Raad Oudkarspel. De Raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 25 Oetober, 's avonds ten 7 uur ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van-welkom, den wensch uitsprekende, dat de bespre kingen beknopt en zakelijk mogen zijn, met een aan genaam verloop. De notulen van de vergadering van 13 September 1932, welke ter iazage hebben geleeen, werden zonder op- oI aanmerkingen, goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. door de Kroon zijn goedgekeurd de verordening op de heffing van vergunningsrecht en die op de hef fing van verlofsrecht; b. dat Ged. Staten dezer provincie de gemeentere kening over het dienstjaar 1930 hebben vastgesteld; c. dat de Minister van Binnjnlandsche Zaken het subsidie in de kosten van steunverleening aan werk- loozen over het tijdvak var- 1 Mei tot en met 31 De cember 1932 heeft vastgesteld op 25 d. dat voornoemde Minister de steunregeling voor de werklooze tuinbouwarbeiders heeft verlengd tot en met 8 Oetober 1932 en die voor de werklooze transportarbeiders tot en met 22 Oetober 1932. De Voorzitter merkt hierbij op, dat inmiddels van beide steunregelingen verlenging is aangevraagd. e. Dat voornoemde Minister bericht, te hebben be sloten goed te keuren dat over het tijdvak 30 Oetober 1932 tot en met 1 April 1933 aan ondersteunde ge huwden en ongehuwde kostwinners een brandstoffen- bijslag van ten hoogste f 1— per gezin en per week wordt verstrekt, onder mededetling, dat hij in de brandstoffenbijslagen een zelfde rijksbijdrage verleent als in de overige kosten van steunverleening. De Voorzitter merkt op zoo even te hebben medege deeld, dat de bijdrage tot 31 December a.s. is vast gesteld op 25 Namens B. en W. stelt hij voor de stcunregelir" aan te vullen met de bepaling, dat voor brandstoffen- bijslag f 1.per gezin en per week wordt verstrekt. De Raad gaat hiermede accoord. f. Dat, op verzoek van de besturen van de IJsclub ^Volharding" en de voetbalvereeniging „D.T.S.", evenals vorige jaren is toegestaan gedurende de win termaanden voor training van hun leden gebruik te maken van het gymnastieklokaal, onder dezelfde voorwaarden en met de mededeelins, at, met het oog op den aanvang der oefeningen, bereids vergun ning is gegeven, echter onder nadere goedkeuring van den Raad. De Voorzitter vraagt in verband hiermede of de Raad met het besluit van B. en W. zich kan ver eenigen, wat het geval blijkt te zijn. g. Dat de Ministers van Financiën en van Binnen- landsche Zaken de vermindering der uitkeering uit het gemeentefonds volgens de kortingswet, hebben bepaald op f346 voor de jaren 1933, 1934 en 1935, overeenkomstig de berekening van het gemeentebe stuur. De Voorzitter merkt op, dat bij de raming van volgno. 6 (uitkeering uit he< gemeentefonds" op de be grooting voor 1933 met deze vermindering rekening is gehouden. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Rapport van de hooistekers omtrent de door hen verichte werkzaamheden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van den gemeenteraad van Laren, hou dende verzoek om adhaesie te betuigen aan het ver zoek van den gemeenteraad van Jisp, gericht tot Ged .Staten van Noordholland inzake te nemen maatregelen voor steun aan veehouders, tuinbouwers en andere noodlijdende bedrijven en het bevorderen van verlaging van tarieven voor electriciteit en wa terleiding. Voorzitter herinnerde er aan, dat in de vorige ver gadering is besloten dat dit adres bij de afd. Noord- Holland van de Ver. voor Ned. Gemeenten thuis be hoort en werd dit besluit gehandhaafd. c. Adres van het Bestuur der Schager Handeldrij vende- en Industrieele Middenstandsvereeniging te Schagen, houdende verzoek om een jaarlijksche bij drage te willen verleenen van 110.per leerling, wel ke uit deze gemeente aan den cursus deelneemt. Voorzitter deelde mede, dat er geen deelnemers aan dezen cursus in deze gemeente zijn, zoodat B. en W. voorstellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De Twuijverweg aan het Hoogheemraad schap? d. Adres van B. en W. van Sint Pancras inzake voorstel overdracht Twuijverweg aan het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier. Voorzitter wees er op, dat de weg in eigendom is Ibij de gemeente Sint Pancras. Het gaat nu echter over het onderhoud, wat St. Pancras voorstelt, aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier over te doen. Dit jaar hebben hoegenaamd nog geen (herstellingen plaats gehad, doch voor het volgend jaar worden de kosten geraamd op f 1200.—. Het eer- pte voorstel van het Hoogheemraadschap luidde, de overname tegen betaling van f 700 per jaar, wat voor 'pnze gemeente 1/6 of f116.zal vorderen. Nader is gebleken, dat het Hoogheemraadschap een kruin breedte wenscht van 6 M., in aansluiting op St. Pan cras, Koedijk en Oudorp. De bijdrage moet dan wor- Iden gebracht op f 900 per jaar, wat voor deze gemeen te f 150.per jaar beteekent. Volgens Voorzitter zit ten er 2 voordeden aan, ten eerste komt men niet voor verrassingen te staan van hooge bijdragen en ten tweede krijgt men een weg die voldoet aan de eischen van het verkeer. B. en W. stelden daarom Voor de bijdrage van f 150— per jaar toe te staan. De heer Zaagman vond het wei aardig dat de weg breeder wordt gemaakt, doch één woordje stond spr. liet aan en wel het Hoogheemraadschap, welke in stelling volgens spr. heeft afgedaan, nadat zij vanaf 4916 na de doorbraak van den Zuiderzeedijk milli- oenen heeft gekost. Temeer daar er een geest lieerscht van weg met het Hoogheemraadschap, had »pr. liever gezien, dat de weg door de Provincie was overgenomen. Het is de bedoeling van deze bemoeiing :et wegen, dat het Hoogheemraadschap op z'n oude (undeering kan doorrollen. De heer Rijper is. van dezelfde opinie. Men wil een bestorven kind weer levend maken. Spr. had ook lie ver dat de Provincie het overnam. De heer Bakker zeide, dat een bespreking van het tut van het Hoogheemraadschap hier niets mee te maken heeft. We hebben met het verzoek van Sint iPancras te maken. Als we de f 150.niet geven, heb- »en we de risico zelf, anders heeft het Hoogheem- •aadschap de risico. Spr. meende, dat men door het hoogheemraadschap goede wegen had gekregen en {Is het er op aankwam had spr. nog liever één groot loogheemraadschap dan al die kleine poldertjcs, fcrelke maar onkosten maken. Voorzitter was het met den heer Bakker eens, dat *et er niet om gaat wie het doet, doch of de Raad wil meewerken, dat er een goeden weg komt. Wij kunnen \et Hoogheemraadschap toch niet tegenhouden, i De heer Eecen zeide, dat als men het aan het hoogheemraadschap overgaf, mea er geen zeggen schap meer over had. Spr. wilde de zeggenschap nou- den. Spr. vroeg hoeveel er vorige jaren is betaald, waarop Voorzitter antwoordde dat vorig jaar f 34 is betaald, doch dat dit geen maatstaf kan zijn voor de beslissing van den Raad, omdat het de eerste keer is. De heer De Boer vond het verschil voor dien éénen meter welke de weg breeder moet zijn, verbazend groot. In Broek zijn de wegen toch weer smaller dan den Twuijverweg. De heer Kostelijk is het eens met de f 116.bij drage en niet met de hoogere bijdrage. Als er iets te verbeteren is, is dat wel in eigen gemeente te vin den. Voorzitter merkte op, dat, als l.et Hoogheemraad schap zijn eisch, dat de weg 6 M. breed moet worden, niet laat vervallen, de toestand dan ongewijzigd zou blijven. De heer Eecen wees op den weg door het Geestmer- ambacht, waardoor het in de toekomst niet noodig zal blijken te zijn, dat de Twuijverweg wordt verbreed. Dan zal ook het onderhoud goedkooper zijn. Thans is de weg voor het verkeer breed genoeg. De heer Zaagman vond 't. geheel overbodig, dat het Hooghemeraadschap er bij werd gehaald. Het Hoog heemraadschap moet in een nieuw kastje, want in het oude kastje heeft het afgedaan door de afslui ting der Zuiderzee. De heer Bakker is tweeledig ge weest door te zeggen dat hij het wel goed vond dat het door het Hoogheemraadschap werd overgenomen, doch dat hij liever had, dat de Provincie het over nam. De heer Bakker antwoordde, dat hij wel drieledig had kunnen zijn door er nog bij te voegen, dat spr. het liever aan het Rijk had gezien Spr. dacht dat de Twuijverweg" toch een belangrijke verkeersweg zou blijven. Ook met het oog op de financiën vond spr. het beter de f 150 per jaar bij te dragen. De heer Kostelijk gelooide, dat het duurder zou uit komen dan in eigen beheer. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel om f 150 per jaar beschikbaar te stellen, verworpen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Bakker. Het voor stel om f 116 per jaar te geven werd aangenomen met den heer Zaagman tegen. De jaarwedden van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger, e. Brief van Ged. Staten van Noordholland in za ke tijdelijke verlaging van de jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger. B. en W. stelden voor, om op de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger een tijdelijke korting van 6 toe te passen, met vrijstelling van de eerste 25 tot een maximum van f 1000. Met een en ander is op de begrooting al rekening gehouden. Aldus besloten. Zeer groot schoolverzuim. f Adres van de Commissie tot wering van school verzuim inzake schoolverzuim. (Voor den inhoud van dit schrijven verwijzen wij naar „Plaatselijk Nieuws".) Voorzitter deelde mede, dat dit adres aan den ge meenteraad was gericht, waarom het op de agenda stond. De Raad is echter niet competent dit adres te behandelen, daar het niet tot de autonomie van den gemeenteraad behoort, doch dat een en ander aan en W. behoort. Echter hebben B. en W. hier geen taak, daar in de Leerplichtwet aangeeft, dat dan pas B. en W. in de plaats van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim treedt als de commissie haar werk niet goed doet, wat de inspecteur moet consta- teeren, die het aan den Commissaris der Koningin meedeelt, waarna deze ingrijpt door middel van B. en W. Bij het schrijven aan den raad hebben de leden een schrijven van B. en W. gevonden, ten bewijze dat het adres de aandacht van B. en W'. heeft gehad. B en W. stelden voor om den raad incompetent té verklaren dit adres te behandelen. Voorzitter wensch- te de raadszaal tot geen gemeenplaats te maken, waar de kwestie uit de gemeente worden besproken. Aldus besloten. g. Verzoek van de Afd. Schagen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuishouders en restaurant houders en slijters in zake verlaging van de Perso- neele belasting. B. en W. stelden voor, gezien den slechten finan- cieelen toestand der gemeente, afwijzend te beschik ken. Aldus besloten. Geen subsidie aan het „Wit Gele Kruis". h. Adres van het Wit-Gele Kruis, R.K. Vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging te Noord- „charwoude, houdende verzoek om subsidie voor 1933 Voorzitter herinnerde aan de gehouden besprekin gen bij de indiening van een zelfde verzoek verleden jaar, waarop afwijzend werd beschikt. De motieven zijn allen nog gelijk gebleven, zoodat B. en W. voor stellen, ook rnede in verband met de gemeentefinan- ciën, afwijzend te beschikken. De heer Rijper wees op de groote vermeerdering der werkzaamheden door het Consultatiebureau, waardoor het onmogelijk is dat de werkzaamheden door 2 zusters kunnen worden verricht. Het is een rechtvaardige zaak en er wordt een bijdrage gevraagd van f 0.15 per R.K. inwoner, wat het Witte Kruis ook krijgt. Wethouder Bakker merkte op, dat men dan zeker een gedeelte van het subsidie van het Witte Kruis moest afnemen, als er geen extra heffing wordt ver langd. Als het noodig was voor de derde zuster, zou spr. er voor zijn, doch het is niet noodig. Men zou het Witte Kruis in groote moeilijkheden brengen. Spr. wees er op, dat men geen eind zou krijgen als alle richtingen een eigen ziekenverpleging wensebten. Als een derde zuster zou noodig zijn, werd de subsi die niet gegeven per R.K. inwoner, doch per inwoner Voorzitter antwoordde den heer Rijper, dat de toe stand dezelfde is gebleven. Het Witte Kruis is in de gelegenheid gesteld om de heele menschheid aan den Langendijk van verpleging te voorzien en het zou im moreel zijn een gedeelte van het Witte Kruis af te ne men. Als hét afzonderlijk van het Witte Kruis zal gaan, wordt een nieuw offer van de gemeente ge vraagd. De heer Rijper merkte op, dat door het Wit Gele Kruis nog samenwerking is gezocht met het Witte Kruis over de aanstelling van een tweede zuster. Spr. huldigt het werk van het Witte Kruis, doch dat het in de verzorging van den heelen Langendijk kan voorzien is niet waar. Het prae-advies van B. en W. om afwijzend te be schikken, werd aangenomen met de heeren Rijper en Bommer tegen. i. Een door de Commissie v. Beheer der Lichtbe- drijven vastgesteld reglement voor ambtenaren en werklieden bij die bedrijven. Voor kennisgeving aan genomen. Gisteravond waren nog 2 stukken ingekomen van den R.K. Volksbond en van de Moderne Bonden met mededeeling dat de bouwvakarbeiders onder de crisis werkloosheid werden gerekend, volgens besluit van den Minister. Dit was B. en W reeds lang bekend en werden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Van de St. Jozef Gezellenvereeniging was een schrijven ingekomen, waarin mededeeling werd ge daan van het voornemen dier vereeniging tot het houden van ontspanningsavonden voor werkloozen, waarvoor een subsidie wordt gevraagd van f 60. Daar er nog geen werkloozen zijn. stelde Voorzitter voor, het adres naar B. en W. terug te zenden voor prae- advies en er later op terug te komen. De heer Rijper kon zich niet vereenigen met het gezegde dat er geen werkloozen zijn. Over 3 weken zijn ze er. De heer Ecen merkte op, dat men toch evengoed ontspanningsavonden kan geven, zoodat later sub sidie wordt gegeven. Het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen. Het adres der Laanwegbewoners. Door B. en W. werd ingediend: Prae-advies op het adres van bewoners aan den Laanweg inzake straat verlichting en reinigingsdienst. Voorzitter wees er op, dat de verlichting, zoowel van 'de straat als in de huizen, werd gevoed door het bedrijf van Heerhugowaard Na een conferentie heeft men geprobeerd klaar te krijgen, dat de lichten lan ger mochten blijven branden, doch dit is niet gelukt. De lichten worden tegelijk gedoofd met de andere lichten in Heerhugbwaard. Het is niet geoorloofd om de menschen in den Laanweg van ons eigen bedrijf van stroom te voorzien. Dus zijn de Laanwegbewo ners aan het verkeerde kantoor en moeten ze bij den raad van Heerhugowaard zijn. B. en W. stelden voor, hen dit te berichten. Wat betreft den ophaaldienst zal de Laanweg hier onder worden opgenomen. De bewoners moeten echter voor emmers zorgen, waarin het vuil per as kan wor den afgehaald. De heer De Boer vroeg, of het niet mogelijk was die 20 huizen zelf te voeden van ons bedrijf, waarop Voorzitter antwooordde, dat de weg van Heerhugo waard is en dat daarin geen kabel mag worden ge legd. De heer De Boer was van meening, dat een klacht van het gemeentebestuur van Oudkarspel in Heerhu gowaard beter tot z'n recht zou komen, waarmee de her Zaagman het volkomen eens was. Ook de heer Bakker was van deze gedachte. De heer Kostelijk wees er nog eens op. dat de op haaldienst alleen voor huisvuil is en niet voor be- drijfsvuil. Zoo zal dan aan den raad van Heerhugowaard worden verzocht om de lantarens net zoo lang te laten branden als bij ons, terwijl de Laanweg ook zijn ophaaldienst heeft gekregen. H^t tekort der poterbewaarplaats wordt niet bijgepast. Prae-advies op het adres van het Bestuur van de tuinbouwvereeniging „de Bendracht" inzake een bij drage op het exploitatie-tekort van de poterbewaar plaats. Voorzitter drukte zijn spijt er over uit, dat dit ad vies afwijzend moest luiden. De crisis heeft zeer vele offers van ons gevraagd, waarvan de tuinders ruim schoots hun deel hebben gehad en spr. moest aan manen tot groote voorzichtigheid met het oog op den komenden winter. Spr. hoopte het beste, doch men weet van niets. Het is niet verantwoord, dat een ver eeniging van particulieren aard wordt gesteund. Den heer De Boer speet het ook zeer, dat geen bij drage werd verleend. Alle hoop was op de gemeente gevestigd. De tuinbouw wordt geweldig getroffen en zal het al moeite geven de gewone contributie te ont vangen. De toestand doet het en het is toch geen luxueuse inrichting. We zitten aan lager wal en weten niet hoe er uit te komen. Spr. vond het niet zoo erg, als de gemeente bijdroeg, het is toch een gemeente belang. Voorzitter zeide, dat de leden der tuinbouwvereeni ging hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de verplichtin gen en uit de statuten blijkt verder dat een eventueel tekort uit de reserve en als die niet toereikend is, door een hoofdelijken omslag kan worden verkregëh. Het verzoek is dus in strijd met de statuten. Spr. vergeeft dit wel, doch vraagt of al is geprobeerd een omslag te heffen. Als dat was gedaan en mislukt, dan kon men op een andere manier aan het geld trachten te komen. De heer De Boer was wel met deze bepaling bekend doch men raakt hoe langer hoe dieper in de put. Als het goed gaat, wil men niet bedelen, doch nu is het noodzaak. De heer Eecen merkte op, dat de subsidie eigenlijk aan de leden wordt gegeven op deze manier. Spr. is het er mee eens, dat de tuinder* ruimschoot» hun deel van het gemeentegeld hebben gehad, waarop de heer De Boer opmerkt, dat ze de credieten toch weer zullen moeten teruggeven. De heer Bakker vroeg zich af of het niet mogelijk was, dat de rente eens een jaar werd bijgeschreven. Spr. zou willen, dat de Ned. Staat ook eens een jaar niet ging aflossen en dat met dat geld de Ned. tuin bouw werd geholpen. We hebben het geld echter noo dig om den menschen de monden open te houden. Er zijn toch nog tuinbouwers die geen crediet hebben noodig gehad. Kunnen die niet betalen? Ook zijn er nog die heelemaal niets hebben gekregen, a! hadden ze 't noodig De gemeente kan den tuinbouw niet red den, dat moet uit Den Haag komen. De heer Zaagman noemde het een zuiver coöpera tieve zaak. en wees op de coöperatie te Zuidscharwou- de. welke failliet is gegaan. Die ging ook niet naar de gemeente. De heer Kostelijk zeide, dat het zwaartepunt was, dat het gebouw voor 1/3 niet vol was. Dus zou het eigenlijk steun zijn wat z'n doel niet treft. Het is niet. geprobeerd om een omslag te heffen. Er worden wel eens meer dubbeltjes uitgegeven welke niet zoo noodig zijn, de goede niet te na gesproken. De beer De Boer protesteerde tegen dit laatste ge zegde. Het gaat altijd over de slechte. Na nog eenige besprekingen werd het prae-advies om afwijzend te beschikken, aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Bommer en De Boer. In de gemeentebegrooting voor 1932 werd een kleine wijziging aangebracht. Gemeentebegrooting 1933. G^en belasting- ■verhooging. Hierna werd de gemeentebegrooting voor 1933 behan deld. Voorzitter deelde mede, dat B. en W. er in wa ren geslaagd, de begropting sluitend te maken zonder tot belastingverhooging te moeten overgaan. Er is niet mee gegoocheld. Gelukkig zijn in de goede jaren de verschillende onderhoudsposten goed uitgevoerd, zoo dat men den post voor onderhoud voor 1933 op f 4200 heeft gebracht tegen in 1932 f 8400. Voor de straat is tot heden uitgegeven f 6600, waarvan door de Licht- bedrijven in verband met de kabileering f 4185 is ge restitueerd. Voor het volgend jaar staat op de be grooting van straten f 1600, waarvan nog enkele ge deelten moeten worden opgeknapt. Spr. uitte den wensch, dat de begrooting de goedkeuring van den raad mocht erlangen en gaf gelegenheid tot het houden van alremeene beschouwingen. De heer De Boer uitte zijn teleurstelling over het ïeit, dat nooit eens iets wordt medegedeeld hoe het In de derde klasse bevalt, waarin men toch voorlooplg als proef in zou gaan. De Voorzitter antwoordde, dat de uitkeering uit de Fondsbelasting in de derde klasse op f 1110 wordt ge raamd en als men naar de eerste klasse gaat, zal dit op niets uitloopen. Als de toestand goed was geweest waren we vanzelf wel naar de tweede klasse gegaan. De proef bevalt volgens voorz. best. De heer Bakker zeide, dat het democratisch gewenscht is dat men naar de eerste klasse gaat, doch dat voor stel van spr. is indertijd verworpen. Als de toestand zoo slecht blijft, zullen we steun noodig hebben van het Rijk en dan moeten we in de derde klasse. Spr. is het in principe eens met den heer De Boer. De heer Kostelijk wees er op, dat de heer Hart gelijk heeft in zijn artikelen in de kranten, dat als het Geestmerambacht gelijk zou staan aan den Schermer- boezemen dat het land thans onder water zou hebben gestaan. Voorzitter dankte den raad dat ze met het beleid van B. en W. tevreden zijn geweest. Hierna word de gemeentebegrooting post voor post behandeld. Bij post 22 deelde Voorzitter mede, dat het archief grondig moet worden opgeknapt, waarvan de kosten over 2 jaar zullen worden verdeeld. Den raadsleden zal. als een en ander voor elkaar is, de inrichting worden getoond, De heer Rijper vroeg naar den post voor telefoon, groot f 150, welke spr. tamelijk hoog vond, terwijl de aansluitlngskosten aanmerkelijk verlaagd zijn. De Voorzitter deelde mede, dat hiervan moet worden betaald de nevenaansluiting van de burgemeesters- kamer. Spr. wees er op. dat de werkelijke kosten f 125.98 hebben bedragen. Daar moet men rekening mee houden In dezen tijd wordt er zeer veel getelefoneerd. Bij den post „premiën ziekteverzekering" vroeg de heer Zaagman of de werkloozen. welke in de werkver schaffing werkzaam, tegen ziekte zijn verzekerd. Voorzitter antwoordde bevestigend. Bij den post „vergoeding voor rijwiel en kleeding van den gemeenteveldwachter" stelde de heer Kostelijk voor de vergoeding voor het rijwiel van f 50 op f 25 terug te brengen, daar men voor f 50 bijna een nieuwe fiets kan koopon, zoodat deze post spr, te hoog voorkomt. De heer Rijper wilde niet zoo ver gaan, doch met f 10 verlagen. Het voorstel-Kostelijk werd verwen-pen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Kostelijk. Eecen en De Boer. De vergoeding voor de hooistekers is teruggebracht van f 75 op f 45, zijnde voor ieder f 15 per jaar. De post vergoeding Lager Nijverheidsonderwijs werd teruggebracht van f 750 op f 300. De heer Zaagman vroeg bij den post „werkverschaf fing f 2000", of B. en W. al een object hebben. Spr. wees op den toestand van het kerkhof, wat volgens voorz. nog wel 5 jaar mee kon. doch van welke 5 er al weer 1 jaar om is. Spr. meende, dat dit een goed werkobject was. Het geld moet toch besteed en dan is het beter dat het aan deze verbetering wordt besteed. Voorzitter antwoordde, dat de werklooze tuinbouwar beiders zullen moeten slikken, omd°t deze in hunne be- drijfebezighedenmoeten blijven. Da. ia overeengekomen met den Minister door de 50 Westfriesche gemeentebe sturen. Het Rijk geeft dan een bijdrage in de kosten. Het geld, besteed aan het kerkhof zal echter ten laste der gemeente komen, omdat dat werk in de toekomst toch zou moeten gebeuren. Na nog eenige bespreking worgt de behandeling der begroeting voortgezet. Met het oog op de bouwvakarbeiders is de bijdrage aan werkloozenkassen verhoogd op f 450. De gewone dienst geeft in ontvangsten en uitgaven aan f 75676.07, de kapitaaldienst f 7000. De begrooting wordt aldus vastgesteld, waarop voorz. eenige woorden van dank uitspreekt, dat de begrooting zonder wijzigingen is aanvaard, met den wensch dat het gelukzonnetje spoedig door de wolken te voorschijnmag komen. Begrootingen Lichtbed rifven. Bij de aanbieding dezer begrootingen deelde voorz. mede, dat de Commissie van Beheer na ampele bespre kingen besloten had o mde loonen niet te verlagen. De heer Kostelijk wilde, mede in verband met de ver laging der jaarwedden van burgemeester, secretaris er ontvanger, ook daar de salarissen verlagen, met dien verstande van de hooge salarissen meer dan kleinere sa larissen. De andere heeren kwamen hier eohter tegen op. Men moest de salarisverlaging, welke verarming met zich brengt, niet in de hand werken. Ook is de levensstan daard niet zoo bijzonder gedaald, zooals doktersfonds enz. Ook is de toestand van de bedrijven kerngezond. De heer Kostelijk meende echter, dat de gas- en elec- triclteltsprijzen naar beneden moesten. Na een langdurige bespreldng werd het voorstel van den heer Kostelijk verworpen. De besgrooting voor het gasbedrijf gaf aan in ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 93730 voor den gewonen dienst en f 23100 voor den kapitaaldienst. De begrooting der electriciteitsbedrijven gaf aan in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst f 82001, en voor den kapitaaldienst 10050. Deze begrootingen werden goedgekeurd. De heer Kos telijk stemde tegen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De begrooting van het Burg. Armbestuur werd goed gekeurd met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f 7203.70. Bedrage aan Kanalisatie ingetrokken. f 600 beschikbaar gesteld voor den weg door het Geestmerambacht. Voorzitter deelde mede, een conferentie te hebben gehad met het Statenlid Kostelijk uit Heerhugowaard en B. en W. van Koedijk, die verzochten om toch nog een bijdrage beschikbaar te willen stellen voor den weg door het Geestmerambacht. Spr. herinnerde aan het genomen besluit om f 500 beschikbaar te stellen onder voorwaarde, dat de weg over de Spoorstraat zou loopen. Nu wordt opnieuw verzocht een bijdrage te verleenen van f 1000, gedurende 40 jaar. Er zijn nu 2 lichtpunten en wel ten eerste dat als de toestand zoo slecht blijft er geen bijdrage behoeft te worden betaald en deze voor rekening der Provincie wordt genomen. Verder wordt in het bezwaar van de Spoorstraat voorzien door het aan leggen van een Ruigweg tussehen de Spoorstraat en den nieuwen weg. De heer Eecen is voor den weg door het Geestmer ambacht. Ben voordeel van den weg is, dat er werk loozen aan kunnen worden' tewerkgesteld. Spr. dacht dat er voordeel aan was, als de bijdrage werd verleend Het snelvervoer per as is toch het vervoer van de toe komst en aan schepen van 200 ton hebben we niets voor het vervoer onzer tuinbouwproducten. Spr, stelde voor het raadsbesluit van 21 Febr. 1930 om f 600 per jaar aan het kanalenplan te geven, in te trekken. Spr. wees er op. dat als er zoo'n natte maand komt als de kanalen er zijn, wij onder water zullen zitten. De heer Zaagman steunde dit voorstel. De Voorzitter waarsohuwde den Raad tegen dit voor stel en wees er op dat men een gek figuur slaat. Een raadsbesluit over dingen binnen de gemeentegrenzen wordt wel eens ingetrokken, doch dit gaat buiten de grenzen. Voorzitter wil nog niet spreken van het im moreels, wat er aankleeft De heer Zaagman wees er op hoeveel malen het ver zoek der Oommissie van Aalst wel is afgewezen alvo rens het bedrag werd toegestaan. Spr. is er tegen om geld te geven aan den weg en betwijfelt sterk of er wel dezen winter aan zal worden begonnen. De heer Rijper denkt toch dat men bezuinigt als het geld aan den weg wordt gegeven. De heer De Boer zeide, dat men de werkloozen wel kwijt is, doch is bang dat als de bouwers volk noodig zullen hébben, de arbeiders niet dan met moeite te krij gen zullen zijn en dientengevolge tegen hooger loon. Weth. Bakker verwacht, dat het weer anders wordt met het vervoer. Als alle auto's af zijn, denkt spr. dat men weer met schuiten zal vervoeren. Spr. had wel lie ver gehad, dat de Provincie het deed, doch de Provin cie doet er al veel aan. Spr. ziet er groot belang in, vooral als men hier nog eens tot een andere cultuur moet overgaan. De heer Kostelijk heeft wel iets voor den weg over, doch wil geen f 1000 geven. Na nog enkele besprekingen werd het voorstel-Eecen om de bijdrage aan de kanalisatie in te trekken, aange nomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Bakker. De heer Kostelijk stelde voor f 600 voor den weg be schikbaar te stellen, welk voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Zaagman. Bij de rondvraag merkte de heeren Eecen op, dat het voor het gemeentebestuur een schoone taak zou zijn een plaats te krijgen, zooals de Oosterstraat in Noord- scharwoude, bij voorkeur ln het zuiden der gemeente. Hierna sluiting te kwart voor twaalf.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8