DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE SCHAGEN. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9164 Dinsdag 25 October 1932. Volmaakt te noemen inrichting. Uit onze omgeving. EEN VERBOUWE SCHOOL. DE OFFICIEELE INGEBRUIKSTELLING. Maandas j.I. was het voor allen die bij het Land- bouwhuishoudondenvijs te Schagen geïnteresseerd zijnen die dit een warm hart toedragen een zeer bij zóndere en blijde dag. Immers dan werd de geheel verbouwde en gemoderniseerde school, gelegen aan de Stille Laan. op eenigszins officieele wijze wederom in gebruik gesteld. Veel is er aan het inwendige van dit gebouw veranderd en verbeterd en zoo is deze onderwijsinrichting geworden tot een der meest vol maakte op dit gebied. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur van het mooie gebouw en binnen werden de laatste voorbereidingen getroffen, om des middags de genoo- digden op waardige wijze te ontvangen. Wat tot stand kwam. Voordat het echter zoover was, hebben we een kijkje genomen en door meer ingewijden ingelicht, kregen we een juist beeld van wat hier tot stand is gekomen. Meer en meer deed zich gebrek aan de noodige ruim te gevoelen en tevens werd begrepen, dat hierdoor het onderwijs schade leed. Momenteel bezoeken onge veer 90 jongedames de school en dat het dan in alle opzichten goed moet zijn ingericht, laat zich begrij- lofwaardige wijze heeft de architect, de heer Chr. Dekker zich van zijn taak gekweten. Hier is iets gewrocht, dat er mag wezen. Uitwendig is van de groote verandering weinig te bespeuren. Alleen een groote, nieuwe deur is in het exterieur aangebracht. Anders is het met het inwen dige van het gebouw. Een breede gang is aange bracht, die rechtstreeks naar de keuken leidt, het hei ligdom der toekomstige huismoeders. Maar hierover straks meer. Langs den gangwand is een vaste kapstok aange bracht, terwijl daarin tevens worden aangetroffen kasten, waarin de zoo onmisbare strijkplanken een plaatsje vinden. Het oude keukentje is met vele vierkante meters vergroot, waardoor men nu een groot wasch-, tevens strijklokaal verkreeg. Deze vergrooting kon worden gevonden door in den tuin uit te bouwen. De vloer is van graniet, zooals trouwens in alle lokalen voor practisch werk. Frissche verfkleuren vroolijken het geheel, dat er waarlijk keurig uitziet, op. Tot op een hoogte van V/2 meter treft men langs de wanden een tegelvlak aan, in moderne kleuren uitgevoerd. De on misbare ingrediënten in elk huishouden vindt men ook hier. Keurig staan de flesschcn en busjes in vaste kast jes opgesteld, die langs de wanden zijn aangebracht. De groote tafel in het midden biedt plaats voor een groot aantal meisje. Onder het tafelblad zijn stopcon tacten aangebracht, die voor het strijken onontbeer lijk zijn. Nu dit lokaal voor bovenomschreven doel werd in gericht., werd het noodzakelijk een nieuwe keuken te bouwen. Dit is dan ook geschied. We kunnen niet spreken van een knus keukentje, met een snorrende kat onder tafel. Neen, hier was noodig een groote zaal, waar naar har'elust gekok kerd kan worden. Dc keuken beantwoordt eveneens aan de hoogste eischen. Ieder meisje is een vaste plaats toegewezen, met een eigen kooktoestel, zoodat „pronken mot andermans aardappels of snijboontjes" tot het verleden behoort. We willen niet ontkennen dat het wel makkelijker was in 't oude keukentje, waar buurvrouw de schuld kon krijgen als de tul hand niet was gerezen of de pannekoeken tut een vormloos modelletje werden. Maar ter zake: de keuken is ingericht naar Deensch systeem. Ieder leerlinge heeft achter haar plaats een eigen kaslie, waarin alle ingrediënten worden aan getroffen. Aan een der lange tafels koken 10 meisjes op electrische kookapparaten, op een ander gebruikt men gas en (of) petroleum. Door dezen maatregel kan tevens worden nagegaan, welke warmtebron het meest rationeel is. Elk electrisch stel heeft een eigen meter, waardooi nog meer onderlinge vergelijking mogelijk is. Voor de tafels is ruimte tc over voor de leerares om in den pot te neuzen, iets wat niet anders dan de eclitgonooten in spé ten goede kan komen. Een modern electrisch fornuis staat broederlijk naast een eenvoudig wart kolenfornuis. terwijl twee mooie electrische ovens zijn aangebracht. Ieder heeft een eigen lade met „gereedschap", ter wijl een krukje gelegenheid biedt om zittend aard appels te schillen of toe te zien, dat het menu tot in de perfectie in orde komt. Dat licht en lucht hier vrijelijk kunnen binnentre den, is begrijpelijk bi' een zoo volmaakte inrichting. Alles is eenvoudig, maar zeer doelmatig ingericht. Voor het koken op gas worden de onvolprezen Silet- St. pannen gebruikt. Deze zijn ijzersterk en zindelijk in het gebruik. Zoover we weten heeft deze inrichting van bovengenoemde pannen in Schagen de primeur. Op de tweede verdieping treft men een leslokaal aan. Deze is eveneens vergroot en doorgetrokken op de aanwezige serre. Door het geheele gebouw zijn mo derne lampen van gechromeerd zilver aangebracht met matglas ballons, waardoor een, voor de oogen prettig licht wordt verkregen. Het zou ons te ver voeren om al die 1001 nieuwig heden op te noemen. Laten we volstaan met te ver klaren, dat hier niets is vergeten Schagen is een Landbouwhuishoudschool rijk, die zich met de besten kan meten. Dat 't de meisjes een genot moet zijn hier te mogen werken, is dan ook alleszins begrij pelijk Het officieele gedeelte. Om half 4 in den middag had een 30-tal genoodig- den zich in het vriendelijke naailokaal verecnigd om bij de officieele ingebruikstelling tegenwoordig te zijn. Door leerlingen was van bloemen een tafelmid denstuk gemaakt, wat het geheel een vroolijk aan zien gaf. Onder de aanwezigen merkten we op het College van B. en VV. der gemeente Schagen en de gcm.- secretaris, de heer A. C. Roggeveen, mej. Smit, In- spectrice van het Landbouwhuishoudondervvijs, de hoeren Sybrandy en Verschoor, als vertegenwoordi gers van het P.E.B., de heer Ir. G. Veenstra, Direc teur der Landbouwschool, de heer A. Visser, hoofd der U.L.0 school, dc heer D. Brouwer, hoofd der openbare lagere school, architect Chr. Dekker, de heer P. Doorn, de uitvoerder van dit werk, de leden van het Dag. Bestuur der school, de üeeren G. No bel. en Kaan. de leeraressen. mej. Piet en Wynia en vele anderen. Het eerst voerde de heer G. Nobel het woord, die als voorzitter van het Bestuur allen een hartelijk wel kom toeriep. liet doet ons, aldus spr.. zeer veel ge noegen. dat gij allen aan onze uitnoodiging hebt ge hoor gegeven en met uwe tegenwoordigheid blijk geeft van uw medeleven in onze inrichting. In het bijzon der heette dan spreker welkom het Dag. Bestuur der gemeente, mej. Smit. de vertegenwoordigers van het P.E.N., de hoofden der diverse onderwijsinrich tingen, den architect en den aannemer. Woorden van dank en lof sprak de heer Nobel tot den archi tect Dekker en aannemer Doorn. Spr. gewaagde van de prettige samenwerking, die tijdens het werk steeds had geheerscht, iets wat zeker het geheel ten goede is gekomen. In groote trekken ging spr. de ge schiedenis van hot landbouwhuishoudonderwijs na, om te besluiten met den wensch, dat deze verbouwde inrichting zal wezen ten zege van den boerenstand. De Burgemeester spreekt. Hierna nam de burgemeester van Schagen het woord, die in de eerste plaats namens hel College van B. en W. dank bracht voor de uitnoodiging om hier tegenwoordig te willen zijn. De Burgemeester prees de lust van het. Bestuur om in dozen benarden tijd tot verbetering te zijn overgegaan Waar het een aan winst is voor Schagen, brengt spreker daarvoor den welgemeenden dank over van het gemeentebestuur met het uitspreken van den wensch, dat deze inrich ting mag blijven groeien en bloeien tot heil van den boerenstand. De Inspectrice voert het woord. Daarna voerde de Inspectrice voor het landbouw huishoudonderwijs ten plattenlnndtj. mej. Smit. het woord. Spreekster dankte den heer G. Nobel voor al les wat hij heeft gedaan en nog doet voor dit onder wijs. Mej. Smit memoreerde hoe In 1923 de heer G. Nobel het huis kocht om het voor het onderwijs be schikbaar te stellen en hoe ook nu weer do heer No bel de man was, die, ziende de noodzakelijkheid daarvan, zich voor verbouwing en uitbreiding uit sprak en als 't. Ware borg stelde. Duidelijk wees spreekster op het groote nut van dit onderwijs, waar aan een school als deze zeker zal medewerken het te bevorderen. Mej. Piet spreekt Daarna sprak mejuffrouw Piet, Directrice dor school, woorden van grooten dank jegens allen dip dezen wensch in vervulling deden gaan. Spreekster gaf de verzekering dat met nog meer liefde en toe wijding door haar zal worden gearbeid in het belang van het onderwijs en de leerlingen. Daarna voerden nog velen het woord. Namens het P.E.N de heer Sybrandy, die de beste wenschen aanbood namens de directie, die tot har spijt ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Evenzoo boden de heeren Veenstra, Brouwer en Visser, hoofden van diverse onderwijsinrichtingen, hunne gclukwenschen aan en complimenteerden het Bestuur met deze groote verbetering. Nadat nog mejuffrouw Wynia, leerares aan de school, ook haar dank had gebracht voor al wat hier is tot stand gekomen, was het officieele gedeelte ten einde. Hierna werd een smakelijk kopje thee rondge diend door enkele leerlingen, die allen in gelijke ja ponnetjes met hagelwitte schortjes en dito mutsjes met élegance serveerden. Er werd getracteerd op heerlijke truffels en andere lekkernijen, waardoor de dames met hun eigen fa brikaten aller harten veroverden. Na de thee maakten de genoodigden een rondgang door het gebouw. Met zeer veel belangstelling werd van alles kennis genomen en opgetogen keerde men in den namiddag huiswaarts. Rest ons nog te vermelden, dat het werk werd uit gevoerd onder leiding van architect Dekker, die op de hem eigen wijze de moeilijkheden wist te over winnen. Aannemer en uitvoorder was de heer P. Doorn van St. Maartensbrug, die een woord van lof niet mag worden onthouden. Tot in de kleinste bij zonderheden is hier met zorg gearbejd. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer C. Houtlosser, Schagen, terwijl de electrische instal latie bij den heer Van Weelde iri goede handen bleek te zijn. Voor de keukeninstallatie zorgde het Electro- Technisch Bureau A. Keesman van hier Van laatst genoemde was een fraai bloemstuk ontvangen, wat hoogelijk werd gewaardeerd NIEUWE NIEDORP Zondagavond, omstreeks 9 uur kwam uit de riohting Moerbeek onder het genot van een der hedendaagsohe stortbuien, eene niet op crisis wijzende luxe Fordauto aangereden, waarin gezeten twee jonge heeren van St. Maartensbrug. Toen de auto de bocht bij het grindhok aan de Wate ringskant naderde, waren vermoedelijk de gedachten der beide inzittenden meer bij de Aartswouder jonge da mes (waar de reis naar toe was) dan bij de mogelijkheid dat er ook soms bochten in den weg kunnen zijn. Dit zou hen echter noodlottig worden, want toen zij plotseling bemerkten, dat ter plaatse een bocht geno men moest worden was het reeds te laat en kwamen zij in de ringsloot terecht. Gelukkig was het water extra laag, anders zouden de beide heeren wel anders geproest hebben. Nu stonden zij binnen korten tijd weer op den weg. Het personeel der firma Keetman heeft met behulp van een kraan wagen naderhand de auto weer op het droge gehaald, waarmede men des nachts om 12 uur gereed was. Een nota zal voor Papa wel het gevolg zijn. Vrijdagavond laat reed vrachtrijder J. Peetoom van Winkel met zijn enorme aanhangwagen aan de lage Langereis, komende uit de richting Hoogwoud. Bij het nemen van de bocht over de Langereizerbrug voor Ter- diek kon hij niet voorkomen, dat de geheele leuning fi naal werd afgereden. Overigens kwam dit ongeval goed af. het bleef bij een gebroken leuning. De oorzaak van deze aanrijding is vrij zeker te zoe ken in de lengte van de betrokken aanhangwagen. De bocht mag ter plaatse niet ruim zijn, maar voor een dergelijk vervoermiddel behoort ons inziens ook nog al wat toe. Het zal wel zijn: meer ruimte, nog langer wa gens. Naar we uit goede bron vernemen zal de Centraal Bioscoop dit winterseizoen een tournee maken met het machtige Filmwerk ..Het lied van de Zuidzee", met in de hoofdrol Ramon Novarro. bekend uit de film Ben Hur en Mata Hari. welke laatste op het oogenblik in Tuschinsky loopt. Deze buitgewone film, welke in alle provincieplaatsen een enorm succes had. zal 30 Oct. in Nieuwe Niedorp in de zaal van den heer Kossen worden vertoond. (Zie advertentie) Langereizer school. De kwestie is nog maar steeds niet opgelost. De ge meente Hoogwoud wildeze schooi graag opheffen, al thans 5 van de 7 raadsleden. God. Staten besloten hun medewerking te verleenen. De raad der gemeente Nieu we Niedorp was bier eenparig tegen en ging in beroep bij de Kroon, terwijl eveneens in beroep gingen de ouders van schoolgaande kinderen aan de Langereis en de afd. van het O.W.G. Dezer dagen is nu deze zaal; voor den Raad van Stat# in den Haag behandeld. De burgemeester van Nieuwe Niedorp wees er daar om. in het bijzonder op, dat wanneer deze openbare school wordt opgeheven, hiervoor vrij zeker een bizon- dere neutrale school in de plaats komt, wat dus in feite een achteruitzetting van het openbaar onderwijs is. De heer Klaas de Vries van Amsterdam optredende als gemachtigde der ouders van de Langereizer school kinderen, pleitte eveneens voor het behoud dezer open bare schooL Tenslotte sprak de burgemeester van Hoogwoud en somde de motieven op, welke den Raad dier gemeente bewogen had een poging te doen de school opgeheven te krijgen. De uitspraak van dit allerhoogst college dient nu te worden afgewacht. LANGEND IJ K NOORDSGHAR.WOUDE. Zondagmorgen sprak voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling A. H. P. v. Duuren, over: Heftige beroering in Geld- en Goederenwereld en Socialisme. De spreker zette voor een aandachtig gehoor zijn persoonlijke gedachten uiteen en met genoegen hebben wij naar dezen spreker geluisterd en voor meer van zulke lezingen houden wij ons aanbevolen, Jamer is het, dat er niet meer belangstelling was. Het café .Centrum" wat onlangs is verkocht aan den heer P. de Moei, en door verbouwing tijdelijk gesloten was, is thans heropend. Onze plaatsgenoot, de heer H. Timmerman Sz., die door een ernstig motorongeluk in het Ziekenhuis te Alkmaar was opgenomen, is na een verblijf van pl.m. 5 weken als hersteld ontslagen. 2UIDSCHARW0UDE. Men deelde ons mede, dat de straat- en huiscollecte, de speldjesdag, voor het crisis-comité rond f95.— heeft opgebracht. De muziektent van het fanfarecorps Kunst na Arbeid, staande op een terrein van den heer S. de Boer in de Koog, zal worden afgebroken. De huur van dat terrein drukt te zwaar op de exploitatie-reke ning van het muziekgezelschap. De contributie wordt daardoor voor verschillende leden in deze crisistijd to bezwarend, zoodat besloten werd, van twee kwaden het minste kiezende, de huur van het terrein op te zeggen en de contributie eenigszins te verlagen. De vereeniging kan dan intact worden gehouden en den arbeid, op de bekende, succesvolle wijze, voortzetten. De tent zal worden opgeborgen in afwachting van be tere tijden of het opdoemen van een geschikten koo- per. BARSJNGERHORN Zaterdagavond jj. zette het Burgernut het nieuwe vereenigingsjaar in met een gezellige avond in de zaal van den heer Dekker. Zooals we dat den eersten avond van elk seizoen gewoon zijn, was de opkomst niet schitterend, maar „dat zal later wel weer beter gaan", nietwaar! Niettemin is het weer een goed geslaagde avond geworden. De voorzitter, de heer M. Middelkoop, heette de aan wezigen van harte welkom, in 't bijzonder onzen oud plaatsgenoot, den heer Westenberg, die dezen avond ook weer in ons midden was. Toen het doek openging, troffen ons de verschillen de verbeteringen, die de heer Bankert weer op het tooneel heeft aangebracht. Dit is nu eenmaal niet groot, maar het is echt knus geworden. Als eerste nummer kregen we het uitspreken van de „nieuwsberichten", nu eens niet door Vaz Dias, zooals we dat gewoon zijn door de radio, doch door den heer Westenberg, die met behulp van een- geweldige luid spreker zijn nogal hilariteit verwekkende berichten door den aether neen, door de zaal slingerde. Hierna de lezing door den heer J. Dekker, die met rijn „Amusante vergadering" veel bijval verwierf. Thans werd onze aandacht nogmaals gevraagd voor den heer Westenberg, die eenige leuke liedjes ten beste gaf. De tooneelclub van het „Burgernut" voerde vervol gens op: „Moederliefde". Dit door vier dames en twee heeren vertolkte stuk had ieders volle aandacht. Het gaat nu eenmaal niet om op Nutsavonden tè critlsch te zijn. doch we kunnen niet nalaten het mooie spel te noemen van Mej. Joh. v. d. Klooster, welke haar moeilijke rol heel mooi vervulde. Ook de anderen heb ben heel goed werk geleverd. Voor de pauze kregen we verder nog een paar liedjes, terwijl na de pauze door twee dames en vier heeren van de tooneelclub werd opgevoerd een klucht in twee bedrijven; „Mijn Queue is weg". Qit was weer eens een stukje dat werkte op de lachspieren. Ook dit werd uitstekend gespeeld. Tot slot zong'de heer G. v. d. Klooster „Happy Days", waarmee het programma werd besloten. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan ellen, d'e voor dezen avond hun beste krachten hebben gegeven, om de aanwezigen eenige uren aangenaam be zig te houden. Het ledental Is vrijwel stationnair ge bleven: wel hadden een paar leden gemeend te moeten bedanken, doch eenige nieuwe traden daarentegen weer toe. Hierna volgde nog een „dans-ïe-toe". zooals de geijkte term heet, met muzikale begeleiding van de heeren. Koordes en Bakker. De eerste avond was hiermee ten einde. Z JJ P E T ZAND. J.I. Zaterdagmorgen geraakt de heer P. Bos te Kolk- sluis door het instorten van een zolder hunner boet tusschen het neervallende hout dusdanig beklemd., dat hij niet meer los kon komen en na om hulp te hebben geroepen door zijn huisgenooten moest worden be-- vrljd. Hij heeft gelukkig geen noemenswaardige kwetsuren bij dit avontuur opgeloopen. Door een verkeerde manoeuvre is de bejaarde verpleegde Modder uit het tehuis voor ouden van dagen te Zijpe, op den weg in ons dorp, j.1. Zondag met zijn rijwiel komen te vallen. Hoewel later bleek dat de schrik het ergst was, is de man toch per auto naar voornoemde inrichting vervoerd. HOOGWOUD AARTSWOUD. Zondagavond had in de kerk de herdenking van den Hervormingsdag plaats. Twee personen werden hier herdacht, n.1. Maarten Luther en Gustaaf Adolf. De eerste als de grondlegger van het huidige Protestan tisme en de tweede als handhaver. Wat een verschil tusschen die twee menschen. Luther. strijdende in een eenvoudige pij met het woord, en Gustaaf Adolf met het zwaard. Juist in de vrije persoonlijkheid ligt het groote verschil tusschen Protestantisme en Rome. Bij deze laatste is dit niet geoorloofd, daar de leer wordt voorgeschreven door een groot kader, vanaf den Paus tot den kapelaan toe.In een eenvoudige en keurige rede werd ons dit duidelijk gemaakt door Ds. Hamilton. Het kerkelijke zangkoor verhoogde de plechtigheid, door een drietal liederen zeer verdienstelijk te zingen. Hoewel het weer zeer slecht was, waren er nog talrijke personen opgekomen. Een kijkje In een der lokalen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5