nn i# k f l Morgenjapon voor gezette figuren. Bijzonder aardig is dit model voor een morgenjapon, doordat zij weer eens van het gewone model afwijkt. Is het de bedoeling om de japon bij de morgenbezigheden te dragen, dan lijkt cre tonne of wollen mousseline ons het meest geschikt, daar deze stoffen waschbaar zijn. Ook voor a.s. moeders eigent zich dit model zeer goed, daar de zijkanten van rok en taille dan slechts aangeknipt behoeven te worden en de overtollige ruimte met een schuif (waarin elastiek) bij elkaar gehouden en later uitgelegd wordt. Bij de bestelling der patronen, dient even aangegeven te worden, of het model voor dit doel gewenscht wordt. De japon kan met of zonder schouderstuk gedragen worden, dit wordt apart gemaakt. De halsafwerking der japon is eveneens in puntvorm, terwijl een blousemouw het meest gemakkelijke model is. De opgeknipte vóór en achterbaan geven een aardige taillelijn; de blouse en de rok hebben een weinig ruimte aan de taille, ter wijl op de hoogte van het middel een klein ceintuurtje komt, slechts tusschen de vóór eh achterbaan. Benoodigde stof voor deze japon, met schouderstuk ongeveer 4 \4 M. bij een breedte van 90 a 100 cM. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 tot en met "52. Prijs f0.58. ZUINIGHEID EN VLIJT. Vermaken van mantel tot japon. Allerlei vragen bereiken ons over de mogelijkheid om een mantel te vermaken tot een japon. Wij meenen de verschil lende lezeressen niet beter van dienst te kunnen zijn, dan door in het volgende een beschrijving van zulk een japon te geven. We denken ons hierbij een mantel, die ongeveer is als bij gaande, en beginnen de voering cr uit te tornen; deze kan nog prachtig dienst doen voor een Icindermantel. De revers en kraag worden afgeknipt, in den vorm zooals onze teekening aan geeft en de zij naden ingenomen. D» mouw, die te wijd is, moet veranderd worden in een aansluitend model en de overslag van den mantel wordt langs de kant opge stikt, waarna de overtollige stof wordt weggeknipt. Langs de hals en zijkant kunnen we een smalle bies als garneering aanbrengen, die min of meer in overeenstemming met de stof moet zijn. We kunnen een fluweelen bies nemen, maar ook kan geplet pluche of een smal randje astrakan heel goed staan. Bij een groene of roode mantel is een garneering van geplet pluche het z.g. namaak Breitschwanz in zwart heel mooi; bij zwart en rood b.v. grijs astrakan enz. Is de rok aan de onder kant iets te nauw, dan wordt de onderslag gebruikt om meerdere wijdte te geven, door deze op zijde als tusschenbaantjes in te zetten. Mocht de hals wat te laag uitgesneden zijn aan de voorzijde, dan worden aan beide zijden smalle reepen zijde bij wijze van vest aan gebracht. Indien men gaarne een weg wijzer heeft bij het vermaken van de bestaande mantel, kunnen de patronen voor deze japon voor 58 ct. aangevraagd worden tot met maat 52. ONS MODEPRAATJE. De gekleede avondjaponnen. Wat de mode brengt. Deze winter geeft ons een buitengewone verscheidenheid in avond-japonnen. In de eerste plaats moet rekening gehou den worden met de lijn van het silhouet. Wij zien de zeer korte lijfjes uit het Direc toire en vroege Empire tijdperk, zoowel als de tot de taille of zelfs daaronder reikende. Een zwart crêpe satin model japon van mainbocher zagen wij o.a. met een tot de taille reikend lijfje, dat diep in den rug was uitgesneden en waaraan een rand gezet was, die uit platte over elkander vallende plooien bestond, die tot de vloer reikte, waar de plooien waaiervormig uiteenvielen; achter in het middel was een platte strik, om het armsgat waren eveneens platte plooien, die wijd uit elkander vielen en de bovenarm onbedekt lieten. Mouwen. Met ziet alle mogelijke mouwen, die meest al zeer klein zijn en hoogstens tot de elle boog mogen reiken; korte strakke modellen met bont omzoomd, pofjes, volants enz. Tulle met zilver bewerkte lijfjes op prin- cesse modellen zijn bijzonder elegant. Wij zagen een modeljapon, een langen, in zeer wijde klokken vallenden princessevorm, waar van de zeer nauw aansluitende rok zich tot onder de armen voortzette en waarover een tulle met zilver bewerkt lijfje gedragen werd, dat in den rug vrij hoog was en over de heu pen in een basque vorm viel, die midden vóór en achter tot het middel rond wegge knipt was, zoodat alleen de heupen bedekt waren en waarvan kraag en volants over de armen vielen, De halsuitsnijding. De halsuitsnijding is veelal in puntvorm, maar wordt ook rond, ovaal en vierkant ge dragen, terwijl de rug veelal diep is uitge sneden, vaak zelfs tot de taille. Om tege moet te komen aan den tegenzin die omze dames hiervoor zullen gevoelen, zouden wij willen aanraden de uitsnijding aan te vul len met crêpe georgette in zacht rose tint of in a jour bewerkte smalle biesjes, het geen ik ook bij zeer chique modellen zag. De halsopening wordt met een rand van bloemen, bont of maraboet gegarneerd, het geen zeer flatteert. Capes en korte bontjakjes, afgezet met afstekend bont worden veel en in groote verscheidenheid gedragen. Een lange in platte plooien of in wijde klokken vallende japon, waaronderuit alleen een coquet puntje schoen te zien komt met een zeer strak omsloten kort manteltje, hoogstens tot de taille reikende, is een bijzonder ele gante combinatie. Fluweel staat bovenaan in de keus der weefsels; het is de groote mode. Geen wonder dat men het in allerlei kwaliteiten en nuances geëtaleerd ziet. zoowel in glim mende zijde-achtige soorten als in het meer matte genre, dat ons aan suède doet den ken; ook velours chiffon en velours panne komen in groote. verscheidenheid voor. Hoeden. Niet alleen voor japonnen, maar ook voor hoeden wordt heel veel fluweel gekozen, vooral voor de kleine kapjes met coquette voile en voor de meer gekleede toques. De crêpe weefsels. De crêpe weefsels volgen op fluweel; voor al het nieuwe wollen weefsel Hammerschlag is zeer modern. Zeer mooie soepele wollen weefsels zullen zoowel voor eenvoudige, maar eveneens voor avondkleeding verwerkt wor den. Wollen kant, maar een zwaardere soort dan men tot dusverre zag met vrij groote bloemenmotieven blijft modern, terwijl faille, taffetas en moiré eveneens gedragen wor den. Wij zouden haast zeggen, behalve ka toenen weefsels, kan men alles dragen. De kleuren. De kleuren die voor avondkleeding gedra gen worden varieeren van alle tinten rood van de meest helle tot het diepste donker rood. Juist fluweel met zijn prachtige nuan ces leent zich zoo buitengewoon goed tot rood. Voor middag japonnen worden blauw, groen, purper, violet in vele tinten gedra gen, terwijl zwart en wit als altijd in den smaak blijven vallen. m. (Nadruk verboden). De hals en het karakter. De schoonheid van den hals is door alle tijden heen reeds door dichters bezongen. Men zegt, dat een lange hals op een fleg matisch temperament wijst; een dikke hals op een prikkelbaar karakter; een buigzame hals op een soepelen geest; een zeer rechte hals op ontoegankelijkheid; een hals, waar bij de spieren zeer uitkomen, wijst op een onaangenaam karakter, een naar rechts nei gende op goedheid en een naar links nei gende hals op nieuwsgierigheid. Een goedgevormde hals moet min of meer rond en langer dan breed zijn en moet zich in een elegante lijn boven de schouders uit verheffen, terwijl de overgang tusschen hoofd en lichaam bijna onmerkbaar moet zijn. De huid moet soepel en zacht zijn, zon der de aderen te veel door te laten schijnen. Men beweert, dat vrouwen, die veel schrijf werk verrichten en zeer luid spreken, een leelijke hals hebben. FLUWEELEN BLOEMEN. Rood fluweelen bloemen worden veel op zwarte avondjaponnen en mantels gedragen- Zij zijn bijzonder kunstig gemaakt en staan zeer pikant. Een gezellig zitje. Ge kent alle wel de manden, waarin win terappels of peren verkocht tforden? Zoo'n stevige rieten mand is uitstekend geschikt om er een aardig zitbankje bij de haard van te maken. Hebt gij hem niet in uw bezit, dan kan de fruitman U zoo'n mand voor een prikje leveren. We beginnen de mand flink af te schrob ben en drogen hem daarna in de zon, maken een kussentje van wit katoen en vullen dit flink op met kapok, precies zoo groot als de onderkant van de mand, die nu boven komt en als zitplaats dienst doet. Nu wordt de overtrek van aardig gebloemd cretonne gemaakt. We knippen een ronde lap precies zoo groot als het kussen en rekenen nog 1 cM. extra voor de inslag, hieraan komt een rechte strook, die met platte plooien aangezet wordt en tot even boven de grond reikt. De overtrek moet niet vastgehecht en kan zoo noodig gewasschen worden. Het losse kus sentje kan met een groote steek op het mandje bevestigd worden. PRACTISCHE SCHOOLJURK. Voor meisjes van 610 jaar. Dit klokrokje kan voor onze meisjes zeker wel uit een bestaande rok van moeder gemaakt wor den, waarbij dan een flanellen blouse gedragen wordt. Is het de bedoeling iets nieuws te maken voot netjes, hoe vindt u dan een zwart fluweelen rokje met een witte of zacht gekleur de flanellen blouse? De rechte blouse sluit midden voor met een stolp plooi, die ongeveer c.M. I van de kant doorgestikt wordt en waarin knoops- gaten gemaakt worden, die als sluiting dienen van de kleine parelmoeren knoo- pen, die op het rechter voorpand gezet worden. Het kraagje wordt van dubbele stof geknipt, op de ver keerde kant Yi c.M. langs de zijkant en onderzijde ge stikt, omgekeerd en plat- geregen, daarna gestreken en aan de hals gestikt, zóó dat het midden van de kraag in 't midden van de rug valt. De onderzijde van het kraagje wordt met kleine zoomsteken op de stiknaad bevestigd. De mouw naad wordt dicht genaaid en de kleine manchet aan de onderzijde gezet, nadat de ruimte is in- gerimpeld en vérdeeld. Daarna komt de zijnaad precies op de aangegeven plaats op het voor pand en wordt de mouw ingezet. De onderkant der blouse wordt gezoomd; ter wijl op de hoogte van de knoopen, waarmede de blouse "op de rok bevestigd wordt, ter ver sterking een smalle reep aan de achterzijde wordt gestikt. Het rokje wordt aan een rechte band gezet en hierin worden zes knoopsgaten aangebracht. Wij stellen de patronen voor dit aardige jurkje tegen inzending vaa 58 ct. gaarne beschikbaar. Niet vergeten den leeftijd op te geven! EEN GOEDE WINTERMANTEL MET OF ZONDER KRAAG. Op veler verzoek plaat sen wij hierbij het model van een aardige winter- mantel met hooge bont- of astrakankraag. De mantel kan van een stevige tweed- of diagonaal- stof gemaakt worden, die wij met gebrocheerde voe ring voeren en zoo noo dig in de rug nog tot even boven de taille met flanel len binnenvoering. De mantel is eenigszins aangesloten en heeft twee rijen knoopen, terwijl aan de rechter revers nog een knoopsgat wordt gemaakt om bij koud weer de hooge sluiting te gebruiken. De mouw is glad, doch vormt bij-de elleboog een punt om daarna in een rechte onder mouw over te gaan. De kraag kunnen wij het best klaar koopen, we hebben dan de meeste kans dat deze goed valt. In allerlei kwaliteiten, in bont zoowel als in imitaties van zwart, grijs en bruin astrakan zijn deze kragen zeer billijk te krijgen. Patronen voor deze mantel sljn voor 58 £t. verkrijgbaar in de matea 42 tot 50. Grillen der mode. OP WELKE WIJZE WORDT HET BONT GEDRAGEN Het antwoord hierop is heel gemakkelijk te gevenMen draagt het bont op alle mogelijke manieren. Bontdassen en kragen zijn zeer modern, in het bijzonder wanneer men het zachte, soepele bont draagt, dat zich zoo mooi voegt. Het korte bontjasje staat bovenaan bij de herfst-triomfen en de lange bontmantel zal zijn plaats zeker cok wel weer weten te veroveren. De coupe is recht en maakt alleen een rpf derne indruk door de origineele mou- wen. Oude modellen bontjassen laten zich gemakkelijk naar den nieuwen smaak mo- derniseeren. Met een kleine verandering aan de mouw op ellebooghoogte en aan de schou ders komt men al een heel eind in de rich ting; desnoods gebruikt men afstekend bont. Bonten jakjes zijn zeer kort aangesloten, de mantels daarentegen zeer lang. Korte jakjes kunnen alleen door slanke figuren gedragen worden. Het bontmanteltje heeft vaak één groote revers, die zoo noodig dicht geknoopt wordt. (Nadruk verboden) Wasschen van kunstzijde. Gebruik voor het wasschen van kunst zijden kleedingstukken warm, doch geen heet water, wrijf of borstel het niet, maar haal het zachtjes op en neer in het zeepsop en spoel het na in warm water van dezelfde temperatuur. De kleedingstukken rolt men na het spoe len in een badhanddoek, waar het over tollige water in trekt, dus niet uitwringen, daarna buiten in de schaduw drogen. Droog strijken met een warm, doch niet heet ijzer. WASSCHEN VAN WOLLEN SLOBBROEKJES. Men begint met het broekje in lauw water te zetten en onderdehand een sopje te ma ken, dat niet overmatig vet en niet meer dan handwarm mag zijn, Het broekje wordt nu zachtjes op en neer gedrukt, daarna na gespoeld in goed lauw water, totdat het zeepsop geheel en al uit het goed is. Het overtollige water wordt uitgedrukt en het broekje b.v. vóór een open raam op een handdoek te drogen gelegd. HOE KLEEDEN WIJ ONZE KLEINTJES BIJ HET SPELEN. Deze vraag wordt vaak gesteld en is toch zoo gemakkelijk te beantwoorden. Waarom zouden wij de kleine jurkjes en pakjes laten dragen, waarin zij zich bij hun spel moeten ontzien Wij allen zien ze toch zoo graag ravotten en ronddraven, die kleine peuters, zonder telkens te moeten zeggen: „Pas op, denk aan je kleertjes Het meest practische voor kleine jongens zoowel als voor meisjes zijn de uit één stuk bestaande lijfjes en broekjes, die van wasch- echt katoen of linnen gemaakt worden, b.v. grijs linnen met bont gekleurde randjes af gezet, die tegenwoordig in alle goede zaken wasch-echt te krijgen zijn of wél een of ander aardig motiefje in steelsteek er op geborduurd. Het knippatroon voor deze pakjes is zeer eenvoudig, zoodat elke Moeder, zelfs zij, die in naaien nu niet zoo bepaald erg bedreven is, zich met genoegen aan het werk zal zet ten, om deze pakjes te maken. Er is zóó weinig voor noodig, dat hier of daar in onze lappenlade wel iets te vinden is. Voor kleine meisjes zijn er ook aardige, eenvoudige schorten; men heeft de rechte, waarvan de vóór- en achterkant eender ge knipt worden en die van de schouders en op de hoogte van het middel met een reepje van dezelfde stof worden vastgestrikt. Bij het spelen zijn zij echter niet zoo prac- tisch, daar de strikjes gauw los gaan; beter zijn de kleine, ronde schortvormen hiervoor te gebruiken, waar de banden op den rug kruiselings over elkaar gaan en met knoo pen en knoopsgaten sluiten. Geneeskrachtige kruiden. Langzamerhand komt men er weer toe verschillende planten als „geneeskrachtig» te beschouwen. Zeker zijn er wel een hoe", derd soorten die officieel als zoodaty erkend worden, het aantal dezer kruide dat in den handel is, is echter veel groot? Een groothandelaar in gedroogde kruid: moet honderden soorten in voorraad heft en wel in de meest verscheiden vormen. Kinine, opium, morphine, worden v, planten gemaakt, die echter in de Oostelü landen groeien. In Duitschland treft men vele soorfc van geneeskrachtige kruiden aan, vooral; Thüringen, Saksen en Noord-Beieren. In Thüringen komt bijzonder veel pepe munt, kruizemunt, citroenkruid, valeriaat marjolijn alsem voor. In den volksmond heet de spoorbaan, cj door deze kruidenaanplantingen gaat i „Pepermuntbaan". In Noord-Beieren groeit een kruid, bij massa's gezocht wordt en goede dien; bewijst bij sommige oogziekten. Een goede raad voor hen, die kruiden we: schen te gebruiken voor een of ander do is; Trek de kruiden, doch laat ze nin: koken. Bewaar de krulden niet in vast geslote bussen, daar dan de kans bestaat, dat s zich wurmpjes ontwikkelen. Prijsverschil moet niet de doorslag geve: daar de goedkoope soorten niet altijd e beste zijn. (Nadruk verboden.) Hoe we aan een oud ledikant eei nieuw aanzien geven. Een oud ijzeren of verveloos ledikant nog zoo uitstekend dienst doen om fn kinderkamer geplaatst te worden, indien het overtrekken met cretonne strooken. ft: geheel ziet er bijzonder aardig uit en een deze wijze bekleed ledikant houdt veel kouè tegen. We knippen van courantenpapier ee model van de voor- en achterzijde en knij> uè pen het van cretonne na; voor elke kant twee stukken stof, die verbonden worden aan de zij- en bovenkant met een sraalii rechte reep cretonne, onderaan wordt een ingehaalde of geplooide strook aan de bai< tenste zijde van het overtrek gezet, zoodal we de hoes slechts over het ledikant hebben te halen en zoodoende een bekleeding voof ons oude ledikant hebben gekregen, die ge« zien mag worden. Willen we de kamer geheel vernieuwen dan nemen wij dezelfde cretonne voor raam gordijnen en tafelkleedje. WENKEN, Te dunne soep. Een te dunne soep of saus kan gebonden v/orden door fijn geraspt oud brood. De soep of saus ziet er smakelijker uit, dan wanneer ze dikker gemaakt is met maizena en hei zeer fijne broodkruim kookt geheel en al lijn. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde moé len stellen wij ten behoeve van onze let ressen tégen kostprijs knippatrone beschikbaar Bestellingen worden binns 36 dagen uitgevoerd na overschrijving va: een bedrag van ƒ0.58 op postrekening 8202 t.n.v. den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer et juiste maat. Aanvragen kunnen eveneens geschiede: door inzending van 0.58 per postwissel o! per brief in postzegels aan de moderedac trice van dit blad, Joan Maetsuyckerstr. 96 den Haag. Men verzuime vooral niet juiste maat e gewenscht nummer op het postwissel strookje of in de brief te vermelden. De juiste maal Dikwijls komt het voor, dat men niet pre cies de maat weet van het te besteller model. Ten gerieve van lezeressen, die hier mede niet op de hoogte zijn,, geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten er de hiermede overeenkomende buste- ei heupwijdten Voor men tot bestelling over gaat, diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeven maat klopt. D voorkomt teleurstelling. Maat Bustewijdte Heupwijdt; 40 92 100 CM 42 100 104 C.M 44 108 no cr 46 112 11« C.M 48 120 12* C.M 50 126 130 C.M Het verdient wel aanbeveling om dit lijst- ^oed te bewaren, opdat men het kan ra*' plegen bij eventueel nabestellen van patn

Schager Courant | 1932 | | pagina 10