w rv nry gè n In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten. Bende inbrekers gepakL De hond sloeg aan... Overstroomingen in België MAAR ééN SCHOOL. In het verslag, over de lezing, welke gehouden is door den heer A. P. Keijzer, In ons blad van j.1. Zater dag, komt een storende drukfout voor. De aandachtige lezer zal hebben bemerkt dat in de zes en dertigste re gel van boven af staat 12% ct. per pond, wat moet zijn 1% ct. per pond. De kantoorhouder E. Baijs Jz. te De Haukes, gaat met 1 Nov. a.s. den dienst met pensioen verlaten. Mevr. H. AsjesBaijs zal den heer Baijs opvolgen als poststationhoudster. J.1. Maandagmiddag, is uitgaande van de afd. Wie- ringen van „Het Witte Kruis", de moedercursus be gonnen. Aan dezen cursus nemen 18 dames deel. Zij die alsnog dezen cursus willen volgen, kunnen a.s. Woensdag om half drie des middags zich aanmelden in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. J.1. Zondag 30 October hield de gymnastiekver- eeniging „Wieringen" een uitvoering in de zaal van den heer S. Halfweeg te Hippolytushoef. Voorzitter de heer S. de Vries, opent deze uitvoe ring en het spijt hem dat de opkomst niet grooter is, doch slecht weer en feesten in den omtrek zouden daar de reden wel van zijn. Het programma, bestaande uit paard-, brug- en knotsoefeningen, werden op enkele uitzonderingen na heel goed uitgevoerd en mag een woord van dank aan den heer H. Pennekamp niet onthouden worden. Ook willen wij een compliment maken aan jongejuffr. R. Dijkshoorn, voor haar keurig werken, hetgeen het publiek door te applaudiseeren waardeerde. De pauze werd gebruikt voor het verkoopen van lootjes ter stijving van de kas. Na de pauze kregen wij een tooneelstuk te zien, ge titeld „De moord in het kolenhok", klucht in 1 be drijf, v. Remmi Strarorov. Hier werd onbedaarlijk om gelachen, wel een bewijs, dat het in den smaak viel. Nadat de prijzen voor de loten getrokken waren, sloot voorzitter de uitvoering, waarna een gezellig bal allen nog lang bijeen hield. Radioactie. Naar aanleiding, dat hier ter plaatse ook een lijst ter teekening werd aangeboden, om tot verlaging te komen van het tarief der radio-centrale, hadden we een onderhoud met den heer J. J. Bosker, exploitant der centrale te Hippolytushoef. Deze verklaarde, ons, dat degene die hier voor dat doel loopt, zich niet bewust is wat de netto opbrengst eener plattelands radio-centrale bedraagt, hij niet weet wat voor eischen door P.T.T. aan de Centrale worden gesteld en wat het onderhoud van een net van 14 K.M. bedraagt, en wat een installatie aan lampen en onderhoud vereischt. Het stroomverbruik van het P.E.N. wordt berekend tegen 30 cent per K.W. Daarbij komt. dat de Centrale-houder eiken dag, ook Zon- en feestdagen, van 's morgens 8 tot 's nachts 12 uur, gebonden is de Centrale te verzorgen. Was hij, die hier nu met de lijst de handteekenin- gen verzamelt, zich ni etbewust wat eigenlijk de netto-winst is na zooveel verantwoordelijkheidsgevoel en zorgen, zou hij zeker zeggen: ik staak het afbre ken van een andermans bestaan. De tarieven worden niet verlaagd, hoewel het teekenen voor een lager ta rief door de aangeslotenen in vele gevallen geschiedt omdat het verlaging is en daar zonder nadenken al tijd voor kunnen zijn. en er geen rekenschap mede houden of het voor een lager tarief wel kan. WIERINGERMEER SLOOTDORP. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het bestuur van de Boerenleenbank „Wieringermeer", in het gebouw van Maatschappelijk Werk, is tot Direc teur gekozen de heer G. Schoorl, mej. H. Olsder, secre taresse, J. G. Addens. onder-voorzitter. Dr. Hoogka mer 2e secretaris en T H. Tijsma,( bestuurslid. Van den Raad van Toezicht de heeren: Th. List, voor zitter, F. J. ter Borgh, secretaris en P. Terwisscha van Scheltinga, lid; De benoeming kassier is tot mid den November uitgesteld. Bovengenoemde Bank is tot lid van de Centrale Bank te Utrecht toegelaten. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Zaterdagavond 7'A uur algemeene vergadering van de Rijvereeniging „West-Friesland" in het Hotel van Mevr. de Wed. J. Broer Na een hartelijk welkom van den voorzitter aan de zeer talrijke aanwezigen, deelt voorzitter mee, dat de kas heeft toegelaten, dat twee rentelooze aan- deelen, elk van f25 zijn uitgeloot en hoopt dat we ieder jaar zoo kunnen doorgaan. Door den Instruc teur wordt een komisch overzicht gegeven over het jaar of seizoen dat achter ons ligt en we kunnen over de resultaten zeer tevreden zijn Bij de bestuursverkiezing wegens bedanken van den heer D. de Graaf wordt bij groote meerderheid van stemmen gekozen de heer R. Bakker van Den Helder, die hiervan in kennis zal worden gesteld. Getracht zal worden met beh'Cp van finantieelen steun uit de kas de ruiters voor het volgend seizoen in een gedeeltelijk nieuw costuum te steken. Een nieuw lid werd voorgedragen en aangenomen. Beslo ten werd een ruiteravond te houden in het Jaatst van Januari, waaraan verbonden een verloting, in dien toestemming wordt verkregen van Burgemees ter en Wethouders. Na nog enkele besprekingen van huishoudelijken aard werd de zeer prettige vergadering gesloten. 'T ZAND. We vernamen dat zich voor den danscursus, wel ke dezen winter bij den heer Schrieken, onder leiding van den heer Veltman, wordt gegeven en waarvan op Vrijdag a.s. de eerste lesavond wordt gegeven, zich thans reeds een 16-tal meisjes en jongens op gaven. LANGEND IJ K Op Zondagen 6 en 13 November a.s. zijn door de Propaganda-commissie van den Ned. Kolfbond zooge naamde verrassingswedstrijden uitgeschreven. welke zullen worden gehouden in de kolfbaan van Concordia te Noordscharwoude. We vernemen, dat zich reeds een flin aantal kolvers voor deze wedstrijden hebben op gegeven. zoodat het r.iet uitgesloten is, of zij zullen slagen. De wedstrijden hebben ten doel de kolfsport te bevorderen, meer populair te maken, teneinde de be langstelling er voor, die den laatsten tijd groeiende is nog meer op te wekken. Wie dt kolfsport kent in zijn kalmte en bedaardheid, in tegenstelling met som mige andere vormen van sport, wie weet, dat de kolf sport haar eischen stelt van overleg, zekerheid en maatslag, begrijpt, dat men niet gemakkelijk een beste kolver wordt. Maar dit bezwaar geldt voor ieder en kan geen beletsel vormen, om met de beoefening te beginnen. Voor hen. die al eenigszins op dreef zijn, de verrassingswedstrijd een uitgezochte gelegenheid. Men deelde ons mee. dat men op de betaalkantorer. der veilingen reeds druk bezig is met het uitzoeken, rangschikken en nagaan van verschillende gegevens, noodig om te berekenen, welk bedrag aan de tuinbou wers, leden der veilingen, zal worden uitgekeerd, als gevolg van de spoedig te verwachten steunwet. Door den Minister is, naar we vernamen geadviseerd deze ge gevens nu reeds te verzamelen, opdat de uitbetaling van den steun spoedig zijn beslag kan krijgen. Met de andijvieteelt loopt het dit jaar tegen. De prijs blijft zeer laag, zoodat de hoop op een goede nateelt met dit product niet in vervulling gaat. Dit is wel jammer, daar de lust om deze groente te verbouwen, spoedig zal afnemen, en de toestand der bouwers er nog slech ter door wordt. LANGEND IJK. Voor den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers is voor Langendijk en omstreken een z.g Kring-avond gevormd, waarvan het bestuur aldus is samengesteld: J. de Vries, St. Pancras, voorz., A. de Geus, Noordscharwoude, secr. en J. Paarlberg te Dirks- horn, penn. NOORDSCHARWOUDE. De moedercursus van het Witte Kruis is geëindigd met 23 leerlingen. Aan Zuster A. Leegwater werden woorden van dank gesproken voor haar leiding van dezen cursus. Als blijk van waardeering werd een tinnen bonbonschaal aangeboden. Dat het Witte Kruis zeer actief is blijkt o.m. uit de pogingen om weer een cursus Eerste Hulp bij onge lukken te houden. Voor dezen cursus kunnen zich nog eenige deelnemers opgeven. Het consultatiebureau voor zuigelingen mag zich verder in veel belangstelling verheugen, daar nu reeds meer dan 300 baby's zijn ingeschreven. In de kolfbaan van den heer J. de Bakker werd een 50-slagen kolfwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag als volgt is: Eerste klasse: lep r. P. Molenaar, Zuid scharwoude, 529 p.; 2e pr. C. Langedijk, Noordschar woude, 518 p.; 3e pr. J. Goet, Alkmaar, 500 p. Serie- prijzen K. Quant, Warmenhuizen en P. Gelder, Oud karspel, leder met 57 p. 2e klasse: le pr. K. Kat, Oudkarspel, 505 p.; 2e pr. F. Muileboom, Noordscharwoude, 497 p.; 3e pr. P. Lan gedijk, Oudkarspel, 496 p.; Serieprijs K. Langedijk, Noordscharwoude met 57 p. 3de klasse: le pr. D. Plakman, Oudkarspel 454 p., 2de pr. D. Rijper, Zuidscharwoude 449 p., 3e pr. D. Bakker, Noordscharwoude 440 p., serieprijs C. Rolf, Alkmaar, met 56 p. Extra prijzen werden toegekend voor het hoogste aan tal punten voor sajetballen aan den heer J. Schenk. Barsingerhorn en aan den heer S. Wit te Nieuwe Nie- dorp voor het laagste aantal punten van den geheelen wedstrijd. Naar wij vernemen, is het In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten op 31 October in werking getreden. Van dien datum af worden de producten welke daarvoor volgens onderstaande bepalingen in aanmerking komen, wanneer zij den minimumprijs niet kunnen opbrengen, automatisch door het Bureau aangekocht. Voor het jaar 1932 komen voorloopig de navolgende producten tegen de daarbij vermelde mi nimumprijzen voor aankoop door het Bureau in aan merking: Sluitkool. minimumprijs f 0.60 per 100 K.G. Bloemkool, minimumprijs f0.?5 per 100 stuks. Spruitkool, minimumprijs f150 per 100 K.G. Boonen (van allerlei aard, minimumprijs f 2 p. 100 Kg. Andijvie, minimumprijs f0.40 per 100 struiken. Boerenkool, minimumprijs f 1.50 per 100 K.G. Bieten, minimumprijs f 0.60 per 100 K.G. Alle producten moeten zijn van behoorlijk lever bare kwaliteit. Uitschot blijft buiten de regeling. Hoewel het in het voornemen lag de minimum prijzen hooger te stellen dan de bovengenoemde door het Centraal Bureau van de Veilingen vastgestelde minimumprijzen heeft het Bureau daarvan in ver band met het door de regeering ingediende wetsont werp tot steun aan den tuinbouw, moeten afzien. Dit is ook de reden, dat de vroege aardappelen voor loopig nog niet in de regeling kunnen worden op genomen. Aan verschillende veilingen zijn vertegenwoordi gers van het Bureau aangesteld, die voor aankoop en verzending van de producten moeten zorg dra gen. Aangesteld zijn voor Me veiling te: Broek op Langendijk: J Hoogland, aldaar. Noordscharwoude: Fa. J. Peijen Co., aldaar. Warmenhuizen: Fa. C Gutker en Co., aldaar. Obdam: T. de Boer, aldaar. Medemblik, Opperdoes en Wognum: W. Vijn Az., Opperdoes. Hem en Wijdenes: Jb. Steen. Wijdenes. Beverwijk: L Aardenbifrg aldaar. Avenhorn en Bobeldijk: Th. Reus. Berkhout. Alkmaar: K. Pander, aldaar. Hoogkarspel: Th. Koedooder. Grootebroek: F. Ligthart Oz„ Lutjebroek. Westerblokker- Fa N. de Jong, aldaar. Zwaag: C. Pronk, aldaar. STROOPERSDRAMA. Jachtopziener ernstig mishandeld. Toen Zondagavond de jachtopziener W. Otten te Ossenzijl (Fr.) het jachtveld inspecteerde, werd hij onverwacht door twee stroopers, zekere B. en W. aan gevallen. Zij sloegen hem met de kolf van hun geweer zoodanig op het hoofd, dat hij zwaar werd gewond. Hevig bloedend is O. per auto naar Oldemark over gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. De daders zijn in arrest gesteld. Die de laatste weken Den Bosch travel- lig maakten. De Bossche recherche is er in geslaagd de hand te leggen op een dievenbende die de laatste zes we ken den Bosch onveilig heeft gemaakt Er werden op talrijke plaatsen inbraken gepleegd en de politic zag zich genoodzaakt wegens de tal rijkheid van de misdrijven een extra surveillance dienst in te stellen. Thans zitten alle leden der bende achter slot en grendel. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werden nl successie velijk een vijftal dieven met hun heler gearresteerd. Allen zijn bewoners van de Hofstad te 's Hertogen bosch. Blijkens het onderzoek stonden nog verscheidene inbraken op hun programma en bij een er van zou zelfs voor moord niet worden terug-teschrokken, wanneer men tegenstand rou ontmoeten. Het is komen vast te staan, dat de dieven bij ver schillende van hun inbraken ii. het bezit van brow nings waren Zij hebben deze echter uit vrees voor de politie eenige weken geleden weggeworpen. Van het gpstolen geld. totaal f900. is niets in hun bezit gevonden. Zeshonderd gulden in een station ge stolen. Gisternacht is ingebroken in het stationsgebouw der Nederlandsch'e Spoorwegen te Meppel Uit de brandkast in het plaatskaartenbureau is een bedrag van 500 a 600 gulden gestolen. Een bedrag van twee duizend gulden, dat zich in een ander afgesloten ge deelte der brandkast bevond en dat bestemd is voor uitbetaling der loonen. bleef onaangeroerd. Elk spoor van de daders ontbreekt. En de baas werd wakker, maar hij ging niet k*i ken. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een handelaar in klokken, horloges en byouterieën aan de Kruiskade te Rotterdam, wakker, doordat de waak hond in den winkel aansloeg. Tegelijkertijd hoorde hij een geweldig lawaai, een bons en glasge rinkel. Hij dacht dat er bii de huren misschien iets aan de hand was, hij draaide zich om en sliep weer in. Den volgenden morgen ging hij naar de kerk, zon der eerst in den winkel te gaan kijken. Later op den dag kwam hij evenwel tot de ontdekking, dat er in den nacht een brutale poging tot inbraak in zijn win kel was ondernomen, dat bij die poging een schade van f800 a f900 was veroorzaakt. Men had n.1. ge tracht met een breekijzer een van de steunbalken van het rolluik voor de etalage weg te breken, juist op de plaats waar een groote voorraad gouden horlo ges lag uitgestald. De balk is uitgeschoten, door de etalageruit gevallen en in de uitstalkast terecht ge komen, waar een heele verwoesting is aangericht. Op het lawaai zijn de inbrekers gevlucht. Er wordt niets vermist. Verzekering dekt de schade. Bewoners van alles afgesloten. Naar uit Brussel gemeld wordt, ligt het Sennedal reeds onder water; te Halle. Anderlecht en Vorst staan ver schillende straten blank. In de Rupelstieek vreest men dat de dijken van de Nethe en de Wijle weer zullen bezwijken, zooals in 1923 gebeurde. Te Eppegem zijn twee noodbruggen door de stuwing van het water verschoven Wat de Maas betreft, deze is bij Hoei al 60 c.M. ge stegen en ook de Hoyoux en de Méhaige wassen snel. In de streek van Bergen zijn talrijke weiden onderge- loopen, daar de Trouile en de Hame buiten haar oever traden. Verwacht wordt, dat het dreigend gevaar kan gekeerd worden, als het gedurende een drietal dagen zou op houden met regenen. Da Brusselsche correspondent van de Msb." meldt nog: Door het steeds voortduren van den regen is de si tuatie op verschillende plaatsen in België Zondag nog verergerd. In de Brusselsche voorstad Anderlecht is het water in sommige straten zoodanig gestegen, dat de bewoners hun huizen niet zonder booten verlaten kunnen. Het gemeentebestuur heeft dan ook dadelijk maatregelen getroffen om te zorgen dat ze voedsel zouden krijgen. In de gemeente Vorst zijn de Soierie Smit, de Parque- teries Bruxelloises, de Sunlight fabrieken en nog ande re, ondergeloopen; in het tuindorp Jacquemijns aldaar bereikte het water 1 M. hoogte. Arbeiders die Zaterdagavond van hun werk terug kwamen, konden hun woningen niet bereiken en moesten den nacht op het commissariaat of bij particu lieren doorbrengen. Tengevolge van den hevigen wind, die daarbij nog woei, is de berm langs de spoorlijn tusschen Vorst en Ruijsbroeck verzakt, waardoor verschillende signaal- masten meegesleurd werden. In de wijk Verweijde bij Brussel, werden den bewo- ners levensmiddelen bezorgd door de brandweer ln auto's en op onbereikbare plaatsen, in bootjes. De geheele linkeroever van het kanaal van Charle roi staat blank en ook daar konden menschen, die uitgegaan waYen. niet meer thuis komen. Bij Ruijsbroeck en Ruqslnghen wordt de toestand kritiek. Ongevallen aan personen deden zich tot nu toe echter nog niet voor. Te Denderleeuw staat de Dender zeer hoog en be gint het water reeds in de kelders der oeverwoningen te dringen. Men is er druk in de weer om het vee in veiligheid te brengen. Te Sichem is de Denier bulten haar oevers getreden, evenals te Avelghem de Rijt en te Deerlijck de Gaverbeek. Bij Luik is de Maas anderhal venmeter gestegen en staan de velden vanaf Wandre tot aan de Nederland- sche grens blank. Indien geen nieuwe hevige regens zich Maandag zouden voordoen dacht men wel, dat het ergste hier mede zou geleden zijn. WILD ZWIJN IN DE KEMPEN. idcntbnit. Vrijdag ging mej. P. M. met haar dochter te Eerne naar de ontginning, toen zij beiden plots opgeschrikt werden door een reusachtig wild beest, da^ uit het houtgewas den weg oversnelde. Aanstonds waar schuwden zij den heer M„ die met geweer en jacht hond er direct op uittrok. Na een half uur dreef de hond een geweldig groot wild zwijn het houtgewas uit en den weg op. De heer M. vuurde dubbel, zwaar gewond liep het beest nog een paar meter door. totdat de heer M. het op 8 meter afstand het genadeschot kon geven. Het bleek een exemplaar te zijn van 850 pond. Het heest heeft Zondag in Eersel enorm veel bekijks ge had. Wij willen niemand het recht betwisten om voor zijn kinderen bijzonder onderwijs te vragen. Dit houdt ech ter niet in, dat wij het scheiding maken tusschen de kinderen naar het geloof of de beurs der ouders een gelukkig verschijnsel achten. Ideaal voor ons is nog altijd de enkele school voor het heele dorp en de om geving. Alle kinderen bij elkaar, arm en rijk en van alle gelooven. De ouderen onder ons herinneren zich dat nog wel. De verschillen en de geschillen tusschen de volwassenen waren er toen zoo goed als nu. doch de kinderen vorm den ten minste een eenheid. Het ruwe leven sloeg die later wel uit elkaar, doch de jeugd, de toekomst werd niet in afzonderlijke hokjes gezet en als er onderscheid aan het licht kwam, dan was het verschil in gedrag, ln karakter, ln aanleg, in vlijt. Die, in onze oogen zoo schoone tijd, is echter voorbij, haast overal. Het aantal dorpen met één gemeen- sohapplijke school wordt hoe langen hoe kleiner. Als voorbeeld zullen we niet noemen een gemeente in onze omgeving, doch Veen in Noord-Brabant, vlak tegen Gelderland aan. Daar is onlangs een nieuwe burgemeester in functie getreden, een jonge man. die hartelijk werd welkom geheeten. Hij antwoordde in denzelfden geest en sprak ook over het onderwijs in zijn nieuwe ambtsgebied. Daarvan zei hij: „Bij alle verbrokkeling en versnippering op veler- openbare school, en het moge misschien een beetje vreemd klinken, wij voor ons zijn daar dankbaar voor en zien er een zegen in. Waarom toch moet reeds in het zoo voor allerlei indrukken ontvanke lijke kinderhart verdeeldheid gekweekt worden? en zien wij bij die scholenbouw niet dikwerf aan de eene zijde ongeloof en bij de andere zijde farizeisme, afwijkingen ter linker en ter rechterhand, om maar niet te sprekenvan de op dit terrein millioenen verslindende wetgeving, waarin de naam „bijzonder" rekbaar is van Rome tot Moskou. Nog kort geleden lazen wij in de nieuwsbladen van een gemeente met 8000 inwoners waar de 13e school werd geopend. Wij denken aan een huishouden waarin elk kind zijn zin maar moet hebben, en vader en moeder alleen maar te zorgen hebben dat er betaald worde. De lager onderwijswet spreekt, betreffende het openbaar lager onderwijs van opleiding tot maat schappelijke, en van opleiding tot Christelijke deug den. En als wij dan hier één school hebben, zoo roepen wij van nu aan uw medehulp in met deze woorden: laat ons die ééne openbare school hoog houden en zoo goed mogelijk maken, opdat er geene plaats zij voor bijzondere schooltjes, en niet eene taktiek volgen om de openbare school zoo slecht mo gelijk te maken en dan gebouwen van eigen heilig heid op te trekken. Wij veroordeelen hiermede niet elke bijzondere school, maar voor ons is de bijzon dere school een noodstation, geen eindstation." Dat zijn woorden naar ons hart. Hoe zouden wij wen schen, dat er meer zulke leidslieden waren en dat z daarvan openlijk getuigenis aflegden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8