Alkmaarsche Causerie. Onze instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Waarnaar men luistert Het lijkt er afgerazend veel op, beminde Schager Courant-snuffelaars, dat de hemelen ten doode be droefd en in eindeloos geween zijn losgebarsten over de papieren crisismuts van Welter, die hij droeg aan boord van de Johan van Oldenbarneveld, tijdens het vacantie-uitstapje van de bezuinigingscommissie naar Engeland en Wight, om wat uit te blazen van de ver moeienissen, die het beruchte rapport zal hebben ge kost, Men heeft mij willen wijsmaken dat dit bezul- nigingskunstwerk bovendien nog heeft gekost 90.000 piek aan vacaties en verzuimde middagdutjea-uren, maar ik vrees, dat men met een ouden man den kachel eens heeft willen aanmaken. Zeker is het echter, dat men voor dit rapport 3 gulden heeft kunnen vragen, 'n prijB waarvoor Je 3 boeiende society-romans van Philip Oppenheim kan bekomen. Het is 'n nationale schande voor dergelijke traangas-lectuur het berooide Nederlandsche volk 3 gulden te durven afzetten! En dat, terwijl in die bange dagen 5 pond mager rookspek 75 et kostte. De heeren hebben evenwel aan boord van het feest- BChip ook nog wel aan wat anders gesmikkeld dan aan crisis-spek van 'n kwartje, 'n Lekker neutje, voor op wekking van den eetlust, copieuse diners, links met de vork volgens de goede manieren, fijne sjample bij de oesters of de Gruyére-kaas, Zwitsersohe kaas met gaten (zij de kaas en wij de gaten), dan 'n jovele Turkey- trott, dat is een kalkoenen kuiteflikker met een reuze knotje in badcostuum en tot slot van de gijn met 'n kwart stuk in je bibs naar den koffer. Leve de be zuiniging, hiep, hiep, hoera! Maar ter zake, met excuus voor het'penneelippertje, dat niets met het licht van burgemeester Willem Wen- delaar's eerevuurtoren heeft te maken. Het is vandaag in onze vreedzame stad boereheiligen- dag en ik werd vanmorgen voor mijn doen al tamelijk vroeg gewekt uit mijn Traumerei, door de welluidende alt- en sopraan-solo's van de vierbeenlge bezoeksters, die de laatste spinazie van dit jaar zullen aanvoeren. Het leken van 't jaar waarachtig wel zeekoeien, waar de boertjes mee kwamen aansukkelen. Waar die golf water alle dagen vandaan komt, ik weet het niet, God weet het, zei eenmaal Paulus! En het beroerdste is, dat het niet meer wegloopt ook! De eene wijsgeer zegt: het komt van de verstopte Zuiderzee, 'n andere philosoof beweert dat de schuld ligt aan de vele boomen, die er gerooid worden! Zoek het maar uit, s.v.p. Ik betaal alle jaren 40 pop belasting aan het Hoog heemraadschap om m'n boeltje droog te houden en ik kan van mijn tuin wel 'n groene-klkkers-kweekerij maken, ra, ra, wat is dat? Wat weet 'n boer van saffraan, zegt men wel eens, en mijn oude buurvrouw, die van Schagerbrug kwam en nog met een hul en suikerschep flaneerde, werd dan woedend en graauwde: Koik joi maar nel je aige, lilleke etienkwak, je benne nog te stom om voor den duvel te dansen. Nu moet ik eerlijk zeggen, dat op 't gebied van snuggerheid de stienkwakken inderdaad best bij de boeren te biecht kunnen komen. Ze beginnen het in de stad ook al heel raar te ver sieren, dat blijkt wel ten duidelijkste uit de beroemde Instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, waarmee we nu gelukkig zijn gemaakt. Vroeger hadden we hier 'n burgerlijk armbestuur, samengesteld uit een" collectie nette burgerheertjes van middelbaren leeftijd, die bedeeld waren met wat liefdadigheidszin en 'n tikje begrijpelijke ijdelheid, in ieder geval bereid dit eerebaantje pro deo te beharti gen. Een gegeven paard behoeft nu juist geen gebit met gouden tanden te hebben. De bediening kostte dus heel weinig en van heibel was geen sprake. Maar het spreekwoord zegt: Tem pora Mutantur, nos et mutamur in illis. als u het zelf wil vertalen, het is te vinden op bladz. 743, regel 5 van onderen, in Kramer's Woordentolk, maar daar kan ik niet op wachten, dus ik zal het nu maar voor u doen, het "beteekent: De tijden veranderen en wij met hen! Het werd dan ook wenschelijk gevonden een gesa- larieerden armenbezoeker aan te stellen en deze heer vervulde inderdaad zijn dikwerf nogal lastige taak, met ijver, waardigheid en rechtvaardigheid. Dat hij op een Zondagmiddag, toen hij met moeder de vrouw naar de hertenkamp was met apennootjes, 'n paar van zijn bedeelingscliënten z'n heele spaarpot wegrauschten, moest als risico van het vak worden beschouwd. Geen roosjes, zonder doornen! Maar in ieder geval, de zaak liep rustig en gesmeerd, tot eensklaps de vroede vaderen van meening waren, dat een armbestuur en armenbedeeling een grove ver eerst over een half uur kunnen halen. Zij vertelde hem hoe het gekomen was, dat zij de gevangenis ln moest. Zij schetste hem den versohrikkelijken tijd. dien zij daar had doorgebracht. Het was Mr. Savages geweest, die zich over haar ontfermd had. Zij zette Baby de re denen uiteen, welke Savages aanleiding hadden gege ven haar tot een Lady Davis te verheffen en haar zelfs een post van vertrouwen te geven in den raad van toe zicht der Safety Trade Company. De weg door glans en rijkdom was echter slechts een dwaalweg geweest. Berry. dien zij zoo lief had ge had, was niets meer of minder dan een hartelooze ego- ist, dien zij nu slechts verachtte en Mr. Savages...? Zij had steeds gemeend in hem een vriend en raadsman te mogen zien en nu had zij tot haar groote teleurstelling moeten erkennen, dat zij alle beteekenis in zijn leven verloren had op het oogenblik, dat hij besefte haar niet meer noodig te hebben. Zoo stond zij dus nu alleen in het leven. En nu ver langde zij ook geen hulp meer, verklaarde zij op zoo bitteren toon, dat Baby er van schrok. Het leek en de teleurstellingen hadden haar zooveel geleerd, dat zij nu haar eigen weg zou kunnen gaan. „Ik heb het ge voel verloren, Baby", zoo besloot zij met een zucht, „dat dit land mijn vaderland is. Alle menschen zijn mij vreemd en ik zie slechts één mogelijkheid om over alles heen te komen: reizen, uit Eftgeland weg. Begrijp je dat, Baby? Als je in de gevangenis gezeten hebt, zoo als ik, als je maandenlang geen andere verblijfplaats hebt gehad dan een kleine cel met getraliede vensters en een gegrendelde deur, afgesloten van het leven en van de wereld, dan zit het verlangen naar reizen je in het bloed. Je ziet dus Baby, dat ik hier vandaan moet. Anders ga ik mijn ondergang tegemoet." „Je zei zooeven, dat je niemand hebt, die je terzijde staat, Nicole", zei Baby verwijtend. „Maar wjj jc toch helpen, ik wil..." „Maar Baby", viel zij hem haastig ln de rede, .Jij bent toch immers nog veel te jong!" „Te jong? Ik ben een heel stuk ouder dan jij! En !k zal het je nu meteen maar zeggen: je gaat niet naar Indië. Ik wil het beslist niet hebben! Als je van Enge land niets meer weten wilt, ga je maar met mij mee naar Parijs, waar we dan trouwen." Nicole lachte droevig. „Trouwen? Maar Baby, je bent toch niet van plan je verder leven in epileptische aan vallen door te brengen om een breuk met je familie te vermijden? Nee, nee, dat heeft heusch geen zin". Zij wierp een blik op de klok. „Ik moet naar het departe ment..." Tien minuten later was zij weer terug met het con tract in de handen. „Alles Is in orde, Baby," riep zij hem reeds van verre toe. „Dat heb iik aan jouw protec tie te danken". En met een van ijver blozend gezicht deelde zij hem mede, dat zij reeds morgen met de mo dern uitgeruste vrachtboot „Robin Adair" van Liver- nedering inhielden en feitelijk 'n groot deel respecta bele maar platzakke burgers tot bedelaars degradeer den. Het armbestuur werd met meerderheid van stem metjes weggewerkt en het aanzijn geschonken aan het moderne ideaal, het Instituut voor maatschappelijk hulpbetoon, met een Herr Dlrector, en bezoldigde amb tenaren, etcetera, etcetera! En we kregen bovendien 'n Heerenhuls pasklaar gemaakt met wachtkamers en rooksalons! De waardeering was reuze groot! Er kwam leven in de brouwerij! Zooals bleek op de politiezittlng, toen een tot steun trekker gepromoveerde bedeelde, die zich terecht of ten onrechte benadeeld aohtte door de ambtelijke for maliteiten. terecht moest staan wegens mishandeling van een der ambtenaren, wederrechtelijk vertoeven er. opzettelijk niet voldoen en al dergelijke snorrepijperij meer. Het werd nog een zaak van je welste en zelfs de directeur moest nog uit zijn siësta worden opgebeld om mede te getuigen. Het resultaat was ook al niet bemoe digend, want de jonge activist werd luisterrijk vrijge sproken, maar ik denk toch dat de verouderde armbe stuurvoorzitter wel zal hebben verzucht: ik had nog wel 'n paar jaartjes mee willen doen, maar veiligheid voor alles! Safety first! Vervolgens werd wat nieuwe emotie gebracht in het ZONDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.30 Tuinbouwhalfuurtje; 9.00 Veiligheids kwartiertje; 9.15 Orgelspel door Joh. Jong; 9.40 Zoifc dagmorgen toespraak door G. J. Zwertbroek; V.P.R.O. 10.00 Kerkdienst uit Voorburg; AVRO: 12.00 Concert door Marek Weber en zijn orkest; 2.00 Boekenhalf uur; 2.30 Concertgebouworkest o.l.v. Dr. Willem Men gelberg; 4.00 Filmcauserie; 4.30 Gramofoonmuziek; VARA: 5.00 Kinderuurtje; 6.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wlns; 6.30 Orgelspel; 6.50 Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 7.10 De Notenkrakers; f.40 Orgelspel; AVRO: 8.00 Vaz Dias; 8.15 Lilly Gyenes en haar 20 zigeunerinnen; 9.00 „Wat zoudt gij doen in dit geval?" 9.30 Zigeuner-kapel; 10.00 Gramofoonmu ziek; 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.30 Morgenwijding; K.R.O.: 9.30 Morgen dienst; 10.00 Hoogmis; 11.45 Lezing; 12.00 Lunchcon cert; 1.40 Godsdienstonderricht door D. Bont: 2.10 boeken en schrijvers; 2.30 Concert door harmonie corps; 4.30 Ziekenhalfuurtje; N.C.R.V.: 5.00 Orgelbe speling; 6.00 Kerkdienst uit de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam; 7.15 Naspel door Jan Zwart; K- R.Ö.: 7.45 Lezing; 8.15 Voetbaluitslagen; 8.15 K.R.O orkest; 9.45 Idem; 10.4(t Epiloog. BRUSSEI (509 M.) 5.20 Dansmuziek, 6.20 Concert: 7.10 Idem; 8.20 Con cert; 9.05 Gramofoonmuziek; 10.30 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 1.20 Accordeonmuziek; 1.45 Gramofoonmuziek; 2.45 Omroeporkest; 7.20 Idem; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.45 Omroeporkest; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 2.50 Concert; 6.40 Gramofoonmuziek; 10.05 Dansmu ziek. HAMBURG (372 M.) 2.05 Concert; 4.35 Vocaal concert; 5.05 Orgelconcert; 5.35 Concert; 7.20 Concert; 9.40 Dansmuziek. KONÏGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 3.20 Populair concert; 4.35 Idem; 6.10 Oude muziek; 10.05 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 3.50 Vesperconcert; 7.20 Opera—uitzen ding; 9.50 Gramofoonmuziek; 10.05 Cellorecital; pool zou vertrekken. Zij had haar keuze op deze boot laten vallen, omdat zij eerst den 15en Juli haar betrek king in Bombay behoefde te aanvaarden. Aan boord zou zij de lange zeereis dan kunnen benutten om zich te bekwamen in stenografie en machlneschrijven. Overi gens beloofde het een bijzonder mooie zeereis te zullen worden. Men had haar verteld, dat de „Robin Adair" Gibraltar zou aandoen en daarna Athene, waar men vier dagen zou blijven liggen. Vandaar ging het verder naar Cairo en dan... Plotseling brak zij haar verhaal al en keek Baby, die op bedenkelijke wijze met een zak doek manoeuvreerde, verschrikt aan: „Maar Baby, wat is dat dan? Je loopt toch niet te huilen...?" Elis zat met haar moeder op het terras van haar buitenverblijf aan de Theems. Zij hoorden een auto voor rijden; onmiddellijk wendden beiden zich naar de rich ting, van waar het geluid kwam. Met een majestueus ge baar bracht Lady Ellinor haar face a main naar de oogen. „Is dat Berry's wagen niet?" vroeg zij, na de auto, welke nu voor de tuinpoort stopte, eenige seconden te hebben geobserveerd. Een der bedienden had inmiddels het hek geopend. Hij liep naar den wagen, keerde daarop naar het ter ras terug en deelde Elis mede. dat het een dame was. die haar wenschte te spreken. Haar naam was Lady Nicole Davis. Elis was te verbaasd om een woord uit te brengen. Wat? Zij?! Waagde zij het haar op te zoeken...? Eindelijk scheen zij tot een besluit te zijn gekomen. „Zeg tegen die dame, dat ik niet te spreken ben, Ja mes." zei zij snel. De bediende verwijderde zich. Toen hij weer terug kwam, had hij een visitekaartje in de hand. LADY NICOLE DAVIS Lid van den Raad van Toezicht der Safety Trade Company. stond er op te lezen. Een haastige hand had deze woor den echter doorgestreept en daaronder geschreven: Ni cole Irvine verzoekt Mrs. Savages om een kort onder houd. Elis gaf het visitekaartje met een vragenden blik aan haar moeder. Ook Lady Ellinor toonde zich zeer ver baasd, toen zij de haastig neergekrabbelde woorden ein delijk ontcijferd had. Ongetwijfeld bracht zij belangrijk nieuws. Zij zou anders toch zeker niet naar Elis toege komen zijn, van wie zij wist, dat deze haar een kwaad hart toedroeg. Zonder Elis' toestemming af te wachten, wendde zij zich tot den bediende. „Zeg tegen die dame, James, dat wij bereid zijn haar te ontvangen." En toen deze zich verwijderd had, voegde zij Elis, die was op gestaan om een ontmoeting met Nicole Irvine te vermij den, toe: „Het dunkt mij beter, dat je blijft, Elis. Je paleis van Maatschappelijk hulpbetoon door een zacht- moedigen steuntrekker, 'n opmerkelijken figuur, bekend om de levendige conferenties die hij meermalen in de straatgoot had met ambtenaren in de rechtmatige uit oefening hunner bediening, die in de overmaat van zijn enthousiasme een loket voor hulpbetoon in elkander wist te knokken. Aangezien hierbij geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, werd volstaan met het feit te constateerenJe moet je klantjes niet afschrikken! Daarna verwekte nieuwe sensatie een ander begun stiger van hulpbetoon, lichtelijk uit zijn assiétte ge raakt, hetwelk hij kenbaar maakte door een anderen ambtenaar met een halve briquet (merk ME, Maat- sch. hulpbetoon) één oog dicht te slaan. Deze vereerder van Maatsch. hulpbetoon werd dan tot meerdere kalm te aangemaand door een passende voorw. gevangenis straf, 3 maanden of iets in dien vaderlijken geest. Sinds dit avontuur scheen de rust in hulpbetoon weer gekeerd. Maar nu dreigt een nog veel grootere opschud ding! Een ambtenaar, voormalig rijksveldwachter en een cadeau van een boerenburgemeester aan zijn ge liefden broeder, die directeur is van hulpbetoon, kleine geschenken onderhouden de vriend- en broederschap, niet waar? schijnt in moeilijkheden geraakt te zijn op zijn vroegere standplaats. De gemeenteraad wil hem ci viel vervolgen wegens huurschuld en de burgemeester, ook van de kook geraakt, loopt met plannen rond om zijn voormalige protégé te doen vervolgen ter zake be- leediging! De gewezen politieman, ook niet beschim meld. is echter den burgemeester al vóór geweest en heeft bereids ook 'n klaoht ingediend. Dat kan dus goed worden! En nu wil die lieve minister Donner de Alk maarsche rechtbank nog wel aan de „ontbinding" prijs geven! Hoe haalt de man het in zijn hersens! Maar wat ik in mijn onnoozelheid tot slot van mijn armzalig ge krabbel nog wel zou willen vragen: was er in Alkmaar nu in 't geheel niet een geschikt ambtenaar voorhanden geweest? en kon het buiten de leverantie uit Ursem niet gered worden? Ik vraag maar ziet U? Cave Canem. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Cello-recital; 1.20 Concert; 2.35 Gramofoonmu ziek; 3.20 Concert; 4.35 Concert; 5.50 Concert, 9.25 oncert door theater-orkest. PAR1JS-EIFFEL (1446 M.) 12.50 Concert; 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1725 M 1 8.05 Gramofoonmuziek; 11.50 Idem; 12.40 Idem; 1.50 Idem; 5.20 Concert; 6.50 Gramofoonmuziek, 9.05 Concert MILAAN (381 BI.' 9.20 Operafragmenten. ROME (441 M-) 8.05 Operette-avond. WEE.VEN (517 M.) 4.35 Populair concert 9.35 Dansmuziek. MAANDAG 31 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) VARA: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgen wijding; VARA: 10.15 Voordracht; 10.30 Concert; 11.45 Voordracht; 12.00 De Notenkrakers; 2.00 Rustpoos zender 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Voordracht; 3.30 Gramofoonmuziek; 4.40 Na schooltijd; 5.10 Trio Gua- roni; 6.00 Voordracht; 6.20 Trio Guaroni; 7.00 Muzi kale babbeltjes; 7.55 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.00 Lezing: 8.20 „Abu Hassan" opera ln één bedrijf van Weber; 9.00 Voordracht door Carel Rijken: 9.30 Orgel- spel door Johan Jong; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Concert; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing; 8.15 Morgen concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Vioatrecital: 12.00 Politieberich ten: 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Orgelspel; 2.00 Uit zending voor scholen; 2.35 Lezing door A. J. Herwig. 3.15 Knipcursus; 3.30 Cursus stof versieren; 3.45 Rust poos zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Concert door klein- orkesl; 8.00 Kerkdienst uit Den Haag; 9.30 Gramo foonmuziek; 10.30 Geestelijke avondzang; 10.00 Vaz Dias; 11.00 Orgelmuziek. BRUSSEL (509 M 5.20 Concert; 6.50 Kamermuziek; 9.20 Concert; 10.30 Dansmuzek. KALUNDBORG (1153 M.) 2.50 Omroeporkest; 7.50 Idem; 10.05 Pianomuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Populair concert; 5.25 Concert. kunt nooit weten, wat zij ons te vertellen heeft" Nioole kwam thans het terras op. Lady Ellinor zag onmiddellijk, dat haar bezoekster in zeer opgewonden toestand verkeerde. Zij verzocht Nicole plaats te nemen en om haar in de gelegenheid te stellen eenigszins tot kalmte te komen, gaf zij den bediende opdracht de thee op het terras te serveeren. Nog steeds min of meer nerveus zocht Nicole in haar taschje. waaruit zij een brief te voorschijn haalde. „Wilt u zoo goed zijn dit contract eens door te lezen. Mrs. Savages," verzocht zij. Elis het epistel overhandigend. Het was het. door het departement van koloniën opge stelde contract, waaruit was op te maken, dat Lady Ni cole Davis voor den tijd van 3 jaar als secretaresse aan het Rijkscontrolebureau voor graaninvoer in Brltsch- Indië was aangesteld en zich verplicht had deze betrek king op 15 Juli te Bombay te zullen aanvaarden. „Zóó!? Gaat u naar Indië?" vroeg Elis verwonderd. „Ja." „En hoe gaat het dan met uw plaats als lid van den raad van toezicht?" „Die functie heb ik neergelegd." Daar Elis te verbaasd soheen om nog een woord uit te brengen, nam thans Lady Ellinor het woord. Er moesten wel zeer bijzondere redenen zijn, welke de jon gedame zij vermeed het opzettelijk haar bezoekster bij den naam aan te spreken aanleiding hadden ge geven voor een dergelijke belangrijke post te bedanken en Engeland te verlaten. En zich moeilijk uit haar fauteuil verheffend, vervolgde zij: „U hebt met mijn dochter natuurlijk belangrijke aangelegenheden te be handelen. Zooiets gaat gemakkelijker onder vier oogen; u wilt mij dus wel excuseeren." Zij verliet het terras met een gevoel van verlichting. Het was heel goed, dat die Nicole Irvine naar Indië ging. Misschien zou nu tusschen Elis en haar man weer alles in orde kunnen komen. Overigens maakte dit jon ge meisje werkelijk een zeer goefien indruk. Zij zag er alelraardigst uit en wist zich zeer beschaafd voor te doen. Misschien was Elis' jalouzie niet heelemaal on gegrond. „Bent u dus heusch van plan naar Indië te gaan?" vroeg Elis, toen zij alleen waren. „Ja. de boot vertrekt morgen om 5 uur van Liver- pool." „En mag Ik misschien vragen, wat de reden is van dit overhaaste vertrek?" Nicole staarde eenigen tijd zwijgend voor zich uit. Het viel haar niet gemakkelijk deze vrouw, die haar op zoo vijandigen en kwetsenden toon onbescheiden vragen stelde, te antwoorden. Zij was tenslotte alleen hier ge komen om Mr. Savages voor het laatst nog eens ter wille te zijn en te trachten de beide echtgenooten als nog tot elkaar te brengen. „Mrs. Savages", zei zij eindelijk met geforceerde kalm te. „U wenscht de reden te vernemen, waarom ik naar HAMBURG (372 M.) 1.30 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 9.50 Populair concert KONÏGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) I.20 Gramofoonmuzek3.50 Concert LANGENBERG (472 M.) II.20 Populair concert; 12.20 Concert; 4.20 Vespercon cert; 7.55 Concert; 10.05 Populaire- en kamermuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 2.15 Idem; 4.05 Idem; 4.50 Idem; 955 Concert; 11.25 Dansmuziek; 11.45 Idem. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Kamermuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 2.20 Concert; 7.40 Idem; 8.20 Opera van Gounod. MILAAN (331 M.) 7.50 Kamermuziek; 9.20 Orkestconcert. ROME (441 M.) 8.05 Populair concert. WEEN EN (517 M.) 4.30 Populair Concert; 8.30 Concert; 9.55 Idem. WARSCHAU* (1411 M.) 5.20 Gramofoonmuziek; 7.20 Populair concert; 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.05 Concert; 8.25 Omroeporkest; 9.00 Dansmuziek. DINSDAG 1 NOVEMRF.R. HILVERSUM (296 M.) A.VR.O. 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 9.00 Och tendconcert; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmu ziek: 1050 Orgelconcert: 11.00 Dr. P. Dijkema: .Moei lijke kinderen"; 11.30 Orgelconcert; 12.00 Tijdsein; en Lunchconcert door Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep; 2.15 Verzorging zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus, door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 2e les; 4.00 Zangvoordracht; 4.30 Kinderuur: 5.30 V.P.R.O.; 6.00 A.V.R.O. Gramofoonmuziek; 6.30 R.V.U.; 7.25 Kovacs Lajos: 7.25 Overschakelen van den zender; 7.30 Engel- sche les voor beg., door Fred Fry. 2e les; 8.00 Tijdsein en Vaz Dias; 8.35 Kovacs Lajos; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Het omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 10.00 Gramo foonmuziek; 10.30 Omroeporkest; 11.00 Vaz Dias; 11.05 Omroeporkest; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein, en sluiting. HUIZEN (1875 M.) 8.00 K.R.O. Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Plechtige Hoogmis uit de Parochiekerk van den H. Willlbrordus te Tilburg: 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten: 12.15 K.R.O.-sextet1.45 Verzor- ging zender; 2.00 Heyplaat's- en Zevenhuizens Dames koor oJ.v. Otto de Vaal; 3.30 Stafmuziek van het le reg. inf. te Assen; 4.00 „De verloren zoon", hoorspel; 4.30 Vervolg concert; 5.00 Concert door het K.R.O.-kwartet; 5.55 Requiem van Verdi (gr.pl.); 7.10 Van vreemde lan den en volken. „Turkije", door Dr. F. de Boer; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Verbondskwartiertje; 8.00 K.R.O.-or- kest: 9.10 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Slui ting. BRUSSEL (509 M.) I.30 Concert; 5.20 Idem; 7.05 Idem; 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG (1153 M.) II.20 Strijkorkest; 2.20 Omroeporkest; 7.20 Idem; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 8.50 Bacb-concert. HAMBURG (371 M.) 1050 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 7.20 Muzikaal literair programma, 8.30 Concert; KONÏGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1150 Gramofoonmuziek; 1.20 Idem; 3.50 Concert; .7.20 Progr. van Hamburg. u. LASUENBFRG (472 M-> 12.20 Concert; 3.50 Veeperconeert; 7.05 Het Peter kwartet speelt DAVENTRY (1554 M.) 1220 Orgelconcert; 1.05 Concert; 7.40 Idem; 10.45 Am- brose's Lyres; PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.06 Concert; 8.50 Concert. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.20 Concert; 7.25 Idem; 9.06 Symphonieconcert. Mn.AAN (331 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Opera in 2 actes. ROME (441 M.) 7.20 Gramofoonmuziek8.05 operette. WEENEN (517 BL) 4.10 Concert; 7.20 Idem; WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Concert; 6.10 Diversen; 7.10 Opera. BEROMUNSTER (460 BL) 7.20 Concert; 9.00 Oude Itallaansche liederen. Indië vertrek? Goed. Ik zal u die zeggen. Ik ga voor u op de vlucht" „Op de vlucht? Ik begrijp heusch niet, wat u bedoelt" „Dan zal ik duidelijker zijn. U hebt besloten Lord Berry Davis te trouwen en ik heb alle pogingen in het werk gesteld dit huwelijk te verhinderen, want ik heb Berry lief. U bent echter sterker dan ik en daarom ruim ik het veld." Heimelijk trachtte zü de uitwerking van haar woor den op Elis' gelaat te lezen. Had haar list succes? Zou Elis nu begrijpen, dat haar jalouzie misplaatst was en zij haar man daarmee bitter onrecht had aangedaan? Elis, die zich anders zoo goed wist -te beheerschen, bleek thans geheel uit het veld geslagen. Het duurde eenigen tijd, alvorens zij zich in zooverre hersteld had. dat zij althans weer het woord kon nemen. Doch Ni cole voorkwam haar vraag om nadere opheldering. „Als u zoo goed zoudt willen zijn even naar mij te luisteren, Mrs. Savages, zal ik u thans de redenen mee- deelen. welke uw man ertoe brachten uit mij een Lady Davis te maken." En hierop ontvouwde zij Savage's plannen tot in de details. Als Berry's zuster zoo was Savages' gedach ten gang geweest zou het haar zeker gelukken de noodige pressie op hem uit te oefenen. Haar taak zou het zijn een verwijdering te doen ontstaan tusschen Berry en Elis. Maar haar pogingen in die richting wa ren niet met succes bekroond, want Elis bleek Berry lief te hebben; zij had immers besloten met hem te trouwen! Toen bleef haar niets anders over dan van het'tooneel te verdwijnen. „En nu vraagt u zich natuur lijk af, waarom ik u dit alles ben komen mededeelen, Mrs. Savages?" zoo besloot zij haar openhartige uiteen zettingen. En toen Elis bleef zwijgen, voegde zij ar schouderophalend aan toe: „Wat zal ik u daarop ant woorden...? Het was een laatste poging... Ik zou drin gend willen verzoeken Berry vrij te geven!" Elis staarde haar verstomd aan. Eindelijk kwam het moeilijke van haar lippen: „Ik dacht, dat mijn man en u „Dat is een misverstand, Mrs. Savages, een noodlottig misverstand uwerzijds, dat ik gaarne al veel eerder op gehelderd had willen zien. Uw man heeft u oprecht lief, gelooft u mij. Ik heb geen enkele reden om dat te ver heimelijken. Zijn liefde voor u is onbegrensd en vrij van alle egoïstische motleven. Slechts angst en zorg om u..." Zij stond op. „Weest u zoo goed mij bij Lady Ellinor te verontschuldigen en Berry mijn groeten over te bren gen. Zegt u hem alstublieft, dat ik hem, sans rancune, alles goed wensch." Nicole verliet het huls met een gevoel van bevredi ging. Zij had gedaan, wat in haar macht lag om haar rekening met Savages te vereffenen Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18