Sparta I=TexelI Hooge waterstand. Raad Zuidscharwoude. Sparta-nieuws. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. ZONDAG A.S. DE CRISIS-ZUIVELCENTRALE. Tijdelijke opheffing spertijd voor electri- sche gemalen. Onder verwijzing naar ons schrijven van 8 October ].1. B/Ci. 13527, waarbij wij U den voor den winter 1932—1933 geldenden beperkten spertijd opgaven (16—18.30 uur van half October tot half Februari) deelen wij U mede, dat wij, in verband met den ab normaal zwaren regenval gedurende de laatste weken en de bijzondere moeilijkheden, welke door vele pol dergemalen bij de waterloozing door verschillende omstandigheden worden ondervonden, besloten heb ben den spertijd tot wederopzegging en uiterlijk tot en met 6 November 1932 op te heffen ten aanzien van die Waterschappen, Polders e.d., welke tot de Provin cie in welwillende verhouding staan. In de eerstvolgende dagen zal, behoudens de rech ten van derden, worden toegestaan om vanaf het oogemblik, dat de meterstanden door het PEN-perso- neel zijn opgenomen, tijdens den spertijd de electri- sche gemalen in werking te houden, zonder dat hier voor een extra-vergoeding voor de maximale belasting aan het P.E.N. zal verschuldigd zijn. De sperklokken worden dezer dagen door de me tercontroleurs van het P.E.N. buiten werking gesteld in die gemalen welke voor deze faciliteit in aanmer king wenschen te komen. Deze vergunning geldt behoudens onvoorziene omstandigheden, die het P.E.N. hare handhaving on mogelijk zouden maken, in welk geval zij eiken dag ingetrokken zal kunnen worden uiterlijk tot en met 6 November e.k. De Directie van het Provinciaal Electriciteitsbedriif van Noordholland: VAN OLDENBORGH. SPORT. LEZEN G VAN KAKEL LOTSY TE ALKMAAR, Op Zaterdag 12 November a.s. zal te Alkmaar voor den N.H.VJ3. door den heer K. Lotsy «en lezing worden gehouden. Deze lezing is een uiterst leerzame. De toegang zal alleen worden verleend op een vereenlgingsdiploma der V.V. behagen". Leden van Sparta die zich interessee ren voor deze lezing kunnen zich opgeven bij C. Beste- vaar of K S. Leguit. Een woord van opwekking tot bijwoning meeneo wij gerust achterwege te kunnen laten, omdat de spreker en het te behandelen onderwerp „Spelverbetering", enz. enz., U een genoegelijken en leerzamen avond waarbor gen, welke U, indien U hiervoor gelegenheid heeft, niet moogt missen. Het bestuur der V.V. Schagen. SCHAGEN S PROGRAMMA GEWIJZIGD. Zondag a.s. spelen alleen Schagen ITexel I, aan vang 2 uur. Schagen IIISucces in, 11 uur en Schagen BJ.V.C. A. 12.30 uur. Vrijdagavond half acht vergaderde de raad dezer ge meente ten raadhuize. Voorzitter wegens ongesteldheid van den burgemees ter, de heer G. Bekker. De heer C. Kramer had bericht van verhindering ge zonden. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en sprak den wenech uit, dat de burge meester weer spoedig hersteld mag zijn. De notulen der vorige vergadering, welke ter inzage hebben gelegen, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen was een dankbetuiging van het Langen- dijker Drankweercomité voor de verleende subsidie. Van het Prov. Bestuur een circulaire betreffende de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. Van het gemeentebestuur van Laren een verzoek om adhaesie te willen betuigen aan het adres van het ge meentebestuur van Jisp aan Ged. Staten over de verla ging der tarieven van waterleiding en electriclteit. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f 9092, ten behoeve van de tuinderscredleten (tweede gedeelte). Voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding begrooting 1933. B. en W. boden hierna aan de gemeentebegrooting •oor 1933. Voorzitter deelde mede, dat alles nog niet geheel voor elkaar was, doch hoopte, dat, als de burge meester volgende week weer hersteld Is, dit spoedig in orde zal komen. Spr. verzocht den heeren Muller, Groen en Kroon, de begrooting te willen nazien. Wethouder Du Burck vroeg of het niet beter was, dat alle raadsleden buiten de wethouders de begrooting na zagen, daar er steeds twee raadsleden zijn, die geen goed overzicht van de begrooting hebben. Ze krijgen wel de begrooting, doch de finesses ontbreken. Spr. heeft gemerkt, dat dit in andere gemeenten wel ge beurd, dus zou spr. er prijs op stellen als alle vijf raads leden de begrooting* nakeken. Spr. had eerst gedacht, dat het door de wet buitengesloten was, doch het is gebleken dat zulks ls toegestaan. De Voorzitter zag de noodzakelijkheid niet in, daar alle raadsleden een afschrift der begrooting krijgen. De heer Du Burck merkte op, dat de begrooting der Liohbbedrijven niet wordt rondgezonden. De heer Groen had echter bezwaar tegen alle vijf en vroeg of de heer Du Burck het ook zoo wou doen met de rekening, waarop deze bevestigend antwoord de. De heer Groen stelde echter meer prijs op een uit treksel dan op een vergadering en wilde bij de Llcht- bedrijven aandringen, dat de begrooting ook aan de niet-leden der commissie werd gezonden. De heer K. Dijkhuizen stelde voor, om evengoed de commissie te laten bestaan, dóch de andere raadsleden bericht te doen, wanneer de begrooting wordt nagezien, waarbij dan ook deze de vergadering konden bijwo nen. Dit voorstel werd aangenomen. Aarigaan geldleening voor de Llohtbedrijven. In een vorige raadsvergadering is besloten tot het aangaan van een geldleening van f 36.000, doch nu blijkt er door meerdere kosten der bestrating f 40.000 noodig te zijn, B. en W. stelden voor dit bedrag te leenen bij Gemeentecrediet te Amsterdam, tegen een rente van 5% pet., met recht van conversie. Duur der leening 30 jaar. De heer Kroon vond het eigenaardig, dat er nu f 4000 meer noodig is, terwijl het werk toch voor een zekere som is aangenomen. Het is dus niet goed opgenomen door de uitbesteders. Het voorstel werd aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Groen naar de be strating van het Kerkepad, Spr. drong aan, dat nog eens bij de Povincie werd gevraagd, wat de plannen zijn. Er is wel een bedrag uitgetrokken voor een brug, doch spr. wilde zeer gaarne weten of het een vaste brug zou worden die moest worden bediend. De Voorzitter was van meening, dat er nog niet veel van de kanalisatie zou komen en zou er wel voor zijn, dat er een commissie uit den raad naar de Provincie ging, daar het met schrijven toch niets geeft. De heer Jb. Kroon wees er op, dat de slagers de beenderen, welke nu niets waard zijn,. In den sloot werpen, wat een groote vervulling tengevolge heeft. Spr. vroeg of deze beenderen niet van gemeentewege konden worden bestopt, b.v. op de gem. vuilnisbelt Zal door B. en W. onder de oogen worden gezien. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. Oude Niedorp, 28 October 1932. Gachte Redactie! Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad voor onderstaande mededeelingen, waarvoor bij voorbaat mijn welgemeenden dank. Te Zijdewind en omgeving is door mijn hypotheek houder of familie een praatje rondgestrooid, alsdat mijn tuindersbedrijfje zou worden verkocht wegens achterstallige rente van enkele jaren. Hoe het publiek hier nu over denkt, moet natuur lijk ieder voor zich weten, doch ik wil langs dez«n weg mededeelen, dat bedoelde praatjes geheel onjuist en foutief en niets dan laster zijn, daar ik tot en met 1931, steeds op tijd de rente heb betaald en slechts over het loopende jaar 1932 nog niet aan mijn ver plichtingen heb kunnen voldoen, hetgeen ook bij mij zijn oorzaak vindt in de sléchte opbrengst van mijn bedrijfje. Dus alleen voor de achterstallige rente van 19 32 wordt ik door mijn hypotheekhouder aange pakt, tengevolge waarvan mijn bedrijfje op 7 Novem ber a.s. zal worden verkocht. Nogmaals met dank voor de plaatsing. H. KOOMEN, Slootgaard, Oude Niedorp. LANGENVIJK RECTIFICATIE. Ingebruikstelling gemaal Geestmer- ambacht. Men verzoekt ons het volgende te willen rectificee- ren: De heer Priester, die den heer Swan behulpzaam was bij de ingebruikstelling van de motoren op Vrij dag 21 dezer, was niet bedrijfsingenieur van Stork, doch Ingenieur le klas van de Provinciale Water staat. ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij nader vernemen, ligt het geenszins in de bedoeling van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid", om de muziektent te verkoopen. De tent wordt opge slagen bij een der leden en zoodra de tijden beter wor den, zal deze weer ergens worden opgebouwd. LANGENDIJK. VERLAGING SALARISSEN PERSONEEL LICHTBEDRUVEN. Zooals we indertijd meedeelden, verwierp de Com missie van Beheer over de Gemeenschappelijke Licht- bedrijven voor Langendijk en St. Pancras een voorstel van een harer leden, om de salarissen van het perso neel te verlagen. Het pleit was daarmee echter niet definitief beslist, omdat uiteindelijk de gemeenteraden beslissen door hei al of niet goedkeuren der begrooting. We vernamen nu. dat de vrees niet denkbeeldig is, dat itn 3 van de 5 gemeenteraden een meerderheid zal worden gevonden vóór verlaging. Zoo sohljnt, dat het heele college van B. en W. te Broek op Langendijk, dat met zijn drieën in de Commissie van Beheer is verte genwoordigd. voor loonsverlaging is en men kan aan- nomen, dat. gezien de politieke verhoudingen, de raad daar ook wel voor zal zijn. In Noordscharwoude schijnt het behoud van de tegenwoordige salarisregeling aan een zijden draadje te hangen. Bij de gehouden bespre kingen in devergadering der Commissie moeten de beide wethoudex-s zich sterk voor salarisverlaging heb ben uitgesproken, zoodat, volgen de vrijz. democraten hun leider, wat ongetwijfeld kan verwacht worden, dan is daar het pleit ten nadeele van het personeel beslecht Bovendien kan een der RJK. zich nog wel voor verla ging uitspreken. In den raad van Zuidscharwoude zal wel geen meerderheid voor het besluit der Commissie te vinden zijn, althans te oordeelen naar de geruchten, die tot ons doordrongen. Een en ander is ooTzaak, dat de raadsvergaderingen der 3 gemeenten met eenige spanning tegemoet worden gezien, vooral waar het vraagstuk der loonsveralging-staat in het brandpunt der belangstelling, ook van hen, die weinig aan politiek doen. De gemeenteraden van St. Pancras en Oudkarspel hebben zich uitgesproken vóór het behoud der bestaan de loonen. Als men nu maar bedenkt dat goed voorgaan, goed doet volgen. BROEK OP LANGENDIJK. ONTWERP-STEUNWET. Wat gevreesd werd, n.1. dat het ontwerp-steunwet voor den tuinbouw geen onverdeelde instemming zou oogsten bij hen, die van nabij met de toestanden in de tuln- bouwdistricten van West-Friesland op de hoogte zijn, is al uitgekomen. De commissie, die de belangen behar tigt van een 50-tal Westfriesche gemeenten, gelegen in de tulnbouwdistricten, heeft zich al tot de Tweede Ka mer gewend, met een adres, waarin ze spreekt van 2 schaduwzijden, die het ontwerp-steunwet aankleven, n.1. de beperkingen, die genoemd zijn met betrekking tot het maximum-bedrag, tot hetwelk gesteund zal worden (f 5000000) en de 20 pet. voor den indlvidueelen tuin bouwer van het gemiddelde der omzetten over 1928, 1929 en 1930. Deze commissie zegt zelfs, dat die limiet de uit voering tot een paskwil maakt. Erl s geen zuivere be grooting van wat deze wet over 1932 totaal zal kosten doch een globale toepassing van richtprijzen (produc tieprijzen) over de vellingomzetten van het gepasseerde deel van 1932. Gevraagd wordt daarom schrapping van die limiet en onverkorte uitkeering der richtprijzen ook voor 1933. Deze meening vindt ongetwijfeld weerklank bij dui zenden tuinders, die uit den inhoud van het ontwerp al hebben begrepen dat, blijft die limiet van f 5.000.000 en 20 pet. gehandhaafd, dat deze wet, eenmaal tot stand gekomen, niet den naam van Steunwet zal mogen dra gen en dat ze zelfs nog minder effect zal sorteeren dan de 2 miljoen, die tot nu toe alleen aan West Friesland is verleend. Er zal van de zijde der tuindersorganisaties een krachtige actie noodig zijn, gedocumenteerd met statistieken in den vorm van bewijsmateriaal, om de le den der Tweede Kamer te overtuigen van de noodzake lijkheid, dat dit ontwerp niet ongewijzigd mag worden aangenomen. Er moet nu eens meer afdoende hulp voor onze verarmde tuinders komen! BROEK OP LANGENDIJK. De gemeenteraad it in openbare vergadering bijeen geroepen op Maandag 31 October a.s., des av. 8 uur. Comp. 4e klas K.N.V.B. Aanvang 2 uur. Oü DE NIEDORP Plaatselijk Crisiscomité. Het Crisiscomité in deze gemeente kwam Donder dagavond 27 October wederom bijeen onder voorzitter schap van den Burgemeester. Afwezig waren deze keer slechts twee leden, t.w. de heeren Van dor Oord en J. van Zoonen. Laatstge noemde zond bericht door een bijeenkomst elders, verhinderd te zijn. De Voorzitter deed mededeelingen omtrent de door hem en Dr. Postma (penningmeester) bij het Natio naal Crisiscomité te Den Haag gevoerde besprekingen en deelde vervolgens mede. dat de heer Buisman, rij wielhandelaar te Verlaat zich bereid heeft verklaard, gratis een fraai rijwiel ter beschikking te stellen van het Plaatselijk Comité voor de te houden verloting, indien bij hem ook een rijwiel zou worden aangekocht. De voorzitter en penningmeester besloten ook een rijwiel voor hunne rekening ter beschikking te stel len, zoodat dan gratis twee rijwielen voor de verloting beschikbaar zijn. Uit het door de heeren Postma, Jb. Jong en Van Baar hierna uitgebracht verslag bleek, dat een zeer groot aantal neringdoenden in deze ge meente eveneens gratis prijzen heeft toegezegd en eenigen toezegden prijzen te willen beschikbaar stellen tegen sterk verminderden prijs. Staande de vergade ring zegden meerdere leden nog prijzen toe. In totaal zal vermoedelijk op 100 prijzen gerekend kunnen wor den, waaronder er zeer mooie zijn. Alle prijzen verte genwoordigen een behoorlijke waarde. Bij de daarop volgende besprekingen werd besloten twee verlotingen te organiseeren en voor elk dier ver lotingen ongeveer 50 prijzen beschikbaar te stellen. Uit gegeven zullen worden voor beide verlotingen 4000 lo ten 4 10 cent, in twee verschillende kleuren te druk ken. De heeren Jb. Jong en Van Baar namen op zich voor de uitgifte van loten te Zijdewind, 't Veld en omgeving zorg te dragen, terwijl voor Oude Niedorp en omgeving te dien aanzien de medewerking zal worden ingeroepen van het hoofd der OL. school voor het verkoopen der loten door leerlingen dier school. De Voorzitter bracht woorden van bartelijken dank aan allen, die prijzen gratis of tegen zeer sterk ver minderden prijs beschikbaar stelden en dankte voor de ondervonden medewerking van de leden van het co mité. Besloten werd, aan Burgemeester en Wethou ders toestemming te verzoeken voor de te houden ver lotingen, zulks op grond van de Loterijwet. De ver gadering gaf er de voorkeur aan, geene advertentiën aan de achterzijde der loten te doen drukken, daar 't bezwaarlijk is van de neringdoenden, die een zoo groot aantal prijzen beschikbaar stelden, te vragen een ad vertentie voor bepaalden prijs te doen plaatsen. De trekking werd voor de eerste verloting bepaald op Zondag 27 November a.s.,'des nam. 4 uur en vcor de tweede verloting op denzelfden dag te 7 uur, beide ten huize van J. P. Pepping aan de Weel, alwaar ook de prijzen zullen worden geëtaleerd en gratis zullen zijn te bezichtigen op den dag der verloting. Voorts werd besloten, dat de prijzen op 28 November a.s. moe ten zijn afgehaald, tenzij voor sommige artikelen an ders wordt bepaald, welke beter thuis kunnen wot- den bezorgd. Ten gerieve der leden uit het Noordelijk deel der gemeente werd besloten, de volgende verga dering te houden bij J. P. Pepping aan de Weel. Na de gebruikelijke rondvraag, sloot de Voorzitter de vergadering. Z JJ T> E Raadvergadering. De raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 2 November a.s., des morgens 10 uur. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente heb ben de volgende bouwvergunningen verleend: aan G. Veuger Hz. te St. Maartensbrug tot het bou wen van twee kippenschurery aan S. G. de Lange te Schagcrbrug tot het bouwen van een kippenschuur; aan G. Appel te Bureerbrug, tot het uitbreiden van den bestaanden veestal; aan J. Koster Mz. te Schagerbrug tot het bouwen van een bijkeuken. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te St Maartensbrug is benoemd moj. A. M. J. A. van Schaik te Alkmaar, ingaande 1 November a.s. Burgerl. Stand van 21 —27 October 1932. Geboren: Pieter. zoon van, Pieter van der Woude en Lammechien Kort. Anna Maria, dochter van Al- bertus de Wit en Berdina Maria Schaper. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Anna Catharina Balvers, oud 55 jaren, echtgenoote van Johannes Bakker. ST. MAARTENSBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Grin, thans te IJmuiden, heeft met zijn mannenkoor „De Kenne- merzangers" een le prijs behaald in de 3e afdeeling op het Nationaal Concours te Utrecht. Waar deze ver- eeniging slechts kort bestaat, is dit een prachtig succes, waarmede wij Directeur en leden van harte gelukwenschen Naar wij vernemen zal de afd. St. Maartensbrug van den Bond voor Staatspensionneering den 27 No vember a.s. een propaganda-avond houden in het lo kaal Kosen. Behalve de vertooning van de film „Oud en Arm" zal de heer P. Cloeck van Beverwijk optreden als declamator. Nadere bijzonderheden zul len per advertentie in dit blad bekend gemaakt wor" den. Den bezoekers staat dus weer een mooie avond te wachten. W 1 E n1N G E RWAARD In verband met een in dit nummer voorkomende advertentie opening nieuwe zaak van den heer C. Bakker, hebben we eens een kijkje genomen. Het moet gezegd worden, dat van een gewoon burger woonhuis een heel aardig winkelhuis is gemaakt. De winkel ziet er keurig uit Achter den winkel een flin ke bergplaats voor kaas, enz., met een ruimen kelder voor boter c.i wat verder tot de zuivelproducten be hoort Een dergelijken winkel hadden we hier nog niet, zoodat we veilig kunnen aannemen dat het zaakje wel zal marcheeren. In ieder geval jyenschen we den heer Bakker goed succes. HARENK ARSPET Nu het Plaatselijk Crisiscomité in onze gemeente in den loop der volgende week met een lijst langs de huizen komt circuleeren, zal het den ingezetenen mis schien wel een genoegen zijn te vernemen wat er in totaal door de vorige inzamelingen in onze gemeente is bijeengebracht en wat er van het Nat Crisis- Comité is ontvangen. Ingezameld is in onze gemeente een totaal van f 516.62, waarvan is afgedragen aan het N.C.C. f51.66, zijnde 10 Van het N.C.C. is ontvangen f 100. Dit geld is in den vorm van bonnen voor levensmiddelen, kleeren en ook kleine geldbedragen naar beste weten verdeeld. Verder is van het N.C.C. nog ontvangen en door het PI. C. C. verdeeld 70 dekens, 90 pantalons en 240 paar kousen. We zullen hopen, dat velen het werk van het Comité blijven steunen, want veel zal er noodig zijn in don komenden winter. W1ERINGERMEER SLOOTDORP. In het gebouw voor Maatschappelijk Werk is Don derdagavond een openbare vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een vereeniging van Zie- kenhuisverpleging. Waar het aantal inwoners van Wieringermeer nog niet groot genoeg is om het risico te kunnen -dragen voor een zelfstandige vereeniging, zijn van den kant van de commissie van zes pogingen gedaan om tijdelijk zich te kunnen aansluiten bij een bestaande vereeniging. Waar de vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging te Schagen de bewoners van Wie ringermeer hiervoor (bij statutenwijziging op 26 Oc tober) de gelegenheid geeft, is op de vergadering deze gelegenheid met beide handen aangegrepen, om hiervan een dankbaar gebruik te maken. Nadat de Voorzitter een en ander duidelijk heeft toegelicht, mede in verband met bijwoning van een algemeene vergadering te Schagen, gaven zich onge veer 100 gezinsleden op tot toetreding. Waar Vrijdag avond een openbare vergadering te Middenmeer wordt gehouden met hetzelfde doel, is het wel te voorzien dat een paar honderd gezinsleden direct kunnen worden ingeschreven. Voor de sub-commissie welke onder goedkeuring van het bestuur van Schagen de administratie en het geldelijk beheer wordt opgedragen, werden geko zen de heeren G. Schoorl, L. Feikes en T. Terwisscha van Scheltinga. Voor Middelmeer zullen hier nog twee leden aan worden toegevoegd. Nadat de voorzitter nog een hartelijk woord van dank uitsprak aan het adres van de vereeniging te Schagen en van dat bestuur in het bijzonder* voor de bijzonder gunstige voorwaarden waarop Wieringer meer kan aansluiten, werd de vergadering gesloten. HET VERLOOP VAN DEN VEEHOUDERSSTEUN. Oordeel van den regeerlngscommUsarls. - „Volgend jaar rallen de moeilijkheden pas beginnen! Het meest voor de hand zon liggen den veestapel ln te krimpen, doch dit gaat tegen de bedoeling van de wet". De regeeringscommlsaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij, de heer L. Bückman, heeft Don derdagavond voor den Hulzer-zender een radio-voor dracht gehouden getiteld: „Uit de keuken der Crlsls- Zuivel-Centrale". Als oorzaken, waarom in de eerste maanden van de werking van de crisis-zuivelwet de „richtprijs" voor de melk van 5 a 6 cent per liter niet werd bereikt, wer den genoemd, de onverwacht groote melkproductie^ het onbevredigend verloop van den export van botei en de lage prijzen op de wereldmarkt. Deze factoren maakten het noodig, dat de prijzen op de binnenlandsche markt zeer geleidelijk naar bo ven werden gebracht, aangezien alleen zoodoende een behoorlijke consumptie viel te behouden. Het systeem, dat de crlsis-zuivel-centrale toepast, berust op het scheppen van kunstmatige schaarsch hierbij ging men uit van öe veronaerrHo»-^ j_, V? een kleinbandelprys van t 1.75 4 f 1.80, zooals de laatste weken gold, de binnenlandsche consumptie van boter 45 millloen K.G. zou bedragen en 15 millioen KG. boter in de margarine zou worden gemengd. Deze raming ls blijkens de cijfers over de laatste 8 weken nagenoeg juist gebleken; voor boter wig de raming 85 ton per week te hoog en voor boter ln margarine 6 ton. Met dat al is, hoofdzakelijk als gevolg van moeilijk heden bij den export, de reserve aan koelhuisboter grooter, dan wenschelijk ls t.w. 7.500.000 K.G. Ware overigens indertijd het advies van de meests zuiveldeskundigen gevolgd, die niet van een meng- gebod wilden weten, dan zou men nu reeds onherroe pelijk zyn vastgeloopen en over een voorraad boter van 12.000.000 KG. hebben beschikt, waarmee men eenvoudig geen raad zou hebben geweten. Had de regeering de boeren aan hun lot overgelaten, dan zou vermoedelijk over een geheel jaar berekend, geen hoogere melkprijs dan 2 cent per K.G. zijn be reikt. Momenteel ls de toestand bevredigend; ln som mige streken ontvangen thans de landbouwers 6 4 7 cent voor de melk. Over de geheele periode, waarin de wet gewerkt heeft, ls echter nog geen 5 cent ver kregen. De heffing van 75 cent per K.G. boter, brengt den blnnenlandschen boterprijs 94 pet boven dien van de wereldmarkt. Het ls zeer de vraag of ook het volgend jaar de richtprijs bereikt zal worden. Alles hangt ervan af, hoe de export verloopt. Stokt die, dan kan wel het mengpercentage tot 50 pet verhoogd worden, maar het gevolg daarvan is, dat de boeren ongeveer f 10.000.000 minder ontvangen, terwijl bovendien het groote gevaar bestaat, dat vele boter-eters het gemengde product met 50 pet gaan gebruiken. Men zal de vraag onder de oogen moeten zien. of het niet noodig zal zijn, dat invloed wordt geoefend op den grondprijs der melk. Dit zou kunnen geschieden door de productie van magere kaas en van geconden seerde magere melk te beperken, waardoor echter een ander debouché moet worden gevonden voor een deel der ondermelk, waarvan de jaarlijksche productie ca. 2 millloen K.G. bedraagt Dit debouché zou kunnen zijn, verwerking van ondermelk tot magere melkpoe der. Bij gebruik maken hiervan ban men 150.000.000 liter ondermelk kunnen worden weggewerkt Door de beperkte productie van kaas en geconden seerde melk is een stijging der prijzen te verwachten, die misschien opweegt tegen het verlies door het ver strekken van magere melkpoeder als kippenvoeder tegen de prijzen van het vleesch-eiwlt, dat thans wordt gebruikt. Het zou het meest voor de hand liggen den melk veestapel in te krimpen, doch dit gaat in tegen de bedoeling der crisis-zuivelwet Blijkens de telling, dezen zomer gehouden, waren er op 1 Juli 189.946 melkvee- houdende boeren met 1.322.904 melkgevende koelen. Deze cijfers zijn hooger dan verwacht was en zulks temeer daar de drachtige droogstaande koeien bulten de telling vielen. Naar de verwachting van den regeerlngs-commis- saris zullen voor de crisis-zulvel-centrale het volgende jaar de moeilijkheden, waaraan het ook nu niet ont breekt, pas goed beginnen. De crisls-zuivel-centrale is eigsnlijk een orgasv*. dat zich zelf tegenwerkt. Zij poogt te verkrijgen, dat de boer meer voor zijn melk zal ontvangen en gebruikt daartoe middelen, die de consumptie verlagen en dus het overschot vergrooten, wat weer verlagend op de prijzen werkt. Terwijl de boer hunkert naar een groote productie, hoopt de centrale op een kleine productie. Wie harmonie in deze disharmonie weet te brengen aldus besloot spr. mag met recht een tweede Salomo worden genoemd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6