IEUWS PARTA VAN CHAGEN. Programma voor Zondag a.s SPORT. Uit onze omgeving. Een loonconflict. Vier visschers verdronken. Gevaarlijke weg Purmerend— Amsterdam. Werkverschaffing en betooging S.DAP. en N.V.V. Een Salomon's oordeel gewenscht Plaatselijk Nieuws. Elias weet het beter. OPGER. 7 MEI 1911. K.N.V.B. E.V.C.Schagen, 2 uur. Vertrek p. bus H.A.B.O.; 11.30 uur. Door het tijdstip van vertrek een half uur te heb ben vervroegd, wordt onderweg eenmaal gestopt we gens het lange traject. N.H.V.B. Schagen II—H.R.V. V. 2.30 uur. Tichelaar. Schagen IVJ.V.C. 33. 12 uur. Goudswaard. H.S.V. I—Schagen UI, 2 uur. Vertrek per bus 12 uur. Helder cSchagen b, 1 uur, vertrek per bus 12 uur. Schagen a heeft vrijaf. LEZING KAKEL LOTSY TE ALKMAAR. Er zijn nog een 4-tal plaatsen over om de lezing te Alkmaar v. d. heer Karei Lotsy op 12 Nov. a.s. te hou den, bij te wonen. Leden onzer vereeniging, die hiervoor Iets gevoelen, kunnen zich alsnog opgeven bij den heer K. S. Leguit of C. Bestevaar, tegen betaling vajn f 1. NAAR EDAM. Zondag a.s. zal ons eerste elftal de verre reis moeten ondernemen naar Edam. om daar het sterke E.V.C. te ontmoeten. Momenteel bezet E.V.C. de tweede plaats en Schagen de zevende. Heeren laat Zondag eens zien wat je nog kunt prestee ren en probeert E.V.C. beide puntjes te ontfutselen. ONZE LAGERE ELFTALLEN. Schagen n ontvangt H.R.C. V en zal hard moeten werken om beide puntjes in Schagen te houden. Het moet echter heeren, het verloren terrein moet herwon nen worden. Schagen 3 gaat naar den Helder om aldaar H.S.V. te bekampen. Dit elftal krijgt het ontzettend zwaar te ver antwoorden en zal vermoedelijk wel met een groote ne derlaag thuiskomen. Doen jullie het anders lui? Schagen IV ontvangt op ons sportterrein J.V.C. n en zal ook hard moeten werken om te kunnen winnen. Pro beert het heeren, het maakt mijn taak zoo licht om naar den bond overwinningen door te kunnen geven. Schagen A is vrij en de B'tjes gaan naar Helder c op bezoek. Komen jullie met de eerste overwinning thuis jongens? Laten we afspreken dat jullie je best zult doen, afgesproken? De aanvoerders weten dat ik de wedstrijdformulieren Zondagavond tusschen 7—8 uur m mijn bezit moet heb ben. Wordt het formulier door den aanvoerder vergeten te brengen, dan komen de boete's voor zijn rekening. PROGRAMMA K.N.VJB. Eerste klasse Afd. I: H.B.S.'t Gooi; R.C.H.H.D. V.S.; Feijenoord—Blauw Wit; V.S.V.—A.D.O.Z.F.C.— D.H.C. Afd. H: SpartaStormvogels; AjaxWest Frisia; V.IT.a—Haarlem; Hilversum—K.F.C.; D.F.C.—Xerx«s. Afd. UT: Ensch. BoysHeracles; VitesseRobur et Velocitas; TubantiaP.E.C; A.G.O.V.V.Go Ahead; WageningenEnschedé Afd. IV: Longa—Willem II; P.S.V.—Eindhoven BIeijerheideNA.C.M.V.V.—N.OAD; B.V.V—Middel burg. Afd. V: VelocitasAchilles; G.V.A.V.—Alcides; LeeuwardenSneek; FrisiaBe Quick; Veendam Friesland. Tweede klasse. Afd. I 2A: AlcmariaD.E.C.; EJD.O. Zeeburgia; H.R.C.T.O.G.; W.F.C.—^Z.V.V; Klnheim V.V.A. 2 B: Hercules—Alphen; A.F.C.—D.W.S.; Spartaan— H.F.C.; BF.C.Baarn; BloemendaalVelox. 3 A: Purmerstijn—K.V.V.; D.W.V.—Helder; Hollan- dia—Volewijekers; Assendelft—Meervogels; Zaandijk— OB.V. 4 A: E.V.C.Sparta; TexelQ.S.C.; D.T.SZilver meeuwen; UitgeestVrone; BeverwijkAlkmaar. Reserve le klasse: BI. Wit 2Hilversum 2; Haarlem 2A.F.C. 2; Zeeburgia 2E.D.O. 2; Stormvogels 2Z. F.C. 2; H.F.C. 2—Ajax 2. Res. 2 A: K.F.C. 2—HR.C. 2: T.O.G. 2RCH. 2; West Frisia 2Ajax 3; V.V.A. 2Alcmaria 2. 3 A: O.S.V. 2W.F.C. 3; Kennemers 2Hollandia 2; O.S.C. 2—Z.F.C 3; Z.V.V. 2—Alcmaria 3. (Sportkroniek). LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. De Nederlaagwedstrijd tusschen de Damclub alhier en die van Alkmaar had tot uitslag 34—14, in het voordeel van Alkmaar. Eén partij bleef nog onbeslist. NOORDSCHARWOUDE. Zondagavond trad in de tooneelzaal van „Concordia" de beroemde telepaath Maloitz op. welke reeds meerma len hier met succes is opgetreden. De aankondiging van zijn nieuw experiment, n.1. „blind lezen" had zeer ve len naar „Concordia" gelokt en de zaai was dan ook bijna geheel bezet. De avond werd geopend door den conférencier Her man Diederichs, ook al geen onbekende voor de Lan- gendijkers, die er aardig de stemming in wist te bren gen met zijn zelfvervaardigde liedjes. Hij bracht ernst en luim. Van de ernstige noemen wij het levensliedje: „Als de ouders in tweedracht leven", waarin zoo mooi werd gezegd, wat de kinderen moeten lijden, als de ouders het niet goed met elkaar kunnen vinden. Dit liedje werd onder doodsche stilte voorgedragen en be loond met een daverend applaus. Van de luimige liedjes van den conférencier noemen we „De voetbalwedstrijd van m'n vier oude tante's", waar onbedaarlijk om is ge lachen. Hierna kwam de heer Maloitz op het tooneel en ging over tot het uitvoeren van telepathische opdrachten, welke door verschillende aanwezigen werden opgemaakt Deze opdrachten werden zonder eenige fout uitgevoerd, waarvan verschillende zingende. Na de pauze kwam de „clou" van dezen avond, n.L het experiment in het „blind lezen". Nadat de heer Maloitz onder toezicht van een 5-tal personen was ge blinddoekt, door middel van watten op de oogen met een zwarten doek hier overheen, werden door verschil lende personen foto's, ansichtkaarten, bewijzen van lid maatschap enz. beschikbaar gesteld, waarna het experi ment onder doodsche stilte een aanvang nam. Niet één maal heeft Maloitz zich vergist. Vlot werden de ver schillende opschriften voorgelezen en de kleuren en ge tallen gezegd. Vol bewondering volgden de aanwezigen de verrichtingen van den telepaath en deze had na be- SUPPORTERSVEREENIGING „GEEL-ZWART". Zooals elk lid van onze supportersvereenlging wel zal weten gaat Zondag a.s bij genoegzame deelname 'n sup portersbus mee met Schagen I naar Edam. Leden pro beert eens uw Zondag vrij te maken en gaat mee en laat ons onze jongens aanmoedigen als ware voetbal en thousiasten. U kimt u bij ondergeteekende opgeven tot Vrijdagavond 8 uur tegen betaling van het bekende be drag. Op Geel-Zwarten! C. Molenaar, penn. Geel-Zwart. VAN DE ADSPIRANTEN-COMMISSIE. Bericht van verhindering bij den heer J. v. Ketel voor Zaterdagmiddag 12 uur. Schagen a, vrij. Schagen b: doel: R. Prins. Achter: W. Quax en A. de Wit. Midden: S. Visser. T. Moransart, A. Molenaar. Voor: J. Starreveld, P. Schoor], J. Gelder, G. Rempt, Jb. Schram. Reserve: J. Bijpost en N. Blaauboer. Aan de adspiranten. Zondag a.s. vertrekt het b-elftal gelijktijdigmet het derde elftal. Jongens, zorgen jullie er voor allen op tijd aanwezig te zijn, zoodat er geen klachten over onze afdeeling binnen komen. Nu nog iets anders. Onze commissie is nog in het be zit van elf draagmedailles. Deze zouden in het afgeloo- pen zomerseizoen verspeeld worden, doch tot onzen spijt konden wij geen geschikten tegenstanders vinden. Deze medailles zullen nu in een der a.s. competitie-thuis-wed- strijdon voor ons A-elftal worden verspeeld. Welke wed strijd wij daarvoor uitgedacht hebben, zullen wij eerst vóór den aanvang van den wedstrijd bekend maken. Dus opgelet. De Adsp. Comm. VAN DE HOOGERE ELFTAL-COMMISSIE. Schagen I: doel: C. Prins; achter V. Vlottes en P. Boon; midden: A. Plakman, R. Rus, J. Watertor; voor: W. Rus, B. Buiskool, G. J. Boontjes, J. Kake- beeke, J. Lutjeharms. Reserve: J. C. Rus en N. Kamp. Schagen II: doel: D. Arnoldus; achter: S. Bree- baart en K. Rempt; midden: P. Blaauboer, P. Mole naar en J. Koomen.; voor: S. Paulusma, C. de Moor, E. Rus, J. Molenaar, G. Paulusma. Reserve: J. de Blok. Schagen III: doel: S. de Jong: achter: P. Lem en P. Ruig; midden: C. Tjalkens. J. Weeland en A. Keet; voor: H. Uitterdijk, H. Veenstra, D. Leeuwenkamp, J. Kossen en J. Wit. Reserve: C. Beers. Schagen IV: doel: D. Wit; achter: M. Slikker en T. Brantenaar; midden: J van Ketel, A. Slikker, J. Broer; voor: C. Kossen. G. Lem, S. v. d. Wal, C. Tump, A. Oosterbaan. Reserve: J.Steen, T. Koomen. ëindiging zijner werkzaamheden een warm applaus ln ontvangst te nemen. Nadat de heer Maloitz. die over een mooie tenor be schikt, nog eenige nummer ten gehoore had gebracht, werd de avond besloten met een gezellig bal. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat deze avond reusachtig is geslaagd en dat de heer Maloitz weer een groot succes aan zijn vele voorafgaande heeft toege voegd. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand October 1932. Geboren: Jan Cornelis, zoon van D. Kouwen en van M. Kossen. Trijntje, dochter van J. van der Molen en van J. M. Mantel. Getrouwd: J. Groothuizen, oud 26 jaren, wonende Ie Alkmaar en A. Slot, oud 24 jaren. Overleden: Jan van Heerde. oud 33 jaren, echtge noot van T. Dekker. Pieter Dekker, oud 70 jaren, we duwnaar van T. de Geus. Aaltje Duinmeijer, oud 69 jaren, echtgenoote van J. Kaas. Elisabeth Bergers, oud 38 jaren, echtgenoote van G. Jansen. GEMEENTE ZUIDSCHARWOUDB. Ingeschreven over de maand October 1932. Ondertrouwd: Jacob van Tuin en Anna de Boer. Getrouwd: Theodorus Bruin en Maria Johanna Ja- cet; Paulus Wit en Trijntje Reijne; Cornelis Dobber en Oornelia Maria Ochquée. NOORDSCHARWOUDE. Burgerlijken Stand. Ingeschreven over de maanden september en Octo ber 1932. Geboren; Klaas, zoon van Th. J. van der Vliet en Neeltje Bruijn. Petrus, zoon van Petrus Bet en Dieu- wertje Grootjes; Marie, dochter van G. de Geus en Neeltje Klaver: Anna, dochter van J. P. Kos en C. Dekker; Hendrika Trijntje, dochter van A. de Geus en G. Kuit; Petrus Johannes. zoon van J. H. Hink en M. v. d. Stoop; Thijns, zoon van A. Blokker en G. de Graaf; Neeltje, dochter van C. Pool en M. C. van Breu- gel; Anna Marijke, dochter van J. Boonstra en D. Zandberg. Ondertrouwd: Pieter Floris Kat, oud 30 jaren, en Neeltje van Veen, oud 22 jaren; Matthijs Jacob Maars, oud 21 jaren en Klaartje Vlug, oud 19 jaren; Pieter Wagenaar, oud 21 jaren en Neeltje Mijts, oud 22 j. Gehuwd Simon Schilder, oud 27 jaren en Jacoba Maria Glas, oud 21 jaren; Pieter Floris Kat, oud 30 jaren en Neeltje van Veen, oud 22 jaren; Matthijs Jacob Maars, oud 21 jaren en Klaartje Vlug, oud 20 j. Overleden: Aafje Slot, oud 77 jaren, echtgenoote van Pieter de Wit; Cornelis van der Oord, oud 64 jaren,echtgenoot van Antje Hopman. Jan Verwer, oud 88 jaren, weduwnaar van Lijsbeth Spil. Gerritje Blokker, oud 69 jaren, echtgenoote van Her man Brune. Cornelis. Bet, oud 8 jaren, zoon van Pe trus Bet en Dieuwertje Grootjes. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Maandagmiddag heeft juffr. Visser, die onlangs benoemd werd tot onderwijzeres, te Schagen, afscheid genomen van haar leerlingen. Als bewijs van waardeering en dankbaarheid mocht zij van de schoolkinderen een prachtig schil derij ontvangen. Moge dit voor haar een prettige her innering zijn aan de schooljeugd en aan de jaren die zij hier als onderwijzeres heeft doorgebracht. St. Maartensbrug verliest in juffr. Visser een uitstekende onderwijskracht Wij, en zeker velen met ons, hopen van h*rte dat het haar in hare nieuwe omgeving in alle opzichten goed mag gaan. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ongeveer 2 jaar geleden door Ged. Staten aan den polder C te Zijpe vergunning is geweigerd een mechanisch ge maal te plaatsen, op grond dat. de watermolen nog zeer sterk was. Waar de waterstand in dezen polder thans van dien aard is, dat ingrijpen noodzakelijk wordt geacht, om nog grooter schade en ellende to voorkomen, .zullen hier molenmeesters opnieuw een poging wagen alsnog deze vergunning te verkrij gen. Moge hun pogingen ditmaal met succes be kroond worden. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Veuger, thans on derwijzer te Hoofddorp, op het te 's Gravenhage ge- 1 houden examen geslaagd is voor Wiskunde (L.O.). 'T ZAND. J.l. Dinsdagmorgen vroeg zijn op den rijksweg tus schen Stolpervlotbrug en 't Zand, bij het elkaar voor bij rijden het z.g.n. snijden twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen. Dat de aanrijding niet erg geweest is, blijkt, daar de eene wagen zoo goed als niets geen schade had opgeloopen en de andere alleen een beschadigd rechter spatbord en een idem kop lamp. Nadat genoemde schade hier ter plaatse is ge repareerd, kon de reis worden voortgezet. De heer Jb. Rood, volontair aan de Coop. Zui velfabriek „Nieuw Leven", alhier, is in gelijke functie benoemd aan de Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer, en inmiddels naar daar vertrokken. HOOGWOUD GEMEENTE HOOGWOUD. Burgerlijke stand van 1 tot en met 31 October 1932. Geboren: Geertruida Theresis, dochter van Tijmen de Haan en van Duifje Dekker; Geertje, dochter van Pie ter Zee en van Jannetje Kleyne; Jan, zoon van Pieter Koeman en van Maria Johanna Dik; Johannes Corne lis Maria, zoon van Albertus Maalman en van Anna Poel. Ondertrouwd en getrouwd: Albert Oost, oud 27 jaren te Almelo, onlangs te Hoogwoud met Hinderika Schutte, oud 25 jaren te Vriezeveen. Overleden: Johannes Jacobus Groot, oud 2 jaren, zoon van Jacob Groot en Anna Klaver; Jocab Smit, ongefa., oud 84 jaren. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 October 1932. Jansje Klaver, R.K. van Wee re K 33 naar 's Herto genbosch; Jochem Groen, NE, van Aartswoud naar Norg; Berend Piest en gezin, N.H., van Kerkelaan C 14 naar Meppel, Oeverstraat 74; Matthijs Wever, R.K., van Kerkelaan C 13 naar Hoorn; Bauke Brulnsma, geen van Kerkelaan C 34 naar RauwerderhemHayo Lameyer, N.H., van Aartswoud F 23a naar Bellingwolde; Albert Greving, N.H. van Aartswoud naar Meppel, Weerd- dwarsstraat 3; Geertje Plantlnga, N.H. van Kerkelaan C 34 naar Haarlem, Serumstraat 7; Diena Haak, NJI., van Onstwedde naar Aartswoud F no. 42; Ernst Fe- lusoh, R.K. van Sint Maarten naar Aartrwoud, Zeebuurt G 36; Sybrandus Mensinga en gezin. R.K., van Wer- vershoof naar Aartswoud E 60. NIEUWE NIEDORP Maandag had in het lokaal van den heer Kossen een vergadering plaats van den Bor.d van Land- pachters. Aanwezig waren ongeveer een 70 personen. De heer Rinsema hield over hei pachtwezen en de uitvoering van de Crisispachtwet 1932 een helder be toog en bepleitte de noodzakelijkhed van aaneenslui ting van de pachters. Hij deed verschillende mededee- lingen over resultaten die door aaneengesloten pach ters elders waren bereikt. Het resultaat was dat ver schillende personen zich heden als lid van den Land- pachtersbond opgaven. Na de rede van den heer Rinsema werden verschil lende vragen gesteld en kwam o.a. ook ter sprake de nieuwe inhuring van de landerijen van de Ned. Herv. Kerk alhier. Tegen Woensdag zijn de huurders uitgenoodigd om voor het Kerkbestuur te verschijnen voor nieuwe in huring. Men zal afwachten welke voorstellen het Kerkbestuur heeft, om dan gezamenlijk te overleggen hoe moet worden gehandeld. A*n de andere corpo raties. gemeente. Doopsgezind Kerkbestuur, Alg. Ar- menadministratie en Weezen Administratie, zullen verzoeken worden gedaan om reductie op de land- huur te verkrijgen. Wordt geen bevredigend resultaat verkregen, dan zal men van de bepalingen van de Crisispachtwet gebruik maken Spoedig zullen deze verzoeken worden gedaan, daar 1 Dec. voor de meeste corporaties de betalingstermijn vervalt en bin nen 14 dagen na den vervaldug verzoeken inzake de Crisispacfctwet bij den Kantonrechter aanhangig moeten zijn gemaakt. Na een opwek kond woord van den heer Brugman, om zich bij den Landpachtersbond aan te sluiten, werd de vergadering gesloten. H E E R H P G O W 4 A R h Een hopeloos geval. Oorspronkelijk hadden zich voor den cursus Eerste Hulp bij Ongelukken 47 personen aangemeld, zoodat de leider, de arts. genoodzaakt was den cursus te split sen in een heeren- en damescursus, ieder van onge veer gelijke sterkte. Toen Donderdagavond de eerste les voor de heeren plaats vond, waren echter 37 personen aanwezig, zoo dat. de dichtstbijwonenden naar huis werden gezon den, onder mededeeling, dat zij nader bericht zouden krijgen. Alhier werden twee gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven, te weten bij A. Volkers en T. Schouten, beiden Heerhugowaard (Zuid). Tot Bibliothecaresse voor 't Nut, is benoemd mevr. Porte—Wit, in plaats van den heer W. Mole naar, die naar Haarlem is vertrokken. Door heeren Notabelen der N.-H. Kerk werden tot Kerkvoogden benoemd de heeren A. C. Dekkers en J. Geusebroek. Eerstgenoemde werd daarna gekozen tot president van het College van Kerkvoogden. SINT P A N C R A S De vele regens zijn oorzaak, dat vele landerijen in den polder „Westbeverkoog" onder water loopen. GEMEENTE SINT P ANC RAS. Ingeschreven over de maand October 1932. Geboren: Geene. Gehuwd: Cornelis de Groot en Hendrielcske Boer. Overleden: Maria Smit. ongehuwd, oud 63 jaren. Ingekomen personen: Jan Withaar, kappersbedien de, Geref. naar 319a, van Beverwijk; Carolina Chr. Herm. Addink, dienstbode naar no. 299, v. Alkmaar. Vertrokken personen: Corneli-sje Deutekom. dienst bode, naar Grootschermer; Cornelis Petiet, arbeider, naar Wieringen; Jacob Wagenaar en gezin naar Br. op Langendijk; Nicolaas Meijering, arbeider, naar Alkmaar. In het krantenhedrijf van Dantzig. Gistermorgen is het typografisch personeel van alle dagbladen te Dantzig in staking gegaan. Het sta- kingsbesluit is in een eergisteravond gehouden typo- grafenvergadering met twee stemmen meerderheid genomen, aangezien de dagbladuitgevers te Dantzig hadden besloten een veertig unge werkweek van 5 dagen in te voeren, zonder do uurloonen in evenredig heid daarmee te verhoogen. Evenals in vorige gevallen zullen de dagbladen pro- beeren gedurende de staking met een verkleinde nooduitgave tc blijven verschijnen. Vier visschers uit het dorpje Nest bij Köslin (Pom- meren) waren Zondagavond uitgevaren om hun net ten in te halen. Zij zijn niet teruggekeerd en gister morgen is hun leege boot op het strand gespoeld. In verband met het gevaar, hetwelk verbonden is aan het berijden van den weg PurmerendAmster dam, heeft het Bestuur van de Vereeniging van Au- tomobielbezitters in den kring West-Friesland het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat verzonden: Minister van Waterstaat, Den Haag. Bestuur Vereeniging Automobielbezitters West- Friesland, verzoekt Uwe Excellentie maatregelen te treffen opheffing gevaar weg Purmerend—II- pendam, wijst op onhoudbare toestand Bruggetje Schouw en gevaarlijke dijk Schouw—Buiksloot. SCHNEIDER3, Secretaris. Minister heeft bezwaren. Het hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeiders- bond had den minister van binnenlandsche zaken ver zocht, aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat op verzoeken van in werkverschaffingen tewerkgestel de of in de z.g. rouleerweek, vallende arbeiders om vrijaf op 9 November voor deelneming aan de Haag- sche betooging van S.D.A.P. en N.V.V., in gunstigen zin kon worden beslist. De minister heeft geantwoord, dat in verband met het standpunt door de regeering tegeriover de betoo ging van 8 November ingenomen, bij hem bezwaar be staat tegen inwilliging van het verzoek. Als man en vronw niet één taal spreken. Zooals bekend, levert in België de taalkwestie tal van moeilijkheden op, waarvan een practische oplos- f sing veel voeten in aarde heeft. Maar een geval als l het navolgende kwam wellicht nog niel voor en il- lustreert op markante wijze, wat in een tweetalig land kan voorkomen. Hierover wordt aan het H.- blad uit Antwerpen geschreven: De rechtbank alhier behandelde kortelings een ge ding tegen een ontrouw echtgenoot, die zijn vrouw en twe'e kinderen in kommervolle omstandigheden had laten zitten en deed alsof hij geenerlei echtelijke plichten meer had. De vrouw n«m daar geen genoe gen mee; zij sprak den man in rechten aan en eischte dat hij voor haar en hun beider kinderen het levens onderhoud zou betalen. De advocaat van de klaagster verdedigde in de Nederlandsche taal de rechten van zijn cliënte, wat de tegenpartij niet goed vond, wijl gedaagde, een Waal. geen woord Nederlandsch ver staat. De zaak werd eerst inderdaad moeilijk toen de vrouw ten stelligste verklaarde van Fransch niets te verstaan en har recht op behandeling in het Ne derlandsch handhaafde. Op de vraag van den president hoe partijen het ge durende hun huwelijksleven hadden klaargespeeld zich verstaanbaar te maken, bl *ven beiden het ant woord schuldig. Wellicht om den man gelegenheid te gever» rei nig tijd Nederlandsch te leeren of de vrouw te bewe gen zich de taal eigen te maken van haar ontrou wen echtgenoot besloot de rechtbank de zaak veertien dagen uit te stellen. Zooals wij reeds ln ons Dinsdagnummer hebben mee gedeeld, zal Het Schouwtooneel onder directe Adr. v. d. Horst en Jan Musch. op Vrijdag 11 November in het Theater RoyaJ opvoeren: „Elias weet het beter", het Amerikaansche spel in 4 bedrijven van Swerling en Ro- binson. Jan Musóh treedt op ln de hoofdrol en dat reeds ver zekert den bezoekers van iets bijzonders en aparts. Dat dit volkomen waar is en verder dat de geheele opvoe ring van het stuk een succes is. zeggen ons de volgen de beoordeelingen. Dagblad van Rotterdam: Elias weet het beter! pardon, hij denkt het beter te weten en het is waarlijk zijn schuld niet als in dit ver makelijke spel van gokken-op-groote-schaal Elias ten slotte niet de kous op den kop krijgt.- maar aan het eind een ohèque van 40.000 dollars zijn dochter als bruid schat in de hand drukt. Jan Musch is Elias en doodop van den laoh om de dolvermakelijke voltolking van deze rol erkent men daarin toch met onbeperkte bewonde ring het geniale van dit spel. waarin deze Elias zoo onweerstaanbaar suggestief ten tooneele leeft. Het was meesterlijk van opvatting, van intonatie, van mimiek, van een prachtige, sterke fantasie op werkelijkheid gebaseerd. Tot samenspel van zeldzame volkomendheid werd het gesprek tusschen Elias en Livingston, dank zij ook Ko van Dijk, die buitengewoon knap het geestelijk overwicht van den bankier deed gevoelen. Een volle zaal heeft na elke acte Musch opgetogen, ovationeel toe gejuicht De Telegraaf: Elias is een rol. zooals Musch er meer gespeeld heeft en met smaak, rake typeering, levendigheid, geestige manier van zeggen. Een spottende, dazende, fantasti sche, naive, op zijn manier filosofische lobbes van een kerel, waarvan Jan Musoh. bijna den geheelen avond aan het woord, geen oogenblik stilzittend, een mensch maakt, die ons interesseert en vermaakt. Er was ech ter nog een andere rol in dit amusante stuk. die tot een succes werd en dat vooral door het spel. Het was die van den grooten bankier, Livingston, een magnaat, die cheques schrijft en vorstelijke belooningen uitdeelt, en die zoo menschelijk-geinteresseerd wordt door den ama teur-speculant, wien hij zijn leven dankt. Het is Ko van Dijk, die van deze figuur een creatie maakt, een koel despoot, dien men voor zijn oogen warm ziet worden door de dankbaarheid en door zijn ontwakend gevoel voor humor. Een levend mensch, zoo goed als die druk ke, onbeheerschte babbelaar tegenover hem. De Maasbode: Een nieuwe, allerkostelijkste creatie van Jan Musch, waarmede de bezoekers zich blijkens gullen lach en dankbaar applaus kostelijk amuseerden. Van onze aan beveling der alleszins verzorgde vertooning behoeven wjj niemand uit te sluiten. De Voorwaarts: Een prachtige creatie van Jan Musch. Wat hij gis teravond weer van den goedhartigen, eigenwijzen, gok- kenden en toch kinderlijken sigarenwinkelier maakte, was zóó goed, dat het laohen je er soms bij verging. Die humor was van een zoo uitzonderlijk gehalte, dat ze in de herinnering blijft als iets kostbaars.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2