Donderdag 27 October 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9166 DE MASSA-MOORDENAARS VAN DEN OCEAAN. De dame die zich Bancroft noemde DE KONING DER KLAPLOOPERS. Waarnaar men luistert EEN LIEDEEN KUSEEN OORLOG. Haaien op de menschenjacht. De haaien zijn dc gevaarlijkste terroristen van den Oceaan. Deze terecht gevreesde roofvisschen voelen zich het behaaglijkst in de warme wateren. Zn ko men in menigte voor in dc Zuidzee, slechts zelden wordt een verdwaald exemplaar op Noordelijke breedtegraden gevonden Terwijl de wilde beesten in de \frikaansche jungle slechts in dc uiterste ge vallen een jager of wandelaar aanvallen, storten de haaien zich bliksemsnel op elk mcnsch, dat zij in het water ontdekken, ja, zij wagen het zelfs, kano's aan te vallen. De bewoners der Zuidzee-eilanden weten over do ongelooflijk moedige aanvallen der haaien mee te praten. Voor ongeveer twee maanden roeiden 10 in boorlingen van t eene eiland naar 'n andere. Zij wer den onderweg door haaien overvallen. Een kano werd door de hevige stooten der roofdieren tot zinken ge bracht en de bemanning opgegeten. Een half uur la ter, deelden de overige booten, met uitzondering van een, welke zich nog bijtijds kon redden, hetzelfde lot. Van de 40 mannen bereikten slechts zes het doel. Van de Fidsji-archipel worden dergelijke gebeur tenissen gemeld. In de nabijheid van dc Salomo- eilanden schijnen de haaien bijzonder brutaal en aanvallend te werk te gaan Zij zijn aan mcnschen- vleesch gewoon, doordat de inboorlingen daar hun dooden niet begraven, maar in zee werpen, waar zij onmiddellijk door dc haaien worden verzwolgen. Op verschillende plaatsen in de Zuidzee gaan de in boorlingen bij het zwemmen slechts met een lang tweesnijdend mes, in het water. Wee den zwemmer, die het goede oogenblik voorbij laat gaan en den na derenden roover niet door een goed aangebrachte messteek op do vlucht jaagt. De zoogenaamde tijger- haaien. die zich door hun groots afmetingen onder scheiden. zijn absoluut niet de gevaarlijkste. Een ge middelde haai van mansgrootte is zonder meer in staat, een zwemmend mcnsch te verzwelgen. Hongerige haaien zijn niet kieskeurig. In Hono- lulu werd eenigen tijd geleden een haai gevangen, in welks maag men een verzameling merkwaardige voorwerpen vond, zoonis eeti paardepoot met hoef- i ijzer, een groote jachttasch en tal van conserven blikken. Ook aan de Australische kust en in het bijzonder in de omgeving van Sydney zijn de haaien een door loopend gevaar voor de zwemmers. Het was den sla gers daar een tijdlang toegestaan om vleeschafval in de haven te gooien. Daardoor werden dc haaien als het ware naar de haven gelokt. Men was ge dwongen dc officieele badgelegenheden door sterke netten te omgeven en uitzichtuosten aan te brengen, om dc badenden voor naderende haaien te waar schuwen. Een angstige zwemwedstrijd. Een jaar geleden, toen twee in Australië bekende zwemsters Lily Copplestone. de kampioene van Nieuw-Zeeland en haar rivale Irene Rolfe, haar voor nemen bekend maakten dwars door dc haven van Sydney een wedstrijd te houden, baarde dit voorne men in Sydney ongehoord opzien. Door een open bare inschrijving werden de golden verzameld voor 'de bestelling van netten uit gegalvaniseerd ijzer- draad. In deze zes meter lange, drie meter breede en 2.5 M. diepe korven van ijzerdraad, die aan 2 mo- rorbooten bevestigd waren, startten de beide zwem sters. Lily Copplestone veroverde zich weldra op het 11.260 M. lange traject een voorsprong van 20 M. De kust van Marley Boach was reeds in het gezicht en de zwemsters in hun zwemkorven hadden tenslotte nog een 300 M. af te leggen Op de oogenblik boog Irene Rolfe met een vertwij felde handbeweging de bovenste niet gegalvaniseerde draad van haar korf terug en stortte zich vrij en on beschut. in het open water Alle opvarenden van de volgbooten hielden haar voor verloren, daar het op deze plaatsen wemelde van haaien. Om de beesten te verschikken lieten alle booten de sirenen en stoom- fuiten weerklinken en maakten een heidensch spec- takel. Dank zij deze maatregelen werd het meisje voor de aanvallen der haaien bewaard; met 2 M. voorsprong kwam zij als eerste aan. De haaien zijn op alle kusten vogelvrij. De vangst wordt echter op verschillende wijze bedreven. De ori gineelste methode wordt in Gunnamala Bay toege past. Daar dienen zwemmende menschen als levend lokaas voor de haaien. Zij zijn voor de haaien onbe reikbaar. door een net van staal, dat zich om de ge- heele zweminrichting bevindt, beschut. De haaien probeeren het net door te breken, maar worden door den electrischen stroom, dien men er doorleidt, ver doofd en dan afgemaakt. De grootste haai. op deze wijze in Gunnamala Bay gevangen, was IS M lang. FEUILLETON. Roman van Norberfc Ga ral. Maar nog inconsequenter dan Lady Margret was Berry zelf. Reeds vroeg drong hij er op aan te vertrek ken, onder voorwendsel, dat hij zich niet wel voelde. Maar toen Baby, die hen tot het tuinhek vergezelde, Nicole voorstelde nog een of ander cabaret op te zoe ken. kwam ook Berry plotseling tot de ontdekking, dat het eigenlijk nog te vroeg was om naar huis te gaan, weshalve hij, tot groote verbazing der beide anderen aanbood, hen to chaperonneeren. Nicole moest onwillekeurig lachen. Wanneer ooit, dan bleek nu toch wel do waarheid van het gezegde, dat menigeen graag iets zou weggooien, wanneer hij niet vreesde, dat eri emand anders zou komen om het od te rapen. Drie weken lang had Berry zich niet meer om haar bekommerd. Nu echter plotseling Baby opgedoken was, toonde hij een aanhankelijkheid, die onder de ~e- geven omstandigheden zeker min of meer mtsplaatX mocht worden genoemd. Benige minuten later raten rij in een gezellig hoekje van een der l.ondensche Cabarets. Baby verzocht Nicole om een dans. Do beschikbare ruimte bleek zeer klein Hoewel er slechts twintig paren dansten, heerschte zoo n gedrang, dat men nauwelijks vooruit kon komen ..Ik vind met. dal je hier voor je plezier danst" zei hij maar liever dring en sla ik me hier door de me- mete heen dan met Eerry aan één tafel te zitten 't Is bepaald angstwekkend, zoo'n gezicht als hij trekt'" Hit boog zich tot haar over en fluisterde haar ln het oor: „Ik geloof, dat hij jaloersch is." ..Jaloersch?" Nicole lachte luid. „Maar Baby, ik ben toch zijn zuster!" Onwillekeurig echter zocht haar blik de tafel op de estrade, waaraan Berry gezeten was Er lag nog steeds dezelfde ontstemde trek op zijn gelaat Het leven van Markies Boni de Castellane. Iemand die de kunst verstond om uit een andermans zak te leven. Stil en kalm. oud en verschrompeld is voor eenige dagen geleden in een klein huisje nabij Parijs een man overleden, die in het oog zijner medemenschen tien tallen jaren slechts als mummie heeft geleefd. Welis waar was het een schitterende mummie, die de inge wijden bijna eiken dag. in de stille straten dei' voor stad konden zien wandelen, den hoogen cylinder zorg vuldig geborsteld de scheiding als met een lineaal ge trokken. met de door de mode voorgeschreven witte handschoenen en de niet minder witte, niet minder voorgeschreven witte slobkousen bedekt. Om dezen man heeft zich eens een schittciende legende geweven, die cok toen niet verbleekte, toen hij zich uit de wereld terugtrok, die eens alles voor hem beteekende en die hij bovendien eenige millioenen francs lichter heeft gemaakt. Markies Boni de Castellane was inderdaad, als men het zoo mag uitdrukken, een koning der klaploopers, hij was daarvan een prachtig exemplaar, een waar genie in de klaplooperij en allen, die als hij, dat edele vak beoefenen, kunnen wat van hem leeren. Tot hun geluk verdween hij niet geheel en al met stille trom, hij liet zijn mémoires na. een amusant, boosaardig. spannend boekje, traarin hij de theorie en de practijk om uit een andermans zak te leven, in alle duidelijk heid en met veel humor uiteen zet. Indien hij zaken man was geworden, zou hij iets onmetelijks hebben kunnen prestoeren. Hij liet echter andere zakenlieden naar voren komen, om hen dan met behulp van al zijn charme uit te plunderen en voor hem te laten werken. Dit hield hij voor het edelste, de meest aiistocratische vorm van het leven. Hij heeft zijn klaplooperij niet zonder veelzijdigheid uitgeoefend. Hij was geen geleerde maar wist den schijn te wekken alles te weten. Hij was geen sports man. maar wist als duellist de grootste rol van zijn eeuw te spelen. Hij was niet mooi. maar begaafd: hij was. tenminste in de tweede helft van zijn leven, dood arm en leefde als God in Frankrijk. Hij was in merg en been royalist en verstond zijn tijd niet. Hij werd Parlementslid toen de strijd om Dreyfus het hevigst woedde natuurlijk was hij de woedendste tegen stander van den armen overste. Hij werd een beroemd kunstverzamelaar, hij schafte zich op crediet een der machtigste tapijten- en antiquiteitenverzamelingen aan. Hij trouwde met de rijkste Amerikaansche erfgename, Anna Gould en bracht haar vermogen er voor het grootste deel door, tot zii hem aan de deur zette. Van al zijn riikdommen. die hij toenmaals verworven had. mocht hij slechts zijn bed meenemen. Hij hield prach tige paarden en niet minder schitterende auto's, om gaf zich met de schoonste vrouwen en had waarschijn lijk nooit meer dan een stuiver eigen geld op zak. Geruchten willen, dat in zijn laatste levensjaren her haaldelijk groote mannen uit de financieele en politie- tieke wereld hem kwamen vragen, hoe hij dat alles toch wist klaar te spelen. VRIJDAG 28 OCTOBER. HILVERSU M (296 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.: 10.15 Voordracht door Janny van Oogen: 10.30 Orgelspel door John Brookhouse Mac Carthy; 11.15 Onze keuken door P. J. Kers; 11.45 Voordracht; A.V.R.O.: 12.00 Klein-orkest o.I.v. Nico Treep; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.10 Mevr. Ida dc Leeuw van Rees: „Kinderklceding"; 2.30 Kamerorkest o.I.v. Louis Schmidt; V.A.R.A.: 4.00 Gramofoonmuziek; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 .,De Notenkrakers" o.I.v. Daaf Wins; 6.15 Orgelspel door Johan Jong; 6.40 ..Ver spilling der productieve krachten" (VIII); 7.00 Orgel spel; 7.15 „De Flierefluiters"; 7.30 VARA-front; 7.35 „De Flierefluiters"; V.P.R.O.: 8.00 Catechisatie; 8.30 Concert; 9.00 Cursus; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Serie fragmenten en verhalen; 10.45 Gramofoonmuziek; VA. R.A.: 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst: 11.00 Concert; 12.00 Politieberich ten; 12.15 Concert; 2.00 Verzorging zender: 2.30 Con cert; 3.15 Orgelconcert door Dich van Wilgenburg; 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Botanisch halfuurtje; 5.30 C. A. Deul: „Het maken van lantaarnplaatjes"; 6.00 H. J. Stelnvoort: „Een orgelbank"; 6.30 A. J Herwig: Herfrt- bemesting van den tuin; 7.00 Tom de Bruin: ..De lite ratuur als getuigenis"; 7,30 Politieberichten; 7.45 Gra mofoonmuziek; 8.00 De Haarlemsche Orkestvereenlging o.I.v. Frits Schuurman; 9.00 Meijer de Vries: „De werkverschaffing in Nederland"; 9.30 Vervolg con cert; 10.00 Persberichten van Vaz Dias: 10.30 Gramo- mofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 10.30 Gramofoonmu ziek; KALUNimORG (115S M 12.05 Strijkorkest van Restaurant „Wivex"; 7.30 Trio- muziek; 9.20 Gevarieerd programma BERLIJN (419 M 6.30 Gramofoonmuziek; 8.30 Stravinsky-concert; 10.00 Populair concert. HAMBURG (372 M.» 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 3.50 Concert; 7.20 Concert; 10.05 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert: 4.20 Vesperconcert; 8.55 Concert; 10.05 Populaire en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelrecital; 1.05 Concert; 5.05 Dansmuziek; 10.20 Concert; 11.25 Geraldo en zijn orkest; welke Nicole reeds in het begin van den avond was opgevallen. Berry is jaloersch. dacht ze triomfeerend. Mr. Savages, mijn opdracht is vervuld... Toen zij weer aan het tafeltje hadden plaats geno men en de kleine jazzband een foxtrott inzette, sprong Berry plotseling op om Nicole 4en dans' te vragen. Het scheen hem plezier te doen, dat hij Baby voor was ge weest; hij klopte dezen althans joviaal op den schouder en zei spottend: „Jij permitteert zeker wel, waarde neef." Onder het dansen zei Berry: „Die jongeman daar is pas vier en twintig jaar, weet je dat, Nicole?" „Ach kom," lachte zij, „hij heeft mij verleid, dat hij al dertig was. Enfin, in ieder geval heeft hij op jou voor. dat zijn stemming nooit iets te wenschen schijnt over te laten." In gedachten verzonken luisterde hij naar de muziek. Daarna wendde zij zich opnieuw tot Berry, „Dit alles herinnert me aan vroeger tijden. Ik dans nu met je zooals toen. maar ik behoef nu niet bang te zijn aan den ingang van de zaal twee rechercheurs te zullen zien verschijnen om me te arresteeren." Zv, had niet over het verleden moeten spreken, want de herinnering aan het feit, dat zij maanden geleden zijn verloofde was geweest, wekte bij Berry zeldzame gevoelens op. Hij dacht aan het autotochtje in Wimble- don, waarbij hij, profiteerend van een oogenblik. dat zij alleen waren, haar in zijn armen had genomen cn haar de vraag had toegefluisterd, of zij zijn vrouw wilde worden. En hoe het kwam, zou Berry zelf niet hebben kunnen zeggen, maar plotseling had hij zijn geheele omgeving vergeten; hij dacht niet meer aan de veranderde situ atie en niet aan Baby, die het paar vol belangstelling gadesloeg. Hij voelde slechts, dat hij haar in zijn armen hield en alsof er niets tusschen hen was voorgevallen sinds het tijdstip, waarop zij beloofd had zijn vrouw te zullen worden, zoo boog hij zich thans tot haar over om haar diep in de oogen te kunnen zien, terwijl zijn hand de hare vaster drukte. Verschrikt keek Nicole op. Wat was dat? Was hij weer eens verliefd? Wat dacht hij eigenlijk van haar? Zijn incorrecte houding werkte zoo afstootend, dat zij zich onmiddellijk uit zijn arm vrij maakte. „Ik heb geen lust meer om te dansen, zei zij kort. Berry werd verlegen. Terwijl zij zich door de dansen PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert o.I.v, Ed. Flament. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.50 Populair concert; 7.40 Idem; 9.05 Radiotooneel; 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 8.35 Symphonieconcert. ROME (441 M.) 8.05 Nationaal programma. WEENEN (517 M.) 7.35 Duitsche avond; 9.40 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Dansmuziek; 7.35 Symphonieorkest door het Phil- harmonie-orkest; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 9.00 Concert door het Omroeporkest. ZATERDAG 29 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven, m.m.v. Adolf Bouwmeester; 12.00 Klein-orkest o.I.v. Paul Duchant; I.30 Orgelspel door John Brookhouse Mac Carthy; 2.00 Verzorging zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.50 Hoe werd ik Socialist? Vraaggesprek met Alida de Jong; 3.10 De Notenkrakers o.I.v. Daaf Wins; 4.30 Uit de Roode Jeugdbeweging; 4.50 Orgelspel door Johan Jong; 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong; 6.00 VARA- Balalaika-orkest o.I.v. Iwan Powarjef: 7.G0 Uitzending voor het platteland. Lezing door W. v. d. Sluis; 7.30 Super-bonte avond, in verband met het zeven-jarig bestaan van de V.A.R.A. Medewerking van: Joseph Schmidt, tenor, met begeleiding van orkest en orgel; Reginald Foort, orgel; Louis Davids, conférencier en liedjes; Leo Fuld. Joodsche liederen; Edwin Dooren- bos, chansonnier; VARA-Orkest o.I.v. Hugo de Groot; De Flierefluiters; A. B. Kleerekoper. J. W, Duys en A. de Vries, sprekers; J. Brookhouse Mac Carthy, piano; K. Wiggelaar, viool; Marinus Komst trompet; The Two Cavelli's, accordeon; VARA-tooneel o.I.v. Willem van Cappellen; De Dorpsbarbier; voorts vereenigings- mededeelingen en persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert: 10.00 Gramofoonmuziek; II.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-sextet o.I.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Halfuur tje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gra mofoonmuziek; 5.15 Sportpraatje; 5.30 Gramofoonmu ziek; 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.40 Gramofoonmuziek: 7.10 Kath. Radio-volks universiteit; 7.30 Politieberichten: 7.45 Gramofoonmu ziek: 8.00 De K.R.O.-boys spelen genre- en schlager- muziek m.m.v. Jack Mossel; 8.30 „Een '/rouw, zooals de paren een weg baanden naar hun tafeltje, trachtte hij op schertsende toon zijn gedrag goed te praten, doch toen zij hem geen antwoord waardig bleek te keuren, zweeg ook hï.i. En terwijl zij haar plaats naast Baby weer innam, kwamen haar de woorden van dr. Stanhope in de ge dachten. den man, wiens verklaring tijdens het pro ces haar lot beslist had. Hoe had zij dien man aanvankelijk gehaat. Hevig ver ontwaardigd over de wijze, waarop hij zich over haar voor de rechtbank uitliet, had zij zich afgevraagd wat zoo'n man, een grijze, heumatische geleerde het recht ga.f stellingen op te bouwen over de, voor iedereen ver borgen aandoeningen van den menschelijken ziel. Hij had zich het recht aangematigd over haar liefde te spre ken en dat nog wel op een toon en in een vorm, alsof hij zeer nauwkeurig wist, wat er in het hart van een jonge vrouw als zij omging... En toch moest Nicole nu erkennen, dat dr. Stanhope het destijds aan het rechte eind had gehad. Was haar liefde voor Berry werkelijk zoo sterk geweest, als zij gedaoht had. dan zou in haar gevoelens jegens hem niet zoo'n groote verandering kunnen hebben plaats gehad. Haar liefde zou dan sterk genoeg geweest zijn om alle teleurstellingen en tegenslagen te overwinnen en zeker sterker dan de erkenning, dat de man, dien zij liefhad, haar liefde niet waard was. Neen Nicole had het nooit zoo beseft als op het oogenblik dr. Stanhope en de jury hadden niet ten onrechte het ..schuldig" over haar uitgesproken. En vooral dr. Stanhope die oude heer had werkelijk ge lijk gehad. Een onderhoud met verstrekkende gevolgen. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Safety Trade Company was geëindigd. Drommen van menschen stroomden uit de groote hall van het Victoriagebouw, auto's reden af en aan en op de trottoirs was het zwart van bezoekers, die zich slechts langzaam en heftig discussieerend van het ge bouw verwijderden. In een der wegrijdende auto's zaten mr. Savages, zijn secretaris Haynes en Nicole. In de houding van Mr. Sa vages was niets, wat er op duidde, dat deze vergadering voor zijn concern een succes, was geweest. Hij had zoekt", blijspel in drie bedrijven; in de pauze: Vas Dias; 9.40 De KRO-boys; 11.00 Gramofoonplaten; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert door het Radio-orkest; 1.30 Gramoloon- muziek; 5.20 Concert; 6.50 Pianorecital. KALUNDBORG (1153 M.) 1.50 Gramofoonmuziek; 2.50 Concert; 7.50 Radio-bal. BERLIJN (419 M.) 6.30 Gramofoonmuziek; 7.20 Symphonieconcert; 9.35 Dansmuziek door de Kapel Oscar Joost. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Muziek van Offenbach; 3.50 Concert; 9.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. 7.20 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 1.55 Gramofoonmuziek; 4.20 Vespercon cert; 7.55 Muzikaal allerlei: 10.05 Concert door het Philharmonie-orkest van Stuttgart. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.05 Orgelconcert; 150 Concert; 5.05 Cocert; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.10 Dansmuziek; 11.00 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1446 M> 8.10 Opera-uitzending: „Samson et Dalila" van Saint- Saëns. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.20 Concert; 5.05 Concert; 9.05 Gramofoonmuziek; MTLAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.50 „Aïda", Opera in 4 bedrij- vy van Verdi. ROME (441 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Blijspel. WEENEN (517 M.) 5.15 Concert; 6.55 „Bar-musik"; 9.50 Concert. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populaire en dansmuziek; 7.20 Populair concert; 9.25 Piano-recital; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Symphonieconcert 9.30 Gramofoonmuziek. Maar 't is geen operette-film. Een reiziger, die Rusland bezocht, nam ook een kijkje in een Eskimonederzetting en beschrijft ons het ver loop van een storm in een glas water. Het gebeurde op Norvaja Zemlja Daar regeert een opperhoofd dat een bijzonder hardnekkig vrouwenhater is. Hij gaat er prat op nog nimmer een vrouw vriendelijk, te hebben aan gekeken. uitgezonderd zijn moeder. Dit is wel wonder lijk. omdat Eskimo's niet zoo koudbloedig zijn als men misschien denkt. Toen de reiziger het gebied bezocht, zou er juist een feest plaats hebben. De bevolking van twee dorpen zou hieraan deelnemen. Toevallig wordt een der twee gehuohten bestuurd door den damesverachtenden ouden heer. Het ging bij het volksfeest vroolijk toe. De jongelui waren even uit gelaten als jeugdige feestvierders elders op de wereld. Er werden grappen uitgehaald, er werd geredetwist; nu en dan ontstond er een klein ruzietje, maar over het geheel was het er buitengewoon gezellig en was ieder een van goeden wille. De bewoners van het andere dorp (wij meenen de nederzetting met 't „normale" opperhoofd) hadden vaak hooren spreken over den ouden regeerder, die de vrou wen vreesde en haatte, want de man is alleen reeds daarom over geheel Norvaja Zemlja beroemd. Eerlijk gezegd vertrouwden de vreemdelingen de geruchten niet erg. Ze staken de hoofden bijeen en besloten do proef op de som te nemen. Het schoonste jongemeisje onder hen naderde den strengen ouden heer en... gaf hem onverwacht een klinkenden zoen. Alle aanwezigen hadden de grootste pret. Maar de getroffene zelf keek nijdig, keerde zich om en verliet zonder verder een woord te spreken de bijeenkomst. Eenige minuten later kregen alle deelnemers van het dorp. waar de vrouwenhater heer ën meester was, het bevel onmiddellijk naar huis terug te keeren. Den gas ten werd verzocht zoo spoedig mogelijk te vertrekken. En den volgenden dag verklaarde het oude opperhoofd het naburige dorp officieel den oorlog. De landsregeering te Leningrad was genoodzaakt een commissaris te sturen om den vrede te forceeren. Dit is niet de eerste maal, dat een kus ernstige gevolgen met zich bracht slechts met eenige waardeerende woorden Nicole zijn dank betuigd voor de wijze, waarop zij zich van haar taak had gekweten en die oorzaak was geweest, dat vrijwel zonder eenig debat tot verhooging van het be drijfskapitaal was besloten. Daarna echter had hij het zorgvuldig vermeden een gesprek met haar aan te knoo- pen. Nicole was dit niet ontgaan. Teleurgesteld vroeg zij zich af, wat de reden kon zijn. dat Mr. Savages zich niet over haar succes verheugde. De Victoriazaal. die 1500 menschen kon bevatten, was tot op de laatste plaats bezet geweest. Kooplieden en industrieëlen, ver slaggevers, fotografen, dames uit de eerste kringen van Londen, zij allen waren gekomen om de plotseling be roemd geworden Lady Nicole Davis te zien en te hoo ren spreken. Met steeds stijgende belangstelling had men naar haar, meer dan een uur durende voordracht, geluisterd en toen Mr. Clenister, directeur-generaal van den Cunard-lijn. haar namens de vergadering voor haar interessante rede zijn dank had betuigd, was een storm van bijvalsbetuigingen in de zaal losgebroken. En waarom zat Mr. Savages nu zoo in zichzelf ge keerd naast haar? Was hij niet tevreden? Had de ver gadering niet gebracht, wat hij verwacht had? Ingespannen dacht zij na om op deze vragen een ant woord te vinden, tot zij plotseling de reden van zijn stilzwijgen gevonden meende te hebben. Hij had natuur lijk gezien, dat ook zijn vrouw de vergadering had bij gewoond. Natuurlijk dat zou het zijn! En toen de wagen voor den ingang der kantoren in. de City stopte, vroeg Nicole Mr. Savages. die zich snel wilde verwijderen, om een kort onderhoud. Hij verzocht haar mee te gaan naar zijn privé-kan- toor. Daar vertelde zij hem. wat zich den vorigen avond had afgespeeld. Zij hoopte, dat Mr. Savages nu ook ia dit opzicht tevreden over haar was. Berry was gewel dig jaloersch geweest, dat wist ze wel heel zeker. Hij verloor haar niet uit het oog, sinds zijn neef Baby zoo onverwacht was opgedoken. Met een van vreugde stralend gezicht had zij hem alles verteld. Doch het antwoord van Mr. Savages gaf haar een koude douche. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9