Raad Harenkarspel. Uw wensch Plaatselijk Nieuws. Tournée van Willy Derby. De gebiedende eisch van den Neu tralen Bond. Het adres wegens onbehoorlijk slot niet in discussie. Geen teruggave van het inge houden bedrag. De begrooting aangeboden, met een tekort van zeven duizend gulden. Hulp van de regeering inroepen?) Vergadering van den Raad op Maandag 24 October 1932, des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secretaris de heer Jb. Dam. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen door den Secretaris worden gelezen, ze worden onder dankzegging onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingeko men stukken: a. Processen-verbaal van kasverificatie bij den adm. van het electr. bedrijt en den Gemeenteontvanger; aan wezig bevonden in overeenstemming met de boeken, resp. f 183.01 en f 3726.93. b. Bericht van Ged. Staten van de ontvangst der ver ordening tot aanvulling van de alg, politieverordening. c. Schrijven van Ged. Staten geleidende de koninkl. goedgekeurde verordening tot heffing eener belasting op geb. eigendommen te Schagerwaard (waterleiding). d. Schrijven van Ged. Staten geleidende het goedge keurde leeningsbesluit met de provincie. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno- en. e. Verzoek van de afd. Tuitjenhorn van den R.K. land- en tuinbouwbond om een subsidie van f 25 in de kosten van een in den a.s. winter te houden cursus in bedrijfscontrole. Vorig jaar is een dergelijke subsidie verleend voor een cursus bloembollenteelt en B. en W. adviseeren ook dit verzoek toe te staan. De cursus is voor een ieder toegankelijk. Aldus wordt besloten. De ingehouden steun. f. Adreseen van de afd. Harenkarspel van den Neu tralen bond van boeren, land- en tuinbouwers en van J. Burger Jz. e.a. om uitbetaling van den steun, die in gehouden werd bij de uitbetaling der tuinderscredieten. In verband met deze adressen is een negental per sonen op de publieke tribune een tribune die we hier feitelijk niet hebben aanwezig. De Voorzitter leest het ingekomen adres van de afdeeling van den Neutralen Bond, waarin wordt medegedeeld, dat aan steun, wegens gebrek aan huis houdgeld f3000 was verstrekt via het Armbestuur, maar dat de verleende bedragen waren ingehouden bij de uitbetaling van het tweede gedeelte der ren- telooze tuinderscrecjietan. Adressante verklaarde dat deze inhouding onrechtmatig is geschied en stelt als gebiedende eisch, dat overgegaan wordt tot terugbe taling. De Voorzitter zegt dat B. en W., gezien het. buiten gewoon onbehoorlijk slot, voorstellen het adres niet m discussie te brengen, maar zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen. Spr. stelt voor dit voorstel van B. en W. te behan delen. De heer K. Doekes verklaart zich voor behandeling en als de heer Francis wordt verzocht zijn stem uit te brengen, merkt deze op dat er nog een adres is, doch de voorzitter zegt geen discussie te kunnen toe staan. Het betreft hier een voorstel van orde. Tot driemaal toe wijst de heer Francis op dat andere adres, maar de Voorzitter houdt voet bij stuk en laat geen discussie toe, zoodat de heer Francis vóór behandeling stemt. Met 9 tegen 2 stemmen wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen, voor behandeling stemden de heeren K. Doekes en Francis. Daarna komt aan de orde het adres van J. Burger e.a., waarin om terugbetaling van het ingehouden bedrag wordt gevraagd. Dit adres is van een 30-tal handteekeningen voorzien. De Voorzitter zegt dat de kwestie genoegzaam be kend is, n.1. dat de Raad in het vroege voorjaar aan het Burgerlijk Armbestuur f3000 heeft uitgekeerd voor de noodlijdende tuinders, die niet in staat wa ren in hun levensonderhoud te voorzien. Altijd is bij de besprekingen er op gewezen, dat de uitgekeerde bedragen 'n tijdelijken steun zouden beteekenen, tijde lijk in dien zin, dat de bedragen die waren uitge keerd, te eeniger tijd terugbetaald dienden te worden. Spr. herinnert er aan dat de uitbetaling van het ren teloos tuinderscrediet helaas veel te laat geschiedde en B. en W. daarom bij de eerste uitkeering niet tot inhouding van het reeds ontvangen bedrag zijn over gegaan. Maar de bedoeling zat toch wel bij den Raad voor dat de inhouding zou geschieden. En toen dan de derde uitkeering volgde, hebben B. en W. gezien het feit dat de finantieele toestand der gemeente en die van het Burgerlijk Armbestuur zich dermate had gewijzigd, dat deze lichamen het geld niet konden miss'en, toon hebben B. en W. gemeend over te moe ten gaan tot uitvoering van de besluiten van den Raad en den ontvangen steun in te houden. B. en W. zijn in overleg met het Burgerlijk Armbestuur, als geldschieter opgetreden. Op die wijze is de inhou ding geschied en hoewel de menschen wel wisten dat inhouding zou volgen, sommigen kunnen er zich niet mee vereenigen. Snr. had niet verwacht dat men enthousiast zou zijn over dezen maatregel, maar B. en W. meenden met deze inhouding niet meer te doen dan hun plicht. De heer De Groot zept ook dat hij belast is ge weest met het doen der uitkeeringen, gebaseerd op de uitspraak van den Raad. Spr. zegt dat meer dan eens door hem is gezegd en er zijn ook menschen die dat erkennen, dat terugbetaling zou moeten geschie den, na veiling van goederen. Dat mag niet tegen iedereen gezegd zijn, toch was het wel algemeen be kend. Intusschen liet de uitkeering lang op zich wachten en de toestand verslechterde eerder dan hij zich verbeterde. De menschen zullen wel hebben gehoopt dat geen terubetaling zou worden gevorderd, maar B en W. waren geroepen om zich aan de afspraak van den raad te houden. Ook bij den raad oordeelde men dat rekening gehouden moest worden met de belasting betalers. Gezien den finantieelen toestand, is de raad niet competent om den steun verder uit te breiden en kan hij, tot spijt van de betrokken tuinders, den steun niet geven. De heer Francis zegt, dat de opzet was, dat de tuinders in het bezit konden blijven van hun op slaggroenten, omdat die zoo laag in prijs waren en ze niet in de noodzakelijkheid, zouden verkeeren, die groenten tegen slechte prijzen te verkoopen. Daar voor is een steunregeling in 't leven geroepen, totdat cle kool wat meer waard zou zijn en do bedoeling was dat terugbetaald zou worden als de menschen wat geld zouden krijgen. Immers de rentelooze credieten gingen ven uit boven de draagkracht der gemeente en spr. kan zich moeilijk voorstellen dat er tuinders zijn die meenen dat de verstrekte gelden niet terug betaald moesten worden,. De heer K. Doekes merkt op, dat het de armste menschen waren die door de regeling geholpen moesten worden en zou de gemeente dan nu van de ze menschen af zijn? De menschen kunnen niet aan hun lot overgelaten worden, de gemeente moet ^e toch helpen en dan is het beter dat de gemeente het ingehouden bedrag terugbetaalt, dan dat de men schen toch weer bij de gemeente terecht moeten ko men. De Voorzitter zegt, dat dan ieder geval op zichzelf wordt bekeken. Ook spr gelooft wel dat de menschen steun noodig hebben, al hoopt spr. dat de steunwet, die Zaterdag is ingediend, eenige opluchting zal geven. De heer K. Doekes zegt, dat die wet nog in de lucht hangt en men weet wel hoe lang dergelijke zaken duren. De menschen zitten reeds onder water, er is niets te redden, ze zitten zonder geld. De heer A. Dekker zegt, dat als de gemeente dezen steun verstrekte, hij geheel ten Jaste der gemeente zou komen. De gemeente heeft geen reductie terugge kregen, zeker omdat de gemeente nog niet armlas tig is. Thans staat de gemeente er heel anders voor, de gemeente is nu onmachtig om wat te doen, ze moet schulden maken en ze kan geen geld krijgen of het moet zijn van de regeering, waarbij de gemeen te dan aan banden wordt gelegd. In de laatste ver gadering van de commissie, vlak voor de verstrek king van de rentelooze credieten is nog gesproken over de wijze van uitbetaling en.ook over den aftrek van den verleenden steun. Niemand heeft dit af- of goedgekeurd en wie zwijgt stemt toe. We kunnen slechts hopen, dat als weer steun verleend moet worden, de regeering zal bijspringen, ja de regeering zal wel bijspringen moeten. Den heer Borst is verteld, dat de tuinders wel wis ten dat ze den ontvangen steun terug moesten beta len, maar spr. begrijpt dat het toch is tegengevallen. Doch de opzet was eenmaal zoo Is het noodig dat steun gegeven moet worden, dan moeten we weer een uitweg zoeken. De heer A Dekker zegt, dat de tuinderssteunwet vandaag of morgen uit komt. Valt de regeling tegen; dan is steunverleening onvermijdelijk. Het kan wel April, Mei worden eer de wet in uitvoering wordt ge bracht. De Voorzitter zegt, dat in het ontwerp de mogelijk heid wordt geopend, om een voorschot te verstrek ken. De heer H. Dekker is met het oog op de gemeente- finantiën tegen terugbetaling en wijst er op, dat reeds 100 opcenten op de personeele belasting geheven zul len moeten worden en dit nog niet voldoende is. Het gaat niet aan om die f 3000 nu maar terug te betalen. Een ander gclnid. De heer Duijvis kan zich de teleurstelling van de tuinders best begrijpen. Er is nooit over voorschot gesproken. Wel is tegen het Burgerlijk Armbestuur gezegd, dat als er tuinders waren die het uit te kee- ren bedrag konden betalen, dit dan moest gebeu ren. Maar dat betrof niet alle tuinders. Wel is later in een commissievergadering gesproken over het in houden van het voorschot, ook omdat meerdere steun kwam. Spreker meent dat het nu is geweest een voorschot op een voorschot en dat er moeilijk van een steunregeling gesproken kan worden. Wij beslo ten f 3000 steun te geven, maaf er is nooit over te rugbetaling gesproken. (Teekenen van instemming bij de toehoorders.) De Voorzitter zegt, dat de menschen zich moeten onthouden van alle teekenen van goed- of afkeuring. De heer Burger zegt, dat wie kon nu denken dat de tijden zoo slecht zouden worden De prijzen van winterkool en vroege aardappelen bleven slecht en z.i. waren de menschen dan ook niet in staat om het geld terug te geven. En het is beter den menschen het geld terug te geven, dan dat de menschen weer ge noodzaakt zijn zich om steun tot de gemeente te wenden, want dat is geen baantje Het was ee^ steun regeling en spr. stelt dan ook voor om het geld aan de menschen terug te geven De heer De Vries zegt, dat het rou lijken dat B. en W. uit eigen beweging tot inhouding hadden beslo ten, maar de besprekingen zijn wel degelijk in de richting gegaan van afhouden van. de tuinderscre dieten. Spr. kan zich niet indenken dat het geheu gen van de heeren Duijvis en Burger van dien aard is dat ze niet meer weten dat dit afgesproken is. B. en W. hebben niet eigenmachtig gehandeld. De heer K. Doekes ondersteunt 't voorstel van den heer Burger om het geld weer aan de tuinders te rug te betalen. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en met 8 tegen 3 stemmen voor verworpen. Voor stemden cle heeren K Doekes, Burger en Duij vis. g. Verzoek van G. Boekei om uitbetaling van den tweeden termijn van het eerste gedeelte van het rente loos tuinderscrediet. Adressant deelt in zijn verzoekschrift mede, dat geen fraude is gepleegd en dat hij dit bewezen heeft door de quitanties te laten zien aan den burgemeester.. De Voorzitter zegt dat dit een persoonlijke kwestie is en daarom in comité behandeld zal worden. Wordt goedgevonden. De toehoorders verlaten de vergaderzaal. Instructie en borgstelling. Vastgesteld wordt de instructie voor den Secretaris en den Ontvanger. Op verlangen van den heer Francis wordt het ont werp gelezen. De heer Doekes gaf den wensch te kennen, dat het den secretaris-ontvanger verboden zou worden andere openbare betrekkingen waar te nemen. De Voorzitter gevoelt wel voor een 'bepaling, waarbij het verboden is een andere openbare betrekking te vervullen, zonder goedkeuring van den raad. Aldus wordt besloten. B. en W. stelleen voor om de borgstelling van den Ontvanger te bepalen op f 3000 zakelijke zekerheid, en den Ontvanger te verplichting op te leggen hetgeen meer in kas is dan dit bedrag, dit meerdere te storten op de rekening der gemeente bij de bank voor Nederl. gemeenten. Aldus wordt besloten. Ingekomen is het verzoek van den heer J. Dam om eervol ontslag als correspondent der arbeidsbemiddeling ingaande 1 October dezes jaars. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze ver leend. Door B. en W. wordt voorgesteld, om ter voorziening in die 'vacature te benoemen A. van Dijk, ambt. ter secretarie en de jaarwedde te bepalen op f 100. Vooral tegenwoordig is er veel werk aan de betrek king verbonden en van het rijk wordt 40 terug ontvangen. De heer Bakker vraagt of het baantje op de secre tarie moet blijven. De Voorzitter zegt dat het wel 't meest gewenscht is, alle gegevens zijn hier en zegt de heer K, Doekes, de menschen loopen nooit mis. De heer A. van Dijk wordt met algemeene stemmen benoemd. Reglementen van orde. B. en W. bieden ter vaststelling aan reglementen van orde voor de vergadering van den Raad en van B. en W. De Voorzitter zegt dat men zal zeggen dat het al tijd goed gegaan is en dat is ook zoo, maar de tijd staat niet stil en de huidige reglementen dagteekenen van 1854 en er was geen enkele meer in druk. Daar om hebben B. en W. ze weer eens op de helling gezet. De reglementen worden gelezen, ze geven geen aan leiding tot bespreking worden onveranderd vastgesteld Voor het Nationaal Crisiscomité. Volgt het voorstel van B. en W. om 5 cent per inwo ner uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het plaatselijk Crisis-comité voor steun aan werkloozen. De Voorzitter licht toe, dat als de gemeente dit be drag van f 160 aan het plaatselijk crisis-comité ver strekt, het Nationaal Crisiscomité een zelfde bedrag er bijvoegt. Het geld moet uitsluitend dienen voor ge steund wordenden werkloozen en dient voor aankoop van goederen, die zij van den steun niet kunnen koo- pen, als bijv. dekens. B. en W. meenen, dat de gemeen te zich hieraan niet mag onttrekken, de steun is al niet hoog en het is onmogelijk om dergelijke dingen wordt werkelijkheid, wanneer gil „Zij"-Crênte een vaste plaats op Uw toilettafel geeft De charme en friscliheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. van den steun af te koopen. De heer L. Doekes vindt het jammer dat de stoun- niet tot anderen wordt uitgestrekt. De Voorzitter zegt dat het comité niet erg ruim in zijn geld zit. De heer Duijvis zegt dat het comité te Tuitjenhorn, Kalverdijk en Kerkbuurt geen cent meer heeft en met de bus loopen zal oók weinig opbrengen. De heer Bakker wijst ook op een andere categorie van menschen die hulp behoeven en daarom moest het plaatselijk comité meer vrijheid van handelen hebben. De Voorzitter zegt dat daar met dit geld geen sprake van is. Wel Is het plaateslijk comité diligent en tracht nog een uitkeering te krijgen. De heer De Vries merkt op dat door dit geld, dan toch weer gelegenheid bestaat om met het andere geld anderen te helpen. De heer Borst zou graag de bijdrage der gemeente verdubbelen, maar de gemeentekas laat dat niet toe. De heer Bakker zou, als het mogelijk was, liever de andere categorie mee willen laten deelen. De Voorzitter zegt dat dit vrome wenschen zijn, we moeten met de beenen op den grond blijven staan. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vastgesteld wordt het kohier der belasting op geb. eigendommen te Schagerwaard (waterleiding). Het kohier geeft een totaal bedrag aan van f 420.03. Do huurtoeslag. B. en W. stellen voor om de steunregeling voor de werklooze land- en tuinbouwarbeiders en de bouwvak arbeiders in dier voege aan te vullen, dat een huurtoe- slag wordt verleend voorzoover de huur meer dan f 2.50 per week bedraagt, tot een maximum van f 1.50 per week. De Voorzitter deelt mede, dat het ministerie machti ging heeft gegeven hiertoe over te gaan en dat dezelf de rijkssubside zal worden ontvangen, n.1. 50 De heer K. Doekes vraagt of de raad niet verder mag gaan, dan boven f 2.50. De Voorzitter zegt dat we het kunnen vragen, maar de gemeente is aan handen en voeten gebonden. De heele zaak is trouwens in behandeling bij de com missie uit de Westfriesche gemeenten. De heer K. Doekes wijst erop dat vele arbeiders minder dan f 2.50 huur betalen en daarom zou spreker willen, dat de toeslag mocht worden gegeven van huur meer dan f 1.50. De heer Francis is niet voor dit voorstel. Als uiterste maximum wordt genoemd f 2.50. maar 9pr. oordeelt dat als boven f 2.50 aan huur wordt betaald, de huurders moeten aankloppen bij verhuurder om verlaging van huur. Het gaat niet op de gemeente voor alles garant te stellen. Het lijkt spr. toe dat deze regeling onsym pathiek is. De heer A. Dekker denkt dat het niet zoo'n vaart zal loopen, want de huren zijn veelal f 2 a f 2.50, mis schien dat er enkelen f3 betalen. Den heer Francis lijkt het toe, dat het voorstel meer in het voordeel van de verhuurders is dan in dat van de huurders. De heer De Vries oordeelt dat de heer Francis een beetje in de war is, want spr. wijst op de 16 woningen van de bouwvereeniging, hoofdzakelijk bewoond door ar belders. Spr. gelooft dat de wonlngbouwvereeniging de grootste moeite heeft om de eindjes aan elkaar te knoopen. De huurprijs is een kwestie van vraag en aanbod en die hanet niet af van de mindere of meer de-»* animo van betaling. De heer Bakker bad ook op de woningen van de Wo- ningbouwvereeniglng willen wijzen en herinnert er aan dat getracht is deze huren verlaagd te krijgen, doch dit zou geheel ten koste van de gemeente zijn. De heer L. Doekes vindt het niet billijk, dat iemand die zich veroorlooft in een dure woning te gaan wonen, nu huurtoeslag ontvangt. De Voorzitter meent dat verhuizen niet mogelijk is. maar de heer L. Doekes zegt van op 't oogenblik wel. De heer Borst dacht dat de arbeiderswoningen niet duurder waren dan. f 2 a f 2.25, en spr. gelooft niet dat in de practijk voorkomt, als door den heer L. Doekes genoemd. De heer Francis heeft een arbeider gesproken die f 3.50 huur betaalde, dat is tegenwoordig geen huurprijs en de arbeider heeft, als huurtoeslag wordt gegeven, geen belang bij verlaging van den huurprijs. Fraude gepleegd? De Voorzitter zegt dat bij iedere regeling een of an der misbruik ontstaat. Dat heeft spr. ook bij de steun verleening ondervonden, toen iemand als verdienste op gaf f 7 en het bleek te zijn f 14, en ook f 2.40 in plaats van f 6.40. Daarom kan men echter iedere regeling niet achterwege laten. Spr. gelooft dat voor menschen die hooge huren betalen, deze huurtoeslagregeling ver lichting zal geven. De heer L. Doekes vraagt of bij fraudeplegen ingegre pen kan worden. De Voorzitter: Ja. zeker en ik overweeg sterk om het geval, dat ik zooeven opnoemde, aanhangig te maken bij den officier van justitie. Spr. houdt zich zeer aan bevolen voor mededeeling van misbruik, die den ingeze tenen bekend moeten zijn. ook wat de steunregeling be treft. Met de meeste discretie zullen de mededeelingen behandeld worden, zoodat de aanbrenger geen hinder er van ondervindt, De heer K. Doekes wijst er op dat als de arbeiders werk hebben, zij wellicht een dure woning kunnen be talen. maar om er dan als men werkloos is er direct uit te gaan, ls moeilijk. De Voorzitter beaamt dat dit altijd erg pijnlijk is. De heer Francis zal zijn stem aan het voorstel geven, mits de redactie zóó wordt gewijzigd, dat er niet staat dat huurtoeslag wordt verleend, doch verleend kan worden. Met dit amendement vereenlgt de vergadering zlób en wordt het voorstel aangenomen. De nieuwe secretaris-ontvanger. Benoeming van een secretaris-ontvanger en ambte naar van den burgerlijken stand. De door B. en W. op gemaakte aanbeveling bestaat uit G. H. Essing te Cas- tricum, A. M. van der Ham te Jutfaas, G. M. Draaijer te Stad Hardenberg. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze aanbeveling te rugnemen en opnieuw een aanbeveling indienen, ver meldende de namen van de 2 eerstgenoemde personen. B. en W. toch hebben een fout begaan, want de aanbe veling moet uit 2 personen bestaan. De raad gaat in. comité. Na heropening wordt tot Secretaris benoemd de heer G. H. Essing met 9 stemmen, 2 stemmen verkreeg de heer Van der Ham. Met algemeene stemmen werd de heer Essing achter eenvolgens benoemd tot ontvanger en tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Dc begrootingen voor 1933 worden den raad aangeboden. De begrooting der gemeente geeft aan, gewone dienst: ontvangsten f 71831.94, uitgaven f 78832, nadeelig saldo f 7000.06, welk bedrag aan het rijk zal worden gevraagd De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf op f 1500. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit tot een bedrag van f 12302, die van het G.E.B. voor den ge-, wonen dienst op f 5676.40, kapitaaldienst f 2200. De ge- heelc raad zal deze begrootingen nazien met uitzonde ring van de wethouders. Verhooging opcenten personeele belasting. B. en W. stellen voor tot verhooging der opcenten op de personeele belasting tot 100, en afwijzend te beschik ken op een verzoek van den bond van koffiehuishouders om do biljarten van deze verhooging uit te sluiten. De Voorzitter zegt dat door den nood der tijden het voorstel tot verhooging van de opcenten wordt gedaan, en dat we er met 100 opcenten nog lang niet zijn. Spr. vreest dat we van hoogerhand gedwongen zullen wor den om de opcenten nog meer te verhoogen, en spr. acht het beter om dit voorstel daarom voorloopig nog aan te houden. Aldus wordt besloten. Wat het verzoek van den bond van koffiehuishouders betreft, er zijn meer objecten die extra worden belast o.m. grondbelasting en wegenbelasting voor vrachtauto's B. en W. meenen daarom dat de gemeente, vooral in dezen tijd de belasting niet kunnen schrappen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De rondvraag. De heer Francis spreekt den wensch uit dat zal blij ken dat de raad met de benoeming van den nieuwen secretaris een goede keus zal hebben gedaan. Voor den nieuwbenoemde zullen er groote moeilijkheden zijn om de functie te vervullen, in de eerste plaats, doordat on ze gemeente een der gemeenten is, die het meest ge troffen is door den nood der tijden en de secretaris zich dus zal moeten aanpassen aan den toestand In deze ge meente. Spr. hoopt dat hem dit moge gelukken en hij zich hier op den duur thuis moge gevoelen. In de twee de plaats is het moeilijk om de plaats te vervullen van een man die meer dan 50 jaren op de secretarie heeft doorgebracht. Het zal niet mogelijk zijn het werk beter te doen. maar als de nieuwe secretaris het zoo goed doet, gelooft spr. dat de raad tenvolle tevreden is. Spr. hoopt dat de nieuwe secretaris daartoe in staat zal zijn. Spr. had verder willen bespreken den steun aan de werkloozen. Het komt spr. n.1. voor dat er een beetje misbruik van dien werkloozensteun wordt gemaakt, maar waar de burgemeester reeds een paar gevallen heeft genoemd en zelfs vervolging door den officier van justitie in 't uitzicht heeft gesteld, zal spr. van dit on derwerp afstappen. Spr. merkt verder op dat waar het rijk 50 pet. bijdraagt in de kosten der werkloozenvoor- ziening. het binnenkort voor de gemeente op een cata- strophe zal uitloopen. De gemeente zal onmogelijk de rekening sluitend kunnen krijgen en spr. zou daarom willen dat B. en W. pogingen doen om het maximum subsidie n.1. 75 pet. te verkrijgen. De Voorzitter zegt dat B. en W. daartoe reeds alle mogelijke pogingen doen. Spr. is het met het betoog van den heer Francis volkomen eens, ook met het eerste gedeelte ervan, en hoopt dat de nieuwe secretaris zich snel zal inwerken, en gesteund zal worden door de sym pathie van de bevolking, in ieder geval door het welden kend gedeelte. Want het is moeilijk zonder de sympathie van de bevolking, de sympathie, die de tegenwoordige functionnaris, in zoo ruime mate. en terecht, bezat. De heer Borst vraagt of hier niet de regeling voor modderen kan worden ingevoerd. De Voorzitter zegt dat de aanvrage reeds in zee is. Hierna volgt sluiting. REDUCTIE LANDPRIJZEN. Door de Diaconie en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk en Regenten Weeshuis is op de vergadering vorige week Maandag, besloten de landprijzen voor het loopende huurjaar 1932 te verlagen op 185, 180 en 175 per H.A. naar gelang van kwaliteit. BEVORDERING. Onze vroegere plaatsgenooten de heeren H. Rogge veen en G. van Ham, bejden adjunct-relerendaris bij de Posterijen en Telegrafie, zijn benoemd tot refe rendaris Se klasse. EEN TREFFENDE PLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene begraaf plaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer P. Schouten, in leven besteller der posterijen, alhier. Onder klokgelui kwam om ruim 2 uur de droeve stoet op den doodenakker aan, waar een groot aantal belangstellenden zich had ver- eenigd. Op de begraafplaats merkten we ondermee.r op den directeur van het plaatselijk postkantoor, den heer A. Slingerland, vele ambtenaren van dat bedrijf, alsook het dagelijksch bestuur der V V. Spar- ta en vele leden, van welke sportvereeniging de thans ontslapene werkend lid was. Als slippendragers fun geerde een 8-tal bestellers, collega's van Schouten, welke heeren tevens de kist, die met vele bloemstuk ken was gedekt, grafwaarts droegen. Toen de kist in de groeve was neergedaald, voerde in de eerste plaats de heer Slingerland namens zich zelve en na mens het groote staatsbedrijf het woord. Spreker schetste den overledene als een plichtsgetrouw amb tenaar, die helaas veel te vroeg aan den dienst was ontvallen. Spreker wees op de groote evenwichtig heid, welke zich in den persoon van Piet Schouten kenmerkte, alsook op zijn tegemoetkomendheid je gens superieuren, collega's on legens liet publiek. Met een troostwoord tot de ouders beëindigde spre ker zijn sympathieke rede. Daarna sprak de heer Kimp uit Alkmaar als vriend van de familie Schouten, woorden van troost tot de achterblijvenden en een afscheidswoord tot den afgestorvene. Vervolgens trad de heer K. S. Leguit, voorzitter van Sparta, naar voren, die ten zeerste aangedaan Schouten schetste als een trouw en sportief lid. als iemand, waarop ten allen tijde kon worden gerekend en die noode zal worden gemist. Spreker riep Piet een laatst vaarwel toe aan de ge opende groeve. Daarna was de plechtigheid tei einde en zeer onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Vrijdagavond, in Theater Royal. Sedert de eerste aankondiging van j.1. Zaterdag is het al vrij algemeen bekend, dat Vrijdag 28 October de bekende humorist Willy Derby in het Theater Royal zal optreden. Daar het. publiek altijd gewoon is van hem iets nieuws te hooren of te zien, heeft hij thans een orkest geëngageerd bestaande uit vijf Hbllandsche jongens met internationale reputatie, welke hem niet alleen bij zijn liedjes begeleiden, doch welke een medewer king verleenen dat alleen reeds een bezoek aan dezen avond waard is. Onnoodig te vermelden dat Willy Derby met een geheel nieuw repertoire komt en zijn de vooraan staande Nederlandsche bladen in hun critiek vol lof over het optreden van Willy Derby met zijn orkest. We vermoeden dan ook wel dat vele Derby-vereer- ders(sters) van de gelegenheid gebruik zullen maken en kunnen dan ook plaatsbespreken ten zeerste aan bevelen. Zooals altijd is het programma aangevuld met an dere le klas artisten, zoodat een buitengewone avond verwacht wordt. Zijn optreden elders in het land heeft reeds enorme successen geoogst en over dat en in de hoofdstad le zen we b.v. in het „Hdbld." het volgende: De hoofdschotel van het programma is ditmaal Willy Derby met zijn uitnemende muzikanten, die de refreinen meezingen, en er comedianten bij zijn ook. Zij zetten Willy Derby's repertoire meer luister bij dan de teksten van de liederen die hij zingt het ver mogen te doen, en de humorist zelf treft gevoelige snaren, kan grappig uit den hoek komen, ontlokt zijn publiek lachsalvo's door een voordracht waarin hij uiteenzet waarom alles „naar beneden" moet, ontleent zijn populaire wijsjes aan populaire films (een bron die nooit opdroogt), en besluit zijn nummer met een zwerverslied, waarvan de muziek stamt uit „Madel

Schager Courant | 1932 | | pagina 2