Werkloozen-onlusten te Londen. Zaterdag 29 October 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9167 MINISTER REIJMER OVER DEN ZUIDERZEESTEUN. ilS=lt#«Srz ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ HARMELEN. De Westfriesche Kanalen. VERIJDELDE INBRAAK TE ROTTERDAM. Hongi-tocht N i e u w-G u i n e a. Botsingen met de politie. Een geweldige menigte op de been. - Uit gebreide maatregelen van de politie. Een 50-tal personen gewond; groot aantal arrestaties. Van veel gebouwen de ruiten in geworpen. De demonstratie van werkloozen te Londen, die uit alle deelen van het land naar de hoofdstad waren op getrokken. Is niet zoo rustig verloopen als het zich aan vankelijk Het aanzien. Om en btj het Hydepark, waar Donderdag werd ge demonstreerd is het tot woeste tooneelen en hevige bot singen met de politie gekomen. Meer dan 50 personen, o.w. een groot aantal politiebeambten, werden gewond Er zijn zeer veel personen gearresteerd. Kort na twaalf uur stroomden de demonstranten uit vijf verschillende richtingen straalvormig door Londen naar Hydepark. De omgeving van Hydepark was door duizenden politiebeambten te voet en te paard en met motorwagens bezet Bij de „hongerdemonstraaten" slo ten zich onderweg duizenden Londensche werkloozen aan, zoodat zich ongeveer 30.000 menschen voor de hek ken van Hydepark verdrongen. Het verkeer in de om geving is volkomen stilgelegd. Onder de werkloozen bevonden zich vele studenten en ook moeders die haar kinderen op den arm droegen. Plotseling wierpen eenige demonstranten een voorbijrijdende politle-auto met stee- nen, zand en flesschen. Direct verschenen bereden agen ten, die van de gummiknuppels gebruik maakten. Het kwam tot een hevige vechtpartij. De werkloozen ver wondden eenige politiebeambten door steenworpen. In korten tijd lag een groot aantal personen hevig bloedend op het plaveisel. Zij moesten per ziekenauto worden weggebracht. Van openbare gebouwen, restaurants en winkels werden de ruiten ingeworpen. Eenige werkloo zen bestormden een vrachtauto en wierpen daar vanaf met boenders, welke zij in den wagen vonden, naar de agenten. Na de demonstratie is het op verschillende plaatsen tot zulk een hevig gedrang gekomen, dat vele personen in onmacht vielen en onder den voet werden geloopen. De menigte trachtte eenige malen naar de binnenstad en de parlementswijk door te dringen, doch steeds weer werd zij door de bereden politie teruggeslagen. Het par lementsgebouw was door een groot aantal politieagen ten bewaakt. Ook op de publieke tribune van het La gerhuis had een groot aantal agenten plaats genomen. Een voorstel van de Onafhankelijke Labour Partij een deputatie der demonstranten toe te laten werd verwor pen. Thans zal een verzoekschrift worden aangeboden om toelating te bewerken. Het werk van belhamels. Nadere bijzonderheden melden nog. dat de eigenlijke deelnemers aan den marsch zich in den beginne inder daad tamelijk rustig gedroegen. Er was echter in de straten om het park zulk een aandrang van nieuwsgie rigen, dat de politie niet bij machte was de orde overal tegelijk te bewaren. Dit schijnt toen een welkome aan leiding voor onruststokers geweest te zijn om het de politie onmogelijk te maken haar taak te vervullen. Er werden als op een afgesproken teeken eenige tientallen winkelruiten ingesmeten en de politie werd in verschei dene smalle zijstraten op een hagel van steenen getr^Fc- teerd. Ten slotte is versterking opgedaagd van bereden politie en het gelukte de straten te doen ontruimen. Er zijn 60 belhamels gearresteerd, die zich voor den poli tierechter van Vlne Street te verantwoorden zullen heb ben. De eigenlijke demonstranten hebben van de relle tjes zoo goed als niets gemerkt. In het Park. waar de afzetting trouwens strenger was. is het rustig geweest, behalve een paar maal aan den ingang van de Marme ren Poort, waar ook een paar rake klappen zijn uitge deeld. Aanvankelijk ging het in het park goed, maar toen de politie bezwaar maakte tegen opruiende redevoeringen ontstond een geest van verzet, die tot charges van de politie noopte. Nader wordt gemeld: De eerste groepen werkloozen kwamen te één uur in het Park, waar de politie voor iedere groep een plaats had aangewezen, waar een wagen stond met voedsel, en van welke plaats de leiders mochten spreken. De eerste groep was die uit Glasgow, en deze mannen vertelden met trots, dat in hun groep van 256 man slechts 5 waren uitgevallen. Op hen volgden de Londen sche afdeelingen uit Wimbledon en Brixton en by deze groepen waren de vaandels met sikkel en hamer tal rijker dan by de Schotten. Daarna volgde een vrouwen groep beelemaal uit Burnley. van wie de oudste die later bleek een geoefende spreekster te zijn een grootmoeder van 64 was, begeleid door de jongste, een cotton-girl van 16. Tegen half drie kwamen de laatste Londensche groepen uit de havenbuurten van Millwall en East Hem en hierby waren eenige negers en Chi- neezen. Tot de menschen gegeten hadden, bleef het rustig, maar toen begonnen de redevoeringen en een in specteur was genoodzaakt een werkloos communist uit Wegan (Lancishire) te waarschuwen, dat hy opruide. De kreten werden hartstochtelijker en eensklaps ver breidde zich het gerucht, dat buiten het Park al ge vochten werd en dat de Horse Guards van Whitehall in aantocht waren. In verscheidene groepen ontstond toen een geest van verzet en toen de politie tot doorloopen begon aan te manen, waren er natuurlijk elementen, die niet gehoorzamen wilden en eensklaps volgde de eerste charge. De mannen trokken de hekjes uit de gazons en braken takken van da boomen en daarna zyn eeni ge rake klappen gevallen ofschoon de politie volgens onpartijdige ooggetuigen de menschen zooveel moge- ïyk spaarde en slechts in geval van ernstig verzet met den stok op de schouders sloeg. Een vrouw werd onder den voet geloopen cn verscheidene agenten ver loren hun helmen, maar tegen het vallen der duister nis gelukte het, het Park te ontruimen en de menigte langs Bayswater Road af te leiden. De eerste hulpdienst heeft in 30 tot 40 gevallen as sistentie verleend, maar van ernstige verwondingen was by het afzenden van dit bericht nog niets békend Eén bereden agent die van zijn paard werd geworpen' door een steen tegen zyn schouder, kon zelf weer op stijgen; een paar anderen zyn door steenworpen niet ernstig gewond. Het bovenstaande was een bericht van een ooggetuige, aldus de N.R.Ct. Reuter meldt nog- Het viel In het bijzonder op, dat alle hoogere politiebeambten en de bereden politie, in plaats van de gewone hoofdbedekking stalen helmen droegen. Vaststelling van het bedrag der gelde lijke tegemoetkomingen. De Minister van Waterstaat, de heer Reijmer, deelt in antwoord op verschillende vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist om mede, dat bij de vaststelling van artikel 7 van het Kon. besl. van 19 Mei 1932 no. 20 is overwogen dat, ter voorziening in voldoende middelen tot levensonderhoud voor de on derscheidene in dat artikel genoemde groepen van belanghebbenden, verschillende bedragen als uitkee- ringen per \^eek noodig zijn. dat deze bedragen voor ieder dezer groepen voldoende moeten zijn en dat zij niet remmend mogen werken op het streven van be langhebbenden om door aanwending van eigen ar beidskracht in hun onderhoud te voorzien. Dat voor de vaststel- (=_sgi ling vnn het bedrag der geldelijke tegemoétko- mingen van de in art. 7 genoemde bedragen ge zinsinkomsten worden afgetrokken, vindt zijn grond in het bepaalde bij art, 12, lid 1, onder b. van het Zuiderzee- steunbesluit. De opvat ting, als zou door toe passing van een aftrek van gezinsinkomsten de belanghebbende, die zuinig leefde, worden achtergesteld bij hem, die geen eigendom heeft, komt neer op mis kenning van het karak ter der Zuiderzeesteun- wet, die uitgaat van de medewerking van de belanghebbenden om zooiane met het bedrag, herleid tot g'ulS ^/wSk™ de uitkeermgen, ingevolge Invaliditeit Z De Minister is zich niet bewïlt, d?t hi? d! v!rZ TwI"!' °Jntrent 1,0 S0<,Pele toepassing der wet in de Tweede Kamer gegeven, niet nakomt AfwSL ""f om geldelijke tegemoetkom,"ng nfevol Re art. 13 der Zuiderieosteumvtt ce.rhiëüt indien deze wet of de ingevolge d^ze wet M beskvastgeateide regelen zich tegen inwilliging y°r- aZ"J^Ddt Sof^ens betreffende ingediende en af gewezen aanvragen kunnen worden verkregen n '"frnaandelijkscho mededelingen dlr Generale MIN. REIJMER. Luxe auto met groote snelheid op een reiswagen ingereden. Zes gewonden, waarvan twee zwaar. Beide auto's in de sloot terecht gekomen. Op de grens van Harraelen en de gemeente Veld huizen heeft Donderdagmorgen in een bocht een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto en een reiswagen van den dienst DeventerApeldoorn. De botsing was zeer hevig. Van den luxe-auto werd het linker-voorgedeelte in elkaar gedrukt. Een inzittende dame brak een been en moest naar de rijksklinieken te Utrecht worden vervoerd. Van den reiswagen werden eenige passagiers hoofd zakelijk door glasscherven gewond. Ook zij zijn met particuliere auto's naar de rijks klinieken overgebracht. De reiswagen kwam met de voorwielen in den Leidschen Rijn terecht; de luxe-auto werd gedeelte lijk in een sloot ter zijde van den weg geslingerd. De burgemeesters van beide genoemde gemeenten, twee doctoren uit Harmeien en Vleuten en een veld wachter verschenen spoedig op de plaats van het on geval. Ook de beide chauffeurs hadden eenige nietern- stige vleeschwonden opgeloopen. De uitwerking van de botsing was ontzettend Zij veroorzaakte een zwaren dreun, terwijl het glas van de ruiten tientallen meters ver spatte. Wat den reiswagen betreft, diens zwaarte veroor loofde hem niet een belangrijken sprong te maken. De bestuurder kon zijn voertuig echter niet houden, het maakte oen zijtvaartsche beweging en ondanks het wringen aan stuur schoof het gevaarte schuin langs den berm van den dijk Het voorgedeelte van den scheefhangende» wagen verdween in het water. Gegil en gejammer weerklonk. Van verschillende kanten kwamen menschen toeloopen. Ook automobi listen van passeerende wagens trachtten eerste hulp te verleenen. De reiswagen verkeerde in geen ge makkelijke positie om de inzittenden te helpen. Deze wagen had slechts een deur, aan de voorzijde rechts. En deze deur was juist halverwege in het water. Een nooddeur aan de achterzijde was er niet en evenmin een noodluik in het plafond. De hulpbiedenden sloegen een paar zijruiten in en een voor een werden de hevig ontstelde mannen en vrouwen, wier ple ziertocht naar Den Haag zoowel letterlijk als figuur lijk in het water was gevallen, er uit getrokken. Er waren in totaal zestien reizigers, van wie er eenige gekwetst waren. De wonden waren hoofdzakelijk veroorzaakt door het wegspringende glas en zoo goed en zoo kwaad als het ging werden zij geholpen en verbonden Met de uitvoering van het Westfriesche Ka- nalenpian en speciaal met die van het kanaal Schagen—Koihorn is men bereids begonnen. Hierboven een foto van de eerste werkzaam heden. In de Moienkolk bij Koihorn worden de eerste grondslagen gelegd van de aldaar te bouwen schutsluis. We zien het aanbrengen van de fundeering van het bovenhoofd met schutkolkwanden. De lengte van deze schutsluis, uitgevoerd met 2 schuifdeuren, zal worden 40 meter, de doorvaartwfjdte 7 meter, terwijl de diepte van de rail ligt 3,14 N.A.P. Het was echter veel erger gesteld met de inzitten den van den personenwagen. Vermoedelijk zijn dit de chauffeur, een man, twee vrouwen en een kind ge weest. Met volle zekerheid kon dit nog niet vastge steld worden De wagen, een nieuwe Amerikaan, was aan de linkerzijde finaal opengescheurd. Het metaal was omgekruld on gescheurd gelijk dat van een sardineblikje. De deur geleek een opgerolde mat, de motorkap en t gedeelte waar de bestuurder zit, door zwaar geweld uiteengerukt. Zelfs het dak en de zit plaatsen waren verschoven, terwijl het linkervoor wiel een vormlooze hoop metaal en rubber formeer de. Door den opengescheurden wand schijnt een der vrouwen tijdens de buitenland v.d. wagen naar buiten geslingerd te zijn, daarna is de wagen op haar geval len. Zij was er dan ook zeer ernstig aan toe. Behalve hersenschudding, een bovenbeen- en 'n armfractuur schijnt zij tevens zware inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Ook de andere vrouw heeft een beenbreuk en inwendige kneuzingen. De bestuurder werd aan het gelaat gewond en wa9 Inwendig even eens gekneusd. Voorts was nog een man bewusteloos. Wat het kind betreft, dit schijnt geen letsel gekre gen te hebben. De oorzaak. Algemeen is men van meening, dat de personen auto veel te hard gereden moet hebben en in de bocht tegen de bus moet zijn opgevlogen. Eenige uren na het ongeval reeds, had personeel van de garage Van Dijk te Harraelen het wrak weg gesleept en opgeborgen. De reiswagen werd met be hulp van een kraan wagen opgeheschen en naar een andere garage gebracht. Den geheelen middag was de politie nog bezig om de indentiteit vast* te stellen en getuigen te hooren. Van de acht gewonden bij de botsing tusschen een auto uit 's-Gravenhage en een reiswagen uit Deven ter, die naar de Rijksklinieken te Utrecht werden overgebracht, konden vijf, die tot de inzittenden vay den reiswagen behoorden, na behandeld te zijn, naar hun woningen te Deventer terugkeeren. Handig inbreker door de waak zaamheid van een conciërge ge snapt. Hoe de dlei op heeter- daad betrapt werd. Woensdagavond laat. te ongeveer half twaalf, werd de congierge van de bekende juwelierszaak „Het Huis van St Eloy" aan de Noordblaak te Rotterdam uit zyn slaap opgeschrikt door gestommel en geknars dat blijk baar beneden in den winkel veroorzaakt werd. Hy waarschuwde onmiddellijk een surveilleerenden agent van politie, die na zich van den toestand verge wist te hebben den dienstdoenden inspecteur van het bureau aan de Groote Paauwensteeg van de zaak in kennis stelde. Even later arriveerde op de Noord Blaak een politie auto waaruit een inspecteur en een aantal rechercheurs stegen, die het pand aan alle kanten afzetten. Aller eerst stelde men een onderzoek in den winkel en de daarboven gelegen étages in. men klom zelfs op het dak doch aanvankelijk werd niets verdachts gevonden. Naast het „Huis van Et Eloy" bevindt zich een leeg staand pand, waarin vroeger de schoenenwinkel van v. Schijndel gevestigd was. Daar het vermoeden voor de hand lag, dat de veroorzaker van het lawaai zich in dit pand ophield belde men den directeur van het „Huis van St. Eloy" den heer v. d. Loo op om te informeeren waar de sleutels van dit pand te krygen waren. Nadat men deze gehaald had, drong men het leeg staande pand binnen. Na eenig zoeken trof men achter de buitendeur een man aan. die zich daar verdekt had opgesteld. Hy werd gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg, waar bleek dat hy de 42jarige varensgezel J. H. de H. was, Het onderzoek wees al dadelyk uit dat men met deze arrestatie een goeden slag had geslagen. De man bleek zich met behulp van een valsohen sleutel toegang tot het leegstaande pand te hebben ver schaft. De manier waarop hy aan dezen valsohen sleu tel gekomen is, stempelt hem tot een inbreker die onge twijfeld Iets van het vak verstaat. De vorige week is hy naar den eigenaar van het pand gegaan, dien hij om de sleutels gevraagd heeft. Hij be weerde van plan te zyn het pand te huren. Denzelfden dag heeft hij de sleutels teruggebracht. Den volgenden dag heeft hy ze weer opgevraagd. Hij moest het pand nog eens goed bekijken. Dat heeft hy inderdaad gedaan en tevens heeft hij van de gelegenheid geprofiteerd om den sleutel na te maken. Na Woensdagavond in het pand te zyn binnenge drongen is hy begonnen met een gat in den muur te hakken, dat, als hy niet gestoord was, uit had gekomen in de zy-vitrine van het Huis van St. Eloy. Door de waakzaamheid van de conciërge is deze in braak die den inbreker heel wat waardevolle sieraden zou hebben opgeleverd, verijdeld. De man is opgesloten. UIT ONZE OOST. 0P Zes inlanders gedood, dertien in slavernij, Aneta seint uit Buitenzorg: De Gouverneur der Molukken seint, dat 22 Octo ber in de onderafdeeling Sorong (Ni^uw-Guinea) een hongitocht plaats vond. Het. doel van een dergelijken tocht, welke wordt ondernomen met vaartuigen, waarvan de bemanning zwaar bewapend en geheel ten strijde is toegerust, is rooven en moorden, waar bij men ook op menschenroof uit is. Bij dezen tocht werden 13 bewoners van een den bongitocht onderna menden vijandige kampong als slaven weggevoerd, terwijl zes anderen werden gedood. De gezaghebber van Sorong is met een patrouille gewapende politie naar het binnenland in de richting van den Vogelkop getrokken voor opsporing van de daders, zoo mogelijk bevrijding van de meegevoer- den. Het ondernemen van hongi-tochten is vanouds de vorm van oorlogvoering geweest in het Oostelijke deel van den Indiscben archipel. De hongi is de oor logsvloot, bestaande uit vechtprauwen, die door tien tallen mannen geroeid of gepagaaid, een ongelooflij ke snelheid kunnen ontwikkelen. Het was het oor logsmiddel, waarmee de zeekampongs op do Mo- luksche eilanden tochten naar elkanders woonsteden ondernamen om ze naar 's lands wijs te tuchtigen en zoo mogelijk met slaven en buil terug te koeren. De Noormannen van de tropen leefden zich hierin uit. De Oost-Indische Compagnie, 's lands wijs eer biedigend als het in haar kraam te pas kwam, heeft deze aloude krijgsorganisatie voor haar handelsdoel weten aan te wenden, door, ter handhaving van haar monopolie van den „nagelhandel" in de Moluksche zeeën, hongi tochten uit te rusten tot het uitroeien van verboden specerij-tuinen. Het Nederlandsche bestuur is er vrijwel in geslaagd aan dit inheemsche oorlogsbedrijf een einde to ma ken. Op de eilanden der Molukken komt het zelfs in het geheel niet meer voor. De lust tot dit avontuur heeft een gelukkigen uitweg gevönden in de span nende wedstrijden met de nu in renprauwen herscha pen oorlogsvaartuigen. Wie wel eens zulk een sport evenement heeft bijgewoond, b.v. van de regatta der bélang's op de Bandazee, kan zich eenigermate een voorstelling maken van het geduchte oorlogsmiddel dat deze eilanders met hun windsnelle prauwen tot hun beschikking hadden. In deze wedstrijden loeft nog iets na van het oude oorlogsspel, en als de aan voerder met rhythmischen trommelslag het tempo steeds hooger op weet te drijven en korte kreten het rhythme gaan versterken, is er weinig verbeeldings kracht noodig om zich de triumfantelijke thuiskomst na een hongitócht voor te stellen Elke zelfstandige negorij heeft zijn eigen renprauw, als een tempel- heiligdom bewaard en waaraan offeranden worden gebracht. Tal van animistische ritualiën gaan vooraf aan het oogenblik waarop de belang op het water wordt gebracht en al den tijd dat de prauw waarin men zich den beschermgeest van de negorij gevaren denkt, zijn verblijfplaats aan wal verlaten heeft, dreunt in den kampong de tongtong om booze mach ten van deze ledige plaats weg te houden. Wat thans het opwindende spel der wedstrijdende negorijen is, was vroeger de grimmige ernst van de guerilla te water. Alleen op Nieuw-Guinea doet zich nog een enkele maal een ouderwetsche hongitocht voor. Soms wordt hij door kampongs gezamenlijk op touw gezet, om een aangedane beleediging van een vijandelijken stam te wreken. Als gevolg van de ontzaglijke af standen en de geringe bestuursmiddelen, heeft zulk een tocht dan meestal al plaats gevonden, alvorens ons bestuur er kennis van krijgt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5