Alltlltl Nlllll- De Zuiderzeewerken. SPORT. De verdere inpoldering van de Zuiderzee. Dinsdag 1 November 1932. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Moet inpoldering N.O.-Polder doorgaan? Het peil van het IJ s s e 1 m e e r. De VARA op 8 November. NOODLOTTIG BOOTONGELUK BIJ GOTTLAND? Paarden in Engeland. Het vermiste vliegtuig. AANSLAG OP DEN TREIN VAN HOOVER? Loonconflict in de Engelsche katoenspinner ij en. Nederlandsche motorschoener gestrand. Aardbeving in Zuid-Afrika. Sportberichten uit Den Helder. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9168 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLAREN. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER OVER HET ZUIDERZEEFONDS. STEUNWET GECRITISEERD. Aan het verschenen voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitga* n van het Zuiderzecfonds voor 1933 is het volgende or'- leend: Zeer vele leden gaven als hun meening te kennen, dat vooral n et het oog op de tijdelijke en blijvende uitbreiding van werkgelegenheid met de indijkin van den N.O. poldt diende te worden voortgega; n. Deze leien erkenden dat d kosten, zijnde 114 mil- lioen gulden, oen groot bedrag vormen, maar d.-.r staat tegenover, dat die uitgaven over vele jaren ongeveer 18 worden verdeeld. An lere leden waren van meening, dat de regeern r van wijs beleid had blijk gegeven. De geheele redeneering van <'e memorie van toe lichting kwam sommigen leden niet erg helder voor. Sommige leden gaven als hun meening te kernen, dat door eeen gesnecificeerde aming op te nemen in de begrooting, niet voldaan was aan de motie-Co- lijn. Van het geven van een definitief plan, als daar in gevraagd, is nog geen sprake geweest. Enkele leden zouden van den minister gaarne een opgave van de totaalkosten ontvangen van den f- sluitd k. met inbegrip van de sluizen. Zij zouden te vens willen vernemen, of in het algemeen de sluizen voldoen. Uit het rian, om tot het aanbrengen van meer zinkstukken over te gaan, zouden deze leden willen opmaken, dat zulks niet het geval is. Ook het totaal van de kosten ?.n deze nadere voorziening zouden zij gaarne van den minister vernemen. Kamer moet een beslissing nemen. Vele leden verzochten den minister alsnog een post op de begrooting op te nemen ten einde de Kamer in de gelegenheid te stellen te laten beslissen of met de inpoldering dient te worden voortgegaan. Peil van het water. Vele leden drongen aan op maatregelen, ten einde het peil van het IJsselmeer ten spoedigste definitief op het peil van 0.40 M. onder Amsterdamsch peil te brengen. Zij zouden gaarne uitvoerige beschouwin gen omtrent liet standpunt des ministers ten deze vernemen. Uitvoering Zniderzeestennwet. Verscheidene leden klaagden over de stroeve uit voering en de weinig soepele hanteering van de Zui- derzeesteunwet Niet billijk werd geacht, dat personen die langer dan anderhalf in een andere betrekking zijn geweest geen recht meer op een uitkeering hebben. Deze leden drongen dan ook op intrekking van het koninklijk besluit van 15 Aug. aan en op vervanging door een soepeler regeling. Van de honderd belang hebbenden ontvangen er vijftig niets. Voorts werd er bezwaar gemaakt, dat de Rijks dienst, die de uitkeeringen regelt, slechts in cén per soon is belichaamd. De directeur van dezen dienst maakt alle betreffende quaesties zelfstandig uit, het geen de hier aan het woord zijnde leden niet wen- schehjk achtten. bficlijk werd er op gewezen, dat de Urkers niet onaer de Zuiderzcesteunwet vallen, hetgeen onbillijk Zal de demonstratie toch worden uitgezonden Aan de „N.R.ct" ontleenden wij een berichtje over van r™* van den heer A- de Vrles- voorzitter .e V-A.R.A, inzake de plannen van die radio-ver- aanzien van de demonstratie der S.D.A.P. pvember te 's Gravenhage. (Zie voor dit bericht Ti nummer). De veronderstelling van het moaéliikfl ïitheerde Vries gezinspeeld zou hebben op 'n v*n tZendmg via den S.A.R.O.V.-zender te Leu ven, blijkt niet juist te zijn. "D^VA RÏ1 V,°lk" deelt mede: mn'f ftn 6611 ooggetuige-verslag van de betoo- voe-grarn°fo°nplaten laten opnemen. Ook de rede- zHMen °P gramofoonplaten worden opgeno avond in a gramofoonPlaten worden den volgenden gezonden.'^6n van de v-A-«-A- geaaid en uit- werd geacht, aangezien zij door de afsluiting van de Zuiderzee belangrijke schade hebben geleden. De hier aan het woord zijnde leden zouden van den Minister gaarne vernemen, of ook hij niet van oordeel is, dat voor deze groep iets moet worden gedaan. Uitdrukkelijk zijn enkele léden opgekomen tegen de passage in de memorie van toelichting, waar de aanvankelijke opvatting van den minister inzake scheiding van privaatrechtelijk en publiekrechtelijk beheer van den Wieringermeerpolder ter sprake komt. Deze leden drongen cr op aan, dat de weg voor een vrije beslissing niet van tevoren afgesloten zou worden en beschouwden de mededeelingen der me morie van toelichting over het privaatrechtelijk en publiekrechtelijk beheer dan ook als voorloopig. Van verschillende zijden werd aangedrongen op be schikbaarstelling van meer woningen voor groote ge zinnen, terwijl levens het verzoek werd geuit, om geen verdere uitbreiding te geven aan het type woningen met slechts één kamer-keuken en met kleine slaap kamertjes. Verscheidene leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de grondslagen, die worden gevolgd bij de aanwijzing van bewoners voor de dorpen in den Wieringermeerpolder. Deze leden meenden te weten, dat voor een der dorpen bij voorkeur groote gezinnen worden aangewezen. Motorboot met 18 opvarenden vermist. Het ergste wordt gevreesd. STOCKHOLM, 31 October (V.D) Men vreest dat in den afgeloopen nacht een motorboot is vergaan in de omgeving van het eiland Gottland, en dat de achttien opvarenden hierbij om het leven zijn geko men. Zondagmiddag heeft het gezelschap, dat uit jon gelui bestaat, zich met een motorboot, waarvan de motor niet goed in orde was, zich op zee begeven ten einde de manoeuvres van een Russisch eskader te kunnen gadeslaan. Maandagmiddag waren de jon gelui nog.niet teruggekeerd. Twee vliegtuigen zoe ken naar de vermisten. De Russische oorlogsschepen zijn draadloos van een en ander op de hoogte gesteld. Aangezien het hevig stormt, wordt het ergste ge vreesd. Ondanks het toenemend autoverkeer 100.000 trekpaarden meer dan vijf jaar geleden. Naar een deskundige aan de Sunday Express heeft meegedeeld, worden er op de Engelsche wegen thans 100.000 zware trekpaarden meer robruikt dan vijf jaar geleden. Dit is een indirect gevolg van de toeneming van het verkeer over den weg met vrachtauto's. Het is n.1. gebleken, dat voor korte afstanden en voor werk, waarbij dikwijls gestopt moet worden, paarden- tractie goedkooper is dan* motortractie. Zoo doen sleeperswagens dienst op de korte afstanden voor goe deren die met vrachtauto's of andere vervoermiddelen worden doorgezonden. De vier groote snoorwegmaat- schappijen gebruiken alleen al 20.000 paarden, waar van 18.000 jor het verkeer op den weg en 2000 voor het rangeeren. In Marestreet, een der hoofdtoegangs wegen tot de Londensche dokken, passeeren per dag ongeveer 3000 vrachtwagens met paarden bespannen. Er zijn in Londen en naaste omstreken 1172 drink bakken voor paarden en 1159 drinkbakken voor hon den. Nog geen spoor van het Duitsche vliegtuig. post- Omtrent <ie vermissing van het Duitsche postvlieg tuig „D 2017" op de lijn KeulenLonden (zie ook elders in dit nummer) wordt nog gemeld: Maandag zijn de pogingen, het vermiste postvliegtuig op te sporen, met alle middelen voortgezet, doch zon der resultaat. Het Engelsche ministerie van Lucht vaart verleent op alle mogelijke manieren zijn mede werking. Alle stations langs den Z.O. kust van En geland hebben opdracht gekregen aan de opsporing deel te nemen. Verschillende reddingsstations hebben booten uitgezonden. Te Londen heeft men weinig hoop dat de bemanning van het vliegtuig levend zal kunnen worden geborgen. VRACHTAUTO MET HITLERIANEN VERONGELUKT. 12 gekwetsten. Een vrachtauto, waarmede eer^groot aantal Berlijn- sche nat.-soc. een propagandatocl t in den omtrek der stad hadden ondernomen, is Zondagochtend bij Fal- kensee in een bocht van den weg omgeslagen. Een groot aantal Hilerianen, die op den aanhangwagen stonden, werd op straat geslingerd. Twaalf hunner werden zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht; vier nazi's verkoeren in levensgevaar. Geen scheuren in het betonwerk, doch krimpvoegen. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken verzoekt ons het volgende mede te deelen: Volgens een bericht in eenige bladen waren In de uitwateringssluizen te Kornwerderzand in de afsluiting van de Zuiderzee 20 scheuren waargenomen. Deze geconstateerde 20 scheu ren waren aan de directie ter plaatse aange wezen. Dit bleken echter te zijn de krimpvoe gen, welke in de betonconstructie zijn aange bracht om de uitzetting en de inkrimping der constructie bij temperatuursverschillen te kun nen opnemen. In de uitwateringssluizen zijn nergens scheuren ontstaan. Het vermeende waarnemen daarvan berustte op een misver stand. Later ontdekt. NEW YORK, 31 October (V.D). Volgens een be richt uit Athens (Ohio) heeft de directie der Balti- more-Ohio-spoorwegmaatschappij medegedeeld, zou achteraf gebleken zijn dat een aanslag is beraamd op den trein, waarmede president Hoover Zaterdag jl. van Indianapolis naar Washington is teruggekeerd. 77 railsschroeven waren door onbekende daders ver wijderd. De rails heeft niettemin stand gehouden, toen de trein het gevaarlijke stuk passeerde, zoodat tfetl ernstig ongeluk voorkomen werd. Geen aanslag op den trein van Hoover. Volgens een nader bericht uit Athens (Ohio) bewe ren de plaatselijke autoriteiten, dat de Zaterdagavond ontdekte aanslag niet beraamd was op den trein, waarmede president Hover naar Washington terug keerde. Het traject is voor het passeeren van dezen trein nauwkeurig onderzocht. De aanslag schijnt la ter te zijn gepleegd. 200.000 spinners In staking. Uit Londen: De spinners in de Engelsche katoenindustrie zijn Maandag in staking gegaan. Bijna alle spinnerijen in Lancashire liggen stil. Ruim 200.000 werklieden, bijna alle aangeslotenen bij de textielarbeidersorganisaties, nemen aan de staking deel. Slechts in enkele bedrijven, waar de oude loonen wor den gehandhaafd, is de arbeid hervat. De werkgevers trachten evenwel de eigenaars dezer bedrijven te bewe gen hun ondernemingen eveneens stil te leggen. Voor loopig bestaat geen uitzicht op een bijlegging van het geschil. De gemeenschappelijke zitting van fabrikanten en spinners, welke Maandag te Manchester is gehouden is zonder resultaat verdaagd. Het ministerie voor Ar beid verklaart momenteel geen verdere maatregelen te willen nemen. WEDEROM NEGERS UIT DE KERK GEWEERD. Uit New York: Wederom heeft zich Zondag een incident voorgedaan in de Episcopaalsche Allerzie- len-kerk in de negerwijk Harlem te New York, toeh het kerkbestuur weigerde negers tot den dienst, die geleid zou worden door den predikant Rolling Dodd, toe te laten Evenals verleden week de bisschop William T. Manning was thans dominee Dodd ge dwongen de kerkdeur te laten openbreken, teneinde den dienst te kunnen leiden. De bemanning gered. Uit Kopenhagen, 31 October (V.D.): Op Kristiansö bij Bornholm is in de afgeloopen nacht de Nederlandsche motorschoener „Kees" we strand. De uit vier nersonen bestaande bemanning, w.o. de vrouw van den kapitein, werd aoor de wacht van den vuurtoren op Kristiansö met raket-lijnen gered. Johannisburi geteisterd. Uit I nden, 31 October (V.D.): De stad Johannisburg is, naar uit Kaapstc5 wordt gemeld, in den nacht op Maandag door een hevige tectonische beving geteisterd. Bizonderheden omtrent de aangerichte schade zijn nog niet bekend. MUNITIEDEPOT IN BRAZILIë IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vele slachtoffers. Uit Rio de Janeiro. Te Sao Paulo is een mili tair munitiedepot in de lucht gevlogen, waarbij twee personen werden gedood en velen gewond. Al weer een verregende Zondag, het is wel heel erg dit seizoen. En konden tot nu toe de meeste wedstrij den nog doorgang vinden, nu is de maximum hoeveel- hei water die de terreinen kunnen verwerken, blijk baar overschreden, getuige de vele afkeuringen. H.R.C. en Helder 2 waren beide naar de Zaan en hadden als resp. tegenstanders Z.V.V. en Z.F.C. 3, maar zij konden onverrichterzake terug keeren. Helder a deed Zondagmorgen een groote stap op den weg naar het kampioenschap. In de match tus- schen de eeuwige favorieten won Helder van de H.R. C.-adspiranten met 41. Cadeau hebben de roodjes het anders niet gegeven. Na het eeiste^half uur stond het pas 10 en in de 2e helft maakten zij uit een strafschop gelijk, doch tenslotte bleek Helder a ster ker. H.R.C. 2 herstelde zich van haar misstap in Wor- merveer, waar verloren werd van W.P.C. 2 met 62 (het uitvallen van haar doelman was daaraan debet) en hield de reserves van V.S.V. in bedwang. Een 10 overwinning werd behaald, een kleine zege, die juist voldoende is om de Racers nog bij de kopgroep te houden. HelderPurmersteijn werd ongeveer 20 minuten voor het einde door scheidsrechter Paardebek gestaakt, Het weer was welerg selcht en het terein was ook erg slecht, maar of het hu zóó erg was. dat die 20 minuten niet meer uitgespeeld konden worden, en of het wel te verdedigen was om Purmersteijn nu een vergeefsche reis te laten maken, gelooven we niet. Trouwens op het H.R.C.-terrein werd ook verder ge speeld, dus mogelijk. Echter, de arbiter op het Heider- terrein (het was hem aan te zien!) had er genoeg van en verdween naar de kleedkamers. De stand was toen 33 en d strijd was vrijwel steeds gelijk opge gaan. Helder kwam weer geheel gewijzigd uit. Nu in de competitie succes is uitgesloten, en er voor de Helderschen geen gevaar dreigt, worden allerlei ver anderingen geprobeerd. Ditmaal was het het volgende elftal: Kenter (aanv.), Schotting, v. d. Wal; Reinders, Spigt, B. de Boer; Bijl. Smit, Kooiman, Bak, God schalk. Smit viel in voor H. de Boer. Spigt voldeed wel als spil. Wel heeft hij niet de techniek van H. de oer, maar door zijn onvermoeid werken gaat er meei van hem uit. Kooiman debuteerde niet slecht. Hij was natuurlijk nog wat onwennig en schoot in tempo te kort, geen wonder als men zijn eerste wedstrijd in K.N.V.B.-verband direct in de derde klasse speelt, maar overigens weet hij van „doorzetten", geeft alle ballen onmiddellijk af (een heel goede eigenschap, die veel spelers missen) en goed gericht ook. Smit hebben we wel eens minder gezien. Zijn spel blijft wat „slap", of het gaat aan den anderen kant te ver en wordt veel te forseh. zooals dezen middag nog al eens het geval was. Gelukkig trad de leider hiertegen streng op en enkele waarschuwingen bleven niet uit. Bak schijnt nooit te oud te worden om te voetballen. Veen. Reinders en Smit. en de andere binnenspelers, die Helder nog heeft, worden nog allemaal door den „oude" Dirk overtroffen! Hij is nog ontzettend vlug en dat de vijandelijke verdedigingen nog niet met hem „klaar" zijn ondervond Purmersteijn. Bak zorgde voor twee der drie doelpunten. En dat dat geen toeval was dezen middag wordt wel bewezen door het feit, dat hij verleden week tegen K.V.V. driemaal scoorde (Helder verloor met 5i\er werd vriendschappelijk gespeeld, omdat er geen scheidsrechter aanwezig was) en hij brengt leven in de Heldcr-aanvallen, die overrompelend en gevaar lijk waren, en waarbij vooral de buitenspelers hun ca paciteiten konden toonen. Purmersteijn heeft een flinke ploeg, die haar weg wel vindt in de derde klasse. De keeper is uit het goede hout gesneden. De overige verdedigers waren matig, geen van hen presteert iet3 bijzonders. Sterker is het aanvalsquintet, dat heel goed combineert, maar soms wat te lang (de gewone fout bij dit soort spel). Sobot bezitten de heeren ook. dat is gebleken. Gemakkelijk hadden ze het niet tegenover het trio Kenter, Schotting, V. d. Wal en zoodoende waren de Helder-aanvallen al hoewel minder goed opgezet, even gevaarlijk. Het wedstrijdverslag volgt hieronder: Purmersteijn trapte af en ondernam de eerste aanval len. Vrij gauw is het echter Helder, dat de leiding neemt. De linkervleugel was de P.-back voorbij en een pass van Bak werd keurig door Godschalk benut (10). Vlak hierop krijgt Bak een prachtkans, en kogelt juist in handen van den keeper. Dan is het de beurt van Purmersteijn. Heel goed samenspel van het blnnentrio wordt bekroond met een schitterend schot van den mid- voor, en Kenter heeft niet de minste kans om het doel punt te voorkomen (11). Tweemaal verknoeit P. een aanval door veel te kort spel. Het is inmiddels gaan stortregenen en na een half uur wordt de strijd voor enkele minuten gestaakt. Helder heeft daarna werkelijk geluk als een hands bal via de staander in het veld terugspringt en dan door den rechtsbuiten naast het leege doel wordt gedepo neerd. Voor de pauze neemt Helder weer de leiding. Een keurige trap naar Bijl, een voorzet en een goed schot van Bak bracht den stand op 21. Nog twee maal ontsnapte het Helder-doel aan een doorboring en dan is het rust. In de tweede helft vergaat het Purmersteijn beter. Binnen vijf minuten wordt er van 21, 23 gemaakt. Het eerste doelpunt ontstond in kennelijke buitenspel- positie, 1-jet tweede was een staaltje fraai voorhoedespel. Ook nu was het spoedig gelijk. Uit een voorzet van Bijl ontstond een glijpartij en Bak nam zijn kans daar bij waar (33). Het weer wordt langzamerhand slech ter. Nog een paar saves van Kenter en Schotting, twee doorbraken van Bak en dan verdwijnen de scheiüw.-ech ter en de grensrechters en 22 spelers voorgoed naar het kleedlokaal.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1