot wederbelegging bij de Rotterdamsche Bank te Schagen van een bedrag van f 100 wegens uitloting van een obligatie ten laste van den Staat der Nederlanden, wordt goedgekeurd. Eveneens goedgekeurd de vaststelling van enkele pensioensgrondslagen. Scheren en knippen op Zondag. Onderteekend door een groot aantal bewoners van de Groote Keeten, is een verzoek ingekomen tot wijzi ging van de Verordening op de Winkelsluiting, in dien zin, dat het daardoor mogelijk wordt om zich op Zon dag te laten scheren en knippen. Voor adressanten is het n.1. ondoenlijk om hiervoor door de week naar Cal lantsoog te komen. En op Zaterdagavond U er geen kapper naar de Groote Keeten te krijgen, daar ze dan bij hun eigen zaak moeten blijven. Voorzitter zegt nauwelijks te hebben geweten, dat er zooveel menschen op de Groote Keeten wonen, doch waar ze het blijkbaar allen met het adres eens zijn, stellen B. en W. voor de betreffende verordening te wijzigen, zoodanig, dat voortaan des Zondags te Cal- lanstoog en te Groote Keeten gelegenheid zal worden geboden in een daarvoor bestemd pand zich te laten scheren en knippen. Dit is dus een meer algemeene verordening, waardoor de onbillijkheid wordt weggenomen, dat de een boven den ander wordt voorgetrokken, terwijl de verordening vervalt, zoodra er zich te Groote Keeten een vaste kapt perszaak mocht vestigen. De wijziging zal ter goedkeuring aan den minister worden opgezonden. Algemeen goedgevonden. Geneeskundig schooltoezicht Komt aan de orde een voorstel tot vaststelling va® een op enkele punten gewijzigde Gemeenschappelijke re geling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel. Anna Paulowna, Wieringen en Callantsoog nopens het voor die gemeenten instellen van 'n geneeskundig schooltoe- zicht. Voorzitter licht toe dat het een en ander reeds in een vorige raadsvergadering is vastgesteld, doch dat Ged, Staten eenige wijzigingen wenschten te zien aange bracht Voor de gemeente Callantsoog zullen de kosten onge veer f 73 bedragen. Op de vraag van den heer T Vries of aan de aan stelling van dezen ambtenaar-schoolarts nog jaarlijksche verhoogingen verbonden zijn, antwoordt voorzitter ont kennend, omdat de thans aangestelde schoolarts reeds de maximum jaarwedde geniet Voorzitter wenscht verder nog op te merken, dat hij voor het tegenwoordig schooltoezicht niets dan lof heeft dooh wij moeten deze zaak besohouwen los van eiken persoon en het oog enkel gericht houden op het insti tuut en wat voor onze gemeente van het grootste be lang is. In de aanwijzing van een lid der Commissie van Be heer voor den ln te stellen Districtsschoolartsendienst wordt met algemeene stemmen burgemeester Breebaart benoemd, die de benoeming gaarne aanneemt met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Enkele minder aangename verrassingen. Bij het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroo- ting dienst 1932 zegt Voorzitter, dat wij daarbij te staan komen voor enkele minder aangename verrassingen, ook voor de betrokkenen. Het is n.1. gebleken, dat over de jaren 19221930 te weinig pensioensbijdrage is betaald, waardoor nog moet worden betaald een bedrag van f 1029.10. Hiervan wordt teruggekregen van het rijk f 612.08. Aan Mej. M. Hollander moet worden teruggegeven ruim f 5, wegens te veel ontvangen. Verder moet de subsidie aan de werkloozenkassen worden verdubbeld, dus van f 400 op f 800; uitkeering van het rijk hiervoor f 400. Hierbij gevoegd nog enkele kleine postjes, maakt sa men een bedrag van f 898.05, waarbij men gelukkig nog ln staat bleek de begrooting sluitend te maken. Algemeen goedgevonden. Bepalingen van het uit te betalen loon fn werkverschaffing. Na advies te hebben ingewonen va de betrokken Commissie wordt door B. en W. voorgesteld het loon, uit te betalen in werkverschaffing, te bepalen op 35 oent per uur voor georganiseerden en op 30 cent voor ongeorganiseerd e n„ Ofschoon de heer Vries het toejuicht om het loon op peil te houden, gelooft hij toch dat door dit uurloon het een heel bedrag zal worden, reden waarom hij voorstelt de genoemde loonen met 5 cent te verlagen, ook al opdat daardoor de gemeente langer aan zijn verplichtingen tegenover de menschen zal kunnen voldoen. Voorzitter zegt dat deze zaak een langdurig punt van bespreking Ln B. en W. heeft uitgemaakt, daar het voor Callantsoog zoo moeilijk is deze loonen vast te stellen. Dit komt omdat hier zoo verschillende loonen verdiend worden. Zal men echter de voorgestelde uurloonen nu nog meer verlagen, dan zal er bezwaarlijk nog van loon kunnen worden gesproken. De heer Weij denkt dat bij deze loonen die een dag geld van f 2.80 en f 2.40 verzekeren, het weekloon bij 4% dag werk, toch zeker niet te hoog wordt. Ook de heer Kooger meent dat men niet lager kan gaan dan 35 en 30 cent, dooh de heer Jimmink is het met den heer Vries eens. In andere plaatsen wordt nog wei minder betaald. Zoo ook de heer Van Diepen, die zegt, dat het op het oogenblik in geen enkel bedrijf verdiend wordt. Waarom zou de gemeente daar dan boven gaan? Dat standpunt huldig ik ook, zegt voorzitter, doch we moesten nu eenmaal een gemiddelde nemen. Aan den anderen kant ben Ik het er mee eens, dat er een prik kel moet blijven bestaan om van de gemeente los te komen. Na nog eenige gedachtenwisseling over de loonen in partiouliere bedrijven wordt door den heer Vries er op gewezen, dat hij het werkverschaffingsobject niet an ders beschouwt dan als een armenverzorgingsmaatregel om de menschen door den winter te helpen. En als zoodanig moeten we niet te ver gaan. Hij stelt dus voor om de genoemde uurloonen met 5 cent te verlagen. Het voorstel van B. en W. zijnde het verstrekendst, wordt echter het eerst Ln stemming gebracht en aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hee ren Vries, Jimmink en Van Diepen. De bepaling blijft dus van kracht, zoolang de loonen van hen die „buiten" dus aan de dammen werken, niet dalen. Cursus voor de schoolvrije jeugd. Bepaling van het minimum-aantal leerlingen, waarbij de cursus voor sohoolvrije jeugd en de daaraan verbon den cursus voor handwerken van gemeentewege kan doorgaan (cursus 19321933. B. en W. stellen voor, voor de eerste het minimum aantal leerlingen te stellen op 15 en voor de tweede op 10. Vorige jaar was dit 10 en 8. De reden van deze ver hooging is, dat daaruit de behoefte moet blijken, en als deze niet bestaat, dan er de uitgaven niet ovor te doen De aangiften blijken echter r&cds 18 en 12 te bedra gen, dus gaat de cursus zeker door. Als onderwijskrach ten zijn er aan verbonden de h.h. v. Meerten en Schut en mevr. v. MeertenSoelen. Subsidie-aanvragen. De volgende subsidie's worden toegestaan: Voor de Malariabestrijding ln Noord-Hollairl 1 cent per Inwoner; Voor den ontsmettingsdienst te Alkmaar 1.5 cent per inwoner; aan de Afd. Callantsoog van de vereen, voor Kinder herstellingsoorden en Vacantiekolonies f 50; aan de Sohager Handeldrijvende en Industrieele Mid denstandsvereeniging f 10 per leerling en per jaar tot een maximum van f 30 voor de Handelswinteravond- school. Op het verzoek om subsidie van de afd. Alkmaar van de vereeniging voor zedelijke verbetering van gevange nen wordt afwijzend beschikt. De subsidie voor den autobusdienst Scha genCallantsoogHelder. Komt in behandeling een voorstel tot wijziging van het bedrag van het maximum-subsidie ten behoeve van den autobusdienst Schagen—CallantsoogDen Helder v.v. en dit te brengen op f 200 per jaar, met ingang van 1 Januari 1933. Hierbij wordt nader toegelicht, dat deze f 200 als een garantie moet worden beschouwd. Als bij overlegging van de rekening door den busdiensthouder zou blijken, dat een subsidie niet noodig w-:s, dan zou deze ook niet worden uitgekeerd. De heer Vries vindt, gezien de tijdsomstandigheden, deze subsidie ongehoord hoog. Spr. meende dat vol staan kon worden met f 150. Deze subsidie staat in nauw verband met het onderhoud van den Nieuwen

Schager Courant | 1932 | | pagina 6